Lil Waü WREEDHEDEN IN FRANSE CONCENTRATIEKAMPEN TREINRAMP IN ITALIË HI Straks leiden wij blinden MtfyV' Regering en Rode Kruis in grote verlegenheid Slag voor Nederlands vervoer in Frankrijk LAATSTE EER AAN CEES LASEUR >DD <ertjes pen it en kou griep A.R.K.A. UIT Le Monde publiceert onthullend rapport Brood 1 cent duurder LIJK IN PUT Leuzenverver veroordeeld MISNOEGEN Is voetganger „verkeer In volle vaart over noodbrug Slager slaat vette slag 4 ISTJES jI ook! KERTJES CERTJES DAGBLAD VOOR ZEELAND Salarissen ambtenaren Burgemeester van Oostburg met ickteverlof Krankzinnigen in Y.S. ontsnapt Zonnige perioden j BESLAG OP LINKS BLAD Antisemitisme Gasbuis lekte vrouw gestikt Mishandeld kind stierf: ouders veroordeeld Vele doden en gewonden Fiscale aanslag op Poolse kerk •if I :'4 \1t J en ontsmet uw l;t de helder vloei- ID.D. De jeuk be- ln enkele secon- le ziektekiemen gedood, de huid f 1.20 p. flacon. 5st uw huid t)F - BALSEM - ZEEP of griep heeft is zijn toevlucht te tot het eerste het Maar er bestaat in manier om snel t te zijn: „Akker- icro-fijn poeder in Duwel-hulsjes die lakkelijk als uw si naar binnen glij- licro-fijn poeder n tijd vergt om op n in da maag: het en klaar om kou weg te flitsen. jw klachten weg uw klachten weg ijn dus veilig in zegt Craigh op- moment komt uis van Macduff len. ,,Ik ben ge- ïert de reus, op plek op zijn arm 100e JAARGANG No. 23259 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Don- ten, C. J. v Hoolegem, mr. dr. A. J. J M Mes mi H M L. de Kech- ler, P. V M Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 16. Tel 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 6 JANUARI 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, t 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderliike edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt 3ureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau vooi Zeeuwsch-Vlaanderen. HUL.S'l Dubben Poort 7, telefoon 2377 rBijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Hlct ingang van 11 januari zal het waterwitbrood, liet volkswitbrood en het volksbruin brood in vele plaatsen 1 cent per 800 gram duurder worden. O.a. als gevolg van de verhoging van de garantieprijs voor tarwe van de oogst 1958-1959 heeft de bloemprijs een verhoging ondergaan, waardoor de kostprijs van het brood met ongeveer 1 cent is gestegen. In de plaatsen die destijds geen ge volg hebben gegeven aan het advies van de Nederlandse Bakkerijstichting tot prijsdaling, dient verhoging van de broodpijzen achterwege te blijven. De commisasris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A.F C. de Casembroot, heeft met ingang van 5 januari 1960 na een ingesteld onderzoek de burge meester van Oostburg, mr. K. Hoekzema, voor onbepaalde tijd met ziekteverlof gezonden. Vijf gevaarlijke krankzinnigen zijn ontsnapt uit het staatstehuis voor geesteszieken te Raleigh, in de Ame rikaanse staat Noord-Carolina. De ontsnapten, waaronder een 23-jarige vrouw die een moord heeft begaan, worden door de politie als „buiten gewoon gevaarlijk'" bestempeld en dc politie is een grootscheepse klop jacht begonnen. DE BEKENDE Spaanse guerillalei- der en anarchist, de 45-jarige Fran cisco Sabater, is bij een gevecht tus sen zijn mannen en de Spaanse bur gerwacht omgekomen. Het gevecht had plaats op 50 km van Barcelona. DR. ADENAUER is gisteren 84 jaar geworden. Vroeg in de ochtend zag men hem een wandeling maken naar zijn dorpskerk te Rhoendorf om de H. Mis bij te wonen. MR. KOKOSKY, die opgetreden is als raadsman van het echtpaar Meu- lenbelt, is ook in hoger beroep be rispt. omdat hij blijkens deze be risping „tekort geschöten is in eerbied voor de rechterlijke macht". EEN HITTEGOLF in Australië heeft negen levens geëist. WEST-DUISTLAND heeft een krediet van 200 miljoen mark aangeboden voor de tweede iase van de bouw van de dam van Assoean. SOEKARNO. president van Indone sië, zal in de loop van dit jaar be zoeken brengen aan de Afrikaanse landen, die pas kort hun onafhanke lijkheid hebben gekregen, zoals o.m. Ghana. DE VROEGERE chef van de Hon gaarse generale staf, generaal Laszlo Hegyi, is uit de Hongaarse communistische partij gestoten, om dat hij tijdens de opstand van 1956 zijn troepen in de steek had gelaten. Met hem zijn nog elf partijleden uit gestoten. IN AFWACHTING van de resultaten van het verdere onderzoek naar aan leiding van de „Martin Mariners" in Ned. Nieuw-Guinea, is nog geen defi nitieve beslissing getroffen over even tuele algehele vervanging. ELF LEDEN van een groep Poolse toeristen hebben aan de Oostenrijkse regering politiek asiel gevraagd. OP 7 FEBRUARI a.s. zullen op Cy prus de verkiezingen worden gehou den voor Cyprus' eerste kamer van afgevaardigden. t Verwachting van het K.N.M.l tot vanavond, opgemaakt giste- t J renavond 23.15 uur: i Opklaringen en overwegend J droog weer. Zwakke tot matige J noordwestelijke wind. Kouder. i Verwachting van het Belgisct weerkundig instituut: Zwaar bewolkte hemel, afgewis J seld met breder wordende opkla J ringen. Plaatselijk mist. Daling J van de temperatuur. Vandaag: zon onder 16.44 uur. maan op 12.34 uur. J Morgen: zon op 8.47 uur, maan J onder 2.19 uur. Het internationale Rode Kruis heeft een rapport samengesteld over de toestanden in de Franse concentratiekampen in Algerië en daar over is grote deining ontstaan. Het rapport, dat de toestand in ongeveer de helft van de 82 kampen bevredigend of zelfs zeer bevredigend noemt, geeft evenwel ook bij zonderheden over wreedheden, door Franse mi litairen e>p Algerijnse gevangenen gepleegd. Grote gedeelten uit het (officieel nog niet gepubliceerde) rapport zijn al verschenen in „Le Monde". Het blad had zijn gegevens kenne lijk te danken aan ingewijden van het Rode Kruis. Een Geneefs blad suggereert echter dat de Parijse krant een exemplaar van het rapport heeft ontvangen van functionarissen van het Franse ministerie van binnenlandse zaken. Dit blad hield zich overigens aan de feiten, hetgeen het uiterst linkse (pro-communistische) blad „Libera tion" gisteren echter niet deed. Het sprak over „terreur in de kampen" en commentarieerde alles fel. De politie heeft gisteren daarom de ge hele editie van het blad in beslag genomen, in opdracht van het de partement van justitie. In Algerië is ook beslag gelegd op ..Le Monde", hetgeen in Frankrijk zelf niet is ge beurd. Wat „Le Monde" had geschre ven was geheel authentiek, zo verklaarde de Internationale commissie van het Rode Kruis desgevraagd. Volgens het rapport zijn er sedert 1958 wel bepaalde verbeteringen in de kampen in Algerië te constate ren. maar toch werden nog vele ge vallen van martelingen vastgesteld. Gevangenen werden b.v. bij de pol sen opgehangen en blootgesteld aan martelingen met water en elektrici teit. Een eenzaam opgesloten gevan gene had bij het verhoor gebroken ribben opgelopen, waarna hij 48 uur zonder medische hulp was gelaten. In een kleine cel troffen de onder zoekers zes mensen aan. Een van h i lag dood op de grond. Drie an deren waren gewond. Elders waren vijf andere gevangenen gestorven door traangasinfectie. Neutraliteit Het Rode Kruis heeft in sommige gevallen officieel protesten inge diend wegens het gebrek aan me dische verzorging. In verscheidene kampen toonde de leiding zich, na dat de klachten waren geuit, wel willend, maar elders toonden de of ficieren zich weinig geestdriftig voor het nemen van maatregelen ter ver betering. Premier Debré heeft verklaard dat dc regering „vanzelfspre kend de grootste aandacht zal schenken aan het apport". Intussen is het Rode Kruis er zelf mee in moeilijkheden ge raakt. Het is niet de gewoonte dergelijke rapporten te publice ren en nu ..Le Monde" de tekst in handen heeft gekregen acht het Rode Kruis zijn neutraliteit bedreigd. De onverwachte publikatie, waar door zowel het Rode Kruis als de Franse regering in verlegenheid zijn gebracht, is voor de Liga voor de rechten van de mens, die haar hoofd zetel in Parijs heeft, eaanleiding ge weest er bij de Franse regering op aan te dringen onmiddellijk maat regelen te nemen. Aan dc ministers van Verkeer en Waterstaat, Economische Za ken cn Buitenlandse Zaken, is door een aantal geregelde lijn dienstondernemers Nederland Parijs een telegram gezonden, waarin verontrusting wordt uit gesproken over de beperkende maatregelen, die door de Franse regering zijn genomen inzake het goederenvervoer langs de weg. Men meent, dat de uitvoe ring der lijndiensten praktisch onmogelijk wordt. Dit telegram slaat dan op het feit, dat de Ned. Int. Wegvervoer-Organi- satie (NIWO), voor januari slechts honderd autorisaties heeft gekregen. Daarmee steeg het aantal voor deze maand tot 250. In kringen van ingewijden werd reeds langer verwacht, dat het Franse ministerie van verkeer het aantal auto risaties voor wegvervoer van goederen uit Nederland sterk zou inkrimpen. De Franse vervoerpolitiek is een spoorwegpolitiek. Een der Franse re denen om de stroom autorisaties te stagneren zou zijn, dal de Franse weg vervoerders geen deel hebben aan het vervoer tussen Frankrijk en Neder land. Van Nederlandse zijdë wijst men er in dit verband op, dat voor iedere twee ton goederen naar Frankrijk er één naar Nederland terugkomt. ..De Fransen hebben nauwelijks belang stelling voor vervoer naar ons land en bovendien heeft veel Frans mate rieel een asdruk van dertien ton, ter wijl in ons land met zijn slappe bo dem slechts acht ton is toegestaan", aldus een verder verweer van Neder landse zijde. In vervoersKringen wacht men met spanning de uiteindelijke resultaten van de onderhandelingen af. Enige tijd geleden heeft de ..Guide dog association for the blinds'' haar Nederlandse zusterorganisatie, het Koninklijk Nederlands Geleide hondenfonds te Amsterdam, een Engelse jachthond van het ras Labrador geschonken. Het ras is bijzonder geschikt voor de africh ting tot blindegeleidehond. Eind da" per vliegtuig in ons land. Toen da' per vliegtuig in ons land. Toen bleek, dat het dier binnenkort moe der zou worden. De Engelse orga nisatie heeft het dier geschonken, omdat het geleidehondenfonds te Amsterdam grote belangstelling voor het ras had. Foto: de trotse Fredamet haar kroost. Een boer te Plympton in Engeland heeft in een oude put de resten ge vonden van een man, die geketend was aan de sporten van een ijzeren ladder. Volgens een arts is het lijk dat van een man van ongeveer 60 jaar, die tien tot 15 jaar geleden is over leden. Op de bodem van de put lagen resten van kleren en halvergane schoenen. De golf van anti-semitisme ver spreidt zich over de gehele wereld. Nieuwe uitingen zijn gisteren gemeld uit Australië, Canada en de Verenig de Staten, terwijl ook in vele landen van Europa anti-joodse activiteiten plaatshebben. In West-Berlijn, waar de bestrij ding met grote kracht wordt aan gepakt. is een 23-jarige man ver oordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden, omdat hij op huizen hakenkruisen cn leuzen had geschil derd. Een zakenman in Bonn is tot drie maanden veroordeeld omdat hij in het openbaar nazi-misdaden had goedgepraat. Bondskanselier Adenauer heeft uiting gegeven aan zijn afschuw over de anti-semitische incidenten. Vol gens hem hebben zekere kringen be lang bij het in diskrediet brengen van de bondsrepubliek. Het Israëli sche parlement heeft de commissie voor buitenlandse zaken gemachtigd te spreken over het uitgeven van een waarschuwing aan de wereld tegen de gevaren van een opleving van het nationaal-socialisme en het antisemi tisme. De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft gisteren een cassatiebe roep in het belang van de wet inge steld, teneinde een uitspraak te ver krijgen op de vraag of de voetganger verkeer is in de zin van artikel 28 van het wegenverkeersreglement. Het cassatieberoep betreft een von nis van de rechtbank te Amsterdam, waarin de vraag of de voetganger ver keer is ontkennend is beantwoord. Op een bijeenkomst van het ARKA-kader te Utrecht heeft het hoofdbestuur een uiteenzetting gege ven van het tot nu toe gevoerde sa- larisbeleid in verband met de invoe ring van de gedifferentieerde loon vorming. In een na afloop uitgege ven communiqué wordt o.a. gezegd: De vergadering heeft haar misnoe gen tot uiting gebracht inzake het tot nu toe door de regering gevoerde beleid. De uitkering ineens van 3 pet. van het maandsalaris over de eerste drie maanden van I960, welke de regering zonder overeenstemming te hebben bereikt, zal realiseren, werd voor het gehele overheidsper soneel beslist onvoldoende geacht. De bijzondere tegemoetkoming aan de laagstbezoldigden en aan de middelbare ambtenaren werd even eens als zeer onvoldoende gekwalifi ceerd. Afgezien van de noodzaak van een voldoende algemene loonsverhoging voor het overheidspersoneel dient naar de mening van het hoofdbe stuur recht te worden gedaan aan de lagere en middelba2-e ambtenaren, wier salarissen nog steeds, en voor al sinds de datum waarop de sala rissen van de topfunctionarissen wer den verbeterd, een belangrijke ach terstand vertonen. In de nacht van maandag op dins dag is de 60-jarige weduwe J. J. van den Akker-Mosterd te Vlaardingen door gasverstikking om het leven ge komen. De 25-jarige kostganger K.C. Eldering. die aan de voorzijde van de woning sliep, heeft zijn leven te danken aan het feit, dat hij met open ramen slaapt. Hij werd wakker en voelde zich duizelig, terwijl hij in huis een sterke gaslucht rook. Op de kamer van mevrouw van den Ak ker trof hij deze dood op bed aan, de hond lag dood in de huiskamer. De oorzaak van dit ongeval moet vermoedelijk gezocht worden in een verzakking, waardoor de gasleiding lek is geraakt. Het G.E.B. heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Arbeiders en politie zoeken tussen de resten van de trein naar slacht offers. (Telefoto) De rechtbank te Utrecht heeft gis teren uitspraak gedaan in de zaak tegen het echtpaar J. D.-v. d. L. te Voorthuizen, beiden beschuldigd van zware mishandeling, de dpod tenge volge hebbend van de ruim vierja rige Hette. D 31-jarige fabrikant J. D. werd veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Tegen hem was vijf jaar met aftrek geëist. Zijn 31-jarige echtgenote C. v. d. L., tegen wie eenzelfde straf was ge vorderd. kreeg wegens mishandeling zes maanden gevangenisstraf. Voorts werden beide verdachten voorwaar delijk ter beschikking van de rege ring gesteld. Bij de bepaling van de strafmaat werd rekening gehouden met het feit, dat D. sterk verminderd toere keningsvatbaar moet worden geacht. Zijn vrouw werd in mindere mate toerekenbaar verklaard. De fabrikant was ervan beschul digd het kind herhaaldelijk te heb ben geslagen omdat het thuis lastig zou zijn geweest. Het kind is op 17 juni jongstleden overleden. Doordat met volle snelheid over een noodbrug werd gereden, on danks een waarschuwingssignaal is gisteren in de vroege morgen nabij Monza in Italië een foren sentrein met duizend inzitten den ontspoord. Tot nu toe zijn 25 doden en 100 gewonden ge borgen uit de ravage van ver nielde rijtuigen onder aan de spoordijk. De elektrische locomotief schoot uit de rails maar viel niet van de dijk. Maar drie wagons schoten van de dijk af. Een kwam dertig meter van de spoorbaan tegen een fabrieks gebouw terecht. Talrijke passagiers werden deer lijk verminkt aangetroffen door fa brieksarbeiders die met stenen de ramen van de wagons insloegen. Tientallen ziekenauto's reden pendel diensten van de spoordijk naar zie kenhuizen te Monza. De machinist van de trein werd op slag gedood, zijn assistent overleed aan zijn verwondingen voordat men hem uit de ingedrukte locomotief had kunnen bevrijden. Er hing een dichte mist toen de forensentrein van Sondrio naar Milaan om drie minuten voor acht via een tijdelijke oprit, waar een snelheidsverbod gold, naar de noodbrug snelde. De lo comotief begon te zwaaien en schoot als dronken voort, terwijl de wagons er achter dooreen schoven. Op het lawaai en het geschreeuw en gekerm van de mensen in de wrakken, ijlden de arbeiders toe om eerste hulp te bieden. In de mist vonden zij een hels toneel. Pater Florindo Spino, naderbij gerend om te helpen, ontdekte in een wagon het door vlijmscherp staal verminkte lichaam van pa ter Giuseppe Caffuli, een studie genoot. ,,Ik kon niets anders doen dan mijn zegen geven", stamel de hij. Een politieagent sloeg met stenen de ruiten in van de tweede wagon. „Alle mensen in deze wagon waren alleen maar verbaasd, niemand schreeuwde", zei de agent later. In de andere wagons was het echter anders Rouwkapel Kardinaal Montini, de aartsbis schop van Milaan, is direct toen hij het nieuws van het ongeluk vernam, naar Monza gegaan. De reddingsploegen moesten snij branders gebruiken om zich een weg te banen tussen de ravage, waarin de gewonden huilden en kreunden. De eerste lijken die men uit de ra vage kon bergen waren die van de machinisten, een pastoor en een vrouw. In de vroegere koninklijke villa van Monza is een grote salon inge richt als rouwkapel. Over de grote spiegels aan de wanden zijn zwarte sluiers gehangen. In Milaan is direct na de ramp een hulpfonds voor de slachtoffers of hun nagelaten betrekkingen ge sticht. De forensentrein heeft het waarschuwingssein, aan het be gin van de tijdelijke oprit, gene geerd. Een ingenieur in de trein, die door de ontsporing bovenop een kluwen van mensen vooraan in een op de zijde liggende wa gon terecht gekomen was, zei er zeker van te zijn dat de trein zijn snelheid niet had vermin derd. Duizenden hebben de zo plotseling overleden acteur Cees Laseur op zijn laatste gang begeleid. In de als cha- pelle ardente ingerichte hal van de Koninklijke Schouwburg te Den Haag hadden de jonge toneelspelers Bas ten Batenburg en Jules Croiset de dodenwacht betrokken naast de baar, die met een schat van kran sen was bedekt. Bij de velen, die in de hal waren bijeengekomen om de overledene een laatste groet te brengen waren de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, verte genwoordigingen van het ministerie van O., K. en W„ Eduard Verkade. Hans Bentz van den Berg, Johan de Meester en alle leden van de Haag- sche Comedie, waarvan Laseur di recteur was. De Haagse wethouder van onder wijs en kunstzaken, de heer J. van Zwijndregt, zei, dat de Haagsche Comedie groot is geworden voor een belangrijk deedank zij het beleid van Cees Laseur. Als „Vader Door snee" is hij bekend cn geliefd ge worden in het hele land. Namens de duizenden, voor wie hij zo veel heeft betekend, zegde de heer van Zwijn dregt hem dank. Paul Steenbergen, de andere directeur van de Haagsche Co medie, zei, dat de nalatenschap van Laseur de leden van het ge zelschap een grote verantwoor delijkheid op de schouders legt, aangezien hij als toneeelspeler van formaat steeds in de ge dachten van zijn gezelschap zal blijven voortleven. De begrafenisstoet naar de be graafplaats „Rhijnhof" werd door De acteurs Jules Croiset en Bas ten Batenburg betrokken de doden wacht bij de baar van hun overleden collega Laseur, in de chapelle ardente in de Kon. Schouwburg vele duizenden begeleid. In de aula werd nog het woord gevoerd door de heer W. Nijhoff namens het be stuur van de Haagsche Kunststich ting. dc regisseur Johan de Mees ter en de acteur Albert van Dalsum. De Poolse regering heeft een nieuwe serie fiscale maatregelen genomen te gen de Kerk in Polen, bijzonder ge licht tegen dc seminaries en tegen de priesters. Enkele weken geleden ont ving de katholieke universiteit van Lublin bericht, dat zij een bedrag van bijna vijf ton aan belasting diende te betalen. Thans hebben alle seminaries in Polen een mededeling gekregen, dat zij voor de inkomstenbelasting gelijk zijn gesteld met luxe hotels. Dit bete kent. dat zij van het pensiongeld der seminaristen 65 pet. aan belasting die nen te betalen, een niet te dragen last voor de seminaries. Bovendien hebben alle priesters over de jaren 1950 tot en met 1954 nieuwe aanslagen in de inkomstenbelasting gekregen. De officiële motivering luidt, dat de aanslagen over die jaren te laag zijn geweest. Charles Oswald Lee, een 51- jarige slager te Birmingham, heeft met een inleg van twee pennies (ongeveer 'n dubbeltje) een hoofdprijs van 250.738 pond sterling, dat is 2.667.852 gulden en 32 cent gewonnen in de Engelse voetbalpool.De slager zal al z'n vaste klanten een dag gra tis vlees verstrekken en er voor zorgen dat de bejaarden onder hen een extra verrassing krij gen. En zijn gezin gaat dan een buitenlandse reis maken. De kans dat slager Lee de ge vraagde uitslagen goed zou voorspellen ligt in de orde van grootte van 1 op 9.000.000 en zijn schamele inzet verhoudt zich als 1 tot omstreeks 26.400.000 tot zijn winst.

de Stem | 1960 | | pagina 1