Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Zuid-Beveland MIESTER OIjcL^ Beleid achter gesloten deur ondemocratisch Dagblad De Slem Slachtoffer overleden BROCHURES VAN OMSTREEKS 1860 Pater Wesseling in Hulst over„Doen alsof het kan'' Diamanten bruidspaar Gasmij huldigt jubilaris 6.- ZEEUWS TIJDSCHRIFT BEURS van AMSTERDAM Ongeanimeerde stemming MIDDELBURG Voorlich tingsavond „De Bouwnijverheid" VLISSINGEN Scheepssloperij heeft het druk Scheepsbeweging waar warmte helpt, helpt PHILIPS Infraphïl beter DUFF GORDON SHERRY GOES Opvoering van „Mama San" LEBO 15 jaar Perikelen rond de kanaalverbreding COMMISSIE ONTWIKKELING ZEEVISSERIJ ...en zo'n grote fles koffiemelk >fA Vz liter Ja Panique rondom dame op cocktailpartij Expositie in Zeeuwse Statemaal Oceaan-brug Hoogwaterstanden ONZE 3 SINT NIC0LAAS VERRASSINGEN: 1e das 2e das halve 2 dassen samen prijs 4.- 2. 1e hemd 2e hemd halve prijs 2 hemden samen 1e paar ankiets 2e paar halve prijs 2 paar ankiets samen F erkeersontsluiting zorgt weer voor een fèestelijke verrassing AGENDA Vandaag DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 3 DECEMBER 1959 Gisteravond gaf de Nederlands christelijke bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid een voor lichtingsavond in restaurant Wohler. Deze avond kwam tot stand in samenwerking met de katholieke en algemene bond in de werkgevers organisatie ,,De bouwnijverheid" Er werd een film vertoond, die een Indruk probeerde te geven van de wijze, waarop de sociale voorzieningen in de bouwnijverheid worden uitge voerd. Hierna werden de door de aan wezigen gestelde vragen deskundig beantwoord. De scheepssloperij van Simon's JVIetaamandel, heeft voorlopig volop werk. Vorige week arriveerden nog twee Engelse hopperdredgers om tol jchroot verwerkt te worden. Daarnaast ligt nog het Engelse s.s. Memling aan de sloopkade. Het van 1943 daterende schip, is tót nu toe het grootste, dat voor de slope rij arriveerde. Sinds vorig jaar, toen men met slopen van schepen begon, is reeds een flink aantal schepen tot op de kiel in stukken gebrand. De eerste was een Shell tanker, waar na o.m. enkele schepen van Asso ciated Humber Lines. Simon's Me- taalhandel heeft thans een gehele zijde van de binnenhaven in gebruik. De enige moeilijkheid bij het slopen ondervindt men wanneer de bodem sectie in stukken gebrand moet woi- den. De gehele bovenbouw en romp. wordt normaal gesloopt, terwijl het schip langs de kade ligt. De bodem sectie moet nl. droog gezet worden. Hiervoor is het vernielde stuk kade aan de buitenhaven in gebruik ge nomen. De golfslag heeft daar voor een natuurlijke dwarshelling be zorgd. Wanneer de kade, hopelijk binnenkort, hersteld wordt zal men naar een andere gelegenheid moeten omzien. Vlissingen aangekomen 1-12 Ned. Jj'maniik, Ned. Wim 1 (M'burg). cl1.2 .Turk Armentisis, Ned. Expo. Vhssingen vertrokken 1-12 Ned Tji- manuk, Turk Titas. 2-12 Be Scaldis. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned schepen) 1-12 Josef Swenden (van Tern.), Eemsmond, Hesione, Fambo. Silvaplana, Almdijk, Michels Swenden (Tern.), Peter Swenden (Gent) Cal- vijn (Sluiskil). 2-12 Interpide, Adm. de Ruyter, Oosterburgh, Thames (Tern.), Ritornel, Kerkedijk, Alge (TernVlissingen gepasseerd naar zee (Ned. schepen). 1-12 Biak. Hunter, Agamemnon, Angeja. 2-12 Madzy, Rempang, Cawi, Guineekust Olive, Meliskerk, Alphacca. (Advertentie) i Advertentie) denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen: 29.ZS en 37.5® (Imp. Wilnaeriok Muller N.V, A d.ua Breskpna De raad beslool.... De raad besloot 1527.te noteren voor vernieuwing van de verduiste ringsgordijnen voor een lokaal van de openbare lagere school. Voorts om de speeltuin in de Bloemenwijk te sub sidiëren met 150,omdat het de buurtvereniging anders onmogelijk was de speeltuin verder te exploi teren. De raad wijzigde het reglement van orde voor de raad, waardoor de manier, waarop de notulen gewijzigd kunnen worden of aangevuld, geregeld is. Bezwaren tegen de notulen moeten schriftelijk worden ingediend, daar draait het om. De burgemeester en waarnemend burgemeester werden door de raad aangewezen om de gemeente te ver tegenwoordigen in de Commissie Samenwerking kustgemeenten west- Zeeuwsch-Vlaanderen. Men behandel de weer een geval van financiering voor een vissersvaartuig. Graauic Zaterdag 5 december heeft ons dorp een diamanten bruidspaar. Op die dag vieren Jozef Boone en Apo- lonia Daalman van Schelfoutshoek hun 60-jarig huwelijksfeest Het feest za! men slechts in familiekring vie ren. 's Morgens om 9 uur zal een H Mis uit dankbaarheid worden op gedragen. St.-Jansteen PLAFOND INGESTORT In de kleuterklas van de r.-k meisjesschool is een deel van het plafond ingestort. Gelukkig waren er op dat moment geen kinderen in de klas aanwezig. Sluis Beker schietwedstrijd De schietwedstrijd tevens bindings dag voor de res. rijkspolitie in de groep Aardenburg in hotel Central te Sluis gehouden was druk bezocht. Het betrof de jaarlijkse wedstrijd met een wisselbeker als inzet, waar van res. wmr. J. Ketele te Sluis de houder was. De burgemeester van Sluis, gaf o.m. blijk van zijn belang stelling. Winnaar werd ditmaal res. wmr. A. Leliaert (Sluis). De uitslag luidde: 1. Res. wmr. I A. C. Leliaert, Sluis, wisselbeker; 2. res. wmr. I J. Kete le, Sluis, medaille; 3. res. wmr. I A. Bogaart, Sluis, medaille; 4. res. wmr. I T. Kloosterman, Sluis; 5. res. Of de Japanse miljonair, die Cruys Voorbergh de toeschouwers voor ogen bracht in het spel ..Marna San dat de Toneelgroep Theater in de Prins van Oranje bracht, enige over eenkomst met de werkelijkheid ver toont, weten wij niet. Wel was he' de Japanner, die in de geest van dc westerling bestaat. Misschien had den ook de gratie der Geisha en le Japanse teksten slechts deze echt heid. Daar kwam het in „Mama San" ook niet op aan. Cruys Voorbergh heeft in dit stuk op zeer simpele gegevens gebou«'d en een dankbaar gegeven voor een damesbladverhaai meesterlijk spel geleverd. Hetzelfde geldt voor Enny Mols de Leeuwe, die een zeer le vendige Jiddische vrouw verbeelde, schoonmama van een Amerikaans diplomaat. De tegenstelling tussen oost en v/est heeft in dit blijspel reden ge geven tot menige glimlach. Wie ie capriolen van de eenvoudige „Mama San" bij het Japanse ceremonieel ziet, kan niet anders Dt auteui Leonard Spigelgass heeft dit vraag stuk wel heel erg simpel geschetst, met de kennelijke bedoeling overi gens een belangrijker kwestie aan de orde te stellen: De verhouding mens mens, ongeacht de discrepantie, die 'n verschillend cultuurmilieu nu een maal met zich brengt. Maar het een hangt nu eenmaal aan het ander. En dit is de zwakheid van het blij spel. Verder niets dan lof voor de wijze waarop de Toneelgroep Theater het vorm geeft. 'a-Hpprpnhnp.k JERRY ALS BABYSITTER Zaterdag en zondag a s. za] in „de Jeugdhoeve" de kolderfilm „Jer- Dagblad ooor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen; Hulst. Dubbele Poort 7 tel. 2377. Rayonredacteur: W. de Leeuw Rayonbeheerder: L. K M. dt Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes. Westsinee) 98. tel. 2236. Rayonredacteur: C. Bastianen Rayonbeheerder: J Fait Prijs voor losse advertenties oestemd vooi de editie voor Zeeiand I 0.16 per mm Voor .Ingezonden Mededel» gen' f 0.37 per mm BH contract aaD zienlltk reductie „Kleintles" 3 regels or minder U.wo elke --egel raeei 0 15 Bij plaatsing ook to Brabantse oplage resp I I 5( en t 0 40 BH 3 achtereenvolgende ongewHzigde plaatsingen dt derde plaatsing tegen half geld ry als babysitter" worden vertoond De grappenmaker Jerry Lewis, in deze film een goedhartig jongmens Clayton geheten, stemt er in toe de baby's te verzorgen van een film ster die in het geheim is getrouwd. Vanzelfsprekend ontstaan er dan merkwaardige en grappige misver standen die ook weer woiden opge lost, hetgeen voor de arme Clayton maar gelukkig is. Het slot is dat Jerry de kinderen weer aan de moe dei terug kan geven en dat hij trouwt met haar zuster, die hem na enige tijd een vijfling schenkt. Een aardige film, waarin Jerry Lewis voor de nodige grappenmakerij zorgt. Alle leeftijden. H pin kpnazanr! STRAATNAAMBORDEN VERNIELD Onlangs werden ook de polderwe ger van straatnaamborden voorzien Dit zeer ten gerieve vooral van vieemdelingen. De laatste dagen echter blijken enkele jongelui er hun vermaak in te vinden deze op me talen staanders geplaatste borden grondig te slopen. AANPLANT SPORTVELDEN Ook al moest tengevolge van de langdurige droogte de inzaai van het gemeentelijk sportveldencomplex tot het aanstaande voorjaar worden uit gesteld. de aanplant zal haar beslag krijgen. Dezer dagen werd het plantmateri- aa] aangevoerd. Leicpdorp In verband met het 15-jarig bestaan der RKVV Lewedorpse Boys werd een herdenkingsbijeenkomst gehou den in de zaal van J. Menheere. Voorziter J. de Kooning opende deze bijeenkomst en memoreerde in het kort de geschiedenis van de Boys. De vereniging heeft zijn ups en downs gekend en zal al 't minder goede uit het verleden moeten vergeten en met goede moed de toekomst ingaan. In het voorjaar zal een bezoek ge bracht worden aan een wedstrijd in de eredivisie. Als een van de hoogte punten uit het verleden kwam naar voren het gaan spelen in de KNVB. In deze competitie zijn er tot nu toe door Lew. Boys 36 doelpunten ge maakt. De verdediging is 24 maal ge passeerd. Reeds in het eerste speel jaar in de KNVB-competitie werd men kampioen. Daarna werden de verschillende spelers en bestuursleden gehuldigd. Het waren H. Moreau, M. Raas, als keeper J. Vermeule en J. Raas als penningmeester. Daarna sprak de vice-voorzitter H. Raas een woord van dank aan het adres van de voorzi'.ter die vanaf de oprichting deze functie wmr. I J. de Kayser, Aardenburg; 6. Res. wmr. I H. de Vriendt, Aar denburg; 7. res. wmr. I P. Plog, Cadzand; 8. res. wmr. I J. Focke, Aardenburg. De heer Leliaert was in 1957 ook winnaar dezer beker. Adj. A.J. Punt uit Aardenburg reikte de prijzen uit. Opperwachtmeester Ulter uit Sluis had de algehele leiding. Sa» van Gent In de laatst gehouden vergadering van de raad is door de katholieke raadsfractie by monde van de heer Colsen aangedrongen op het openen van besprekingen met de eigenaars en gebruikers van percelen, die aan de verbreding van het kanaal ten offer zullen vallen. Het gemeentebestuur nu heeft daartoe twee avonden gereserveerd om de eventuele wensen en verlan gens van de toekomstige gedupeerden te bespreken. Maandag 7 december a.s. wordt in hotel Tivoli de eerste bespreking ge houden, terwijl dinsdag 8 december een gedachtenwisseling plaats vindt in de rapportzaal van de spiegelglasfa- briek, telkens om half acht 's avonds. Voor de eerste bespreking zijn de toekomstige gedupeerden van de Sint Anthonykade, Oostdam, Verbindings straat, Nieuwstraat, Prinsenkade en Oostkade uitgenodigd, terwijl de dinsdag de bewoners van „de Stui ver" een onderhoud met burgemees ter en wethouders zullen hebben. TERNEUZE1N Elf kandidaten voor vierde t.v.-toestel Met tien andere goede inzenders moest de heer L. Breepoel. le Ver bindingsstraat Terneuzen, kampen voor het vierde tv-toestel dat door de ,,Klimop"-actie werd uitgereikt. Aan deze kamp moest de notaris te pas komen, die de winnaar bij lo ting aanwees. Precies 412.000 gram hadden zij geraden. De (bijna) ge lukkigen woonden niet alleen in Ter- neuzen, maar ook in Sluiskil, Sas van Gent en Zaamslag. Het was een hele consternatie toen een massa mensen die de karavaan op zijn speurtocht begeleidde, stilhield voor de woning van de familie Breepoel die door buren en vrienden onstui mig werd geluk gewenst Mevrouw Bieepoel wist eerst niet wat haar overkwam. Zij zag er bleek van. Dat was echter gauw voorbij toen na enkele minuten de eerste beel den op het scherm verschenen. De heer Breepoel is gepensioneerd. De politie kon nauwelijks de jeugd, on danks de herhaalde waarschuwingen van de ,,Klimop"-voorzitter. de heer W. Bliek, tussen de auto's der ka ravaan vandaan houden. BEVORDERD Onze vroegere stadgenoot de heer C Sol Cz„ thans adjunct-commies titulair te Rotterdam is bevorderd toi commies titulair bij 's Rijks Belastingen. Z uiddorpe UIT DE GEMEENTERAAD In de gemeenteraadsvergadering werden vastgesteld de rekening van de school 1958 en de begroting 1960. Ook werd besloten namens de ge meente voor de jaarmarkt twee be kers en drie medailles te schenken. VERDWENEN GEBRUIK Bij de vele oude gebruiken die hier geheel of gedeeltelijk verdwe nen zijn, doch vroeger in onze ge meente hoog in ere werden gehou den, behoort ook het vieren van St. Eloy, „Sinteleu" zoals men het al gemeen noemde. Voor de smeden en de landbouwers was dat tot in het begin van deze eeuw een grote dag. Voor de eersten omdat zij dan hun jaarrekeningen betaald kregen en voor de laatsten omdat zij die dag bij de smeden te gast waien en als kwitantie een feestelijk middagmaal kregen voorgezet dat bestond uit „savoyen met bouillie" (gekookt vlees). De savooien stonden daartoe bij de smeden reeds daags te voren in wastobben klaar, vaaK meer dan drie en het gehele smedengezin was in de weer om deze schoon te ma ken, voor de te verwachten vijftig t-n zestig gasten. De gehele dag ble ven de landbouwers op „Sinteleu" in het dorp en bij de smid die voor een jaar hun klandizie had. Tegen woordig is er van jaarrekeningen nauwelijks nog sprake en „Sinte Aanrijding bij Sluiskil Vorige week woensdag werd de 54-jarige L. de Moor te Sluis kil per fiets op weg naar huis aangereden. Tengevolge van de bekomen verwondingen is het slachtoffer dinsdagavond in het St. Elisabeth-ziekenhuis overle den. Advertentie) Op de Gasmij te Goes is gister morgen de heer Chr. Westrate, veertig jaar fitter bij het gasbedrijf, gefêteerd. Wethouder J. J. van Melle hoopte, dat de jubilaris nog menig jaar de gemeenschap middels dit nutsbedrijf mocht dienen. Hij bood hem een ge schenk aan onder couvert. Ir. R. Sweep, directeur van het gasbedrijf memoreerde de staat van dienst van dc heer Westrate, waarbij hij even stilstond bij de moeilijke dagen na de watersnood. Om de lek kages in de leidingen te hersteilen had de heer Westrate een vernuftig apparaat bedacht, en dank zij dat was het mogelijk Krabbendijke in juni weer van gas te voorzien. Met enige cijfers betreffende de groei van de afzet van het bedrijf illustreerde hij de periode, waarin de jubilaris districtsfitter was. Het aantal aange slotenen is in Krabbendijke. Waarde, Rilland, Bath en Oostdijk sinds 1957 met 10 procent gestegen, het gas verbruik met 20 procent. Ook ir. Sweep overhandigde de heer Westrate een enveloppe. Voor diens echtgenote waren er bloemen. De minister van landbouw en visserij heeft een commissie ont wikkeling zeevisserij ingesteld. Bij zijn besluit daartoe heeft pninister Marijnen overwogen, dat het wense lijk is tot een oplossing te geraken van de problemen, welke voor het bedrijfsleven voortvloeien uit de zich voltrekkende veranderingen op het gebied van de produktie en de afzet van vis en visprodukten. Voorts heeft de minister overwogen, dat het wense lijk is het bedrijfsleven te doen bij dragen tot de gedachtenvorming terzake. De commissie onder voorzitter schap van prof. A. I. Diepenhorst, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen heeft tot taak haar oordeel uit te spreken over de in het licht van die veranderingen gewenste ontwikkeling van het Nederlandse visserijbedrijf alsmede over de ter bevordering van die ontwikkeling te gebruiken middelen. Tot lid van de commissie is o.a. benoemd burge meester A. L. S. Lockefeer uit Hulst. (Advertentie) Zij zocht ijlings een goed heenkomen „Dat werd te gek!" - wilde Jonk- vrouwe van H. tot Z. ons nog wel haastig vertellen terwijl zij haar sportwagen startte. „Iedereen en iedereen wilde weten hoe dat verruk kelijke parfum heette" En ik zeg het ze niet, want zó'n ontdekking wil ik voor mezelf houden". I Inderdaad omwuifde haar een heer- j iijk frisse en tegelijk mysterieuze geur, die ons tóch deed proberen; „Maar hoe héét het dan?" De Jonkvrouwe zei: „PANIQUE" en stoof weg, en wij schreven het niet alleen voor U op, maar vonden óók nog voor U uit dat deze creatie van René Pascal in ons land maar f 4.2J kost. Evenzeer als de tijd, die wij thans beleven, was de kwart-eeuw, waarin de provinciale bibliotheek ontstond, voor Zeeland een tijdvak vol van problemen. Hiervan getuig) de ruime expositie en de statenzaal. Alles beheersend was toen als nu het vraagstuk der verbindingen. Voor die tijd wilde dat zeggen: de aan sluitingen van Zeeland aan het Euro pese spoorwegnet. De brochure ,,Zee- land's vernedering" door de bekende Middelburgse advocaat mr Ph. van den Broecke levert het bewijs, dat het met die aansluiting niet vlot ver liep Als men niet Stavenisse of Brouwershaven tot eindpunt van de Zeeuwse lijn verkoos, maar directe verbinding van de mond van de Westerschelde met het Rijnland tot doel stelde, was afdamming van het Kreekrak en het Sloe noodzakelijk en moest zowel door Zuid-Beveland als door Walcheren een kanaal worden gegraven. Dat riep vele problemen op, technische, maar blijkens het verschenen aantal brochures veel meer nog juridische. België kon krachtens de tractaten vergaande eisen stellen. Tal van brochures herinneren aan deze fase uit de Schelde-strijd. Toen de spoorwegverninding tot stand was gekomen en de havens lei'." is geheel in het vergeetboek I van Vlissingen waren geopend, kwa geraakt. men nieuwe onderwerpen aan de orde. Een gelukkig levensteken kon Vanavond is in de Basiliek van Hulst de eerste van een serie van drie conferenties, die pater P. Wesseling houdt voor de jongeren van oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Onderwerp van gesprek is: „Doen alsof bet kan" ln vele andere plaatsen van ons land heeft pater Wesseling met deze con ferenties al veel succes gehad. Men verwacht ook in deze streek veel belangstelling voor de op de jongeren afgestemde conferenties. Het is moeilijk te zeggen wat het geheim is van de successen van pater Wesseling met zijn bekende jongeren- conferenties. De onderwerpen die hij behandelt, zijn afgestemd op de gods dienstige problematiek van de huidige jonge mens. Ze worden niet opper- bekleedt en in zijn dankwoorden be- vlakkig, maar diep behandeld, een- trok hij tevens P. de Baar, die reeds" voudig maar indringend voorgedragen. een zich niet thuis voelen in het kerkelijke leven. Daarnaast staat ook de behoefte aan het zoeken naar ge loofsverdieping en geloofszekerheid. De jongeren van vandaag denken anders, leven anders, en willen mis schien liever „christen" dan katholiek zijn. Het is maar de kwestie om het aanknopingspunt en de weerklank te vinden. Pater Wesseling heeft zich zeer -verdienstelijk gemaakt met het denken van de jongeren aan te voelen. Hij bezit de kunst om de betekenis van Christus en de kerkelijke levens houding in hun leven duidelijk en leefbaar te maken. voor de officiële oprichting in Lebo voetbalde. Als lid sprak de heer C. de Koo ning een woord van dank en hulde aan het adres van het bestuur. De bijeenkomst werd besloten met een gezellig samenzijn. Pater Wesseling praat recht op de man af. Men hoort wel eens klachten, dat de huidige jonge mens ongodsdienstig zou zijn. Overal blijkt bij vele jonge ren sprake te zijn van een onbehagen. Morgen, vrijdag 4 december, gel den voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 5.33 en 17.58 uur, te Ter- neuzen om 4.48 en 17.18 uur en te Vlissingen om 4.15 en 16.47 uur. een schrijver de eerste vaart van eer. mailboot van de Mij Zeeland naar Engeland noemen. Maar men zag wijdere perspectieven. M.H- Jansen wilde een brug over de oceaan bou wen in de vorm van een vaste stoom vaartverbinding van Vlissingen op Amerika. Het centrum van Nederland wist de voordelen van een dergelijke verbinding op te eisen, niet zonder strijd echter, zoals weer verscheide ne vlugschriften leren. Tot kleiner kring beperkte zich de belangstelling voor de herziening van liet polderreglement. Allerlei vragen kwamen aan de orde: of de polders publiek dan wel privaatrechtelijke lichamen waren, de omvang van het toezicht der provinciale overheid op de polders. Bovenal gaf de regering voor de calamiteuze polders tot tal van strijdschriften aanleiding. Ook de bezwaren van de ingelanden uit de verschillende polderdistricten ko men in de tentoongestelde brochures tot uiting. Andere problemen kwamen de aan dacht vragen. Dirk Dronkers, een der grootste ijveraars voor de tot standkoming van de Zeeuwse spoor v/eg, wekte belangstelling bij de be woners van Walcheren voor de dui nen als een goudmijn met het oog op de duinwatervoorziening. Straat verlichting door middel van gas werkverschaffing, de marinewerf te Vlissingen, plaatsing van een recht bank in Zeeuwsch-Vlaanderen, vor men naast de andere interessante brochures de inhoud van deze expo sitie, die tot 12 december is open gesteld in de Statenzaal. Advertentie) le VERRASSING: 2 DASSEN Trevira Terylena - Rhodia. Moderne kleuren en strepen. 2e VERRASSING: 2 HEMDEN Ie kwaliteit poplin of no-iron. Unl - ton sur ton - modems streepjes. 3e VERRASSING: 2 PR ANKLETS Stretch-Nylon. 260 I25 375 Sterke kwaliteit - Moderne dessins. ALLES IN GRATIS LUXE VERPAKKING Informele raadsvergaderingen, besloten zittingen en afdelingsonderzoek van de gemeentebegroting, waarbij de gehele raad afdeling is, zijn een aantasting van het democratische beginsel. Met dit openlijk te poneren in het vijfde num mer van het Zeeuwse Tijdschrift heeft G. A. de Kok een punt van veler wre vel aan de orde gesteld. Want deze zogeheten „onder-onsjes", waarbij de journalist en met hem de krantclezer, die burger is, buiten blijven, nemen in Zeeland hand over hand toe. (Advertentie) De burger bezoekt zelf niet de ver gaderingen, waarin zaken van open baar belang ter tafel komen. Hij leest 's morgens zijn krant, die hem inlicht over de gang van zaken. De krant heeft daarom een openbare functie. De burger vertrouwt op zijn lijfblad. De slotsom van de „commissie recht op informatie", ingesteld in 1958 door de Nederlandse Federatie van Journalisten, is een samenvat ting van de Koks gedegen en gedo cumenteerde betoog. Over de vrij heid van nieuwsgaring schrijft de commissie: „Dit recht, aanvankelijk af te leiden uit de publieke functie van de pers en uit de normen van behoorlijk bestuur, vindt tegenwoor dig ook bescherming in artikel 10 van de Europese Conventie voor de rechten van de mens." Hier valt dus het woord recht. Recht op de vrije toegang tot de bronnen van het nieuws dat de redactionele vertegenwoordiger ap grond van het burgerschap van kran telezers heeft, heeft niets van doen met hoofse goedheid der autoritei ten. Het is bovendien verstandig en eigen aan „behoorlijk bestuur" zaken van openbaar belang niet te verhe len. Is gezien de actualiteit de Koks artikel wel bijzonder interessant, ook de overige inhoud van dit nummer verdient alle belangstelling Drs. M.C. Verburg, directeur van het ETI Zee land, vertelt misschien weinig nieuws in zijn artikel „De ontwikkeling van Zeeland door verkeersontsluiting" In een insulaire provincie is dit vraagstuk echter altijd aan de or de temeer nog als men een eco nomische opbloei betracht- Drs. Verburg geeft in kort bestek een hierdoor niet overal even heldere samenvatting van de vraagstukken ter zake. Met belangstelling zien wij de re pliek van A.L.A. Borst tegemoet -jp een artikel van drs Verburg in dit nummer als wederwoord op de Borsts bespreking van het cong es over de communicatiemiddelen in de voor gaande aflevering van het tijdschrift. Borst gaf daarin nogai venijnige prikjes aan de regionale chauvinist. Blijkbaar heeft zijn pen de strijd- Vanaf heden t/m 31 dec. a.s. ontvangt een ieder bij aankoop van een INDUS-horloge tegen inlevering van deze advertentie voorzien van naam en adres bq Uw Horloger Juwelier of na inzending van Uw garantiebewijs aan N.V. v/h Ed. Goudsmit, Conradstraat 18, Rotterdam een fraaie „INDUS" kalender met 12 schitte rende foto's van Zwitserse landschappen uitge voerd in natuurlijke kleuren cadeau. Een geschenk, waarvan U het gehele jaar zult geaieten. Wanneer U dus van plan bent Uzelf of anderen zo'n betrouw baar INDUS-horloge cadeau te doen, knip dan deze advertentie uit. Naam:- Adres- Woonplaats Ia& lust van drs. Verburg geprikkeld. Acht kaarten illustreren het arti kel van M.P. de Bruin over het Sloe in de laatste vier eeuwen. Het is niet moeilijk het uit te lezen. Voor een historisch artikel een ver dienste. Hetzelfde kan gezegd worden van het stuk van Luc Montigny, die naar aanleiding van het Schouwse stra- rijden het verband tussen gebruiken van vandaag en zeer oude religies en erediensten boeiend in het licht stelt. Dr. C. de Galan poneert een ac tuele vraag moet de plattelander meedenken over de toekomstige ont wikkeling van zijn samenleving?) Dat zijn antwoord niet een-twee-drie „ja" luidt maar een tweede vraag behelst, verdient een uitvoeriger uit eenzetting. De vaste slotkoersen uit Wallstreet waren niet van invloed op de koers- vorming van de aandelen op het Damrak. Het was een vrij saaie boel en de stemming was ongeanimeerd. Het publiek, dat de laatste beurs- dagen steeds de stukken uit de markt heeft genomen, nam een rust dag, want de orders van die zijde waren zeer dun gezaaid. De arbi trage kon met veel uitrichten, niet tegenstaande de vaste tendentie op de Westduitse beurzen. De beroeps- handel geloofde het voor vandaag wel. Hier en daar overheerste het aanbod in lichte mate. AKUs hadden hiervan het meest te lijden en moes ten op 409 1/2 ruim drie punten af staan van de dinsdag behaalde winst van zeven punten. Philips twee pun ten lager op 735 1/2 en Unilevers rona de vorige slotkoers op 719. Kon. Olies ondergingen een koers- reactie op de stijging van de voor gaande dagen. In de scheepvaarthoek ging van middag aanvankelijk nog het meest om, hoewel de affaire minder was vergeleken bij de vorige dagen. l-12-'59 2-12-'59 Ned. '59 4 1/4 Ned. '47 3 1/2 AKU A Hoogovens cA Philips GBA Unilever Kon. Olie Schpv. Unie A'dam Bk. Kon. Zout cA A A A cA 98 1/8 98 1/16 92 92 1/16 413 409 742 747 1/2 737 734 1/2 720 1/4 717 3/4 163,60 162,55 144 1/4 144 324 1/2 325 1/2 645 645 NABEURSKOERSEN AKU 408; Kon. Olie 161,65; 735,5; Unilever 717. Philips MIDDELBURG: St.-Nicolaasmarkt Schouwburg: 8 uur Theater met Mama San De Eendracht: 7.30 uur Alg. verg. ZLM. Electro: 7-9.15 uur Oeld is macht, 14 j. GOES Stationswachtkamer 18.45 uur St.-Nicolaasavond St.-Raphael. GOES 10 uur: Premiekeuring voor anderhalfjarige hengsten en merries. ANTWERPEN Kon. VI. Opera 8 uur Madame Bertter fly.

de Stem | 1959 | | pagina 2