Ike" en Kroestjev ook jaar op reis dit Den jaar Haag haalde nieuwe barbaars in Stukje vuurwerk op Kremlin-receptie TWEE KINDEREN BIJ BRAND OMGEKOMEN Crul naar komt Breda Ook hakenkruisen in Engeland en België Twee Fransen stalen voor dertig miljoen Sovjet-Unie - Indonesië - Zuid-Amerika Onlusten in Kameroen Overvallers zwaar gestraft BOUDE WIJN WEER NAAR HUIS Regering Laos afgetreden Meisje beroofd van 2500 gulden Net op tijd gegrepen BIJ DE VARKENS DAGBLAD VOOR ZEELAND „Nog geen daden" Iets koeler D. Stork (61 jaar) overleden NA DRAMA OP ZEE: Als een epidemie. In Amsterdam: Ieren houden Scheveningse treiler aan 99e JAARGANG No. 23256 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don- ten, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. I. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech- :er, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor öbd. Koftinffin Vaderland ZATERDAG 2 JAN. 1960 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 1 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Meer dan veertig mensen zijn gedood en vele werden gewond bij botsingen in Doeala, in Frans Kameroen, aan de vooravond van de viering van het verkrij gen der onafhankelijkheid. Benden voerden op verschei dene punten in Doeala, een ha ven bij de grens van Algerië, aanvallen uit. Het program voor de viering van de onafhankelijkheid werd drastisch besnoeid. Vrijdag zou heel Frans-Ka meroen in het teken hebben gestaan van de onafhankelijkheidsviering. Verantwoordelijk voor de troebelen is de verboden Volksunie, die het gehele afgelopen jaar een kwellende terreur in het land heeft uitgeoefend, waardoor honderden mensen om het leven kwamen. Het kabinet van Laos heeft beslo ten af te treden als gevolg van een verschil van mening over de uitleg van de kieswet. De regering werd geleid door Phoeoi Sananikone. Na het ontslag van de regering heeft de koning drie generaals ver zocht om de ,,orde en veiligheid in merkwaardigste jaar worden na de het koninkrijk te handhaven". I Zowel Eisenhower als Kroestjev hebben bij het begin van het nieuwe jaar een en ander onthuld over hun plannen voor het politieke toerisme in 1960. De Amerikaanse president gaf te ken nen, dat hij in juni naar Rusland zal gaan in gezelschap van vier kleinkinderen. Kroest jev verklaarde dat hij in februari een be zoek aan Indonesië gaat brengen. Hij zal er twee weken blij ven. Eisenhower gaat die zelfde maand op tournee in Zuid-Ame rika. Kroestjev, die overigens in een best humeur was, zei van 1960 nog meer te verwachten dan van het afgelopen jaar. Hij zou al het mogelijke doen om de topconferentie een succes te doen worden. Hij zond ook nieuw jaarsboodschappen aan premier Er- lander van Zweden en enkele andere staatshoofden. Volgens Kroestjevs schoonzoon, Alexis Adzjoebei, die hoofdredacteur van de „Iswestia" is, zou 1960 het Bij een felle brand die giste ren omstreeks half vijf heeft gewoed in een huizenblok van vier woningen te Warga in Friesland, zijn twee meisjes van vijf jaar om het leven gekomen. De beide kinderen, Aukje Bergs- ma en Corrie de Jong, speelden op zolder van de woning van de familie Bergsma, toen in de keuken brand OP OUDEJAARSDAG hebben konin gin Juliana en prins Bernhard een bezoek gebracht aan prinses Alice van Athlone, een tante van de konin gin in Londen. DE STICHTING Katholieke Noden zal trachten in samenwerking met de K.R.O. nog vóór de vasten met de zevende S.U.S.-actie te beginnen. De vergunning hiervoor is thans af gekomen. DE GEMEENTE New York en de unie van transportarbeiders zijn tot een compromis gekomen over de lo nen. Hierdoor is een dreigende sta king voorkomen. BIJ DE monding van de Humber is een vliegtuig neergestort met twee personen aan boord. Eén inzittende werd door een schip opgepikt. Men zoekt nog naar de tweede. DE REGERING van India heeft een nota van communistisch China ont vangen over de kwestie van het om streden grensgebied. De nota is een antwoord op brieven van Nehroe aan Tsjoe en Lai. FRANKRIJK zal zijn schulden aan de medeleden van de voormalige Europese Betalingsunie (zeshonderd miljoen dollar) vóór de vervaldatum aflossen. NA EEN visite bij kennissen op oudejaarsavond, geraakte de zesen veertigjarige mevrouw J. Habing uit Barger-Compaseuum in het kanaal en verdronk. Zij laat vijf kinderen achter. DOORDAT de vlam in de pan sloeg tijdens het frites-bakken is in Em- men een oude boerderij geheel in de as gelegd. Ze werd bewoond door twee gezinnen, die alle meubilair kwijtraakten. Verzekering dekt de schade. Verwachting van het K.N.M.I. J 2 tot vanavond, opgemaakt giste- 2 renavond 23.15 uur: J Enkele verspreide opklaringen met later in het zuidwesten mo- gelijk enige regen. Zwakke tot 2 matige veranderlijke wind. Iets 2 2 lagere temperaturen. 2 2 Verwachting van het Belgisch 2 weerkundig instituut: J Bewolkt met opklaringen en hier en daar neerslag. Koeler. Vandaag: zon onder 16.39 uur, 2 maan onder 21.45 uur. 2 2 Morgen: zon op 8.49 uur, zon J 2 onder 16.41 uur; maan op 11.20 2 uur, maan onder 22.57 uur. J Maandag: zon op 8.48 uur, maan j J op 11.45 uur. De Russische president heeft de nieuwjaarsreceptie in het Kremlin niet laten voorbijgaan zonder politiek vuurwerk. De Sovjet-Unie, zei hij, zou in elk geval ontwapenen, ook als de „oor logsstokers" niet tot een vergelijk met Rusland wilden komen. Het Sovjet-leger zou ook dan kunnen worden ingekrompen, ver klaarde hij, maar tegelijkertijd zou men aan de grenzen raketten opstellen voor de verdediging. oorlog. Hij verwachtte belangrijke historische gebeurtenissen. Minister Herter van de V.S. was voorzichtiger. Hij toonde zich in zijn nieuwjaarsrede minder optimistisch. Op de vreedzame woorden van de communisten, zei hij, zijn nog geen daden gevolgd. Nochtans zouden de V.S. hun inspanning bij de interna tionale onderhandelingen verdubbe len. In Londen wordt als de mening van het Westen gegeven, dat Oost- noch West-Duitsland moeten deelne men aan de topconferentie die op 16 mei in Parijs begint. Men wil de deelname beperkt zien tot de V.S., de Sovjet-Unie, Engeland en Frank rijk. De mededeling was bedoeld als commentaar op de verklaring van de plaatsvervangende minister van Bui tenlandse Zaken van Oost-Duitsland, Otto Winzer. Hy had gezegd dat Oost-Duitsland vasthoudt aan zyn eis om vertegenwoordigd te zijn op de topconferentie, als de Duitse kwestie aan de orde wordt gesteld. Naar verluidt maken de Westelijke mogendheden geen bezwaar tegen „overleg achter de schermen'1 met Oost- en West-Duitsland. Kroestjev naar Nehroe Volgens officiële Indiase kringen is het vrijwel zeker, dat Kroestjev vóór de topconferentie met premier Nehroe zal spreken. Dit overleg zou plaatsvinden als de Russische rege ringsleider in februari op weg naar Indonesië, Nieuw Delhi aandoet. Naar verluidt zou Kroestjev graag van gedachten wisselen met zijn In diase college voordat hij de Weste lijke topleiders ontmoet. Waarschijn lijk zal dan ook gesproken worden over het grensgeschil tussen India en de Chinese Volksrepubliek. Vorige maand heeft Nehroe be- ontstond door een petroleumkachel tje, waar omheen wasgoed hing te drogen. De benzinetank van een in de keuken staand motorrijwiel ont plofte, waardoor het vertrek in een ommezien in lichtelaaie stond. Hoewel daartoe, zowel door de va ders van de beide kinderen, als door omwonenden pogingen in het werk werden gesteld, kon men de op zol der spelende meisjes niet meer be reiken. De trap, de enige toegang tot de zolder, bevond zich namelijk in de brandende keuken. Men moest machteloos toezien dat de beide meisjes in het fel brandende huis om het leven kwamen. Pas nadat de brandweer het vuur had geblust, konden de stoffelijke resten van de kinderen geborgen worden. met president sprekingen gevoerd Eisenhower. In de eerste helft van mei zal hij de gelegenheid hebben, overleg te plegen met premier Mac- Millan als beiden deelnemen aan de conferentie van eerste-ministers van het Britse Gemenebest. Tc Hengelo is overleden de heer D. W. Stork, in leven directeur van de koninklijke machinefabriek Gebrs. Stork en Co. N.V. De heer Stork werd eenenzestig jaar. Hij was geboren in Hengelo, studeerde te Rotterdam, werkte en kele jaren in Amerika en trad ver volgens in dienst bij de machinefa briek Stork. Na de fusie tussen „Werkspoor" "N.V. te Amsterdam en Stork in 1954 werd de heer D. W. Stork directeur van de V.M.F. Zowel in als buiten zijn woonplaats was hij bestuurslid van verscheidene verbonden en verenigingen. Hij was officier in de orde van Oranje-Nassau. De rechtbank te Groningen heeft de 38-jarige lasser C. J. B. veroor deeld tot dertien jaar gevangenis straf met aftrek, waarvan tien jaar voor overvallen en drie jaar voor een overval op een bankloper. De 45-jarige lasser G. H. L. werd veroordeeld tot elf jaar, te weten tien jaar voor overvallen en één jaar voor een inbraak in een kazerne te Deventer. Zijn broer, de 32-jarige metselaar B. F. L„ kreeg acht jaar met aftrek van voorarrest, bestaan de uit zeven jaar voor overvallen en één jaar voor de inbraak in de ka zerne. Alle drie de veroordeelden ko men uit Amsterdam. Het Amsterdamse trio heeft de laatste jaren in de provincie Gronin gen enkele roofovervallen gepleegd, o.a. op de zuivelfabriek te Briltil in de nacht van 30 op 31 december 1955, waarbij de directeur met een revolver in de rug gedwongen werd de brandkast te openen. De buit was f 10.000.-. Het gezin van de directeur werd daarna aan handen en voeten gebonden. Voorts was er een misluk te overval op notaris D. Siccama te Grijpskerk op 30 maart 1956 en een gewelddadige, doch eveneens misluk te overval op de kassier van de boe renleenbank te Hoogkerk, de heer D. Siccama. „Hitiers schim waart door Duitse steden"Dit opschrift boven het stuk over de haken- kruis-klodderij in ons blad van donderdag gaat momenteel niet meer op. Behalve in Duitsland blijkt men ook in Engeland en België het Keulse voorbeeld na- volgenswaard te vinden. Te Bol ton (in noord-Engeland) ver schenen hakenkruisen op vele gebouwen-en ook op een syna goge in het Londense Notting Hill trof men drie grote swas tika's aan. „Juden 'raus" stond er onder. In Antwerpen moest eveneens een synagoge het ontgelden. Bovendien deden zich ook elders in België anti semitische incidenten voor. De Zwitserse chef-kok van het vliegveld Lydda in Israël, Lupech, wordt ervan beschuldigd een haken kruis te hebben geschilderd op het witte overhemd var: een helper. Voorts zou hij zich na een bezoek aan Jordanië in anti-joodse zin heb ben uitgelaten. In Duitsland werd de afgelopen dagen de hetze voortgezet. Óp de muren van een rechtbank bij Neurenberg werden de woorden „weg met de joden" en een aantal swasti ka's gekalkt. Ook in Brugdorf bij Hannover wer den hakenkruisen geschilderd. In Of fenbach, bij Frankfort, werden op ver schillende gebouwen de woorden „Na zi's verdwijn" en „verbiedt de Deut sche Reichspartei" aangebracht. Het ministerie van binnenlandse za ken van Neder-Saksen heeft bekend gemaakt. dat alle belangrijke monu menten door de politie bewaakt wor den. Het parket van de rechtbank van Allersberg, bij Neurenberg, lieeft meegedeeld, dat er hakenkruisen zijn aangebracht op de deur van een katholieke kerk, de ingang van een kleine fabriek van een jood, het stad huis en andere openbare gebouwen. Op de kerk waren ook de woorden „Heil Hitier" gekalkt. Op het parket werd aangenomen dat jongelieden de daders zijn en dat aan hangers van uiterst rechtse stromin gen er niets mee te maken hebben. I In Nienburg, tussen Bremen en Han nover werden hakenkruisen en de woorden „de joden eruit" geschilderd op de muren van een joodse begraaf plaats. Ook in Dinslaken in het Ruhrgebied zijn anti-joodse leuzen en hakenkrui sen aangebracht. Ook vrijdagavond laat werden nog enkele gevallen van bekladding ge meld. In Scheinfeld is een 22-jarige jongeman gearresteerd, die haken kruisen op het gerechtsgebouw had gekalkt. Prof. Heuss, die tot september 1959 president van West-Duitsland is ge weest, heeft in een nieuwjaarsbood schap voor de televisie verklaard dat de toestand in West-Duitsland het niet toelaat dat er een soort „sleur van vergeten willen" ontstaat. Heuss zei dat de Duitsers de kreet moet'én vermijden, dat andere vol keren ook onrecht begaan hebben. Misbaar maken over de laagheid of domheid van anderen is altijd een poging om aan zijn eigen morele verantwoordelijkheid te ontkomen, meende hij. Het zeventienjarige meisje E. W. Boom is in het Gulden Winckelplant- soen in Amsterdam-west beroofd van van een tas met 2500. Mejuffrouw Boom, bediende in een kruideniers zaak aan de Wiltzanghlaan, moest het geld wegbrengen naar het postkan toor aan het Bos en Lommerplein. (Van onze speciale verslaggever) Maandag verlaat de negen maanden oude Fransje Crul uit Breda de familie Byes in Lough- ton bij Londen, om naar zijn grootouders te gaan, die te Bre da in de Rijpstraat wonen. Zijn ouders hebben, zoals bekend, een dramatisch zeemansgraf gekre gen, nadat een verraderlijke rol ler het echtpaar Crul-Wevers in de Golf van Biscaye van het dek van de „Deo Gloria" had afge spoeld. Half november was Hen- ny Crul met haar baby aan Twee jonge Fransen met baardjes, Fernand Romani en Agne Fernel, hebben bekend dat zij op 22 novem ber een hoeveelheid juwelen ter waarde van 30 miljoen francs ont- I vreemd hebben uit een vliegtuig van de „Air France", dat van Parijs on derweg was naar Marseille. Fernel is te Parijs in het vliegtuig gestapt. Zijn bagage bestond uit „Liever geen brandende ma trassen ter opluistering van het feest", zei deze agent. De lie verdjes die de brand er had den ingestoken, keken meewarig toe. Koning Boudewijn is vrijdag middag om half zes per vliegtuig uit Kongo naar Brussel vertrok ken. Hij wordt hedenmorgen tussen 10 en 11 uur op de natio nale luchthaven van de Belgi sche hoofdstad verwacht. De koning heeft tijdens zijn vijftiendaags bezoek aan Belg. Kon go 800 personen in audiëntie ontvan gen. De laatste plaats, die hij in Kon go bezocht, was Coqqhuilhatstad waar zowel ziin aankomst als vertrek vol gens Belgische persberichten een gro te. enthousiaste menigte op de been bracht. De Belgische vorst bracht hier ook de oudejaarsavond door, waarop hij een boodschap tot de inwoners richtte met nieuwjaarswensen, doch waarin geen mededelingen van poli tieke strekking werden gedaan. Nederland heeft het nieuwe jaar ingehaald met ingetogen toespraken enerzijds en met on beschrijflijk lawaai aan de an dere kant. In Den Haag bij voorbeeld werd het zo'n vro lijke keuken, dat de politie er aan te pas moest komen en verschillende mensen verwon dingen opliepen. Toen na middernacht de voorraad vuurwerk uitgeput raakte, zoch ten de feestvierders in enkele wij ken van Den Haag hun toevlucht tot brandstichtingen. Kerstbomen en al les wat verder maar brandbaar was werd aangesleept, zoals hout van bouwwerken, lege groentekisten, planken van schuurtjes en stukken van een brug Politie en brandweer grepen in waar de vuurtjes gevaar opleverden voor de omgeving. Op verschillende plaatsen had het publiek hiertegen bezwaar. De agenten en brandweer lieden werden met stenen bekogeld. Vooral de laatsten hebben hun ver ontwaardiging daarover niet onder stoelen of banken gestoken. „Als we eens niet waren uitgerukt", zeiden ze „hoe zou het publiek dan gere ageerd hebben?" Toen zelfs brandweerauto's be schadigd werden en enkele agenten zich bij de dokter hadden moeten vervoegen, begon de politie het wel letjes te vinden. Ze liet een water kanon aanrukken en slaagde erin, daarmee de gemoederen wat te be daren. De inzittende van het kanon, een adjudant van politie kreeg ech ter een jukbeenfractuur. Hij werd getroffen door een steen, die door het enige ruitje van het voertuig vloog, dat niet onbreekbaar was. In Loosduinen raakten vlak na de jaarwisseling twee families slaags met elkaar. Gebroken flessen en glazen en nogal wat bloed waren het gevolg van de strijd. Ook in andere steden, zoals Am sterdam, Rotterdam en Vlissingen, ging het hier en daar onrustig toe. met als gevolg dat de politie moest ingrijpen. In Amsterdam zette voor een ju welier aan de Heiligeweg het nieu we jaar bijzonder slecht in. Terwijl hij even van huis was, stalen onbe kenden voor een kwart miljoen sie raden uit zijn zaak. In het Italiaanse Pescara, waar men oude potten, pannen en flessen uit het raam pleegt te gooien bij de intrede van het nieuwe jaar. ver giste iemand zich. Hij gooide op een gegeven moment met veel geestdrift zijn vrouw uit het raam. Ze kwam er gelukkig zonder een schrammetje N.T.S. Een prettiger bijdrage aan de jaar wisseling leverde op oudejaarsavond de N.T.S. Zij bracht een aantal per sonen op het scherm die het afge lopen jaar in het nieuws zijn ge weest. Prof. de Quay, die ook voor de radio sprak, had een nieuwjaarswens voor alle landgenoten, evenals de Dalai Lama, die over Tibet vertelde en de kijkers meedeelde, dat hij voor het werk der NTS zou bidden. Ook een aantal ruimtevaartdes kundigen werd geïnterviewd onder wie prof. Kooy uit Breda, die als novum voor 1960 een zonne-raket verwachtte, die nog binnen de baan van Mercurius zou komen. twee koffers en een kist, met „fra gile" erop. Daar zat Romani in. Na de start klom deze uit de kist, en deed het pak juwelen in een der koffers van Fernel. Toen hij weer terug wilde in de kist begaf deze het, maar in Marseille wist hij het vliegtuig ongezien te verlaten. Na aankomst aldaar haalde Fernel zijn koffers af en verdween met Romani. Het leek de perfecte misdaad. Maar de politie ontdekte één grote fout: het adres van 'n familielid van Fernel stond op de kist. De politie ging op het adres af en maakte inmiddels enorme publici teit. Maar de twee dieven zaten on dergedoken in zuid-Parijs, en het kostte weken ze te vinden. Ze moeten ongeveer 300.000 francs gekregen hebben voor hun buit en hebben het meeste opgemaakt in existentialisten-cafeetjes in Saint Germain des Prés, waarbij een blon de Frangaise, zekere Andrée Puja- de, hen behulpzaam is geweest. Maandag werd dit meisjes door een rechercheur gesignaleerd. Zij leidde de speurder naar het onder duikadres van de twee juwelendie- ven, die uit hun kamer uitzicht had den op de „Santé", de grijze gevan genis van Parijs. Toen de politie op het adres aan klopte hoorde zij een raam open schuiven. De deur werd ingetrapt en de arrestatie volgde. Beiden ston den op het punt te verdwijnen, naar Zuid-Amerika, zoals Romani ver klaarde. „Als jullie een uur later wa ren gekomen had je me niet gevan gen", zei hij. I Kapitein Huizing (links) met i Fransje in de haven van Lon- den. Daarnaast de heer Byes, die de,£aby-spulletjes draagt. boord van de kustvaarder geko men. Het kerstfeest zou aan boord tussen Genua en Londen worden gevierd. Haar eerste en laatste reis Zware gang Fransje, die sliep in de hut toen het drama zich voltrok, is donderdag met de „Deo Gloria" voor de Lon dense wal gekomen. Kapitein Albert Huizing verklaarde dat de baby het goed maakt. Zijn vrouw Maria had al die tijd als een moeder voor hem gezorgd. In Londen werd het kind door de bedrijfsleider Byes afge haald, een kennis van het verdronken echtpaar, werkzaam op een scheeps werf. „Ze kwamen als ze in Londen waren altijd bij ons op bezoek", al dus de heer Byes, „dat waren ze de ze keer ook van plan. Het is voor ons een zware gang alleen de kleine Frans van de boot te gaan halen..." Bij dochter Ook in Breda is het medeleven groot. Henny Wevers, ruim twee jaar geleden met de machinist Crul ge trouwd, werkte voor haar huwelijk bij „Ca va seul" in Breda. Jos was een van de drie kinderen op zee. Hij en zijn broer André machinist, een dochter kapiteinsvrouw. De oudste zoon is op oudejaarsdag in Den Haag getrouwd. De zestigjarige mevrouw Crul, ver slagen door het droeve gebeurde, vertelde dat heel wat mensen zich met de opvoeding van Fransje willen belasten. Maar een van de dochters zal het ventje vermoedelijk bij zich in huis nemen. De Scheveningse treiler „Frank Vrolijk" is voor de Ierse kust door een Iers korvet aangehouden, slechts enkele uren nadat de nieuwe regeling voor de Ierse territoriale wateren van kracht was geworden. De kapitein van de „Frank Vro lijk", de heer S. Harteveld, zal van daag voor een Ierse rechtbank moe ten verschijnen. Hij wordt ervan be schuldigd met zijn schip gevist te hebben binnen de Ierse territoriale wateren. Op het ogenblik van de aan houding bevond de ..Frank Vrolijk" zich buiten de driemijlszone, die vroeger door Ierland werd erkend, maar binnen de nieuwe zone van 9 mijl. In een boerderij in het Poolse plaatsje Tarnowski Gory, na bij Katowice, zijn schilderijen van Nederlandse en Vlaamse meesters w.o. een Rubens en Chinese en Japanse vazen uit de 19e eeuw aangetroffen. De boer wist niet dat het kunst schatten waren. Verscheidene oude meesters lagen in een hoek van de varkensstal.

de Stem | 1960 | | pagina 1