Gevangen leiders als afgezanten Boude wijn roept op tot eenheid Geen geestdriftige reacties in Parijs Stralende entree in ons land GOUDEN TONELIST Indonesische vlag op Nederlandse slepers Nog even de kans in Sinterklaas-wedstrij d VANDAAG GEEN ENKEL ROOD NUMMERBORD Algerijnen willen onderhandelen Twee doden door botsing bi.j Someren Ik heb Josje vermoord Ontploffing in Japanse fabriek Nieuwe V.S.- kunstmaan Geen atoom- proef in de Sahara Peronistisch komplot in Argentinië Belgische [automobilisten! in staking Geen Eurovisie tijdens „Spelen'? DAGBLAD VOOR ZEELAND Joop S, dronken pochte: Verdeeldheid over uitgangspunten Zacht Drie doden en meer dan 300 gewonden Den Haag protesteert jet en^v^. ExpertZeeroof Ver. Naties: 99e JAARGANG No. 23223 Uitgave N.V. Uitg. Mij Neerlandia. Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. j. J, M. Mes, mr H. M. L. de Rech ter, P- V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God. Jtonintfi* Vaderland ZATERDAG 21 NOV. 1959 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel 98. telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen rïïÏÏLST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 - OOSTBUBG, Nieuwstraat 41, tel, na 3») Het zogenaamde „kruispunt des doods" nabij Sluis 11 van de Zuid-Willemsvaart, bij Someren heeft vrijdagmorgen om 11 uur wederom twee doden geëist. Van de richting Venlo kwam een Belgische personenauto met vier in zittenden de kanaalbrug opgereden en verleende op de rijksweg Helmond Nederweert geen voorrang aan een Nederlandse auto, die met grote snel heid uit de richting Weert kwam aanrijden op de thuisreis naar Am sterdam. De Belgische auto draaide daardoor om zijn as, de Nederlandse auto nam links van de rijksweg een telefoonpaal mee en kwam in de tuin van bakker Hilverda tegen een zwa re boom tot stilstand. De beide voor- zittenden van de Belgische auto wer den uit de wagen geslingerd. De naast de bestuurder zittende heer M. J. van der Bossche uit Knokke over leed ter plaatse De bestuurster me vrouw Y. van der Bossche-Smet werd overgebracht naar het St. Lambertus ziekenhuis te Helmond, waar zij even later overleed. De bestuurder van de Nederlandse auto klaagde alleen over inwendige pijnen. De derde dag van het proces „Ma gere Josje" heeft weinig nieuwe ge zichtspunten opgeleverd. Er kwam weer een lange rij getuigen, met me rendeels voor de verdachte weinig vleiende verklaringen. Het bleek dat de vermoorde vrouw verscheidene vrienden had, die haar, evenals haar jongere zuster, herhaal delijk bezworen hadden haar oneer bare beroep op te geven. De vrouw had dit niet aangedurfd, uit angst dat haar man, Joop S., wraak zou nemen. üe voorlopige Algerijnse regering heeft vrijdag vijf opstandelingenleiders, die zicli in Franse gevangenschap bevinden, aangewezen om onderhandelingen met de rege ring in Parijs te openen over „de voorwaarden en garan ties betreffende de toepassing van het recht van zelfbe schikking". In een te Tunis uitgegeven communiqué werd gezegd, dat er geen staking van het vuren kan zijn zonder akkoord over een „gezonde toepassing" van het zelfbe schikkingsrecht. De vijf leiders zijn Ben Bella, die bij de vorming van de voor lopige Algerijnse regering tot vice-premier werd benoemd, en de vier ministers van staat Mohammed Khider, Ait Ahmed Hocine, Mohammed Boediaf en Bitat Rabah. De eerste vier werden op 22 okto ber 1956 door de Fransen aangehou den, nadat het vliegtuig waarmee zij van Rabat op weg waren naar Tunis gedwongen was op het vlieg veld van Algiers te landen. Bitat Rabah was in januari 1955 gearres teerd. Ben Bella, Khider en Ait Ahmed worden op het eiland Aix vastgehouden. De twee anderen be vinden zich in het hospitaal van de gevangenis te Fresnes bij Parijs. De verklaring van de voorlopige Algerijnse regering maakt het duide lijk, dat de voornaamste hinderpaal voor een bestand wordt gevormd door onzekerheid over de wijze, waarop het aanbod van De Gaulle voor uiteindelijke zelfbeschikking zal worden gerealiseerd. In het te Tunis uitgegeven communiqué wordt hier over het volgende gezegd: ,,De ver klaringen van verantwoordelijkheid dragende Fransen, met name de eer ste minister, de minister voor de strijdkrachten en de algemeen ge machtigde van de Franse regering in Algerië verklaringen die door niets verzwakt zijn ontnemen elke zin aan de zelfbeschikking en ma ken meer dan ooit waarborgen be- Een van die vrienden, een chauf- vr'ie volksraadpleging fcur, verklaarde waarom hij destijds in huilen was uitgebarsten, toen hij daar, naar hij meende, van de moord werd beschuldigd. Er bestonden toen n.l. bepaalde aanwijzingen tegen hem. Een andere getuige vertelde dat Joop in een dronken bui in een café gepocht had: „Ik heb Jossie ver moord. wat kan het mij schelen, ze mogen het gerust weten". Vermoordes zuster, die getrouwd is, had kort na de dood van Josje haar man Joop op bezoek gehad. Hij was toen herhaalde malen grof over dc overledene uitgevallen en toen haar zuster hem van de moord beschuldigde, had hij er vlug over heen gepraat. MET algemene stemmen heeft de Algemene Vergadering 'er V.N. vrij dag erop aangedrongen, in de kortst mogelijke tijd tot een akkoord te ko men over maatregelen die kunnen leiden tot algehele ontwapening on der doeltreffend internationaal toe zicht. KARDINAAL FELTIN heeft gisteren de genezing in Lourdes van mej. ivonne Fournier miraculeus ver gaard Zij genas plotseling van een kerarm verlamminS aan haar *in- HET AANTAL onderwijzers, dat per lo jan. 59 bij het gehele l.o. in func tie was, bedroeg 55.200 tegenover een geraamde behoefte van 54.700. Dit zegt minister Cals in een nota. De toe- lijk"^ u-l.o. blijft „zeer zorge- V OOR DE VIJFDE achtereenvolgen de maal heeft het Londense danspaar Harry Smith, Hampshire en Doreen Casey beslag gelegd op het Europees canskampioenschap voor professionals Jr' «e moderne dansen, dat vrijdag avond in Krasnapolsky te Amsterdam werd gehouden. noodzakelijk President De Gaulle heeft steeds betoogd dat het overleg met de Al gerijnen over een staken van het vu ren zou moeten gaan. Op zijn pers conferentie van 10 november zei het staatshoofd, dat leiders van de op standelingen in het openbaar of in het geheim zouden kunnen komen praten over „eervolle" bestandsvoor- waarden. Na het herstel van de vrede in Algerië zou de bevolking kunnen kie zen uit drie mogelijkheden: (1) onaf hankelijkheid na afscheiding van Frankrijk, (2) samensmelting met Frankrijk en (3) associatie met Frankrijk, waarbij Algerië waar schijnlijk een zekere autonomie zou krijgen. Grote reserve In Franse politiekek ringen te Pa rijs was de eerste reactie op het communiqué van de voorlopige Al gerijnse regering uiterst gereser veerd. Over het algemeen was men teleurgesteld. Als enige positieve punt zag men het feit, dat de op standelingen voor het eerst bereid zijn tot onderhandelingen met de Fransen. In tegenstelling tot De Gaulle die eerst over een bestand wil praten en dan pas over andere kwesties, stelt de regering van de Algerijnse op standelingen voor, te beginnen met een duideiyk vaststellen van de gang van zaken bij de latere volksstem ming in Algerië over de toekomst van dat gebied. Te Parijs wijst men er op, dat deze werkwijze slechts de totstandkoming van een bestand kan vertragen. Het feit dat de voorlopige Alge rijnse regering vijf opstandelingen leiders die in Franse gevangenschap zitten, als haar vertegenwoordigers heeft aangewezeh, wordt in genoem de Parijse kringen meer als een provocatie dan als een verzoenend gebaar gezien, ook al wordt b.v. Ben Bella als een gematigde figuur in de F.L.N. beschouwd. President De Gaulle heeft intussen via een woordvoerder laten weten, dat hij niet op de jongste ontwikke ling zal reageren, voordat hij van zijn rondreis door oost-Frankrijk zal zijn teruggekeerd. Functionarissen in zijn directe omgeving waren van mening, dat het Algerijnse voor Vrijdagochtend arriveerde Caterina Valente met de Italië-Expres in Amsterdam, waar zij enkele voor stellingen zal geven. Op het Centraal Station waren vele, zeer vele jour nalisten bijeengekomen om haar glorieuze entree gade te slaan of op de gevoelige plaat vast te leggen. Zij kwamen niet vergeefs... Uit Buenos Aires is vrijdag verno men dat er een Peronistisch komplot is ontdekt waarbij gepensioneerde militaire leiders betrokken zouden zijn. Het Argentijnse ministerie van oorlog heeft voorzorgsmaatregelen getroffen en talrijke legereenheden in het hele land geconsigneerd. De radiozenders zijn onder militai re bewaking gesteld. Manoeuvres stel in zijn huidgie vorm waarschijn-1 van het hoofdstedelijke garnizoen lijk niet aanvaardbaar zal worden 1 zijn zonder verklaring afgelast, geacht. Koning Boudewijn heeft gis teren een dringend beroep op alle Belgen gedaan om zich „aaneen te sluiten" voor de op lossing van hët Kongolese vraagstuk. De koning zei, dat Kongo niet prijsgegeven zal worden, vooraleer een uiteinde lijke vreedzame en rechtvaar- Verwachting van het KNMI tot l zaterdagavond, opgemaakt vrij- S J dagavond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking en over- J wegend droog weer. Ongeveer de- zelfde middagtempcraturen als j vrijdag er- een meest matige wind tussen zuid en zuidoost. I Verwachting var, het Belgisch Weerkundig Instituut: Bewolkt l met opklaringen. Matige wind uit het zuidoosten. Ongeveer de- zelfde temperaturen. I Vandaag: zon onder 16.42 u., maan J op 22.12 u. Morgen: zon op 8.10 u. zon onder 16.41 u„ maan op 23 18 u„ maan onder 12.52 u. Maandag: j zon op 8.12 u., maan onder 13.23 u. Ter gelegenheid van het vijftigjarig toneeljubileum van Albert van Dal- sum zal de KRO-televisie vanavond een gefilmd fragment uitzenden van 1 het door Abel j. H-erzberg geschre- i« ven drama „Saul's dood". Dit stuk is door de Haagse Comedie onder regie van Paul Steenbergen op het repertoire genomen met van Dal- sum in de hoofdrol. De foto toont Albert van Dalsum als Saul. dige oplossing van het vraag stuk is bereikt. Koning Boudewijn sprak tijdens 'n plechtigheid ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de vrije univer siteit van Brussel Aan de koning is het doctoraat honoris causa van deze universiteit verleend. Dc koning verklaarde, dat het Kon golese vraagstuk hem reeds maan den kwelt, omdat het van zeer groot belang is voor de toekomst van Bel gië en omdat het land en de mensen die erbij betrokken zijn, hem nauw aan het hart liggen. Hij vervolgde: „Als opvolgers van het taaie pioniersras, dat eertijds de onafhankelijke Kongostaat in het le ven riep, verdedigen wij de belangen van Kongo, die ook de onze zijn, op een ogenblik, waarop onze werk- werkzaamheid niet alleen broodnodig blijft, maar bovendien een snelle aan passing vergt aan de zeer snel evolu erende volkeren". De Belgische minister voor Kongo, dc Schrijver, die gisteren naar Kongo zou vertrekken voor besprekingen met politieke leiders, heeft zijn ver trek tot vandaag uitgesteld. In een grote chemische fa briek van de Toyo Chemical Co- te Jokohama (Japan) waar explosieven voor industriële doeleinden en munitie voor de Japanse defensie worden ver vaardigd, heeft zich gisteren een ontploffing voorgedaan, waarbij drie personen werden gedood. Volgens de politie werden 385 anderen gewond, van wie 23 ernstig. (Andere berichten spreken van een groot aantal doden). Kapitein William de nieuwe com mandant van het Amerikaanse ma rine-ziekenhuis in Yokosoeka zond een ambulance, medicamenten, en medisch personeel naar de plaats des onheils. De politie deelde mee dat het grootste deel van de 450 arbeiders in de fabriek door een brandalarm waren gealarmeerd en daardoor tij dig konden vluchten. Zij verborgen inv t T m f 1 zich in de grotten in de nabij gele- De Nederlandse regering heeft op tien november in Djakarta achtste van de ,,Ontdekkcr"-rccks van de basis Vandenberg in Cali- door de tijdelijk zaakgelastigde aldaar een nota doen overhandi gen aan de Indonesische regering, waarin met kracht wordt ge protesteerd tegen het voeren van de Indonesische vlag op acht in Nederland geregistreerde sleepboten van de NederlandIndone sië Steenkolenhandelmaatschappij. In de nota wordt gesteld, dat deze acht schepen door de Indonesische autoriteiten geheel on rechtmatig zijn onttrokken aan het feitelijke gezag van de door de bevoegde eigenares aangestelde gevolmachtigden. IDe Amerikaanse luchtmacht heeft vrijdag een nieuwe aardsatelliet fornië afgeschoten. De ongeveer 25 meter lange Dis coverer draagt 'n neuskegel van 135 kilo, bedoeld om vandaag te worden afgeschoten. Op Hawaii staan „vliegende ver huiswagens" gereed met sleeptoe- stellen. die de kegel in de lucht zouden moeten vangen. De Indonesische autoriteiten dienen geheel verantwoordelijk te worden gesteld voor de vlagwisseling. De Ne derlandse regering protesteert in de r.ota krachtig tegen het ongehoorde feit, dat onder verantwoordelijkheid van de Indonesische regering de Ne derlandse natie-vlag is vervangen door die van de Indonesische repu bliek. Zij dringt er met klem op aan, dat deze schending van de fundamen tele beginselen van het internationale zeerecht onverwijld ongedaan wordt gemaakt. De Nederlandse regering protesteert eveneens tegen de andere onrechtmatige maatregelen van offi ciële Indonesische instanties ten aan zien van het beheer over deze sche pen. Zij herhaalt in de 'nota haar ver zoek aan de Indonesische regering om het mogelijk te maken dat de 8 sche pen zich naar havens buiten Indone sië begeven. Onrechtmatig Een jurist, expert op het terrein van het internationale zeerecht, die wij hierover raadpleegden, verge leek deze kwestie met de zceroof- aclitige diefstal van de KPM-sche- pen, waarover destijds zulk een enorme deining is geweest. Hy onderstreepte het volkomen onrechtmatige van deze daad, zo als ook in de protestnota door Ne derland is gesteld. De internationale interpretatie van het begrip zeeroof iets ruimer dan in de zin van ons strafrecht waar bij gesproken kan worden van „bui ten de wil van de eigenaar om", zou deze laatste wandaad van Indonesië wellicht nog het best dekken. Schijn Dat Nederland niet eigenmachtig voor rechter speelt, maar waarlijk in ternationaal recht zoekt, moge blij ken uit de laatste zin van de nota, waarin wordt voorgesteld de schepen naar een haven buiten Indonesië te laten opstomen. „Allicht", aldus de hier aan het woord zijnde jurist, „heeft Indone sië een of andere verordening uit gevaardigd, waardoor, naar Indone sische maatstaf en dus voor de Indonesische rechter het on rechtmatige beslag op de schepen gerechtvaardigd wordt. Die schijn van rechtvaardigheid zal echter volkomen vervallen, zodra een bui tenlandse rechter en ik denk hier b.v. aan de rechter te Singapore internationaal recht gaat spre ken". En de jurist besloot: „Gunde Indo nesië ons die kans van internationale rechtspleging maar OP HET STATION van Marterell, in Spanje, is een trein ontspoord die op weg was naar Barcelona. Minstens vier mensen kwamen om het leven en 25 anderen werden gewond. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft vrijdag, on der scherp protest van de Franse afgevaardigde Jules Moch, Frankrijk verzocht zijn plannen om in de Sa hara een atoombom tot ontploffing te brengen, niet uit te voeren. Met 51 tegen 16 stemmen bij 15 onthoudingen steunde bij de aanbe veling van de politieke commissie hierover. BESTE JONGENS EN MEISJES, De meesten van jullie hebben hun werk voor onze Sin terklaaswedstrijd al opgestuurd. Er kwamen tenminste dui zenden tekeningen, gedichten en verhalen binnen- Als je nog niet meegedaan hebt of als je nog niet helemaal klaar bent, moet je toch wel een beetje opschieten. Zoals we af gesproken hebben, sluit de termijn van inzending maandag aanstaande om twaalf uur 's nachts. Dan gaat Sint Nicolaas met een aantal trouwe helpers uitzoeken, welke inzendingen een prachtige prijs krijgen. Je hebt nog de tijd. Komt er nóg meer van jullie (Van onze correspondent) De winkeliers in Zeeuwsch- Vlaanderen, Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Zundert, Tilburg, Eindhoven, Helmond en Maastricht en de restaurants in Den Haag zullen vandaag tever geefs uitzien naar hun klanten uit België. De Belgische automo bilisten blijven thuis en hun wagens blijven in de garages of langs de trottoirs. Alle bonden van automobilisten, de touringclubs, autoclubs, de bonden der vervoerders, de bond van auto- scholen, de federatie van de automo biel- en rijwielhandel, het verbond van garagisten, kortom, alles wat maar iets te maken heeft met de auto wereld heeft opgeroepen tot een na tionale staking. Aanleiding hiertoe zijn de plannen van de regering om de benzine nog met 0.75 frank meer te belasten. De houding van de Belgische rege ring is inderdaad merkwaardig. Ze klaagt over steeds stijgende prijzen, die de economie van het land in ge vaar zouden brengen, ze zoekt naar initiatieven, die een prijsverlagende strekking kunnen hebben, maar door de autowereld nog hoger te belasten en zodoende het wegtransport nog duurder te maken werkt ze zelf nieuwe prijsstijgingen in de hand. Zodra een auto van eigenaar ver wisselt, moeten er belastingzegels op de rekening worden geplakt. In 1949 bedroeg dit percentage „maar" 7.5, nu bedraagt het 13 en men wil er 15 van maken. Een nieuwe wagen van 60.000 fr. komt nu op 67.800 fr. en straks op 69.000 fr. Ook de tweede derde, vierde en vijfde eigenaar 'n grens is er niet betalen telkens 13 procent van de factuurwaarde aan de fiscus. Daarnaast betalen onze zuider buren een „verkeersbelasting" te ver gelijken met onze wegenbelasting. In 1945 bedroeg deze 60 fr. per belasting- pk. Twee jaar later verdubbelde men deze bijdrage en in 1948 werd ze we derom tot 240 fr. verhoogd vanaf de elfde pk. Een nieuwe verhoging volg de in 1950 en nu betaalt een rijder van een Oldsmobile of een Buick per jaar een slordige 750.gulden ver keersbelasting. De benzine gaat na de voorgestelde verhoging 8 fr. per liter kosten en de Belgen hebben al be rekend dat als ze straks voor 100 fr. tanken er 61 van naar de fiscus gaan. Wie kan het hen euvel duiden, dat ze dit alles iets te veel van het kwade vinden. Door het verkeer in het ge hele land vandaag stil te leggen, ho pen ze de regering tot andere inzich ten te brengen. „Zoals de zaken nu staan zullen de Olympische Spelen niet op het scherm van de Eurovisie verschij nen". Met deze woorden omschreef de algemeen secretaris van het or ganisatiecomité, Marcello Garronl, de toestand zoals die nu negen maanden voor de opening is. Rome vraagt voor een directe uit zending van een uur elf miljoen lire (ong. f 66.000.-. Voor de Eurovisie is de situatie moeilijk, omdat de grote industrieën vrijwel zeker geen financiële hulp zullen bieden. Bij de Olympische Spe len is het namelijk niet mogelijk re clame te maken. Garroni zei over deze kwestie: „Als de Eurovisie het bedrag voor de uitzending van een uitgebreid pro gramma niet kan betalen, laat die organisatie zich dan met minder te vreden stellen. De enige mogelijk heid die nog overblijft is, dat de Eurovisie per dag een uitzending van een uur of drie verzorgt

de Stem | 1959 | | pagina 1