MOTIES GEVAARLOOS VOOR ..LANDBOUW" Explosie maakt gasfabriek Leerdam tot felle vuurzee Het Nederlands Sinten-elftal te gast in Leiden Plan proefbassin komt eind januari gereed BOTERPRIJS KELDERT Loonsverbetering niet verder dan gemiddelde 55 VAN DONGEN: DAN PAS? Westeuropees kernonderzoek baalt Russen in Mitterand kan vervolgd worden Linkse" plaat Cor de Groot DAGBLAD VOOR ZEELAND UITSPRAAK FORCEREN euuisen Zes gemeenten ronder gas Toenemende wind 5 Zeeuwsetact in schaakspel Gouverneur-generaal Z.-Afrika overleden de échte eierbeschuit 99e JAARGANG No. 23227 Uitgave N.V. Uitg Mij Neerlandia. Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Don gen, C. J- v Hootegem, mr. dr. A. J. J M Mes, mr H M. L. de Rech ter, P- V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 16. Tel 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 26 NOV. 1959 Abonnementsprijs f 7.per kwaiw taal, 1 8.20 per post, 1 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1,Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bjjbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBUKG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) (Van onze parlementaire verslaggever) Minister Marijnen zal zijn landbouwbegroting vermoedelijk zonder al te veel schokken door de Tweede Kamer kunnen krij gen, al liggen er sinds gisterenavond drie moties waarover moet worden gestemd. De minister moest gisteren zijn plannen voor een nieuw garantiebeleid verdedigen. De garanties zijn bedoeld om aan de boer enige zekerheid te geven over de opbrengst van die produkten die een belangrijk deel van zijn inkomen uitmaken maar waarvoor de marktprijs ongunstiger is. Die zekerheid mag echter volgens minister Marijnen niet zover gaan dat de prikkel om zo goedkoop mogelijk te produceren dan geheel verdwenen zou zijn. aangekondigd dat hij over de uitwer king nog overleg zou plegen met het Landbouwschap. In meerderheid is de Kamer bereid de resultaten van dit overleg af te wachten. De heren Biewenga (A.R.) en van de Ploeg (K.V.P.) vroegen de minister de Kamer te zijner tijd over de resul taten van het overleg in te lichten zodat er dan een gelegenheid zou zijn het beleid opnieuw te beoordelen. Het ziet er niet naar uit dat de Kamer haar steun zal geven aan een motie van de heer Egas (P.v.d.A.) die op het overleg met het Land bouwschap wil vooruitlopen en nu reeds een uitspraak van de Kamer wil forceren. Er liggen verder nog twee moties over de loonvorming in de landbouw. Volgens de minister zouden de loons verbeteringen voor de landarbeiders niet verder mogen gaan dan de ge middelde loonstijging in Nederland, zolang de schatkist nog grote bedragen als steun voor de landbouw beschik baar stelt. Productiviteitsstijging bo ven het gemiddelde zou dan moeten leiden tot een daling van de garantie prijzen. Nu is de veronderstelling dat de produktiviteit in de landbouw bo ven het gemiddelde zou stijgen, vrij theoretisch. Het ziet er voorlopig niet naar uit dat dat zou gebeuren. Maar als het inderdaad het geval mocht zijn dan mogen de loonarbeiders daar best van profiteren, zo meent men in de Kamer. De lonen in de landbouw zijn toch al lager dan in andere bedrijfs- Ook moet er voor worden gezorgd dat juist die produkten waaraan de meeste behoefte bestaat' worden ge produceerd. De minister ontkende dat een beleid volgens deze doelstellingen een .normloos" beleid zou zijn. De Kamer was het met die doelstel lingen wel eens, zo bleek tijdens de replieken. Maar ze was er alleen niet zeker van dat de gevolgen van de praktische uitwerking van dit beleid zullen zijn voor de inkomens in de landbouw. Nu heeft de minister reeds (Advertentie) H- 4- WEDEROM EEN KANS OP EEN GRATIS KOOPDAG ter viering van ons 75-jarig jubileum en wel als u koopt op: 27 nov., 2, 7, 8, 10, 12, 14, 15, 16 en 17 dec. Trekking 21 december Grijp uw kans door op een der aangegeven dagen in een onrer 19 zaken uw inkopen te doen! Bij kunt u uitstekend terecht! takken. Om de door de minister voor gestelde beperking weg te nemen zijn daarom moties ingediend door de he ren Vredeling (P.v.d.A.) en v.d. Ploeg (K.V.P.) Ontraden De motie Vredeling werd door de minister ontraden omdat in de formu lering uitgegaan wordt van een prin cipieel onjuist standpunt. De motie v. d. Ploeg vond de bewindsman over bodig. Hij had zich reeds bereid ver klaard om de kwestie van de land bouwlonen nogmaals in het kabinet te bespreken. Opnemen van koolzaad onder de gegarandeerde basisprodukten in de landbouw is ongewenst, aldus mr. Marijnen. De teelt van koolzaad is zeer verliesgevend en er is dus geen enkele reden om deze te stimularen. De minister zei in zijn antwoord van gisterenmiddag ook nog dat bin nenkort een datum zal worden vast gesteld voor nieuw overleg tussen de Beneluxlandbouwministers. Minister Marijnen sprak de oprechte wens uit dat de Beneluxsamenwerking niet al te lang meer op zich zou laten wach ten. (Van onze parlementaire verslaggever) Uiterlijk eind januari 1960 zal men op het ministerie van Verkeer en Waterstaat klaar zijn met de bere kening van de technische uitvoer baarheid en de kosten voor de aan leg van een proefbassin in het Veer- se Gat met het daarbij behorende inlaatwerk. Minister Marynen zei gisterenavond in de Tweede Kamer, dat de regering daarna zeer spoedig een beslissing zal kunnen nemen. De commissie, die de schadever goedingsregeling voor de Deltavis sers bestudeert, heeft inmiddels een interim-rapport uitgebracht maar het beraad daarover in de ministerraad is nog niet beëindigd. De minister zei, dat hij zich de on gerustheid van de vissers zeer goed bewust was, maar dat in deze zeer belangrijke kwestie een commissie niet tot spoed mag worden gemaand. Er moet tijd zijn om alle gevolgen rustig te overwegen. De haven van Colijnsplaat komt er. aldus mr. Marijnen. Er zal alles aan gedaan worden om deze haven ook tijdig gereed te krijgen. Over dit laatste was de heer Van Dongen (KVP) niet erg gerust. Reeds eind volgend jaar zullen de vissers uit Veere niet meer door het Veerse Gat in open zee kunnen ko men, omdat men daar bezig is met de dijkwerkzaamheden. De heer Van Dongen vreesde, dat de haven van Colijnsplaat tegen die tijd zeker nog niet gereed zal zijn. Wat moeten de vissers dan doen, zo vroeg hij aan de minister, en hoe staat het met de vergoeding, als zij schade lijden. De heer Van Dongen zei, dat het een al lereerste eis is dat degenen die ge troffen worden als gevolg van een nationaal zo belangrijk werk als Deltawerken in ieder geval weten waar ze staan. De heer Van Dongen was ook zeer verwonderd over de mededelingen van de minister over het proefbas sin in het Veerse Gat. We hebben toch enige jaren heel sterk de in druk gekregen dat de proef door zou gaan. En nu wordt nog ver klaard, dat deze zaak nog in on derzoek is. De heer Van Dongen hoopte van harte, dat na januari de beslissing dan ook heel spoedig zal vallen. BINDSTRAAT 19 BREDA TWEEHONDERD militairen en drie schoolklassen hebben gisteren uren lang gezocht naar een in de uitge strekte bossen rond Vierhouten ver dwaald tweejarig meisje. Toen het al donker was vond men het kind. zeven kilometer van huis. WEST-DUITSLAND zal binnen drie jaar zijn eerste atoomschip in de vaart hebben. Engeland overweegt de bouw van een tweede atoom duikboot. de H. VADER heeft gisteren zijn 78e verjaardag gevierd. Het was al leen merkbaar aan stapels telegram men en andere gelukwensen. Het werk ging gewoon door. De Sint temidden van de Sinten. Rechts van St.-Nicolaas de gastheer, burgemeester van Kinschot van Lei den, tussen hen in (staande) bur gemeester Reuser van St. Jansteen en links van de gemijterde figuur burgemeester Baas van St.-Laurens. Advertentie' Gisterenmorgen om kwart over acht heeft een explosie in het meterhuis en zuiverkamer een belangrijk deel van het Leer- damse Energiebedrijf vernield. In de zee van vuur, die direct op de explosie ontstond, kwam de 52-jarige hoofdfitter K. Ver doorn om het leven. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. De fitters G. van Aalst en S. van Klei en A. de Groot werden in zorgwekkende toestand naar het Leerdams ziekenhuis over gebracht. Van hen verkeert eerstgenoemde in onmiddellijk levensgevaar. De getroffen afdelingen vormen een onmisbare schakel tussen de produktieafdelingen en het distribu tienet. Uit omliggende gemeenten en ook vanuit Dordrecht zijn deskundi gen gekomen om te beoordelen met welke noodvoorzieningen de gasleve ring kan worden hersteld. Tot zolang zijn Culemborg, Vianen, IJsselstein, Schoonrewoerd en Leerdam, die alle op het Leerdamse energiebedrijf wa ren aangesloten, van gas verstoken. In de omliggende straten zijn niet alleen vele pannen en ruiten ver nield, maar werden ook binnenmuren door de luchtdruk weggeblazen en werd grote schade aan het meubilair toegebracht. DE 28-JARIGE mevrouw Mulder uit Geleen, wier zoontje bij de aanrij 8_ I 1 11 ding bij een bushalte gedood werd er QPïl|lf|£)|" 70IT IHPl die zelf zwaar werd gewond, is gis OwllllUGI LCII lllwL teren aan haar verwondingen ovei leden. de verf voor het schilder feest HET AANTAL doden, veroorzaakt door de ramp met het neerstortende vliegtuig in Chicago, is tot elf ge stegen. PATER W ARTS MSC, legeraalmoe zenier te Apeldoorn en o.m. hoofd redacteur van het soldatenblad Sal vo" is gisteren in het ziekenhuis te Apeldoorn overleden. een 83-JARIGE fietser, W. Bren- tjens. stak gisteren een kruispunt te Roermond over. Een zware vracht wagen kon hem niet ontwijken. De bejaarde was op slag dood. EEN BOTSING tussen een met 19 ton stenen geladen truck met opleg- fier en een autobus vol leerling-mijn werkers leverde gisteren te Roer bond negen gewonden op Sommige Jongens waren er vrij erg aan toe. ..DE ZES" en ,,De zeven" moe- jen 7.0 spoedig mogelijk onderhan delen over een bredere associatie van alle Westeuropese larden, aldus de Internationale Kamer van Koop handel te Parijs. J Weersverwachting van liet KNMI, t geldig tot hedenavond, opge- t maakt woensdagavond te 23.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met t later, voornamelijk in het wes- ten van het land plaatselijk enige f regen. Matige tot krachtige wind 4 tussen zuid en zuidoost. liets ho- t gere middagteniperaturen. Vandaag: zon onder 16.56 maan onder 14.43 uur. Morgen: zon op 8.19 uur 4 op 406 uur. 4 uur, maan SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKT Het grote protonsynchrotron van de C.E.R.N. te Genève heeft een energie bereikt van 25 miljard elektronvolt. Het is daarmee de grootste deeltjesversneller ter we reld Op de tweede plaats komt het tot dusver grootste apparaat, dat de Sovjet-Unie bij Moskou heeft ge bouwd. Dit apparaat kan 10 mil jard elektronvolt halen. Het protonsynchrotron versnelt pro tonen tot 99 procent van de voort- plantingssnelheid van het licht- Per puls worden 10 miljard protonen in het cirkelvormige apparaat rondge zonden. Aan de bouw ervan is zes jaar ge werkt. Het heeft 150 tot 200 miljoen gulden gekost. Vele vooraanstaande geleerden hebben op het grote belang van wat in Genève bereikt is, gewe zen. Het opent de mogelijkheid tot dieper onderzoek in de kern fysica. Met de versnelde deeltjes kunnen atomen worden ..bescho ten" en men kan un het gedrag van de meest elementaire deel tjes nagaan. (Van onze verslaggever) Daar waar de dame een fles edele witte wijn en de koning een fles flonkerende rode wijn was, daar onderscheidden zich vier figuren heel in het bijzonder: burgemeester W. Baas van St.- Laurens, burgemeester mr. J. Reuser van St.-Jansteen, burge meester D. C. Bouwensdijk van St.-Maartensdijk en burgemeester drs. W. F. A. Heemskerk van St.-Odiliënberg. De pionnen waren flesjes bier. De kinderen van Sint-Nicolaas waren op het veld der 64 ruiten in een edele wedkamp gewikkeld met de leden van het studentendispuut Aeneas. Moge het er na deze inleiding op lijken, dat uw verslaggever als arbiter tussen wijn en bier heeft gefungeerd, dan kan hij u, waarde lezers, in dat opzicht geruststellen. Hij beschrijft slechts het bezoek, dat de burgemeesters van de Ne derlandse „Sint"-gemeenten giste ren aan Leiden hebben gebracht. Edelachtbare reserves Het had een edelachtbaar elftal moe ten zijn, dat in de Sleutelstad acte de presence gaf. maar helaas waren enkele burgervaders verhinderd, onder wie die van St.-Annaland en St.- Philipsland. Maar burgemeester Baas, oprichter en onbezoldigd public rela tions officer van dit Sinten-elftal, had uit het Belgische St.-Niklaas edel achtbare versterking laten aanrukken: drie schepenen, met de volksvertegen woordiger Albert Vermaere aan het hoofd, completeerden de equipe, die burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot in zijn stadhuis-paleis welkom heette. Ieder jaar hebben de burgemeesters van de Sint-gemeenten iets bijzonders tegen Sinterklaastijd: thans zetten zij luister bij aan de intocht van Sint- Nicolaas te Leiden. Maar de duizenden kinderen zagen de edelachtbare equipe nog niet, zagen alleen hun Sinterklaas, de echte, die in het stad huis een hele litanie van klachten moest aanhoren met de vurige wens: respect voor de gemeentelijke zelf standigheid. Middelburg „Middelburg, sierduif aan de Zeeuwse kroon, mag desnoods een graantje meepikken, maar om „een zak met graan" in de vorm van de helft van St.-Laurens in te slikken, gaat te ver. Dan krijgt ge een sierduif met een kropge zwel. En struma staat altijd lelijk," aldus burgemeester Baas. Ach, dat hij als oud-burgemeester van Kerkwerve (werve heuvel, dus Kerk-werve Church-hillj een brief ontving van Hyde Park Gate 28, van Churchill himself, spreekt genoeg voor zijn speels- grillige fantasie. Dat hij dus via het 1100-jarig bestaan van Zierikzee in 1949, waar Aeneas (de Trojaanse held, zoon van Aphro dite) toen 2644 jaar tevoren was ge land en via een zijner voorouders, die in 1681 als student te Leiden werd ingeschreven en dus lid werd van Aeneas, regelrechte dubbele en enge banden zag met het studentendispuut Aeneas omdat hij immers in Zie rikzee had gewoond nam men graag van deze primus-Sint inter pares. En dat hij zichzelf en zijn kornuiten „kinderen van Sint-Nicolaas" noemde, vond hij toch ook wel juist, omdat de Sint immers ook geen echte bis schop is Geschenken in de vorm van fraai aardewerk van de deputatie van St.- Niklaas voor de burgemeester van Leiden. Van St.-Jansteen waren er toen toffees van de plaatselijke indus trie en later op de avond sokken voor het studentendispuut. De voor zitter van dat dispuut, C. W. C. Schniethorst, greep dankbaar terug op de speech van de heer Baas, die hem verdietst had, waar Abraham de mosterd haalde en hoe lang dat wel geleden was. Hij meende nl. een contributieschuld ten opzichte van zijn dispuut uit die grijze oudheid te ken nen, daarbij naarstig informerend, of het hier geen familierelatie van de heer Baas betrof Tussen de ontvangst ten stadhuize en het avond-nachtelijke slot bij een rijk voorziene dis in het Karrewiel, lag nog een bezoek aan oud-Leiden, een gastvrije ontvangst bij deken kanunnik W. Haring en aan de SSR- sociëteit, waar „geschaakt" werd op 64 op de vloer getekende ruiten. Remise Het gemeentepersoneel het be treft hier een gemeentelijk be drijf was reeds enkele uren na de explosie bezig om de ge troffen gezinnen de allereerste hulp te bieden. Tal van perso neelsleden liepen minder ernstige kwetsuren op. Een van hen ver brandde zijn beide handen, toen hij de zwaargekwetste G. van Aalst zijn brandende rubberlaar zen uittrok. Weer anderen liepen door de aanblik van hun ver brande collega's een shock op- De voorlopige afrekeningsprijs van roomboter aan de produce rende fabrieken is gisteren met 1,20 per kg verlaagd. De de tailprijzen zullen als gevolg daarvan met 31 cent per pakje van een half pond omlaag gaan en 1,42 a 1,45 bedragen. Duitsland, dat de laatste tijd alle boteroverschotten uit ons land opnam wil klaarblijkelijk orde op zaken stel len en heeft de import goeddeels ge stopt. In ons land wil en gaat de handel terug naar de prijs die Denemarken en Engeland maakt, mede om zodoende de Engelse markt te kunnen bereiken. Met 175 tegen 27 stemmen heeft de Franse senaat gisteren besloten de parlementaire onschendbaarheid van senator en oud-minister Frangois Mit terand op te heffen, zodat deze ver volgd kan worden wegens zijn aan deel in „het schandaal Mitterand". De communisten hebben tegen het opheffen van Mitterands onschend baarheid gestemd, terwijl de fractie van de senator zich van stemming onthield. Premier Debré liet in de senaat een verklaring voorlezen waarin hij de beschuldigingen die senator Mitterand tegen hem had uitgesproken, tegen spreekt. Zoals de foto laat zien is de fabriek grotendeels verwoest De schade, die door verzekering wordt gedekt, loopt in de honderd duizenden guldens. Over de oorzaak is nog niets bekend. Wanneer de gas levering kan worden hervat is even eens nog een vraag- Gevaar De burgemeester van Culemborg heeft een waarschuwing doen uitgaan aan de bewoners van de van gas ver stoken gemeenten om alle gaskranen gesloten te houden- Dit is noodzake lijk om het instromen van lucht te voorkomen. Een mengsel van lucht en gas kan explosies in het net ver oorzaken. Ook het uitstromen van gas, zodra de druk hersteld wordt kan levensgevaar met zich brengen. De gouverneur-generaal van Zuid- Afrika, dr. Ernest Jansen, is gisteren te Pretoria in de ouderdom van 78 jaar overleden. Sinds 1951 was hij gouverneur-generaal. Opperrechter dr. L. C. Steyn is aangewezen als plaatsvervanger. Advertentie* Het werd een studentikoze partij, waarbij het vrij vlugge aanbod van ..remise" een waardig com promis was van diplomatie en toe nemende dorst. Waarmee maar gezegd wil zijn, dat het onbezoldigde elftal met het sterke Zeeuwse element de Zeeuwse wapen spreuk van te worstelen en te ont- zwemmen waarlijk trouw is gebleven. n Een groot aantal muziekcritici was met stomheid geslagen, toen gisteren de nieuwste langspeel plaat van de wereldberoemde pianist Cor de Groot werd ge presenteerd. De stukken op deze plaat zijn uitsluitend met de linkerhand gespeeld. De alge mene opmerking was „we kun nen er niets van horen, behalve, dat de bewerking anders is". Cor de Groot wordt, zoals be kend is, in toenemende mate aan zijn rechterhand gehinderd door een aandoening. Hij besloot zich te gaan toeleggen op het concerteren met uitsluitend de linkerhand. Twintig Nederlandse componisten zullen in navolging van Ravel, die zijn linkshandig concert voor de éénarmige Paul Wittgenstein schreef, de getrof fen kunstenaar in zijn moeilijk heden bijstaan door het schrij ven van speciaal werk. Cor de Groots eerste „linkse" langspeelplaat zal zowel in Ne derland als in Engeland, Frank rijk en vermoedelijk ook in de Verenigde Staten op de markt komen. De staatssecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschappen, mr. Y. Scholten en de Jolian Wagenaarstichting hebben de gehandicapte, maar zich zo wils krachtig aanpassende pianist opdrachten tot het schrijven van pianoconcerten gegeven.

de Stem | 1959 | | pagina 1