Walcheren E Zestigduizend gulden meer voor Rode Kruis West-Brabant moet betere kansen krijgen De Goffau-bank te Rilland onthuld Tw 6! Middenstandswarenhuizen te Hulst en Terneuzen R.-k. Landarbeidersbond te Heinkenszand jubileerde Kritiek op Kamerlid A. de Wolf Eer ZUID BEVELAND Z.-Vlaanderen Dagblad De Stem HflLy KAPITEIN RIJKERS MAAKT SCHOON SCHIP DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 9 NOVEMBER 1939 2 Initiatief van de gebr. Borgstijn Ernst en luim In café te Bergen op Zoom Goesenaar obstinaat DAUPHINE Hoogwaterstanden CENTRALE RAAD K A R BIJEEN Honderden apen te Vlissingen ontscheept VEILIGSTE „VERZEKERING" TEGEN MODE - REVOLUTIES Blijven vechten Schippersjeugd vierde feest O.a. te Kapelle en Den Bosch Dodelijk ongeval in Den Bosch Arbeider gegrepen door drijfriem Mist hinderde Scheldeveren AGENDA Vandaag Morgen In mi Dies econ. Chine verze MIDDELBURG Muziek en toneel Het tamboers- en pijperskorps .Ju liana" gat in het Schuttershof zijn jaarlijkse uitvoering Het eerste deel van het programma droeg een muzi kaal karakter; hierna werd het to neelstuk „Ik wil niet meer lopen" op gevoerd. Na het openingswoord van de direc teur J. v. d. Brink verzorgden de pij pers een fleurig mars- en walspro- gramma. De tamboers en hoornbla zers deden daarna niet voor hen on der. In het spel „Ik wil niet meer lopen" worden de conflicten op het hof „Welgelegen" behandeld. Het stuk kreeg onder regie van H. J. Schouwe- naar een goede vertolking. VLISSINGEN Brand in souvenir-werkplaats 's Avonds rond elf uur brak brand uit in de souvenir-werkplaats van de heren H. van Aalst en J. van Luijk, gevestigd in de Korte Zelke. De brand weer was snel ter plaatse en wist het vuur in korte tijd te bedwingen. De schade is evenwel vrij aanzienlijk, daar men voor de fabricage van sou venirs aanzienlijke hoeveelheden hout, cellulose-lak en board gebruikt De ze grondstoffen zijn alle zeer brand baar. De oorzaak is tot nu toe on bekend. Ambonezen brachten serenade Zatehdagmiddag bracht het „Am bonees Fluitorkest" een serenade aan de heer J. C. Dert, ter ere van zijn ontvangen koninklijke onderscheiding. De heer Dert nam, voor zijn woning «taande, de serenade in ontvangst, waarna het gehele gezelschap zich naar een restaurant begaf. Hier speel de het fluitorkest nog enige tijd vro lijke wijsjes. Tenslotte werd de heer Dert door een vertegenwoordiger der Ambonezen toegesproken. Borssele Subsidies Een subsidie van vier cent per in woner kende de raad toe aan het Ini tiatief Comité De Bevelanden De mu ziekvereniging O.K.K. kreeg een kre diet van 7000 gulden voor de aanschaf van nieuwe instrumenten. De jaar lijkse subsidie van 500 gulden komt dan te vervallen. Tegen dit voorstel stemden de heren Bras, van den Ende en de Regt. De subsidie-aanvragen van de Christelijke Stichting voor School- en Beroepskeuze te Goes en van de Ma tigheids Missie onder Militairen te Venlo werden afgewezen. AXEL INLEIDING OP HET WERKMIDDEN Door de afdeling Axel van de KAJ werd voor de mannelijke jeugd uit de parochie een avond georganiseerd, waarop gesproken werd over de moei lijkheden bij de intrede in het werk- midden. De spreker van deze avond, bedrijfsaalmoezenier pater Pisters, vond onder de jongens een zeer aan dachtig gehoor. Zonder twijfel heeft de KAJ Axel met deze avond weer een gelukkig en vruchtbaar initiatief genomen. FILM TEN BATE VAN PATER SOMER In het gezellenhuis alhier werd voor de leden van de Katholieke Actie een film vertoond ter gelegenheid van het feit dat de missionaris pater Somer eerstdaags naai de missie in Indone sië vertrekt. Tijdens de pauze werd voor het mis siewerk van deze pater een collecte gehouden, waarbij de zeer talrijke aanwezigen voor de nieuwe missiona ris een belangrijk sommetje bijeen brachten. Clinge CLINGSE HENGELAARS De vissersvereniging De Clingse Hengelaars heeft op haar viswater De Zestigvoet 1000 kg karper uitgezet. De karper werd geleverd door de Neder landse Heidemaatschappij. Deze poot- vis is dus weer goed voor de henge laars voor het volgende seizoen, want vanaf 1 november is het verboden om karper te vangen. Dit verbod is door de vereniging aan de leden opgelegd. Zeeuwsch-Vlaanderen krijgt binnen afzienbare tijd warenhuizen in Hulst en Terneuzen. Daarvoor staan de he ren Th. J. en J. Th. Borgstijn, resp. uit Hulst en Terneuzen borg, nadat door beide middenstanders, die in ge noemde plaatsen bekende zaken in huishoudelijke artikelen exploiteren, een vorm van samenwerking is ge vonden met de NV Hema, waarmee het mogelijk wordt van hun bestaande zaken middenstandswarenhuizen te maken. Een dergelijke vorm van sa menwerking bestaat ook al in Roosen daal en in Oss. Het stelsel van de middenstandswa renhuizen is erop gericht hetzelfde as sortiment artikelen tegen dezelfde prijzen als in de echte Hema-zaken in het land te verkopen. Men werkt dus met het „zelfkeuze-systeem". In Hulst en Terneuzen is men al aan het verbouwen. In Hulst wordt de bestaande zaak aanzienlijk uitge breid. Men ziet de opening van het warenhuis hier tegen maart 1960 te gemoet. In Terneuzen verwacht men de opening in het voorjaar. Dit betekent tevens een belangrijke uitbreiding van het personeel van de zaken van Borgstijn. De resultaten van de inzameling in kling Zeeland van het Rode Kruis in Zeeland van het Rode Kruis hebben hotel Centraal te Goes. alle verwachtingen overtroffen. Er is zeker 60.000 gulden meer opgebracht dan het vorige jaar. Dit deelde mr. J. J. v. d. Weel mee, tijdens de kringvergadering van de BURGERLIJK ARMBESTUUR De raad keurde een begrotingswij ziging van het Burgerlijk Armbestuur goed. Hierdoor krijgt het B.A. 1000 gulden meer aan gemeentelijke sub sidie. Als bestuurslid werd de heer P. A. Zweemer herbenoemd. De Goesenaar J. J. is zaterdagavond een lastige klant geweest van café houder v. d. B. te Bergen op Zoom. De man was zo hinderlijk (hij bedreig de o.a. de dochter van de caféhouder), dat v. d. B. hem buiten zette. De café houder én zijn dochter liepen bij deze manoeuvre enkele flinke klapper, op. Even later trapte J. van buiten af de ruit van de toegangsdeur in. De caféhouder belde de politie, die J. J. insloot. Nadat proces-verbaal was opgemaakt aangaande mishande ling en vernieling, werd J. J. zondag morgen weer in vrijheid gesteld. Met het accent nadrukkelijk op de ontspanning in de vorm van mu ziek, conférences, tombola, dans en spel, waarmee de dertigjarige land- arbeidersbond „St. Deus Dedit" te Heinkenszand dit jubileumfeest vierde, heeft de afdeling de herden king gegoten in de vorm van een groot familiefeest. Dat deze opzet zo uitstekend is geslaagd is in grote mate te danken aan de zelfwerk zaamheid van de in groten getale meefeestende leden met hun echt genoten. Toch is er evengoed aandacht be steed aan de serieuze kant van dit jubileum. Daarvoor zorgde op de eer ste plaats pater Bisters, de bedrijfs aalmoezenier. die de historische ont wikkeling van het bondsleven schets te. Vooral de toekomst van de orga nisatie lag hem daarbij na aan het hart. De steeds verder voortschrij dende industrialisatie, ook op het ter' rein van de landbouw zelf, zal al lengs meer werkkrachten in de land bouw, dus ook leden uit de bond, doen afvloeien. Burgemeester Eisen sprak na woor den van gelukwens over de verhou ding werkgever-werknemer en bena drukte de billijkheid van medezeg genschap in overheidsorgaan. Na mens de KAB feliciteerde voorzitter (Advertentie) LUCHTVERING PRIJS V.A. 5650,- J. Koens. De heer Koens haakte nog in op het door de burgemeester aan gesneden onderwerp. Hij betreurde het, dat in plaatselijk verband gezien nog veel te weinig medezeggenschap is van de arbeidsorganisaties. Met na me noemde hij het r.-k. schoolbe stuur. Er werd op geen enkele wijze contact opgenomen met de arbeiders organisaties en ook geen enkele ge organiseerde arbeider heeft daarin zitting. Ais vertegenwoordiger van het hoofdbestuur van de landarbeiders- bond bracht de heer Vink, districts bestuurder, gelukwensen over en roemde vooral het werk van de pio niers der jubilerende afdeling. Hij bood de voorzitter een fraaie voor zittershamer aan en de secretaris, de heer A. Jansen, offreerde hij een ge schenk in verband met zijn twaalf jarig bestuursjubileum. Na de gezamenlijke maaltijd bood pastoor Witkamp zijn welgemeende gelukwensen aan en benadrukte daar bij, dat de afdeling ook in de toe komst bij al het organisatiewerk zal blijven vasthouden aan de eigen christelijke levensopvatting. (Advertentie) Morgen, dinsdag 10 november, gel den voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om< 11.06 en 23.58 uur; te Ter neuzen om 10.50 en 23.32 uur en te Vlissingen om 10.21 en 23.07 uur. Dagblad voor Zeelana Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Hulst Dubbele Poort 7 tel. 2377 RayonredacteurW de Leeuw Rayonbeheerder: L K M dt Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes Westsingel 98 tel 2236 Rayonredacteur: C. Bastianen Rayonbeheerder: J Fait Prijs vooi losse advertenties Gestemd vooi de editie vooi Zeeland i J.IS pei mm. Voor .Ingezonden Mededelin gen' f 0.3'i per mm Bp contract aan zienlok reductie „Kleintles 3 regels ol muller t (MH) eike .egel meei 0 IS Bi) plaatsing ook ln Brabantse oplage resp t I 50 en t 0 90 Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen dt derde plaatsing tegen half geld De centrale raadsvergade ring van de Bredase diocesane K.A.B-, zaterdag jl. op Bouvig- ne gehouden, heeft zich op nieuw beziggehouden met het probleem van de werkgelegen heid in Noordbrabant. Bonds voorzitter G- Jacobs sneed dit onderwerp aan in zijn ope ningsrede. Daarin overzag hij in het kort een jaar landelijk en diocesaan K.A.B.-werk. Hij constateerde o.m. dat er thans dringend behoefte bestaat aan 'n nieuwe invaliditeitswet. Bo vendien gaf hij te verstaan, dat de sociale structuur van de K.A.B. in een beslissend stadium is gekomen. Het ka der zal er weldra meer van ho ren en het standsorganisato- risch werk zal op passend ni veau worden gebracht. Diocesaan gezien stelde voorzit ter Jacobs het probleem van de werkgelegenheid in west-Brabant De ongustige verkeerssituatie is er de oorzaak van, dat hier geen industrie vestiging kan plaats vinden en er 'n tekort aan werkgelegenheid bestaat. Verbeteringen blijven nog steeds uit. Hef aantal ongeschoolde werkkrach ten nam toe in verband met afsto ting van krachten uit de landbouw als gevolg van landbouwmoeilijkheden en mechanisatie. Aanwijzing van één kerngemeente noemde de heer Jacobs te weinig, het zullen er minstens drie moeten zijn en hij pleitte ervoor, dat west- Brabant economische kansen moet krijgen. Als oorzaken van deze toe stand meende de heer Jacobs te moeten aangeven het gebrek aan eenstemmigheid in het gewest-zelf over de vraagstukken rondom deze problematiek. Zodoende kan geen Bijzonder hebben zich de afdelin gen Terneuzen en Zierikzee geweerd, die ieder 1500 gulden meer inbrach ten dan het vorige jaar. Met ere werd de afdeling St.-Philipsland genoemd. In de Stedenbekerwedstrijd gaat de trofee naar Terneuzen. Boottocht Dank zij een gift van de onderne mingsraad van de Koninklijke Maat schappij De Schelde en een bijdrage uit de pot van de Zeeuwse Collecte heeft het bestuur voor de organisatie van de boottocht voor chronische in validen meer armslag. Toch zal het niet mogelijk zijn de Henri Dunant twee weken te doen varen en zullen in 1960 helaas nog velen teleurgesteld moeten worden. Dank werd gebracht aan A. J. van Heel te Goes, die 15 jaar lid is ge weest van het kringbestuur, en dit thans om leeftijdsredenen moet gaan verlaten. Per 1 april trekt zich ook mr. P. H. W. F. Teilegen, burge meester van Terneuzen, terug. Zes Zeeuwse afdelingen hebben al informanten aangesteld, die in oor logstijd een belangrijke taak hebben in de Rode Kruis-organisatie. Op weg naar Tilburg Zondagmorgen zijn op de rede van Vlissinen niet minder dan driehon derd apen ontscheept. Zij werden aangevoerd met het Franse s.s. To- roa (5019 ton), komende van Ran goon. De apen gevangen in de oer wouden van Siam, werden in grote kooien naar Europa verscheept. Na dat het schip geankerd was, werden de dieren door de bemanning van het Franse schip op een Nederlands binnenvaartuig overgeladen. Dit schip zette onmiddellijk koers naar de Vlissingse binnenhaven, waar het vreemde transport opgewacht werd dor vertegenwoordigers van de Til- bugse groothandel in dieren Van Dijk Zoon. De driehonderd apen werden op twee vrachtauto's overge laden om verder naar Tilburg ge transporteerd te worden. De apen waren kennelijk nog niet aan hun vreemde omgeving gewend, daar de anders zo levendige apenfamilies zich heel rustig gedroegen. Blenkbaar was de temperatuur te laag om zich te doen gelden. (Advertentie) ««aar Zoekt U 'n mantel die modern is en... blijft - óók volgend seizoen, óók volgend jaar - wat Parijs ook verzint? Kies dan tweed, want de mode heeft tweed eeuwig trouw gezworen! Met deze mantel bent U jaren a la mode voor één keer: ■iM' krachtig geluid doordringen tot de bevoegde instanties. Bovendien leeft bij de overheid blijkbaar de mening, dat west-Brabant ook zonder het treffen van bijzondere voorzieningen gezien de geografsche ligging en de voortschrijdende Europese integratie, er wel komen zal. Als derde oorzaak noemde de heer Jacobs de snelle ont wikkeling van het westen, waar west- Brabant wordt gezien als een ar- beidsreservoir. De heer Tolhuizen, afgevaardigde uit Oudenbosch, gaf na dit openings woord te verstaan, dat hij concreet wenste te weten wat het diocesaan bestuur van zins is te doen met be trekking tot de door de voorzitter geschetste moeilijkheden „west-Bra bant mag niet langer het arsenaal zijn voor de Rotterdamse groot-in dustrie „Wij zullen ervoor blijven vechten en zorgen dat deze aangelegenheid ook op het politieke vlak alle aan dacht krijgt", aldus de heer Jacobs in zijn antwoord aan de heer Tolhui zen maar concrete mededelingen kon hij nog niet doen. Het was dezelfde heer Tolhuizen, die bij de rondvraag onverbloemd zijn misnoegen te kennen gaf over de absentie van het Tweede Kamerlid, de heer A. de Wolf, „Als iemand de centrale raad behoort bij te wonen, moet dat zeker de heer De Wolf zijn. Bij het werk van de beweging mis ik hem echter steeds en ik mis hem ook als hij als lid van de Tweede Kamer op de bres behoort te staan voor de belangen van west-Brabant". De heer Tolhuizen wilde via de ver gadering het Kamerlid een telegram sturen, waarin menzijn grote teleur stelling uit zou spreken over zijn af wezigheid. Deze absentie excuseerde bondssecretaris Van den Eeden, om dat de heer De Wolf een belangrij ke vergadering elders moest bijwo nen. „Dat kan best waar zijn," aldus repliceerde dhr. Tolhuizen, „maar in zijn kwaliteit van Tweede Ka merlid kunnen wij niet in het minst over hem tevreden zijn. Wij eisen van onze kamerleden, dat zij zich volledig inzetten". Hij was van mening dat de heer De Wolf in po litiek opzicht volkomen faalt. Voorzitter Jacobs meende, dat de ze kwestie in de kring van de K.V.P. thuis hoort. Tenslotte werd het bondsbestuur met klem verzocht bij het provinciaal bestuur stappen te ondernemen op dat de achterstand in west-Brabant spoedig kan worden ingelopen. Zaterdag heeft de schippersjeugd van ons land feest gevierd. Groot feest was het voor deze 3500 jongens en meisjes in de leeftijd van 7-15 jaar, die meestal niet het normale gezinsleven kennen. Op zeven plaat sen in ons land waren ze bijeen ge komen. o.a. in 's-Hertogenbosch en Kapelle-Biezelinge. Het feest werd hun aangeboden door van Leer's va- tenfabrieken te Amsterdam in ver band met het veertigjarig bestaan van deze zaak. Het heeft al die 3500 schip perskinderen en de 500 kinderen van het eigen personeel, die het feest mee maakten, letterlijk aan niets ontbro ken. Allemaal waren ze in groepen inge deeld. Ze hadden vrolijke feestmutsen op. Begonnen werd met creatieve ar beid. Per groep mocht eenieder bezig zijn met het maken van verschillen de dingen. Het was een lust om te zien wat daarvan terecht werd ge bracht. Er werd getimmerd en ge verfd. Er werd getekend en met klei gewerkt, kortom er was enorm veel te doen en vanaf de kleinsten tot de oudsten, deden allen dat met veel ple zier en animo en prachtige dingen werden er gemaakt. Na de gezamenlijke maaltijd was er samenzang. Onder leiding van ervaren jeugdleiders werden daarna verschil lende spelen beoefend. Het hoogtepunt van de middagbijeenkomst was een quiz, waaraan werd deelgenomen door vier koppes. Hierna was er weer sa menzang onder leiding van de Kare- kieten onder leiding van Willy Fran- pois. Zaterdagmiddag om twee uur werd in de nieuwe woonwijk op de hoek van de Kerklaan-Vijverstraat, een monumentale bank onthuld, ter her innering aan de omgekomen burge meester de Goffau. Aanwezig waren behalve mevrouw de Goffau-Vos, haar twee kinderen en twee zusters van wijlen burgemeester de Goffau. Ver der burgemeester J. C. W. Jobse, de beide wethouders en de raadsleden Moerman, Walraven en Brandenburg, benevens een groot publiek. Allereerst sprak burgemeester Job- se een kort woord tot de familie en belangstellenden. Spreker herinnerde Zaterdagnacht is omstreeks een uur de 49-jarige arbeider C. Kool uit Hint ham (gem. Rosmalen) in de fabriek van de N.V. Koudijs, de veevoeder fabrieken te 's-Hertogenbosch, door een drijfriem gegrepen. Hij werkte al leen op de derde etage van deze fa briek. Toen zijn collega's door het warmlopen van een machine bemerk ten, dat er iets niet in orde was, en gingen kijken wat er gaande was, von den zij het slachtoffer van dit be drijfsongeval. De heer Kool bleek toen reeds te zijn overleden. aan de rampzalige stormnacht van 1 februari 1953. Hij merkte nog op dat hij de enige burgemeester was die als slachtoffer van de ramp is gevallen. Het gemeentebestuur heeft gemeend de herinnering aan het zo noodlottig verscheiden van burgemeester de Goffau het best te kunnen bewaren door deze bank te plaatsen, zodat ook het nageslacht ten allen tijde aan dit gebeuren zal worden herinnerd. Daar na werden door mevrouw de Goffau- Vos de beletselen weggenomen, die de bank bedekten. De wand tegen de bank aangebracht is van zuiver na tuursteen en het geschrift met bron zen letters aangebracht luidt: Ter herdenking aan burgemeester A. de Goffau, die in de storm vloedramp van 1 februari 1953 is omgekomen. De bank is een ontwerp van archi tect Bakker uit Dordrecht. Zeer zware mistbanken hebben gistermiddag de Prins Willem, die van Hoedekenskerke naar Terneuzen vaart, uren in de Westerschelde voor anker doen liggen. De boot vertrok normaal te 12.20 uur in Hoedekens kerke en kwam pas te 14.30 uur in Terneuzen aan. Het zicht was al wel wat eerder iets beter geworden, maar de haven van Terneuzen werd ge blokkeerd door twaalf zeeschepen, die ook vanwege de mist daar voor anker hadden moeten gaan. Mevrouw de Goffau-Vos en burge meester Jobse bewonderen de prach" tige gedenkbank. (Advertentie) Zie advertentie op pagina 6 SAS VAN GENT Olympia 8 uur Fraulein zonder beroep. HULST Bioscoopgebouw 8 uur De le vensroman van Joseph Schmidt. TERNEUZEN Luxor 8 uur De zwarte orchidee. OOSTBURG Ledel 7.45 uur: De glorie van het moederschap. AXEL Het Centrum 8 uur: Klopjacht. DE KLINGE Cinema v. Dijck 7.30 uur: De moordenaar laat geen sporen na, als bijfilm: Het drama in park Avenu. MIDDELBURG Schouwburg: Vrouwen en spionnen. Electro: Tipi tipi tipso. MIDDELBURG E»ectro Donker Parijs, 18 jaar SAS VAN GENT Olympia 8 uur Oe bezeten jacht. HULST Bioscoopgebouw 8 uur De le vensroman van Joseph Schmidt. TERNEUZEN Luxor 8 uur St. Louis blues. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur De vliegende Hollander. Qy Si de Dinsda drich von van Duitsl: vers van h( deze auteu planken, had op geestesleve Hij was d< die in de Ot log meevoch' het later tot bergse leger moeder was herbergier zou ook in d voornamelijk de. Hij stud academie vai gerarts. Maa: de veel mee vooral voor was hij al bi Ook al omda treden van stond, ging vandoor. Hij hoopte daar gevoerd te ook te Frankf die opstandig pen. Toch v daarop in M theaterdichter ln 1781 had dus 22 jaar toneelspel ,,L zonder verme Het baarde v< heim, kreeg zich als ton ontwikkelen, und Drang"-] gen drama's moed. Dat w een al te sti januari 1782 Rovers" vooi de eerste he zelfs twee pi deze jeugdige werden „Fie Liebe" voor Aan dit eer stenaarsbesta 1785 een ein benoemd tot digd hoogler; te Jena. In de jaren heeft 1 schiedenis, schappelijke Hij schreef van de Der werk zou lar voorbeeld va ving; het is historisch bet Schiller ve geschiedenis Nederlanden daartoe door beschrijving derlanden teg de inleiding moeilijke one „Een van d< tieke feiten, tot de schittf gemaakt hebl tiging van de Het werk b« In een bijlage overzicht var rechtstelling en Hoorn en Antwerpen di 1585. Inmiddels De dies na economische I op 20 novemb< ste maal word torium van d< tor-magnificu« een rede uits ~a BABY de zachtste 1 Communisti gerijnse verze waarde van b den verstrekt oorlogsmaterii en bestuursd gaans betrom De Chineze lingen belangi rikaanse wap aanse oorlog veren. Versch standelingen i opgeleid, onde na zou ooi: v; te leveren ind velden kunnei waar de opst, reren, aldus g Waarnemers de grote mee lingenleiders 1 communisme 1 munistische meer om de een internatio

de Stem | 1959 | | pagina 2