ANTWERPSE STEMMEN OVER SCHELDE-RIJN EN GENT-TERNEUZEN Nieuwe reeks groot formaat duels van op stapel STEM-FEUILLETON Chefarine4 1960 Zwart o p Wit 16.50 Bedevaarten in Radio-Televisie-Radio Zo of anders KAPITEIN RIJKERS MAAKT SCHOON SCHIP Reserve ten aanzien van Kreekrakplan rein DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 6 JANUARI 1960 TERUGHOUDENDHEID GENT-TERNEUZEN RIJNVAART Binnen tien jaar een reis naar Mars Hoge Veluwe ook toegankelijk voor motorrijders Betere bestrijding van pijnen en griep! Moeilijkheden in Armeense Kerk in Jordanië Liever geen herrie, zegt Honduras lTzeh„°d0PbAem^rkaaaSfeeZienvr°oPuwek„e h« trok - maanden. door Agatha Christie Drie top-matches Nek-aan-nek Niet zo best (Van een medewerker) F. Osterrieth en P. de Clippel, resp. voorzitter van de Kamer van Koophandel van Antwerpen en de Antwerpse Scheepvaart vereniging hebben in hun nieuw j aarsredevoeringen het een en ander te berde gebracht over de Nederlands-Belgische waterwegenproblemen. Hun opmerkingen zijn nogal vaag en beknopt uitgevallen, vermoedelijk omdat er nieuwe onderhandelingen over de Schel- de-Rijn-verbinding op til zijn, waaromtrent immers zo pas een notawisseling tussen Brussel en Den Haag plaats vond. In ver band daarmee is, naar ons werd meegedeeld, ook een consigne van Brussel aan Antwerpen uit gegaan om ten aanzien van deze aangelegenheid wat terughou dendheid te betrachten. Terughoudendheid kan men in ie der geval wel in deze jaarverslagen constateren. Men mag zelfs zeggen, dat de hier gemaakte opmerkingen over de Schelde-Rijnverbinding be paald mager zijn uitgevallen, met name als men aan het perspectief denkt, dat het Kreekrakplan voor een oplossing van dit probleem kan bie den. Merkwaardig is b.v., dat de heer Osterrieth het Kreekrakplan niet eens vernoemt, terwijl men juist van hem bijzondere aandacht voor dit plan als regionale Benelux-aangele- genheid zou verwachten, daar hij op de Benelux-contactdag te Den Bosch in 1957 de Belgische inleider was, die een hele cataloog van regionale Benelux-desiderata naar voren bracht. De heer de Clippel van zijn kant, die het plan wel even naast andere noemt, schuift het weer gauw on der de tafel, omdat België al be slommeringen genoeg heeft, zegt hij. De initiatiefnemers moeten zich eerst maar tot Den Haag wen den, vanwaar België de officiële voorstellen moet afwachten. Het klinkt eerder ironisch dan vriendelijk en zo is de gehele behan deling van de Brabantse plannen en suggesties in deze jaarverslagen be paald een teleurstelling. Er wordt natuurlijk duidelijk ge noeg gesteld, dat er nu onderhand een nieuwe Schelde-Rijnverbinding moet komen, maar overigens wordt er wat geheimzinnig heengepraat rond het rapport, waarin een half jaar geleden aan de Belgische rege ring de eenstemmige Antwerpse me ning kon worden overgemaakt, dat de nieuwe Schelde-Rijnverbinding een zuid-noord-verbinding moest zijn. Over de tracé-aanduiding nu verder geen woord; alleen hebben de spre kers thans ook niet het woord Moer dijkkanaal in de mond genomen. Daaraan willen zij zich blijkbaar m geen geval branden. De heer de Clippel drukt de hoop uit, dat België niet voor het beplei ten van een rechtvaardige zaak het Internationaal Gerechtshof in de arm moet nemen, maar indien noodzake lijk, zou dit nochtans maar moeten geschieden. Een de: gelijk geluid had den we in de Bcnelux-verhouding sinds een paar jaar met meei ge hoord. Het geeft geen blijk van groot vert uwen in Beiv.-l .s en werpt eer der een schaduw dan licht op de Ko mende onderhandelingen. Ten aanzien van de kwestie Gent- Te neuzen zegt de heer Ostemeth te hopen, dat Gent niet teleurgesteld zal wo den ul tegengewerkt door eisen, W- ike oo het laatste ogenblik worden ing d.end en o; geen enkele wijze e Ninoinisch tc rechtvaardigen zijn, ja »n sti ijd zijn met de verhoudin gen van goeu ia bum schap. Wat hier siceius wordt w.ngeduid. legt de heer cU Clippel open op tafel. Het gaat h.ei Hooi al om de havenrechten, wel ke men in België te Terneuzen inge voerd wil zien Deze haven echten, welke Terneu zen nu niet k ut. moeten ei naar Bcigjscn inzicht komen om Terneu zen n. et ie uevoon echten boven Gent, dal er Heft. Anders zou het nog zo io en dat irrm izen op Belgische kosten vanw. gr h t ovei wegend Bei- g scne aandeel m de verbetering van het zeekanaal een gemoderniseerde concunent van Gent en Antwerpen wordt, zo vreest men. De Anuveri..se s,p ekers zien echter voorbij, dat de Kanaalverbetering in d( eerste plaats tei wille van Gent en niet van Terneuzen tot stand komt en dat de Zeeuwsen Vlaamse kanaal zone praktisch geen belang heeft bij de nieuwe zeesluis. De gelijkstelling van Terneuzen met Gent op het siuk ,n naven- rechten bete sent de a.stelling van Terneuzen ien opzichte van andere Nede .udse havens. Wan neer er iets niet te rechtvaardigen is, is het dit toch wel. Ook de goe de nabuurschap kan niet eisen Ter neuzen achteruit te zetten. Nog daargelaten de twijfelachtige argumentatie moet men zich afvra gen, of Gent blij mag zijn met deze Antwerpse steun voor overdieven desiderata, waaraan men feitelijk nu al een uitstel van het afsluiten van een definitief akkoord over de ver betering van het zeekanaal te wijten heeft en waarmee men tenslotte nog de gehele zaak in de waagschaal zou kunnen stellen. In beide verslagen komt ook nog de bevaarbaarheid van de Schelde aan de orde. Hierbij is de normal satie van de stroom in het geding. Voorlopig wil men in België echtei nog volstaan met baggerwerken, die het mogelijk zullen maken, dat sche pen tot 50.000 ton Antwerpen kunnen bereiken. Voor deze werken, die o.a. in de Wielingen moeten plaats vin den, vraagt men te Brussel de groot ste prioriteit. Tenslotte nog een opmerking over een enigszins verbazingwekkende staat, welke wij aantroffen in het ver slag 'van de heer Osterrieth voor de Kamer van Koophandel. Hierin wordt het aandeel aangegeven, dat Antwer pen bezit in het Rijnverkeer. Het blijkt, dat de Belgische Scheldeha- ve.i in het stroomopwaarts verkeer in 1958 een vermindering van naar aandeel had te boeken ten opzichte van 1937 van 18,3 tot 10,5 pet., doch in het stroomafwaarts verkeer, dus van de Rijn naar Antwerpen, een stij ging kon noteren van 20,4 tot 39,2 pet. derhalve bijna een verdubbeling. Als men de absolute cijfers, dus de ton nage bekijkt, is het bovendien nog zo, dat het stroomopwaarts en het stroomafwaarts verkeer ongeveer te gen elkaar opwegen, dit wil zeggen, dat er bijna altijd retourvracht is. Voor zover bekend, heeft de Antwerp se Rijntrafiek in 1959 haar positie ten opzichte van Rotterdam nog ver sterkt Al met al geven deze cijfers de in druk dat het met het Antwerpse Rijnverkeer beslist niet slecht gaat, integendeel. Men mag zelfs wel vragen, of een groei van het Antwerpse aandeel in het stroomafwaarts verkeer sinds 1937 met bijna 100 pet. geen eigen aardig licht werpt op de Antwerp se vasthoudendheid op het stuk van de Rijnvaartpremies, die alleen maar moesten dienen om Antwer pen zijn traditioneel aandeel in de Rynvaart te verzekeren, dat tijdens de onderhandelingen Van Cauwe- laert-Steenberghe op ruim 20 pet. werd getaxeerd. De gunstige ontwikkeling van de Antwerpse Rijnvaart mag er wel toe leiden dit probleem opnieuw te be zien. Het zal bij de aanstaande on derhandelingen over de Schelde-Rijn verbinding ook weer een rol spelen en het is te hopen, dat het tot een redelijke uitkomst wordt gebracht. Zonder nog langer de ontwikkeling van het Westerscheldebekken als zui delijke arm van de gehele Eurodelta in de weg te staan Een groep Amerikaanse ruimte vaartdeskundigen hebben te Santa Monica in Californië als hun oordeel gegeven dat het mogelyk zal zijn bin nen tien jaar een Amerikaanse expe ditie van drie man in een atoomruim teschip naar Mars te laten gaan en veilig naar de aarde te doen terug keren. Het ruimteschip, een tweetrapsra ket, zou ruim 330.000 kg moeten we gen. Het zal misschien mogelijk zijn dat van dit ruimteschip, als het in een baan om Mars wentelt, een klei ner ruimteschip naar Mars te zenden voor onderzoek van het oppervlak van de planeet. De gehele reis zou, aldus deze ge leerden, ongeveer veertien maanden vergen. Deze mededelingen zijn vervat tn een artikel in het blad ,,Aero-Space Engineering", een publikatie van het Amerikaanse instituut voor de lucht vaartwetenschap. De directie van het nationale park de Hoge Veluwe heeft besloten voort aan ook berijders van motoren en scooters toegang tot het park te ver lenen. Tot nu toe was het natuurre servaat voor hen gesloten en daar velen niet met dit feit bekend wa ren, gebeurde het herhaaldelijk, dat zij teleurgesteld terugkeren moesten bij de ingang van het park. De nieuwe maatregel is echter slechts een proef en het is dan ook mogelijk, dat ze binnenkort weer on gedaan gemaakt wordt. Als de mo toren en scooters met hun lawaai de rust in het park te veel verstoren wordt het hek voor hen weer geslo ten. Automobilisten en bromfietsers hebben reeds lang toegang tot de Hoge Veluwe. lAdvertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenl 0p grond van belangrijke ontdekkingen was het mogelijk de werking van het sinds tientallen jaren meest gebruikte middel Ie versterken door toevoeging van nieuwe geneesmiddelen. De 4 middelen in één tablet helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen falen. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f3.50 De Vereniging tot Samenstelling van Nederlandse Bedevaarten zal in 1960 de volgende door de bisschoppen erkende n-ationale Nederlandse bede vaarten organiseren: Naar Lourdes: van 9 t.m. 16 mei, de 69e Nationale bedevaart met zie ken, tevens kinderbedevaart en van 4 t.m. 12 augustus, de 70e Nationale bedevaart met zieken. Daarnaast organiseert de V.N.B. in de maanden april, juli en oktober nog enkele vliegtochten naar Lourdes, speciaal voor zieken en hun bege leiders. Naar Rome: van 6 t.m. 15 juni, de 15e Nationale bedevaart naar de Eeuwige stad. Naar Echternach: de 9e Nationale bedevaart naar het graf van de H. Willlbrordus op nog niet vastgestelde data in de tweede helft van juni. Naar Fatima: van 8 t.m. 18 oktober, de 8e Nationale bedevaart. Onderweg brengen de deelnemers een bezoek aan Lourdes. De bisschop van het Armeense pa triarchaat te Jeruzalem, Kaloestian, heeft maandag te Beiroet meege deeld dat hij door toedoen van aarts bisschop Derderian uit Jordanië is gezet. In een vraaggesprek met het Ara bische nieuwsagentschap zei bisschop Kaloestian dat aartsbisschop Derde rian, die in 1956 als patriarch werd afgezet, aan de vooravond van de verkiezing van een nieuwe patriarch verwarring wil scheppen en Jordaan se autoriteiten ertoe heeft gebracht, hem, bisschop Kaloestina, te depor teren. Volgens de bisschop weten de Jor daanse autoriteiten niet wat er is gebeurd. De regering van Honduras heeft maatregelen genomen tegen Nicara guaanse revolutionairen in Honduras, naar aanleiding van verscheidene aanvallen die zij tegen hun eigen land hebben ondernomen. Het jongste inci dent vond zondag te Santa Clara plaats, waar een groep van 45 man nen de grens overstak in de richting van Nicaragua. President Morales heeft verklaard, dat deze nieuwe aanval tegen het na burige land waarschijnlijk is gedaan met het oogmerk, moeilijkheden in Honduras te veroorzaken. De aanval tegen Nicaragua is volgens de presi dent ook een aanval tegen de rege ring van Honduras. DONDERDAG 7 JANUARI HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,5b Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 De groenteman 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Morgenwijd. 10,00 Gram. 10,50 V.d. kleu ters 11.00 Kookpraatje 11,15 Gram. 12.00 Milit. muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 HammondorgeLspel 12,50 Uit het be drijfsleven, lez. 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Metropole-ork. 13,55 Beurs- ber. 14,00 Viool en piano 14,30 V.d. vrouw 14,50 Gram. 15,05 Anna Karenina, hoorsp. 15,45 Gram. 16,00 Van vier tot vijf. 17,00 Gram. 17,15 V.d. jeugd 17.45 Pianorec. 18,00 Nws. 18.15 Dansmuz. 18,30 V.d. jeugd 18,45 Sportpraatje 18,55 Gespr. brief 19,00 V.d. kleuters 19,05 Gevar.progr. 20,00 Nws. 20.05 Radio Filharm.ork. (I.d. pauze: 20,40-21,00 Onbekende woorden van Jezus gevonden, lez.) 22,10 Go-am. 22,30 Nws. en beursber. v. New York 22,40 Journ. 22,55 Sportact. 23,05 Nwe gram. 23,55-24,00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7,15 Gram. 7,30 V.d. jeugd 7.40 Gram. 7,45 Morgengeb. en overw. 8,00 Nws. 8.18 Gram. 8,50 V.d. vrouw NCRV: 10,00 Gram. 10.03 Gram. 10,30 Morgend. KRO: 11,00 V.d. zieken 11,45 Gew. muz. 12,00 Middags lok-nood klok 12,03 Oram. 12,25 V.d. boeren 12,35 Land- en tuinb. meded. 12,38 Gram. 12,50 Act. 13,00 Nws. 13,15 Zonnewijzer 13.20 Lichte muz. 13,40 Gram. NCRV: 14.00 Koor en koper- kwart. 14,35 Avondrust, hoorsp. 15,05 Ork.conc. 15.40 Gram. 16.00 Verkennin gen in de bijbel, lez. 16,20 Klass. muz. 16,50 Gram.. 17,00 V.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Metropole ork. en radiokoor 18,15 Sportrubr. 18,30 Accord.- muz. 18,50 Sociaal perspectief 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af. praatje 19,15 Gram. 19,30 Radiokrant 19,d0 Pol. praatje 20,00 C'evar.progr. 22,00 Periodie kenparade 22,10 Vocaal ens. 22,30 Nws. 22.40 Zaalsportui tsl. 22.46 Avondoverd. 23.00 Orgelconc. 23,30 Gram. 23,55-24,00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12,30 Weerber. 12,35 Gevar. muz. 12,52 Koersen 13,00 Nws. 13,15 Lichte muz. 14.00 Schoolradio 16,00 Koersen 16,06 Franse les 16,21 Kamermuz. 17,00 Nws,. 17,10 Zigeunermuz. 17,15 V.d. kind. 18,20 V.d. sold. 18.50 Sportkron. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 19,50 Polit. praatje 20,00 Ork.conc. 21,00 Ork.conc. en sol. 22,00 Nws. 22,15 Radio-Universiteit 22.55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,02 Gevar. muz. 12,30 Liedjes 12,45 Gram. 13,00 Nws. 13,20 C»ram. 14,13 Belg. muz. 15,15 Koormuz. 15,30 Gram. 16,07 Gram. 16,30 Gevar. muz. 17,00 Nws. 17,20 Pianorec. 17,50 Gram! 22,55 Nws. Televisie DONDERDAG 7 JANUARI NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20,20 Televizier 20,30 Film 21,00- 22,20 De vader, treurspel. FRANS BELG.: 17,00-18,00 V.d. jeugd 19,00 Progr. voor de oudere kijkers 20,00 Journ. 20,35 Télé-match 21,35 Filmkron. 22,50 Journ. VLAAMS BELG».: 19,00 De kijkuit 19,30 Nws. 20,00 Quizprogr. 20,30 Film-rep. 21,00 Overn. v.d. NTS: De vader, treurspel 22,20 Nws. en journ. Ijverig FATSOEN Ondanks de ruimtesucces- Een overdreven ijverige vertegen woordiger in Memphis, hjj deed in j sen vallen die Russen nog niet S borstelwerk, werd beboet met f 500 - nw< Jné 1. in nnn V» 111C IT r noH TrOOh. omdat hij een huisvrouw had trach ten te dwingen in haar badkuip te gaan zitten om zo zyn „buitenge woon en onverwoestbare ruggebor- stel" te demonstreren. „Overdreven" had de huisvrouw gedacht. De rech ter ook. Hoe bestaat het De directrice van de Amerikaanse mee. Wat anders te denken van een volk dat nog moet le- ren dat het om een „behoor- lijke Rus" te zijn tenminste éénmaal per week moet ba- den en bovendien voor het naar bed gaan de voeten moet wassen. Dergelijke aanwijzingen zijn te vinden in een handleiding J voor de socialistische etikette, welzijnszorg in Buffalo, mevrouw uitgegeven vanwege de rege- Odessa Shiply dacht dat zij wel wist ring. „Peuter na- de maaltijd boe ze 230 Britse jantjes van de krui- uw tanden met een tanden- ser Scarborough moest ontvangen en stoker en niet met een spij- amusera"- Tot haar opperste verba- t zing echter bleven de tweehonderd- ker of een naald, of „Druk dertig kopjes thee onaangeroerd. De J op een feestje nooit een si- J heren wilden misschien liever iets J garet uit op de leuning van de J anders drinken mevrouw? stoel", staat er. Die Russen t toch. wat moeten ze nog veel 5 Wr(l(lk leren. De 40-jarige James McNally Jn Canterbury (Eng.) tobde al twee jaar met een slecht werkend tele visietoestel. Tenslotte werd hij zo kwaad dat hij een hamer nam en naar de winkel holde waar hij zijn "If "°f, S apparaat had gekocht. Alle beeld- Schrikkeljaar Voor de meeste Amerikaanse vrou- buizen in de"wfnkeTmoeSten erTo^n aan geloven. Zoiets mag niet merkte weinig opwindends, nee zelfs wei- slechts 980 mannen voorhanden zijn. Triest. Sneeuwman In het donkere zuiden van de V.S., in Raleigh, werd een sneeuwmannenwedstrijd ge houden. Er waren twee afde lingen: één voor blanke kin dertjes en één voor kleurlin- getjes. De sneeuwmannen echter zouden beide wit moeten zijn. Dat moest wel anders hadden de (blanke) organisatoren wel een zwarte sneeuwman laten maken al was het alleen maar uit folk loristische overwegingen! „We zullen weldra zonder prullemanden zitten. Dat was nu al de derde poolwinnaar dit seizoen." De serie in hoge mate span nende wedstrijden is nog niet ten einde. Komende zondag zien we een nieuwe reeks ontmoetin gen van first class kaliber tege moet en men kan er van op aan, dat ook dan weer de nodige sterk afwijkende resultaten ge noteerd zullen worden. Of het in dezelfde mate het geval zal zijn als de achterliggende speel dag is vanzelfsprekend een vraag, die pas zondagavond be antwoord kan worden. Allereerst gaat uiteraard de belangstelling uit naar de clubs, die met veel. In de oorlog was hij bij eaise geweest is. Cedric je denkt het ministerie van voedselvoorzie- toch niet dat het Martine kan ziin' ning. Daar moest hij vrij plotseling 2 weg, onder nogaj twijfelachtige om- Gedurende enkele ogenblikken zat standigheden. Daarna is hij betrok- Cedric haar met grote ogen aan te 2<r kwam niet alleen van de oorlog. Dat kengeweest bij enkele bedenkelijk kijken alsof hij er niets van be ll bent werkelijk niet met uw tijd heeft mijn vader op zijn geweten. affaires met ingeblikte vruchten., greep, mppeesaan'" verklaarde Lucy. ,,Ja, Hoe vindt u hem tussen twee haak- en een netelige kwestie over eieren .Martine? Maar wie ter wereld ïïs duizendpoot. Maar dat heet te" j'es?" „Lijkt het u met onverstandig dat 0, je bedoelt Martine?" genwoordig hulp in de huishouding „Ik heb nog niet veel gelegen- allemaal maar aan vreemden te ver- „Ja, denk je dat zij.." of huishoudster of „antwoord op heid gehad om daarover na te den- teilen. „Waarom zou 't in 's hemelsnaam een gebed" dit laatste nog het ken." „Hoe zo? U bent toch geen spion- Martine moeten zijn?" meest1 „U moet de vraag niet willen ont- ne van de p, „Nou, dat telegram van haar was U kunt toch onmogelijk al die din- wijken. De man is zo gierig als wat „Hat zou toch kunnenop z'n minst genomen eigenaardig, ven nrettie vinden, die u te doen en ook niet helemaal goed wijs, als „Daar geloof ik niks van. U liep Het moet zo ongeveer op dezelfde hebt elen koken, bedden opmaken, u het mij vraagt. Hij kan ons geen hl®Fal te sloven voor er nog een tijd zijn geweest.. Zou je denken, rondsnorren met een stofzuiger of van allen luchten of zien... Emma Pol!tlem?n. 21JT boofd om de deur dat ze tenslotte toch naar hier ge- met uw armen tot aan de ellebogen misschien uitgezonderd. Dat komt had gestoken komen is en toen.." in het afwaswater duiken..." door grootvaders testament." Hij zweeg omdat hij zijn zuster „Onzin. Wat zou Martine hier heb- Lucy lachte Alle onderdelen mis- Lucy zag hem vragend aan. Emma uit de moestuin zag komen, ben moeten doen en dan nog wel in schien niet maar koken doe ik heus „Grootvader heeft het familiefor- „Hallo, Em? Je ziet er uit of je je de Lange Schuur! Waarvoor? Dat vooi miin 'genoegen dat spreekt tot tuin bij elkaar verdiend. Met zijn ergens ongerust over maakt". lijkt me al hoogst onwaarschijnlijk!" mijn scheppend instinct. Ook heb ik koekjes en zoetigheid en al dat lek- „Dat doe ik ook. Ik wil je wel ^..Vind je niet dat ik het inspecteur iets nï me, dat werkelijk geniet van het opredderen van een onordelijke bende" Ik woon permanent in een Den- de'''. gaf Cedric op uitdagende toon te kennen. ..Daar houd ik van Daar ziet tl wel naar uit". Mijn huisje op Iviza wordt naar eenvoudige beginselen bestuurd. Drie borden, twee kop-en-schotels, een bed. een tafel en een paar stoelen Overal vind je stof en streken verf Bacon moet vertellen., of dië ande re?" „Wat vertellen?" „Wel, van Martine. En van haar brief". „Maak er nou geen hutspot van, zus, door er van alles bij te halen dat er hoegenaamd niets mee te ma ken heeft. Ik voor mij ben nooit erg overtuigd geweest van die brief van Martine". „Ik wel". „Je hebt altijd grif van alles ge- loofd, lieve kind. Mijn raadgeving luidt: hoed je stil en mondje dicht! en schilfers steen.. Ik ben namelijk kers, dat bij een uitgebreide thee eens spreken, Cedric". behalve schilder ook beeldhouwer... behoort. Maar hij had een vooruit- „Ik moet nu naar de keuken' en niemand mag ergens aankomen, ziende blik en is al gauw overge- Lucy met veel tact. .- - - Ik zou geen vrouw in huis kunnen schakeld op zoutjes, kaaskoekjes, „Ga nu niet weg. Die moord heeft .,e taaa van de politie de velen". canapés en al dat gedoe, dat ze te- u tot lid van het gezin gemaakt", "SJjutett van net slachtoffer vast te „In geen enkele hoedanigheid?' genwoordig op grote schaal bij cock- zei Cedric. stenen, ik wed dat Harold er net zo '.Zeg eens even wat u daarmee tailparties naar binnen slaan. Nu, „Ik heb nog zoveel te doen, ik oveE. 2a| de,"ken. bedoelt!" er brak een moment aan, waarop kwam alleen maar wat peterselie ""old zeker. En Alfred ook. Ik veronderstel toch. dat een mijn vader aan grootvader te ken- halen". Maar ik maak me ongerust, Cedric, man met zo'n kunstzinnig tempera- nen gaf dat hij zich verheven voel- Cedric keek haar na en zei tegen omzettend ongerust. Ik weet werke- ment als het uwe er toch we] een de boven deze materie. Hij bereisde Emma: „Een verdraaid knap meis- UJKJI",)Tat doen moet", liefdeleven op na houdt?" Italië, de Balkan en Griekenland en je. Wie is ze eigenlijk?" „Niets! verklaarde Cedric zonder Wat u miin liefdeleven belieft te liefhebberde in kunst. Grootvader 0 7„ hppft naam „p_ js™en. „Je moet je mond dicht J i ander niet aan", had geweldig de smoor in. Naar zijn mkakt" antwoordde Emma Zii is houdenr Emma. Loop geen ig ten antwoord. oordeel was vader geen zakenman hedist §emoet da s mijn devies' Emma Crackenthorpe zuchtte eens. noemen gaat een ander mei aan nao geweiaig ae smoor in. naar zijn maakt"'j antwoordde VEmm"aan7.iigu gouden- Emma. Loop geen onheil te- "g ten antwoord. oordeel was vader geen zakenman beslist een special wcu m mee z.L»u kunnen velen is en evenmin een kunstkenner hij bied. Maar laten we het nu niet t «v*-.,* een vrouw in haar kwaliteit van op; had overigens volkomen gelijk in over haar hebb Cedric, Ik maak terug, gaf Cedric waardig ten rodd 1 ige. bemoeizuchtige bedilal! beide opzichten daarom heeft hij me zo verschrikkeliik ongerust. Het „Wal zou ik uw huishouden graag van zijn vermogen een trust ge- is duidelijk dat de politil vermoedt eens onder handen nemen zei Lu- maakt ten behoeve van zijn klein- dat die vermoorde vrouw een Fran- cy kinderen Vader geniet dus van zijn „Daar zult u heus de kans niet leven lang het vruchtgebruik, maar toe kiijgcn'" kmi niet aan het kapitaal komen. Daar reken ik ook niet op". Weet u wat-ie is gaan doen? Hij El vielen een ;aar bakstenen van gaf geen cent meer uit, kwam hier het muurtje Cedric keek om en zag wonen en begon te sparen en te de woekering van brandnetels aan sparen... Misschien heeft hij nu zelf de binnenzijde ..Die brave Madge, net zo'n vermogen bij elkaar ge- ik herir.nei me dat beest nog heel spaard als mijn grootvader heeft goed" vertelde hij, „een goedharti- nagelaten. Maar intussen krijgen we ge zeug. met een onnoemelijk aantal geen van allen, Harold, ikzelf, Al- biggetjes. fred en Emma, een rooie cent van In haar laatste worp had ze er ze- grootvaders geld. Ik ben een dood- ventien. dat weet ik nog best". arme schilder. Harold is in zaken „Hoe komt het. dat die stallen zo gegaan en is nu een man van bete- jammerli.il in verval zijn geraakt? kenis in de city... hij is de enige Dat kar toch onmogelijk alleen maar van ons, die er slag van heeft geld een gevolg zijn geweest van de oor- te verdienen, al heb ik me laten log?" vertellen dat-ie de laatste tijd aan „U zou de boel hier ook graag de grond zit. Alfred, nou ja, laat eens opknappen, geloof ik. Wat bent ik daarover liever zwijgen." u toch een echt beirmeial. Nu be- „Waarom?" grijp ik ook waarom juist u dat ,.U bent niet nieuwsgierig, hè? lijk ontdekt heeft U kon zelfs nu' De kwestie is dat Alf zo'n beetje mei uw vingers var een anti»ke hel zwart» schrap van de familk sa- faag afb' 'e is. N d it-ie al in de g' oig even en ging toen voort: „Nee, dat .i. ft gezeten, maar het scne^i allesbehalve gerustgesteld. (Wordt vervolgd) de kopgroep vormen: Ajax na de zure klap, die PSV bjj de Amster dammers te incasseren kreeg op nieuw bovenaan de ranglijst de Eindho vena ren tweede, Feijenoord derde, NAC vierde en vervolgens Willem II (5e), VVV (6e), DOS (7e) en ADO (8e), allemaal met onder ling in feite slechts zeer geringe ver schillen. Drie clubs betwisten elkaar de rode lantaarn: Fortuna '54 (10), Sittardia (12) en SC Enschede (12). Zij verkeren min of meer in nood, want de direct boven hen prijkende teams: Volendam, DWS/A en MVV voetbalden zestien punten bijeen. Zo zal het tot het bittere einde toe een gevecht worden om lijfsbehoud, waardoor het voorspellen van uitsla gen met de week moeilijker wordt. Konden gepasseerde zondag Feye- noord - NAC en Ajax - PSV als de big matches van de week worden be schouwd, de komende, in het oog springende duels zijn: NAC - PSV, Ajax - MW en Feyenoord - VVV. Het ligt ongetwijfeld in de lijn der verwachtingen de thuisclubs in dit trio ontmoetingen de beste papieren toe te kennen, maar er is niemand die kan garanderen dat het ook in derdaad die kant uitgaat. Dit laat ste om al te optimistische lezers bij het invullen van hun poolformulieren zijdelings te waarschuwen. Blauw-Wit is er kennelijk weer goed in en des wege komt Sparta voor hete vuren te staan. Rapid JC lijkt bekwaam om SC Enschede te vloeren en ook Volendam, dat wispelturige team, zal de volle winst opeisen van het bezoekende Sittardia. De grote vraag is echter of ADO, al even wispel turig, zich wederom op eigen grond zal laten kloppen, te weten door ditmaal DOS (ook al zo'n oneven wichtige ploeg). Elinkwijk blijft op eigen terrein een niet te onderschat ten tegenstander. DWS/A zal dan ook met een bezwaard gemoed de reis naar het niet verre Utrecht ondernemen. Willem II is bij nummer laatst van de ranglijst Fortuna '54 te gast. Normaliter moet dit een zege voor de Tilburgse tricolores worden. Normaliter, begrijpt u wel In de eerste divisie A blijft de si tuatie aan de top eveneens uitermate enerverend. GVAV en BW begluren op armlengte eikaars nabijheid, maar Vitesse en Wageningen doen nog hard mee De Groningse leiders zullen tegen de komende wedstrijd contra Excelsior, niet heel erg op zien; heel wat meer echter BW dat de uitwedstrijd tegen KFC af krijgt te werken. NO AD is wat achterop geraakt, maar zondag kunnen zij er wel weer twee punten bijschrij ven, nu hekkesluiter nummer twee Fortuna Vlaardingen in de wolstad op visite is. Vitesse heeft op zijn beurt een vrij gemakkelijke opgave bij SVV in Schiedam. In 1 B nam de spanning in de bo venste rijen enorm toe, nadat het Delftse DHC op niet misverstane manier leider Alkmaar klopte (5-1). Onze grootste interesse gaat inmid dels en begrijpelijkerwijs uit naar RBC dat onderaan bengelt, maar allerminst van plan is het er bij te laten zitten. De moed is weer teruggekeerd in de Roosendaalse ge lederen en als het aanstaande zondag bij Helmondia wil lukken, kan het gevaar alsnog bezworen worden. Met de clubs uit onze gewesten in de tweede divisie vlot het ook al niet zo best. Van de Brabantse gaat het alleen met Wilhelmina weer wat beter. Met Longa en Baronie wil het echter maar niet lukken en dat is buitengewoon jammer. Er zijn ech ter nog een flink aantal wedstrijden af te werken, zodat kentering ten goede mogelijk blijft. Wilhelmina gaat aanstaande zondag van Roda Sport winnen, Longa en Baronie spelen in Tilburg tegenover elkaar. Een puntenverdeling ligt in dit tref fen min of meer voor de hand. ERE-DIVISIE Feijenoord - WV (1) Blauw Wit - Sparta (2) Rapid JC-SC Enschede (1) Volendam - Sittardia (1) ADO - DOS (1) Elinkwijk - DWS A (1) Fortuna '54-Willem II (2) Ajax - MW (1) NAC - PSV (li EERSTE DIVISIE A GVAV - Excelsior (1) KFC - BW (2i NOAD - Fortuna VI. (1) SW - Vitesse (2) HVC - Veendam (1) Wageningen-Stormvog. (1) Volewijckers-Helmond <3> Rigtersbleek - 't Gooi (3) EERSTE DIVISIE B Heracles - DHC (31 Eindhoven - Alkmaar (1) Helmondia - RBC (2i VSV - AGOW (3) Leeuwarden - SHS (1) Graafschap - HDVS (3) Go Ahead - Limburgia 'li RCH - ZFC (2) TWEEDE DIVISIE A EBOH - Herac'es (1) Xerxes - ONA (3l EDO - De Valk Wilhelmina-Roda Soort (1) Longa - Baronie (3 TWEEDE DIVISIE B Zeist - Hilversum (1) Zwolse B. - Velocitas (1) Velox - Zwartemeer (1) Ensch. B. - Heerenveen (3i Oldenzaal - PEC (1) Tubantia - Rheden (3)

de Stem | 1960 | | pagina 5