Argentijn Suarez voor tweede maal winnaar Zwerftocht angs het onrec ht Ned. amateurs (schotloze voor hoede) door RBC geklopt 2-0 Frank Mijnals door Elinkwijk geschorst ZIJ BEDELENOM DEN BRODE Navrant bock over blank cn zwart Fausto Coppi verkeert in levensgevaar Topjaar voor „Sport Steunt Zonneveld Oud-internationals op het nippertje geklopt (7-6) Geen schot Afd. programma aangevuld Sint Sylvesterloop Sao Paulo Ui l SLAGEN 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 JANUARI 1960 11 Onderweg genoteerd Drie leiders in Has lings-toernooi Int. damtoernooi in de hoofdstad Nasleep van Maastricht Italiaans voetbal en de televisie De stand vandaag SPORT IN 'T KORI MARKTEN 75 Deze zelfde vergadering sprak er zich met 62 stemmen voor, één tegen cn twaalf onthoudingen voor uit, dat het paspoort van de Z.W. Afrikaanse student Hans Beukers weer geldig werd verklaard. Beu kers' paspoort was ongeldig ver klaard nog geer 24 uur voor hij naar Noorwegen zou vertrekken om in Oslo een studiebeurs te aan vaarden, welke hem door de Noor se studentenbond was toegekend. Over de weigering van de Zuid- afrikaanse regering een paspoort te verstrekken an de in Zuid-Afri ka wonende zoon van de Mahatma Gandhi, Manila] Gandhi ,toen de ze werd uitgenodigd om als spre ker deel te nemen aan een we reldconferentie in Japan daar over schrijven de couranten thans niet meer. Evenmin over het feit dat de beide kinderen van Mani- lal Gandhi Zuid-Afrika niet moch ten verlaten om twee studiebeur zen in de Ver. Staten te aanvaar den en dat aan de negerpro fessor Matthews zonder enige op gaaf van reden een pas geweigerd werd door dezelfde regering, toen deze professor naar de wereldcon ferentie over rassenvraagstukken op Hawaii wilde gaan. Dat de leraar Berthold van de Hereostam en hoofd van een school in Zuidwest-Afrika géén beurs mocht aannemen voor de Univer siteit te Oxford, is reeds enige ja ren geleden. Dat Manilal Gandhi, die geduren de heel zijn leven het geweld heeft afgewezen en steeds probeerde een bestaan te leiden van liefde en gods vrucht ,in de gevangenis van Ger- miston (Z.Afr.) werd afgeranseld en 15 dagen opgesloten werd in een cel, waar op enkele vierkante meters 24 gevangenen moesten sla pen, dat heeft u waarschijnlijk nooit geweten. Misschien begrijpt u thans dat men het volgende opschrift kan vinden op een deur van een hotel te Bombay (India): „Verboden voor honden en Zuidafrikaners". Deze minder prettige feiten las ik in de periode van de bovenge noemde courantenartikelen in het boek van Hans A. de Boer: „On derweg genoteerd." Het verhaal van een wereldreis langs het spoor van het onrecht dat aan onze anders gekleurde medemens wordt aangedaan. Hans de Boer, een jonge Duitser, met een zeer sterk ontwikkeld rechtvaardigheidsge voel, maakte gedurende een zaken reis in Zuidwest-Afrika de „onchris telijke" behandelingen mee van ne gers en kleurlingen door blanke christenen. Hij wordt gegrepen door de on voorstelbare ellende en rechteloos- „Bittere klachten over het be heer van zuidwest-Afrika". „Verenigde Naties ontstemd over het bestuur in mandaat gebied zuidwest - Afrika". „Pijnlijke getuigenissen in V.N.-commissie". Dit waren in de afgelopen we ken enige van de opschriften boven verschillende dagblad artikelen, waarin men kon le zen over de ernstige bezorgd heid van de Algemene Verga dering der Verenigde Naties over de rassenpolitiek van de Zuidafrikaanse regering en haar beheer over zuidwest- Afrika. heid, waarin zijn anders gekleurde medemensen leven, dat hy zijn za kenreis afbreekt en op eigen kracht verder gaat om zich te confron teren met de niet-Westerse volken, die in vele gevallen tot voor kor te tijd nog onder koloniale heer schappij verkeerden. Het wordt een wereldreis van 4 jaren (1951-1955) via Z.Afrika, Rhodesia, Tangajika, Kenia, India Singapore, Hongkong, met een kort onverwacht bezoek aan rood-China, via Korea, Japan over Australië en Amerika, naar de thuishaven Ham burg. Dit boeiende, ernstige boek be vat menige waarschuwing en geeft ons stof genoeg tot bezinning in deze tijden van fronten van ge kleurde ïassen. De schrijver van dit reisverhaal dat zo geheel uit de toon valt behoort tot Duitsland's „mishan delde generatie". De generatie, die men in plaats van een blijde jeugd, niets had te bieden dan oorlog, woningnood, werkeloosheid, ellende en onbegrip. Dit laatste ondervindt hij maar al te vaak van zijn blanke broe ders, als hij met grote liefde voor zijn medemens, contact wil opne men met zijn gekleurde medemen sen. Overal moet hij keer op keel de pijnlijke ervaring opdoen, dat men van blanke zijde dit contact niet alleen mijdt, maar zelfs ver biedt. Ik wil geen enkele poging doen om op deze plaats een beknopt overzicht te geven van zijn reis ervaringen gedurende 4 jaren vol spanning, teleurstellingen en toch ook weer vol hartveroverende klei ne offers, verrassingen en daden, die weer moed geven voor de toe komst van de mensheid. Het is een boek van een moedi ge, eerlijke jonge man, die de pro blemen niet uit de weg gaat, maar ze opzoekt en ze zo goed moge lijk tracht te onderzoeken en te beschrijven. Dat hij bij zijn eer ste kennismaking met de rest van de wereld buiten West-Europa in die 4 j-aren wel eens een onjuis te reisnotitie maakt (o.a. de no toire fouten bij de beschijving van De uitslagen van de partijen ge speeld voor de tweede ronde van net schaaktoernooi te Hastings waren: Golombek (G.B.)Kottnauer (Tsj. Slow.) 0,50,5; Pomar (Spanje) Winser (G.B.i 10; Averbach (Rusl.) Burger (V.S.) 10; Uhlmann (Oost Did.)Bobotsov (Buig.) 0,50,5; Heemsoth (West Did.)Gligoric 'Z. Slavië) 01. Nadat Gligoric op nieuwjaarsmorgen zijn afgebroken partij tegen Heem soth gewonnen had. luidde de stand: I, 2, 3 Averbach, Pomar en Gligoric allen 2 pnt.4 Kottnauer 1,5 pnt.5, 6 Burger en Uhlmann beiden 1 pnt.; 7 Golombek 0,5 pnt.; 8, 9, 10 Bobotsov, Heemsoth en Winser allen 0 pnt. De partij uit de eei'ste ronde tus sen Uhlmann en Gligoric werd door Gligoric gewonnen. Uhlmann zege vierde over Bobotsov in de tweede ronde (speelde dus geen remise). De stand na de tweede ronde bleef onge wijzigd. het Indiase kastenstesel), wordt hem gaarne vergeven. Een ieder die voorgeeft belang stelling te hebben voor de ontwik kelingen in de verhoudingen tus sen de gekleurde en blanke volke ren, raad ik aan dit boek te le zen. „Onderweg genoteerd" door Hans A. de Boer werd in 311 blz. met een aantal illustraties bij H.J. Pa ris in 1957 uitgegeven. Uit het Italiaanse stadje Tor- tona, niet ver van de villa waar hij sinds enige jaren woont, be reikte ons gisteravond het be richt, dat in het ziekenhuis al daar Fausto Coppi voor een spoedoperatie is opgenomen. Hy werd er, in bewusteloze toestand per ziekenauto heen gebracht. Hoewel nog geen diagnose kon wor den vastgesteld, nemen de behande lende geneesheren aan, dat Fausto lij dende is aan een ernstige virus-infec tie (virusvergiftiging). By het afzenden van dit bericht werd voor Coppi's leven gevreesd. Fausto was kort tevoren thuis ge komen van een tournee door Afrika, voelde zich niet goed en werd ge kweld door steeds erger pijnen. Op nieuwjaarsdag is een begin ge maakt met de tweede helft van het int. damtoernooi in Amsterdam. De uitslagen van de achtste ronde zijn: GordijnAubier 1-1, Bergsma Delhom 1-1, BomMetz 2-0, Guignard Dukel 0-2. Na 8 ronden is de stand: 1 Bom 11 pnt, 2 en 3 Gordijn en Bergsma elk 10 pnt. 4 Dukel 9 pnt. 5 Delhom 8 pnt. 6 Metz 7 pnt. 7 Aubier 6 pnt. 8 Guignard 3 pnt. 155 Uit het jaarverslag over 1959 van „Sport Steunt Zonneveld", dat zoals de samensteller, secr.- penningm. Harry Plompen zegt, met bijzonder veel vreugde kon worden gemaakt, blijkt, dat 1959 een topjaar voor dit liefdadig heidswerk is geweest. Het heeft, sinds er in 1953 mee werd begonnen, in de Zeeuwse sportwereld een bijzonder rijke voedingsbodem ge vonden. Fraaie resultaten „Dat juist dit jaar", aldus de samen steller, „nu door de verblijdende op brengsten van vorige jaren uitbrei ding van de besteding kon worden ge geven door naast „Zonneveld" ook „Ipenpord" en „Kinderzorg" hierin te laten delen, zulke fraaie resultaten zijn be-eikt, stemt tot grote voldoe ning en wij twijfelen er nu niet meer aan of de Zeeuwse sportmensen zul len ook in de toekomst zich het lot van de vele gehandicapte kinderen in deze inrichtingen blijven aantrekken. Het is natuurlijk ondoenlijk om alle activiteiten die het afgelopen seizoen voor het goede doel zijn verricht, stuk voor stuk te noemen. Niet alle sportverenigingen zijn bij machte een greep in de meestal be rooide clubkas te doen, maar toch me nen wij, dat in vele gevallen, indien er iemand gevonden wordt om enige activiteit te ontwikkelen, iéts valt te doen. Vele kleintjes maken óók een grote, dat geldt zeker voor ons werk, waarbij immers door vele kleine en grote bijdragen niet minder dan 8869,13 gld. kon worden verzameld. Nog steeds is de „Zonneveldrit" re cordhouder en de organisatoren hier van, het ijverige driemanschap Roelse Van Sabben en Tilroe kennende, lijkt het ons een zware opgave hen naar de kroon te steken. Maar er zijn meer en vaak treffende acties geweest het af gelopen seizoen Zonder tekort te wil len doen aan welke andere actie ook enen wij toch te mogen wijzen op ,et grote succes, dat het spontane ge- aar der „vertegenwoordigers" heeft jehad. De heer Cornelisse, die op Wal cheren en de heren Munnikhof en Fokke .die te Goes daartoe het initia tief namen .hebben eer van hun werk gehad. Het bestuur van Elinkwijk heeft de Surinamer Frank Mijn- als voor vier wedstrijden ge schorst, in verband met de inci denten, die zich zondag j.l. heb ben voorgedaan tijdens en na af loop van de wedstrijd voor de ere-divisie MVVElinkwijk; zulks in afwachting van het re sultaat van het door de KNVB ingestelde onderzoek. Eenden, zwanen en meeuwen zijn de bedelaars van de winter in ons goed doorvoede landje. De zwanen doen natuurlijk net of het niét zo is en zij behouden iets van hun trots en ongenaakbaar heid wanneer zij krachtif naar de oever roeien om happig en zonder gratie de stukjes brood naar bin nen te snetteren. De eenden willen wèl bekennen, dat zij honger hebben en in deze tijd van het jaar zijn zij meer on het land dan in het water te vin den. Hoe kouder het wordt hoe minder schuw ze voor de mensen zijn. De meeuwen kennen geen schroom. Integendeel. Ze zijn zo brutaal als de beesten on patrouilleren de hele dag over stad en land; hi spitse, gladde snuitjes in de wind. De karakters van eend, zwaan en meeuw zijn even verschillend „Is de huidkleuren van een neger, een blanke en een Maleier. De zwaan stilt zijn honger met de autoriteit van een generaal, die zich temidden van soldaten bevindt. De eend is gretig als een kind dat een snoepje krijgt en nerveus als een dwergpincher in een drukke binnenstad. De eend, wiens lichaam geschapen schijnt te zijn om te vol doen aan de wet van Archimedes zodat zijn dikke buik pas zichtbaar wordt als hij uit het water komt, die eend is een aandoenlijk en te gelijk grappig beest, dat snatert van vreugde als hij een kruimel brood in de gaten krijgt en knort van tevredenheid wanneer hij er in is geslaagd die kruimel te bemachti gen. Hebt u een eend ooit zien en hóren hardlopen op nat asfalt? Hebt u hem ooit een buiklanding zien maken nadat hij tijdens zijn uit stapje op het land van niets ge schrokken was? Als dat zo is, dan weet u waarom een eend grappig en tegelijk aandoenlijk is. In dat geval zult u ook geneigd zijn hem meer brood te geven dan een meeuw, die zich brutaal aan u op dringt en die in staat is het zakje uit uw handen te grissen. Maar als men op vier-hoog woont en men gooit een handvol brokjes brood naar beneden dan krijgt men bewondering voor de sierlijkheid, snelheid en handigheid van de meeuwen, die het brood opvangen en wegkapen nog vóór het op de grond terecht is gekomen (zie foto). Men verbaast zich over hun schran derheid en de veelvuldigheid waar mee zij hun witte „projectielen" als bommetjes op de aarde loslaten. Zo beschouwd zijn de bedelaars van de winter dieren, waaraan de mens veel vreugde beleven kan. Dénkt u aan hen wanneer het écht koud wordt, wanneer hun niets over blijft dan snaterend en krij send te bedelen. Om den brode (Van onze sportredacteur). Het grote krachtsverschil zat hem in de voorhoedes. De fensies en halflinies waren ongetwijfeld aan elkaar ge waagd, maar als het op benut ten der geschapen kansen aan kwam, bleek de afwerking bij de amateurs effenaf teleurstel lend. RBC wist uiteindelijk tweemaal te scoren en dat wa ren voortreffelijke doelpunten, waar keeper van de Merwe (NAC) beslist geen raad mee heeft geweten. Die goals wer den kort na de eerste helften gemaakt. In de zestiende mi nuut na beginnen door mid- voor Roovers (10), en in de vierde minuut na de thee door linksbinnen v. d. Ven (20). Gelet op de krachtsverhoudin gen hadden de amateurs een tegenpunt verdiend, maar zo als gezegd, de voorhoede bleef volkomen schotloos. De omstandigheden waren in middels zeer ongunstig. Het heeft een groot deel van de door circa 1500 toeschouwers bezochte wed strijd geregend (en ook tevoren) waardoor het zwaar geworden ter rein allesbehalve gemakkelijk be speelbaar was. Vooral met de wind mee (soms nogal hard) speelde dit de meesten parten. Vooral de ama teurs hielden er te weinig rekening mee en een aparte handicap was het feit, dat de aangespeelde ballen ge makkelijk doorgleden. Het grootste tekort was evenwel merkbaar met schieten. Terwijl de gastheren er lustig op los knalden, ontdekte men bij de bezoekers slechts sporadisch een schotvaardige jonge man. De allermeest tegenvallende speler in hun gelederen bleek mid- voor Buhler (Sittardia)die knaap bracht er letterlijk niets van terecht. Het is mogelijk, dat hij zich gespaard heeft voor de competitiewedstrijd op aanstaande zondag, maar als dat zo is, had de desbetreffende keuze commissie hem beter niet op kunnen stellen. Intussen is weer duidelijk aan het licht gekomen, dat de voorhoede van het Ned. Amateurelftal de meeste zorgen veroorzakende linie is. De halflinie met Robbie Mul (NAC), van Ierland (Willem II), Liebregts. (Excelsior), speelden uitstekend en de backs; Blom en Kruitbosch deden in geen enkel opzicht voor hen ander, evenmin trouwens als de NAC-kee- per van de Merwe. Als er wat de voorhoede betreft geen verbetering in kan worden aan gebracht, ziet het er voor onze va derlandse amateurs niet bijster gun stig uit. Technisch zag men soms uitsteken de dingen in die verdedigingslinies en ook in de voorhoede kwam het herhaaldelijk tot fraaie dingen, maar het zette geen zoden aan de- dijk, omdat het spel te kort werd gehouden, vaak snelheid ontbrak enhet reeds gememoreerde ont breken van praktisch elk schot van enige betekenis. Nadrukkelijk tekent het bestuur van Elinkwijk bij deze beslissing aan dat het van mening is, dat Frank Mijnals in deze kwestie niet alleen schuld treft. Het bestuur heeft hem geschorst op grond van het feit, dat Mijnals eigen rechter heeft ge speeld. hetgeen onder geen beding toelaatbaar is. Elinkwijk heeft bij het bestuur van de KNVB een uitvoerig rapport in gediend, waarin de gehele gang van zaken uit de doeken wordt gedaan. Hierin worden ook ernstige beschul digingen geuit aan het adres van de Maastrichtse club. Het aanvullende wedstrijdprogramma KNVB afd. Zeeland voor zondag 3 januari luidt: 3e klas B Hoofdplaat 2IJzendijke 2, Jong Ambon 2Groede 2, Schoondijke 2 Sluus. 3e klas C Graauw-Ria W 2, Terneuzen 4-Axel 3, Koewacht 2Clinge 3. Hontenisse 3Vogelwaarde 2, Sluiskil 2Terneu zen 3. Na het goede, nu slecht nieuws voor de Italiaanse voetballiefhebbers. Een krant in Milaan had gemeld, dat tus sen de voetbalbond en de Italiaanse TV practisch overeenstemming was bereikt over uitzending, iedere zon dag. van de tweede helft van een com petitiewedstrijd. Functionarissen van de TV hebben naar aanleiding van dit I door doelpunten van de Nijs, Mooie" bericht verklaard, dat de onderhande- naar, Jansen, Geerling en opnieuw lingen alleen de uitzendingen van in- I Moolenaar een voorsprong van 5-1. ternationale wedstrijden betreffen. Nog voor de rust werd het 5-2 door I de Vroet (Feijenoord) Op de Luyten te Roosendaal was het nieuwjaarsdag een vrij tamme ertoning bij de wedstrijd RBC ederlands Amateurselftal. Het hei- \gdom van Mertens werd maar zel en bedreigd. Hier zien we de RBC- eeper aan het werk onder toezicht vpn P. Bruyninckx (5) en Theo A\dan (3). Van de amateursvoor- ufaartsen ging weinig actie uit. Ernstig R.B.C. De RBC-ers namen deze oefen- patti.j ernstig op en zoals ze deze nieuwjaarsdag speelden, gaven zij de indruk allerminst in aanmerking te ko(nen voor onderaan eindigen in de eeijste divisie A. Nu de elftalcommis sie Kees Cools weer in de achter hoede opstelde en Piet Bruyninckx als jspil fungeerde, was opnieuw een sterjc verdedigingsblok gevormd en het elftal als geheel, met een zeer ijverige Kees Vermunt en een prima binnéntrio Villevoye-Roovers-v. d. Ven, kon RBC alweer von een goea team gewagen. Gaandeweg beter Aanvankelijk was het een vrij slap pe ontmoeting, maar gaandeweg nam zij in aantrekkelijkheid toe, vooral toen in de 16e minuut de thuisclub de leiding nam. Rechts binnen Villevoye bezorgde midvoor Roovers via een hoog balletje een goede scoringskans en met een be nedenwaartse kopbal werd keeper v. d. Merwe onhoudbaar geslagen (10). Een paar keer zag het er naar uit, dat de amateurs de partijen op gelijke voet zouden gaan brengen, maar Mertens onder de Roosendaalse lat was niet te vermurwen. Vier minuten na de hervatting slaagde linksbinnen van der Ven er in, met een verraderlijke schuiver van de Merwe te verrassen (20)j, maar verder kwamen de Roosenda lers niet, hoewel zij er genoeg in spanningen voor hebben gedaan. De defensie der bezoekers hield echter stand, hetgeen onder de gegeven om standigheden een uitstekende presta tie is geweest. Onder de toeschouwers werden nog opgemerkt: Bondstrainer Elek De traditionele nieuwjaars wedstrijd tussen HFC en de oud-internationals, die vrijdag voor de 30ste maal werd gehou den, is met 76 door HFC ge wonnen. Bij de rust hadden de gastheren met 5—2 de leiding. De ruim 7.000 toeschouwers hebben een waar doelpuntenfestijn beleefd. Na een sfeervolle match werd het 7-6 voor HFC. Hadden de „oudjes" te gen het einde over wat meer adem beschikt, zij zouden waarschijnlijk zelfs nog gewonnen hebben. Het scoreverloop was aanvankelijk wat eenzijdig. Wel namen de oud-in- ternationals door een prachtig schot van Schaap (SC Enschede) de lei ding, maar HFC bereikte al spoedig Na de hervatting mochten Stoffelen (Ajax), Groeneveld (Haarlem) en Stijger (VSV) meedoen voor Bies- brouck (RCH), van Dijck (Ajax) en Paauwe (Feijenoord) en toen ging het weer als vanouds. Groeneveld en Roozen (Haarlem) brachten de score terug tot 5-4. Het „Hup Holland" weerklonk weer over al van de tribunes, maar HFC voel de het gevaar en door treffers van Bouwman en Geerling werd het 7-4. Toen kwam het „Hollandse" kwar tiertje. De Vroet knalde tegen de paal Smit (Haarlem) deed hetzelfde, maar even later richtten beide spelers iets beter en het was 7-6. Een gelijkspel zat er echter niet meer in. De stand in de serie nieuwjaars wedstrijden tussen HFC en oud-Oran je is nu: HFC 30 16 4 10 123—110 Oud-Internationals 30 10 4 16 110123 De traditionele Sylvesterloop in Sao Paulo (Arg.) is voor de tweede maal gewonnen door de Argentijnse atleet Suarez. In het licht van tatryke fakkels en schijnwerpers, gevolgd door vele t.v.- camera's en onder het gejuich van duizenden enthousiaste Brazilianen sprintte de Argentyn nieuwjaars nacht als eerste over de eindstreep. Daarmee werd hij voor de tweede maal achtereen winnaar van de tra ditionele Sint Sylvester-loop, die daar steeds met de jaarwisseling gehouden wordt. Het was weer een bont spektakel in de geïllumineerde Braziliaanse havenstad. Na verschillende voor wedstrijden in de diverse plaatsen van het land waren 177 lopers uitge kozen voor deze eerste atletiekwed strijd van het jaar. Uit Europa en andere Zuidamerikaanse landen wa ren ook nog eens 18 atleten overge komen zodat even voor 12 uur mid dernacht bijna 200 man van start gingen. 7300 meter lang was de route en op dat stuk stonden rufm een miljoen feestende en schreeuwende Zuidame rikanen de lopers aan te moedigen. Meer dan 1000 agenten moesten er aan te pas komen om de vaak nogal te enthousiaste kijkers een beetje rustig te houden. Vertwijfelde spurt De Engelsman Martin Hyman, die 's ochtends pas per vliegtuig gearri veerd was, had lange tijd de leiding, achter hem kwamen Kyle (Canada). Faria (Portugal) en Suarez. Dit vier tal besliste in de laatste twee kilome ters de strijd. Dertienhonderd meter voor de finish passeerde eerst de Ca nadees en direct daarop ook Suarez de Brit. Toen werd het een vertwijfelde eindspurt tussen beide lopers, een sprint, die Suarez tenslotte won. Der de werd Hyman en vierde Faria. De Belg Gaston Roelants eindigde geheel onverwachts als vijfde. De wereldre cordhouder op de 1000 meter. Dan Waern uit Zweden, kwam niet verder dan de 77e plaats. Schwartz, dr. Pannekoek en, namens het NOC, ir. Ad. Paulen. Als arbiter fungeerde de heer Voermans en. hij heeft uitstekend gefloten. VOETBAL Eerste divisie A: HelmondWagenin- gen 1-3. RBCNed. Amateurs 2-0. KORFBAL Zuid 2e klasse B: BKC—Oranje Wit 0-1, DHJ—BW Roosendaal (afgelast). ZUIDSLAVIë HEEFT de in Rabat ge speelde interlandwedstrijd tegen Marokko gewonnen met 5-0. Bij de rust hadden de Zuidslaviërs reeds een voorsprong van 2-0. IN MIAMI BEACH werd een begin gemaakt met het junioren-tennis toernooi om de „Orange-Bowl". De Nederlanders Evert Schneider en Henk Nijeboer, die in de eerste ron de vrij waren, verloren in de twee de ronde van Zuid-Afrika met 30. J. VAN DIJK UIT LISSE heeft nieuw jaarsdag op Duinhorst te Wassenaar de z.g. katerkoers, een cyclocross wedstrijd over 30 km gewonnen. Brinkman werd tweede. EGYPTE HEEFT ZICH geplaatst voor de tweede voorronde van de Afrikaanse zóne van het Olympisch voetbaltoernooi door een over winning met 3—0 (rust 2—0) op Nigeria. Met Egypte en Nigeria maakte Ghana deel uit van groep 1 van deze zóne. TE BARCELONA HEEFT het Ned. waterpolozevental woensdagavond in een officieuze ontmoeting met 7—1 van Spanje gewonnen. De offi ciële wedstrijd van enkele dagen geleden eindigde naar men weet in een 156 overwinning voor onze landgenoten. De uitslag 1 Oswaldo Suarex 21 min 55,8 sec. 2 Douglas Kyle 22.00,2; 3 Martin Hv- man 22.20.9; 4 Manuel Faria (Por tugal) 22.33,8; 5 Gaston Roelants 22.37,8; 6 Alves Santos (Brazilië) 22.38,8; 7 Raul Sandoval (Argentinië) 8 Hamoud Ameur (Fr.); 9 Slavik Subotic (Zuid Slavië); 10 Bill Mills (V.S.). LEEUWARDEN, 31 dec. Aan voer en notering: 55 stieren 2,75-3,00 3,30 per kg slachtgew., 450 vette koeien 2,50-2,90-3,15 guste koeien 675-775, zw. tot 850 p. stuk, 390 melk- en kalfkoeien 725-950-1175, 100 pinken (zware) 525- 700, enterfokstiertjes geen notering, graskalfstiertjes 2,60-2,85-3,10 p. kg slachtgew., vette kalveren 2,30-2,50-2,65 (top) p. kg lev. gew., 383 graskalveren 260-380, zware tot 440 p. st„ 338 nucht. kalveren 40-56, zware tot 68, 463 vette en weideschapen, slachtschapen (oude re) 2,00-2,25 p. kg geschat slachtgew., weidelammeren geen notering, zuig en slachtlammeren 2,70-2,90-3,25 (top) p. kg geschat slachtgew., 30 vette var kens (oude varkens) 1,40-1,55, extra vlees 1,70 p. kg lev. gew., slachtvlees- biggen geen aanvoer, zouters 1,63-1,68 p. kg lev. gew., 98 biggen 40-54 zware tot 58 p. st„ lopers geen aanvoer, dracht, zeugen geen aanvoer, 20 bok ken en geiten 1,60-1,90 p. kg slacht gew., dracht, en melkgeiten geen aan voer, 27 paard, werkpaarden 670-850 p. st„ slachtpaarden plus veulens (jong) 1,80-2,30 p, kg geschat slacht gew., oudere slachtpaarden 1,60-1,80 p. kg geschat slachtgew. Totale aanvoer 2354 stuks. Overzicht: de laatste markt van het jaar verliep naar be horen door een niet te groot aanbod en een behoorlijk goede vraag, zowel voor de slacht als voor de fok. Van zelfsprekend was er naar eerste soort dieren de meeste vraag, welke dan ook vlot verhandeld werden. Mindere en tussensoorten waren iets moeilijker te plaatsen. Op de stierenmarkt waren zeer geschikte slachtstieren aange voerd, welke een behoorlijk goede prijs opbrachten. Precies zo op de gras kalvermarkt, waar een vlotte handel zich handhaafde. Behoorlijke aanvoer van nucht. kalveren met een stijf prijshoudende handel. De varkens- markt was van weinig betekenis en sommige van de aangevoerde dieren vonden een moeilijke afname, omdat ze te vet waren. Prijzen lager en voor het leven schraal prijshoudend. Er werden weer enige vette kalveren aangevoerd, waarvan de kwaliteits- dieren behoorlijk konden worden ge plaatst, voor schraal de vorige week- se prijzen. De schapenmarkt was goed bezet. Goede slachtlammeren werden bijna prijshoudend verhandeld. Oude re slachtschapen: een iets stuggere handel met lagere prijzen. Zeer korte aanvoer van paarden. Handel iets wil liger, voor de slacht iets hogere note ring. MIDDELBURG, 30 december 1959. Fruit: Jonothan I en II 65—70 63—66, III grof 5257, St. Remy I en II 65 en op 34, III grof 3035, Gieser Wilde man r en II 60—70 62, 50—60 62, peren kroet 21—26. Groente: glassla 21—29. glasandijvie 52—86. bloemkool 4 stuks per kist 56—93, idem 6 stuks per kist 26—79, idem 8 stuks per kist 11—55, idem 10 stuks per kist 13—35, witlof 76—92, prei 21—54, glasveldsla 151— 168, spruiten ongeschoond 44—76, idem geschoond 65—98. uien per kg 16—32 rode kool 22—33, savooiekool 31—44, wittekool 1416. boerenkool 3346, bospeen 30—33, boskroten 13—17, was- peen 26—34, breekpeen 8—22.

de Stem | 1960 | | pagina 11