Zeeuwsch-Vlaanderen Zuid-Beveland Streekverbetering Eede Walcheren Dagblad De Stem Nieuw perspectief Pastoor F. Smeltzer kwart eeuw te Sas van Gent Voorlichting K.V.P. koos een nieuw bestuur Initiatief begint vrachten af te werpen R.-k. Invaliden congresseren in Terneuzen Raad Kruiningen besprak verbetering haven Hansweert 3 Eerste suikerbieten zijn er Hoogwaterstanden Reclasseringsdag Eerste steen van kleuterschool met minder werk de mooiste glans PIET VAN TILBURG Goes aanmerkelijk beter bedeeld Bus Breda-Sluiskil Rectificatie Gebruik er KLEENEX voor! AGENDA Vandaag Morgen HET SYSTEEM SENSORAMA DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 2A SEPTEMBER 1939 MIDDELBURG Gisteren is de levering van suiker bieten begonnen. Reeds vroeg in de morgen reden de eerste wagens de loskade op voor weging en tarrering, waarna de bieten onmiddellijk in de gereedliggende schepen werden over geladen. De aanvoer op deze eerste leveringsdag was niet groot. VLISSINGEN In het Beursgebouw is een goed be zochte vergadering van de plaatse lijke K.V.P.-afdeling gehouden, tij dens welke de reglementaire verkie zingen van nieuwe bestuursleden werden gehouden. Het bestuur was herkiesbaar, met uitzondering van de heer B. Boschma. Het werd met algemene stemmen herkozen, terwijl in de vacature werd voorzien door verkiezing van de heer S. Adriaanse. In verband met de toe neming van het aantal leden werd het wenselijk geacht het bestuur met één persoon uit te breiden. Hiervoor werd gekozen de heer L. v. d. Dries uit Souburg. Het bestuur is thans als volgt sa mengesteld: W. L. M. Groffen, voor zitter; P. A. Wilderom, secretaris; A. Veijgen, penningmeester; Chr. Herm- sen, J. A. W. Scheepers. S. Adriaanse, L. v. d. Dries en J. H. Stouthart. Verder werden nog afgevaardigden gekozen naar het kringbestuur. Na beëindiging van het huishoude lijk gedeelte van de vergadering hield de gemeente-archivaris, de heer J. den Hoed, een interessante causerie over de geschiedenis van Vlissingen, geïllustreerd met vele dia's. Onderwijzer ulo-school Tengevolge van een ongeval over leed op 16 augustus de heer D. Oos terling. Op 14 augustus had de raad hem benoemd tot onderwijzer aan de openbare ulo-school. B. en w. stellen de raad, die vrijdagmiddag bijeen komt, voor thans de heer J. J. Meer man te Haarlem als zodanig te be noemen. Morgen, vrijdag 25 september gel den voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden; te Hans- weert om 7.47 en 20.12 uur, te Ter- neuzen om 7.21 en 19.46 uur en te Vlissingen om 6 54 en 19.23 uur. Aardenburg JEUGDWERK De parochiële jeugdcommissie kwam voor het eerst in het nieuwe seizoen bijeen. Er werd een program ma opgesteld voor de komende win ter met enkele filmvoorstellingen, 'n toneelavond en de jaarlijkse Sint- Nicolaasviering. Besloten werd het patronaat voor grotere en kleinere jongens open te stellen met ingang van zondag 4 oktober. Het klein- patronaat zal dit seizoen omvatten jongens van 6 tot en met 13 jaar en het groot patronaat jongens vanaf 14 jaar. Biervliet DIEPVRIESGEBOUW TE DRIEWEGEN. Deze week werd op de wijk Drie wegen onder onze gemeente begon nen met de bouw van een diepvries gebouwtje. Voor de op deze wijk gevestigde diepvriesafdeling zal de tetstandko- ming van dit gebouwtje een belang rijke verbetering betekenen. Tot he den waren op Driewegen de diep vriesboxen ondergebracht in een bergplaats van de heer A. Rijk op Nieuwlandse Molen. Daar de heer Rijk zijn bergplaats zelf nodig had, kon hij deze niet langer meer voor dit doel beschikbaar stellen. Een en ander betekende trouwens toch maar een noodoplossing in afwachting van een definitieve onderbrengingsruimte voor de boxen. Het nieuwe gebouwtje wordt speciaal voor dit doel gebouwd door de gemeente en zal dus zeer zeker aan de stellen eisen zal beant woorden Bresken» AANVOER BIETEN De eerste zes schepen voor het bietenvervoer zijn in de haven gear riveerd. Ook zijn woensdag de eerste bieten aangevoerd op het haventer rein. Lede MOOIE VANGST Ofschoon het visseizoen dit jaar in deze streek niet bijzonder goed is ge weest heeft onze dorpsgenoot Lau rent van Winsberghe toch een mooie vangst gedaan. In de Stierskreek na bij Aardenburg ving hij een snoek van niet minder dan 7 kg en met een lengte van 90 cm. Hiermede behaal de hij het record van dit seizoen. HULST Zoals reeds de radio en ook ver schillende dagbladen hebben gemeld, wordt ook dit jaar weer over geheel Nederland een reclasseringsdag ge- Driewegen BESTUURSLEDEN VAN STICHTING DORPSHUIS Gisteravond heeft de raad tot be stuursleden Dorpshuis Driewegen be noemd de heren C. de Jonge, M. A. Slaakweg en mevr. v. d. Veen. De ge meenschappelijke regeling ziekenver- voer op de Bevelanden werd onder protest aangenomen. GOES V ijf-minuten-raad In een vergadering van vijf minuten heeft de raad van Goes gisteravond na stemming besloten de heer A. N. Adriaans te Arnhem aan te stellen als hoofd van de Prof. dr. Kohnstamm- school. De raad schonk voorts zijn goedkeuring aan het voorstel van b. en w. om een geldlening aan te gaan van 55.000 met de N.V. Bank van Nederlandse Gemeenten. Met dit be drag wordt de uitbreiding en verbou wing van de rijks middelbare land bouwschool gefinancierd. Hansweert VERKEERSMOEILIJKHEID Door het aanbrengen van de ver hoogde waterkering, wat enige maan den zal duren, ligt het sluisplateau op het terrein van de midden en gro te sluis bijna geheel open. Voor het voetgangersverkeer is dit een grote handicap, om door de chaos heen te komen. De scheepvaart ondervindt van deze werkzaamheden geen noemens waardige stremming. 's-Heerenhoek „DE JEUGDHOEVE" Zondag zal in „De Jeugdhoeve" vertoond worden de film „Het lied van Bernadette". Bij gelegenheid van het Lourdesjaar wordt over de gehele wereld deze bekende en ont roerende film over het leven van Bernadette en de gebeurtenissen te Lourdes wederom met groot succes in vertoning gebracht. De film is ge maakt naar het boek van de be kende schrijver Franz Werfel, die hoewel niet katholiek, met grote ob jectiviteit en vakmanschap en een lang verblijf in Lourdes en omgeving op voortreffelijke wijze de toestanden in Lourdes voor 100 jaar wist te schilderen. Na een schets van de le vensomstandigheden van Bernadette Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 2377. Rayonredacte- r: W. de Leeuw Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes. Wc.tsingel 98, tel. 2236. Rayonret'acteur: N. Karhof Rayonbeheerder: J. Fait Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie voor Zeeland f 0,15 per mm. Voor „Ingezonden Mededelingen" f 0.37 per mm. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f0,90 elke regel meer f0,15. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,50 en f 0.40. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. volgt het relaas der verschijningen, de reactie van haar familie en het volk en de weerstand bij de wereld lijke en geestelijke overheden. Ten slotte zien wij Bernadette na de er kenning der wonderlijke feiten in het klooster van Nevers, waar zij in stil te en eenvoud tot het eind van haar leven blijft. De filmregisseur Henry King heeft met eerbied en toewijding het tere onderwerp van dit leven behandeld. De figuur van Bernadette boeit en ook de gesprekken en het verhaal zelf zijn levensecht, met enkele ontroe rende hoogtepunten. Niet alleen degenen, die nog niet in de gelegenheid waren de film te zien, moeten deze prachtige gelegen heid niet voorbij laten gaan, maar ook voor hen, die reeds vroeger de film zagen, is het opnieuw zien van „Het lied van Bernadette" een bele venis. Jennifer Jones, William Eythe en Charles Bickford vertolken de hoofdrollen. (Alle leeftijden). Heinkenszanr Margreet van Maanen en Rogier Noordenbos, hebben gistermiddag, namens al hun collegaatjes als jong ste en als oudste kleuter van de pro testantse kleuterschool de eerste steen gelegd van het nieuwe gebouw aan de de Sitterstraiat. Mevrouw van Maa- nen-Cohen ter Vaart, presidente van de kleuterschoolvereniging, verwel komde de genodigden, vooral de kleu ters die met vlaggetjes en feestmutsen het grote moment luister bijzetten. Zij gaf een uiteenzetting van de bouw en de inrichting van het nieu we gebouw, waarin zon, licht en vro lijkheid ruimschoots hun trekken zul len krijgen. Bijzonder charmant was het lied van de eerste steenlegging dat de kleuters onder leiding van de hoofdleidster ten gehore brachten. Burgemeester Eisen feliciteerde en het schoolbestuur en de gemeente, die straks een fraa* gebouw rijker zal zijn. Hij hoopte de middelen te vinden om ook de jeugd van de katholieke en de openbare lagere school in overeen stemming met de eisen van de tijd te kunnen huisvesten. Aanwezig waren o.m. de architect, ir. P. J. 't Hooft te Goes, de aanne mer P. Engelse, het schoolbestuur, de wethouders, enige raadsleden en de beide dominees. Mevr. van Maanen wekte in haar slotwoord de aannemer en de arbei ders op tot een spoedige voltooiing te geraken en bood deze laatsten een en veloppe met inhoud aan. VEEARTS KLAASSEN VERTREKT NAAR BREUKELEN Wegens benoeming als hoofd van de vleeskeuringsdienst te Breukelen gaat veearts J. Klaassen per 15 ok tober a.s. de gemeente verlaten. Hij zal worden opgevolgd door de heer A. C. Noordenbos uit Lemmer. ZEEUWSE MUNT UIT 1567 Bij grondwerkzaamheden voor de bouw van de chr. kleuterschool aan de Cittersstraat vonden arbeiders een gave Zeeuwse munt, welke aan de voorzijde een halve maan vertoont met het Zeeuwse wapen en aan de achterzijde een z.g. Bourgondisch kruis. Als opschrift draagt de munt de latijnse tekst: „Heer, red ons, wij vergaan" en „Nieuw zilveren geld van het Graafschap Zeeland". De waarde-aanduiding is 3 schellingen en de munt is geslagen in het jaar 1567. houden ten bate van de reclasserings. instellingen van alle gezindten. Voor de stad Hulst is deze bepaald op zondag 27 september a.s. Op die dag zal o.a. met toestemming van de kerkbesturen nabij de kerken van Hulst worden gecollecteerd. In verband hiermede is een com missie van aanbeveling gevormd, waarin zitting hebben: Burgemeester A. L. S. Lockefeer, Pastoor-Deken Ant. Koopmans, Dominee R. G. J. Timmers, mevrouw J. F. J. M Cas- parie-Croon, mr W. E M. Seijdlitz en mr. H. C. M. van Son. Het plaatselijk comité onder voor zitterschap van de heer L. Stoorvogel doet een beroep op de Hulsterse be volking om met gulle hand te geven voor dit werk, dat daadwerkelijk no dig is en tevens een bijdrage levert in de verbetering van de menselijke sa menleving. Bovendien wordt met dit werk een daad van christelijke naas tenliefde verricht Lamswaurde GESLAAGD MUZIEKFEEST Het jaarlijks muziekfeest door de gezelschappen van Hontenisse mag in alle opzichten als uitstekend ge slaagd heten. Na een muzikale rondgang door het dorp, werd geconcerteerd in het pa tronaatsgebouw. De uitvoeringen stonden op hoog peil, vooral de uit voering van „Vrijheid Eendracht" was een lust om aan te horen. De zaal was druk bezet met muzieklief hebbers, die goede waar voor hun geld kregen. NAJAARSKERMIS Onze tweede najaarskermis be hoort weer tot het verleden. Ze werd vooral zondag heel druk bezocht. De kermisexploitanten en caféhouders maakten goede zaken, vooral de rij dende trein mocht zich verheugen in in een grote belangstelling. Geen wanklank werd gehoord, zo dat van een echt gezond kermisver- loop kan worden gesproken t UITSLAG SCHIETINGEN De uitslag van de door de schut- terssociëteit „De Vrede" georgani seerde schietingen luiden: hoogvogel: O. Neefs, Hulst; zijvogels: resp. J. Maas en Ger. v. Driessche, beiden uit Lamswaarde. De dag daarop waren de resultaten: hoogvogel: A. Roels, Graauw, terwijl beide zijvogels moesten worden ver loot. De laatste schieting had als resul taat: hoogvogel: C. de Koek, Terhole; de zijvogels werden niet afgeschoten. Ossenisst- OUD-DORPSGENOOT ONDERSCHEIDEN. Aan onze oud-dorpsgenoot, de heer E. J. C. Hermans, is de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pon- tifice" uitgereikt. De heer Hermans, thans woonachtig te Heemstede, ont ving deze onderscheiding bij gele genheid van zijn zilveren jubileum als armbestuurder in de St. Bavo- parochie aldaar. De onderscheidene, een broer van de gemeente-secreta ris van Vogelwaarde, is momenteel secretaris van het armbestuur en hij heeft zich op het gebied van de charitas zeer verdienstelijk gemaakt. Ook in het dagelijks leven vervult hij in zijn functie van ambtenaar van de burgerlijke stand een dienende taak door de raadgevende woorden, welke hij de bruidsparen op hun levenspad meegeeft. GRANAAT GEVONDEN Bij het delven van een sloot op het bouwland van de heer van Gassen werd een granaat gevonden. De op ruimingsdienst werd van deze ge vaarlijke vondst in kennis gesteld. Stn/ffteldijk AANBIDDINGSDAGEN. De parochie Stoppeldijk mag terug, zien op een geslaagde viering van de jaarlijkse aanbiddingsdagen. De laat ste van de drie aanbiddingsdagen viel samen met het feest van de H. Gerulphus, de patroonheilige van de parochiekerk Op de avond van deze feestdag werd een plechtig lof gece lebreerd. Met een processie, de toe wijding van de parochie aan het H. Hart en het „Te Deum" werden de aanbiddingsdagen besloten. De con ferenties gedurende deze dagen wer den gehouden door pater Hiel, Re demptorist. Z uiddorpe TELEVISIE VOOR BEJAARDEN. Een der inwoners van het bejaar dentehuis O. L Vrouw van Lourdes heeft een televisietoestel gekocht. Om alle bejaarden van de t.-v.-uit- zendingen te kunnen laten meegenie ten is het toestel geplaatst op de al gemene zaal. Met de winter voor de deur zullen de tehuisbewoners met dit toestel wel menige lange avond genoeglijk doorbrengen. (Advertentie) Alleen Peli wrijfwas bevat bovendien Vlidosol tegen houtworm grote doos 58 ct reuze 'n Erdal produkt, dus goed! Zondag is het voor de leden van de r.-k. invalidenbond St. Liduina weer de grote dag, dat zij hun jaarverga dering houden in het parochiehuis in Terneuzen. Zij komen daar in groten getale, uit heel de provincie, met bus sen, particuliere auto's en de ernstige gevallen zelfs met ambulancewagens naar toe. Ieder jaar is dit weer een groots weerzien van alle invaliden. Het is een dag, die hen uit de sleur van hun dagelijkse beslommeringen haalt. Voor het eerst heeft het bestuur gemeend de notulen en het jaarver slag gestencild te moeten doen toe komen aan de leden. Uit het jaarverslag zien we, dat de bond weer op een gunstig jaar kan terugzien. Er was een ledenwinst van 8. zodat het ledental 79 bedraagt. Ook ging het aantal donateurs vooruit met 11. In het afgelopen jaar werden ook streekbijeenkomsten gehouden en wel te Oostburg en St. Jansteen. Deze bijeenkomsten hadden ten doel om beter de individuele problemen te leren kennen. Ook is er een Lourdesfonds opge richt om de minder draagkrachtigen in staat te stellen de reis naar Lour des in 1961 mee -te maken. Het pro gramma van zondkg geeft aan ont spanning een zeer geanimeerd pro gramma te zien. Een banjoclub zal dit programma verzorgen. Het be looft een gezellige dag te worden voor de invaliden. (Van onze verslaggever) „Het doel van streekverbetering is en blijft door extra voorlichting en onderwijs de kennis van de boer te vermeerderen: hem te helpen bij het ontwerpen en uitvoeren van plannen. Voor rendabele investeringen worden (kleine) aan moedigingspremies verstrekt. De premies zijn niet bedoeld voor normale vernieuwing of ver- De heer E. Lansu (hij is de enige Nederlander die. ofschoon geen land- bouwconsulent, toch secretaris is van een streekverbeteringscommissie! memoreerde in het kort waarom er in de streek Eede - Aardenburg - Sint Kruis - Heille aan streekverbe tering gedaan behoorde te worden Een zestal jaren geleden begon in Eede een ruilverkaveling, die uiter aard gevolgen met zich meebracht De weg naar een nieuwe economi sche opbloei van een oud landbouw gebied was geplaveid. De produktie- omstandigheden waren veel gunsti ger komen te liggen. Burgemeester Sjef van Dongen, met de heer E Lansu de grote stimulanten van de ruilverkaveling, mocht tevreden zijn ofschoon duidelijk werd, dat nooit het ideaal (het opvoeren van de wel vaart voor de agrarische bevolking) geheel zou worden bereikt als niet getracht zou worden de bedrijfsvoe ring geheel aan te passen aan de nieuwe mogelijkheden. Het moeilijke werk, subsidie los te krijgen om streekverbeteringsge- bied te kunnen zijn begon en werd waarachtig met succes bekroond. De overheid aanvaaidde een vierjaren plan, waarvoor in totaal ongeveer één kwart miljoen werd uitgetrok ken: te besteden voor het tot stand komen van reeds genoemde verbete ringsmogelijkheden en voor het voe ren van een breed georiënteerde voorlichting. Waren door de ruilverkaveling Eede de produktie-omstandigheden aanzienlijk verbeterd: de in 1957 ge formeerde streekverbeteringscom missie stond voor een onverwachte moeilijkheid. Het was immers juist in deze periode, dat de vlaswereld een duw kreeg door de bekende dum pingsgeschiedenis met het Russische vlas. Vormde in Eede en omgeving de vlasteelt een belangrijke bron van inkomsten: met de agrariërs diende zich de commissie te oriënteren op de teelt van andere produkten. vanging, maar voor investeringen en aanschaf fingen, die de basis van een levensvatbaar be drijf vergroten of verbreden. Het doel is dus weer niet door geldelijke steun of subsidie een niet levensvatbaar bedrijf in stand te houden of de levensduur te verlengen", zo zei de heer E. Lansu, secretaris van de nu volkomen op dreef gekomen streekverbetering Eede. Het was voor de commissie (voor zitter werd de welbekende landbou wer C. v. Bellegem) stellig een steun in de .rug, dat praktisch alle agra- Advertentie) -TT VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN Bosstraat-hoek Lindebaan BERGEN OP ZOOM Telefoon 5467 De gemeenteraad van Kruiningen besloot in zijn jongste vergadering tot aankoop van de garage van de heer C. C. da Jonge te Kruiningen. Deze garage vormde voor het ver keer van de Hoofdstraat naar de Brouwerijstraat een ernstig obstakel Bovendien zal ook uit estetisch oog punt een belangrijke verbetering worden verkregen. Omtrent de kos ten die gemaakt zullen moeten wor den voor de aangebouwde woning kunnen b en w. thans nog geen ra ming maken. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten tot het aangaan van een geldlening bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, groot f 214.000 - openbare lagere school en zal hope lijk spoedig kunnen worden aange wend voor de bouw van een nieuwe school. Bij de rondvraag informeerde de heer Weststrate (P.v.d.A.) naar de mogelijkheden tot verbetering van de accommodatie van de haven en ka den te Hansweert. Een lijndienst op Engeland overweegt thans de moge lijkheid om Hansweert als voorhaven te gebruiken. De bestaande accom modatie is weliswaar tamelijk ge brekkig. maar zou niettemin bruik baar zijn. Deze rederij onderzoekt thans het vervoersaanbod. De voor zitter zei, dat Kruiningen niet is aan gewezen als ontwikkelingskern, en dat zulks een ernstig nadeel is. Dat tegen een rente van 4,5 pet. Deze i Goes als zodanig \yel is aangewezen gelden zijn benodigd voor de aankoop en het bouwrijp maken van grond in het uitbreidingsplan Eindje de Rond te. Te Hansweert werd een perceel grond aangekocht van de heer J. Nelis. Dit perceel ligt achter de Op zondag 4 oktober is het 25 jaar geleden dat pastoor F. J. W. Smeltzer werd geïnstalleerd als pastoor van de parochie Onze Lieve Vrouw Hemel vaart te Sas van Gent. De feestviering begint met een so lemnele H. Mis te 8.30 uur in de pa rochiekerk. Vervolgens zal er om 11.30 uur in het Olympia-theater een hul digingsbijeenkomst plaatshebben. Tij dens deze bijeenkomst zal het ge schenk der parochie worden- aange boden, waarna gelegenheid zal be staan de jubilaris persoonlijk geluk te wensen. Teneinde een feestgave te kunnen aanbieden heeft zich uit de verschil lende parochiële verenigingen en or ganisaties een comité gevormd, onder voorzitterschap van burgemeester R. A. J. den Boer, dat zich zal belasten met het inzamelen van gelden. Toen pastoor Smeltzer zijn veertig jarig priesterfeest enkele jaren gele- In ons bericht over de botsing tussen een Belgische bestelauto en de bus Breda-Sluiskil was sprake van twee gewonde passagiers. Dit was niet juist, want de gewonden waren de inzittenden van de betrokken be stelwagen. den vierde, heeft hij voor zichzelf geen geschenk willen aanvaarden. Het was zijn uitdrukkelijke wens dat de door de parochianen bijeengebrachte gel den zouden worden bestemd voor de verbetering en verfraaiing der kerk. Pastoor Smeltzer is geboortig van Roosendaal en hij is de vijfentwintig ste pastoor van Sas van Gent. Vooi zijn benoeming tot parochieherder van Sas van Gent was hij kapelaan te Breda. en daardoor gemakkelijker zal kun nen komen tot de aanleg van een insteekhaven, ondanks het feit, dat onlangs in het landbouwblad van de ZLM werd vermeld dat 60 pet. van alle landbouwprodukten, die in Zee land worden verscheept, te Hans weert worden verladen, kan slechts bevreemding verwekken. Dat het gemeentebestuur ongeveer 6 maanden geleden bij Ged. Staten inlichtingen inwon over een mogelijk heid tot aanleg van een insteekha ven in het Kanaal door Zuid-Beve land en tot nu toe hierover niets vernam, lijkt ongelooflijk, maar is niettemin waar. B. en w. overwegen thans persoon lijk contact op te nemen met Ged. Staten. De raad vroeg zich af hoe het mogelijk is, dat Goes grote plan nen kan maken voor havenoutillage voor coasters, terwijl te Kruiningen zelfs de geringste verbetering bij de Rijkswaterstaat op bezwaren stuit. Bovendien zal Goes in de toekomst door het Kanaal door Zuid-Beveland open vaarwater moeten vinden, im mers het Deltaplan zal de Ooster- schelde afsluiten. riërs deelnamen aan de planmatige bedrijfsverbeteringen. Reeds spoedig werden gelden uitgetrokken voor stalverbeteringen voor rundvee, paarden en varkens. Er kwamen wij zigingen tot stand in de hokruimte voor pluimvee: in de berging van oogst en machines. Er werd gewerkt aan gierkelders en silo's. Er werd links en rechts gezorgd voor beter drinkwater voor de dieren, zowel op stal als in de weide. Verbeteringen grepen plaats in de rundvee-, var kens- en pluimveestapel. Diverse mo derne werktuigen en gereedschappen kregen een introductie. Naast deze verbeteringen, vernieuwingen en wij zigingen. dokterden agrariërs met de commissie aan de kwaliteitsverbete ring van het vee door het verwezen lijken van sluitende voederplannen, een uitgebreidere melkcontrole en meer van zulke zaken, die vooral het voorlichtingsapparaat in het geweer brachten. Veel aandacht kreeg echter (mede door het grotendeels uit vallen van de veeteelt) de tuin bouw, waarvoor in deze streek I reeds een aanzet was. „De grond in Eede en omgeving is over het algemeen uitermate ge schikt voor de teelt van tuinbouw- gewassen en ik denk hierbij aan ge wassen als aardbeien, frambozen en bessen. De grond kan vrij gemakke lijk worden bewerkt, is zeer dank baar voor organische mest, door het vee geproduceerd", zo stelde de heer E. Lansu vast. „Derhalve", zo ging hij verder: „streeft de commissie doelbewust naar een uitbreiding van hefc tuin- bouwareaal. Gaat momenteel de aan dacht in het bijzonder uit naar het zacht fruit (en nog eens bijzonder naar de genoemde produkten!), de commissie ziet voor de toekomst het meeste heil in hard fruit". De heer E. Lansu kwam via deze vaststelling op een aangelegenheid terecht, die én de commissie én de betrokkenen momenteel hevig bezig houdt, namelijk de teelt van witlof. Vrij recent werden in Eede een drietal proeven genomen, waarbij de witlofgroei werd geforceerd door middel van èlektrische grondverwar- ming. De proeven, een samenspel van de commissie streekverbetering, de tuinbouwvoorlichtingsdienst en de Provinciale Zeeuwse Elektriciteits- Maatschappij, hadden een bevredi gend verloop. De financiële resulta ten mochten er zijn. „Witlof doet het in Eede en om geving prima", constateerde de se cretaris van de commissie. „Het pro dukt past in het kader van de be nutting van de grond, maar.. is het niet jammer, dat het witlof gro tendeels in Holland moet worden ge trokken, omdat onze mensen de no dige vergunningen niet kunnen krij gen. Geëist wordt, dat zij minstens vijf jaar ervaring hebben: een on zinnige eis, die niet zou mogen gel den voor een zich omschakelend ge bied. Voor een streek, die met een relatief toch vrij geringe steun zich zelf verbetert". De heer Lansu kan niet anders dan hopen, dat er inzake vergunningen een soepel spel gespeeld gaat wor den. Is hij voorstander van regels, hij houdt er aan. dat regels worden gemaakt om uitzonderingen af te dwingen. Die uitzonderingen zouden Eede, Aardenburg, Sint Kruis en Heille (het gaat over circa tweehon derd bedrijven en tweeduizend hecta ren grond!) welkom zijn! Hygiëne is een van de belangrijkste onderwerpen van de huishoudelijke voorlichting. Op kleine exposities wordt het onderwerp onder de aan dacht gebracht door te laten zien hoe een baby-uitzet moet zijn. gevormd door de landbouwhuishoud- consulente, mejuffrouw W. Arts. „Het is verheugend", vertelde zij: „dat er steeds meer begrip wordt getoond voor de taak van de huis vrouw en voor de waarde van een goed ingerichte woning". De combinatie van lanbouwtechni- sche voorlichting en huishoudelijke voorlichting is noodzakelijk, omdat het moderniseren en verbeteren van bedrijf en bedrijfsvoering gepaard moet gaan met het verbeteren van woning en woninginrichting. Voordat het streekverbeterings- werk begon werd een onderzoek in gesteld naar de toestand van een dikke honderd woningen. Het bleek, dat hier en daar veel zaken te wen sen overlieten. Door herhaalde voorlichting, door praatavonden en het organiseren van kleine exposities, kwamen talrijke verbeteringen uit de bus. Hygiëne en waterleiding, koken, diepvries, boek houding en huwelijksuitzetten: het waren en zijn onderwerpen, die de voortdurende aandacht vragen. Op deze wijze verandert er toch langzamerhand iets in het zuidwesten van Zeeuwsch- Vlaanderen. Zonder enige twij fel schudde de streekverbete ring de bevolking wakker. Bui ten kijf zorgde de commissie voor nieuw perspectief in een oude landstreek. De bevolking is de commissie, die het niet altijd gemakkelijk heeft, maar die altijd het beste wil, dank baar, omdat het nieuwe perspectief aanwezig is, niet het minst door de opkomst van de tuinbouw, waarvan als laatste bijzonderheid dient te worden gezegd, dat ook de asperge teelt thans de aandacht heeft gekre gen! (Advertentie) I TERNEUZEN Concertgebouw 8 uuri One man magic show. Luxor 8 uur: D« imitatie-generaal. Grand hotel Rotter dam 3 en 8 uur: Modeshow. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Spij kers met koppen. GENT Troonzaal stadhuis: Bach-con- eert. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Aida. Werd de agrariërs een zeer ruime groeps-, maar ook een sterk indivi duele voorlichting gegeven (een voor lichting, die uiteraard nog altijd doorgang vindt)een belangrijk as pect van de streek betreft de huis houdelijke voorlichting, hoofdzakelijk Als SAS VAN GENT Olympia 8 uur: een verre glimlach. OOSTBURG Ledel 8 uur: Heimatlos. TE""EUZEN Luxor 8 uur: Nachtzus ter Ingeborg. 33. Ongezien door de bedrijvig rond lopende filmmen sen gelukt het Martin en Mascha de regie-toren bin nen te dringen. Mascha, die van de hele zaak het hare denkt, ziet haar vermoedens in de toren be waarheid worden. Wat voor geheim zinnigheden komen er aan het licht 7 algemene -doet Mascha een ontdek king,die haar ergste ver moedens -bevestigd. -TERWIJL Marzin de ingang, tsewaakt--:

de Stem | 1959 | | pagina 2