Polen staat voor geweldige problemen bij opbouw Kent U ze nog, de befaamde? Tankers vervangen „witte steenkool" Slechts opportunisten staan Gomoelka bij Ploegen in amateur-top op weg naar herstel Decabouter „ontdekt" in Gentse Zesdagen Geen emigratie VLEES TEKORT Zware verliezen DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 21 NOVEMBER 1959 Noorse oplossing van een moeilijk probleem Nehroe doet nieuw voorstel aan Tsjoe T-2 tankers L.E.I.-onderzoek te Yerseke Dodelijk ongeval in Westdorpe Onverminderde spanning Peking- Djakarta Niet zo maar linksaf Kruidenier die pockets verkocht vrijgesproken Laboratorium voor blinden Bil j art-toernooien MARKTEN Militaire interland Nederland-Frankrijk te Eindhoven SPORT IN 'T KORT WATERSTANDEN jn nog even verpachten reduceer uw e Academie- zal de op- r het ..per- kunt u dan heren krii- gevolg klei- collecteren. rondrit af ren zou zéér •n voor een eerde stoom- steiger laten e paard kan J. A. V. In Nieuw-Delhi is een brief van premier Nehroe aan zijn Chinese ambtgenoot Tsjoe En Lai gepubli ceerd, waarin Nehroe toestemt in een bijeenkomst met Tsjoe mits zy eerst aan „tussentijdse overeen komst" over grenskwesties trachten te bereiken. Nehroe zegt voorts, dat India zich in Ladach achter de grens zal terug trekken zoals China zich deze voor stelt, als de Chinezen zich achter de grens terugtrekken waarop India aanspraak maakt. De Indische pre mier vraagt Tsjoe, een tijdstip en een plaats voor te stellen voor een samenkomst. Nehroe is van mening, dat de Chi nezen de post Longdjoe, aan de noordoostelijke grens, waaruit zij in augustus een Indische patrouille ver dreven, dienen te ontruimen. Hij stelt tenslotte voor, dat beide partijen het uitzenden van patrouilles achterwege laten om incidenten te voorkomen. Noorwegen is een zeevarende na tie bij uitstek. Daarom is het niet zo vreemd, dat men de oplossing van een moeilijk probleem vond in de scheepvaart. De methode zeil is overigens zeer origineel. Zoals in vele Europese landen viel deze zomer in Noorwegen ab normaal weinig regen. Het gevolg hiervan is, dat men gebrek heeft aan „witte steenkool", groot gebrek zelfs. De rivieren bevatten zo weinig water, dat de elektrische centrales niet voldoende energie kunnen pro duceren. Met dit probleem zaten de Noren, maar ze zaten ook nog met een ander probleem: een flink aan tal opgelegde tankers. Deze tankers waren opgelegd wegens de malaise in de scheepvaart. De oplossing, welke de Noren toen vonden, was eigenlijk een „Ei van Columbus". Een deel van de opgelegde tankers werd in bedrijf gesteld als vervat)- ger van de elektrische centrales op de wal. Zo op het eerste gezicht lijkt een tanker hiertoe wel heel on geschikt, doch er is een bepaald type in de vaart (of opgelegd), dat aan de gestelde eisen voldoet. Dit is het z.g. T-2 type. Deze schepen worden n.l. turbo-elektrisch aange dreven. Dit betekent, dat tussen de machine-installatie en de schroefas, elektro-motoren geplaatst zijn. Deze elektro-motoren, leveren, nadat de opgewekte stroom door een trans formator geleid is, elk 4500 kW-uur. Dit is voldoende voor het dagelijks verbruik van een plaats met 4000- 5000 inwoners. Dat deze oplossing voldoet, blijkt wel uit het feit, dat tot nu toe reeds een vijftiental tan kers hiervoor in gebruik genomen werd. Door de malaise in de scheep vaart zijn deze schepen betrekkelijk eenvoudig te krijgen. De reders zijn blij op deze wijze hun schepen pro- duktief te kunn enmaken. Alle als elektrische centrales in geschakelde tankers behoren tot het T-2 type. Deze T-2 tankers zijn een oorlogsprodukt. Toen de V.S. een maal in de oorlog betrokken werden en de oorlogsmachine op volle toe ren ging draaien, nam de behoefte aan brandstof ook enorm toe. De be staande tankvloot was totaal onvol doende om aan de vraag te voldoen Tevens slaagden de Duitsers er, door de totale duikbootoorlog door te voe ren in, om grote hiaten in de ge allieerde tankvloot te slaan. De moeilijkheden werden op zijn Ame rikaans opgelost; men ging tankers aan de lopende band bouwen. Zo ontstond het standaardtype de T-2. Toen de produktig eenmaal op gang was, bouwden de Amerikaanse wer ven deze tankers in enkele weken. Zij bereikten dit door sectiebouw; grote delen van het schip werden in voor-produktie geconstrueerd- De bekende Noorse tanker „Hoeghsward" Eenmaal op de helling werden de delen samengevoegd tot een geheel. Honderden van deze tankers verhe ten in enkele jaren de werven. Een gedeelte ging door oorlogshandelin gen verloren, een ander deel werd aan de reservevloot toegevoegd en een aantal werd aan rederijen ver kocht. Vele T-2 tankers varen nog of zijn opgelegd. In Noorwegen begreep men tenslotte met deze schepen nog iets anders te kunnen doen dan olie transporteren. In het voorjaar van 1960 zal het LEI onder de vissers van Yerseke een sociografisch onderzoek instellen. Men wil thans weer met een onder zoek beginnen om inzicht te verkrij gen in de economische gang van za ken bij het oester- en mosselbedrijf. Deze gegevens zullen van belang zijn bij het vaststellen van de vergoe dingen voor de gedupeerde visserij na de afsluiting van de Ooster- schelde Gisteravond heeft drs. A. G. U. Hil- debrandt van het L.E.I. in een bij eenkomst te Yerseke de vissers hun medewerking gevraagd. Daarvoor gaf dr. ir J. P. van Aartsen hoofd ingenieur van de rijkswaterstaat, aan de hand van lichtbeelden een duidelijk inzicht in de betekenis van het Deltaplan. Bij het laden van ijzeren damwan- den aan het Klein Kanaal in West dorpe is gisteren de 57-jarige Th. E. Geirnaerdt uit Philippine dodelijk ver ongelukt. Tijdens de werkzaamheden stond de man op het schip. Hij kreeg onverwacht een klap tegen het hoofd van de slinger van de handlier De man werd zwaar aan het hoofd ver minkt. Hij overleed ter plaatse, na nog voorzien te zijn van de laatste H.H. Sacramenten door kapelaan de Kerf uit Westdorpe. De stoffelijke res ten van het slachtoffer werden over gebracht naar het ziekenhuis in Sluis kil. De heer Geirnaerdt was gehuwd. De besprekingen tussen de Indone sische minister Soebandrio en de rood-Chinese ambassadeur in Dja karta, over de kwestie der Chinese zakenlieden, hebben gisteren geen enkel resultaat gehad. De betrekkingen tussen Peking en Djakarta schijnen de laatste dagen slecht geworden doordat de Indo nesische regering vasthoudt aan haar besluit, alle Chinezen op het platteland het voeren van kleinhan- delsbedrijven te verbieden. Volgens het communiqué dat na de besprekingen werd uitgegeven zijn beide partijen het er over eens, dat de kwestie „de vriendschap tus sen beide landen niet mag versto ren". Eveneens echter liet Soeban drio weten, dat de maatregel in elk geval zou worden uitgevoerd. In Djakarta wordt de veronderstel ling gehoord, dat Soekarno, om zijn gezicht te redden, het besluit wel licht voor West-Java van kracht zal verklaren. SLA NIET BLINDELINGS LINKS AF In hoger beroep heeft vrijdag voor het gerechtshof te Arnhem terecht gestaan de kruidenier R. W. K. te Deventer, die pocket-books in zijn bedrijf verkocht. De politierechter te Zutphen had hem ontslagen van rechtsvervolging. De procureur-gene raal bij het gerechtshof eiste beves tiging van dit vonnis. De procureur-generaal achtte de handhaving van de grondwet een ho ger belang dan de bescherming van de georganiseerde boekhandel. Inza ke de verkoop van boeken in kruide nierszaken is er geen aanleiding tot vrees voor een chaos, zei hij. Dit soort dingen regelt zich zelf. In Jeruzalem wordt een laborato rium gebouwd, waar blinden met be hulp van speciale apparaten weten schappelijke studie kunnen verrich ten. De initiatiefnemer van dit pro ject is de zeventigjarige Abraham Wexler uit Melbourne, die kortgele den Israël bezocht en zijn leven ge wijd heeft aan het vinden van mid delen om blinden natuur- en schei kunde te kunnen onderwijzen. Hij gaat bij zijn methode uit van het feit, dat blinden over het algemeen extra gevoelig zijn wat hun zintui gen. zoals gehoor en gevoel, betreft. Hij ontwierp b.v. toestellen die op het kritieke moment van een proef neming belsignalen geven en aanwij zingen in brailleschrift e.d. In het naar Wexler te noemen la boratorium zal voor zestien studen ten tegelijkertijd plaats zijn. GOMOELKA niet eenvoudig het overbevolkte oosten naar het westen, tientallen miljoenen zlotys heeft de regering geïnvesteerd om dit gebied tot ontwikkeling te bren gen. Polen is de gevolgen van de tweede wereldoorlog nog lang niet te boven gekomen. Ruim zes miljoen Polen verloren in die strijd het leven. Dat is 220 per duizend inwoners. In Ne derland was dat getal 22 per duizend, in Frankrijk 15 en in Engeland 8. Vooral de Poolse intelligentla kreeg zware klappen: 7500 artsen, bijna de helft van het totale aantal, verloren het leven. Meer dan de helft van „Ik stak toch .mjn arm. uit", zeg gen vele fietsers en bromfietsers verontwaardigd, als zij bij het links- afslaan betrokken raken bij een verkeersongeval. Te veel berijders van fietsen en brommers menen, dat alleen het uit steken van de arm voldoende is, om veilig de bocht naar links te maken, zegt de ANWB. Niets is minder waar!!! De eerste stelregel in het verkeer is: EERST KIJKEN DAN HANDELEN. Denk er om, dat bi] het naar links gaan de doorgang moet worden vrijgelaten voor het verkeer naast u dicht achter u. Plotselinge bewegingen in het ver keer zijn bijna altijd i nest! Wilt u van richting veranderen: kijk om, oordeel of h-t veilig is, steek dan pas de arm uit en talm dan niet meer en ga links (of rechts) af. (Van een medewerker) „Verschijnselen van tegenstrijdige aard kenmerken vandaag de economische situatie in het land", schreef het Poolse blad „Trybuna Ludu" in de uitgave van 19 oktober in een artikel dat commentaar leverde op de precaire voedselsituatie in het land. En het blad voegde er aan toe: „Aan de ene kant toenemende industriële produktie en verhoging van de economische kracht, aan de andere kant een ernstige storing op de vleesmarkt. Met andere woorden: de tegenwoordige moeilijkheden betreffen be paalde afdelingen van de economie, terwijl men in andere secto ren een systematische vooruitgang kan vaststellen". Volgens het blad is de grotere koopkracht van de arbeiders in de eerste plaats oorzaak van de voedselmoeilijkheden. Het ge middelde maandinkomen van de Poolse arbeider steeg sinds 1955 van 1008 zlotys tot 1416, een stij ging van 40,5 pet. De voortdu rende loonsverhoging is volgens Trybuna Ludu niet verant woord. Een andere oorzaak is het feit dat de veefokkerij de laatste jaren achteruit is ge gaan, vooral het fokken van var kens. Er is niet genoeg veevoer. De slechte aardappeloogst van vorig jaar en de droogte van dit jaar zijn daarvan de oorzaken- De meningen over de ooizaken van de vleescrisis in Polen blijken nogal verdeeld te zijn wanneer wij het commentaar van een ander blad „Zycie Warszawy" lezen. Dit blad beweert dat de boeren genoeg var kens hebben, maar het vlees op de vrije markt verkopen of het zelf op eten. Het vlees blijft in de dorpen, daar is overvloed, terwijl er in de steden een tekort is. Het blad ver wijt de regering dat deze niet krach tig genoeg optreedt tegen deze wan toestand. De regering heeft intussen wel wat gedaan, niet zo zeer om de cri sis te verminderen dan wel om tege moet te komen aan de wil van de stedelijke bevolking, die „de partij' de schuld van alles geeft. Een twin tigtal leiders van staatsboerderijen zijn onmiddellijk ontslagen; zij blij ken plotseling onbekwaam te zijn. Dat zal niemand in Polen verwonde ren, aangezien bij de benoeming niet de vakbekwaamheid op landbouw gebied bepalend was, maar het lid zijn van de partij, de kennis van de theorieën van Marx en Lenin. Maar het blijkt dat zelfs de Poolse varkens niet naar die theorieën willen luiste ren. Ligt de fout in de eerste plaats bij de regering, die Ji haar socialis tisch economisch beleid, dat zoge naamd niets aan het toeval over laat, produktie en verbruik met elkaar in overeenstemming had moeten zien te brengen, er zjjn ook andere factoren aan te wijzen voor de moeilijkheden waarmee de Polen te kampen hebben en waar van het tekort aan vlees er slechts cén is. Eén waarover de Polen zich erg druk maken omdat zij nu een maal gewoon zijn veel vlees te eten. Gemiddeld 47 kilogram per jaar. Een van de belangrijkste Poolse deviezenbronnen zijn de kolen. In West-Europa echter stapelen de kolen voorraden zich tot onrustbarende hoogte op. De prijs van de Poolse kolen moest dalen. Met een even grote export als in 1958 bracht de kolenexport dit jaar 12% minder op dan in het vorige jaar. De Polen hebben dringend deviezen nodig om de machines te importeren, waarmee de industrie moet worden ontwik keld. Een groter uitvoer van levens middelen was dus nodig, ln 1958 ging voor 180 miljoen dollar aan levens- middelen naar het buitenland, dat is 17.3 van de totale Poolse export. Hierbij was voor ruim 100 miljoen dollar aan vlees. Volgens de plannen die nu misschien wel wat in de war geraakt zijn, wil Polen in 1965 zijn levensmiddelen export hebben opge voerd tot 300 miljoen dollar, 20 van de totale export. De problemen, waarmee de Polen te kampen hebben en waarvoor zij reeds sinds 1945 naar een oplossing zoeken, hebben nog andere, meer of min ver verwijderde achtergronden. Geen land heeft in de tweede wereld oorlog zo geleden als Polen. In geen land wijzigden zich daarna de gren zen op zo grote schaal. In het oosten eigenden zich de Russen enorme ge bieden toe. Daarover zwijgen de Polen. In het westen werden Duitse gebieden bij het land getrokken. Over het feit dat de nieuwe weste lijke grens nog door geen enkele westerse grote mogendheid officieel is erkend spreken en schrijven de Polen veel. Miljoenen trokken uit Een onzer medewerkers die in vorige artikelenseries over Roemenië en Bulgarije vertelde, belicht in een nieuwe reeks be schouwingen de achtergronden van het schaarse nieuws dat ons uit andere Oosteuropese landen bereikt. In dit artikel neemt hij Polen onder de loep, dat zwaar geha vend uit de oorlog tevoorschijn kwam en dat een geweldige krachtsinspanning levert om zijn aanzien te herwinnen. alle juristen werd door de Duitsers of de Russen vermoord: totaal 5500. Een 6000 geleerden kwamen om en 2500 priesters lieten in de ongelijke strijd het leven. De materiële schade in Polen wordt op 840 dollar per inwoner ge schat. Voor Nederland is dat 418, voor Frankrijk 527 en voor België 274 dollar per inwoner. Voor wat de veestapel betreft gingen 1.9 miljoen paarden verloren, 3.9 miljoen run deren en 5 miljoen varkens. En ondanks deze moeilijke situatie zijn er sinds 1950 4.9 miljoen Polen bijgekomen, die allemaal moeten eten. Een bevolkingsaanwas van 4.9 miljoen in nog geen tien jaar, een geboortecijfer van 18,5 gemiddeld per jaar. In 1965 zal Polen 32.500.000 inwoners hebben, in 1975 37.700.000 Toch wil de Poolse regering de emi gratie niet toestaan, waarschijnlijk omdat zij dan na korte tijd alleen zou achter blijven. Voor de oorlog gingen jaarlijks vele honderddui zenden Polen elders een bestaan zoe ken. In de Verenigde Staten leven zes miljoen burgers van Poolse ori gine. In Frankrijk zijn een 750.000 Polen, waarvan het overgrote deel reeds lang Frans burger is gewor den. 400.000 Polen nemen aan de Franse verkiezingen deel. Uit de vooroorlogse trek naar het buitenland blijkt wel dat de Poolse problemen van oude datum zijn. Wanneer men daar dan nog de ge volgen van de tweede wereldoorlog bijneemt dan staat de Poolse re gering voor groter problemen dan die, welke andere Oosteuropese landen moeten oplossen. En de re gering beschikt niet over de beste krachten uit het volk om de moei lijkheden het hoofd te kunnen bie den. Wat in Polen tot „de partij" behoort zijn de opportunisten, voor wie het eigen belang in de eerste plaats komt. Daarom werden zij lid van de partij. Met dit „kader" moet Gomoelka volgens de recepten van Marx en Lenin Polen tot een grote natie maken. Het zal niet meevallen. In de komende veertien dagen vin den in Ovezande weer twee biljart- toernooien plaats. Vandaag beginnen de cadrewedstrijden om de beker met als deelnemers Chr. Gabrielse, F. Melse en P. Verhage uit Middelburg ALM, J. Rijk, J. Eggermont en L. Westdorp van OHGL uit Ovezande; J. Westdorp, OBK 's-Heerenhoek en de „toekomst" van het district P. Ver- ineule uit Ovezande. Op 29 november beginnen daarna de persoonlijke kampioenschappen voor de 2e klasse libre. De west-Brabantse vertegenwoor digers in de top van het amateur voetbal hebben morgen beide een uit-wedstrijd voor de boeg. Dat be tekent een moeilijkheid te meer om zich te herstellen. Toch moet bijvoor beeld Alliance bij de Spechten in staat geacht worden minstens de hal ve winst weg te slepen, MOC kan bij Hoensbroek de volle winst uit het vuur halen In de tweede klas A neemt Oss het op tegen het bezoekende DESK, dat een vervaarlijke tegenstander blijft, terwijl Uno Animo gastheer is van Valkenswaard, Hierbij gaat het er om de laatste plaats kwijt te raken. TSC moet de leidersplaats in de tweede klas B delen met Hulst. Of dat na zondag nog zo is, staat te be zien want Hulst moet naar DOSKO, dat zich prachtig aan het herstellen is. TSC heeft tegen RAC ook niet bij voorbaat gewonnen. Terneuzen moet met BSC kunnen afrekenen Middel burg zal meer moeite hebben met Vlissingen dat op visite komt. Goes is gastheer van Roosendaal, dat minstens op een puntenverdeling uit is. De machtige derby tussen Rood Wit en Internos zal hier de meeste belangstelling trekken. Er komt nog bjj, dat de ploegen aan elkaar ge waagd zijn Misschien wordt het een gelijkspel. Overvleugeld RKTVV (derde klas B) heeft aan Vlijmense Boys een bezoeker van gewicht, evenals Heusden bij RKSVA. RKDVC kan St. Michielsgestel be dwingen en Baardijk moet zegevieren tegen Concordia om in de rij te blij ven. Leider WSC heeft 'n zware dob ber aan GW. WVO, dat de derde klasse C aan voert hoeft niet te spelen en wordt prompt overvleugeld door SCO, dat bij VOAB zal winnen RKWU zal zich moeten inspannen voor een re delijk resultaat tegen RWB. Veerse Boys kan winnen van Dongen en VES bij Virtus. SET moet in Gudok zijn meerdere erkennen. RCS zal Steenbergen, leider van de derde klas D, niets in de weg leggen Zierikzee kampt met Axel om in het eerste gelid te blijven. Hontenisse—RKFC levert winst op voor de thuisclub. Halsteren moet onder Corn. Boys door. ODIOMETO wordt vermoedelijk een puntenver deling. 11 v i De eregasten bij het ten doop hou den van „Honderd jaar sport" deze donderdag te Amsterdam. Zittend: Cor Blekemolen, M. J. Adriani En gels (de schrijver). Eerste rij staan de v.l.n.r.: Rein de Waal, Jan de Na-tris, Merum Terwogt, A. G. J. Strengholt (de uitgever). Tweede rij staand v.l.n.r.: Henk Timmer, kolo nel Scharroo, Fanny Blankers-Koen, Piet Ooms, Hoven, Jules Perel, gen. Pahud de Mortagnes, Dick Bessem. Derde rij staand v.l.n.r.: Jhr. G. D. H. Bosch van Drakensteyn, dr. Hans Tetzner, ir. Harry Denis, ir. A. Pau- len en Hans Boekman. België wjjst trots op de prestaties van de jonge Decabouter, die in de Zesdaagse van Gent zijn veelzijdige capaciteiten als pistler overduidelijk Iaat merken Hij was was gisteren samen met van Looy weer een der groten in hetrooster van afval-races. De slimme Rik kon hem slechts op het nippertje de baas. Decabouter heeft inmiddels een nieuwe maat toegewezen gekregen. De Clerq werd ziek en aangezien Veiplaetsen al eerder van het tonee] was verdwenen werd Sorgeloos toege wezen aan de „jeune premier" van het gezelschap. Decabouter zal er stellig geen kwade makker aan heb ben. Misschien vormt dit nieuw ge vormde koppel wel de grootste be dreiging voor de favorieten van de eindzage, die zondagavond wordt be haald. Gisterenavond laat leidden van SteenbergenDeBruyine (307 punten) eu van LooyArnold (189 punten). Op één ronde volgden SchulteÖar- rigade (277 punten) en Severijns— Foré (172 punten). In de vierde klas B heeft RKJW tegen BMC de beste papieren. Haar steeg kan van het bezoekende Zwa luw VFC winnen. ZIGO (vierde klas E) laat zich bij Oirschot Vooruit niet vloeren. SVG GSBW wordt een draw. Velocitas zegeviert vermoedelijk bij Korvel. Nieuwkuyk heeft aan Hilvaria de handen vol. Bredase derby Gilze verstevigt zijn leidersplaats in de vierde klas F door een over winning tegen RSV, maar Madese Boys blijft in de buurt door de beide punten bij Groen Wit weg te halen. BredaHero wordt een Bredase der by die de gastheren kunnen winnen. Zundert blijft ook vooraan door DHV te verslaan. TAC zal veel moeite hebben met Boeimeer. In de vierde klas G is Kaaise Boys de beste ploeg. Het zal zich overigens morgen tegen 'Gastel uitstekend moe ten weren. Noordhoek zal de winst met Oudemolen zien verdwijnen. Hansweertse Boys kan zijn positie iets minder hopeloos maken door Cluzona te kloppen. De Schutters moet Nieuw-Borgvliet de voet dwars kunnen zetten. NSVGrenswachter wordt een prooi voor de thuisclub. De vierde klas H tenslotte heeft Lewedorpse Boys voorop. Ook bij Clinge zullen de leiders geen fout maken. RIA kan de laatste plaats kwijt raken door een zege op 's Heer Arendskerke. Breskens en Luctor zullen wellicht tot een puntenverde ling komen. Steen heeft aan Yerseke een lastige bezoeker. Biervliet buit het terreinvoordeel 'misschien uit tegen Oostburg. 't Ned. militaire elftal zal donderdag 17 december zijn eerste wedstrijd voor het toernooi om het int. mili taire voetbalkampioenschap 1959-'60 spelen. Op het PSV-terrein in Eind hoven komen de Ned. militairen dan in een lichtwedstrijd tegen Frank rijk uit. De landen van deze groep Ne derland, Frankrijk en Luxemburg spelen een gehele competitie om één plaats in de finale-poule. DE RUSSISCHE wereldkampioen Koeperman heeft in de tweekamp met onze landgenoot ir. G, van Dijk waarvan de wereldtitel de in zet vormt, een voorsprong van twee punten genomen door de vijf de in Kiev gespeelde partij te winnen. HET BESTUUR van de K.N.L.T.B. heeft besloten tot instelling van de mr. H. Wilton-wisselprijs, ter ering van de nagedachtenis van de onlangs omgekomen oud-voorzitter van de tennisbonu er meervoudig kampioen van ons land. De bestemming van de prijs zal nader worden vastgesteld, doch verband houden met prestaties in int. wedstrijden. DE VOETBALPLOEG van Torpedo uit Moskou heeft te Newcastle gelijk gespeeld tegen Newcastle United (44). GOES, 20 nov. WZB. Groenten: per stuk; Bloemkool AI 59-87, All 55- 65, BI 50-51, Bil 40-46, afw. 21-50. Knolselderie 6-23. Kropsla 4. Per bos: Wortelen 22-28. Selderie 13. Kroten 8- 20. Per kg: Spruiten All 60-65, BI 36, afw. 30-36. Witlof AI 129, All 131, BI 115-120, Bil 78-84. Gr. sav. kool I 13- 25, II 13-17. Rode kool I 35, II 28. Witte kool 15-16. Boerenkool 11-16. Andijvie I 23, II 12-15. Uien 16-25. Prei I 35, II 14. Tomaten 45-70. Spi nazie 46-52. Snijbonen 154. Kroten 12. Black Alicante II 244. KAPELLE, 20 nov. 1959 Indu strie- en exportveiling appelen en pe ren: Jonathan extra 75-80 68, extra 70-75 69, extra 65-70 65-66, extra 60-65 60, 1 80-85 62, 1 75-80 66, 1 70-75 67, 1 65-70 62, 1 60-65 62, 1 60-65 55, 2 75-80 58, 2 70-75 60, 2 65-70 57, 2 60-65 50, 2 D 34-35, 3 grof 52, 3 fijn 32. Goudreinette 1 75-85 47, 1 65-75 43, 2 75-85 43, 2 65-75 39, 2 D 30-32, 3 grof 38-42, 3 fijn 28. Gele goudreinette 1 85-95 52, 1 75-85 51, 1 65-75 44-45, 2 75-85 48, 2 65-75 43. Bramley Seedling 1 80-90 54, 1 70-80 55, 2 D 28, 3 grof 34, 3 fijn 26. Golden Delicious 1 BO SS 74-78, 1 75-80 72-78, 1 70-75 71-74, 1 65-70 66-69, 1 60-65 55-59, 2 75-80 66, 2 70-75 62-68 2 65-70 57-64, 2 60-65 48-54, 2 D 38-43, 3 grof 47-54, 3 fijn 35-41. Winston 1 65-70 53-55, 1 60-65 44, 1 55-60 37-39, 2 D 30, 3 fijn 24, 2 75-80 55, 2 80-85 52, 2 70-75 47, 2 65-70 41, 2 60-65 36. Zoete ermgaard 1 65-75 55, 1 55-65 39-42, 2 D 25-26, 2 55-65 36-38, 3 fijn 18. Conference uit de pool, aanbod 24 ton 1 65-75 75.20- 76.90, 1 55-65 65.30-67.50, 2 65-75 70. 2 55-65 60-61, 2 D 31, 3 grof 48-58 3 fijn 33-40. Saint Remy 1 85-95 27, 1 75-85 29, 1 65-75 30, 2 75-85 28, 2 65-75 27, 2 D 26, 3 grof 26, 3 fijn 23. Kleipeer 1 55-60 32, 3 grof 33, 3 fijn 13. Kroet- appelen 18. Blauwe druiven 1 207-215, 2 150, noten per 100 stuks 200. Aard appelen 1 15-17, 2 13. Groentenvei- ling: andijvie 15, savooiekool 17-21, boerenkool 9-14, bloemkool 16-57, breekpeen 9.5-11. prei 37, spruitkool 51-59, knolselderie 8. KOEWACHT 19 november Gezwin geld vlaslint W.R. 175—205, D.R 125 150. bobbers 8590, breek'vlas 67.5 75, ruwe lokken 20—37, gezwingelde lokken 6075, slaglijnzaad 5557, gekeurd lijnzaad 6870. kaf 1213, bolraap 78. Vlotte markt. LEEUWARDEN, 20 november. Aan voer en notering: 105 stieren, 2,60— 2,903,35 (top) per kg slachtgewicht; 350 vette koeien ƒ2,602,903,20 (top) per kg slachtgewicht; guiste koeien C50—750325 per stuk; 1.106 melk-en kalfkoeien 7509501175 per stuk; 375 pinken (zware) 575675 per stuk; en- terfokstiertjes 650-775, stamboekwaar dig 825975 per stuk; graskalfstiertjes 2,603,003,20 (top) per kg slacht gewicht; vette kalveren 2,202,40 2,70 (top) per kg levend gewicht; 1.193 graskalveren 230350, zware tot 400 per stuk; 391 nuchtere kalveren 40— 54, zware tot 74 per stuk, 692 vetteen weideschapen, slachtschapen (oudere) 2,302,60 per kg geschat slachtge wicht; weidelammeren 40-57 per stuk. zuig- en slachtlammeren 2,703,00 per kg geschat slachtgewicht; 188 vette varkens (oude varkens) 1,50 1,65. extra vlees tot 1,70 per kg levend gewicht; slachtvleesbiggen 1,701,80 extra vlees 1,86 per kg levend gew„ zouters 1,72-1,75 per kg levend gew. 311 biggen en lopers, biggen 4055, zware tot 60 per stuk; lopers 6284 per stuk; drachtige zeugen 360490 per stuk; 44 bokken en geiten 1,60— 1,95 per kg slachtgewicht; drachtige en melkgeiten 3452 per stuk; 108 paarden, werkpaarden 650—1050 per stuk; slachtpaarden plus veulens (jong) 1,902.30 (top) per kg ge schat slachtgewicht; oudere slacht paarden 1,401,65 per kg geschat slachtgewicht. Totale aanvoer 5.135 stuks. Overzicht: voor de tijd van het jaar was er nog een flinke aanvoer van rundvee Graskalveren waren talrijk aangevoerd, waardoor de prijzen zich niet konden handhaven, hoewel de slachtstiertjes en ossestiertjes flink prijshoudend werden verkocht. Op de rundveemarkt was nogal veel onge schikt vee aangevoerd, waarvoor wei nig kopers en een zeer stugge handel. De slachtveehandel was rustig met oen schraal prijshoudende handel. Vette kalveren kort aangevoerd, iets aan trekkende prijzen. Nuchtere kalveren: gewone aanvoer en vrijwel prijshou dend. Varkens: over de gehele linie iets duurder en vlotter verkocht. Op de schapenafdeling was de handel iets stugger en vooral geen hogere prijzen. Voor weidegoed weinig ani mo. Bokken en geiten goed gevraagd voor de slacht. Voor het leven weinig handel. Op de paardenmarkt een gro tere aanvoer, een iets levendiger han del in jonge slachtdieren en veulens. Voor de oudere een taaie markt en geen hogere prijzen. Een enkel werk paard, vertrouwd en van goede soort, werd vlot verkocht. De weersgesteld heid was uitzonderlijk mooi voor de tijd van het jaar en de handel in het goedsoortige vee verliep nog behoor lijk goed hoewel de prijzen zich niet geheel konden handhaven. TERNEUZEN, 20 november 1959. Groenten: Per 100 st. in centen: glassla 15.7016.60. per stuk in cen ten: bloemkool A 4176, B 1744, C 1623, afw. 1058. knolselderie 619 per bos in centen: selderij II 58, per kg in centen: andijvie 2025, afw. 7 kroten 25, rode kool 36, sav. kool 26—32 witte kooi 1525. Chi nese kool 1013, waspeen 2833, prei II 2036. spruiten 7990 uien 7—29. witlof I 103—112, II 95—108, afw. 7387. Fruit: appelen golden delicious II D 37, grof 57—58, fijn 37—45, goudreinette II 75-85: 4è 65- 75: 40, II D 20—31, grof 39—43.'fijn 27. jonathan fijn 49, Peren: conféren ce II D 40. grof 52—54, fijn 35—37, st. remy grof 32, fijn 27. Konstanz 271 (+1), Rheinfelden 190 4), Ottenheim 239 (4-10), Straats burg 175 (-(-10), Maxau 346 (—2), Mannheim 161 (—10), Mainz 178 (-—10), Bingen 114 (onveranderd). Kaub 123 (_j_4), Trier 102 (onveran- derd), Koblenz 123 (+6), Keulen 58 18), Ruhrort 212 13), Lobith 797 (+8), Nijmegen 580 (+5), Arnhem 643 (+4), Eefde IJssel 130 (onveranderd), ?re,Yventer 53 (onveranderd), Monsin 5540 (onveranderd), Vise 4935 (—1) Borgharen 3849 (—16), Belfeld 1075 23), Grave beneden de sluis 493 8).

de Stem | 1959 | | pagina 15