Gevecht in auto vergt een dode ONDERWIJZERS KUNNEN NIET MEEPRATEN WIELER VRIEND AAN COPPFS BAAR Golf van antisemitisme in vele Westeuropese landen Belgische vorst terug van Kongolese reis Drie broers overleden vergiftiging oorzaak? Jodenhaat, of politieke opzet Voorzitter K.O.V: BLOEDBAD IN ENGELS CAFE Staalconllict V.S. naar einde Commissie moet kwestie TY-blad onderzoeken Kennedy dingt mee naar zetel van Eisenhower Dode bij auto ongeval onder Rilland-Bath Overspannen student schiet op hoogleraar REBELLIE IN VENEZUELA Leger van Laos neemt macht in handen DAGBLAD VOOR Rustig weer De Schrijver: geen eensgezindheid Nog geen winnaar in Stem-toto Vreemde zaak in Eindhoven Dr. Platteel terug naar Nw. Guinea Vliegtuig neergestort in grensgebied India Vele bomaanslagen Amerikaans schip lijdt schipbreuk 100e JAARGANG No. 23257 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don- jen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. I. J. M. Mes, mr H M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 4 JANUARI 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) In dc nacht van zaterdag op zon dag is bji Tcrnaayen, even ten zui den van dc grens bij Maastricht, de 39-jarige monteur J. II. Weerts uit dc Limburgse hoofdstad, met zijn auto te water geraakt en verdron ken. Het ongeval gebeurde onder tragische omstandigheden. De Maas trichtenaar was in een café te Ter- naayen geweest en daar had hij met enkele Belgen ruzie gekregen. HET AMSTERDAMSE winkelmeisje dat vrijdag beroofd zou zijn van een geldtas met 2580 gulden, heeft deze beroving in scène gezet, samen met een 22-jarige vriend. Het geld is op 50 gulden na terug. VIER LEDEN van een gezin, waar onder twee kinderen, zijn bij Glas- go v zn de V.S. doodgevroren in de buurt van hun vrachtwagen die zij tijdens een sneeuwstorm verlaten hadden. TWINTIG GOUDEN 20-dollarstuk- ken, samen 2800 gulden waard, zijn opgegraven op de begraafplaats van Zaandam. De politie zoekt naar de rechthebbende eigenaars. IN DELFZIJL is gisteren de kust vaarder Nautilus in brand geraakt en zwaar beschadigd. Er vielen geen slachtoffers. DE MEDEWERKERS van de nieuws dienst van de Franse radio hebben gisterenavond om 24 uur hun sta king beëindigd. EEN HITTEGOLF woedt in een ge bied van tweemaal de grootte van Europa, in midden-Australië. Er wor den temperaturen van 38 tot 5] gra den Celsius gemeten. De hitte heeft reeds verscheidene slachtoffers ge- eist. PAUL SAUVE. de premier van de Canadese provincie Quebec, is za terdag aan een hartaanval overle den. IN ZURICH is de 81-jarige Friedrich Adler overleden. Hij was jarenlang secretaris van de Socialistische In ternationale. In 1916 werd hij ter dood veroordeeld wegens de moord op de Oostenrijkse premier graaf Stürgkh, doch in 1918 werd hij vrij gelaten. GELDGEBREK bedreigt het Ame rikaanse project-Mercury, dat vol gend jaar een mens in de ruimte wil brengen. ONS ZONNESTELSEL is 4.950.000.000 jaar oud, heeft een natuurkundige van de universiteit van Californië aan de hand van onderzoekingen op een meteoriet becijferd. Dat klopt aardig met de geldende schattingen, die de leeftijd van ons zonnestelsel op 5 miljard jaar stellen. Verwachting van het K.N.M.l. geldig tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Voornamelijk in het zuidwesten van het land hier cn daar enige regen, en vooral in de ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot ma tige wind uit zuidelijke -ichtin- gen. Dezelfde temperaturen of iets lagere. Vandaag: zon onder 16.42 uur, mar onder 0.08 uur (5/1). Morgen: zon op 8.48 uur, maan op 12.08 uur. Hij verliet het café en reed in zijn auto weg. Een zekere L. R. uit Lixle bij Visé sprong echter bij hem in de wagen en daar moet het nog tot een handgemeen zijn gekomen. W. ver loor de macht over het stuur en reed dwars door een hek het water in. R. kon door toegeschoten mensen worden gered, maar de Maastrichtse monteur verdronk. Toen de politie arriveerde, liep een aantal Belgen van de plaats van het ongeluk weg. werden echter achtervolgd en na een onderzoek werd de 25-jarige R. gearresteerd. De auto van de verdronken mon teur werd door d2 brandweer van Maastricht gelicht. (Zie foto). In de zaterdag in Utrecht ge houden vergadering van het verbondsbestuur van het Katho liek Onderwijzersverbond stel de de voorzitter, de heer Joh. Derksen, de vraag of het huidi- sociaal-economisch overleg zoals dat in de SER is beli chaamd, niet enige correctie no dig heeft. Als gevolg van de hui dige situatie kunnen de onge veer 73.000 katholiek georgani- seerden, maar niet bij de KAB aangeslotenen,- niet meespreken in het sociaal economisch over leg. Tal van groeperingen uit de hogere en middenklasse, waaronder vrijwel het gehele georganiseerde onderwij zers en -lerarencorps, staan wat dat betreft aan de kant en dat is zeker niet juist. In verband hiermee wees spreker op het adres van de 53 hoog leraren, waarin zij de regering vragen op een andere wijze in de SER inge schakeld te worden, al zei hij met na druk dat dit adres in veel punten aanvechtbaar is. Het is overdreven de vakorganisa ties, die niet bij een vakcentrale zijn aangesloten te kwalificeren als dak lozen, zoals de Volkskrant dit heeft gedaan, aldus de heer Derksen. Ook is het te betreuren, dat het KOV, niet erkend als en niet aangesloten bij een standsorganisatie, landelijk gezien bui- Een werkloze arbeider uit Brits Somaliland heeft in een vol café te Sheffield om onbekende re denen drie mannen doodgescho ten en twee ernstig verwond. De 30-jarige dader, Mohammed Is mail, loopt de kans ter dood te worden veroordeeld. Koning Boudewijn is zaterdagoch tend in Brussel teruggekeerd, zeven tien dagen na zijn volkomen onver wachte vertrek naar de Kongo. Ondanks het slechte weer waren vele honderden Belgen naar het vliegveld gekomen om de vorst te verwelkomen. De aankomstplechtigheid duurde maar kort en na de inspectie van een erewacht en de begroeting door vrijwel alle leden van de Belgische regering en de voorzitters van de regeringspartijen vertrok koning Boudewijn naar het paleis van Lae- ken, nog steeds toegejuicht door de honderden belangstellenden. De koning heeft op zijn informa tiereis" van vijftien dagen ongeveer 900 personen in audiëntie ontvangen. Hij heeft alle hoofdplaatsen van de zes Kongolese provincies bezocht, als mede Oesoemboera, de hoofdplaats van he: Belgische protectoraat Roe- anda-Oeroendi. Woensdag jl. ontving hij in Leo- poldstad voor een langdurig onder houd de Kongolese nationalistische leiders van het .kartel", dat de partijen omvat die de jongste verkie zingen in Kongo hebben geboycot. Dezen deelden de Belgische vorst mede, dat zij op 5 januari naar Brussel zullen vertrekken om deel te nemen aan de ronde-tafelconferentie over de toekomst van Kongo. Eén van de nationalistische leiders, Ka- savoeboe, heeft begin deze week verklaard op deze datum naar Brus- Het conflict in de Amerikaanse staalindustrie is bijna geregeld, zo heeft gisteren het blad van deze industrie, „Iron Age" be kendgemaakt. Op de geheime vergaderingen die de afgelopen twee weken zijn gehou den zou men tot een voorlopige rege ling zijn gekomen, die inhoudt, dat de werkgevers -n de komende twee en een half jaar een uurloon van 41 dol larcent zullen betalen. Dit betekent een loonsverhoging van vier cent per uur, of 3,5 cent meer dan bet laatste aanbod van de industrie. „Iron Age" voorziet een lichte stij ging van de staalprijs. sel te moeten vertrekken om te voor komen, dat het vertrouwen van de Kongolezen in hun leiders wordt ge schokt. Met hetzelfde vliegtuig keerde ook de minister voor Kongo, de Schrij ver, terug. Hij verklaarde dat het Kongolese volk bij elke gelegenheid zijn vriendschap jegens België betoond heeft en uiting heeft gegeven aan het verlangen naar daadwerkelijke banden met België in het belang van Kongo. „Er is overigens geen eenstemmigheid onder Kongolezen, ook niet onder de Europeanen trou wens, over de vraag hoe de grote vraagstukken moeten worden opge lost. Onder de Kongolezen bestaat slechts eenstemmigheid over één ding: de eis tot onafhankelijkheid" aldus de heer de Schrijver. ten het katholiek maatschappelijk overleg staat. Pensioen Een aantal dringende wensen werd uitgesproken. De rechtspositie der vakleerkrachten moet gelijk worden aan die der andere leerkrachten. Voor het buitengewoon lager onder wijs moet een regeling getroffen wor den, baarbij voor het bezit van be paalde bevoegdheden een aanvullen de bezoldiging wordt gegeven. Tenslotte wees spreker met grote nadruk op de kwestie van het ontbre ken van een behoorlijke pensioenre geling voor oudere kleuterleidsters. In het kort geding van de amroep- verenigingen tegen het blad TV heeft de president van de arrondissements rechtbank te Arnhem, mr. J. H. Smits, vonnis gewezen waarbij hij een onderzoek door deskundigen heeft bevolen naar de vraag of pu- blikati van de radioprogramma's in het blad TV een bewerking is, die in haar geheel als een nieuw, oor spronkelijk werk moet worden aan gemerkt. Als deskundigen werden benoemd prof. mr. G. Bodenhausen te Den Haag, prof. dr. K. Bernet Kempers en prof mr. A. Pitlo, beiden te Am sterdam. De president achtte de rechten van de omroepverenigingen op de door haar gepubliceerde radioprogram ma's geschonden, tenzij de aan des kundigen voorgelegde vraag bevesti gend zou moeten worden beant woord. Ten aanzien van de televisie programma's wordt in het vonnis besiist dat het gevraagde verbod moet worden afgewezen omdat voorshands niet is bewezen dat daar bij direct of indirect van auteurs rechtelijk beschermde geschriften van eiseressen gebruik is gemaakt. De vordering van het T.V.-blad is aangehouden, totdat bij eindvonnis over de vordering van de omroep verenigingen zal zijn beslist. Senator John Kennedy, een 42 jarige rooms-katholiek uit Mas sachusetts, heeft zaterdag be kendgemaakt, dat hij zal dingen naar het democratische kandi- daatschap voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen in no vember. Kennedy is van plan aan verschei dene voorverkiezingen deel te nemen. De eerste zal op 8 maart in New Hampshire worden gehouden. Kennedy is de jongste kandidaat president sedert Teddy Roosevelt en de eerste katholieke sinds Alfred E. Smith, Toen hij zijn kandidaatstelling bekendmaakte, deelde hij tevens mede dat hij nu in geer, geval een benoe ming tot kandidaat voor het vice-pre- sidentschap zal aanvaarden. Het steeds stuffend aantal deelne mers van de Stem-toto" zag geen kans de uitslagen van de jongste voetbalwedstrijden juist te voorspel len. Daarover echter niet getreurd, want de inzet voor de volgende zon dag wordt weer verhoogd met f 25,- en zal dus f 100,- bedragen. (Van onze correspondent) In de nacht van oud op nieuw is onder Rilland-Bath een verkeerson geluk gebeurd dat aanvankelijk niet zo ernstig leek, maar tengevolge waarvan gisteren de 19-jarige K. Kookman uit Wemeldinge is over leden. Hij reed met zijn vriend, de 28-jarige J. Walrave uit dezelfde plaats, in een auto die door nog on bekende oorzaak is gaan slingeren en tegen een boom terecht kwam. De wagen werd totaal vernield. De bestuurder, Walrave, had geen let sel opgelopen maar zijn passagier wel. Het beenfractuur bleek niet zijn enige verwonding: ernstig letsel in de buikholte veroorzaakte zijn dood. Een operatie heeft niet meer mogen baten. Beide jongens waren parlevinker van beroep. Zaterdagmorgen vroeg is Fausto Coppi, die door velen wordt be schouwd als de grootste wielrenner aller tijden, overleden. Duizenden mensen uit Italië en uit andere lan den zijn naar Tortona getrokken om de overledene de laatste eer te be wijzen. Op de foto ziet men de wereldkam pioen sprint Maspes aan Coppi» Daar. (Zie de berichten elders In ons blad). Sedert verscheidene weken houdt de Eindhovense recherche, sinds begin vorige week onder leiding van mr. J. J. M. Doney, officier van justitie Den Bosch, zich bezig met de dood van dc drie zoons van de pen sionhoudster H. v. H.-v. D. aan het Lodewijk Napolconpiein te Eindho ven. Eind augustus stierf de 16-jarige zoon, en twee maanden later overleed de 17-jarige zoon in het ziekenhuis te Tilburg. De behandelende artsen wilden geen definitieve doodsoorzaak opgeven om dat de ziekteverschijnselen van beide jongens in de richting van vergifti ging wezen. Intussen werd ook de 13-jarige zoon ziek, waarbij zich de zelfde verschijnselen (krampen en bewusteloosheid) voordeden. Dezejon- De gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. P. J. Platteel, is zaterdagavond naar zijn stdanplaat Hollandia vertrokken. Op de Amster damse luchthaven werd de gouver neur, die sedert 9 december voor een routinebezoek in Nederland vertoef de, uitgeleide gedaan door staatsse cretaris Th. H. Bot van binnenland se zaken. Dr. Platteel verklaarde bij zijn ver trek dat hij in Nederland o.m. be sprekingen had gevoerd over de nieu we bewindsregeling die binnenkort aan de Staten-Generaal zal worden voorgelegd. Het rapport over de cen suur in Nederlands Nieuw-Guinea noemde dr. Platteel een gedegen stuk werk. ,,De regering heeft haar beleid naar aanleiding van dit rap port vastgesteld", zei hij, „en on middellijk na mijn aankomst in Hol landia zal ik de uitvoering van dit beleid ter hand nemen". gen stierf enkele dagen voor Kerstmis in het Binnenziekenhuis te Eindho ven. Dr. J. Zeldenrust, hoofd van het gerechtelijk geneeskundig laborato rium te Der, Haag, heeft inmiddels sectie verricht op het stoffelijk over schot van de twee laatst gestorven jongens. Tot dusver heeft het onder zoek nog te weinig zekerheid opge leverd om de justitie aanleiding te geven bepaalde stappen te doen. Zaterdagavond heeft de 33-jarige Bulgaarse student J. L. een aanslag gepleegd op mevrouw prof. dr. C. A. Reinders-Gouwentak, hooglerares i de plantkunde aan de landbouw- h'geschool te Wageningen. De Bul gaar schoot mevrouw Reinders een kogel door de schouder. De student die in overspannen toe stand verkeerde, sprak mevrouw Reinders, die zich met haar echt genoot, de emeritus hoogleraar prof. dr. E. Reinders, naar haar woning wilde begeven, aan met de woorden dat niets hem meer kon schelen, nu zij hem wederom voor een examen had laten zakken. Hij had een revol ver in de hand. Voor hij kon schieten verdedigde mevrouw Reinders zich met haar paraplu. De student moet hierna tweemaal hebben geschoten. De eerste kogel trof mevrouw Reinders in de schou der en de tweede kogel trof de aan valler in zijn been, waarschijnlijk als gevolg van de afweer van de aan gevallene. De student liep na de mis lukte aanslag weg en meldde zich oo het politiebureau. Hij is niet zwaar gewond, doch volkomen overstuur. De toestand van mevrouw Rein ders is niet ongunstig. In het Indiaas-Tibetaanse grensge bied bij Texon is een vliegtuig van de „Indian Airlines Corporation" verongelukt. Men vreest dat de acht inzittenden om het leven zijn geko men. Het toestel, een Dakota, maak te een vlucht waarop levensmiddelen boven het noordoostelijk grensgebied moesten worden afgeworpen. Het wrak is gisteren door reddingsvlieg tuigen waargenomen. In Caracas zijn zaterdag ruim 20 pei sonen aangehouden in verband met een poging die gedaan zou zijn om het bewind van president Betan- court in Venezuela omver te wer pen. De beweging van het staatshoofd, de partij voor democratische actie, heeft op de andere partijen van de coalitie een beroep gedaan om ter verdediging van de regering een ver enigd front te vormen. Intussen zijn patrouilles van de nationale garde uit de hoofdstad naar Los Teques, de hoofdplaats van de staat Miranda op twintig km ten westen van Caracas, vertrokken, omdat daar het centrum van de sa menzwering zou zijn. Het bericht over de samenzwering kwam na een reeks bomaanslagen op radiostations en de woning van een legerofficier. In het gebouw van het radiostation Continente werd za terdagavond door een bomontplof fing grote schade aangericht. Een bom in de studio van Radio Rumbos kwam niet tot explosie. De avond tevoren was een bom ontploft in de woning van kolonel Padron, de voor malige militaire bevelhebber van Maracay, die sinds de omwenteling, welke twee jaar geleden een einde maakte aan het bewind van Jime nez, herhaalde malen met de dood was bedreigd. De Westduitse regering heeft besloten met kracht op te tre den tegen de anti-semistische campagne, die sinds vorige week in de bondsrepubliek aan de gang is en die tot uiting komt door het kladden van nationaal-socialistische sym bolen en voor het joodse volks deel beledigende leuzen op sy nagogen, verzetsmonumenten en eigendommen van* joodse particulieren. Deze acties in West-Duitsland zijn intussen gevolgd door uitingen van een dergelijk anti-semitisme in andere Euro pese landen en in de V.S. De regering gaf gisteren een verklaring uit over de recente uit barsting van anti-semitisme. ..Er zijn tekenen", aldus de ver klaring van het ministerie van voorlichting, ,.dat deze misdaden, die bijna tegelijkertijd in verschil lende delen van de federale repu bliek werden gepleegd, onderdeel zijn van een beraamde actie om de federale republiek in de ogen van de wereld te onteren." De eerste regeringsbijeenkomst in het nieuwe jaar zal aan deze kwestie gewijd worden. Westduitse diplomaten in het buitenland heb ben al instructie gekregen om de regeringen waarbij zij zijn geac crediteerd, de verzekering te ge ven, dat de bondsregering alles in het werk zal stellen om aan de anti-joodse campagne een einde te maken. Het Westduitse parlement zal zich ook met de kwestie bezig houden. Wellicht zal dan het wets voorstel inzake „de beteugeling van de opruiing tot rassenhaat" weer aan de orde komen. Men zou over wegen de straffen op het versprei den van neo-nationaal-socialistische publikaties te verhogen. Intussen duurt de anti-joodse campagne voort met name in West-Berlijn, waar de politie zater dagavond een tiental aanhangers van de „liga van nationale studen ten" heeft aangehouden, die met fakkels en een hakenkruisvlag een optocht hielden. Op een reclame zuil werd de leuze „Joden gaat weg" gekalkt. In Neurenberg wer den nationaal-socialistische tekens aangebracht op winkels van joodse eigenaars. Dergelijke voorvallen hebben zich ook in Oostenrijk te Klagenfurt en Wenen voorgedaan. Ook elders in Europa werden anti-joodse leuzen en hakenkruizen gekalkt, zoals te Stockholm in het trappenhuis van een flatgebouw- waar een joodse bankier woont, en op de muren van het gebouw van de joodse gemeenschap in de Itali aanse stad Parma. In Engeland werden ruiten ingegooid van het gebouw van „The Jewish Chro nicle" te Londen, en de muren van de joodse raad en het joodse mu seum in de Britse hoofdstad wer den op dezelfde wijze besmeurd. Een Engels persbureau ontving een anonieme telefonische mededeling waarin de leden van de joodse raad werden bedreigd. In Frankrijk komen ook derge lijke anti-joodse uitingen voor, maar zij worden al sinds geruime „Wij hebben er niets mee te maken" zegt de voorzitter van de Deutsche Reichspartei, op een persconferentie te Bonn de antisemietische wan daden besprekend. tijd gesignaleerd. Veelal zijn zij ge richt tegen oud-premier Mendes- France. In New York ontdekte men gis teren een reusachtig hakenkruis op een synagoge. In een gisteren gepubliceerd communiqué zegt het Laotiaan- se leger, dat het de macht in handen heeft genomen. Het opperbevel van de strijd krachten heeft de vorst in een schrijven van 2 januari meege deeld, dat het opperbevel, met het oog op „de ernstige toestand waarin Laos zich bevindt", het noodzakelijk acht, zich met het beheer van de lopende zaken te belasten tot de vorming van een nieuwe regering. Volgens het opperbevel zijn de laatste daden van de nationale verga dering niet in overeenstemming ge weest met de behoeften van het land. Het opperbevel beschouwt ze als waar deloos. Het communiqué is getekend door generaal Soenthone Pathammavong, chef van de generale staf, die sinds het aftreden van premier Sananikone op 31 december de lopende zaken heeft behandeld. Het Amerikaanse libertyschip „Val ley Forge" heeft in Indonesische wa teren, op 50 mijl ten zuidoosten van Singapore, in ruwe zee schipbreuk geleden. Van de 37 bemanningsleden zij.i er tot op heden 30 gered. Acht man, o.w. de kapitein, zijn door een sleepboot uit hun reddingboot opge pikt. De 22 anderen zijn door een Britse mijnenveger gered. Men zoekt nog naar de zeven vermisten.

de Stem | 1960 | | pagina 3