Met Algerije vlot het nu weer niet Zwart o p Wit LEEUWIN STEM-FEUILLETON JC meester f. 520," VELPON ill „TRIOMF" meer., meest.. e&t Qett&i wut apilzay atoomtsaar KAPITEIN RIJKERS MAAKT SCHOON SCHIP DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 28 NOVEMBER 1959 Deze week in het buitenland Naar vrije handel in heel Europa MEL Albert Ketelbey overleden Nederlander in Djakarta veroordeeld Poolse socioloog van zijn functies ontheven Japanse student doodt professor Het Wormergat bevatte: Appèl -loten! UW LOT IS HUN LOT kiyaJltiPI "Hi J! HUIZEN) Vergunning voor bromfiets in studie Liturgische kalender TV'RADIO'TV'RADIO'TV* LEEUWIN weer Eet-Zit-Combinatie door A M Biew van Ceta-Bever overzee ,»jop! Een Voor het lieleden maken iiet Sev- Lees er pagina's ustreerde het van waar mijn Stuur een idelijke ver- en Postbus U ont- naam betrekking tot het interna tionaal beraad hebben zich deze week nauwelijks nieuwe gezichts punten voorgedaan. Het westelijk beraad op 19 december in Parijs moet uitsluitsel brengen over de da tum van de topconferentie; maar Herter denkt blijkens een persge- sprek toch aan het voorjaar, waar schijnlijk eind april, waarmee pes simistische opvattingen, dat het wel eens 1961 zou kunnen worden van wege de zware diplomatieke reis- agenda's en de komende presidents verkiezingen in de Ver. Staten, voorshands lijken gelogenstraft. Intussen heeft er te New York bij de Ver. Naties nog een kibbel- partijtje plaats gehad tussen Russen en Amerikanen over de Hongaarse kwestie. De Amerikaanse afgevaar digde steunde het voorstel om daar over een nieuw debat te beginnen, omdat de Russen nog niet uit Hon garije zijn verdwenen en er nog steeds terreur heerst. Maar de Rus sische spreker vond dat debat maar een middel om de koude oorlog aan de gang te houden en helemaal in strijd met de geest van Camp Da vid. Cabot Lodge repliceerde toen snedig, dat het heel wat meer in de geest van Camp David zou zijn met terreur op te houden. De politieke commissie der Ver. Naties heeft ook een resolutie aan genomen, waarbij alle mogendheden worden verzocht geen proeven meer met kernwapens te nemen. De Ver. Staten en Engeland onthielden zich echter van stemming en Frankrijk stemde tegen. Eerstgenoemde sta ten willen zich het recht voorbe houden hun proeven te hervatten, als de Geneefse conferentie over de kernwapens niet spoedig tot resul taten komt en Frankrijk is vast van plan zijn kernproef in de Sahara door te zetten. Met het slagen van deze proef denkt men in Parijs nu eenmaal sterker te staan in het gezelschap der Grote Drie en Vier. QOK de interne regeling van het Algerijnse vraagstuk zonder in menging van de Ver. Naties of van wie anders ook, moet daartoe bij dragen. Maar de zo pas opgeflak kerde hoop op een spoedig bestand in Algerije is weer verflauwd. Het aanwijzen van in Frankrijk vastzittende opstandelingenleiders als onderhandelaars is door de Franse pers onmiddellijk als een be lediging opgevat en De Gaulle heeft laten weten, dat er natuurlijk alleen te praten viel met hen, die vechten en niet met hen, die zich buiten ge vecht bevinden. Er was trouwens nog een andere hinderpaal om tot onderhandelingen te komen. De Algerijnen wilden de delegatie laten spreken over de voorwaarden en waarborgen voor de zelfbeschikking van Algerije. Wat De Gaulle daarover had beloofd, leek hun te vaag. Maar in Parijs wil men alleen over het bestand onder handelen en over de zelfbeschikking later door een volksuitspra-k laten beslissen. Zo is men in deze aange legenheid weer vrijwel op het dode punt aangeland. JN een andere kwestie van alge meen Europees belang is wellicht wat meer licht gekomen. Het tot standkomen van de Europese vrij handelszone van de zeven landen onder leiding van Groot-Brittannië heeft aanleiding gegeven tot een uitvoerig debat in de Assemblée te Straatsburg tussen de Europese af gevaardigden en de ministers van de Europese Economische Gemeen schap. Er is hierbij sterke aandrang uitgeoefend om de verwezenlijking van de Euromarkt niet alleen snel ler té doen verlopen, waarmee Frankrijk voor de dag is gekomen, maar ook om de kloof te overbrug gen, die tussen het Europa van de (Advertentie) Zes enerzijds en dat van de Zeven en Amerika anderzijds zou kunnen ontstaan. Dit laatste ligt minder in de lijn van de Franse opvattingen, welke de Euromarkt eerder een protectio nistisch karakter willen toekennen. De andere landen, waaronder Ne derland voorop, zien echter met het oog op hun export naar derden, meer heil in een zo ruim mogelijk vrijhandelsgebied. In de geest van handelsverruiming ook ten opzichte van derden zijn er dan ook enkele besluiten genomen. Zo zullen 1 ja nuari 1960 de zes landen van de Euromarkt ook aan andere landen de voordelen op het gebied van con tingenten verlenen, welke zij elkaar toestaan. Zij mogen ook 1 iuli 1960 de tariefsverlagingen voor indu- strieprodukten, welke zij dan met elkaar overeenkomen, tot derden uitbreiden. Verder wil men na af loop van de besprekingen, welke men in het kader van de GATT, de General Agreement on Tariffs and Trade, dus op internationaal niveau volgend jaar gaat houden, tot een voorstel komen om onder beding van wederkerigheid het gemeen schappelijk buitentarief van de Euromarkt opnieuw belangrijk te verlagen. Minister Luns had namens Neder, land al voorgesteld het toekomstig gemeenschappelijk buitentarief 20 procent lager te stellen. Dit wordt nu nader bestudeerd. In de aangegeven besluiten komt van de zijde der Zes de behofte al duidelijk naar voren om de handel van Klein-Europa met de vrijhan delszone van de Zeven en met de Ver. Staten gaande te houden en discriminaties tengevolge van de blokvorming te voorkomen. Gelukkig leeft dezelfde behoefte ook bij de Zeven, die zich reeds tot de EEG in Straatsburg hebben ge wend met een boodschap, waarin zij hun vast besluit kenbaar maken te voorkomen, dat er twee blokken in Europa ontstaan, en er op aan. dringen spoedig onderhandelingen tussen de Zes en de Zeven te ope nen. Een positief antwoord uit Straatsburg is wel niet twijfelach tig, zodat er thans een goede kans op vrije handel in heel Europa in zicht komt. De Britse componist Albert Ketel bey is donderdagavond op 84-jarige leeftijd te Cowes op het eiland Wight overleden. Zijn bekendste werken zijn „In a monastery garden" en „In a Pe-sian market". fin Ketelbey schreef een sonate voor piano toen hij 11 jaar was. Een rechtbank in Djakarta heeft de Nederlander J. de Bruyn, gezag voerder van het Nederlandse schip „Tjiwangi" veroordeeld tot een boe te van 1 miljoen roepia, subs, vijf maanden gevangenisstraf. De Bruyn werd veroordeeld vopr een „economisch delict". Hij zou de Indonesische autoriteiten geen lijst verstrekt hebben van goederen ter waarde van 4 miljoen roepia die hij in Indonesië had ingevoerd. Vijf Chinese bemanningsleden van de „Tjiwangi" kregen zeven jaar ge vangenisstraf. De rechtbank citeerde een decreet van de president, waarin zware straf fen gesteld worden op overtredingen van economische aard, die betrek king hebben op vitale goederen zoals voedsel en kleding. Kapitein de Bruyn zou o.m. vitaminen, geweven stoffen, dekens, hemden, horloges, speelgoed, brillen en leren koffers hebben ingevoerd. (Advertentie) De Poolse regering heeft de voor aanstaande Poolse socioloog prof. Chalasinski ontheven van zijn func tie aan de Poolse Academie van We tenschappen. Eerder had de Poolse communistische partij kritiek gele verd op Chalasinski's „anti-marxisti sche" houding. De hoogleraar in de sociologie was plaatsvervangend wetenschappelijk secretaris van de academie. De regering heeft voorts gelast dat het instituut voor sociologie en cultuurgeschiedenis van de academie dat onder leiding van prof. Chala sinski stond, op 30 november wordt gesloten. De socioloog is ook ontheven van zijn functie van hoofdredacteur van enkele wetenschappelijke tijdschrif ten. (Advertentie) béste gelderse rookworst Een Japanse student die te diep in het glaasje had gekeken, gooide donderdag in een overmoedige bui een steen door de ruiten van het huis van de Amerikaanse professor Charles Ellio Perry, hoogleraar aan een universiteit te Tokio. De professor kon dit natuurlijk niet accepteren en nam de student bij wij ze van straf zijn identiteitsbewijs af. De jongeman wond zich hierover zo op dat hij de hoogleraar in een judo greep nam, tengevolge waarvan deze overleed. Het geheim van het derde Wormer gat is geen geheim meer. Hit de diepe kuil in het weiland van boer K. heeft men een kist opgediept met Appèl-loten! 'n Sensationele vondst! Ook voor u, want nu kunt u loten kopen bij alle bekende adressen. Wacht geen dag, want «Wl O i O ir sis ca S? dS i t Ö-2 De minister van Verkeer en Wa terstaat merkt in zijn memorie van antwoord inzake" de begroting voor 1960 op dat de vraag of het wense lijk is voor bromfietsers een theo retisch en/of praktisch rij-examen in te voeren reeds meermalen is over wogen. Tot dusver is daartoe niet overge gaan, omdat ernstig moet worden be twijfeld of het daarvan te verwach ten nut de uitgebreide organisatie, die daarvoor nodig zou zijn, wel zou rechtvaardigen, ook als men het examen tot een theoretisch deel zou beperken. De vraag of, en zo ja, in hoeverre het aanbeveling verdient op grond van een ingevulde eigen verklaring een soort bromfietsvergunning af te geven, die zou kunnen worden inge trokken indien een bromfietser blijkt een gevaar voor het verkeer op te leveren, is thans in studie bij de commissie veiligheid wegverkeer. De minister stelt zich voor zijn stand punt ter zake te bepalen nadat hem het advies van deze commissie zal hebben bereikt. i Advertentie) ZONDAG 29 november. Paars. Eer ste zondag van de Advent. Mis Ad te levavi, zonder Gloria. Credo. Prefatie van de H. Drievuldigheid. MAANDAG 30. Rood. H. Andreas. Tweede gebed Excita uit de Mis van zondag. Credo. Prefatie van de Apostelen. Breda: Derde gebed voor de Bisschop: Deus, omnium. DINSDAG 1 december. Paars. Mis van de eerste zondag van de Ad vent, zonder Gloria, zonder Alle- luia-vers, zonder Credo. Breda: Wit. H. Eligius. Tweede gebed Ex cita uit de Mis van Zondag. WOENSDAG 2. Paars. Mis van de eerste zondag van de Advent, zon der Gloria, zonder Alleluia-vers, zonder Credo. Tweede gebed H. Bibiana. DONDERDAG 3. Wit. H. Franciscus Xaverius. Tweede gebed Excita uit de Mis van zondag. VRIJDAG 4. Wit. Petrus Chrysolo- gus. Tweede gebed Excita uit de Mis van zondag. Derde H. Barba ra. Credo. Breda: Rood. H. Bar bara. Tweede gebed Excita uit de Mis van zondag. Credo. Of overal (behalve in Breda): Wit. Votiefmis van het H. Hart. Tweede gebed Excita uit de Mis van zondag. Cre do. Prefatie van het H. Hart. ZATERDAG 5. Paars. Mis van de eerste zondag van de Advent, zon der Gloria, zonder Alleluia-vers, zonder Credo. Tweede gebed H. Sabbas. NAAM De 36-jarige mevrouw Tay lor uit Murphy had al elf kin deren, toen ze dezer dagen haar twaalfde kreeg. Ze kon geen enkele passende naam meer bedenken. De kleine werd om zes uur 's morgens geboren. Daarom heeft me vrouw het kind na rijp be raad maar „Goeie morgen" genoemd. V oetbal Een verbaasd toekijkende Euro peaan heeft de meest ideale om schrijving gevonden van Amerikaans voetbal. „Het lijkt of de elftallen in ruimtepakken op het veld ko men", zei hü. Dat is trouwens wel nodig, want het spel heeft in de Verenigde Staten meer van een wild soort rugby weg. Ganster Volgende week is er weer een gangster beschikbaar. Het is Robert Touhy de Verschrikkelijke, die dan uit de gevangenis van Chicago ont slagen wordt na er vijfentwintig jaar achter de tralies te hebben gezeten. Hij hoorde indertijd bij de bende van Al Capone. Touhy zal eerst uit kijken naar een fatsoenlijk baantje. Lukt dit niet, dan neemt hij zijn oude handwerk weer op, aldus heeft hij verklaard. Prijs De heer Gunnar Hagglof, de ambassadeur van Zweden in Engeland, heeft op een fancy- fair in Londen de eerste prijs van de loterij gewonnen. Die bestond uit een gratis reis naar Zweden. Dieet De Amerikaanse filmacteur Orson Welles heeft onlangs weer eens iets verstandigs gezegd. Hij verklaarde: „Ik begin mijn dieet altijd 's avonds, zodra er de eerste uren geen maal tijd in zicht is". Weggelopen Een politieman in New York zag tot zijn bevreemding, dat een jonge tje wel twintig maal achtereen het zelfde huizenblok rond draafde. Hij hield het kereltje aan en vroeg wat de bedoeling was. „Ik wil van huis weglopen", zei het jongetje, „maar ik mag de straat niet oversteken". Muis „Grjjp die muis en gooi hem de zaal uit", riep de rechter van New Jersey angstig. Geen der aanwezi ge rechters en juryleden durfde er echter een hand naar uit te steken. Tenslotte was er toch een jurylid zo flink op te staan, de muis bij zijn staart te pakken en naar huiten te dragen. Het was Lorelei Raveson, de enige vrouw in het gezelschap. Or- „Maakt U zich daar maa* geen zorgen over. Op de een of andere morgen wordt li wakker om te ontdekken, dai het verdwenen is." ZONDAG 29 NOVEMBER HILVERSUM I. 402 m. KRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 8,25 Hoogmis NCRV: 9,30 Nws. en waterst. 9,45 Adventsliederen Convent van kerken: Kerkd. v.d. bap- tistemgemeente NCRV: 11,30 Gram. 11,40 Vocaal ens., instr. ens. en sol. KRO: 12,15 Act. geloofsproblemen, lez. 12,30 Strijkork. 12,55 Act. 13,00 Nws. 13,05 De Ihand aan de ploeg, praatje 13,10 De Wad- ders, hoorsp. 13,30 Lichte muz. 14,00 V. d. kind. 14,30 Filharm.ork. en sol. 15,50 Tegen de talentelling, praatje 16,00 Sport 16,30 Vluchtelingenprogr. IKOR: 17,00 Ned. herv. kerkd. 18,00 Het geladen schip, lez. 18,30 De kerk aan het werk. praatje 18,40 Wie oren heeft, hore NCRV: 19,00 Nws. uit de kerken 19,05 Koorzang 19,30 Doe aan mij een teken ten goede, lez. KRO: 19,45 Nws. 20,00 De katholiek en zijn gemeenschap, lez. 20,15 G'evar. progr. 20,45 U bent toch ook van de par tij? praatje 20,55 Promenade-ork. en sol. 21,25 De hel ligt niet ver van de hemel, hoorsp. 22,25 Boekbespr. 22,30 Nws. 22,40 Avondgeb. 22,55 Meesterwerken v.d. reli gieuze muz., muz. lez. 23,55-24,00 Nws. BESTEL TIJDIG 'x t IS met een fantastische aanbieding! ■Je Vlot blank eiken dressoir solide eetkamertafel 4 stevige blanke stoelen 3-zitsbank met 2 bijbehorende fauteuils Wollen epinglé naar keuze prima gegarandeerde stoffering 4= wollen salonkarpet 4= 6 m. moderne overgordijn- 4= stof, keuze uit vele dessins. 4: 16 m2 vloerbedekking naar 4= keuze ■Je moderne vlotte lamp. ALLES TEZAMEN SLECHTS BOVENDIEN EEN GRATIS SALONTAFEL Eet-Zit-Combinatie „SUCCES f 699.—. Onze crediet-service is 6 tot 18 mnd. Franco levering met eigen auto's Gratis opslaan tot latere levering WONING-INRICHTING alleen gevestigd VOORSTR. 318 DORDRECHT - Tel. 01850-4787 ZO'N BOTERLETTER BIJ UW BAKKER OF BANKETBAKKER! 67) De auteur verklaarde met kennis van zaken, dat het terrein over de ge- sing voorgesteld, die precies er tus sen in ligt: namelijk om de rots gedeeltelijk met kleine en gedeelte- hele afstand absoluut geschikt was lijk met grote hoeveelheden spring- voor de aanleg van kanalen. Inderdaad werd er reeds in de 1-te herfst van 1939 een aanvang ge- stof in de lucht te jagen en dan met uw super-stof. U hebt toch in principe geen bezwaren tegen een maakt met het „grote Toerkmenische dergelijk plan? Wat is uw mening, kanaal"; dit zou Toerkestan over van uw standpunt bekeen?" Joffe logeert bij Pjotr Kapitza, wat hij doorgaans doet wanneer hij in Moskou is. Hij zit juist met de heer des huizes te praten, als er bezoek voor Abram Joffe wordt aangediend. De bezoeker komt het vertrek bin nen en stelt zich voor „Grochowski'.' Hij is in uniform en hij draagt ge- neraalsdistinctieven. Kapitza en Joffe kennen hem van naam; hij is een kundig construc teur van vliegtuigen en hij heeft na de oprlog samengewerkt met Toepo- Transkaspië met de Kaspische Zee verbinden. Meer dan een miljoen ge vangenen gevoegd bij ongeveer drie miljoen gewone arbeidskrachten heb ben dit in 17 maanden onder on noemelijk veel offers dan ook ge presteerd. Dat was evenwel slechts het begin van het „Davydov-plan", zoals de aanleg van het „vijf rivie- renkanaal" in de toekomst genoemd zou worden. Het moeilijkste probleem was en bleef het oostelijke traject, daar de bergketen „Dryn", een uitloper van het Tannoegebergte, zich als een wig tussen de Ob en de Jenissej schuift. In het begin van juni 1949 laat Beria Professor Joffe bij zich komen. „Ik neem bij voorbaat aan, Abram Feodorowitsch" richt Beria zich tot de geleerde," dat u uitstekend op de hoogte bent van het Davydov- plan. Zoals u weet hebben wij onze tanden al enige tijd kapot gebeten op de „Glyba Krotoll" (een zuil vormige rots, die een overigens goed toegankelijk zijdal verspert). Het omleiden van het kanaal om deze rots zou betekenen, dat de lengte ervan met ongeveer 220 kilo meter zou worden verhoogd en dat door een bijzonder harde bodem, terwijl het „knabbelen" aan de rots met de gebruikelijke methoden en kele jaren zou kosten. Al maanden lang wordt het advies van profes sor Obroetschew ingewonnen, zoals Het antwoord van Joffe is kort. „Wij dienen eerst te onderzoeken welke voor ons de geschikte spring stofhaarden zijn. Voor een aantal haarden hebben wij niet voldoende stof in voorraad; er zijn hoogstens drie proefhoeveelheden aanwezig en een daarvan is al bestemd voor de herfsmanoeuvre. Er zouden voor dit lew. ontwerpen van de zogenaamde ,,A- bommenwerper", die als eventueel vervoermiddel van atoombommen is bedoeld. Zoals vele constructeurs, geleerden en ministers, tot Kapitza zelfs toe, die in 1946 benoemd is tot luitenant- generaal, heeft Grochowski de rang van generaal, waarvan hij evenwel, afmetingen naast zijn baas. Een klein jaar later zal hij aan ouder domszwakte sterven... „Neem me niet kwalijk, professor Kapitza", zegt de bezoeker, „maar de zaak gaat u ook aan..." Daaruit blijkt al dadelijk wat er aan de hand is. De lastgever, gene raal Maylschew, is minister en boven dien een van de vice-premiers van de Sowjetunie. Toen Beria in 1948 na de dood van Andrej Shdanow op perste atoomleider werd, werd Ma- doel dus slechts twee beschikbaar zijn. Laat Berner maar eens uitre kenen of dat voldoende is". „Hij en Lodkin krijgen onmiddellijk opdracht om dit na te gaan" looft Beria bereidwillig. De generaals Lodkin en Berner zijn twee Sowj et-autoriteiten op het ge bied van het gebruik van springstof fen. „Het lijkt me overigens waarschijn lijk", voegt Joffe er nog aan toe, „dat deze twee hoeveelheden toerei kend zullen zijn, de opzet voor?" In de eerste plaats zonder Hij heeft deelgenomenaan het lyschew als vijfde lid in'de almach tige atoomcommissie van het Krem lin opgenomen. Tot dusver is hij niet op de voorgrond getreden, nu gaat hij blijkbaar actief deelnemen aan de super-aangelegenheid. „En wat verlangt generaal ik bedoel minister Malyschew van ons?" vraagt Joffe. „Het vervoer van de beide proef objecten naar de plaats van bestem ming", luidt het antwoord. „Is hij bang, dat wij het hier al leen niet klaarspelen?" vraagt Ka pitza niet zonder een zekere spot. „Natuurlijk niet! Hij is alleen van mening, dat de zaak inmiddels in een stadium gekomen is, waarin het experiment en de praktijk hand in hand moeten gaan." „Dat heeft niet zoveel haast", zegt Kapitza sarcastisch. ,,Je begrijpt er niets van, Pjotr", voegt de diplomaat Joffe hem toe, zoals ook van zijn uniform, slechts bij bijzondere gelegenhden gebruik maakt. t 1» ir en hij vervolgt in het Latijn: „Utile Luitenant-generaal Malyschew dulci,J„ (Het nuttige met het aan- be- heeft mij met een speciale opdracht gename verbinden!) Joffe verkeert Professor Joffe belast deelt in de veronderstelling, dat de gast deze woorden niet kan verstaan. Maar daarin vergist hij zich; de luitenant-generaal heeft hem uitste kend verstaan en glimlacht erkente lijk. (wordt vervolgd) destijds dat van de mathematicus lont. Dat risico willen we liever tot voor de gast mee. Kapitza, die Jermak aan zijn voe ten heeft liggen, staat onmiddellijk op om het vertrek te verlaten In dergelijke gevallen is de aanwezig heid van een derde volgens de su- perwetten verboden. De viervoetige Én hoe stelt u zich vriend van Kapitza, die inmiddels al heel oud is geworden, staat ogen blikkelijk in zijn volle, imponerende HILVERSUM II. 298 m. VARA: 8,00 Nws. 8,18 Voor het platteland 8,30 Gevar. progr. 9,45 Geest, leven, lez. 10,00 Ka- mermuz. 10,30 Gevar.progr. AVRO: 12.00 Amus.muz. 12,30 Sportspiegel 12,35 Or gelspel 13,00 Nws. 13,07 De toestand i.d. wereld, lez. 13,17 Gevar.progr. v.d. strijd krachten 14,00 Boekbespr. 14,20 Koorzang 14,55 Toneelbesch. 15,10 Kamermuz. 15,50 Lichte muz. 16,30 Sportrevue VARA: 17,00 Gevar.progr. 17,30 Hoorsp. 17,50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. VPRO: 18,30 Kerkd. IKOR: 19,00 V.d. jeugd 19,30 De open deur, lez. AVRO: 20,00 Nws. 20,05 Gevar.progr. 20.35 Hoorsp. 21,15 Lichte muz. 21,45 Cabaret 22,15 Journ. 22,30 Nws. 22,40 C»ram. 23,10 Sportuitsl. 23,15 New York calling 23,20 Gram. 23,55- 24,00 Nws. RADIO VATICAN A 22.15 uur: Kerkge schiedenis in vogelvlucht. BRUSSEL, 324 m. 12,15 Amus.muz. 13,00 Nws. 13,15 V.d. sold. 14,00 Opera- en belcantoconc. 15,30 Pianospel 15,45 Sportrep. 17,00 Sport en nws. 17,05 Gram. 17,45 Sportuitsl. 17,55 Negro-spirituals 18,30 Godsd. halfuur 19,00 Nws. 19,30 Gram. 20,00 Ork.conc. (Om 21,00 gram.) 22,00 Nws. 22,15 Gram. 23,00 Nws. 23,05- 24,00 Gram. BRUSSEL, 484 m. 12,20 Gram 13,00 Nws. 13,15 Verz.progr. 17,00 Nws.' 17,45 Ork.conc. 19,30 Nws. 20.00 Filmmuz. 21,45 Nieuwe gram. 22,00 Wereldnws. 22,55 Nws 23,00 Jazzmuz. 23,55 Nws. MAANDAG 30 NOVEMBER HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7 00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag 7.40 Gew. muz. 8,00 Nws. 8,15 Radiokrant 8.35 Gram. 9.00 V.d. zieken 9,30 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 V d vrouw 10,15 Rondom het woord, theo logische etherleergang 11.00 Gram. 11.30 Quiz 12,00 Alt en piano 12,25 Voor boer en tuinder 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Meisjeskoor en instr. kwintet 12,53 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Conc.ork. 13,45 Gram. 14,05 Schoolradio 14,30 Gevar. progr. 16,00 Bijbeloverd. 16,30 Kamermuz. 16,50 Gram. 17,00 V.d. kleuters 17,15 V.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: Ned. Nieuw-Guinea: volk in overgang, door dr. F. C. Kamma 18,00 Orgelrec. 18,35 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af, praatje 19,15 Radio Filh.ork. 19,30 Radiokrant 19,50 Lichte muz. 20,15 Twee edellieden van Verona, hoorsp. 21,55 G«ram. 22,00 Pari. comm. 22.15 Vocaal-ens. 22,30 Nws. 22,40 Gram 22,45 Avondoverd. 23,00 Symf.ork. 23.45Gram. 23,55-24,00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,23 Gram. 8,00 Nws. D'aarna: orgelspel 8,35 Gram. 9,00 Gym. 9,10 Gram. VPRO: 10,00 Morgenwijd. VARA: 10,20 Gram. 11,15 Voordr. 11.35 Pianorec. 12,00 Lichte muz. 12,30 Land en tuinb.meded. 12,33 V.h. platteland, praatje 12,38 Gram. 13,00 Nws. 13.15 V.d. middenstand 13,20 Kamermuz. 13,45 Wik ken en wegen, praatje 14,00 Sopr. en piano 14,20 Hun lach klinkt van zover, hoorsp. 15,10 Gram. 15,25 Het Residentie-ork. en. sol. 15.45 Zestig min. voor boven de zestig 16,45 Oude liedjes 17,00 Gram. 17,25 Ham mondorgelspel en zang 17,50 Mil. comm. 18.00 Nws. en comm. 18,20 Lichte muz. 18,50 Openbaar kunstbezit, lez. 19,00 Pari. overz. 19,15 Regeringsuitz.: De Ver. Na ties in de afgelopen weken door mr. C. W. A. Schürmann, Nederl. permanent vertegenw. hij de Ver. Naties 19,30 Ca baret 20,00 Nws. 20,05 Gevar.progr. 21,15 Cabaret 21,55 Gram. 22,30 Nws. 22,4:0 Concertgeb.ork. 23,55-24,00 Nws. RADIO VATICANA 22,15 uur: Pauselijke missie-intentie. BRUSSEL, 324 m. 12,00 G'evar .muz. 12,30 Weerber. 12.34 V.d. landb. 12,42 Ge var. muz. 12,55 Koersen 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Kamermuz. 16,03 V.d .zieken 17,00 Nws. 17,10 Ka mermuz. 17,45 Franse les 18,00 Gevar.muz. 18,20 V.d. sold. 18,50 Sportkron. 19,00 Nws. 20,00 Dido and Aeneas, opera 21,00 Kunst caleidoscoop 21,15 Gram. 21,30 Amus.muz. 22,00 Nws. 22,15 Geest, cantaten 22,55- 23,00 Nws. en v.d. zeelieden. BRUSSEL, 484 m. 12.02 Gram. 13,00 Nws. 13,15 G'evar.muz. 14.20 Kamermuz. 15,30 Gram. 16.05 Gevar.muz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17.20 Hedendaagse liederen 17,50 Gram. 18,40 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gram. 20,30 Ork.conc. 22,30 G'ram. 22,55 Nieuws. T elevisie ZONDAG 29 NOVEMBER AVRO, KRO, VARA en VPRO: 15,30- 17,30 Rep. Ned. biljartkamp. te Rotter dam NCRV20.00 Document. film 20,20 Filmprogr. 21,05 Vocaal ens., Bachork. en sol 21,35 Dagsluiting 21,45 Pauze AVRO KRO, VARA en VPRO: Sportact. FRANS BELG.: 19.00 Film 19,30 Feuill. 20,00 Journ. 20,30 Le grand concours des Ondes 20,35 Gevar.progr. 22,20 En Fran cais dans le texte23,05 Wereldnws. VLAAMS BELG.: 14,30 Folkl. progr. 15.00 De week in beeld 15,30 Landbouw- kron. 16,00 Poppenfilm 16,10 Tekenfilm 16,25 Poppenfilm 16,40 V.d. kleuters 19,00 TV-feuill. 19.30 Nws. 20,05 Overn. West- duitse TV: Tsaar en Timmerman, komi sche opera. Daarna: nws. en journ. MAANDAG 30 NOVEMBER FRANS BELG.: 19,00 Sport 19,30 V.d. vrouw 20.00 Journ. 20,30 Le grand con cours des Ondes 20,35 TV-spel 22,35 En direct de.... Daarna: wereldnws. VLAAMS BELG.: 19.00 V.d jeugd 19,30 Nws. 20,15 Tekenfilm 20,30 Speelfilm 22,00 Wetenschappelijk progr. 22,45 Nws. en journ. (Advertentie) Lijm en plalc alles met Krylow, om na te gaan of er een mogelijkheid bestaat, dit reusachtige rotsmassief te laten springen en wel ke hoeveelheden dynamiet daarvoor nodig zijn. „U kent de Glyba natuurlijk", zegt Beria vervolgens tegen Joffe, „Wij staan op het punt deze hindernis uit de weg te ruimen. Het gaat er enkel nog om op welke manier dat het best kan gebeuren. Generaal Lodkin is van mening, dat we met kleine hoeveelheden dynamiet een opening in de rots moeten maken en die ontruimen. Generaal Berner daarentegen staat op het standpunt, dat we met grotere hoeveelheden dy namiet de hele rots in de lucht moeten laten vliegen om dan een voudig het puin weg te halen. Maar dat zou betekenen dat we ongeveer 100.000 ton meer dynamiet nodig hadden. Nu gaat het ons in de eer ste plaats om de snelheid en de uitwerking. Kortgeleden is een oplos- de herfstmanoeuvre uitstellen. De opzet? Dat komt er op zichzelf niet zo veel op aan, onbevoegden komen hier toch niet aan te pas. Het lijkt mij overigens het beste dat de bei de hoeveelheden stof in de vorm van bommen vervoerd en gebruikt wor den. Wanneer het ooit tot een inter nationaal bommenverbod komt, dan kunnen wij tenminste aantonen, dat wij er althans eenmaal voor vreed zame doeleinden gebruik van hebben gemaakt! Nog een vraag, Abram Feodorowitsch. Wij hebben het ter rein rondom het rotsmassief in een omtrek van 40 kilometer door alle wezens op twee benen laten ontrui men. Is dat voldoende?" „Dat valt van tevoren niet pre cies te zeggen. Het lijkt mij veiliger en verstandiger de ontruimde zone uit te breiden in een omtrek van 60 a 70 kilometer!" En daarmee is Joffe's onderhoud met Beria die dag afgelopen.

de Stem | 1959 | | pagina 5