Zeeuwsch-Vlaanderen WYBERT Jo Walcheren Jonge avonturier uit Clinge zocht vrijheid Roeierscentrum te Middelburg geopend Dagblad De Slem Aanvaring in haven van Hansweert voor rechtbank Het Brabants Orkest in Middelburg Landarbeiders op dag te Terneuzen studie- bijeen KWALITEIT SERVICE LAGE PRIJSI ZUID-BEVELAND DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 11 JANUARI 1960 MIDDELBURG VLISSINGEN Uitstekende avond voor „Redt een kind'' Scheepsbewegiiig BESMETTING 2 jaar garantie Vlucht in Sluiskil eindigde .Schilderijen zien"' in Sas van Gent GOES AXEL Gemeente-ontvanger neemt ontslag OOSTBURG Ophaaldienst verbeterd Voorstelling door Sempre Avanti TERNEUZEN Internationale vogelshow Groots afscheid van dr. Detmar te Vlissingen Directeur van postkantoor Hulst naar Terneuzen Was schipper van de Augustein overtreding Commandopost B.B. te Goes te duur? Vanavond raad te Goes Hoogwaterstanden MARKTEN AGENDA Vandaag Morg en ?v A.V. Dynamo vergaderde De atletiek vriendenkring „Dynamo" hield in restaurant Suisse alhier haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. De jonge vereniging meende op een goed jaar, het tweede te kunnen te rugzien. Voor 1960 werd een uitge breid programma opgesteld. Het steeple-ehase-kampioenschap van Zeeland wordt op 11. 12 of 15 juni, de jewel-meet op 2 april het Zeeuwse kampioenschap tien kilometer op 29 juni en de vijf kilometer op 14 aug. gehouden. De derde nationale St. Ni- kolaascross zal op 3 december worden gelopen. De voorzitter, de heer Rodts gaf een jaaroverzicht, dat aangevuld met het verslag van de penningmeester, geen ongunstig beeld opleverde. Wel kwam naar voren, dat de Mid delburgse vereniging vergeleken bij een Vlissingse zustervereniging nage noeg geen steun ondervindt van de zijde van plaatselijke bedrijven. Daar de leden vaak alle excursies zelf moe ten betalen, komen ze vaak met hoge lasten te zitten. In het bestuur trad de wedstrijdsecretaris af en stelde zich niet herkiesbaar. De heer A. A. Bou- wens werd tot secretaris gekozen en zal beide functies vervullen. Bij de rondvraag kwam de suggestie naar voren een Zeeuwsche crosscompetitie in te stellen. De spontane medewerking van vele Vlissingcrs heeft geleid tot een uitstekend verzorgd cabaret-program- ma, in het Concertgebouw. De volle zaal kon genieten van het beste, wat Vlissingen op het gebied van licht amusement kan bieden. Jan Wijnen's show-orkest opende de avond. Ook de populaire melodieën van Jan Stra- ver vielen zeer in de smaak. Goo chelen. accordeonsoli. sketches, snel- tekenen, dit alles werd met verve voor het voetlicht gebracht. De Ca lypsoband en het zangtrio „The Re cordings" vielen ook zeer in de smaak. Joop Lichtenberg als con ferencier zorgde voor een ononder broken vaart in het geheel. De se cretaris van het actie-comité „Redt een kind", zag zijn inspanningen en die van zijn mede-comitéleden goed beloond, want een bedrag van niet minder dan zeshonderdtachtig gulden kwam voor „Redt een kind" beschik baar. Vlissingen aangekomen 8-1: Noor Nordraak, Turk Abdullah: 9-1 Ned. Koningin Wilhelmina. Ned. Beta; Ital. Canaregio; Dts. Gisela... Ned. Gre; 10-1 Ned. Stella Prima, Ned. Floris. Vlissingen vertrokken: 8-1 Ned. Zuiderzee. 9-1 Noor Nordraak; Eng. Andes; Ned. Koningin Wilhel mina; Turk, Abdullah. 10-1 Ned. Beta. Gepasseerd naar Antwerpen: (Ned. schepen): 8-1 Prins Frederik Willem, Ouwerkerk, Tasmanie, 9-1 John-V, Silvretta, Stella Prima, Zonnekerk, Ritorne 1, (Hansweert). IJsel. Da Capo, Bloemgracht, Jagersfontein, Berend-N, Kerkedijk, Aspera, Prins Alexander, Sloterdijk, 10-1 Aries Nijkerk, Navis, Oranjeborg, Bram. Bram. Gepasseerd naar zee: (Ned. sche pen): 8-1 Glory, Aaltje, Urmajo. Le- onidas. Plancius, Maasym-N. 9-1: Cornelis-B, Woltersum, Lieve Vrou wenkerk, Rembrandt, Michel Swen- den, Advent, Tubo, Ares, Zevenber gen, Minerva; 10-1 Angolakust, Da- lerdijk, Tjerk Hiddes, Josef Swen- den, Prins Fred. Willem, Cornelia B2. Quo Vadis, Silvretta, Pacofic, Nieu- wehaven. Appingedam en Teun. Advertentie) OVERAL DREIGT Gebruik regelmatig (Advertentie) ■Als enige met trioglas isolatie (geoctrooieerd) VARTA wenst iedere automobilist een goed en VEILIG 1960 Een vader uit Clinge kwam zater dagmorgen by de politie in Terneuzen om aangifte te doen van de verdwij ning van zijn dertienjarige zoon, die sedert donderdag was verdwenen. Hij deed dit omdat hij gehoord had dat de jongen in Sluiskil zou zyn gesig naleerd. Na dit onderhoud ging de politie naar het postkantoor en zag een jongen met een aktentas uit een hotel komen. Hy beantwoordde aan de beschryving die hij zo juist had ge hoord. De naam van de jongen werd gevraagd en toen bleek dat het ver moeden juist was. De jongen was van huis weggelo pen en in Sluiskil terecht gekomen. In een hotel vertelde hij dat hij met de Bredabus mee moest naar Weert om een familielid te bezoeken. De bus was al vertrokken en hij wilde blijven slapen. De hotelhouder geloof de de jongen, toen hij zei dat hij zes tien jaar was en liet hem dus over nachten. Vrijdag ging de knaap naar een tante in Biervliet en zag daar kans een portemonnee met 175 gulden weg te nemen. Hij keerde terug naar Terneuzen, kocht daar een polshor loge, een blokfluit, een mondharmo- nika, een vulpen en nog enkele voor een jongen van dertien jaar begeer lijke dingen en zocht en vond onder dak in een Terneuzens hotel. Ook te Sluiskil had de jongen enkele dingen gekocht. De politie had heel wat moeite om de tante ervan te overtuigen dat de jongen geld bij haar had weggeno men. Eerst toen hij zei waar hij het gevonden had, kwam zij tot de ont dekking dat het inderdaad zo was. Alle winkeliers die ter goeder trouw aan de jongen verkocht hadden na men de goederen terug. Toen het ge hele geval rond was kon de verloren zoon weer terug naar zijn huis. Uit het verhaal van de jongen bleek, dat hij veel avonturenverhalen leest, die niet zonder gevolg blijken te zijn voor deze fantasierijke jon geman. In samenwerking met de in Sas van Gent gevestigde personeelsverenigin gen organiseert de stichting Zeeuwse Volksuniversiteit op woensdag, 13 ja nuari a.s. in het sociaal gebouw van de N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek een lezing over „schilderijen zien". De lezing wordt gehouden door de kunst schilder en radio-commentator Jelle Troelstra. De lezing zal rijk worden geïllustreerd met lichtbeelden. TEGEN AUTO GEREDEN. Bij garage „Patijnweg" ontstond een aanrijding tussen een vrachtwa gen van de fa- Hirdes uit Kloetinge en de zestienjarige wielrijdster mej. M. de Kuyper, eveneens uit Kloe tinge. Mej. de K., die op weg was naar Goes, bemerkte te laat, dat ge noemde vrachtauto, bestuurd door de heer P. Vos afsloeg om het pomp station van garage Patijnweg te be reiken. Zij kwam daardoor met het voorwiel van haar fiets tegen een achterwiel van de auto en viel daar na tegen de auto aan. De verwon dingen vielen mee. OPERETTE MONICA De Goese operettevereniging geeft op 29 en 30 januari een uitvoering van de operette Monica van Nico Dostal. Om half acht gaat het doek in de Prins van Oranje op. Dagblad, voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst. Dubbele Poort 7 tel. 2377. Rayonredacteur: W. de Leeuw Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes Westsingel 98, tel. 2236. Rayonredacteur: C. Bastianen Rayonbeheerder: J. Fait Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie voor Zeeland 0.15 per mm. Voor „Ingezonden Medeaelm ge i" 0.37 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder ƒ0.90 elke regel meer 0.15. Bij plaatsing ook in Brabantse oplage resp. f 1.50 en 0.40. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Aardenburg Wedstrijden ouden van dagen De bejaarden van de r.-k. bejaar denvereniging hielden een van hun jaarlijkse wedstrijddagen. Er werd gekaart en teerling geworden onder leiding van Mornout. De prijswinnaars bij het kaarten waren: 1 C. Staelens, 2 P. Willems, 3 Wed. H. van °Bellegem-de Vulder, 4 mevr. L. Wille-de Poorter. De prijswinnaars bij het teerling werpen waren: 1 mevr. A. de Greve- van den Bossche (Draaibrug), 2 J. Herwegh, 3 mevr. E. Paridaen-Her- mie, 4 mevr. A. Pieters-Coens. Jaarvergadering jeugdcommissie In de jaarvergadering van de pa rochiële jeugdcommissie die in het r.-k. jeugdgebouw werd gehouden, werd door de voorzitter W. Dierick een overzicht gegeven van de activi teiten in het afgelopen jaar en de plannen voor 1960 bekend gemaakt. Er zal weer een jeugdmanifestatie worden gehouden en ook de verken nerij heeft toegezegd daaraan te zul len deelnemen vanwege het gouden jubileum van de verkennerij in Ne derland. Op 31 januari komt de katholieke jeugdbeweging van Sluis een operette opvoeren in de zaal van De Roode Leeuw en op vastenavond zal een bonte avond worden georganiseerd ten bate van het jeugdwerk in de pa rochie. Ten aanzien van de huur van het r.-k. jeugdgebouw werd een nieu we lijst van huurprijzen opgesteld. De inkomsten zullen onder meer worden besteed voor de aanschaffing van een oliekachel en 50 stalen stoelen. Het patronaat had een batig saldo in kas van f 128,22. Op 6 februari zal een contactavond worden belegd waarvoor Dom van Elderen uit Sluis en commissaris Th. Alberts uit Hoofdplaat zullen worden uitgenodigd. De gemeente-ontvanger zal met ingang van 1 juli a.s. als zodanig ontslag nemen. Hij zal met ingang van die datum te Goes in een industriële onderneming een functie als export-manager aanvaarden. CURSUS VOOR JEUGDLEIDERS IN JEUGDHERBERG In de jeugdherberg werd zaterdag en zondag een cursus voor jeugd leiders en -leidsters gehouden, waar bij vooral aandacht werd besteed aan volkszang en volksdans. Deze cursus die uitging van de Katholieke Jeugd beweging, werd door bijna alle jeugd leiders en -leidsters uit Zeeuwsch- Vlaanderen bezocht, terwijl ook ver scheidene cursisten uit Brabant aan wezig waren. NIEUW HOOFD CHR. SCHOOL Met ingang van 1 juli is tot hoofd van de christelijke school in de Nieuwstraat benoemd de heer J. v. d. Hengel uit Bolnes. Op die datum zai het huidige hoofd, de heer J. de Ridder, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het onderwijs verlaten. BRAND IN WACHTHUIS Z.V.T.M. Door onbekende oorzaak brak zaterdag in het wachtgebouw der Z.V.T.M. op het parkeerterrein brand uit. De agent I. J. kon met eigen materiaal de brand niet bedwingen en was genoodzaakt de brandweer te hulp te roepen, die met een schuim- blusser de vlammen wisten te doven. Aangezien in het wachtgebouwtje tevens een patates-fritesbakkerij is ondergebracht, had het vuur in het aanwezige vet een gretig voedsel ge vonden en er werd belangrijke schade aangericht. Tijdens de blussingswerkzaamheden werd I. J. door het rondspattende vet aan het hoofd gewond. Raad svergadering Woensdagavond om half acht komt de raad voor een openbare vergade ring, onder voorzitterschap van de waarnemende burgemeester, de heer A. P. Modde bijeen. In deze vergadering zuilen de geloofsbrieven van de tot lid van de raad benoemde heer J. A. Verhagen onderzocht worden (vacature de Vuijst). Verder komt nog aan de orde het verzoek van de heer H. Hoekstra om ontslag als gemeente bode en onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand, in verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Op de agenda staan voorts enkele voorstellen tot aan- en verkoop en ruiling van gronden, een voorstel tot verbetering van de „beruchte" bocht bij Kanonhof in de weg Oostburg Waterlandkerkje en een gewijzigd voorstel betreffende de verhuur van het gebouw en de verkoop van de inventaris van de beschuttende werk plaats aan de stichting beschuttende werkplaats „west Zeeuwsch-Vlaan deren". A.N.W.B.-FILMAVOND Voor de door de A.N.W.B. gehouden filmavond, in het hotel „de Eenhoorn" bestond een grote belangstelling. De avond werd geopend door de Consul van de A.N.W.B., mr. K. Hoekzema. Vervolgens kwam de propagandist van de A.N.W.B. aan het woord die een kort resumé gaf van de werkzaamheden van de bond, waarbij vooral tot uitdrukking kwam dat de bond voor iedereen die aan het verkeer deelneemt, de belangen behartigt. Tijdens de pauze bestond er ge legenheid om kennis te nemen van de grote verscheidenheid der bonds- uitgaven, waarvan een dankbaar ge bruik werd gemaakt, terwijl diverse personen zich aanmeldden als lid. Ook de vertoonde reis- en verkeers- films vielen zeer in de smaak van het publiek, zodat de A.N.W.B. op een zeer geslaagde avond kan terug zien. Philippine Tot op heden werd het huisvuil op gehaald met een tweewielig karretje. Dit zal voortaan niet meer geschie den. Door samenwerking te zoeken met de gemeente Hoek heeft het ge meentebestuur weten te bereiken dat het huisvuil wordt opgehaald met de vuilniswagen van deze gemeente. In het begin van deze week zullen aan de bewoners van onze gemeente spe ciale emmers worden verstrekt om het huisvuil in te deponeren. Sluis BENOEMING Met ingang van 5 januari 11. is door het college van burgemeester en wet houders, de heer A. Lako benoemd tot onderwijzer in tijdelijke dienst aan de openbare lagere school. AFSCHEID In verband met zijn vertrek naar Hoek heeft de heer J. Beuzenberg bedankt als bestuurslid van de plaat selijke afdeling voor EHBO. Op een bijeenkomst van het bestuur, waar de overige bestuursleden afscheid namen van de heer Beuzenberg, bood de heer J. de Bruyne hem een boekwerk aan. Sluiskil Eind januari geeft de toneelgroep Sempre Avanti een opvoering van het toneelspel van Armand Duscau „Van ander ras", een spel van eerzucht en strijd in de nieuwe wereld. De regie is in handen van André de Buck. Ook deze keer zal weer van de artistieke adviezen van ir. en mevr. Marvin ge bruik worden gemaakt. Met dit stuk zal de toneelgroep meedingen in het Zeeuwse Landjuweel. DUIVENLIEFHEBBERS HADDEN EEN BOEIENDE AVOND Het bestuur van de duivensociëteit „De Sluiskilse Reisduif" zorgden in de zaal de Krijger voor een bijzonder interessante avond niet alleen voor de eigen leden maar ook voor de duivenmelkers uit de omgeving. Met behulp van twee interessante „duivenfilms" gaf de specialist, de heer R. Frijlink uit Doorn een over zicht van de duivensport vroeger en nu. Hierin waren bijzonder interes sante close-ups te zien, waarvan de duivenliefhebbers heel wat konden leren. In een andere film werd het leven om en nabij „de witte molen" een bekend duivencentrum in Meeu wen (Noordbrabant), vertoond. Men zag daarin o.a. de zeer verzorgde hokken van enkele prominente kwekers. Ook kregen de aanwezigen een kijk op de klinische verzorging der duiven te Utrecht. Er werden twee jonge duiven ver loot van bekende duivenkwekers en het waren twee leden van de Sluis kilse vereniging die de gelukkige winnaars waren. Na de pauze werd een forum ge houden onder voorzitterschap van de heer Suy uit Koewacht, maar het was ook hier voornamelijk de heer Frijlink die het woord voerde. Vele vragen werden het forum ge steld, zodat de duivensportbeoefe naars weer heel wat wetenswaardig heden over hun hobby te weten kwamen. Aan het slot van de avond dankte de secretaris van De Sluis kilse Reisduif de gast met een stoffe lijke blijk van waardering. BROMMER TEGEN AUTO Een Belgische auto, bestuurd door de heer P. L. Z., te Gent, kwam van de Scheldekade in de richting van de Blokken. Een bromfietser, bakker D M., nam daar zijn bocht te ruim en daar zijn stuur bekneld raakte door dat er twee grote tassen met brood aanhingen, reed hij tegen de auto. De bromfiets werd vrij aanzienlijk, de auto licht beschadigd. IJzendijke Op zaterdag en zondag werd door de afdeling Vogelvrienden voor de vierde maal een internationale vogel-, bloemen- en plantenshow gehouden in het jeugdgebouw. Meer dan 600 vogels van diverse pluimage werden in de schitterende, door kwekerij Dekker aangelegde sprookjestuin met vijver en water partijen tentoongesteld. De vogels en planten werden te koop aangeboden. Er werden inlichtingen betreffende tuinaanleg en het kweken van vogels op de tentoonstelling ge geven. Advertentie) Vele honderden patiënten en vrien den hebben zaterdagmiddag dr. H. C. A. Detmar te Vlissingen een onverge telijk afscheid bereid. Een tot de laat ste plaats bezette grote zaal van Bri tannia bracht dr. Detmar bij zijn bin-1 nenkomst een ware ovatie. De huldi- gingsrede werd uitgesproken door de voorzitter van het actie-comité, de heer M. A. van Popering. In grote lij nen schilderde hij de uitgebreide ac tiviteiten, die dr. Detmar tijdens zijn veertigjarige praktijk ontplooide. Spreker legde vooral de nadruk op de eenvoud en bescheidenheid van dr. Detmar en zijn grote hulpvaardigheid bij tij en ontij. Zijn populariteit komt wel naar voren uit de zeer grote be langstelling voor dit afscheid, aldus spreker. Namens alle patiënten bood de heer van Popering dr. Detmar hier na een televisietoestel aan. Later zal een album met handtekeningen van patiënten en vrienden aangeboden worden. Hierna werd het woord ge voerd door verschillende sprekers, die ieder op hun wijze, de kwaliteiten van dr. Detmar als mens en medicus naar voren brachten. Speciaal zijn verdien sten als scheepsarts werden belicht. Ook vreugde en dankbaarheid werd gehoord over het feit, dat dr. Detmar Vlissingen niet gaat verlaten. Vele cadeaus en bloemstukken werden aan de scheidende arts aangeboden. Met enkele treffende woorden dank te dr. Detmar voor de hulde en ver zekerde allen, dat hij zijn patiënten niet zal vergeten. Dankbaar was dr. Detmar ook voor het feit, dat zijn vrouw en inwonende schoonzuster bij de hulde betrokken werden. Zij zijn een onmisbare steun voor mij ge weest, aldus dr. Detmar. Hierna na men de aanwezigen met een handdruk persoonlijk afscheid van de familie Detmar. De directeur van het post kantoor te Hulst, de heer J. de Vries, is met ingang van 1 februari overgeplaatst naar Terneuzen, waar hij in dezelf de functie werd benoemd. De heer De Vries is in mei 1949 naar Hulst gekomen en heeft zich zowel bij zijn personeel als bij de bevolking een goede naam weten te verwerven en men zal hem dan ook node zien vertrekken. Hij staat be kend als een natuurliefhebber en vele mooie plekjes, die Zeeuwsch- Vlaanderen rijk is, heeft hij op de film vastgelegd. Daarnaast filmde hij echter ook in het buitenland o.a. in Duitsland en Oostenrijk. De heer de Vries is ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Vanaf 15 JANUARI ENORME OPRUIMING SPORTHUIS v. NOORDEN Burgemeester Erasmusstraat 8 OOSTBURG Tel. 692 In maart van het vorig jaar ontstond er een aanvaring in de haven van Hansweert tussen de „Auguste" en een sleepboot. De schipper van de Auguste", H., hoorde enige tijd geleden voor het Middelburgs kan tongerecht een boete van honderd gulden tegen zich eisen. Hij ging hiermee echter niet akkoord. De zaak diende in hoger beroep voor de Middelburgse rechtbank, waar de officier van justitie, mr. J. L. Andreaê, vernietiging van de inhoud van het vonnis van de kantonrechter vroeg, maar toch een boete eiste van f 100,— subs. 20 dagen. Schipper H. was niet verschenen. Voor hem trad mr. F. H. Kernkamp uit Rotterdam als raadsman-gemachtigde op. In eerste instantie had H. de juist heid van de schets van de politie te water ontkend, maar later liet hij zijn mening varen. Als getuige trad op schipper C. Giljam van de rijks politie, die zich hield aan de ver klaringen, welke hij voor de kanton rechter had afgelegd. „Een schip dat in z.g.n. stil water vaart, moet voor rang worden gegeven", zei hij. De sleepbootkapitein had liggen wach ten, totdat het uitvarende schip, in dit geval de RIJN-Schelde 16, de Westerschelde zou zijn opgevaren. Volgens getuige J. A. P. van de sleepboot had de „Auguste" moeten wachten. Deskundige De gemachtigde had als deskundige meegebracht de heer E. Bakker, commissaris van het loodswezen te Rotterdam, die verklaarde, dat de „Auguste" het artikel 36 sub III van het binnenaanvaringsreglement niet had overtreden. De Rijn-Schelde 16 had er rekening mee moeten houden, dat het de Westerschelde had moe ten oversteken. Het schip had moe ten inhouden. De heer Bakker zei dit in tegenstelling tot de heer P., die beweerde, dat als de R.S. er niet was geweest, de Damco 34 ook zou zijn aangevaren. De officier van justitie verklaarde in zijn requisitoir, dat de kantonrech ter bewezen achtte, dat de „Auguste" de Westerschelde was overgestoken. Hijzelf ging er echter van uit, dat de „Auguste" de buitenhaven van Hansweert was overgestoken. Ook dit schip had er zich van moeten vergewissen wat er in de directe toe komst zou gaan gebeuren. De „Auguste" had naar de mening van de officier de Rijn-Schelde voor rang moeten geven. Hij achtte het feit bewezen, dat met doorvaren de „Auguste" artikel 36 sub III had overtreden. Verdediging Mr. Kernkamp begon met op te merken, dat men van de zijde van de „Auguste" reeds een flink deel van de aansprakelijkheid op zich had genomen. Zou echter, zei hij, de Auguste" dichter bij de dam hebben gevaren, dan zou het schip ongetwij feld op de „blokken" zijn gestoten. De „Auguste" had reeds de steven in de richting van de haven op het moment van de aanvaring. Artikel 36 sub III was hier niet van toepassing, ook al omdat het een zeer druk bevaren haven is, en het schip kon dus de buitenhaven niet oversteken. Boven dien. moeten de schepen zich op het zelfde vaarwater bevinden. Pleiter vroeg vernietiging van het vonnis van de kantonrechter en ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 22 januari. Zaterdagmiddag lieeft de onlangs opgerichte Middelburgse afdeling van de Vlissingse roeivereniging „De Schelde" de tot botenhuis omge bouwde zwemschool aan de Punt te Middelburg officieel in gebruik ge nomen. De burgemeester van Mid delburg, mr. J. de Widt, verrichtte de opening door het hijsen van de clubvlag op het houten roeicentrum. De voorzitter van de roeivereni ging, de heer S. van Ravestein, heette in zijn openingswoord de vele aanwezigen, waaronder de burge meesters van Middelburg en Vlis singen, mr. J. de Widt en mr. B. Kolff, hartelijk welkom. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat er in Mid delburg geroeid kon worden en bracht dank aan hen, die dit moge lijk maakten, zoals de Vitrite, de n.v. Polak en de Algemene Zeeuwsche, die geldelijke steun verleenden, en de Zeeuwsche roeivereniging te Ter neuzen, die boten en ander mate riaal voor de halve prijs heeft afge staan. Gemeentewerken en de aan nemer zorgden voor een keurige verbouwing van de zwemschool tot botenhuis, kleedkamers en kantine, annex clublokaal. Hij hoopte dat vooral ook de jeugd voor het roeien Zoals bekend zal Het Brabants Or kest onder leiding van dirigent Hein Jordans, onder auspiciën van de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit in de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg concerteren. Op maandag 11 januari en vrijdag 15 januari zullen ook jeugdconcerten worden gegeven. Maandag 11 januari staat in het teken van de kennismaking met gro te componisten als Mozart, Schubert Chopin, Rachmaninoff en de Falla. Van deze componisten worden door Willem Hielkema op de piano com posities uitgevoerd. Dit jeugdconcert wordt gegeven in samenwerking met de stichting „Het schoolconcert". Vrijdag 15 januari is het Het Bra bants Orkest dat de jeugd een jubi leumconcert presenteert. Uitgevoerd worden dan werken van Mozart (Se- renata Notturna en he* derde viool concert in G gr. t.) envan Prokofieff (Delen uit de balletsuite „Romeo en Julia"). Daar Het Brabants Orkest in 1960 zijn tweede lustrum viert en gezien het feit, dat het eerste jeugdconcert in Zeeland van het 10-jarige orkest samenvalt met de viering van het derde lustrum van de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit, zal aan dit concert een ietwat feestelijk ka rakter worden gegeven. Nauwelijks is nieuwjaarsdag voor- by of de katholieke Zeeuwse landar beiders, leden van „St.-Deus Dedit", vergaderden in Terneuzen om zich gedurende een volle dag te verdiepen in de problemen van de arbeiders organisaties in deze tijd. Na de H. Mis door pastoor J. van Campen opgedragen, begon men in „Hotel Rotterdam" met het belichten van enkele problemen. In de morgenuren wijdde de landelijke voorzitter, de heer C. J. v. d. Ploeg uit Haarlem, zijn aandacht aan de gedifferentieer de loonpolitiek en in de namiddag was het hoofdbestuurder J. Hubbers die over de organisatie in het alge meen sprak. Uit alle delen van Zee land waren leden aanwezig, zodat districtsbestuurder P. Vink, die de leiding had, meer dan tevreden kon zijn. Onder de talrijke aanwezigen wa ren ook de heren J. van Dongen uit Aardenburg, lid van de Tweede Ka mer, J. v. d. Voorde, districtsbe stuurder van de K.A.B. te Sluiskil, en P. Heymans, landelijk voorzitter der Belgische katholieke landarbei ders. Produktiviteit en gedifferentieerde loonvorming zijn twee niet van el kaar te scheiden begrippen, zo be toogde de heer van der Ploeg. Hij belichtte de historische ontwikkeling van de loonpolitiek en stond daarbij uitvoerig stil bij het tot voor kort ge voerde beleid van de gebonden loon politiek. Feit was het dat deze poli tiek geen wezenlijke welvaartsver betering betekende omdat men in een vicieuze cirkel liep. Nadat de heer v. d. Ploeg er op had gewezen dat sedert '45 ongeveer een kwart van het geta] landarbei ders elders emplooi heeft gezocht (het zijn vooral de seizoenarbeiders die spoedig wegtiekken), ging hij verder in op de vrije loonpolitiek. Deze is niet te scheiden van de pro duktiviteit, omdat juist door de ver- kringen weigerde men nadere infor hoging hiervan hogere lonen moeten maties te verstrekken. worden uitbetaald. Voor bedrijven die er niet zo florissant voorstaan is dit dus een aansporing er uit te halen wat er inzit en zo is deze politiek zowel voor werkgever als voor werk nemer van belang. Voor wat land- en tuinbouw be treft was spreker van mening dat men de produktie kan opvoeren door mechanisatie (wat reeds plaatsheeft) en door een betere voorlichting. Dat daaraan aandacht wordt besteed, toonde de landelijke voorzitter aan met enkele cijfers. Hoofdbestuurder J. Hubbers hield in de namiddag een inleiding over de taak van de katholieke landarbei- dersbond. Hij stelde dat de gehele organisatie een afspiegeling is van de afdelingen. Deze moeten zeer actief zijn, aldus de heer Hubbers, die er met nadruk op wees dat de moderne arbeider vooral aandacht moet heb ben voor zijn medemens. Veej waar de hechtte spreker aan een goede propaganda. Aan de commandopost van de B.B. te Goes, die in de kelderruimten van het in aanbouw zijnde Consulenten huis zal worden ondergebracht, schijnt f 20.000 meer besteed te zijn dan de opzet was. Het was de bedoeling dat het werk de f 45.000 niet zou over schrijden. Omtrent een en ander is mededeling gedaan in de laatste B.B.-kringbe stuursvergadering te Goes. In B.B Burgemeester mr. Joh. de Widt van Middelburg (rechts) was bij de ope ning van het botenhuis van de roeivereniging De Schelde niet zo goed of hij moest plaats nemen in een trainer en de spieren spannen tegen de kracht van het water. geïnteresseerd zal zijn, zodat de roeivereniging ook een groep jonge ren onder haar leden zal tellen. Burgemeester de Widt zei, dat de gemeente graag steun heeft ver leend en het krediet beschikbaar stelde, omdat er vertrouwen bestaat in de toekomst van de jonge vereni ging. Hij meende dat die categorie mensen die niet die sporten bedrij ven die tot massasport zijn gewor den, in de roeivereniging wellicht een plaats zullen vinden. Hij hoopte dat er een uitwisseling tussen de ver enigingen van Middelburg en Vlis singen zal plaatsvinden, wat in het kader van de dubbelstadgedachte een verheugend symptoom genoemd zou kunnen worden. Hij wenste de ver eniging het nodige succes en hees de clubvlag op het nieuwe roeicom- plex. Daarna wensten enkele spre kers. waaronder de voorzitter van de moedervereniging, dc heer Pos thumus en de vice-voorzitter van de Nederlandse roeibond, de heer Fer- man uit Den Haag, de jonge ver eniging van harte geluk met de of ficiële ingebruikneming. Op voorstel van de roeiverenigingen Naarden en De Hoop zal de Middelburgse roei vereniging in de Nederlandse roei bond worden opgenomen. Na de ope ningsplechtigheid gaven enkele leden een roeidemonstratie. Op verzoek van de vijf Vanavond om zeven uur komt de raad van de gemeente Goes in verga dering bijeen. De agenda vermeldt slechts ëén punt: het voorstel van vijf leden tot het opnieuw verkiezen van de leden van de commissie ad hoc, die werd belast met het onder zoek van het beleid van b. en w. Vijf raadsleden hebben het voorstel ingediend, omdat het hun onjuist voor komt „dat de wethouders aan de be noeming van de commissieleden heb ben medegewerkt en een der wethou ders een aanbeveling heeft gedaan voor de benoeming waardoor de stem ming beïnvloed kan zijn", zoals zij in een brief aan de burgemeester heb ben geformuleerd. De eerstvolgende gewone raadsver gadering van Goes wordt gehouden op woensdag 20 januari. Morgen, dinsdag 12 januari gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden; te Hansweert om 2.01 en 14.18 uur, te Terneuzen om 1.35 en 13.49 uur en te Vlissingen om 1.06 en 13.24 uur. MIDDELBURG, 8 jan. Gold, de licious 1 en 2 75-85 78, 65-75 71—76, 65-70 66, 60-65 58—69, grof 44—67; jo nathan grof 6269; winston grof 51 56; appels val en kroet 43; st. remy 1 en 2 75-85 41, 65-75 31—37, grof 31— 44; gieser wildeman 1 en 2 60 en op 6566; comt. de paris 1 en 2 55-65 58, 50-60 3149. Groenten: and. glas 38-79, veldsla glas 130-213, r.kool 26- 33, sav.kool 20-40, w.kool 10-18, boe renkool 31-37, prei 34-61, witlof 41-61, uien 18-29, bl.kool 4 p. kist 29-74, 6 p. kist 21-66, 8 p. kist 12-52, 10 p. kist 10-16; spruiten gesch. 21-79, ongesch. 18-60, br.peen 8-27, bospeen 33-37, was- peen 40-43. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De mar teling van de nacht. OOSTBURG Ledel 7.45 uur De roman van een vrouwenarts. TERNEUZEN Luxor 8 uur Zolang er mensen zijn. SAS VAN GENT Olympia 8 uur Scala op ziin kop. AXEL Het Centrum 8 uur De bezeten tocht. KLINGE Cinema van Dijck 7,30 uur In geval van ongeluk. Hi. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Zolang er mensen zijn. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Liane het meisje uit het oerwoud. \XEL Het Centrum 7 en 8.30 uur: H.K.H. Prinses Beatrix bezoekt de V S. YNTYVERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Francesca.

de Stem | 1960 | | pagina 2