Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Moeilijkheden in Goese K.V.P.-raadsfractie N.C.B. te Heinkenszand schreef bewogen geschiedenis Minister Visser op basis Woensdrecht He Optimistisch geluid bij Zeeuwse groentetelers ZUID-BEVELAND Dagblad De Stem Afscheid bij de P.Z.E.M. Motelbouw in Schoondijke Vergadering in Middelburg Niet verzekerde automobilist voor kantongerecht gestraft WESTERSCHELDE MOEILIJK BEVAARBAAR VOOR GROTE TANKERS Bejaarden bijeen Geheimzinnige verdwijning Versoek om raadsvergadering Samenstelling van commissie niet geheel juist? Afdeling bestaat na dertig jaar „De Handelsraad" Zeeuwse koorschool zong voortreffelijk te Philippine Hoogwaterstanden Willem Ensinck voor lesingen naar het buitenland Fruit-gascellen te Kapelle gaan open Werkbezoek Eigenaardig kalf in Wilhelminapolder PIET VAN TILBURG BEURS van AMSTERDAM AKU en Cultures vast AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 7 JANUARI 1960 MIDDELBURG Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd heeft de heer G. W. de Veij, thans wonende tc St. Laurens, werkzaam op de Me- terdienst van de Provinciale Zeeuw- sche Electriciteits Maatschappij, af scheid genomen van het bedrijf en het personeel. De heer de Veij trad op 16 novem ber 1914 als poetser in dienst bij de voormalige Belgische maatschappij te Vlissingen. werd daarna bevor derd tot wagenbestuurder en conduc teur van de afdeling Tram. Toen het bedrijf in januari 1929 door de PZEM werd overgenomen ging de heer de Veij in PZEM-dienst over en werd vervolgens bevorderd tot conducteur le klas. Gedurende enkele maanden voer hij nog op de bootdienst Mid- delburg-Vlissingen v.\{., nl. toen Wal cheren onder water stond. In 1951 werd de scheidende bij de Meter- dienst der PZEM geplaatst. Bij zijn 40-jarig jubileum werd hij onder scheiden met de eremedaille Oran- je-Nassau in brons. Woensdagmorgen werd de heer de Veij in de directiekamer van het PZEM-kantoor ontvangen, waar hi] in klein gezelschap dit op zijn eigen verzoek werd toegesproken door dc directeur der PZEM, ir. T. Mi- chielsen, die hem dank voor de ge durende zovele jaren aan het be drijf bewezen diensten en hem nog vele goede jaren toewenste. Namens de personeelsvereniging bood de neer H. Leuvelink met enkele hartelijke woorden een aandenken aan. Na mens het personeel werd de heer de Veij een blijvend aandenken aange boden. De heer de Veij, die zich nog In een uitstekende gezondheid mag ver heugen, zei steeds met plezier bij het bedrijf te hebben gewerkt en dankte allen voor de aangename samenwer king. VLISSINGEN Scheepsbeweging Vlissingen aangekomen: 5-1 Ned. Oceaan, Ned. m.s. „296", Ned. Kon- ny-M, Spa. Artagon. 6-1 Ned. Neel- tje-B, Ned. Expo. Vlissingen vertrok ken: 5-1 Ned. Zeevaart, Ned. Neel- tje-B. Gepasseerd naar Antwerpen: (Ned. schepen) 5-1 Rubato (Gent), Zuiderzee. Aldert-L, Stad Schiedam (Gent). 6-1 Ludo (Gent), Eemdijk, Bern, Rembrandt. Tubo (Gent), Co- rale, Eagle, Tempo-D. Beta, Alhena. Tjerk Hiddes (Tern.). Gepasseerd naar zee (Ned. schepen): 5-1 Sloter- dijk, Alchiba, Navis. 6-1 Olive, Nas- sauhaven, Arnoudspolder, Lien. Tank-cleaning komt moeilijk op gang Uit de cijfers voor het scheepvaart verkeer in de haven van Vlissingen blijkt, dat de tank-cleaning in 1959 een vijftiental schepen behandelde Dit is slechts drie schepen meer dan in 1958. Ongetwijfeld een teleurstel lend aantal. De capaciteit van de mo derne installatie is veel groter. De malaise in de tankvaart is vermoede lijk er mede de oorzaak van. dat niet meer schepen gecleand werden Een opleving in de tankvaart en in het goederenverkeer in de Vlissingse ha ven zou van grote waarde kunnen blijken. GOES Brand in cafetaria In de cafetaria van Leynse in de Lange Kerkstraat brak woensdag ochtend een brand uit, die vermoe delijk is ontstaan doordat de vlam in een vetpa, is geslagen. De gemeentepolitie bestreed het vuur met snelb'"-sers van het bu reau, totdat de brandweer, dit spoe dig ter plaatse was, met blussen kon aanvangen. De schade is vrij aan zienlijk. t-Graven polder Ongeval met dragline In het uitbreidingsplan van 's-Gra- venpolder is de fa. D, uit Goes be zig met de aanleg van een straat en riolering. Tijdens deze werkzaamhe den zwaaide de bak van de dragline over de Goesestraatweg met het ge volg, dat de op zijn bromfiets naar huis kerende 30-jange M. B. uit 's-Gravenpolder werd geraakt en over het wegdek tuimelde. Nadat dokter Risseeuw eerste hulp had ver leend. werd hij voor een nader on derzoek naar een ziekenhuis in Goes vervoerd. t-ttecrenhock De ondergang van de Titanic De ..Jeugdhoeve" vertoont in het komende weekend de film ,,A night to ren-ember". De regisseur Roy Bakker heeft naar de roman van Wal ter Lord ,,A night to remember" ('n nacht om nooit te vergeten) een in drukwekkend filmwerk vervaardigd. Een nacht om nooit te vergeten is het ware, het ontzaglijke en onver getelijke epos van het trotse vlagge- schip van de White Star Line, dat 46 jaar geleden op een ijsberg liep en na een glorieuze carrière van slechts vijf dagen in schande en smar ten onder ging. Hier !s een werke lijkheid volledig gereconstrueerd, zon der de wil om het „mooier" te ma ken, zonder de noodzaak tot drama tiseren: zes korte uren uit het leven van 2207 opvarenden hun moed en lafhartigheid, hun geduld, hun pa niek, hun hoop en wanhoop. Twee uur lang hebt u het gevoel déél uit te maken van deze zeeramp. Een waardige, diep aangrijpende film zonder valse dramatiek. Ktvadendamme „Tot Nut en Genoegen" De r.-k. toneelvereniging „Tot Nut en Genoegen" zal binnenkort weer een toneelstuk voor het voetlicht brengen. „De Rani antwoordt niet", een thrillier van J. J. B. Willemsen, is onder regie van de heer J. Zuidhof in studie genomen „Tot Nut en Genoegen" hoopt dit stuk de eerste zaterdag en zondag van februari op te voeren in De Burcht. De bouw van het motel voor reke ning van de heer Staf Dobbelaere waarvan wij kortgeleden in ons blad meldirmaakten, is thans definitief. Het werk werd gegund aan de laag ste inschrijver de Fa. Iz. de Bliek te Schoondijke. In de sector van de Zeeuwse groen teteelt is een behoorlijke uitbreiding te verwachten. Zowel de teelt onder glas als in de volle grond biedt perspectieven. Met deze optimistische conclusie besloot ir. J. J. van Hen- nik, rijkstuinbouwconsuient voor Zee land en west-Brabant, zijn toespraak in de te Middelburg gehouden jaar vergadering van de Zeeuwse groente telersvereniging. De heer J. A. Veerman, verbonden aan het instituut voor tuinbouwtech niek te Wageningen, sprak in de och tendvergadering over de mechanisatie in de groenteteelt. Hjj merkte op dat men met mechanisatie voorzichtig dient te zijn. Men dient tevoren goed te overwegen welk onderdeel van de tuinderij voor de mechanisatie in aan merking komt. Over de beregening in de groenteteelt voerde de heer J. Strijbos van het proefstation voor de glascultures te Naaldwijk het woord. Hij herinnerde eraan dat men reeds dertig jaar geleden met beregening is begonnen. Pas na de tweede we reldoorlog heeft de tuinder geleerd hoe hij het moet doen. Hij waar schuwde bij jonge planten vooral voorzichtig te zijn met de beregening, omdat blijkt, dat de structuur van de grond er slechter door wordt. Mo menteel is deze zaak een knelpunt bij de tuinbouw in het Westland. De heer W. P. van Winden, even eens verbonden aan ht proefstation te Naaldwijk, sprak over de teelt van Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsen- Vlaanderen: Huist. Dubbele Poort 1 tel. 2371. Rayonredacteur: W de Leeuw RayonbeheerderL K. M- de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveiand: Goes. Westaineel 93 tel. 2236. Rayonredact aar. C. Bastianen Rayonbeheerder: i. Fait Prijs vooi losse advertenties oestemd voor de editie voor Zeeland t II. lfc pei mm. Voor ..Ingezonden Mededelin gen' 0.37 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes"3 regels o> minder 1 U-9U elke regtj meer 0 15 Bil plaatsing ook in Brabantse oplage reap I 5m en 0.40 Bj) 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen balf geld. komkommers. In de laatste jaren is het accent bij deze teelt verlegd van plat naar staand glas. De teelt onder plat glas is ingekrompen met 100 ha, terwijl de andere teelt is uitgebreid met 50 tot 170 ha. Ook is een wijzi ging in het assortiment tot stand ge komen. Aan het slot van de vergade ring gaf ir. van Hennik een samen vatting van het gesprokene. Sa* van Gent Twee bromfietsers in botsing Gistermorgen kwamen op het rij wielpad aan de Glasfabriek twee bromfietsers met elkaar in botsing. De bromfietser L. B. uit Zelzate. die de rijweg verlaten had en zich juist op het verplichte rijwielpad bevond, reed, vermoedelijk verblind door de lichten van een tegemoetkomende auto. tegen de bromfietser J. F uit Sluiskil op. Beiden kwamen hierdoor te vallen, waarbij laatstgenoemde vermoedelijk een hersenschudding op liep. Per ambulance werd het slacht offer naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. De brommers werden bei de beschadigd. Schoondijke MISSIE In verband met het feit dat het tien jaar geleden is, dat in deze paro chie voor het laatst een missie gehou den werd zal dat in 1960 weer gebeu ren. Het ligt in het voornemen de missie te houden in maart. Sluitkil De leden van de Sluiskilse r.-k. bond van bejaarden en gepensioneer den kwamen in het patronaat bijeen ter (verlate) viering van het kerst feest en nieuwjaar. Pater Vicaris opende deze bijeenkomst. Door schoolkinderen werd een kerstspel op gevoerd en twee meisjes, Liesbeth Gijsel en Mageret Tjebbes zongen n paar liedjes die door de talrijke aan wezigen zeer werden gewaardeerd. In de pauze werden koffie en ver versingen rondgedeeld en werd een gratis verloting gehouden. Daarna volgde een mooie filmstrip „De He- re komt", gevolgd door een vrolijkt film. Het hoogtepunt van deze bijeen komst was een optreden van enkele oudere dames, waarbij dt tachtigja rige mevrouw Wille zich bijzonder onderscheidde. Dezer dagen bemerkte arbei der M. uit Hulst van de cokesfa- briek dat zijn bromfiets uit de ga- r ge was verdwenen. In plaats daar van stond er een damesfiets die na enig speurderswerk door de politie, het eigendom bleek te zijn van mej. de K. uit Axel. De bromfiets bleef zoek tot hij op een avond onbeheerd voor café ,,De Kroon" werd aange troffen. De politie tracht nu uit te vinden wie hem daar heeft neerge zet. Kraan nog niet gearriveerd De kraan voor de cokesfabriek. die gisteren zou arriveren, is wegens ver laat vertrek uit Rotterdam nog niet aangekomen. Men verwacht het trans port vandaag omstreeks het middag uur. Lniddnrpe Jaarmarkt op 14 maart De te goeder naam en faam De- kende Zuiddorpse jaarmarkt is iit jaar vastgesteld op 14 maart. Daar het de tiende is na zijn herstel zal di feil gevierd worden met extra- prijzen vanwege het jaarmarktcomi té. De gemeente toont haar belang stelling met een beker en twee me dailles. Er wordt een grote aanvoer van hoornvee, vetvee, paarden en varkens verwacht. Eveneens van veel pluim- en kleinvee-exemplaren, des te meer omdat deze show elk jaar in belangrijkheid toeneemt. KERKRESTAURATIE VORDERT Men is in het nieuwe jaar aan het afbikken en pleisteren van de twee de zijbuek van de kerk begonnen, waarmee dan weer een flink stuk werk zal zijn verricht. De nieuwe biechtstoel die slechts door nieuw heid van de oude verschilt is ge plaatst en wel zo dat alleen een goed opmerker ziet dat hij niet lan ger in maar tegen de muur is aan gebouwd. (Van onze redacteur) Gisteren hebben vijf Goese raads leden het college van b. en w. ge vraagd een raadsvergadering te beleg gen. Dit houdt in, dat gerekend vanaf vandaag binnen dertien dagen de raad bijeengeroepen moet worden (art. 46 gemeentewet). Het gaat om een her ziening van de benoeming van de raadscommissie ad boe, die het be leid van b. en w. van Goes zal on derzoeken. De raadsleden M. Loeve AR)A. G. Heyboer (CH), N. E. van Santé (WD), Ph. Haverhoek (PvdA) en P. de Munck (PvdA) hebben het ver zoek ondertekend. Burgemeester H. K. Michaëlis kon ons nog niet mee delen, wanneer de vergadering zal plaatsvinden. Het is goed de gang van zaken te memoreren. De raad benoemde in zijn vergadering van 23 december de com missie ad hoe. Zitting hierin kregen de heren J. S. Visscher (PvdA> F. P, J. Polderman (CH), mr J. G v. d. Burgt (AR), mevr. C. A. Griep- Duinker (VVD) en de heer W. G M. de Valk (KVP). Wethouder J. H. Roose (KVP) stelde voor de fractie de heer de Valk kandidaat. De heer G. W. Vervest, het derde KVP-raads- lid, verklaarde zich hiermee niet eens en stelde zich eveneens kandidaat De uitslag van de stemming was als volgt: Vervest vijf stemmen, de Valk negen stemmen en een blanco. De landbouwer M. H. uit Yerseke stond voor de Middelburgse kanton rechter, mr. J. Moolenburgh, omdat hij op 12 oktober met zijn auto een aanrijding veroorzaakte door geen voorrang te verlenen aan een voor hem van rechts naderende tweede auto. Conform de eis van de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, ver oordeeld- r> kantonrechter hem tot een boete van f 25.of vijf dagen, en de voorwaardelijke ontzegging uit de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar met een proeftijd van twee jaar, met de bijzondere voorwaarde dat verdachte binnen een maand zal moeten kunnen aantonen dat hij W.A. is verzekerd. De officier van justitie zei in zijn requisitoir, dat het feit dat verdachte niet W.A. is verzekerd van invloed zal zijn op de strafmaat. Hij vorderde de ontzetting uit de rijbevoegdheio op grond van een door de hoge raaa gesancti neerde bepaling in een onlangs gewezen arrest. „Niemand dwingt verdachte zonder verzekerd te zijn in een auto te gaan rijden", zo rac :nde hij. Hij wees er op dat na aanrijdingen mét niet verzekerden vaak de grootste moeilijkheden ont staan over de schadevergoeding. In het vervolg zou hij er bij de straf maat rekeing mee houden of de veroorzaker van een aanrijding al of niet verzekerd is. „Verzekeren is toch niet verplicht?" vroeg verdachte. „In een autorijden is ook niet ver plicht", wantwoordde de offi cier. Verdac.ite zei niet voor verze kering te zijn. „Dan schaft u uw auto maar af", merkte de officier op. Galanterie Na gezellig te zijn wezen dansen duwde de landbouwersknecht J. J G. uit Ovezande zijn vriendin vanuit 's- Heerenhoek naar huis. Zelf reed hij op een bromfiets, zijn vriendin op een fiets. Een achter hen rijdende agent op motorfiets bekeek het vre dige tafereeltje enige tijd en maakte toen proces-verbaal op. De officier van justitie vorderde f 5.boete of een dag. De kantonrechter deed er nog een gulden bij. Mej. A. H. uit Ovezande liet zich op haar fiets voortduwen door een motorrijder. De dames uit Ovezande en omgeving schijnen deze galanterie ondanks dat het verboden is toch wel zeer op prijs te stellen. Ook zij was wezen dansen, wat de kanton rechter de bezwerende opmerking: „Van de dansvloer naar de rechts zaal" ontlokte. De gevorderde boete van f 10.of twee dagen werd tot f 7,50 teruggebracht. Twee Middelburgse schilders re den op tien december met hun brom fietsen sneller dan de toegestane 30 km per uur. en gaven bovendien geen richting aan bij het omslaan van een hoek. Beiden kregen f 5.boete voor het niet richting aangeven. Vc - het overtreden van de snelheidslimiet kreeg J. de B. een boete van f 10 of twee dagen. Zijn collega B. V., die. beweerde geen richting te hoeven aangeven omdat hij juist op die hoe woont, kreeg een boete van f 15.— of drie dagen. Vrolijke avond De landarbeider Chr. S. uit Nieuwdorp wandelde op 16 november in kennelijke staat dronken door de Dorpsstraat van zijn woonplaats. „Ik had een vrolijke avond gehad" ver ontschuldigde hij zich. Maar de kan tonrechter maakte hem er op attent, dat hij voor hetzelfde feit reeds meerdere veroordelingen achter de rug heeft, en zelfs nog een voorwaar delijke straf heeft lopen. „Maar het gaat nu erg goed", meende verdach te. „behalve juist die ene avond". „U ziet het wat te optimistisch" zei de officier en vorderde een boete van f 30.— of zes dagen. Het vonnis luid de conform. Op zijn verjaardag kreeg de land bouwer H de V uit Goes van de kan tonrechter een boete van f 20.ol vijf dagen omdat hij bij Arnemuidcn met zijn auto door het donker reed- zonder zijn koplampen te hebben aan gestoken. De officier van justitie had f 25.of vijf dagen gevorderd. De stoplichten van de auto van de landbouwer F. de W. uit Biggekerke bleken niet op de juiste wijze op zijn remmen te zijn aangesloten. Dat kostte hem f 15.of drie dagen conform de eis. Op haar eerste vergadering (maan dag 28 december) vroeg de commissie zich af of haar benoeming juridisch juist was geweest. Men dacht hierbij aan artikel 52 van de gemeentewet, dat van de raadsleden zegt: zij ont houden zich van medestemmen over de zaken, benoemingen, schorsingen en ontslagen inbegrepen, die hen, hun ne echtgenoten of hunne bloed- of aanverwanten tot de derde graad in gesloten. persoonlijk aangaan, of waarin zij als gelastigden persoonlijk zijn betrokken. Men was van oordeel, dat het hier over een benoeming ging. waarbij de wethouders persoonlijk betrokken wa ren en dat. aangezien de wethouders mede hun stem hadden uitgebracht, aan de geboorte van de commissie een smet kleefde. Van juridische zijde werd ons ge zegd, dat hier een moeilijke zaak aan de orde was. Gelet op de bewoordin gen van de wet kan men enige twij fel koesteren, zo formuleerde men. De jurisprudentie in deze is vrij schaars en de meningen van de schrij vers spreken zich op dit punt tegen. Ongetwijfeld zal men hier dus bij deskundigen te rade moeten gaan Het is evenwel de vraag of hier alleen juridische motieven in het spel zijn. Een publikatie in het socialis tische „Het Vrije Volk" van gisteren bevestigt wat geruchten al langer fluisterden. Uit het artikel, dat onder de kop „Conflict in Goese KVP-raads- fractie" werd afgedrukt, citeren wij: „Tegen ons verklaarde hij (de heer Vervest, Red.) in de kandidaatstelling van de heer De Valk een duidelijke en bewuste beïnvloeding van het col lege van b. en w. te zien in de samen stelling van de commissie. Hij zei ons er zich tegen te zullen blijven verzet ten op een dergelijke manier „uitge sloten" te worden." Men kan de redenering nagaan. Wan neer de stem van de drie wethouders ongeldig is en wanneer de ene blanco stemmer voor de heer Vervest zou kiezen, dan ligt er de mogelijkheid, dat niet de heer De Valk, maar de heer Vervest commissielid zou kun nen worden. Hiermee is de voor Goes toch al onverkwikkelijke en door sentimen ten schier onontwarbare affaire op het politieke vlak getrokken. Het valt te betwijfelen, of Goes daarmee een dienst is bewezen. Dat er in de KVP-fractie in de Goese raad een conflict woedt is een bekend feit. Dit conflict is thans ver bonden met de kwestie „Goes", het is toegespitst en openlijk geworden Bemiddeling In een spoedeisende vergadering is gisteravond het bestuur van de afde ling Goes van de KVP bijeen geweest. Op deze vergadering waren alle drie betrokken raadsleden aanwezig. Na overleg besloot men een verzoek om bemiddeling in de „interne" moei lijkheden te richten tot het bestuur van de kring Middelburg van de KVP en via dit tot het partijbestuur. Het is niet de eerste keer dat men hier in bemiddeling zijn heil zoekt. Destijds heeft men geen resultaat kun nen boeken. Bij de moeilijkheden in Goes zijn niet allen b. en w. en de raad be trokken. Er bestaan spanningen ter secretarie en op de verschillende dien sten. Er wordt gepraat en gestookt, ook door de betrokkenen. Het is haast onmogelijk in deze verwarring tot een zuiver stellen van de feiten te gera ken. Nu is ook het politieke sentiment een rol toebedeeld. Het afdelingsbe stuur van de KVP heeft alsnog ge poogd dit sussend uit te schakelen. De sneeuwbal, die aan het rollen is gebracht, en snel uitgroeit tot een la wine, waarvan de loop niemand be kend is en waarover niemand nog macht heeft, wordt er misschien iets minder zwaar door. In deze situatie is het de eerste taak van de commissie die nu ook haar bestaan al in het geding heeft gesteld, haar intenties zuiver te houden en de grootst mogelijke objectiviteit te betrachten. Ook zij ontkomt niet aan het kwade gerucht. Aan dit geroddel kan alleen door snel handelen een einde worden ge maakt. Als er aan de kapstok van de dorpsherberg in Heinkenszand. waar de heer Geus destijds de scepter zwaaide, acht boerenbolhoedjes broedrelijk naast elkaar hingen en er stonden acht paren zwartgelakte klompen onder, dan was dit het uiterlijke bewijs dat „de vooruitstrevenden" uit de boeren stand weer eens aan een van hun bijeenkomsten bezig waren. Wanneer dc gemoederen wat verhit geraakten kon het gebeuren dat een schaarse avondlijke cafébezoeker flarden opving van hetgeen de geesten en harten in de „vergaderzaal" beroerde. Dat was in de periode tussen Aller- heilien en Kerstmis 1929 en tijdens één van die avondlijke samenzweringen viel ook de opmerking: „Ik zat mé ronduit zegge, ik bin d'r sclioef van". Waar de spreker van deze historische woorden huiverig van was kan menige heden ten dage rentenierende boer uit de doeken doen. van de katholieke boeren bij de L.T. B. een vrome wens want toen na de bezetting in 1940 „boerenarbeider" Roskam het bijltje bij neerlegde, 18 leden. De Land en Tuinbouw Bond was een van de organisaties die in dee jaren rond de eeuwwisseling langzaam ma zeker terrein won. Eén van de ne ven-instellingen van deze bond was de coöperatieve inkoopvereniging „de Handelsraad". Sommige boeren uit dit gewest waren ermee in zee ge gaan, maar toen deze Handelsraad door de economische teruggang in die jaren, de wind uit de zeilen werd genomen draaide het voor de daar bij betrokken boeren op een fiasco uit. Met de naweeën van deze de bacle nog vers voor ogen, bespraken de boeren in de gelagkamer van de dorpsherberg de mogelijkheid om te komen tot de oprichting van een afdeling van de Diocesane Land en Tuinbouw Bond in Heinkenszand. Ge zien in het licht van hetgeen gepas seerd as, behoeft het geen verwon dering dat er heel wat oppositie be stond. „Durvers" Toch hebben de optimisten doorge zet en ze trokken aan het langste eind want na diverse vergeefse pgin- gen, kwam in de -aand januari 1930, een afdeling van de L.T.B. tot stand met zegge en scrijve 14 leden. Uit deze „durvers" werd een maand la ter het eerste definitieve afdelings bestuur gekozen dat er als volgt uit zag: N. van Stee, voorz., J. Vermue Mz„ vice-voorz., A. van den Dries, secr. J. Vermue Jz., penningm. en H. van 't Westeinde, lid. Dit oprich tingsbestuur wist zich geruggesteund door de sterke morele en practische medewerking van de geestelijke ad viseur, pastoor Geldermans. Ondanks herhaalde pogingen om het minuscule afdelinkje maar levensvat baarheid te geven, bleef het in die eerste jaren zoals het begonnen was. Eei hardnekkige verdeelheid, in de handgewerkt door de troebele econo mische verhoudingen, vond haar hoog tepunt in 1931, bij het massale con flict tussen werkgevers en werkne mers, en het betekende voor de jonge afdeling meteen de vuurdoop. Het voorstel om in de hagendekwes- tie eer regeringsbemiddelaar te aan vaarden werd afgewezen en er was een Bisschopplijk schrijven voor no dig o mde juiste verhoudingen te rug te vinden. Een moeilijkheid van geheel ande re aard was het feit dat de afde ling moest optornen tegen de tot een orgaan van betekenis uitgegroeide Z.L.M. In geheel de vooroorlogse pe riode bleef een massale aansluiting De Zeeuwse kostschool tc Goes heeft zijn debuut gemaakt in Zeeuwsch-Vlaanderen met twee op voeringen te Philippine. Het was van de leidsters van de vrouwengemeenschap uit die plaats een goede gedachte om dit koor van veertig jongens te engageren. De koorschool begon met een plechtig lof, dat veel indruk maakte op de aanwezigen. Er werden daarna nog twee uitvoeringen gegeven. De heer Heiblok, leider van de koorschool, voerde zijn pupillen eerst aan in een opvoering voor de ouden van dagen, later werd de vrouwengemeenschap vergast op prachtige zang. Het eerste eer van beide opvoerin gen was gewijd aan de kersttijd. Daarn.. bracht het koor, inmiddels getransformeerd in een orkest, de kindersymfonie van Mozart. Een tien jarige jongen speelde hierbij voor di rigent. Vervolgens waren er ver schillende internationale liederen te horen, w.o. het lied van de twee we reldreizigers, dat bijzonder in de smaak viel. De heer Heiblok heeft met deze uitvoeringen bewezen een goed pedagoog te zijn, die zijn jon ge leerlingen tot grote muzikale-pres- taties kan brengen. Het applaus na afloop dreigde dan ook niet te ein digen. Naast vrijwel alle leden van de vrouwengemeenschap met hun echt genoten. de pastoor en de wethouders v.d. Brooke en Cornells, gaven nog verschillende deputaties van andere gemeenten blijk van belangstelling. Morgen, vrijdag 8 januari, gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 10.32 en 23.22 uur: te Terneuzen om 10.11 en 22.56 uui en te Vlissingen om 9.45 en 22.30 uur. atief van de jubilerende afdeling, de boerinnen niet alleen actief aan het verenigingsleven deelnamen maar da er als eerste en tot nu toe enige op Zuid-Beveland, een afdeling van de Boerinnenbond werd opgericht. Intussen had zich een belangrijke organisatoische wijzgiging voltrokken verband houdende iet de herindeling van de Bisdommen. De L.T.B.-afde ling ging over naar de Noordbrabant se zchr. Boerenbond. Een ingrijpende verandering, die zich ook in de thans 30-jarige afdeling als een verbetering deed gevoelen. Het huidige bestuur, bestaande uit J.C van 't Westeinde, voor., D. Boon man, secr. D. de Winter, penningm., Jac. van den Dries en P. van de Waart leden, heeft het bondswerk van de afdeling de laatste jaren op mo derne leest geschoeid. Tal van lezin gen, cursussen en excursies op vak technisch gebied werden georgani seerd. De jaarlijkse meerdaagse trip voor de leden met hun echtgenoten en de winterse ontspanningsavonden bewijzen dat zij het bidingselement in de afdeling hoog aanslaan. De jubileumviering zal op 16 jan uari a.s., de vooravond van het feest van de H. Antonius Abt de patroonheilige van de jubilerende af deling worden ingezet met een driedaags triduum. Op 17 januari heeft tijdens een plechtig lof de in wijding plaats van het nieuwe ver- cnigingsvaande] en op 18 januari is in de zaal Hoondert de feestverga- dering met o.a. een feestrede van de geestelijk adviseur van de N.C.B., pastoor Merkx uit Tilburg, en een jaarlijke feestvergadering, terwijl lezing van dr. W.P theunisse uit Den slechts luttele jaren later, op initi- Bosch. /Va de bevrijding Zoals andere vak- en standsorga nisaties, kreeg de L.T.B.-afdeling nr de bevrijding Laar grotekans en dank zij de activiteit van het eerste naoorlogse bestuur, groeide de afde ling met rasse schreden. Tekenend voor een zich grondig wijzigende mentaliteit was dat verschillende le den in 1949 zich nog kantten tegen deelname van de echtgenoten aan de Plannen tot verbetering van het vaarwater op de Westerschelde zijn dikwijls geopperd. Tot nu toe is er echter niets van daadwerkelijk be lang veranderd. Bij het bouwen van steeds grotere tankers is men echter niet bij de plannen stil blijven staan: steeds reusachtiger tankers lopen van stapel. Het merendeel van deze su per- en mammoet-tankers zal de Schelde, onder de huidige omstandig heden, nooit bevaren. Ze zijn te groot en de Schelde is te ondiep. Tankers met een diepgang van 34 voet zijn wel het maximum toelaatbare. De af stand van de loodsboot Wielingen tot Antwerpen bedraagt ongeveer 65 mijl. Voor dit korte traject hebben de tan kers dikwijls zeer veel tijd nodig. Een voorbeeld hiervan en zeker geen uitzondering, is de Liberiaanse tan ker „World Enterprise" (20515 brt.). Dit schip kreeg, enkele weken gele den, zijn zeeloods 's middags om vier uur aan boord in de Wielingen. Door varen naar Vlissingens rede ging niet vanwege de lage waterstand. Eerst met het opkomende water 's nachts kon het schip doorkomen. Rond drie uur die nacht ankerde de World En terprise op de rede van Vlissingen De auteur Willem Enzinck uit Oost burg. zoals bekend ook medewerker aan ons blad, is voor de maand fe bruari van dit jaar door verschillen de culturele instanties in Zwitserland en Oostenrijk uitgenodigd tot het hou den van een aantal lezingen over ons land en zijn cultuur. Voor de zenders van de Oostenrijkse rado-om- roep zal Enzinck enkele voordrach ten houden over de hedendaagse Ne derlandse letteren. Volgende week zal in Kapelle een begin worden gemaakt met de ver koop van appels uit de gascellen van het veilingkoelhuis. Tijdens een dins dagavond in de kantine van de vei lingvereniging „Kapelle-Biezelinge en Omstreken" gehouden vergadering van belanghebbende telers is beslo ten de gascel met Bramley Seed ling te openen. Hierin is ongeveer 100 ton van dit ras opgeslagen. De afzet hiervan zal plaatsvinden door middel van poolvorming. Volgende week woensdag zal het eerste quan tum van deze appels worden ver kocht. Gedacht wordt aan een weke lijks quantum van ongeveer 20 ton De vergadering waarin dit besluit viel stond onder voorzitterschap van de heer P. J. J. Dekker te Wemel- dinge. Deze vertelde dat men zo vroeg bij elkaar is gekomen om te spreken over het openen van de gas cellen omdat er grote vraag is naar de betreffende appelen, terwijl som mige telers twijfelen aan de houd baarheid van hun partijen. Het vorig jaar werd de gascel met Bramley Seedling in Kapelle eerst eind april geopend. Verder werd dinsdagavond door ae belanghebbende telers in Kapelle- Biezelinge ook gesproken over het openen van de gascellen met Golden Delicious. Besloten werd hiermede nog enige tijd te wachten. T.z.t. zal hiervoor een nieuwe vergadering worden uitgeschreven. Minister F. Visser van defen sie heeft gisteren een werkbe zoek gebracht aan de vliegbasis Woensdrecht. De minister was in gezelschap van de chef lucht machtstaf, de luitenant-generaal H. Schaper, en zijn persoonlijke adjudant, de majoor de Weerd van de Koninklijke Landmacht. Even voor half tien arriveerde het gezelschap vanaf Ypenburg per Da kota op Woendrecht. Het toestel werd bestuurd door de adjudant van de chef luchtmachtstaf. de kapitein Mayer. Terwijl bij aankomst vier toestel len van het type T33 onder leiding van de kapitein P. Wierikx een „flight pass" hielden, werden de no- ge gasten verwelkomd door de com mandant van het commando lucht vaartopleidingen, de commodore W Bakker, en de commandant van de vliegbasis, de kolonel H. J. Diehl. Nadat op het bureau van de com mandant de koffie was gebruikt en een korte uiteenzetting was gegeven over de taak van de vliegbasis in zijn geheel, liet de bewindsman zich voorlichten over de jachtvliegoplei- ding. Erst werd de grondschool be zocht waar een „briefing" werd ge houden. Daarna bezocht het gezel schap de verkeerstoren, het operatio nele squadron 326 en de staf van de technische dienst. Nadat in de officiersmess de lunch was gebruikt werden nog de werk plaatsen van de technische dienst en de straalmotorenwerkplaats bezocht. Om half vier vertrok de minister weer naar Ypenburg. daar het toen i.v.m. de waterstand al weer te laat was om naar Ant werpen door te varen. Eerst 's mid dags om twee uur kon het schip zijn reis vervolgen. De World Enterprise kwam 's avonds om zeven uur op de rede van Antwerpen aan. Over een afstand van 65 mijl had het schip dus niet minder dan 27 uur gedaan. Een dergelijk tijdverlies kost duizen den guldens. Hoewel men in scheep vaartkringen deze moeilijkheden ter dege onderkent, blijven grote verbe teringen van de Schelde uit. In Rot terdam blijkt men het anders te kun nen, getuige de in uitvoering zijnde Europoortplannen, waarbij de groot ste in de vaart zijnde schepen zonder moeilijkheden en tijdverlies behandeld zullen kunnen worden. In de Wilhelminapolder werd een wel bijzonder eigenaardig kalf gebo ren. Het beestje, dat volledig voldra gen was, had in plaats van poten slechts stompjes. Bovendien had het kalfje een waterhoofd en een zgn. varkenssnuit, d.w.z. een onderkaak, die korter is dan de bovenkaak. Het kalf heeft tot gisteren geleefd. De heer Walraven, leider van de veehoeve in de polder, vertelde, dat hij in 1928 ook een dergelijke curio siteit op zijn bedrijf heeft gehad. Toen was het een stier met vijf poten, die men in leven heeft kunnen hou den. Verder heeft de bedrijfsleider een dergelijk geval nooit meegemaakt. (Advertentie) VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN Bosstraat-hoek LindebMD BERGEN OF (OOM Telefoon 5437 De markt kenmerkte zich door een ietwat eigenaardige stemming. Aan de ene kant viel voorzichtigheid en enige aarzeling te constateren, maar aan de andere kant viel ook grote vraag en een zeer vaste tot willige stemming waar te nemen. Zo zag men aandelen Koninklijke Petroleum aanvankelijk op ongeveer de vorige prijs en Uni lever een paar punten lager. Philips was daarentegen wat beter en AKU lag uitgesproken vast in de markt. Een bijzonder willige stemming be stond voor de cultuuraandelen. De scheepvaartafdeling was enigszins verdeeld. 5 jan.'60 6 jan.'60 Ned. '59 4 1/4 Ned. '47 3 1/2 AKU A Hoogovens cA Philips GBA Unilever cA Kon. Olie A Scheepvaart Unie A A'dam Bk A Kon. Zout cA NABEURSKOERSEN AKU 533—540 ged. en laten; Kon. Olie 172 50—174.40; Philips 826831,5; Unilever 804—807 ged. en laten. 98 98 92 1/2 93 513 1/2 533 1/2 890 865 827 3/4 832 1/4 809 3/4 806 174.95 174.20 183 179 3/4 346 1/2 349 3/4 720 715 MIDDELBURG Statenzaal 9,45 uur Prov. Staten. Ned. Koffiehuis 14 uur Alg. kringvergadering 1960. KORTGENE Stadswijnkelder 10 uur Alg. kringvergadering 1960. ZIERIKZEE Huis van Nassau 10,30 uur Alg kringvergadering 1960. VLISSINGEN Alhambra 8 uur Zolang er mensen zijn. GOES Grand 8 uur Zolang er mensen zijn. ANTWERPEN Kon. Vlaamse opera 19,30 uur Lohengrin. GENT Kon. Ned. Schouwburg 19,30 u. Niet van gisteren. wissen en vorm van Henny de uur(!) in punten bije dolph slech boles kon s beurt hield delde op pre uit de wiel jarter een zelf noemde meer een si van zijn ac beurten). H genoot kwa nerend tege (4-2-2 beurten te ter de flau die in de miste en O) De zege praktisch, geplaatst namelijk dergebrach dag wordei De Ruyt( in zijn pc want dan is GOES P. v. O. 9.30 uur Ontwikkel in ga- dag voor de fruitteelt. VLISSINGEN Concertgebouw 8 uur Feestavond t.b.v. Redt een kind.

de Stem | 1960 | | pagina 2