awuoflv VROUWENSPIEGEL aoaiia WONNEN DE WERELD GEURIGE GESCHENKEN Tuiniersten weet U. /a MANTELS MARLENS [F A AUSTRALIË A LA 15 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 3 DECEMBER 1959 8 VOGELTJES UIT Naam en expon Van vrouw tot vrouw j_TOE zoudt u het vinden als we het vandaag eens hadden over Parfum? Het zou toch mogelijk zijn nietwaar, dat de mil de hand van Sint Nicolaas voor u zo'n sierlijk en romantisch flesje zou brengen, waarin de geuren van hele bloemenvelden gevangen zijn. mm Tricotage met Franse charme Miljoenen wat in m n óc> Loenti CTI- vliegreizen Volgend jaar Kanaaleilanden Tientallen jaren reeds woonden er in Australië Europese kolonisten, alvorens zij voor het eerst parkieten zagen. Toch is de parkiet een vogel die alleen in Australië in het wild voorkomt. Waarom werd hij dan pas zo laat (circa 1803) ontdekt Het antwoord luidt: Omdat de parkiet slechts bij uitzondering in de kustgebieden voorkomt en de eerste Europeanen zich vrijwel uitsluitend in de Australische kustgebieden vestigden. Pas toen zij doordrongen in de binnenlanden en die streken verkenden, „ontdekten" zij de parkiet en bemerkten dat die vogel zeer, zeer talrijk ivas. Zij zagen zijn prachtige kleuren, zijn gratie en zijn ,,chic". Het waren de wilde parkieten: overwegend groenachtig- geel van kleur, zwarte strepen op de rug, geel bij de kop, violette vlekken op de wangen, blauw en geel op de staart. De parkiet leek veel op een klei ne papegaai. Zij noemden de vogel daarom zebra-papegaai, kanarie-pa pegaai of schelp-papegaai, terwijl zij hem ook wel aanduidden als „love bird". De inboorlingen noemden de parkiet .budgerigar" of „betcherry- gah" („goede vogel" of „goed eten") „Budgerigar" won het op de duur van alle andere namen. Europa maakte pas kennis met de parkiet kort na 1840. En wel dank zij de bekende Engelse vogeldeskundige Gould. Gould bezocht Australië „praten". Al heel vroeg hielden kolo nisten ze in kooien en toen bemerk ten zij, dat de vogels menselijke woorden napraatten. Tegenwoordig ^ijn ..sprekende parkieten" vrijwel al om ter wereld bekend.. Hoe leren de vogels praten Een jonge parkiet (circa twee maanden) wordt in een kooi gezet. Alleen. Dan praat men veel tegen hem of met el kaar in zijn tegenwoordigheid. Zo kan de vogel in een paar jaar tijds een grote woordenschat verwerven. Er zijn er die hele versregels kun nen citeren. In Nieuw-Zeeland is het geval bekend van een parkiet die in vijf jaar tijds bijna zevenhonderd woorden van buiten leerde. In Austra lië treden pai'kieten wel op voor de radio. De met hun eigenaardige stem metjes gesproken woorden en zinne- Nu staat het feest op het punt aan te breken. Weken, ja zowaar, bijna maanden lang leven wij al met Sin terklaas in ons hart, op de lippen en om ons heen. Nu nog één avond, dé avond en het is voor een jaar voorbij. Alle moeders van jonge kinderen zijn dezer dagen druk in de weer om de verwachtende ogen van haar kleine gelovigen van blijdschap te laten glanzen. En nauwelijks is te zeggen wie van dit feest het meest geniet, de met weldaden beladenen of de weldoeners zelf. Op een dag komt de onthulliug. Het is geen kwade dag w?,nt het be tekent vooruitgang in het kinderle ven. De dromer wordt een man van daden, hij verliest het geloof niet maar hij trekt zelf de tabberd aan en gaat surprises maken. De periode van kisten met hon derd spijkers dichtge slagen, houtwol, steenkolen en aard appelschillen, moeten we allemaal door. Wij veinzen verbazing, verrassing en vreugde als eerste rangs acteurs, brengen wij nog met vreugde op, maar dan.... Dan breekt het ogen blik aan waarop het ijskoud gezegd wordt: „Wij doen niet meer aan Sin terklaas. De kinderen zijn al groot en het leven is duur genoeg." U, moeders die dit leest als het feest al voorbij is, u hebt dit niet gezegd, want u had het zó druk, dat de krant ongelezen bleef liggen. Maar U, die dit leest vóór, of wie weet óp het heerlijk avondje, wat Ook dit Lxouia. bouia Dezocni Ausuane n tjes komen uitstekend door. Hoeveel a Onrniddellijk menseiuke talen worden er door de nadat hij zwermen paikieten in ^het wereidparkietenbevolking gesproken? binnenland had waargenomen, hij zijn hart aan die vogels verlo ren. Het zijn zei hij alleraar digste vogels die niet slechts hoge lijk te waarderen zijn wegens hun prachtige kleuren, maar ook wegens hun „elegance", hun opgewekt hu meur en hun levendige, ja, tintelen de wijze van doen. Geen wonder dus dat Gould een aantal levende par kieten mee terug nam naar Enge land. In Londen stelde hij ze ten toon. Deze „papegaaitjes" voor spelde hij kort na 1840 zullen wel dra als kooivogels bijzonder in trek zijn. Gould kreeg voor de volle honderd percent gelijk. Reeds een paar jaar nadat hij de vogel in Engeland had ingevoerd, werd de parkiet daar te lande bijna evenveel gefokt als de kaïiarie. Na Engeland volgden andere Europese landen spoedig. Het houden van parkietjes werd steeds meer po pulair. Daardoor ontstonden fokbe- drijven op commerciële basis. De handel in parkieten ontlook Voorzichtige schattingen wijzen uit, dat het er minstens tien in totaal zijn. Onder die talen zijn moeilijke talen, bij voorbeeld Japans. Toch zijn er parkieten die heus een aardig mondje Japans „spreken" Enige tijd geleden is er in Austra lië (Sydney) een wel zeer uitzon derlijk beroep gedaan op de praat kunst van parkietjes. Op een school voor kinderen met spraak gebreken zijn een paar van die vo gels aangesteld als „hulponderwij zer" De leraar draagt het meisje of de jongen met een spraakge brek op, een parkietje te leren pra ten Deze lessen versterken het zelfvertrouwen der kinderen zeer Ja, zeer veel: 30.000 bij de ene en 60.000 bij de andere. Toen echter een jaar later een expeditie door hebt u een inbeelding dat rampgebied trok, maakten de cineasten een filmopname van zwermen parkieten. Het scheen dat zij een zonsverduistering veroor zaakt hadden Alleen in Australië is de parkiet in heems. Alleen daar kan men wilde parkieten in vrijheid zien. Maar uit mededelingen van andere landen is gebleken dat men er hier en daar in geslaagd is, tamme parkieten zo op te voeden, dat zij overdag vrij uitvliegen en tegen zonsondergang in hun volières terugkeren. Mevrouw Rosemary Upton bijvoorbeeld (woon achtig in het Engelse graafschap Es sex) opent 's ochtends de deuren van haar volières om haar ongeveer driehonderd parkieten uit te laten. De vogels brengen de dag in vrijheid door, eten wat veld en bos hun bie den en keren tegen het vallen der duisternis terug in hun veilige vogel woningen. „Wij doen er niet aan Dacht u dat Sint-Nicolaas van U uitging Of u er wel of niet aan doet: HIJ doet Als het december wordt, waart zijn onsterfelijke geest rond en in het verhardste hart slaat hij een vonk en in het koudste oog brengt hij een glimlach: want altijd zullen er kinderen zijn die zingen aan een schoorsteen. Waarom zouden wij grote kinderen, jonge en (vooral) oude mensen, dit vriendelyke feest uit hun leven ne men, na in de kinderjaren het geloof in hun harten gezaaid, gekweekt en behoed te hebben Om de kosten? Hoe arm en kaal is de naarstig-geld- tellende ziel! Ik verzeker u uit naam van alle Sinten dat hun feest niets behoeft te kosten als u de gewone, nodige zaken op deze avond ten ge schenke geeft. Het gaat maar over de manier waarop De nooit ver zamelde en nooit gepubliceerde NA TIONALE SINT NICOLAAS DICHT WERKEN zijn van een ongeëvenaar de innigheid en liefde. Zo krijgt va der zijn onvermijdelijke sokken (ik ben arm, maar ze zijn warm). Zo krijgt de zoon zakdoeken (voor tra nen van smart bij een gebroken hart). De dochter nagellak (van Sint, myn lieve kind). Moeder een boodschappennet (de zak van Zwarte Piet verdient onze moeder niet). Enzovoort. Zegt u dat u niet rij men kunt dan bent u een unicum in deze dagen, maar ik zal u helpen. Schrijf alle letters van het alfabet onder elkaar en neem nu het woord waar u een rijmwoord voor zoekt, b. v. beest (bij het marsepeinen var kentje). Haal de eerste letter van het woord weg en zet de rest „eest" achter al die letters van het alfabet. Zie eens welk een royale keuze er voor uw rijmwoord in de volgende regels tevoorschijn komt Besteed nog gauw het laatste uurtje aan de voorbereiding van dit feest (rijmt op beest; je kunt het gewoon niet meer laten, merkt u wel Ontdek het geloof weer in de harten van de uwen, koester het een beetje, kweek het op en zie dan e<ens waar u mee beloond wordt. Met een avondje waarop de sokken het gemoed verwarmen, de zakdoe ken een traan van eerlijke ontroe ring opvangen, de nagellak lieve ogen laat glanzen en het boodschap pennet niet groot genoeg is om de geschenken van het hart in te bergen. Natuurlijk zijn er huisvrouwen die liever een broodzaag of een kolenschop cadeau krijgen. Dan maak u niet ongerust: bij u zal geen parfum bezorgd worden. Maar, de leeftijd waar op het hart vol verwachting klopt, strekt zich veel verder uit dan menigeen vermoedt, en voor haar. Illlhlllllilllljlllilll (Advertentie) Verkrijgbaar in de betere zaken. De parkiet veroverde niet slechts de wereld, hij veroverde ook de har ten der mensen. In Australië alleen De Ne- °l! w'arende al reeds leven ongeveer tien miljoen eersten die op grote schaal parkie- nri.,r,nn hurteeriears" in voli- ten gingen fokken. In onze eeuw kwamen er in meerdere landen grote ..parkieten-farms". Vooral in Japan besteedde men er veel aandacht aan. dat door de vogels nu al iets te voeren, ze alvast aan de voeder- plaats gewend raken en u tij dens een vorstperiode van hun aanwezigheid kunt meegenieten. dat naarmate de kamerplanten gedurende de ivinter minder sterk groeien ook minder water gegeven moet worden; van sparretakken, door schuin tussen te steken; ère^'e^koo^Li. 'Australië kom't dat alleen planten die in de win de parkiet eveneens in ettelijke mil- ter bloeien, nu mest mogen heb joenen exemplaren (in gevangen- ben; schap) voor. Men kan zonder over- dat nu alle planten wel in de zon drijving zeggen dat de ,big business' mogen staan, ook dus die soor- zich meester heeft gemaakt van de ten weike schaduw verlangen; Praters dat uregelmatig de op glas gezet te hyacinten moet controleren de makers van volières en kooien, de telers van voer, zij allen verdienen De populariteit van dc parkiet steeg jaarlijks miljoenen guldens aan die zeer, toen het mogelijk bleek, tal van kleurvariëteiten te fokken. Som mige „nieuwe soorten" waren in den beginne erg duur. De prijzen gingen echter weer omlaag, toen men de beschikking kreeg over een voldoend aantal exemplaren van de nieuwe soorten om de vraag te bevredigen. Tegenwoordig is het aantal variëtei ten zeer groot. Zij omvatten alle kleuren, rpet uitzondering van rood en zwart. Australische ..papegaaitjes" Al zijn er dus zeer, zeer veel par kieten uit Australië naar andere lan den geëmigreerd, toch is het aantal parkieten in Australië niet kleiner geworden. Overal in de binnenlanden kunt u ze zien, mits er voldoende of ze voldoende water hebben; dat wanneer ze nog geen wortels hebben, het water tot enkele mil limeters onder de bol moet staan; dat nu nog bomen en bladverlie zende heesters geplant en ver plant kunnen worden dat het afdekken met een laagje turfmolm ook goed is, maar dat aan sparretakken de voorkeur wordt gegeven; dat op zand- en kleigrond fruit bomen in het najaar verplant of geplant moeten worden; dat oktober - november daarvoor de beste maanden zijn; dat op veengrond het planten zo- wel in het najaar als in het voorjaar kan geschieden; dat dit geheel afhankelijk is van de vochtigheidstoestand van de grond; deze er dat wanneer de grond in het na jaar te nat is, men beter tot maart kan wachten met plan ten; aanbeveling ver planten een ge- bij de boom te dat het steeds dient bij het schikte paal plaatsen; dat hierdoor om- en loswaaien van de bomen wordt voorkomen; dat het loswaaien zeer nadelig is voor de hergroei van de boom; dat men nu de tijd heeft om plannen te maken voor het volgende voor jaar en dat er zeer veel lectuur is om uw kennis te vermeerderen. Bij het gebruik van parfum staan heel wat bordjes met „Verboden". Wie zich daaraan houdt draagt een vluchtig vleugje bij tot haar charme; wie de voorschriften negeert zal geen winst maar verlies te boeken krijgen. Stop het cadeautje niet zó veilig weg diep in de kast, dat het er niet meer uitkomt. Maar gebruik het flesje met de zacht flonkerende inhoud ook niet alleen als ornament op de toilettafel. De gever bemerkt graag dat zijn ge schenk in gebruik is; dit alleen is het bewijs dat het cadeau goed ge kozen was. Ruik niet aan het geopende flesje, want de uiterst geconcentreerde geur is „met het volle pond genoten" on aangenaam. En mocht bovendien uw neus in aanraking komen met de halsrand, dan zult u tot weerzin toe van de geur moeten genieten. Ga er zo spaarzaam mee om dat men kan zeggen: „Ik méén dat zij parfum gebruikt". Het mag maar een vleugje zijn dat u vergezelt, geen wolk die u omhult. Het ouderwetse schoonheidsgeheim van moeder aan dochter toever trouwd, zegt dat de dop van het flesje een minuscuul druppeltje ach ter elk oor mag strijken. Hoe lieflijk het beeld ook is dat overgrootmoeder voorstelt met grootmoeder als acht tienjarige onschuld: de raad is alleen maar praktisch als de onschuld ge kust gaat worden. Want van achter het oor verspreidt de geur zich niet. Breng dit tikkeltje dan liever (of óók) daar aan waar een kloppende ader warmte geeft en de essence laat vervluchtigen, dus in het kuiltje van de hals of de binnenkant van de pols. Gebruik geen parfum op de zak doek. Deze vloeistof is gemaakt voor de huid. Een zakdoek wordt gepar fumeerd met lotion die minder sterk geurt en vluchtiger is, terwijl er bo vendien vlekken door ontstaan op het weefsel. Wie parfum en lotion tegelijk wil gebruiken, zal zich van een en het zelfde merk moeten bedienen. Hebt u parfum en lotion van verschillende naam, dan gebruikt u óf het een óf het ander. Wie een parfum gebruikt, dient in de keuze van crèmes, poeder en zeep voorzichtig te zijn en rekening te houden met de geur van het reuk water. Alleen zwak geparfumeerde zeep en cosmetica komen in aanmer king. En wanneer u zelf parfum zou wil len kopen Dan moet u zich niet la ten verleiden door de mooie verpak king, maar vooral letten op de in houd waar het toch om gaat. Bent u dit soort aankopen niet gewend, houdt u dan veilig aan de bekend» merken; zij hebben een naam hoog te houden en u bent er nooit aan be kocht. Sommige parfums kan men keuren Laat dan een speldeknop geur op de rug van uw hand strijken; wacht ev entot het droog is en probeer dan of hij u bevalt. Koop bij voorkeur niet de parfum die uw vriendin, moeder of dochter ook gebruikt. Men tracht altijd zoveel mogelijk persoonlijk te blijven zelfs in deze details. Hoewel grote flessen parfum in verhouding goedkoper zijn, is het ver standiger een klein flesje te kopen, omdat de parfum wanneer zij een maal met de lucht in aanraking is geweest, aan waarde inboet. Eigen lijk moet een flesje, wanneer het eenmaal geopend is in drie maanden leeg zijn. Een gesloten fles kan men jaren lang goed houden. Parfum vraagt om een donker plekje (zon is de doodsvijand van reukwater) en om een gelijkmatige temperatuur, niet te warm en niet te koud. Lotion (eau de toilette) is gemak kelijker in gebruik. Het is meer een geparfumeerde eau de cologne; min der zwaar maar eerder vervluchtigd. Dit mag gesprenkeld worden op zak doek of op japon, op revers of aan rokzoom, in het haar of in de tas. zwerm parkieten op de takken van een boom neerstrijkt, is het of die boom plotseling in bloei komt. Het is dan een ware orgie van kleuren Een tweede sprong omhoog maak- en schittering te de populariteit van de parkiet, toen ontdekt werd dat die vogel ge sproken woorden kon nabootsen. In Australië wist men dat al heel lang en de ervaring had geleerd, dat som mige parkietensoorten konden leren „praten". Daar te lande leefden de vogels in het wild steeds in zwermen zodat ze onder en met elkaar konden voer voor hen te vinden is Als zo'n dat geregeld het afgevallen blad ujprm rtn vlriotgiii nn Ho Tolrlrori non van het gazon dient te worden verwijderd, daar anders gemak kelijk gele plekken kunnen ont staan; dat ook dit blad heel goed gebruikt kan worden voor het afdekken van bolgewassen in de tuin; dat door er wat rijshout over heen te doen het wegwaaien van het blad kan worden voorkomen; dat in-de-zomer-bloeiende bol- en knolgeivassen wel geregeld ge controleerd moeten worden; dat compost of korte mest nu over het gazon gestrooid, naast voe ding ook enige dekking geeft tijdens de wintermaanden; dat deze bij zware sneeuwval, de druk op de planten behoorlijk kunnen breken; dat men bolgewassen ook kan be schermen door gebruik te maken Eén ding is er waartegen de par kiet niet bestand is: droogte. Eni ge iaren geleden heerste er een hittegolf in midden-Australië. Bij twee (uitgedroogde) drinkplaatsen vond men zeer veel dode parkieten. Als Sinterklaas zo'n schoentje ziet staan, kan hij er moeilijk een koeke- pan in rijden. Neen, hierin passen alleen juwelen of parels. Parels pas sen er niet alleen IN, maar ook BIJ, zoals de foto laat zien. Wanneer u in een overmoedige bui bent (en nog jong genoeg om u dat te permitteren) probeer dan ook eens nf de ketting niet aardig staat in het haar. Wij gaan feestdagen tege moet: er mag iets byzonders ge daan worden. In meerdere opzichten is dit een leerzame foto want de jonge vrouw die hier poseert is een zeer gewild fotomodel en nochtans is zij overdekt met sproeten (misschien is het by reproduktie niet meer zo duidelijk te zien). Wij leggen er de nadruk op als troost voor meisjes die zich zor gen maken over dit „gouden strooi sel van de zon". De schoentjes zijn gecreëerd door niemand minder dan de Parijse schoen-ontwerper André Perugia. Wie zal ooit gedacht hebben dat de directies van dc vliegmaatschap pijen EI AI, All Italia en Sabena, arm in arm op de wijs van „Tulpen uit Amsterdam" nog eens heen en weer zouden schommelen En dat nog wel onder de wulpse blikken 1 van mollige engeltjes, die de zolde ring van het Schevcningsc Kurhaus al vele jaren bevolken. Dit alles geschiedde tijdens de reünie van de CTI-vliegreisorganisa- tie, die nu al weer enige tijd geleden in Scheveningen werd gehouden. Men kent de doelstellingen van de C.T.I.: het vliegtoerisme propageren. Die propaganda is kennelijk met veel succes geschied getuige het overgro te aantal reünisten, dat de zalen van het Kurhaus bevolkte. Elk jaar streeft de leiding van de C.T.I. in casu de directeur de heer 1". Jansen naar een nieuwe attractie. Dit jaar zijn dat de reizen naar de Kanaal-eilanden met Jersey als voor naamste trekpleister. Daarbij komen dan nog de reizen naar Rome, die afgestemd zijn op de Olympische Spe len; reizen naar Finland met uitstap jes naar Leningrad; een jeugddienst naar Majorca; goedkope Marokko- reizen en nog vele andere reizen, die reeds een goede naam hebben, maar zullen worden verbeterd en uitge breid. Door de beroemde Duitse succes film „Der blaue Engel" werd Mar iene Dietrich destijds plotseling een gevierde filmactrice. Juist nu dit j-aar Hollywood een „remake" van deze film produceert, is in de mode het soort mantel opge doken, zoals Mariene in haar glorie tijd dikwijls droeg. Waarschijnlijk is dit geen toeval. Hiermede willen wij niet zeggen dat de filmindustrie samenspant met de Haute Couture, maar wel dat de mo de zoals wij die thans beleven sterk verwant is aan die van dc dertiger jaren. Veel wat toen op allerlei ge bied populair was, doet weer opgeld. En zo ook Mariene die door de nieu we blauwe engel zeker niet werd overtroffen. De grote couturiers (o.a. Hubert de Givenchy in Parijs en Galitzine in Italië) hadden deze mantels in hun jongste collectie; het Internationaal Wol Secretariaat signaleerde ze bij niet minder dan vijf van onze Neder landse confectiefabrikanten. Het zijn de hier afgebeelde mantels, die zo sterk doen denken aan de mo dellen die Dietrich droeg over haar demonstratieve lange pantalons waar zij dc gemoederen mee in beroering bracht. Een eeuw tevoren had de beroemde Franse schrijfster. George Sand, de zelfde opschudding verwekt. Blijkbaar was toen de tijd nog niet rijp voor deze mode, want behalve deze, zeer onafhankelijke vrouw ver toonde niemand zich in dit schokken de kledingstuk. In onze tijd heeft de vrouw, wie weet mede dank zij Marleentje, het „recht" om in een lange broek te lopen als zij dat verkiest. En nu pas sen deze mantels dan ook weer pre cies in dit tijdperk. Boven een pantalon staan deze mo dellen zeer sportief. Maar met bont garnering en bekroond door een hoed zijn ze zo gekleed als men maar wensen kan. Een praktische mode dus die vrij heid van bewegen geeft, gepaard aan rustige élégance.

de Stem | 1959 | | pagina 8