NOG MEER PRIJS VERLAGINGEN Zou het al lukken Massaal uittreden uit St. Raphael Minister Oberlaender verborg oude krant Kraag op en kleumen Minister De Pous verwacht Nu f 125 in STEM-toto Huidige overleg stelt niet teleur Werk aan Assoeandam officieel begonnen Kremlin trekt de teugels strak Reichspartei mocht toch vergaderen Staatssecretaris Th. Bot zes weken op reis Toespraak van Boude wij n over Kongo Noorse tanker in brand Prinses Irene in Sankt Anton DAGBLAD VOOR ZEELAND „Bepaald gunstig NASSER DRUKTE OP KNOP Nieuwe voorzitter „St. Franciscus" Kouder Mevr. Beyaert-Drost in dagelijks bestuur van K.V.P. Franse vissersboot gezonken Vrouw van Sovjet- diplomaat beticht van vleesdiefstal BBA-personeel ontevreden Oploop na Eerste doel Nieaw-Guinea Prof W. de Jong overleden ondervraging in Den Haag 100e JAARGANG No. 23263 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L, J. v. 't Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koninflin en Vaderland MAANDAG 11 JANUARI 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, t 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, NieuwstraaMl. tel. no. De Belgische radio heeft zaterdag een toespraak van koning Boudewijn (f- het Nederlands en Frans) tot zyn Belgische en Kongolese landge noten uitgezonden. De toespraak, die ook in de Kongolese dialecten was vertaald, werd door radio-Leopold- stad overgenomen. „Nu Kongo's toetreding tot de on afhankelijkheid erkend werd", aldus de koning, „zaj ik niets verzuimen om België op geschikte wijze edel moedig te doen xneewerken aan de doeltreffende voorbereiding van de nieuwe structuren aan de harmo nieuze en voorspoedige ontwikkeling van de Kongolese natie. Daarom richt ik een iringende oproep tot allen en in het bijzonder tot de Bel gische en Kongolese jeugd, vooi een hartelijke en broederlijke verstand houding". Neen. Het is de liefhebbers zondag weer niet gelukt de uitslagen van de Stern-toto goed te voorspellen. Geen nood echter. Zij kunnen de volgende week een nog beter kansje wagen, want de inzet wordt weer met 25.- verhoogd en wordt dus nu: 125.-. Na de berichten van vorige weck waarin gemeld werd, dat het in de bedoeling van enige grote Nederlandse concerns zou liggen, hun prijzen voor bepaalde artikelen te verlagen, hebben enige an dere op deze gebieden werkzame maatschappijen aangekondigd mede tot prijsverlaging over te gaan- Deze schijnen in de lijn van de verwachtingen te liggen, die minister De Pous op dit punt heeft. In een exclusief interview met „The Financial Times" deelde de mi nister mede, dat in de komende weken verscheidene verlagingen van de kleinhandelsprijzen konden worden verwacht. Hij zei erop te vertrou wen, dat de prijsstabilisatiepolitiek van de Nederlandse regering de ver hoogde uitgaven van dit jaar zou behoeden voor stijgende prijzen. werkgelegenheid stijgende zijn. tv.ee factoren verwacht de minister, dat de uitgaven met 1 miljard meer zullen stijgen dan de produktie, waar door het overschot van de betalings balans in 1959 dat misschien de voorspelde 1,6 miljard zal hebben overtroffen met naar schatting miljard zal verminderen. Het was tot nog toe echter niet nodig zwaar op de rempedalen te drukken. „Daarom heb ik mij verzet tegen voorstellen om de investeringsaftrek te verlagen", zo vervolgde de minis ter. Veel begrip Minister de Pous noemde in het interview de algemene economische toestand in Nederland „bepaald gun stig", daar zowel produktiviteit als Met een clruk op de knop, waar door een ontploffing ontstond die 20.000 ton rotsachtige bodem aan de oostelijke oever van de Nijl, bij As- soean, deed uiteensplijten, heeft pre sident Nasser van de Verenigde Ara bische Republiek zaterdagmorgen het werk aan de Assoeandam officieel laten beginnen. Dc plechtigheid, die herinnerde aan de ingebruikneming van het Suezka- naal in 1869, werd bijgewoond door koning Mohammed V van Marokko en talrijke andere hoge functionaris sen. De door de explosie ontstane kuil vormt het begin van een omleidings kanaal van 1.200 meter lengte. Als de dam voltooid is, zal hij de grootste ter wereld zijn. Hij zal net grootste door mensenhanden gescha pen meer doen ontstaan en de moge lijkheid scheppen de landbouwgron den met een derde uit te breiden. De eerste fase van de bouw. die de aanleg van het omleidingskanaal en de bouw van twee kleinere opvang- dammen omvat, wordt uitgevoerd met behulp van Rusland en zal vol tooid zijn tegen eind 1964. De tweede fase, waaraan in 1962 begonnen kan worden en die de bouw van de hoofddam en de bouw van een hydro-elektrische centrale van tien miljoen kilowatt omvat, zal zes jaar In de te Utrecht gehouden buiten gewone bondsvergadering van de Ka- tholieke Handels- en Kantoorbedien- d'-nbond ,,Sint Franciscus van Assi- sië" is de heer A. K. Janssen uit Eindhoven gekozen tot landelijk voor zitter, als opvolger van de vorig jaar overleden heer J. de Wit. MALAKKA zal de dertig Indonesi sche rebellen, die aan de regering van de Maleise Federatie asiel heb ben gevraagd, niet uitleveren. IN BIRMINGHAM is opnieuw een vrouw aangevallen door een onbe kende man. De aanvaller vluchtte echter toen zijn slachtoffer begon te gillen. MGR. DR. B. J. ALFRINK, aarts bisschop van Utrecht, heeft gisteren in een radiotoespraak de voettocht va.i Pav Christi naar Den Bosch in geleid. die in de komende Paasweek wordt gehouden. E~N ZUIDKOREAANSE patrouille boot is slaags geweest met een flot tielje van 10 Nooidkoreaanse sche pen. Een van de opvarenden van de patrouilleboot werd gedood. IN HET ZIEKENHUIS te Emmen is de 49-jarige H. B. overleden, die op oudejaarsavond ii Ter Apel bij een vechtpartij ernstig werd gewond. Verwachting van het KNMI tot maandagavond, opgemaakt zon- dagavond 23.15 uur: l Opklaringen met plaatselijk 1 sneeuwbuien. Boven land matige 2 tot krachtige, maar aan de kust l tijdelijk harde tot stormachtige wind tussen noord en noordoost Van het noordoosten uit opnieuw invallende vorst. Vandaag: zon onder 16.51 uur, l maan op 15.14 uur. Morgen: zon op 8.45 uur, maan l onder 7.04 uur. NASSER Gloriedag vergen. Nasser heeft nog niet beslo ten, of deze fase ook uitgevoerd zal worden met behulp van de Russen of van westelijke landen. In elk geval hebben ook de Duit sers belangstelling voor het project. Minister Erhard gaat er binnenkort in Cairo eens over praten. Hij verwachtte dat de opgaande lijn zich over geheel 1960 zal voortzetten, of schoon het tempo van de stijging langzamerhand zal verminderen. In enkele gevallen, zei hij, zullen verdere prijsstijgingen onvermijdelijk zijn, niettegenstaande het krachtige prijsstabilisatieprogramma van de regering, daar alle werkgevers wet telijk verplicht zullen worden met in gang van april a.s. hun werknemers een compensatie uit te betalen voor de algemene huurverhoging en de af schaffing van de subsidies op eon- sumptiemelk. De regering zal er echter op toe zien, zo zei dc minister, dat de prijs stijgingen strikt beperkt zullen wor den tot de enkele industrieën waar hogere arbeidskosten anders tot fi nanciële moeilijkheden zouden lei den. De uitgaven zullen dit jaar „aanzienlijk" stijgen. Hij noemde de recente loonsverhogingen „zeker niet klein" en wees er op dat iedere ver hoging met 1 procent van de natio nal e loonrekening een extra koop kracht van ongeveer 150 min. bete kent. Ook de investeringen nemen in ho ge mate toe. Als gevolg van deze In de vergadering van het partij bestuur van de Katholieke Volkspar tij is tot lid van het dagelijks bestuur gekozen mevr. H. M. J. Beyaert- Drost te Utrecht. Zij volgt in deze functie mevr. Sutorius op. Hij deelde mee hoe hij bij de in dustrie aandringt op prijsverlagin gen. Ieder loonvoorstel dient te wor den goedgekeurd door het college van rijksbemiddelaars. Wanneer de voor gestelde loonsverhoging in een be paalde industrie of bij een bepaalde firma gebaseerd 'is op een geconsta teerde toeneming van de produktivi teit die duidelijk het nationale ge middelde overtreft, vraag ik de be trokken werkgevers met mij in over leg te treden. Ik vraag hen dan een deel van hun verbeterde resultaten te gebruiken als prijsverlaging. In de loop van deze besprekingen en dat zijn er tot nu toe heel wat ge weest heb ik zeer veel begrip en medewerking ondervonden. Ik heb nu verscheidene beloften van bepaalde kleinhandelsprijsverlagingen in ja nuari of spoedig daarna, ontvangen. Ik ben van plan met dit systeem door te gaan. Iedere werkgever, die akkoord is gegaan met een hogere loonsverhoging dan de gemiddelde zal worden uitgenodigd op mijn de partement te verschijnen." Het vissersvaartuig „Edwige" uit de Franse vissersplaats Saint Vaast la Houque, op het schiereiland Coten- tin, is ter hoogte van Cherbourg ver gaan. De negen opvarenden worden vermist. De 12.482 ton metende Noorse tank boot „Bill", die uit Willemstad, Cu rasao, naar Baltimore was vertroK- ken, staat in de Caraibische zee in brand. Het 16.844 ton metende Noorse mo torschip „Oslofjord" heeft koers ge zet naar de door de „Bill" opgegeven positie. Functionarissen van het Ameri kaanse departement van Buitenland se Zaken hebben meegedeeld, dat twee particuliere rechercheurs me vrouw Galina Glinsky. de vrouw van de Russische assistent-marine-atta ché, op een supermarkt in Washing tonhebben aangehouden. Zij werd beschuldigd van het stelen van een stuk vlees ter waarde van ruim twee en een halve dollar. Men liet haar vrij nadat zij zich had beroepen op diplomatieke onschendbaarheid. Het bedrijf besloot niet aan te drin gen op vervolging en de politie werd niet gewaarschuwd. Wel was de Rus sische ambassade op de hoogte ge steld, die de tweede secretaris, Osi- pov. zond om het incident te onder zoeken. Ietwat ongeduldig wacht mi nister Oberlaender op zijn chauffeur bij de ingang van hotel Centraal in Den Haag, waar hij zaterdag door een in ternationale commissie is ge hoord. vf >v v -v- ssss» v~ A: «f Het centrale comité van de communistische partij van de Sovjet-Unie heeft zondag een document uitgegeven waarin gewezen wordt op de tekortko mingen van de Sovjetpropagan da „in dit tijdperk, waarin de tegenstanders van het commu nisme hun propaganda voor de kapitalistische levenswijze ver sterken". De ideologische organen van de partij zijn. aldus het document, te passief waar het sociaal parasitisme betreft. Er wordt niet genoeg gedaan aan de verwerkelijking van het begin sel, dat er geen brood zal zijn voor degenen die niet werken. De tekortkomingen worden toege schreven aan te weinig aandacht voor de ideologische strijd. „die een be langrijk deel uitmaakt van de activi teit van de partij." Het centrale partij comité kondigt in zijn resolutie die twee pagina's beslaat een nieuwe campagne aan om de be volking te onderwijzen in het moder ne marxisme. Voorts dringt het aan op een mee dogenloze strijd tegen het ..nationa lisme, cosmopolitisme en een lange reeks a-sociale gedragingen, zoals dronkenschap en straatschenderijen" Televisie, radio, boeken en de les sen op school zullen alle worden ge bruikt in de campagne om „het marxisme-leninisme tot een levende, brandende kwestie in het dagelijks le ven te maken". Even proberen of het houdtEen beeld van ergens en overal in Ne derland. Jammer genoeg zijn de jeugdige liefhebbers van ijs en win terpret niet allemaal zo voorzichtig als deze twee. De uiterst rechtse Deutsche Reichs partei in West-Duitsland heeft in het weekeinde een juridische overwin ning behaald, doordat by gerechte lijke u-.tspraak een verbod van de regerinr van de staat Rijnland-Palts om te Kaiserslautern een congres te houden, ongedaan werd gemaakt. Met bier en gezang werd deze vic torie zaterdagavond gevierd, maar het was toen al te laat om het con gres in zijn oorspronkelijke opzet te laten doorgaan. De Oostenrijkse politie heeft de ge- hele oplage van het blad „Der Sam- tag" ongeveer 60.000 exemplaren in beslag genomen. „Der Samtag" schreef dat de anti semitische incidenten in Oostenrijk wellicht op touw zijn gezet door de joden zelf, die op deze wijze kracht zouden willen bijzetten aan hun aan spraken op schadevergoeding voor door de nazi's geleden verliezen. ïlet blad is uitgesproken rechts georiën teerd. Intussen ging de hakenkruisrage in verscheidene landen vooraj in Amerika onverminderd voort. Door het raam van de woning van de Israëlische consul in Quito (Ecua dor) werd een benzinebom gegooid, die echter niet ontplofte. In Berlijn is bekendgemaakt dat de nalatenschap van Goering (750.000 mark) aan joodse nazi-slachtoffers ten goede zal komen. Prinses Irene is in gezelschap van enige vriendinnen in het wintersport centrum Sankt Anton am Arlberg aangekomen. De prinses heeft haar intrek genomen in het hotel ,,Post", waar de leden van het Nederlandse koninklijke gezin reeds sedert jaren tot de vaste gasten behoren. In dit hotel verblijft thans ook ex-keizerin Soraya van Perzië. Prins Bernhard is gisteren van Schiphol met een KLM-lijntoestel naar Mexico vertrokken. (Van onze verslaggever) Er heerst op het ogenblik een sfeer van grote ontevredenheid onder het personeel van de B.B.A. en soortge lijke vervoersondernemingen. Het feit, dat er nog steeds geen loonsver hoging is gekomen na de invoering van de vrije loonpolitiek terwijl de bedrijfsgroep wegvervoer over het algemeen reeds een achterstand van zes procent had op andere bedrijfs groepen dreigt tot gevolg te heb ben, dat de Brabantse leden van de r.-k. bond van vervoerspersoneel „St. Raphaël", die werken bij de BBA, en bloc voor het bondslidmaat schap bedanken. Het bestuur van de KAB, afdeling Oosterhout, heeft zaterdag jl. een Le iegram aan het dagelijks bestuur van de KAB te Utrecht gezonden, en daarvan een afschrift aan dé dioce sane KAB doen toekomen, waarin net zijn ernstige ongerustheid uitspreekt over de mogelijkheid van een mas saal uittreden uit St. Raphaël. Een gevaar, dat niet alleen gevreesd wordt van de zijde van het BBA- personeel, maar ook van dat van an dere soortgelijke maatschappijen, zo als de Gelderse Tram, de Zuid-Oos- ter, de N.B.M. en de N.Z.H. Onder het BBA-personeel en trou wens ook onder dat van de andere maatschappijen gist het reeds langer. Berichten daaromtrent bereikten ons onder meer uit Eindhoven, Breda en Oosterhout. Nog niet zo lang geleden werd de voorzitter van de bedrijfs groep wegvervoer van St. Raphaël, de heer Molenaar, toen hij een te Oosterhout gehouden vergadering van vervoerspersoneel had bezocht, uit gejouwd. Na 31 december is er echter alge mene ontevredenheid ontstaan, door dat degenen, die een loonsverhoging kregen, omdat zy nog niet aan hun maximum toe waren, in feite soms met nog minder naar huis gingen dan in 1959, zulks in verband met een verhoging van enkele premies. De verhoging van de bondspremie, dus van de contributie voor de bond, heeft de maat doen overlopen. De betrokkenen redeneren: „Wij geen zes procent, dan ook geen betaling van de contributieverhoging". En zy vinden ondersteuning bij hun colle ga's. In Brabant telt St. Raphaël onder het BBA-perosneel 900 leden. Het bestuur van de bond heeft de betrok kenen bezworen geduld te hebben tot 13 januari a.s., de dag, waarop het nog eens overleg zal plegen met de directie van de BBA. Er zijn diverse chauffeurs en mon teurs, die slechts zestig gulden per week (netto) verdienen, ondanks on geregelde en langdurige diensten. In siders menen te mogen veronderstel len. dat een actie van de betrokke nen wel eens bedenkelijke krachten in beweging zou kunnen brengen. De staatssecretaris van Binnen landse Zaken, mr. Th. Bot is met het K.L.M.-vliegtuifi; over de Noordpool naar Biak vertrokken voor een reis naar Nederlands en Australisch Nieuw-Guinca, naar Canberra en Washington, die in totaal meer dan zes weken zal duren. Voor zijn vertrek verklaarde staats secretaris Bot met de Australische regering in Canberra besprekingen te zullen voeren, waarbij de nadruk zal vallen op de praktische bestuurs- samenwerking tussen Nederlands en Australisch Nieuw-Guinea in de meest uitgebreide zin van het woord Zijn verblijf in Nederlands Nieuw Guinea is vastgesteld tot 2 februari; tot 13 februari zal staatssecretaris Bot in Australisch Nieuw-Guinea ver toeven, half februari is hij in Canber ra en vervolgens vliegt mr. Bot naai de Verenigde Staten. Ook drie hoogleraren van de Land bouwhogeschool te Wageningen zijn naar Nieuw-Guinea vertrokken. Zij zullen daar het gouvernement' van advies dienen op het gebied van het boswezen. Prof. ir. W. de Jong, rector-mag- nificus van de Landbouwhogeschool te Wageningen, die zondag 22 novem ber bij een auto-ongeval ernstig werd gewond, is zondag in het ziekenhuis te Wageningen aan een embolie over leden. Hij is 64 jaar geworden. Me vrouw de Jong, die bij hetzelfde on geval eveneens gewond was, zou van daag het ziekenhuis verlaten. De Westduitse minister van "j vluchtelingenzaken, minister Til F M 3 C* M t prof. dr. Theodor Oberlaender „vluchtte" zaterdagmiddag tij dens een enorme oploop in de Haagse Lange Poten in zijn zwarte auto, die zich nauwe lijks een weg door de menigte kon banen. Tegen een baaierd van fotoflitslichten had minis ter Oberlaender maar één af weermiddel: een krant. De Westduitse minister verscheen in Grandhotel Central" voor een internationale commissie van oud verzetsstrijders, die hem twee en en half uur lang verhoorde over het bloedbad van 7 juli 1941 te Lemberg, waarbij 34.000 mensen om het leven werden gebracht. Prof. Oberlaender was in 1941 commandant van het Duris- Ockrainse bataljon „Nachtigall", dat Lemberg bezette in gemene zaak met de Oekrainse Bandera nationalisten. De leider Bandera werd twee jaar geleden in Muen- chen vergiftigd. Voordat de Russen wegtrokken hebben zij, blijkens ooggetuigen, vele gevangenen neergeschoten. Nadien hebben de Bandera-na- tionalisten, die een sterk antisemi tische inslag hebben, vreselijk on der communisten, joden en zaken lieden van Lemberg huisgehouden. De vraag voor de commissie is, in welke mate het „NachtigalE'-batal- jon van de Duits en Russisch sprekende kapitein Oberlaender aan de slachting heeft deelgenomen en welke verantwoordelijkheden daarvoor op de huidige minister rusten. Toen de commissie met prof. Oberlaender klaar was en men hem ongezien wilde laten vertrekken, bleken de vele uitgangen van het hotel zo goed bewaakt, dat er geen ontsnappen mogelijk was. Dc wa gen van de minister werd listig getraineerd en de fotografen en ca- meralieden konden hun hart opha len. Minister Oberlaender verklaarde kort en geagiteerd niet naar Bonn te gaan, maar „heel ergens anders heen". Later bleek dat Gummers- bach te zijn, waar hij bij een ver gadering moest zijn. Het rennen en draven van catne- ralieden en fotografen verwekte bij het Haagse zaterdagmiddagse win kelende publiek een forse oploop. Minister Oberlaender spoedde zich uit een lift naar de hoteluitgang, zag zijn opgehouden wagen in dc menigte niet en lieu de verkeerde kant uit. De bliksemlichten van de fotografen trokken snel nog meer aandacht en de oploop werd gro ter. Toen de grote limousine tenslotte in de smalle straat gewrongen kon worden, moest eerst nog de bagage van de minister in de kofferruimte worden geborgen. Achtervolgd door de camera's verborg Oberlaender zich ten einde raad achter een ou de Duitse krant. Aangenomen kan worden, dat minister Oberlaender is gebleven bij zijn verklaring, dat op 7 juli 1941, toen hij Lemberg binnentrok, de stad rustig was en dat de slach ting toen reeds achter de rug moet zijn geweest. Daartegenover staan, zo is te verstaan gegeven, verkla ringen. dat de „Nachtigall"-man- schappen actief aan de moordpar tijen hebben deelgenomen. De commissie heeft zondagavond te kennen gegeven dat degenen die Oberlaender het felst hebben be schuldigd (instanties uit de com munistische landen) niets van zich hebben laten horen toen hun om bewijsmateriaal en persoonlijke ge tuigenissen werd verzocht. Zij zal niettemin in staat zijn het onder zoek af te ronden. De vorst, die in de afgelo pen nacht even verstek liet gaan, komt opnieuw en nog fanatieker dan in de voorbije dagen opzetten. Tijdens het weekeinde verplaatste de kern van een hogedrukgebied zich van Scandinavië naar Ierland. Een bijbehorende uitloper lag zondag bo ven ons land, hetgeen ons een dag met zonnig weer en weinig wind be zorgde, bij lichte vorst. Intussen is een uit de Poolstreken afkomstige depressie over de Oost zee naar het zuiden getrokken, het geen zondagavond aanleiding gaf tot draaiing van de wind naar noorde lijke richtingen. Een warmtefront drong hierbij met sneeuw en regen vanuit het noorden het land binnen, waarbij de temperatuur tot boven het vriespunt opliep. Achter de depressie om stroomt echter zeer koude arctische lucht via Zweden en Finland naar het zuid westen. Het laat zich aanzien dat de voorste begrenzing hiervan, het koufront, in de loop van maandag ook Nederland zal passeren, hetgeen de terugkeer van de vorst inluidt. Er heerste zondagavond een merk waardige situatie in Nederland; vrij wel overal in het land viel sneeuw, behalve in de kop van Noord-Hol land en de afsluitdijk, waar regen viel. Op sommige plaatsen ging de sneeuw vergezeld van vorst, op an dere van lichte dooi.

de Stem | 1960 | | pagina 1