STAALSTAKING V.S. IS NU TEN EINDE Denk aan de spatlappen Coppi ten grave gedrag en Namaaksneeuw. Herter won Ook joden in ons land kregen vunzige briefjes Vele wielergroot brachten posthume hulde Acht maanden oud conflict uit de wereld Zonder Nixon zou geen oplossing bereikt zijn DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen bezuiniging op troepen in Europa Camus gedood in verkeer Verder dan ooit Lichtere beurzen door zwaardere Franse francs I Na een blauwtje I I ....fietsen Echtpaar nam meisjes uit inrichting op Musici stellen Europese Radio Unie ultimatum Hoofdkwartier van ophitsers in Caïro? Toestand Laos niet zó alarmerend Deense predikant wordt priester SOLDAAT KON HIJ NIET ZIJN Zacht weer Boude wijn geeft gratie Monumenten voor Fausto Kostbaas slaat gast met biji Deense varkens bedwelmd de grens over 100e JAARGANG No. 23258 Jitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Don- ten, C. J. v Hootegem, mr. dr. A, J. J M Mes nru H M. L. de Rech- :er, P V M. Vercauteren, L. J. v. t Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koninffin en Vaderland DINSDAG 5 JANUARI 1960 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. 3ureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telpfoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HULS1. Dubbele Poort 7, telefoon 2377 iBijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Herter is als overwinnaar uit de strijd geko men bij een geschil tussen het departement van buitenlandse zaken en dat van financiën over bezuiniging op de Amerikaanse strijdkrachten in Europa. Het ministerie stond op het stand punt, dat de Europese NAVO-leden, nu hun welvaart is gestegen, een gro ter aandeel in de kosten kunnen bij dragen. Herter bestreed dit argument niet, maar bracht naar voren dat dit de slechts denkbare tijd is voor Amerika om op de NAVO-uitgaven te bezui nigen. Het departement van financiën trok zijn bezuinigingsvoorstel in, nadat pre sident Eisenhower zich aan de kant van Herter had geschaard. De Franse schrijver en Nobelprijs winnaar Albert Camus is gisteren na bij Sens ten zuiden van Parijs bij een auto-ongeluk om het leven geko men. Camus was 46 jaar. Zijn drie mederijders (een dame, een heer en een kind), raakten gewond en wer den naar een ziekenhuis gebracht. Het ongeluk zou zijn te wijten aan een klappende band, tengevolge waarvan de auto tegen een boom vloog. Camus, die in Algiers werd gebo ren, won de Nobelprijs voor litera tuur in 1957. Een korte levensschets van Camus vindt men elders in dit blad. Amerika's acht maanden oude staalstaking is gisteren be ëindigd, zo heeft de Amerikaanse minister van arbeid, Mitchell, te Washington meegedeeld. Beide partijen aanvaardden tenslotte na een vergadering van 22 uren de oplossing die de regering voorgesteld had. De massale staking had het grootste deel van Amerika's staal industrie voor 116 dagen stilgelegd. Het conflict zelf was reeds acht maanden oud. Op aanwijzing van Eisenhower had den Mitchell en vice-president Nixon al verscheidene weken getracht tus senbeide te komen. Vandaag zullen de voorwaarden wor den voorgelegd aan de vakbondscom missie voor loonpolitiek. Men acht het zeker dat deze met het akkoord zal instemmen. De arbeiders in de staalindustrie werken al weer geruime tijd krachtens een gerechtelijk bevel dat op 26 januari zou verstrijken, waarna de staking hervat had kunnen worden. De hoofdonderhandelaar van de werkgevers. Cooper, zei, dat het nu bereikte akkoord een compromis is waarin de staalmaatschappijen .ver der gaan dan ooit tevoren". De voorzitter van de staalarbeiders- bond, McDonald, zei, dat hij de Ionen- commissie van zijn bond dinsdag „een boodschap van vrede, welvaart en blijvend geluk voor de staalarbeiders" kan overbrengen. Van welingelichte zijde in Pittsburg is gezegd, dat de regeling zeker een verhoging van de staalprijs tot gevolg zal hebben. De overeenkomst geldt voor een periode van dertig maanden, die 30 juni 1962 verstrakt. Zij voorziet in een verhoging van ongeveer 39 cent per uur over deze periode. Het laatste aanbod van de staalindustrie kwam neer op ongeveer 30 cent per uur over een periode van 36 maanden. De maandag getroffen schikking wordt gezien als een succes waardoor Nixons kansen, die bijna zeker de republikeinse kandidaat zal worden voor de presidentsverkiezingen van dit jaar, stijgen. Minister Mitchell verklaarde dat zonder de tussenkomst van Nixon het akkoord waarschijnlijk niet zou zijn bereikt. Gisteren heeft de nieuwe Franse franc, die een waarde heeft van hon derd oude francs, in gemunte vorm zijn intrede gedaan, zij het zeer on opvallend. Enkele banketl zijn begon nen met de aflevering van de nieu we geldstukken van 1 en van 5 nieu we francs. Bij de Bank van Frankrijk zegt men, dat het meer daft twee jaar zal duren om volledig de oude francs te vervangen door de nieuwe zwa re" munt, welke Antoine Pinay wenste voor een betere vertegen woordiging van Frankrijk op de fi- 1 nanciële markten. I De bank geeft ook nieuwe biljetten uit, maar de voorstellingen op deze biljetten zullen geen verandering te zien geven. Alleen zal Victor Hugo in nieuwe munten vijf franc waard zijn in plaats van voorheen 500 francs en Napoleon 100 nieuwe francs in plaats van 10.000 .lichte" francs. Het ligt in de bedoeling geldstuk ken uit te geven van afnemende waarde tot 1 nieuwe centime" toe. J Een twintigjarige Engelse kantoor bediende, Nicholas Steel-Jessop uit Ipswich, heeft een nieuwe methode uitgevonden om teleurstelling in de liefde te verwerken. Toen zijn meisje hem de bons had gegeven stapte hij op een ouderwetse fiets met een groot en een klein wiel en reed er mee naar Londen, 135 km ver. Op deze manier heb ik mijn zelfvertrouwen teruggekregen, ver telde hij. Het is niet bekend, of f ietsfabrikanten er al over denken ulk een liefdesverdriet verwerkend model weer brengen. op de markt te Veel kritiek op de Rekkense inrich tingen is gisteren geuit door een Hil- versums echtpaar, dat voor de Am sterdamse politierechter terecht moest staan, omdat het een week lang twee 17-jarige meisjes in huis had opgenomen, die na hun vakantie niet naar de Rekkense inrichtingen waren teruggekeerd. De 32-j-arige elektricien P. K. H. en zijn 34-jarige echtgenote hadden zich al eerder het lot van meisjes uit deze inrichtingen aangetrokken. Dit had er toe geleid dat hun Hil- versumse adres in Rekken bekend was. Op de zitting ontkende het echt paar de meisjes in hun woning voor de naspoi'ingen van de justitie ver borgen te hebben gehouden. „Ze gin gen gewoon de straat op, er is werk voor hen gevonden en iedereen kon dus zien dat ze bij ons woonden", zei de vrouw. Met een van de twee meisjes had het echtpaar na enkele dagen ruzie gekregen. Daarom was ze wegge stuurd. Korte tijd later is ze in Am sterdam door de politie gevonden. Zij vertelde toen dat het andere meisje nog bij het echtpaar in Hil versum woonde. De officier van justitie betoogde dat de verdachten het recht missen op eigen houtje pogingen te doen de gang van zaken in Rekken te verbeteren. Bovendien zou het ont trekken van meisjes aah het wet tige gezag daarin zeker geen ver betering brengen. Er mee rekening houdende dat het echtpaar enigs zins te goeder trouw" geweest is eiste hij twee maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Nadat de verdachten beloofd had den zich in het vervolg niet meer met dit soort zaken te bemoeien, legde de politierechter man en vrouw ieder conform de eis twee maanden voorwaardelijk op. DE AMSTERDAMSE politie heeft een 21-jarige autopiraat aangehou den, die heeft bekend, dat hij met zijn auto tweemaal op agenten was ingereden, die hem een stopteken gaven. DE RUST in Venezuela is weer hersteld, zo heeft het Venezolaanse ministerie van binnenlandse zaken meegedeeld. DE ..BRITISH European Airways" heeft bij de Britse luchtvaartinstan ties een aanvrage ingediend voor eon helikopterdienst tussen Londen en Amsterdam. NICARAGUA heeft formeel en krachtig bij Honduras geprotesteerd tegen wat Nicaragua ,,een inval op zijn grondgebied door buitenlandse huurlingen uit Honduras" noemt. Er zouden o.m. telefoonleidingen ver nield zijn. HET INDIASE transportvliegtuig, dat nabij de Indiaas-Tibetaanse grens is neergestort, toen het eergisteren pakketten uitwierp, is waarschijnlijk door Chinese communisten neerge schoten aldus officiële zegslieden in Calcutta. Het zal ongeveer twee we ken duren, voordat men het wrak (in dicht oerwoud) kan bereiken. HET ACHTERSTE gedeelte van de romp met de staart van de in Ne derlands Nieuw-Guinea neergestorte Martin Mariner is gelicht. Het toe stel verongelukte op 17 december j.l. en was van de Kon, Marine. Het zwaardere gedeelte van de romp kan men niet bergen, omdat het wa ter, waarin het toestel gestort is, ter plaatse meer dan 40 meter diep is. PAUS JOHANNES XXIII zal op 22 januari bondskanselier Adenauer in audiëntie ontvangen. HET DAGELIJKS bestuur der Unda, de Kath. Int. Organisatie voor Ra dio en Televisie, is in Parijs bijeen gekomen om de komende studiebij eenkomst. die in februari in Monte Carlo wordt gehouden, voor te berei- j den. Besloten is prof. Kors voor een I tweede periode kandidaat voor het voorzitterschap te stellen. De Nederlandse toonkunstenaars- bond deelt mede, dat het uitvoerend comité van de ,,Fédération interna tionale des musiciens" wellicht tegen het einde van deze week zal beslui ten een embargo te leggen op de re- layering door de radio van interna tionale muziekfestivals. Dit embargo is dan een gevolg van het feit, dat de Europese Radio Unie bij herha ling geweigerd heeft besprekingen te voeren over de regeling van de ho norering van radiouitzendingen naar twee en meer landen. De Internatio nale federatie heeft thans aan de Europese Radio Unie een kort res pijt (volgens de Nederlandse toon- kunstenaarsbond vier a vijf dagen na heden) gegeven om van stand punt te veranderen. Men verwacht I dat de unie haar standpunt ongewij zigd zal handhaven. Inmiddels is aan alle musici in Nederland verzocht voorlopig geen verplichtingen aan te gaan voor internationale relayering door de radio van het Holland Fes tival en soortgelijke manifestaties in binnen- en buitenland. Het lijkt wei alsof nu plotseling de halve wereld is aangestoken door de antisemitische koorts. Van overal worden soortgelijke wandaden gemeld als nu al enige tijd in West-Duitsland aan de orde van de dag zijn. Zelfs in Amsterdam: de opperrabbijn van de Nederlands-Israëlitische hoofdsynagoge en vier andere vooraanstaande joden kregen beledigende briefjes, waarop hakenkruisen en wolfsangels getekend waren. In Engeland worden steeds vaker swastika's op gebouwen aangetrof fen en bekende joden worden be dreigd via post en telefoon. De laat ste meldingen kwamen uit Leeds. De hoofdrabbi van de synagoge in Mi laan werd bedreigd met verwoesting van het gebouw. Ook in Noorwegen, in Stavanger. zijn hakenkruisen op gebouwen ge kalkt en synagogen in New York moesten het eveneens ontgelden. En niet alleen in de Australische stad Hawthorn zijn anti-joodse leuzen ge vonden, maar ook zelfs in Asjkelon bij Tei Aviv in Israël trof men gis terenmorgen hakenkruisen op het stadhuis aan. Afschuiv De Nederlandse vereniging van j ex-politieke gevangenen heeft een te legram gestuurd aan de Duitse am bassadeur. Daarin wordt afschuw over de laaghartige schendingen van monumenten voor slachtoffers van het nazi-regime kenbaar gemaakt en de vereniging spreekt daarin ook de verwachting uit dat er met de uiter ste gestrengheid zal worden opgetre den. ..Het wantrouwen tegen het nieuwe democratische Duitsland kan alleen worden weggenomen ais on middellijk een v-bod van alle neo- fascistische organisaties en tijd schriften wordt afgekondigd en wan neer alle prominente Hitleraanhan- gers uit het openbare leven worden verwijderd", zegt het telegram. De gehele wereldpers houdt zich met de zaak bezig. Een Deens blad beweert dat de nieuwe hetze wordt geleid door een oud-nazi, Johan nes van Leers, die zijn toevlucht bij Nasser heeft gezocht en die in Cairo zijn hoofdkwartier heeft. De Westberlijnse politie heeft gis teren een 23-jarige winkelbediende, Rolff Wollny, gearresteerd wegens het kladderen van hakenkruisen en antisemitische leuzen in de straat waarin hij woont. Zulke bergen sneeuw... dat zou prachtig zijn. Maar het is geen sneeuw, al is de foto uiterst bedrieg lijk. Deze drie jongens waden door grote bergen wollig schuim, dat de rivier de Roer bij Duisburg bedekt. Afvallozingen van chemische fabrie ken veroorzaken deze „kunstmatige sneeuw". Volgens diplomatieke kringen te Saigon, de hoofdstad van Zuid-Viet- nam, is gebleken, dat de eerste alar merende berichten over de toestand in Laos niet gerechtvaardigd waren. Er zou geen sprake zijn van een vol ledige machtsovername door het le ger, daar het aftreden van de rege- ring-Sananikone slechts het gevolg was van een verschil van mening over de uitleg van de grondwet en de vorst het leger had verzocht, de binnenlandse veiligheid te verzeke ren in afwachting van de vorming van een nieuw kabinet. Het onafhankelijke Parijse blad ,,Le Monde" gaf gisteren echter als zijn oordeel te kennen, dat men het denkbeeld, dat het Laotiaanse leger er genoegen mee zou nemen om slechts tijdelijk de orde te handha ven, gerust kan opgeven. Voor het eerst in Scandinavië is aan een gehuwd theoloog en oud-pre dikant van de Deense Lutherse kerk door de paus toestemming verleend om het priesterschap te aanvaarden. Het is de 53-jarige Olaf Rordam Bonnevie, die van 1933 tot 1945 (toen hij tot de R.-K. Kerk overging) pre dikant in Hellevad-Orum was. Ver wacht wordt dat hij over enkele maanden tot priester zal worden ge wijd. Ondanks herhaalde waarschuwin gen van officiële zijde, ondanks vele uitgebreide artikelen in kranten en vakpers over de verplichting tot het aanbrengen van spatlappen op de meeste auto's, blijkt zich nog een groot aantal nalatige automobilisten op de weg te bevinden. Sinds 1 ja nuari van dit jaar was men ver plicht spatlappen aan de achterspat borden aan te brengen. Vermoedelijk zal de politie de eer ste dagen van het jaar niet al te rigoureus optreden; dat kan echter niet lang duren. En met een beroep op overmacht (te druk in de garage bijv.) komt men er beslist niet af. Er is, zo redeneert de rijkspolitie, genoeg tijd geweest. De verplichting is lang genoeg bekend. Op de foto zien we hoe de kist door o.a. Baffi (links) en Defilippis (r.) in de kerk van St. Bi agio werd „<e- dragen voor de kerkelijke uitvaarts- plechtigheden. Geheel links is de Franse renner Anquetil zichtbaar. (telefoto) Een fabrieksarbeider uit Birming ham, de 22-jarige Terry Haywood, heeft het record van dr. Barbara Moore gebroken. Haywood, die in 1957 voor de militaire dienst werd afgekeurd, heeft de 600 km van Edinburg naar Londen in zes dagen, één uur en vijftien minuten afge legd. Daarmee sleepte hij de prijs van 2">t pond in de wacht, die een garagehouder had uitgeloofd voor de gene die het record van dr. Moore (zeven en een halve dagi zou bre ken. Haywood liep achttien uur per dag. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt giste renavond 23.15 uur: Hier en daar wat motregen en plaatselijk mist. Zwakke tot ma- ge zuidelijke vind. Weinig verandering in temperatuur Vandaag: zon onder 16.43 uur, maan onder 0.08 uur. Morgen: zon op 8.48 uur, maan op 12.34 uur. Koning Boudcwijn van België heeft ter gelegenheid van zijn recent be zoek aan Kongo en Roeanda-Oeroen- di. enige gevangenisstraffen on boe ten die aan niet-politieke delinquen ten zijn opgelegd, gedeeltelijk kwijt gescholden. Personen die vóór 29 december j.l. tot maximaal een half jaar gevan genisstraf of een boete van 10.000 frank of minder zijn veroordeeld, krijgen hun straf met resp, twee maanden en duizend frank vermin derd. Ver voor het tijdstip dat de stoet, die Fausto Coppi naar zijn laatste rustplaats zou begeleiden van het sterfhuis vertrok, was een menigte van ongeveer 20.000 mensen toegestroomd om de straatjes van Castellania te om zomen met een dicht aaneenge sloten rij toeschouwers. Het was een laatste eerbetoon aan de man, die in zijn beste jaren 's werelds grootste wielrenner was. Intussen waren in het ouder lijk huis van de „campionissi- mo" de grote beroemdheden van vandaag aangekomen om Coppi door hun aanwezigheid een post hume hulde te brengen. Ook Bartali Om elf uur verliet de stoet die het stoffelijk overschot van de „campionis- simo" begeleidde naar de kapel op het kerkhof van San Biagio, het sterfhuis. De baar werd gedragen door Gino Bartali. Baffi, Kubler, Defilippis en Venturelli. Van tijd tot tijd hield de stoet, die een lengte had van anderhalve kilo meter, stil. De dragers werden afge lost, onder meei door Baldini. Louis Bobet, Anquetil Magni. Conterno, Co- letto, Favero, Milano, Ronchini, Pas- quale en anderen. In de stoet, die werd voorafgegaan door een foto van Coppi, merkte men verder op wereldkampioen André Darrigade en Charly Gaul. Ook de Italiaanse autoriteiten waren vertegenwoordigd. Bij hen bevond zich Adriano Rodoni. de president van de internationale wielerfederatie. De route was door een aardver schuiving gedeeltelijk onbegaanbaar geworden, zodat men langs een heuvel opwaarts ging. Verloren temidden van de menigte ging Giulia Occhini, de „dame in het wit". Mevrouw Coppi had zich reeds 's morgens vroeg naar de pastorie be geven. Overvolle kerk De begrafenisstoet had bijna een uur nodig om het kleine kerkje te bereiken. De kist werd op de katafalk geplaatst waaromheen zes kandelaars stonden. Het lage kerkje bleek te klein om alle vrienden en bekenden van de overledene te bevatten. Mevrouw Coppi zat naast een neef van Fausto, een priester en Giulia Occhini bevond zich achterin de kerk. In weerwil van haar leeftijd had 'de oude moeder van de kampioen de gehele route te voet afgelegd. De kinderen van Coppi daarentegen waren niet onder de aan wezigen. Buiten de kerk wachtten de talrijke journalisten en fotografen. Zij waren niet in de kerk toegelaten. Op het kerkhof Na afloop van de H. Mis werd de baar door Baffi, Magni, Carrea en Defilippis naar bet kerkhof gedragen. Het publiek verdrong zich voor het hek. dat onmiddellijk gesloten werd. Sommigen klommen op de muur om niets te missen van het laatste ge deelte van de plechtigheid. Aan het graf sprak de pastoor van Castellania. de eerwaarde heer Spar- paglioni, die als vriend van Coppi zijn vele overwinningen memoreerde. Ook de burgemeesters van Brescia en van Castellania. en de president van de wielerclub van Fortona voerden het woord. Om het graf stonden de naaste verwanten van Coppi en wat ach teraf Carrea en Milano, Anquetil en Darrigade. vergezeld van hun echtgenoten en tal van andere be kende renners, met gebogen hoof den, sommigen snikkend. Mevrouw Guilia Occhini werd de ontroering te machtig; zij verloor het be- Tal van instellingen hebben het initiatief genomen om monu menten op te richten ter her innering aan de „campionissi- mo". Zo wil de sportclub van Mescia geld inzamelen voor een gedenkteken in het nieuwe ge meentelijke stadion, In dit stadion heeft de spor tieve loopbaan van Coppi eigenlijk een einde genomen, en wel op 4 nov. 1959. toen hij samen met Louison Bobet aan de „Trofee Baracchi" deelnam. Voorts zal, op initiatief van het regionale comité van Lombar- dije, door de Italiaanse wieler bond een borstbeeld van Coppi op de Ghisallo worden geplaatst. wustzijn en werd het pad afge dragen naar de weg. Een auto van de politie bracht haar terug naar Tortona. Intussen was de baar neergelaten in de grafkelder, vlak bij de plaats waai de vader van Coppi en zijn broer Serge rusten. Daarna verliet de kring van familieleden en bekenden langzaam het kerkhof en werd aan de talloze belangstellenden, die buiten hadden gewacht, toegang verleend. De mees ten wierpen bloemen op het graf. Het duurde zeer lang voor de laatste vrienden en bewonderaars van Coppi het dorpje hadden verlaten. De file auto's was verscheidene kilometers lang. Wellicht ten overvloede laten we hieronder nog eens de merken auto's volgen, die spatlappen moeten heb ben: Bedford. Chevrolet, Citroen, Commer, DAF, FIAT, Ford. Hano- mag, Heinkel, Hillman, Humber, Ja guar. Lambretta. Lancia, Lloyd, Mercedes, MG. Morris. Panhard, Peugeot, Porsche, Rambler, Renault, Simca, Standard, Studebaker, Sun beam, Triumph, Vauxhall, Vespa, Volkswagen. Bovenstaande opsomming betekent intussen niet, dat alle andere wa gens geen spatlappen nodig zouden hebben. De lijst heeft nl. alleen be trekking op de nieuwe1 modellen. Er zijn veel oudere, niet-genoemde mer ken, die eveneens spatlappen dienen te bezitten. Men informere dus bij zijn garagehouder, die wej een vol ledige lijst heeft. De Amsterdamse politie heeft de 56-jarige N. J. S., bewoner van een perceel aan de Marco Polostraat, aangehouden, nadat hij gisteren zijn 26-jarige kostganger W. G. M. met een bijl op het hoofd had geslagen. De kostganger is met ernstige ver wondingen naar oen ziekenhuis over gebracht. Deense varkcnssmokkelaars heb ben de medische wetenschap te hulp geroepen. In Denemarken, waar de uitvoer van stamboekvarkens verbo den is, zouden de smokkelaars var kens bedwelmen cn daarna in de ba gageruimte van hun auto's verber gen voordat zij de grens oversteken. In verschillende landen worden de varkens dan tegen hoge prijzen ver kocht. In samenwerking met vissers hebben de smokkelaars een uitge breide organisatie opgezet, waarbij Deense vissers de dieren naar zee brengen waar vissers uit andere lan den het vervoer verder verzorgen. De meningen over het exportverbod zijn in Denemarken sterk verdeeld. Het verbod werd ingesteld om te voorkomen dat andere landen de vruchten plukken van de inspannin gen die de Denen zich jaren lang ge troost hebben.

de Stem | 1960 | | pagina 1