Problemen van vervoer en binnenscheepvaart joe DAF-fabrieken gaan wéér uitbreiden Vlissi'ngse baby's goed bewaard Kapitein van de „Albisia kreeg vijftig gulden boete ubsidies aangehouden in raad van Kloetinge U R.-k. schippers te Terneuzen bijeen Gunstig jaar Gunstig jaar KLM voor Samenwerking is wenselijk 'ooimei/eh KNVB-program ingrijpend gewijzigd Kringloop Leken in de kerk lelie ging inden In ,a§ DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 JANUARI 1960 KANTONGERECHT MIDDELBURG Op westelijke havendam geworpen Manoeuvres Fruitcontro/e koelhuis Kapelle Directiewisseling veiling Kapelle Doktersdiensten Dienst dierenartsen Landbouwschool in Eindje de Rondte prachtige tafellakens bij Hooimeijer vers-bros beschuit. vers-bros beschuit Hub van Doorne ereburger van Eindhoven Pagblad p extern TV.. Vandaag ....en morgen en morgen RADIO vandaag Terugblik en het iek lelingen van de contri- 0.25 per flater Ama- ing; Fruit- Vlassers- i8r leerling; rids 0.05 bibliotheek rkest „De t.-Nicolaas- aand kind; 300; Jeugd ver. Vogel- tronaat te e Tehuizen elk f 25; 'ken uit de ité voor be- .arde; Kath. 50; Stichting iciale school ■sist; geiten- 20; ETI- er; Beroeps- p per geval; leren i 10; uari, gelden de volgen- Hansweert Terneuzen Ie Vlissingen iMaandag, 4 Ier te Hans- |uur. te Ter uur, en te F18.17 uur. |ischias, hoofd at daarvoor ttnemendheid, Jtndere falen, en is veilig apotheek en 188. 8 uur: Jeugd Ikstaurant 6 uur uur: Iter Stern uur: De hel |j;ebouw 3 uur: hengst; 8 uur: impia 8 uur: De 16.30 en 9 uur: (zingende gitaar. 5 en 8 uur: 7 en 9 uur Ichouwburg 7 en lUebermut. fa 7 en 9 uur: Luxor 7 en 9 bi ka. (uur: Zolang «r 3, 7 en 9 uur: la 3, 7 en 9 uur: Luxor 3, 7 en 9 09 uur: Zolang er |mpia 2 uur: De uur: Het meisje l;tjes-Lafeber 10-8 3 uur: Schieting. [issegliers 7 uur: Yermeire 7 uur: lert 3 uur: Wild- uur: Zet 'm op Lr; Jeugd in de 10-2 uur: Hok- 1.30 en 7.45 uur: Int; 2 uur: Stern I uur: De hel van bnspiraten; 4,30: Concertgebouw 3 öe witte hengst; Ö.45 uur: Tommy ie gitaar; 8 uur: uchteneire 3 uur: om 3 uur: Schie- in Pluym 3 uur: it 5 en 8 uur: I>e Ichouwburg 3, en sferen. ■o 8 uur: Opmars bra 8 uur: Zolang r 8 uur: De ge- Zolang er mensen Verenigingsge- nvone raadszitting jubileum burge- ouw 8 uur: Zet :ar Neefs 3 uur: 7.45 uur: Blitz- 8 uur: De hel vui Ivmpfa 8 uur: Het iof. 8 uur: Menschen iooy 6 uur: Priji- Traditiegetrouw hebben de r.-k. schippers, leden van de afdeling Terneuzen van de Nederlandse bond van reders en schippers „St.- Nicolaas" hun jaarlijkse vergadering gehouden. De opkomst was uit stekend. Niet zonder trots stelde de voorzitter, de heer P. de Bakker de nieuwe bondsvoorzitter, burgemeester J. M. A. C. van Dongen van Aardenburg en lid van de Tweede Kamer aan de vergadering voor. nen blijven concurreren. Ais wij onze tarieven teveel op die van andere landen gaan afstemmen, zijn wij aan internationale overeenkomsten ge bonden, waardoor wij in een zeer moeilijke economische positie zouden komen." De heer de Bakker gaf een over zicht van de gebeurtenissen in het afgelopen jaar. Hij herinnerde o.a. aan het veertigjarig jubileum dat in oktober te Rotterdam werd gevierd. Verder herinnerde hij aan de ver hoging met 16 pet. van de binnen landse vrachttarieven en aan de ver hoging van de overliggeiden. De secretaris-penningmeester, de heer F. L. Galle kwam bij zijn financieel overzicht tot een batig saldo. Wegens gebrek aan belangstelling is de binnenvaartschool niet gestart maar er is wel goede belangstelling voor de schriftelijke cursussen. De afdeling Terneuzen is dit jaar weer gegroeid. Algemeen Nadat de geestelijk adviseur, pas toor van Campen van Terneuzen de leden had gewezen op het grote apostolaatswerk, dat zij als goede katholieken kunnen verrichten, hield de heer Van Dongen een algemeen praatje. Spreker houdt zich o.a. bezig met de problemen van de vissers in Breskens. Hij bleek gedurende de nauwelijks drie maanden van zijn voorzitterschap de kwestie vervoer in het algemeen en die van de binnen vaart in het bijzonder grondig te hebben bestudeerd. Hij gaf een alge meen overzicht van de situatie in Nederland. Met honderd vijftig a twee honderdduizend inwoners neemt de bevolking van Nederland toe, aldus de heer van Dongen. Deze bevol kingsaanwas stelt bijzondere proble men, daar wij zo ongeveer alles moe ten importeren. Ook de binnen scheepvaart heeft daarmee te maken en daarom stelde de heer van Don gen dat ook de schippers zich moeten verenigen om hun belangen te kun nen behartigen. Te groot „Nederland is een veryoer-expor terend land", zo ging de heer van Dongen verder. Wij kunnen onze ta rieven niet onbeperkt opvoeren, want wij moeten niet alleen rekening hou den met de binnenlandse concurren tie van spoorwegen en wegvervoer, maar ook met de concurrentie van het buitenland, met name België, Frankrijk en Duitsland". In dit ver band sprak de heer van Dongen over de E.E.G., waarin ook de vervoers- kwestie een belangrijk onderwerp van bespreking is. Spreker zei geschrokken te zijn ioen de minister meende dat de vrij heid in de vaart groter moest worden gemaakt. De heer van Dongen zag hierin een gevaar voor onze eigen binnenvaart, „Want wij moeten kun- De heer de Bakker, de afdelings voorzitter vroeg bij de rondvraag, welke positie Nederland in de E.E.G. zal gaan innemen, waarop de heer van Dongen nog geen definitief ant woord kon geven omdat de onder handelingen nog aan de gang zijn. Op een opmerking betreffende de steun die Franse schippers krijgen, antwoordde de heer van Dongen dat hij zelf en ook de regering niet houdt van protectionisme. Hij noemde dit een kunstmatige toestand want een bedrijf (en een schip is dit ook) moet zelfstandig kunnen zijn. Wel was de heer van Dongen op een vraag van de secretaris-penningmeester de heer Galle, er van overtuigd dat er zekere faciliteiten zouden moeten worden gegeven voor de bedrijfsaf- schrijving. Het komt daar al te dikwijls voor dat men bij verkoop van een schip veel meer krijgt dan er (jaren geleden) voor betaald werd. De be lasting beschouwt dit als een winst en eist er het hare van. Koopt een schipper evenwel een nieuw schip dan moet hij natuurlijk veel meer beta len Deze belastingfaciliteit zou ook dienstig zijn voor het geval dat na de topjaren minder goede jaren zou den aanbreken. Twee bestuursleden, de heren C. L. Kint en Pr. A. de Koster traden periodiek af. maar werden bij accla matie herkozen. Van de gewoonte om na de vergadering een gezellige maaltijd te houden, werd ook dit jaar niet afgeweken. Voor de Middelburgse kantonrech ter mr. J. Moolenburgh werd de zaak tegen de kapitein J. J. van de Albisia, voor de tweede maal voort gezet. In januari van dit jaar kwam het motorschip Albisia in de haven mond te Hansweert in aanvaring met het motorschip Esperanza, nadat het met het achterschip op de westelijke havendam was gelopen. Als getuige werd de kapitein van de Nova gehoord. Getuige had de manoeuvres van de beide schepen, die de haven binnenvoeren, vanaf zijn schip gevolgd en meende, dat de kapitein van de Albisia door fouten te maken aan de aanvaring schuldig was, Naar zijn mening voer de Albi sia te snel de havenmond binnen, en werd hij zodoende door de sterke eb- stroom op de westelijke havendam geworpen. In tegenstelling tot de ver klaringen van de opvarenden van de Albisia en verdachte, was naar zijn mening de Esperanza niet vóór de Albisia langs naar binnen geschoten. Het lag bijna een halve kilometer voor. Tegenstrijdig In zijn requisitoir meende de offi cier van justitie, mr. J. L. Andreae, O De raad van Kloetinge heeft lang durig gediscussieerd over het voor stel van b. en w. om op 1 sept. 1960 uit de „gemeenschappelijke regeling inzake de verdeling van kosten van de Zeeuwsche muziekschool" te tre den. De raming van deze bijdrage voor d gemeente bedroeg volgens de Zeeuwsche Muziekschool ongeveer f 240.-. Inclusief balletlessen schijnt dit bedrag echter veel hoger te lig gen en we] I 1470.41. B. en w. zijn van mening dat hier eindelijk eens paal en perk moet worden gesteld. Men had er reeds aan gedacht met de geldmiddelen die daarvoor vrij zo ;den komen de plaatselijke ver enigingen te steunen. De heer H. Colijn (A.R.) was het volkomen eens met de zienswijze van b. en w. omtrent de hoogte van het bedrag, maar aan de andere kant was hij van oordeel dat men niet direct tot uittreding kan over gaan. Dit zou immers voor diverse ingezetenen zware offers met zich meebrengen. De ouders wier kinde ren muziekles krijgen, zouden dan een bedrag van f 4.- per leseenheid moeten betalen. Zijn betoog kwam er op neer dat men geen oude schoenen moet weg gooien alvorens men goede nieuwe in de plaats heeft. Misschien kan er individueel worden gesubsidieerd, aldus de heer Colijn. Ook de heer Duvekot- (C.H.) wilde een mogelijkheid openlaten. De heer B. M. van Nieuwenhuijze opperde de gedachte om de commis sie voor cultureel werk deze kwes tie te laten onderzoeken. Op dit advies zal men wachten. Dit hield o.m. in dat het voorstel om de subsidie van de muziekvereniging „Excelsior" van f 250 te verhogen tot f 400.- per jaar ook nog even werd aangehouden. Dc heer H. J. Colijn drong aan op spoed met de eventuele verwarming in de foyer en het cursuslokaai van „Amicitia". De voorzitter deelde mede dat centrale verwarming van het gehele gebouw te kostbaar is. Mt.i streeft nu naar een ander systeem, n.l. het gebruik van een hetelucht-kachel. Tot leden van de financiële com missie werden benoemd de heren M. de Looze, J. Leijs en H. Colijn. Voorts werden alle leden van de woonruimtecommissie per 1 januari 1960 herbenoemd. Als leden van de commissie voor maatschappelijk en cultureel werk werden herbenoemd de heren J. Ver burg en Jac. den Toonder. Aan de heer J. Q. C. Lenshoek werd ingaande 1 januari 1960 eervol ontslag verleend als lid van het bur gerlijk armbestuur. In zijn plaats werd gekozen de heer J. van de Vel de. De heer F. P. Versprille, commies ter gemeentesecretarie, werd be noemd als waarnemend gemeentese cretaris en als zodanig beëdigd. Te veel gepraat De heer D. Schipper deelde mede dat er te veel gepraat wordt door le den van de woonruimtecommissie. Hij had n.l. mededelingen ontvan gen van ingezetenen die deze had den gekregen van leden van genoem de commissie. Men zal trachten herhaling te voor komen. Er zal contact met de prov.' grif fie worden opgenomen over de ver betering van het tweede gedeelte van de Lewestraat dus vanaf Stelleweg tot aan Patijnweg. Tijdens de rondvraag drong de heer S. Duvekot er op aan spoed te maken met het doortrekken van de weg van het bouwplan Zuid in Goes naar de Buijs Ballotstraat. De heer M. J. de Looze (C.H.) vroeg hoe het stond met de verkoop van grond op het nieuwe bouwterrein (vroegere boomgaard „De Schalk"). De voorzitter deelde hierop mede, dat er onderhandelingen gaande zijn. Op een vraag van de heer H. J. Colijn of er al nieuws was omtrent de zuiveringsinstallatie kon de voor zitter niets definitiefs meedelen. Nog juist in het oude jaar hebben de fruitkwekers die fruit hebben op geslagen in de gascellen van het koelhuis van de veiling in Kapelle- Biezelinge, hun fruit gecontroleerd. De gascellen werden opengemakt en de monsterkisten konden worden bekeken. Over het algemeen bleek het fruit er nog vrijwel precies eender uit te zien als een maand geleden toen de eerste controle plaats vond. Vooral bij dc Golden Delicious was het weer opvallend dat de partijen geheel geen verandering vertoonden in vergelij king met het tijdstip van de inbreng in de gascellen. Partijen die er begin oktober in groene toestand zijn inge gaan zijn thans nog groen en gele partijen zien er ook nog precies een der uit. In verband met de grote vraag naar fruit in het algemeen en in het bij zonder ook naar de rassen Bramley Seedling en Golden Delicious die in de gascellen zijn opgeslagen, zal er volgende week in Kapelle een ver gadering zijn van telers die hun ap pels in gascellen hebben opgeslagen. Daar zal dan worden gesproken over het tijdstip van de opening van de gascellen. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op 24 maart a.s. is met ingang van die da tum aan de heer A. D. Snoep eervol ontslag verleend als directeur van de veiling „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" te Kapelle. In zijn plaats is door het bestuur benoemd tot directeur de heer A. C. de Klerk te Biezelinge, dat de verschillende getuigenverkla ringen zeer tegenstrijdig luidden en moeilijk met elkaar te rijmen waren. Hij kon niet met het commentaar van verdachte meegaan. Hij had zelfs de indruk dat zijn verklaring en die van de andere opvarenden van de Albisia naderhand gezamenlijk waren besproken, omdat ze afweken van de eerder aan de politie overge legde verklaringen. Hij meende dat verdachte schuldig was aan beide punten van de tenlastelegging, name lijk, het niet houden van de stuur boordzijde bij het binnenvaren van de haven en het dwars oversteken, waarbij de koers van de Esperanza werd gekruist en de aanvaring ont stond. Voor beide overtredingen vor derde hij 50 boete, of tien dagen. De kantonrechter meende dat het tweede punt niet bewezen was. Voor de eerste overtreding vonniste hij conform de eis. Tijdens dit week-einde worden de doktersdiensten als volgt waargeno men; te Axel dokter Boor, te Terneu zen dokter Hoving. Te Oostburg en Aardenburg dokter De Buyckere te Oostburg, te Breskens, Groede en Schoondijke dokter Folmer te Schoon- dijke, te Cadzand, Sluis en Zuidzande dokter Beek te Zuidzande en te Bier vliet en IJzendijke dokter Lievens tc IJzendijke. VoorAxel, Sas van Gent en Zaam slag woi'dt de dienst der dierenartsen waargenomen door de heer J. F, de Haas te Zaamslag, tel. 366. Voor Hulst en Nieuw-Namen neemt waar de heer P J. Borm te Nieuw-Namen. Voor Oostburg, Sluis en Groede neemt waar de heer I. Risseeuw te Groede. Het jaar 1959 leverde voor de KLM gunstige resultaten op. Hoewel de vlootcapaciteit nauwelijks werd uitgebreid is de ton-kilometer- produktie met 13 procent toegenomen en er werden 15 procent meer passa giers vervoerd. Het luchtpostvervoer steeg met 11 procent en het lucht- vrachtvervoer met 20 procent. Het aantal passagiers nam belang rijk toe. n.l. met 142.000 en bedroeg naar schatting 1.103.000. Voor het eerst in de KLM-gesehiedenis werden in één jaar meer dan een miljoen passa giers vervoerd. Het luchtpostvervoer steeg van 2.838.000 kg in 1958 tot 3.140.000 kg in het afgelopen jaar. Het vrachtver voer steeg met 20 procent tot een hoe veelheid van 31.274.000 kg, ruim vijf miljoen kg meer dan in 1958. De KLM-vloot was in 1959 naar schatting 207.000 uren in de lucht (1958; 188.000), waarbij een totale af stand van ruim 77 miljoen km werd afgelegd. Het aantal KLM-employé's, dat in 1958 16.863 bedroeg, nam in 1959 toe tot 17.222. Van dit aantal behoren er 2186 tot het vliegend personeel, te on derscheiden in 774 vliegers, 218 tele grafisten, 461 boordwerktuigkundigen, 483 pursers en hofmeesters en 250 ste wardessen. G. S over muziekscholen Naar aanleiding van het algemeen verslag van de besprekingen in de afdelingen der Staten van de sa menwerking tussen de Terneuzense en de Zeeuwse muziekschool spreken G. S. er hun voldoening over uit dat er in dezen door beide besturen ge praat is. Welke vorm en omvang deze samenwerking zal krijgen en welke financiële gevolgen dit zal hebben is thans nog niet te overzien. G.S. zouden het toejuichen wanneer de beoogde samenwerking zou leiden tot een algehele integratie van beide scholen. Het stellen van een termijn, zoals in de afdelingen geopperd werd, menen G.S. echter ten zeerste te moeten ontraden Ook het gemeente bestuur van Terneuzen zal in dezen moeten beslissen. Het gemeente bestuur hier stimuleren ligt niet op de weg van G.S. Het college deelde geschreven afstand van een lantaarn, voorts nog mee, dat het ontslag van (De heer Pouwer (C.H.) drong mèt de directeur van de Terneuzense de heer Jansen (K.V.P.) aan op het school geen verband houdt met de i plaatsen van een nachtbrander ach- besprekingen tot samenwerking. ter de Boomdijk te Hansweert. Raad Kruiningen De gemeenteraad heeft besloten grond in het Eindje de Rondte ter beschikking te stellen voor de bouw van een lagere landbouwschool. De ze grond was in het uitbreidingsplan bestemd voor de bouw van 25 wonin gen. De raad hechtte voorts zijn goed keuring aan een tweetal aankopen. Van J. van Paasschen te Kapelle werd een stuk grond gekocht aan de Achterstraat voor f 3.- per vierkan te weter. De woning Nieuwstraat 24 kocht de gemeente voor P. Weststra- te te Wemeldinge voor f 2100. Te zij ner tijd hoopt men de Nieuwstraat te saneren. De woning is overigens voorlopig te verhuren. Het ambtenarem-eglement werd zo gewijzigd dat de gehuwde ambtena res in dienst kan blijven. Voor toiletverbetering aan de wo ningen Nieuwe Kerkstraat 9 te Hans weert, Boomdijk 3 te Oostdijk en Ca- pelleweg 2 te Kruiningen voteerde de raad t 150.-. Als bestuurslid van de stichting ,,Ons Dorpshuis' werd de heer E. A. E. M. Suy herbenoemd. De heer R. F. M. Rammeloo te Hansweert werd gekozen als bestuurslid van de in stelling voor maatschappelijke zorg. Tijdens de rondvraag vestigde men nog de aandacht op het gevaar van 's nachts parkeren buiten de voor- (Advertentie) Knip de waardebonnen uit de verpakking. Kies uit de fraaie dessins IVoor een zeer bescheiden be drag krijgt u het tafella ken van uw keus prompt thuis! met waardebonnen! De automobielfabrieken van de gebroeders van Doorne in Eindhoven zullen opnieuw moe ten worden uitgebreid. Er zal een nieuwe aanhangwagenfa- briek moeten worden gebouwd. Van de gemeente Eindhoven is grond aangekocht naast het be staande fabrieksterrein. Hier zal in de eerste plaats de gro te montagehal worden gebouwd, waarin een nieuwe lakstraat en de montagelijnen voor de personenwa gens zullen worden ondergebracht. Later zal op dit terrein ook een nieuwe pershal en een hoog kantoor gebouw worden gezet. Dit heeft de directeur van de DAF- fabrieken dr. H. J. van Doorne mee gedeeld in zijn nieuwjaarsrede tot het thans 4500 personen omvattende per soneel, In deze rede heeft dr. van Doorne ook enige cijfers gegeven over de resultaten in 1959. Het aantal in Nederland verkochte DAF-bedrijfsauto's bedroeg in 1959 het dubbele van dat in 1958 terwijl de export 87 percent hoger lag dan in 1958. Er is bovendien nog een grote ordervoorraad voor 1960, aldus dr. van Doorne. Het ligt niet in de bedoeling de oude aanhangwagenfabriek af te stoten, aangezien men daar ventwagentjes en andere lichte produkten in serie wil gaan bouwen. Dit ventwagentje is een nieuw produkt, dat zoveel mogelijk is samengesteld uit componenten van de DAF-600. De personenwagenproduktie, zo be sloot de heer van Doorne, loopt thans uitstekend, al heeft men aanvankelijk te optimistische verwachtingen gehad over het tempo waarin deze zou kun nen aanlopen en kunnen worden op gevoerd. De levertijd voor de binnen landse markt zal in 1960 veel korter kunnen worden terwijl ook de export in het begin van het nieuwe jaar zal aanvangen. Nadat dr. van Doorne zeventig ju bilarissen van het bedrijf had gehul digd, verscheen onverwacht het vol tallige college van b. en w, uit Eind hoven in de hal. waar de bijeenkomst werd gehouden. Burgemeester Witte bood dr. van Doorne de gouden ere penning van de stad Eindhoven aan. Dit ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag. Hij mag zich nu ereburger van Eindhoven noemen. Ook de ge meente Deurne heeft hem het erebur gerschap verleend. Nadat de wekelijkse voetbal voorbeschouwing reeds was op gemaakt (zie elders in dit blad) ontvingen wij van de KNVB de nodige ingrijpende wijzigingen in het programma voor morgen (zondag). Bij lezing van beschouwing en wij zigingen gelieve men daarmee wel re kening te willen houden. De wijzigingen luiden als volgt: Afgelast: StormvogelsHVC (le divisie A - 1-1); Wilhelmina '08Alliance; Bra- bantiaBoxtel (IC), SartoDESK (2 A); VeloeValkenswaard (2A); Bres kensKoewacht (4H)Clinge—Steen (4H). Ingelast; Wilhelmina '08Boxtel, Alliance Brabantia (IC); ValkenswaardDesk (2A); BreskensClinge (4H). WE kunnen de beslissing van staatssecretaris Scholten ten aanzien van de televisievertoning van de film „Kringloop" begrijpen en billijken. De film is een zoge naamde voorlichtingsfilm. Ze wordt algemeen geprezen als een docu mentaire, die 't delicate onderwerp niet schendt met onnodige sensatie. De K.F.C. achtte haar ook aan vaardbaar voor personen boven de 18 jaar zonder voorbehoud. Dat de film tot stand kwam onder auspi ciën van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming met haar voor ons onaanvaardbare doelstel ling doet daaraan niet af. De staats secretaris noemt echter een aantal redenen, welke hem deden beslui ten de film voor de televisie af te wijzen. Hij ziet gevaren in het vertonen van de film voor huis gezinnen en toevallige gezelschap pen in café's. Wat de huisgezinnen aangaat zou men een heel sterk ver trouwen moeten hebben in de wijs heid der ouders, als deze film zou gaan draaien. Een vertrouwen, dat de staatssecretaris niet bezit. En juist omdat aan de vertoning waar schuwingen inzake het bijzondere karakter zouden moeten voorafgaan was er toch de sensatie, welke men zou willen vermijden. Daar komt nog iets bij, waarop „Het Binnen hof" de aandacht vestigt. Van de zijde van de N.V.S.H. wordt als ar gument ten gunste van de t.v.-uit- zending genoemd, dat eventuele ge rezen vragen door haar zeker be antwoord zouden kunnen worden en dat voorzieningen in petto waren om hierop de aandacht gevestigd te krijgen. Zo wilde de N.V.S.H. er dus toch indirect een propagandistisch slaatje uit slaan. Dat maakt, achter af bezien, de beslissing van staats secretaris Scholten nog meer begrij pelijk. JN de historie is vaak een slinger beweging merkbaar. Ideeën slaan uit naar extremisme doch vallen dan weer terug en zwaaien verder naar het tegenovergestelde extre misme. De harmonie van het juiste midden wordt maar zelden bereikt. Mgr. Alfrink de aartsbisschop heeft dezer dagen dit verschijnsel gesig naleerd wat betreft de verhouding hiërarchie-leken in de Kerk van Nederland. Er is een tijd geweest, dat er te veel overgelaten werd aan de hiërarchie. Als reactie daarop bespeurt men thans hier en daar de neiging bij de leken om het al leen te willen doen zonder de hiër archie. Mgr. Alfrink nu noemde het verheugend, dat de leek zich steeds meer betrokken gaat voelen bij alles wat de Kerk betref. Maar de leken moeten niet gaan menen, dat zij alleen de Kerk vormen. „Zij vormen slechts de Kerk samen met de hiër archie, zelfs in deze zin dat zij zon der de hiërarchie geen Kerk meer genoemd kunnen worden. En over al waar de Kerk optreedt, zullen de leken dit moeten doen samen met de hiërarchie, zoals omgekeerd de hiërarchie het niet zal moeten doen zonder de leken." Dit woord verdient aandacht en overweging. Het oude extremisme is net zo gevaarlijk als het nieuwe. We zullen beide moeten vermijden. Het eerste zaterdagavondprogram ma, dat de NCRV-televisie de kijkers in het nieuwe jaar presenteert, be gint met het optreden van een nieu we cabaretgroep. In een speciaal voor deze tv-uitzending bewerkt pro gramma ziet en hoort men hierin; Jules de Corte, Yvon van Elburg. Luc Lutz, Dini de Neef en Albert Vogel. De rubriek „Van grote naar kleine k" wordt ditmaal verzorgd door de bekende operazanger Chris Reumer, die er prijs op stelde een door hem zelf geschreven parodie op zijn eigen werk voor de camera te brengen. Hij heeft daarvoor „leentjebuur" ge speeld bij de bestaande opera's en wilde ons nog wel verklappen, dat het drama van Roodkapje in deze parodie een heel nieuw aanzien krijgt. In net programma „Scherzo" zal men, rond de open haard en in een winters decor zien optreden; Enny Mols-de Leeuwe, Noortje de Vries. Herbert Joeks. Henk Elsink, The Vocals onder leiding van Fritz van Breemen en het poppentheater Mikro- polis van Piet Frima, Gasten zijn Jan Lemaire sr., Herman Emmink en „mensen uit het nieuws". België: Via de Vlaamse tv kan men kijken naar het tweede deel van Wim Sonnevelds cabaretpro gramma „Rim Ram". Tevoren draait het feuilleton „Vader weet het best" en later op de avond presen teert men „Autorama". „Lichtbaken") en de 101e aflevering van „Tierelantijnen", ditmaal o.a. met een duet van Rita Reys en Bert Visser. De Nederlandse schrijver Hidde van der Ploeg heeft voor de Vara een vervolghoorspel geschreven, „Reis op de plaats", dat uitgezon den zal worden op de zaterdagavon den. Het eerste deel „Verhaal ha len". komt vanavond vanaf 9.40 uur in de ether o.a. met medewerking van de bekende tv-acteur John Soer. Voorts staat op het Vara-program- ma „Week uit week in" met mu ziek, spel en een optreden van Do- rus. Ze staan iedere avond voor u klaar, de „sitters". Uren lang wa ken ze over uw baby's, huis en te lefoon. Ze zijn handig. Ze kunnen met baby's omgaan alsof ze zelf va der en moeder zijn. Schone luier omdoen, baby „luchten", huis be waken en telefonische afspraken maken; u kunt het alles rustig aan hen overlaten. In Vlissingen is het sinds enkele maanden ook mogelijk om huis en kroost aan georganiseer, de „sitters" over te laten en er eens een avondje uit te springen. Daarvoor moet u, als u in Vlis singen woont echter wel aangeslo ten zijn bij de onlangs opgerichte „Baby Sit Centrale" van mevrouw Vleesdrager. Dan kunt u er eentje krijgen. En dan krijgt u een goede baby-sit! Want baby-sit wordt ook niet iedereen. Om in aanmerking te komen voor „sitter" in de Centrale Vlissingen, moeten de jongedames en heren aan voorschriften en ver plichtingen voldoen. Ze moeten bij voorbeeld goed gekleed, maar ook boven de achttien jaar zijn. Tijdens de „sit" drinken ze geen alcohol en ontvangen ze geen bezoek. Eenmaal aangenomen als sitter kruipen ze bij nacht en ontij in de eenzame huizen waar slechts het huilen van een baby of een plotse linge telefoonbei de stilte verstoort. Ze waken onafgebroken over huis en kind, terwijl mijnheer en me vrouw ongestoord en gerust de avond ergens anders kunnen door brengen. U moet wel koffie, thee of een andere alcoholvrije drank voor ze klaar zetten en ais de vrouwe lijke „sitter" er om vraagt moet u haar in het nachtelijk uur naar huis brengen. Dat hoort er allemaal bij. Maar dat mag ook wel. De sitters verstaan hun taak! De toeristische deskundige dr. L. van Egeraat zal de belangstelling voor Noorwegen vragen in de tele visieuitzending van de Vara. Deze toeristische documentaire in woord en beeld wordt geregisseerd door Pier Tania. Het programma met het bekende filmvenster van Jan Blokker. Voorts ziet en hoort men een Engels filmp je „Jacht onder water" over een spannend avontuur, dat een kikvors man beleefde en Wim Ibo's ..Arties-1 tencafé" waarin de producer zelf zal l optreden met het prille begin van een nieuw klein baardje. Vanaf II uur vanochtend wordt door de KRO een plechtige Hoog mis uitgezonden vanuit de Barba- rakerk te Bunnik. België: Het Vlaamse avondprogram ma vangt aan met de muzikale uit zending „De muziekkampioen", die duurt van 8 uur tot kwart voor 10. Daarna volgeen een kort impressio nistisch filmpje en het nieuws. Twee programma-onderdelen vra gen in de KRO-avonduitzending weer extra aandacht, namelijk de musi cal ,,Een hart zoekt geluk" waar van het vierde deel vanaf half 9 wordt uitgezonden (-dus direct na het Vanavond om half 10 begint de KRO met de uitzending van het hoorspel ,,Toen stopte er een trein", een spannend verhaal van Italiaanse herkomst. Tevoren kan men luiste ren naar het cabaret ,.De halve maan(d)", een toespraak door de heer J.M. Peters en belcanto, dit maal voornamelijk uit ,,Cosi fan tut te" van Mozart. In het Avroprogramma begint van avond het twaalfdelige hoorspel „An na Karenina" naar het beroemde gelijknamige boek van Tolstoj. Het verhaal gaat over een jonge schone vrouw, die in haar liefde wordt te leurgesteld en zelfmoord pleegt. Het hoorspel is ingepast tussen twee uit voeringen van lichte muziek en be gint om 8.35 uur. Sport; Hilversum I: 9 uur mede delingen; 12.30 uur: sportspiegel; reportages, uitslagen en 6 uur; commentaren en 11.10 uur: laatste uitsla- 4.30 uur: standen; standen; gen. Hilversum 2: 4 uur: reportages en uitslagen eredivisie. Met een programma, dat amper een TV-uitzending mag worden ge noemd en dat als televisie niet meer verdienste had dan dat het zwart- wit-beelden opleverde, heeft de N.T. S. afscheid genomen van 195.9. liet was haar schuld niet, dat het Ita liaanse amusementsprogramma uit Viarregi zo bar en bar slecht was, maar daar was de ergernis van de kijkers van de Vlaamse commen tator niet minder om. Het KRO-programma uit Treslong tevoren gepresenteerd en voor al de liedjesuitzending in het nieuwe jaar waren heel wat appetijtelijker en zelfs hier en daar uitstekend. Wat het meeste respect afdwong in het oudejaarsprogramma was het voortreffelijk jaaroverzicht van het NTS-journaal, dat geen zinloos terug- bladeren was, maar meer een ver- gelijkingsoverzicht. Daarom had men diverse actuele interviews in gelast, waarvan dat met de Dalai Lama exclusief voor de NTS wel het meest spectaculaire was. Het commentaar was even gedegen als lichtvoetig. Het gehele overzicht werd zo tot een kroon op het veelge prezen werk van de journaalstaf.

de Stem | 1960 | | pagina 3