Australische trein beviel Zeevws echtpaar niet best mÈ^m - Nieuwjaarsreceptie in Statenzaal opnieuw verfilmd Experiment van STRIJDWAGENRACE GROTE TROEF 92. I rekenen gasten Een jaar voor beroving van oude dame n.vJanHendrikx Kampleven viel echter veel mee Enig licht Optimisme Strop Nederlander in Hongkong gearresteerd Bekend skiffeur door ongelukkig schot gedood ivnuiv ci tKOOP 50 95 Irk en \MSTERDAM na lage tiing ndaag orgen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 6 JANUARI I960 Extra aanbieding over de goede toon en gladstone Uw vergeet-ze-nietjes shmc EXAMENS Landbouw schuur afgebrand in Steenbergen DE, jaaroverzichten, welke voor zitters van Kamers van Koop handel en leiders van grote bedrij ven ten beste geven, blaken alle van optimisme. Hogere produktiviteit, hogere winsten, welgevulde order portefeuilles, verhoogde afzet in het buitenland, daarvan hoort men zo goed als overal gewagen. Zelfs het Staatsmijnbedrijf, dat zijn afzet van kolen en cokes ziet verminderen, spreekt toch van een bevredigend jaar. De chemische sector biedt daarvoor compensaties. Televisie Radio '2 OORDELIGB JBBER EN merk, beslist I 10 cm. hoog. end, stofvrij en |vertrokken met meerkleurige loons 1 90 x 80, in 2 persoonj. VELOURS fijnen (B-keus) weeffoutjes, Ihillende kleuren, purs van 12.90 ntr. 6. VUSSINGEN In de Sovjet-Unie liar ongeveer 42.000 Jiuwt daarom hotels |>ns en kampeer- 1 42.000 gasten een litie te bieden, al- lissische persagent- lld. De gewone cn lies zullen in Lenin- Stalingrad, Alma Ittovgorod, Irkoetsk ■gebouwd. Tass zegt I vliegtuigen zullen ■eld voor buitenland- lieze tegen geredu- 1 de vakantieoorden Ie te brengen. lel ondergingen alle "arden bij de opening |actie na de scherpe eergisteren. De on- larmede Wall Street ad te houden, name- and de staalstaking [500.000 werknemers In hervat, werd weg- |ielen de slotkoersen een zeer vaste ten- Jamrak tegen. Hier- Isterdam bij de ope- Irectie plaats, die als lekwalificeerd. Kon. pten de helft van de aide winst afstaan. verdere beursver- |or de internationale uit het buitenland rsen snel stegen en Ide vorige slotkoer- Iggen. Een uitzonde- In. Olies. AKU's ste lpt 513. Philips steeg p9 en Unilevers van vaarten trokken, na |g, aan doch konden rlat door elkaar klei- pten worden geboekt. 4 jan.'60 5 jan.'60 97 15/16 98 92 7/8 513 1/2 900 833 3/4 808 1/4 178.75 1813/4 340 741 921/2 513 1/2 890 827 3/4 809 3/4 174.95 183 346 1/2 720 SSKOERSEN 523 slot 522 1/2; Kon. 70 slot 175.30; Phi- I. slot 833 1/2; Uni- !.l. slot 812 1/2. ENDA Llhambra 8 uur Zolang uur Zolang er mensen iiirs 10 tot. 21 uur Che- sse (t.m. zaterdag); K. Zeeuwse Eilanden. Eenhoorn 2 uur Kring- Ver. Het Nederlandse ;1 7,45 uur Blitzmëdels Luxor 8 uur Hey boys Olympia 8 uur Jerry lofzicht 5 en 8 uur De ut. !>pgebouw 8 uur Propa- rWB. Veiling Wak-heren 10 r.ng ZVG. ER Ons Dorpshuls •nsociëteit. Statenzaal 9.45 uur led. Koffiehuis 14 uur lering I960. tadswijnkeldcr 10 uur dering 1960. is van Nassau 10,30 uur lering 1960. \lhambra 8 uur Zolang uur Zolang er mensen Kon. Vlaamse opera grin. id. Schouwburg 19,30 u. De rechtbank in Den Haag heeft gisteren, conform de eis. de 26-jarige Haagse machinebankwerker H. C. H. wegens afpersing van een 79-jari- ge dame uit Voorburg, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden waarvan vier maanden voorwaardelijk, met toezicht van de reclassering en van een psychiater gedurende de proeftijd van drie jaar. Op 11 augustus j.l. had de vrouw van verdachte, die als werkster bij de oude dame in dienst was, haar man in het huis van haar werk geefster binnengeloten. Op de zolder hield hij zich schuil. Nadat zijn vrouw het huis verlaten had, kwam hij gemaskerd naar beneden, in de hand een groot dolkmes. De oude j dame overhandigde hem haar porte monnee met f 40.-, waarna de af- perser nog weifelend bleef staan. De tot kalmte gekomen vrouw pakte haar bijbel cn ging met H. praten. Na korte tijd beloofde hij onder tra nen dat hij zijn leven zou beteren. Zij schonk hem een kostuum van haar zoon, overhemden. sokken, schoenen en een psalmboek. De vol gende dag luchtte de oude dame haar hart bij de dominee, die haar wi t te bewegen alsnog aangifte bij de politie te doen. Enkele dagen na het gebeurde overleed de vrouw aan een hart verlamming. Meer dan vierhonderd perso nen, merendeels autoriteiten uit burger- en legerkringen, hebben gistermiddag op een geanimeer de receptie in de Statenzaal aan de Groenmarkt te Middelburg mr. A.F.C. de Casembroot, com missaris van de koningin in de provincie Zeeland, en mevr. S. C. de Casembroot, geboren ba ronesse Van der Feltz, hun bes te wensen voor het nieuwe jaar aangeboden. Op de foto het recipiërende echtpaar met (links) de marine commandant van Vlissingen, de heer Agelink van Rentergem. (Advertentie) Wij bieden een partij zuiver ivollen Dekens aan. tegen ABNORMAAL LAGE PRIJZEN. BOSCHSTRAAT 1 BREDA. (Van onze correspondent in Australië) Het is maar net waar je het meest door getroffen wordt; de ene immigrant ontvangt de schok van zijn leven wanneer hij een kamp betreedt, de ander krijgt die bij het maken van een treinreis en een volgende had zich de steden heel anders voor gesteld. Er zijn immigranten die het kampleven in alle rust en soms zelfs met tevredenheid aanvaarden. ..Ik had in 1950 al naar Australië willen gaan," zo vertelt de heer Van Remoorte, „maar toen mocht ik niet, omdat ik vakman was en in elk ge val geen bijdrage van de regering voor onze reis kreeg. Maar we ble ven er maar over praten en einde lijk mochten we dan weg." Zwart als roet Na de gebruikelijke kamptijd, trok het echtpaar Van Remoorte naar het plaatsje Young, dat in het achterland van de staat Nieuw Zuid Wales ligt. „Die reis zal ik nooit verge ten," lacht de heer Van Remoor te. „Dat was het eerste wat me tegenvie] in Australië, die trei nen. En je leert meteen wat hier aftsnaden betekenen, want we za ten van des avonds tot de ande re morgen in de trein en waren nog steeds in Nieuw Zuid Wales. Je kon in de trein niets eetbaars ,,Om eerlijk te zijn, we hadden geen hoge verwachtingen van zo'n kamp na alles wat we er over had den gelezen, en dat is heus maar het beste ook. Want daardoor viel het ons alles nog wel mee; de huis vesting was niet slecht en het eten soms wat vreemd bereid, maar alles bijeen ging het toch wel," zo luidt het oordeel. Het echtpaar van Remoorte is af komstig uit Zeeuwsch-Vlaanderen, woonde aanvankelijk in Terneuzen in de Zonnebloemstraat en later in Huls in de Wagenmakerstraat. krijgen en het was er bar koud, zonder verwarming in de winter. We kwamen uit de trein net zo zwart als stokers." In Young Maar dat Young viel toch weer mee. Het is een stadje met onge veer 8000 inwoners in een gebied waar ook veel landbouw en veeteelt wordt beoefend. Het kan als centrum van een welvarend gebied worden aangemerkt. Er trekken niet zoveel Nederlan ders heen; er wonen nog geen tien Nederlands gzinnen. Toch heeft dat Young iets aantrek kelijks. Ik vond het een van de le vendigste plattelandsplaatsjes. En ook het echtpaar Van Remoorte voelt er zich thuis. „Wat me hard tegen is gevallen, dat is het probleem van de taal," zo verklaart de heer Van Remoorte. „Er gaat lange tijd overheen, voor dat je een enigszins behoorlijk ge sprek kunt voeren." Meteen bij aankomst in Young had de heer Van Remoorte werk en de baas bezorgde hem zelfs een tijdelij ke woning, die later voor een rui mere woning kon worden verwisseld. De werkmethoden vindt de heer Van Remoorte niet veel verschillend van die in het vaderland en hij had algezien van de taalproblemen (Advertentie) Cr Ook U hebt onder Uw kennissen of verwanten vast enkele „vergeet-ze-nietjes". Wie zijn dat? De bejaarden en stil-alleenwonenden. Natuur lijk, met Uw tante die al 79 wordt hebt U niet zo'n „dolle pret" als met Uw jeugdige buren, en de oude meneer in het hoekhuis is al flink doof - maar het zijn toch aardige mensen en ze zijn dolblij met een kleine attentie zo nu en dan, vooral als U zelf méékomt om even gezellig te babbelen. Over attent gesproken: zorg dat U altijd Gladstone siga retten in huis hebt om te presenteren, want Gladstone is - met of zonder Silk Filter een sigaret die jong en oud voldoening schenkt. KING (i SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F ti niet zoveel moeite om de nodige vak bondspapieren te verkrijgen. Wat hij van Australië vindt? „Het is groot en ruim en met veel mogelijkheden," zo oordeelt de heer Van Remoorte. Doch zijn bezoek aan de hoofdstad van het land, Canber ra, had hem de tweede schok be zorgd Maar ja, Canberra is ook geen Amsterdam. STAATSPRAKTIJKDIPLOMA De heer W.J.A. de Visser te Bre da slaagde in Den Haag voor het staatspraktijkdiploma, eerste leel. Illlllllllllllllllllll HUR" Kort geleden ging in Londen de Euro pese première van waarschijnlijk de kostbaarste spektakelfilm, die ooit vervaardigd werd: „Ben Hur". Het is niet de eerste keer, dat deze ge schiedenis uit de tijd van Christus op het witte doek gebracht wordt. Reeds tweemaal bood de roman van de Ame rikaanse generaal Lew Wallace stof voor een film. In 1907 werd n.l. eén stomme versie gemaakt, die vijftien minuten duurde en waarin de Mexicaanse dan ser Ramon Novarro de hoofdrol vertolk te. Aanvankelijk had men Rudolf Valen tino aangezocht voor de rol van Ben- Hur, maar hij was door contracten el ders verhinderd. „Ben-Hur" was echter nauwelijks in roulatie, toen de geluidsfilm opkwam, die successievelijk alle „geluidlozen" van het scherm verdreef. Het duurde precies zestien jaar voor er een tweede poging werd gedaan het verhaal te verbeelden, weer met Navarro en nu mèt geluid. De huidige versie staat onder regie van William Wyler, die daarmee in de voet sporen van wijlen Cecile B. de Mille treedt. Wyler kreeg vooral naam door zijn regie van de films „Roman holi day", Wuthering heights" en „Best years of our lives". Een spektakelfilm als „Ben-Hur" is voor hem eigenlijk een experiment, maar het heeft er alle schijn van, dat hij in de opzet het maken (Van onze correspondent) Gisteravond om acht uur is de schuur van de landbouwhoeve Nooit Gedacht van de heer Stevens in de Graaf Hendrikpolder te Steenbergen totaal afgebrand. Voordat de eigenaar zelfs nog maar de brandweer kon waarschuwen was de schuur ai een reddeloze prooi van de vlammen, die de aandacht tot in Dinteioord cn Steenbergen trokken. In deze schuur bevond zich de ge hele oogst van 1959, ongeveer tien ton aan gedorste granen, peulvruchten enz. Daarnaast bevonden er zich nog drie landbouwwagens en een traktor in. Op enkele tientallen kippen na was er geen vee in deze schuur, om dat de heer Stevens wegens plaats gebrek het vee bij bevriende boeren had ondergebracht. De schade, die op ongeveer 75.000 geschat wordt, wordt door verzeke ring gedekt. De brandweer kon het woonhuis redden. Onder de honderden belangstellenden, die het blussen ga- j desloegen. bevond zich burgemeester J. M. v. d. Meer van Steenbergen. Als vermoedelijke oorzaak wordt aan kortsluiting gedacht. In het woon huis van de heer Stevens is ook reeds een begin van brand geweest door kortsluiting. PR is in vroeger jaren wel eens gespeeld met de gedachte, dat de woningnood in 1960 zou zijn opge heven. Later echter zag de betrok ken minister wel in, dat dit te op timistisch bezien was en nu noe men we maar geen jaartal meer. Toch kon minister Klompé van Maatschappelijk Werk onlangs het voornemen aankondigen om voor een aantal gemeenten, waar het sta tistisch woningtekort verdwenen is, de bepalingen van de woonruimte- wet op te heffen. Daar zal men dus zonder ambtelijke tussenkomst en inmenging, zonder aanvragen en formulieren, op zoek kunnen gaan naar een woning. Het klinkt bijna als een sprookje. Toch wordt dit dan werkelijkheid. Speciaal in Zee land en Friesland moeten er ge meenten zijn, waar dit mogelijk is. Ei komt dan toch enig licht in een situatie, die nu al vijftien jaar lang zo donker over ons land heeft ge hangen. Nog zijn het maar uitzonde ringen. Er zijn nog vele steden en tal van streken, waar de strenge bepalingen niet gemist kunnen wor den. Nodig blijft dan ook een hard nekkige inspanning, om de woning nood daar te lijf te gaan. Maar het ziet er niet meer zo hopeloos uit. We mogen ons zeker verheugen over deze gelukkige resultaten. Als we echter maar niet menen, dat nu alles kan, dat er geen gevaren drei gen. dat de overbesteding weer niet op de loer ligt. We hebben een paar laar geleden gezien, hoe we plotse ling weer door een malaise kunnen worden aangegrepen, welke harde maatregelen noodzakelijk maakt. Daarom is het wel nodig, het hoofd koel te houden bij deze „boom". Slechts met overleg en beleid kan de welvaart beschermd blijven. We moeten zeker niet denken, dat nu alles kan. J-IET jongste ongeluk met een Martin-Marinervliegtuig heeft grote ongerustheid gewekt. Het was al het derde vliegtuig van dit type, dat neerstortte. Aanstonds is erop aangedrongen deze vliegtuigen maar alle af te danken. Het bleek onver antwoord te zijn, daaraan nog men senlevens te wagen. In deze geest schijnt nu ook een beslissing op komst te zijn. Aan deze vliegtuigen hebben we wel een lelijke strop had. Het is te hopen, dat men bij de vervanging wat beter uit de ogen kijkt. f Ad verten tle> van een speelfilm van maximale lengte, zo kleurrijk mogelijk en met een ..boeiend" verhaal geslaagd is. De feitelijke gegevens wijzen tenmin ste die richting in. Begin van dit jaar werden de op namen voltooid. Wyler keerde toen vanuit Italië, waar de opnamen plaats vonden, terug naar Amerika met 500.000 meter film. Hieruit moest hij een kasstuk monteren van drieëneen half uur. De film behandelt een episode uit het leven van de jood Ben-Hur, die omstreeks het jaar dertig tot de ga leien wordt veroordeeld. Een vroegere vriend van hem, Messala, ontziet zich niet, zijn goederen met een andere landvoogd te delen. Tijdens een zeegevecht, waaraan ook het galei van Ben-Hur deelneemt, wordt de Romeinse leider Arius door een vijand overboord geslagen. Ben- Hur weet hem te redden. Uit dank baarheid neemt Arius hem mee naar huis en bezorgi hem een Romeinse opvoeding. Nadat die voltooid is keert Ben-Hur naar zijn geboorteland, Pa lestina terug Zijn thuiskomst wordt gevierd met uitbrmdige spelen, waar bij Ben-Hur tijdens een wedstrijd in het wagenrennen gelegenheid krijgt zich op zijn aartsvijand te wreken. Als apotheose wint hij dan het hart van zijn jeugdvriendinnetje Esther. Ben-Hur wordt gespeeld door Char les Heston, zijn geliefde, Esther, door de Israëlische ster Haya Harareet. De grootste troef van regisseur Wy ler schijnt de strijdwagenrace te zijn, die in de film een kwartier in beslag neemt. Lang genoeg om zoveel strijd wagens uit de arena te laten ver dwijnen tot slechts de twee grote ri valen overblijven. Metro Goldwyn Ma'yer heeft kosten noch moeiten gespaard om met „Ben- Hur" alle vorige scheppingen in het spektakelgenre te overtreffen. We willen graag geloven dat het ge- Jukt is, maar hoewel we niemand de sensatie van „Ben-Hur" willen ont houden, vragen we ons toch af in hoe verre de film als zodanig met dit nieuwe werk gediend is. We vrezen, dat het wel weer hetzelfde liedje zal zijn als b.v. in „Quo Vadis", „De tien geboden" of „The Robe": incidenteel filmische vormgeving van aanvaard baar gehalte, veel natuurschoon (dat verder niets met film heeft uit te staan), strijdtonelen voor en na en, tussen de bedrijven door, de tedere noot, waarvoor vooral de ongetwijfeld lieftallige Haya Harareet zorgdraagt. De film is vaak ten onrechte met het toneel vergeleken. Degenen, die dit deden bewezen daarmee noch de geest van het toneel noch die van de film te verstaan Maar ook de film zelf is schuld aan misverstanden, die er bestaan over paralellen tussen beide media. Want het aantal films, waarin de camera niets anders doet dan roer loos toezien dezelfde passiviteit, die toeschouwers bij toneel wordt opge legd is legio. Gelukkig kent ook de speelfilm momenten, waarin met wer kelijk filmische middelen gewoekerd is, maar in verhouding tot de scenes met een volkomen toneelmatige han deling, vallen die in het niet. Nu is regisseur William Wyler niet de eerste de beste, dat heeft hij be wezen met o.a. bovengenoemde films. We hopen dan ook dat hij bij het ma ken van de gigantische „Ben-Hur"-film werkelijk filmische waarden geen ge weld aangedaan heeft. B. v. O. In Hongkong is de Hagenaar van S. gearresteerd op verdenking van han del in blanke slavinnen. Hij zou meis jes uit verscheidene landen, onder an dere ook uit Nederland, een carrière als balletdanseres of in het showleven hebben aangeboden, althans zijn be middeling daartoe hebben verleend. De meisjes zouden echter tegen haar wil naar het Verre Oosten en naar Afrika zijn gevoerd. Van S. is in Hongkong tegen borg stelling weer op vrije voeten gesteld, doch de Nederlandse regering heeft aan de Britse autoriteiten een verzoek om uitlevering gedaan. De bekende skiffeur Ebbo van Wee- zenbeek is in zijn ouderlijke woning te Dordrecht om het leven gekomen, terwijl hij bezig was met het schoon maken van een jachtgeweer. Hij werd getroffen door een in de loop achter gebleven kogel. Hij was bijna 28 jaar cud. Van Weezenbeek was de laatste twee jaar een van Nederlands ook in ternationaal meest op de voorgrond tredende skiffeurs, die in 1959 de Hollandbeker won en in augustus Ne derland vertegenwoordigde bij de Europese kampioenschappen te Ma- In de KRO-rubriek „Voetlicht en Camera" heeft Jan Willem Hofstra vanavond een televisiegesprek met Marie-Claire Pichaud, een twintigja rige Franse artieste, die zich al in de ry der groten heeft gezongen en overal zeer enthousiast wordt ont haald. Zü zingt gewone chansons, bijbelse liedjes en kinderversjes, waarvan zij er een groot deel zelf heeft geschreven en gecomponeerd. Om 9.20 uur begint de vierde Ne derlandse televisie-uitvoering van Menotti's wereldbefaamde opera „Amahl en de nachtelijke bezoekers". In 1953 verzorgde de KRO de Euro pese première van deze opera in een parochiehuis. De hoofdrollen worden gespeeld door een 13-jarige knaap, die onder zijn voornaam ,,Ton" wordt geïntro duceerd maar om educatieve redenen niet nader wordt aangeduid en voorts Annie Delorie, Henk Meyer. Jan Dui- veman, Rom Kalma en Piet Tra. Amahl is een arme, kreupele jon gen, die de drie koningen ontmoet, die voor het kind Jezus goud, wie rook en mirre hebben meegebracht, maar voor hem zoute drop. Hij raakt in gesprek met de vorsten en gaat met hen mee. Van zijn belevenissen vertelt Menotti in dit interessante werk, waarin de jongenshoofdrol op u rukkelijke wens van de compo nist en auteur nooit anders dan door een jeugdige knaap mag worden ge speeld. België: De Vlaamse televisie be gint meteen om 8 uur met de ver toning van de speelfilm „Het mira kel van de klokken." Daarna komen het programma voor de vrouw en de TV-rebus op het scherm. ,,'s Nachts tussen twaalf en zes" is een spannend hoorpel van J. F. Hauduroy naar een roman van Wil liam Irish, over twee jonge mensen, die tegen hun wil in een moordzaak betrokken worden en dan zelfs als de tective gaan optreden. De Vara zal dit hoorspel vanavond uitzenden tus sen 8.35 en 9.50 uur. In het NCRV-programma kan men vanaf 8.10 uur luisteren naar een concert door het Radio Kameror kest, waarin populair-klassieke wer ken "den uitgevoerd. Om half 10 begin' -en zanguitvoering door de beroemde „Purcell Singers".

de Stem | 1960 | | pagina 3