BOURJOIS Strijd om kampioenstitel hevig te Axel en IJzendijke Verlanglijstje KVP in debatten O. K. en W. Prov. bibliotheek stelt schattenten toon Minder fruit Kapelle in Breskens woont voor een kwart in noodwoningen Ellewoutsdijk heeft nu een consultatiebureau Lagere prijzen voor uien Geen spreekverbod Corrupt i\nuiv DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 3 DECEMBER 1959 Paardenkeuringen Zeeuwsch- Vlaanderen Uitslagen te Axel Export iets groter In 1961 sport op eigen grond De beste sigaret voor 5 december Negentien verkeersdiploma 'v uitgereikt te Kwadendamme 55 n a r\ i Televisie Radio 'ing van iet meest nder was agen. 2-12-'59 98 1/18 92 1/18 409 747 1/2 734 1/2 717 3/4 162,55 144 325 1/2 645 18.45 uur De vereniging van paardenfokkers In west Zeeuwsch-Vlaanderen „Rust Roest" heeft najaarskeuringen ge houden te IJzendijke en te Axel. De aanvoer was bijzonder goed en de strijd «ui het kampioenschap was hevig Te IJzendijke werd het kam pioenschap behaald bö de hengsten door Frits van St. Leendert van Marcel D'hoore, A. J. E. Temmer man en R. J. de Milliano te Sluis. Hoofdplaat en Oostburg. Kampioene bij de merries was Oda van Sluis, eig. A. Wemaer te Sluis. Te Axel werd bij de hengsten kam pioen Baron van Rozenberg, eig. Jac, de Futter te Axel en bjj de merries Quinta van Tillie, eig. gebr. R. F. en J. P. d'Hert te Graauw. De uitslagen van de keuringen zijn als volgt Te IJzendijke: Merries geboren 1958: kleine maat: Martha, eig. D. v. Eykeren, Biervliet, 1; Astra v. Bea, eig. O. Blondeel, Aardenburg, 2; Nora, eig. J. Temmerman, Hoofd plaat, 2; Cora, eig. J. Sehijve, Zuid- zande, 2; Annie v. Slapershaven, eig. Iz. Verplanke, Waterlandkerkje, 3; Middenmaat: Nelly van Heikant, eig. A. en J. Haverbeke, Biervliet, 1; Mirza v. d. Tragel, eig. R. J. en A. E de Milliano, Oostburg, 2; Silvia v. Bakkersdam, eig. G. J. v. d Vijver, Waterlandkerkje, 2; Ria, eig. G. A. Claeys, Biervliet, 3; Bea v, d. Blin- deweg, eig. F. D. Haak, Biervliet, 3; Frida, eig. A. J. Quaak, IJzendijke, 3; grote maat: Oda van Sluis, eig. A. We maer, Sluis, 1; Jula van Sluis, eig. A. Wemaer, Sluis, 2. Merries, geboren 1957, kleine maat: Yvonne v. d.Statendijk, eig. wed. J. den Hamer, IJzendijke, 1; Jenny v. Aardenhof, eig. A. Temmerman, Hoofdplaat, 1; Nicole van Lammins- vliet, eig. J. Kools, Zuidzande, 3; Diny v. d. Liter, eig. O. Plasschaert, Oostburg, 2; Frida v. d. Belt, eig. R. J de Milliano, Oostburg, 2; Diana v Moustic, eig. C. den Hamer, Schoondijke, 3. Hengsten, geboren 1958, kleine maat: Wallon van St. Kruis, eig. P. E. de Backere e.a., St. Kruis, 1; Erie van Dorpzicht, eig. Alb. van Waes en A. J. Catseman, IJzendijke en Bier vliet, 2; Karei v d. Blindeweg, eig. F D. Haak en A. J. Catseman, Bier vliet, 2; Marc van Kreekzicht, eig. A. J. Termote en Eug. van Darame, IJzendijke, 3; Robert v. Platluis, eig. C. den Hamer, jr., Aardenburg, 3; Mayeur, eig. A. J. Haverbeke en A. J. v. d. Meulen, IJzendijke, 3: grote maten: Frits van St. Leendert, eig. Marcel D'hoore, A. Temmerman en R. J. de Milliano, Sluis, Hoofdplaat en Oostburg, 1; Carlo v. d. Zeedijk, eig. A. J. v. d. Meulen en J. de Hullu, IJzendijke en Cadzand, 2: IJzendij- ker, eig Stallen de Dobbelaere, IJzendijke, 2; Karei van Fritz, eig. gebr. Buysse, Biervliet, 3; Paul v. d. Oudenpolder, eig. A. J v. d. Meulen, en A J. Termote, IJzendijke, 3. Groepen van drie stuks, geboren 1958: Marcel D'hoore e.a., Sluis, 1; A. J. Catseman e.a., Biervliet, 2; A, J. v. d. Meulen e.a., IJzendijke, 3 Merries met minstens drie afstam melingen: Polly, eig stallen de Dob belaere, IJzendijke, 1; Bea van Gerda eig. O. Blondeel, Aardenburg, 2. Hengsten met 5 tot 8 afstammelin gen, geb. 1958: Successeur, eig. stal len de Dobbelaere en A. J. Catseman, IJzendijke en Biervliet, 1. Merries, geboren 1958: kleine maat Baronesse van Zaam, eig. C. Dees, Zaamslag 1: Ruda van Coegors, eig P. A. P. Dieleman, Zaamslag, 2 Jenny Clinge, eig. J. d'Haens, Clinge, 2; Paula van 't Veer, eig. A. van Hoeve, Zaamslag, 2; Sonja van Melo, eig. E. Verstraaten, Graauw, 2; Ca- lina van Groot Cambron, eig. P. Suy, St Jansteen, 3 Vera van Hoek, eig J. Dieleman, Terneuzen, 3; Nelly Rondeputten, eig. M. van Fraayen hove. Axel, 3; Truda v. d. Braakman, eig. D de Jonge, Hoek, 4; Dolfine, eig. C. Dees, Zaamslag, 4; Sonja van Zandberg, eig. P. d'Haens, Graauw, 4; Suzet van Rozenberg, J. Verbruggen. Kuitaart, 4. Midden maat: Lucie, eig wed. C. van Haelst, Zuiddopre, 1; Quinta van Tillie, eig. gebr. d'Hert, Graauw, 1; Bea van 't Lusthof, eig. M. IJse- baert-v. d Linden, Axel, 2; Monique van Zuiddorpe, eig. A Cerpentier, Zuiddorpe, 2; "onja van Melo, eig. C. Boenne, Graauw, 2; Clara van Kruis polder, eig. A. Cerpentier, Zuiddorpe, 2; Frida, eig. R. Buysse. Graauw, 3; Lita van Melo, eig Pr. Bruggeman, Graauw, 3; Betsy v. d. Mariahoeve. eig. gebr. van Campn, Graauw. 3: Flora v. d. Middenhof, eig. P den Hamer, Axel, 4; Orpha van Nico, eig. kind. de Jonge, Zaamslag, 4. Grote maten: Astrld. eig R. Barbe, Philippine, 1; Yvonne van Puthoeve, eig. I. de Feyter, de Mul, Axel, 2; Dia, eig. A. van Esbroeck, Hengst dijk, 2: Dora van Pauluspolder, eig. A. Hendricks, Hengstdijk. 3; Jean- nette van Absdale. eig. M IJsebaert —v. d. Linden, Axel, 3; Ivonne eig. P. Suy, St. Jansteen, 3; Madeion v d. St. Marcusstr. E. Kockuyt, Zuiddorpe 4; Alpha van Capellehor, eig. P. Suy, St. Jansteen, 4 Merries, geboren 1957, kleine maat: Erna van Axel, eig A. Scheele, Axel, 1; Monique van Zuiddorpe, eig. M. Puylaert, Ziuiddorpe, 2; Annie van Gretha, eig. H. Vervaet, Westdorpe, 3; Azura van Willemstad, eig. Kinderen de Jonge, Zaamslag, 3. Grote maat: Trees van Schudde- beurs, J. Asselman, Schuddebeurs, 1; Bertha van Alstein, eig. H. de Waal, Zaamslag, 1; Quinta van Coegors, eig. P. Dieleman, Zaamslag, 3; Carla van Oudenpolder, eig. A, de Cl.ercq, Zuiddorpe, 3. Hengsten, geboren 1958, kleine maat: Baron van Zuiddorpe, eig. M. Puylaert, Zuiddorpe, 1; Bento van Het aanbod van fruit in Kapelle- Biezelinge op de veiling gaat thans sterk teruglopen. In de koelhuizen is weliswaar nog al wat opgeslagen, maar toch ook minder dan in andere jaren, terwijl er in de bewaarplaatsen van de telers praktisch geen voorraad Roversberg, eig. A. Serrarens, Osse- meer is. In verband hiermede heeft nisse, 2; Baron van Kruispolder, eig. het bestuur van de veiling in Kapelle gebr Dieleman, Axel, 3; Baron van besloten, dat met ingang van volgende Zevenaar, eig. J. de Putter, Axel, 3; Reveur van Nico, eig. M. Dieleman, Terneuzen, 4; Joep van Melo, eig. C. Boenne, Graauw, 4; Hendrik van 't week er slechts éen keer per week fruit zal worden geveild voor binnen land en export en wel op woensdag om 1 uur 's middags. Hierdoor wordt bereikt, dat er op deze ene dag per Veer, eig A van Hoeve, Zaamslag 4. week nog een re<jelijk kwantum voor Grote maten. Bai on van Rozen d handel beschikbaar kan worden berg, eig. J. de Putter, Axel. 1; Expo gesteid van Pauwvliet, eig. W. Dieleman, I Sluiskil 2; Baron van Polderzicht, eig. J. de Putter en M IJsebaertv. d. Linden, Axel, 2; Paul van Alstein, eig. H. de Waal, Graauw, 3; Frans v. Eversdam, 'eig. C. van Overloop, Zuiddorpe, 4; Montiau van Toren- berg, eig. J. de Klerk, Zaamslag 4. Voordat in de avondzitting van de Tweede Kamer van gisteren staats secretaris Scholten aan het woord was gekomen (wiens antwoord wij elders publiceren!, had o.m. de heer J. Pe ters (KVP) aan de staatssecretaris gevraagd een einde te maken aan de „gedwongen scheiding van tafel en bed" bij radio en televisie. De expe- imentele periode van de TV is voor bij, zei de Limburgse afgevaardigde bij de voortzetting van het onderwijs debat. Bij de komende school-t.v. dient het onderwijs zelf een vinger in de pap te hebben. Er moet een goed werkende organisatie komen, ge baseerd op de bestaande situatie. De heer Peters was het niet eens met de beslissing van de staatssecretaris tot vernietiging van het NTS-besluit om voortaan alleen ANP-fotografen in de tele visiestudio's toe te laten. Volgens de heer Peters hebben de omroep organisaties op grond van de au teurswet het volste recht om in formaties te weigeren aan ieder een die er om vraagt. Het argu ment dat de NTS met gemeen schapsgeld wordt betaald, is in feite niet juist, want de bijdragen van het rijk zijn alleen maar voor schotten die uit het kijkgeld moe ten worden terugbetaald. Mr. Baeten (KVP) vond het zorge lijk dat de rijksoverheid voor de kunst slechts 12.5 miljoen ter beschik king stelt. Er is onrust in de toneel wereld, aldus mr. Baeten. Een aan tal van de grote gezelschappen zul len in het vervolg minder optreden buiten het westen van het land. Is er nu geen reden om de subsi diëring van de regionale gezelschap pen te verbeteren? Op de uienveilingen is op het ogen blik een toenemende aanvoer. Hier staat tegenover, dat de vraag zeker niet groter is geworden, althans voor de middelkwaliteit, en dat heeft tot gevolg gehad, dat tijdens de dinsdag gehouden uienveilingen op de Zeeuw se en Zuidhollandse eilanden de prijs van de middelkwaliteit vrij belang rijk is teruggelopen. Terwijl hiervoor vorige week rond 22 cent per kg werd betaald, liep de prijs dinsdag terug tot 18 a 19 cent per kg. Een vrij grote prijsdaling dus, welke bewijst, dat het met de afzet toch nog steeds niet zo vlot gaat. Er komt ook bij, dat het aanbod uit ren en put van de telers groter gaat worden, wat trouwens een normaal verschijnsel is tegen de jaar wisseling. De prijs van picklers kon zich goed handhaven op 25-26 cent per kg. Voor al West-Duitsland heeft hiervoor be langstelling. j De export van uien was in de derde Volgens mr. Baeten is er ook alle week van november wat groter dan 1- v, h oonrmAn 1-1 o r tntolo (Advertentie) PARFUM ET EAU DE COLOGNE PARIS reden voor het rijk om ook het werk van de plaatselijke muziekgezelschap pen te stimuleren. Een andere KVP-afgevaardigde, de heer Kleisterlee. wilde zich van een oordeel over het toto-ontwerp ont houden, omdat de Kamer later nog gelegenheid krijgt om hierover te spreken. Wel vroeg hij om een offi cieuze subsidieregeling voor de sport opdat de bonden weten waar ze aan toe zijn. in de weken daarvoor. Het totale kwantum dat werd uitgevoerd bedroeg in de week van 16-21 november 2338 ton. Naar Engeland ging hiervan 1510 ton. Hier tegenover staat dat West- Duitsland slechts een klein kwantum afnam namelijk 322 ton en ook het aandeel van België en Luxemburg liep terug tot 282 ton. Verder ging er 85 ton uien uit ons land naar Frank rijk; 96 naar Afrika en 43 naar West- Indië. (Advertentie) Na het verzoek van de Fa. Wed. F. Snoek uit Urk aan de gemeente Breskens om medewerking (door het beschikbaar stellen van een gebouw) bij de vestiging van een ijsfabriek heeft het college van b. en w. nu ook een dergelijk verzoek van de Buck en Rammeloo uit Breskens bereikt. De Buck en Rammeloo is de groot ste leverancier van ijsstaven in Breskens. Maar men importeert 90 pCt. van de omzet uit België. Ook de Chief Whip op hdtrs tip! Voor het gulle St.-Nïcolaasfeest alleen het beste: Chief Whip in de bekende groene doos is nog altijd niet overtroffen in zuiverheid, smaak en kwaliteit 50 Stuks in geschenkdoos f. 2.50 (Van onze verslaggever) Gisterenmiddag heeft burgemeester D. Lodder van Ellewoutsdyk Karin van Prattcnburg gewogen. Haar ma ma en dokter Lucas Luyckx uit 's-Heerenhoek stonden hem met raad en daad ter zijde. Karin, twaalf we ken oud, woog 4800 gram. Het con sultatiebureau van het Groene Kruis, Aan de dit najaar gehouden ver- Brigadier Joh. Borrie sprak nog keerscursus namen 19 deelneemsters enkele dankwoorden namens de afde- en deelnemers deel, die bij het offi cieel gehouden examen ook allen slaagden. Bij de diplomauitreiking te Kwadendamme waren de dames L, de Boo, T. Boonman, C. Buteyn, G. Reimert, C. Rijk en zuster Ser- vila; en de heren: A. Beulens, J. Boonman, A. Boudens, F. Depondt. H. Hoondert, J. de Jonge. G. Men- heere, C. Mooijman, P. de Pundert, J. Remün, A. Rijk, F. Steenbakker en L. van 't Wcstendc. Burgemeester mr. H. J. M. Stieger dankte uit naam van het gemeentebe stuur de wachtmeester P. Aerts die de cursus met zulk groot succes had gegeven. Hij feliciteerde de geslaag den die aan de vragen van de afde ling De Bevclanden voor Veilig Ver keer. Hij hoopte, dat de geslaagden hun stof zouden bijhouden. Als no vum wordt er in het land voorberei dend onderzoek gedaan naar de moge lijkheid, verkeersles te geven aan kleuters. Hij verklapte ook nog, dat van de 82 scholen op de Bevelanden er 72 meedoen aan het verwerven van het schooldiploma, met een aan tal geslaagden van om en bij de 1300 kinderen. Uit naam van de Bond voor Veilig Verkeer bood hij wachtmeester Aerts voor zijn betoond initiatief een roker tje aan. Daarna besprak wachtmeester Ba- rendse van 's-Gravenpolder nog de wel waar gewaakt zal worden over de gezondheid van baby's uit Ellewouts dijk, Driewegen, Oudelande en Ove- zande, was geopend. In het (dank zij' een geschenk van Schoonhoven) destijds tot stand ge komen wijkgebouw heeft men de voor zieningen getroffen die voor een con sultatiebureau onmisbaar zijn. Onder meer zijn de kleedkamers en de wachtruimte electrisch verwarmd. Burgemeester Lodder plaatste de taak van het consultatiebureau in het geheel van de zorg voor het kind. Een naaste stap zou een bureau voor kleu ters zijn. Daarna wordt het toever trouwd aan de schoolarts. Dokter Lucas Luyckx zei niet voor altijd aan het consultatiebureau ver bonden te zijn, al was het' zijn liefste werk. Hij "ging dieper in op de pre ventieve taak van de kruisverenigin gen, die in de toekomst zeker verder zal worden uitgebouwd. Burgemeester W. N. van Liere van Oudelande, een beetje jaloers op El lewoutsdijk, waarvan de moeders nu niet meer per auto naar het bu reau van het Wit-Gele Kruis te Ove- zande hoeven, hoopte dat deze voor ziening uiteindelijk de ontvolking van het platteland mede zal tegengaan. Onder de titel „Schat ten der provinciale bi bliotheek" heeft deze instelling ter gelegen heid van haar jubileum een aantal van de meest kostbare en zeldzame werken uit haar bezit in haar leeszaal tentoon gesteld. Van enkele vindt men een bladzijde gereproduceerd in het zo pas verschenen ge denkschrift. Allereerst vraagt een kleine maar uitgelezen verzameling incunabe len-drukken van vóór 1500 de aandacht. De Delftse bijbeluitgave van 1477 is de oudste; bij zonder fraai is het exemplaar van Bartho- lomeus de Glanvilla's beroemde werk: Van de eyghenscappen der din- then, in 1485 versche nen bij Jacob Bellaert, afkomstig uit Zierikzee. Verder noemen we een paar uitgaven van de Utrechtse drukker Jan Veldener (1480). Sche- iel's rijk geïllustreerde wereldkroniek, de fraaie Gentse Boethius-uitgavc van 1485. Een juweeltje is de Latijnse bijbel uitgave, bij Frobenius ling De Bevelanden een hele kluif gestelde examenvragen, waaruit hadden gehad, maar er het zo uit- - - stekend hadden afgegeven. Hopelijk heeft dit succes te Kwadendamme tot gevolg, dat ook Hoedekenskerke haar veilig Verkeerscursus krijgt binnen kort. bleek, hoe pittig het examen was ge weest. De oudste deelnemer, de heer F. Depondt, die al bij de ouden van dagen gerekend wordt, kreeg een ex tra vermelding van de wachtmeester. Tot slot volgde nog een gezellig Het woord werd verder nog gevoerd door A. de Lange namens de Provinci ale Zeeuwse Vereniging Het Groene te Basei in"l491 gedrukt? K V111 c on no Mvnxrmoinlo r, 1 Eveneens belangrijk is de collectie post incunabelen, drukken uit de periode van 1500- 1540. Van bijzondere schoonheid is de in 1518 bij Kerver in Parijs ver schenen uitgave van het Decretum Gratiani. Fraai zijn de uitgaven Kruis en de Provinciale Commissie voor de Kinderhygiëne en zuster Fuykschot, districtsverpleegster te Goes. Voor Karin, die zich heel stil ge houden had, zoals de voorzitter van het plaatselijke Groene Kruis N. A. van Overbeeke dankbaar opmerkte, had burgemeester Lodder nog een fraaie lepel. van de Keuren van Zeeland (gedrukt te Antwerpen) en van de in 1515 en 1516 in Pa rijs gedrukte Codices Justiniani. Geestig ge ïllustreerd is de Teren- tius-uitgave van 1503; dat de handlijnkunde enz. in de 16e eeuw beoefend werden, leert het werk van J. Inda- gine (1522). Een afzonderlijke vi trine in de hal bevat uitgaven betrekking hebbend op zeevaart en handel. Hoe men de Zeeuwse zeegaten kon bezeilen, leert een blad zijde uit het Thresoor der zeevaart door Lucas Jansz. Waghenaer. Nog zeldzamer is het werk De toortse der zeevaert door Dirk Ruyters, een loods uit Zeeland, die belangrijke aanwijzin gen gaf voor de vaart op Zuid-Amerika. Teke nend voor de handels bloei van Middelburg is zowel het atlasje in 1596 bij B. Langenes verschenen als het acht- talig woordenboekje, dat in 1631 bij Moulert van de pers kwam. Tot de zeer zeldzaam geworden edities van het Amsterdamse uitge vershuis Blaeu behoort de Appendix op de at lassen van Ortelius en Mercator, verschenen in 1631. Men kent slechts twee exemplaren. Een bijzonder luxe uitvoering vertonen de beide plaatwerken uit de bibliotheek van Ma dame de Pompadour betreffende het huwe lijk van de zoon van Lodewijk XV en door deze koning van Frank rijk aan madame ge schonken. De handge kleurde exemplaren de zer werken kan men slechts in drie steden bewonderen: Parijs, Lon den... en Middelburg. Met de bovengenoemde werken is de rijkdom der collectie allerminst uitgeput: kruidboeken, vogelboeken, rederij- kersboeken, beschrijvin gen van landen bren gen de nodige verschei denheid. En op de smeedijzeren lessenaar in de leeszaal prijkt weer als op hoog tijdagen der bibliotheek de bijbel van het kar tuizer klooster Sion te Noordgouwc, voor zover bekend de enig bewaard gebleven bijbel uit een Zeeuws klooster. Dat de figuur van mr. Gerrit- Adriaan Fokker, lid van Gede puteerde Staten, die als de stichter der Provin ciale Bibliotheek van Zeeland beschouwd kan worden, bij dit jubileum niet wordt vergeten, spreekt vanzelf. In het kastje in het uitleen bureau, dat gewoonlijk aanwinsten bevat, treft men thans een aantal van zijn geschriften, die blijk geven van zijn brede belangstelling én grote werkzaamheid. Buck en Rammeloo wil eventueel in aanmerking komen voor alle facili teiten, die het mogelijk en gemakke lijker maken een bedrijf in Breskens te vestigen. Beide verzoeken zijn door de raad in handen gegeven van b. en w. De raad besloot overigens in principe bereid te zijn voor uitbreiding of vestiging van bedrijven, die voor de economie van Breskens van belang zijn, financiële faciliteiten te ver lenen. In de eerste plaats wordt ge dacht om dit te doen in de vorm van garantieverlening voor op te nemen gelden. Namens zijn fractie diende de heer J. de Nooijer een motie in naar aan leiding van het voorstel van b. en w. om de gemeenschappelijke regeling tot centralisatie van het bouw-, woning- en welstandstoezicht met in gang van 1 januari 1961 op te zeggen. Met de motie werd het voorstel van b. en w. onderstreept, doch tevens werd er op aangedrongen, dat b. en w. tóch stappen zullen ondernemen om te trachten in west-Zeeuwsch- VIaanderen tot een gemeenschappe lijke regeling te komen, die echter beter zal zijn dan waarmee men nu met de Centrale Dienst werkt. Noodwoningen De daken van de 226 noodwoningen in de Bloemenwijk worden verbeterd. De kosten zijn begroot op 40.488, waarvan voor rekening van de ge meente 4.048,80 komt. Op verschil lende vragen antwoordde de voor zitter, burgemeester J. Eekhout, dat de noodwoningen in elk geval nog tot 1962 moeten blijven staan. Het zijn stenen huizen en daarom moet men verwachten, dat ze nog wel langer dienst zullen moeten doen. Bovendien worden de noodwoningen door het ministerie nog als volwaardig be schouwd en overigens is er geen extra bouwvolume om de noodwoningen te kunnen vervangen, „Een kwart van de bevolking in Breskens leeft in nood woningen. En alleen een grotere toe wijzing aan bouwvolume aan de provincie Zeeland kan verruiming brengen", zei de voorzitter. Sportvelden Over het voorstel om het college te machtigen na de subsidie-toezegging meteen een opdracht te geven om de sportvelden in Breskens aan te leggen, hoefde de raad niet veel te zeggen. „Gelukkig", zei de heer Carels. En zo uitten ook andere raadsleden hun vreugde over het plan, dat dooi de Nederlandsche Heidemaatschappij is gemaakt. In dit plan is nog niet de bouw van kleedlokalen e.d. begrepen. Men hoopt in het najaar van 1961 op de velden te kunnen spelen. Voorlopig zal men dus nog even van het sport veld op Groedes grondgebied gebruik moeten maken. Muziekschool Hoewel er bezwaren werden ge maakt tegen de hoge kosten ging de raad er tenslotte mee akkoord toe te treden tot de Zeeuwse Muziekschool. De mogelijkheid bestaat ieder jaar op te zeggen. Dit besluit houdt in, dat algemeen vormend onderwijs in klasseverband gegeven kan worden in Breskens. Ook met de uitvoering van een groot aantal werken in Plan West, in totaal voor een bedrag van 459.000,ging de raad akkoord, zij het dat men in het vervolg beter en deskundig over dergelijke grootse plannen voorgelicht wil worden. TN ons land vertoeft generaal Del- gado, oppositieleider in het auto ritair geregeerde Portugal, die uit week en thans dus het leven van een balling leidt. Toen de generaal zondagavond op Schiphol aankwam, werd hem namens de minister van justitie aangezegd, dat hij voors hands niet in het openbaar mocht optreden en ook geen persconferen tie mocht houden. Het bestuur van de Partij van de Arbeid, onder welks auspiciën Delgado ons land bezocht, heeft daarop nogal wat lawaai ge maakt. De Portugese regeringspers daarentegen prees ons land als een voorbeeld van fatsoen. Nu kunnen de bordjes verhangen worden. Lof- prijzers en critici hadden 't woordje „voorshands" over het hoofd gezien. De minister van justitie wilde zich namelijk eerst eens goed laten in formeren over de antecedenten en bedoelingen van de Portugese bal ling. Die informaties zijn blijkbaar bevredigend uitgevallen. Aan Del gado is nu optreden in het open baar toegestaan. Dit dunkt ons ook redelijk, Delgado is een man, die normaal oppositie heeft gevoerd in zijn land en die zich als kandidaat voor het presidentschap had gesteld tegenover Salazar. Dit is echter in Portugal al een ernstig vergrijp. Wij kunnen dit moeilijk als vergrijp be schouwen en zien in Delgado dus een man, die recht van spreken heeft. Het regeringssysteem in Por tugal is in ons land wel eens het onderwerp van een proefschrift ge weest. geschreven door iemand, die in de Partij van de Arbeid een voor aanstaande positie heeft bekleed. Dat proefschrift was een-en-al be wondering. Die bewondering zal nu wel diep gezakt zijn. Wat Delgado zelf op een persconferentie ver teld heeft, was verre van vleiend voor de toestand in zijn land: Ver valsing van verkiezingsuitslagen, postcensuur, politiewillekeur, schril le tegenstellingen tussen armoede en rijkdom. Ook als men er enkele tientallen percentages overdrijving aftrekt, is het nog erg genoeg. DANG Jensen heeft de hand aan zichzelf geslagen. Dat is de conclusie van een officieel onder zoek. Niet ieder zal daardoor zijn twijfel ontnomen zijn. En het staat in ieder geval vast, dat deze Deen geestelijk is gebroken door hetgeen hem als ambtenaar van de UNO is overkomen. Hij had zijn aandeel in de samenstelling van het rapport over de Hongaarse opstand. In die kwaliteit werd hij belast met het verhoren van vele vluchtelingen. De verklaringen van de meesten hunner kon hij slechts los krijgen onder de belofte, dat aan niemand hun namen zouden worden bekend gemaakt. Desniettemin eiste secreta ris Hammarskjoeld, dat de lijst met namen hem zou worden overhan digd, opdat ze in het archief zou worden gedeponeerd. Bang Jensen weigerde. Hij wilde zijn belofte trouw blijven. Hij vertrouwde ook niet alle personeel van het secreta riaat, waaronder immers ook Rus sen en andere communisten zitten. Tenslotte is de lijst verbrand. Maar Bang Jensen kreeg wegens zijn „in- disciplinaire" houding ontslag. Dit ontslag siert de UNO en zijn secre taris niet. Alle bewondering gaat uit naar de standvastige Deen. Als we het Amerikaanse weekblad „Newsweek" mogen geloven, werd Bang Jensen nog door een tweede zaak gekweld. Een lid van de Rus sische UNO-delegatie had hem in 1956 in vertrouwen genomen over zijn voornemen asiel te vragen in Amerika. Deze Rus verklepte ook, dat een Amerikaan met een hoge functie in de V.N. een spion voor de Sovjets was. Bang Jensen mocht dit doorgeven, als er maar niets zwart op wit werd gezet. De UNO- administratie hield zich daar echter niet aan. De beschuldigde Ameri kaan kreeg het desbetreffende pa pier onder ogen. Hij waarschuwde de Russen, die hun „verrader" met een naar de Sovjet-Unie terugvoer den. De Amerikaan zit nog op zijn hoge post en bewerkte mede het ontslag van Bang Jensen. Als dat alles waar is, kan men slechts spre ken van een corrupte V.N.-organi- satie.-Een streng en onpartijdig on derzoek mag niet uitblijven. Het ..heerlijk avondje" is geen ty pisch Nederlands privilege, want het geld evenzeer de Engelse natie, zij het dan dat onze Sinterklaassfecr daar op de Eerste Kerstdag wordt beleefd. In de komedie van Elaine Morgan „Zijt Wellekome", dat de KRO-televisie vanavond uitzendt ,n de vertaling van Nel Bakker, zal blijken, dat de overeenstemming zeer ver gaat. In het gezin Meadows wordt be sloten dat „men er dit jaar niets aan zal doen" om het aldus uitge spaarde geld om te zetten in een groot cadeau voor Ma (Carla de Raet). Als deze van het plan hoort, blijkt zij echter van mening, dat het geld nog beter besteed kan wor den aan Tante Jane (Magda Jans- sens), die de feestdagen bij de fa milie zal komen doorbrengen. Wat hiervan het gevolg is zal blij ken in dit vrolijke spel. waaraan o.a. Lucas Wensing, Matijke Bakker, Marianne Rector en de jeugdige Go- dert van Colmjon meewerken. Luc van Gent heeft de regie. Dit spel begint om 8.50 uur. Tevo ren kan men kijken naar „Vademe cum", waarin Jan Willem Hofstra een gesprek zal voeren met dr. J.J.A. van leisel, lector in de expe rimentele dierkunde aan de Leidse universiteit. Zij zullen spreken over de taal, waarmede dieren zich onder ling verstaanbaar maken. België: De Vlaamse televisie draait de speelfilm „De spiegel der duister nis" vanaf half 9. Daarna wordt in close-up de aandacht gevraagd voor een enquête over de cinema. Onderdeel van het NCRV-jubileum- programma „Vlag in top" is ook vanavond weer de actie „4 X Z....N". Dit spel wordt vanavond uitgezonden vanuit Vlissingen, waar Johan Bode graven de leiding heeft. Voorts in dit feestprogramma de cabaretière Het ty Blok en het nieuwe koor „Novi Cantus". Het Avro-avondprogramma vangt om half 8 weer aan met ..Koek en ei" waarin ook Opa Roel Spruyt weer aanwezig is. Van 8.05 tot 9.15 uuj concerteren diverse solisten met h(Omroeporkest. Onder hen bevindt zich de beroemde vilolist' Thomas Magyar, die zal soliëren in een ron do capriciosso van Saint-Saëns, en de Heerlense pianist Jo Dusseldorp. Om kwart over 9 begint de uitzen ding van het hoorspel ,,De koningin en de ketterse".

de Stem | 1959 | | pagina 3