Duitsland overvalt Polen in Katholieke apartheid protesten tegen Zuid-Afrika Dramatisch begin van tweede wereldoorlog Ramen zemen de zwarten werk voor Sherry-wijn Droom van botanici in vervulling? TWINTIG JAAR GELEDEN: in het voorportaal van de hemel DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 1 SEPTEMBER 1959 In België Snellere hulp bij verkeers ongevallen ONCHRISTELIJKE MAATSCHAPPIJ Van andere kant naderden Russen Eindhoven viert grootscheeps bevrijdingsfeest Nieuwe grootte- sortering uien voor Heldhaftig Ondergronds Zwaar offer Over 15 jaar Raketbus met passagiers over oceaan Huzarenstukje van inbrekers Puzzel-rit voor marine-officieren over Walcheren Schoolradio begint 15 september Drie tankers van 77000 ton Spaanó Heióloeh V Op 1 september vielen de Duitse legers het Poolse land binnen met een verpletterende overmacht, vóór het aanbreken van de dag en zonder voorafgaande waarschuwing. De strijd was ongelijk en tegen het midden van september was bijna geheel west-Polen onder de voet gelopen. Op dit kritieke ogenblik kwamen de Rus sen in actie en lieten hun legers over de nagenoeg onverdedigde Poolse oostgrens trekken. Dit gemeenschappelijke optreden van Nazi-Duitsland en Sovjet-Rusland was het gevolg van het Ribben- trop-Molotov-pact van 25 augustus 1939, om tot verdeling van Polen over te gaan. Zo begon twintig jaar geleden de grootste en verschrikkelijkste aller oorlogen, de tragedie van Polen ende ellende der vluch telingen. up x september is deze foto pre cies twintig jaar oud. Twee de cennia geleden vielen de Duitse legers uit Silezië, Pommeren en Oost-Pruisen Polen binnen, waar mee de tweede wereldoorlog was begonnen. Daarvan geeft deze op name van 1 september 1939 een beeld. Een groep Amerikaanse geleerden is er na vyftien jaar onderzoek in ge-1 slaagd, de bron van het plantaardige leven een proteïne die gevoelig is voor de rode lichtstralen van het spec- trum te isoleren. Naar dr. Hendricks, het hoofd van een proefstation van het Amerikaanse ministerie van landbouw te Beltsville in Maryland, op het negende inter nationale congres van botanici te Montreal verklaarde, is hiermee de ..droom" van alle plantkundigen ver wezenlijkt. Men zou nu het vermogen hebben om het gehele groeiproces van planten te regelen. „Zie naar wat gebeurt in Niassaland, in Kongo, in Kenya, Tanganyika en Uganda, en vraag U dan af: hoeveel tijd zullen we nog hebben? Ik meen zelf nog vijf of tien jaar. In die tijd zullen we moeten leren onze niet-blanke buren te beschouwen als menselijke personen met menselijke rechten, of we zullen de gevolgen van een tegenovergestelde houding moeten dragen In Brussel worden plannen uitge werkt voor snellere hulp bij ongeluk ken op het Belgische wegennet, die per jaar meer dan duizend doden veroorzaken. Bij een verkeersonge val zal men slechts het telefoonnum mer 900 behoeven te draaien om te worden verbonden met een centrale. van waaruit de hulpverlening wordt .„„„don dplrpnmerkt geleid. De centrale waarschuwt dan idreven werden geKenmeiKt, op zijn beurt de hulppost, die het Drie maanden na deze ver klaring van aartsbisschop Hur ley van Durban vielen in zijn jigen bisschopsstad de eerste schoten. Het zwarte volksdeel kwam in beweging. Zelfs de woorden als over man wiens dichtst bij het ongeval is gelegen. Het nieuwe systeem zal voor Bel gië en Luxemburg gelden. Er wordt naar gestreefd de cen trale voor verkeersongevallen begin oktober in werking te stellen. (Advertentie) bleek met zijn schatting van vijf tot tien jaar nog te optimistisch te zijn geweest. Zuid-Afrika is een ketel die ieder ogenblik uit elkaar kan springen door de druk die steeds maar ver- De allereerste aanval werd onder nomen met zesenvijftig divisies met inbegrip van alle negen pantserdivi sies waarover Duitsland beschikte, gecombineerd met 2.000 vliegtuigen. Polen had uiterst moeilijk te verde digen grenzen en de Duitsers vielen het land binnen op een ondenkbaar breed front uit het noorden, westen en zuiden tegelijk. Polen bracht hier te genover in het veld dertig divisies: voornamelijk infanterie en cavalerie eenheden een weinig anti-tank af weergeschut en slechts één pantser brigade. De 700 vliegtuigen, die Po len bezat, werden voor een belang rijk deel terstond op de grond ver nietigd bij de nachtelijke moord aanslag op 1 september. Aan de meeste sectoren werden de Poolse grensversterkingen spoedig doorbro ken en door de bressen drongen wig gen van tanks diep het achterland in. Maar waar de Duitse divisies op Eindhoven viert dit jaar voor de vijftiende maal bevrijdingsfeest met een zesdaags feestprogramma, dat gedeeltelik zal worden meegemaakt door veldmaarschalk Montgomery en de ambassadeurs van Amerika, En geland, Frankrijk en België. Onder de vele buitenlandse gasten bevinden zich voorts een honderdtal leden van de 101ste Airborne Divi sion, die zich op uitnodiging van de gemeente met hun echtgenoten naar Eindhoven begeven, omdat zij deze stad mede hielpen bevrijden, en en kele honderden gasten uit Bayeux, het dorp in Normandië, waar de invasie plaats had. Donderdag 17 september beginnen de feesten met een herdenkingslof in alle r.-k. kerken en een grote cultu rele avond. Alle dagen branden er miljoenen gloeilampen, verwerkt in de feest verlichting, die in elke straat wordt aangelegd. Langs deze verlichtings projecten zijn speciale routes voor automobilisten en bussen aangelegd. De KLM organiseert vanaf Welschap rondvluchten boven de stad geduren de alle feestdagen. Zeer binnenkort is in de Nederland se Staatscourant een ministeriële beschikking te verwachten, waarin wijziging wordt gebracht in de groot te sortering van uien. Dit gebeurt als uitvloeisel van een gehouden verga- nering van deskundigen op dit ge- Died. De nieuwe grootte sortering voor uien zal in werking treden op 21 september a.s. Picklers in de sortering 20—28 mim j ongeboden mogen wor rier wnrri e,rpakking t0t 5 kg- Ver" iiien m f6n Picklers aangemerkt r?r- i-een doorsnede van 25—35 rinorsnori'6 e1 Z'-'n u'en met een nier m t van 22~47 mni en gewone eè rr^.t ?en doorsnede van 40 mm fehi?^ met een maximumver- schil tussen de grootste en kleinste ui pe- verpakkingseenheid van 20 mm. zu"en picklers van langwer pig flesmodel niet voor uitvoer in aanmerking komen. De handel in uien begint thans in Zeeland weer volop op gang te komen. «Jver het algemeen valt de oogst dit .laar niet mee, terwijl ook het areaal is afgenomen in vergelijking met het vorig jaar. Er moet dus niet worden gerekend op 'n grote uienoogst Voor de gewone uien wordt thans 'tussen 17 en 18 cent per kg. betaald. Poolse troepen stieten, ontwikkelden zich hevige en verbitterde gevechten. Zowel numeriek als op het gebied van uitrusting was het Poolse leger niet tegen de aanvallers opgewas sen. De Poolse cavalerie chargeerde dapper tegen de aanzwermende tanks doch kon met haar sabels en lansen niets uitrichten. Met uitzondering van de legergroep Poznan, welke omsin geld werd, werden alle Poolse een heden welke langs de grenzen ston den opgesteld, teruggedreven of ver nietigd. Het duurde niet lang voor de uit geputte Poolse legers genadeloos ver pletterd werden tussen de tang die de van twee zijden naderende vijan den vormden. Niettemin duurden de gevechten een volle maand. Want Warschau. Modlin en het schiereiland Hel, file- ven nog altijd onveroverd. Het ver zet van de Poolse hoofdstad ge leid door de heldhaftige burgemees ter Stefan Starzynski was magni fiek. Na vele dagen van hevige bom bardementen uit de lucht en door zware artillerie, capituleerde War schau pas op 27 september, toen ammunitie, water- en voedselvoorra den opgebruikt waren. Modlin, de ten noordwesten van Warschau gele gen vesting aan de Weichsel, capi tuleerde op 30 september: de vier duizend man van de Poolse marine op het schiereiland Hel, op 1 oktober. Zo was alles in één mand tijds voorbij en het tragische Polen tragisch in zo menige episode van zijn lange geschiedenis ging onder in slavernij. Nog voor de strijd tot een einde was gekomen, was er een grote chaos ontstaan onder de vluchtelin gen die zich op de wegen bevonden. Zij die zich naar het oosten hadden begeven, hoorden plotseling dat de Russen optrokken en de Poolse ste den bezetten, terwijl degenen die ge tracht hadden Warschau te bereiken, terugkeerden bij het nieuws dat de stad belegerd werd. De bezetters van Polen: Duitsland en Rusland, meenden, dat het lot van Polen bezegeld was. Maar zij had den het mis. Want binnen enkele maanden hebben de Polen ge trouw aan hun traditie om pal te staan voor de vrijheid tegenover el ke tyrannie in het buitenland een nieuw leger opgericht, dat later de geallieerde zaak tal van gewichtige diensten heeft bewezen op een reeks van Europese slagvelden, alsook ter zee en in de lucht; en waaraan ook Nederland veel heeft te danken. In het bezette Polen daarentegen - waar een onbeschrijfelijke terreur heerste werd een ondergronds le ger opgericht, dat uniek was in de wereldgeschiedenis. Er is daar een nimmer te stuiten verzet geweest, dat, buiten ontelbare kleine en grote vormen van verweer, culmineert in het grandioze hoogte punt: de opstand van Warschau in 1944. die de wereld verbaasd deed staan. Het was een heroische strijd van de ganse stad tegen haar geha te bezetters-. Een strijd op leven en dood, waar niet alleen de mannen, maar ook vrouwen en kinderen wa ren betrokken. En het moet met schaamte geconstateerd worden, dat door het opzettelijke dralen van de Russen, dit weergaloze heldendom tot niets anders heeft geleid dan tot een vreselijk bloedbad en vernieti ging van de stad. Het Poolse volk betaalde zwaar voor het opnemen van deze strijd. Zesmiljoen Polen, of wel één-vijlde deel van de totale bevolking, kwam gedurende de jaren 1939-1945 om. De meesten hiervan kwamen om in Duitse concentratiekampen. Russi sche dwangarbeidskampen of werden op gruwelijke wijze vermoord tijdens de talrijke massa-executies (denk aan Piasnica en Katyn). 644.000 per sonen werden gedood bij oorlogshan delingen. Zij vielen op de slagvelden niet slechts in Polen, doch eveneens in Frankrijk, Noorwegen, Noord-Afri- ka, Italië, België, Nederland en Duitsland. Tevens vormden zij 15 pet. van de totale verliezen van de Royal Air Force gedurende de „Bat tle of Britain". cKrijl.llilt. eplos.ing van hot rontr.vroogstulc in Zuid-Afrika hoogd wordt. Vanaf 1948 heeft dit land alleen Boerenregeringen ge kend. Boeren als Malan, Strijdom en kend. Boeren als Malan, Strijdom en Verwoerd trachtten met radica- lisme hun apartheid-politiek door te lappen. Zij merkte nauwelijks wat er .„„-at -ffim'nni beneden haar in de straat zich reis een immigrante, haar ramen te zetten. Deze politiek wordt officiee. gezien als de enige mogelijkheid voor de samenleving van de rassen in Zuid-Afrika. Onder de apartheid verstaat men het zelfstandig naast elkaar opgroeien van een blanke en een niet-blanke gemeenschap. In feite is de apartheid niets an ders dan eten bevoorrechten van al wat blank genoemd wordt. Zelfs wanneer men spreekt over de ont wikkeling van de negercultuur op eigen bodem, bedoelt men te zeggen, dat deze ontwikkeling plaats moet vinden onder leiding en controle van blanken. De bedoeling is de supre matie van de blanken te verzeke ren. die met hun 3 miljoen tegen over 11,5 miljoen niet-blanken ver in de minderheid zijn. De Katholieke kerk staat uiteraard afwijzend tegenover de apartheids politiek, omdat zij het als een Gods lastering beschouwt, dat de blanke, die zich in de rassenstrijd opwerpt als het uitverkoren werktuig van Gods wil eigenmachtig bepaalt, hoe ver de ontwikkeling van de niet- blanke mag gaan. Revolutie Graag gewen de bisschoppen toe dat „de gelijkheid van de rassen in Zuid-Afrika niet met één penne- streek Ingevoerd kan worden." De ontwikkeling moet stap voor stap gaan, omdat b(j een revolutionaire doorbraak er geen maatschappij meer zal zijn, geen bestuur, geen rechtvaardigheid en geen gemeen schappelijk belang. Toch zal de re volutie van het zwarte ras onaf wendbaar zijn, als men strak blijft vasthouden aan de apartheid-poli tiek. Deze revolutie komt zeker angstig naderbij als we aan moeten nemen wat mgr. Hurley in het begin van dit jaar zei: ,,ik twijfel of er 30.000 Zuid-Afrikanen gevonden kunnen worden, die bereid zijn met overtui ging het rassenprobleem op een eer lijke wijze aan te pakken." Niet zon der reden vraagt de Paus ons in deze maand te bidden voor de op lossing van dit probleem. Schande Er was een oploopje in de Bever- lystreet in Johannesburg. Negers bleven lachend staan kijken en blanke vrouwen stieten elkaar ge ërgerd aan. Op het balkon van een van de flats stond mevrouw Kaa- Een Amerikaanse deskundige heeft op de conferentie van het interna tionale verbond voor ruimtevaart, die in Londen wordt gehouden, bij zonderheden onthuld voor een drie- traps ruimtevaartuig, dat om streeks 1975 met passagiers aan boord de afstand tussen Londen en Los Angeles circa 8800 km binnen 40 minuten zal kunnen af leggen. De eerste twee trappen zoge naamde aanjaagraketten zul len bemand zijn en daardoor te bergen zijn. Zij zullen worden ge bruikt om de derde trap met circa 25 passagiers een snelheid van on geveer 16.000 km per uur te ge ven. Op de vlucht tussen Londen naar Los Angeles zal de eerste trap van de rest gescheiden worden als het vaartuig een snelheid heeft van circa 6400 km per uur. Door middel van een remraket zal deze eerste trap minder snelheid krij gen en een normale landing in Noord-Ierland kunnen uitvoeren. De tweede trap zal worden losge laten bij een snelheid van onge veer 16.000 km per uur en op IJsland landen. Daarna zal de snelheid van de derde trap wor den opgevoerd die dan tot een hoogte van circa 56 km zal klim men. Van dit punt af zal het vaartuig in glijvlucht naar zijn plaats van bestemming vliegen. In de buurt van Los Angeles zal het dalen tot circa 18.500 meter en vaart min deren tot ongeveer 640 km per uur. Daarna zal het met behulp van turbine-straalmotoren een normale landing kunnen uitvoe ren. Het vaartuig za.l in zijn ge heel gelijkenis vertonen met een straalvliegtuig met deltavleugels. Het project zal economisch uit voerbaar zijn, aldus de Ameri kaanse luchtvaartdeskundige. In de nacht van zondag op maandag is uit het kantoor van de Geldersche Tramwegen te Velp een brandkast ge stolen, waarin een bedrag van enkele duizenden guldens geborgen was, als mede een hoeveelheid administratieve bescheiden. De inbrekers de politie meent, dat het er verscheidene geweest zijn, omdat de brandkast nogal zwaar was hebben een huzarenstukje uitge haald omdat het kantoor dat welis waar gesloten was ligt op een ter rein waar dag en nacht gewerkt wordt door technici. Maandagmorgen vond de politie in de omgeving van dit terrein een auto- wiel en de achterbank uit een auto. Men neemt nu aan, dat de inbrekers gebruik gemaakt hebben van een niet te grote personenwagen waaruit zij he', reservewiel en de bank moesten verwijderen om plaats te krijgen voor hun buit. Op woensdag 2 september zal een puzzelrit over Walcheren plaats vin den door marine-officieren. Deze rit wordt georganiseerd door de vereni ging van marine-officieren. De start heeft plaats om 5 uur op het marineterrein aan de Prins Hen- drikweg te Vlissingen. De rit, welke ongeveer 36 km lang is, zal eindigen aan de rand var. de gemeente Vlissin gen omstreeks acht uur. De Stichting Nederlandse School radio begint haar wekelijkse uitzen ding in het eerste trimester na de zo mervakantie op dinsdag 15 september aanstaande. Er zijn drie reeksen lessen: een serie .Verhalen van vroeger" elke dinsdag van 14.40 tot 15 uur waarin in vijftien afleveringen aan dacht wordt geschonken aan de Ne derlandse cultuurhistorie. een serie van vijftien afleveringen, beginnende op woensdag 16 septem ber en dan elke woensdag van 10 tot 10.20 uur, gewijd aan het beroemde reisverhaal van de Noor Thor Heyer- dahl met het vlot Kon-Tiki. een serie ..Ritme en Rijm", die el ke vrijdagochtend van 9.40 tot 10 uur in de ether komt en gewijd is aan poë zie. Deze serie wordt afgesloten met enkele lessen, waarin kinderen door henzelf gekozen gedichten voordra gen. Het vorige jaar kreeg Verolme's Dok- en Scheepsbouw Maatschappij opdracht van de n.v. Esso over te gaan tot de bouw van een drietal tankschepen van 34.000 ton. In ver band met de nieuwe ontwikkelingen in de scheepstankbouw werd met de uitvoering van deze opdrachten gewacht. De opdracht werd nu ge wijzigd. Op Verolme's werven bij Rozenburg gaan nu drie tankers ge bouwd worden van 77.000 ton: één voor Esso Nederland en twee voor Esso Amerika Jerez de la Frontera zal straks, begin september, haar jaarlijks wijnoogst feest vieren. Van het jaar wordt het feest speciaal aan Nederland gewijd. Dat wil zeggen, dat vier Nederlandse schonen de Spaanse koningin van de wijn tijdens de festivitei ten zullen vergezellen. Of de Nederlandse meisjes met de Spaanse in gratie en élégance zullen kunnen wedijveren, betwijfelen we. Iemand uit Andalusië, die in de gelegenheid geweest is, Nederlanders gade te slaan, heeft me namelijk toevertrouwd, dat wij zo'n plompe, boerse gang heb ben. Maar enfin, die iemand behoort zomin als wij tot de jury... Niet alleen meisjes, ook natuurlijk vertegenwoordi gers van de Nederlardse wijnhandel worden op het feest uitgenodigd. Want de heren van Jerez zijn wel zó aan de felle zon van hun eeuwig blauwe hemel gewend, dat die zon, ge botteld in flessen, hun niet zózeer naar het hoofd stijgt, dat ze alle prakti sche zin verliezen. Ze kennen trouwens op een haar de techniek, of beter de kunst van het wijndrin- ken. Bij deze dus: u bent uitgenodigd op het wijn feest te Jerez Jerez de la Frontera, provincie Cadiz, is 'n heel welvarende plaats. Het land is vruchtbaar: het wordt bevloeid door de Guadalete. Het klimaat is gunstig: Jerez ligt op 15 km van de zee. Zeer waar schijnlijk is deze streek 't stamland van de Andalu- sische zang cn dans.De Romeinse dichter Martia- lis spreekt reeds over het vrolijke Cadiz. Zangeres sen en danseressen uit deze contreien waren in het Rome van het keizer rijk befaamd en be rucht. Jerez mag zich „zeer edel en zeer konink lijk" noemen. Tijdens de reconquista maakte de stad zich namelijk ver dienstelijk. In de veld tocht tegen Granada, het laatste bolwerk der Mo ren, heeft Jerez de katho lieke koningen aanzienlijke hulp geboden. Als we en kele eeuwen .overspringen tot op de jongste geschie denis, vinden we, dat Je rez mannen als generaal Primo de Rivera on kardi naal Merry del Val aan kerk en staat geschonken heeft. Dan mogen we niet on vermeld laten, dat de Virgen del Carmen van Jerez, patrones van de marine en nog veel meer, een kroon draagt, die mil joenen waard is. Want werkelijk, Spanje is Spanje niet en zeker An dalusië is onbestaanbaar zonder verering der H. Maagd Maria. Tenslotte nog iets heel anders: de paardenfokkerij van Je rez Ruim tweehonderd hengsten van Spaans, Ara bisch en Engels ras Maar indien u naar Je rez komt, moogt u ver leden, heden en toekomst van de stad gerust verge ten. Daar wordt trouwens voor gezorgd, want u wordt uitgenodigd, de wijn en cognac van Jerez te proeven. Dat is een nobe le bezigheid. Wij verzeke ren u, dat u opgelucht, met tenminste een beetje (of misschien een beetje veel) Andalusische zorge loosheid en, we durven bijna zeggen, geestelijker huiswaarts keert. Nu niet zeggen: wijn is wijn. Dat is beslist niet waar. Op z'n minst is wijn altijd nog van eerzame familie en op z'n best bezit hij klin kende edelsbrieven. Bordeaux en Bourgogne zijn uitstekend. Persoon lijk hebben we een voor keur voor de droge wij nen van Rijn en Moezel. Liebfrauenmilch en der gelijke namen zijn uit gevonden door mensen, die hebben leren proe ven t In Rome hebben we vooral de wijnen van Sardinië uitermate le ren waarderen. Jerez heeft onze smaak veredeld. We hebben eni ge bodega's, wijnkelders bezocht. De plaats telt 'n kleine dertig firma's. De bodega's van Gonzalez Byas en vooral van Pedro Domecq zijn de grootste, beste en oudste. In deze wijnkelders worden de wijn en de cognac letter lijk gekweekt. Drie rijen hoog liggen de vaten en op gestelde tijd wordt het vocht naar een edeler vat overgeheveld om zodoen de aan geur en smaak bij te winnen. De kelders zijn tegelijkertijd museum. Reeds meer dan een eeuw lang wordt van elk wijn jaar een vat bewaard. Er staat bij Pedro Do mecq een vat wijn, dat een Methusalemse leeftijd heeft: het telt meer dan 200 jaar, de spannen van het vat zijn door de wer king volkomen ingebogen en gekromd. Dit is geen wijn meer, dit is de es sence van wijn: een paar druppels volstaan om een glas slechte w\jn op peil te brengen. Met alle eer bied gezegd, we geloven dat men met een liter van dit vocht wel zoiets als 'n wonder van Kana gedaan zou krijgen. Groten der aarde, vor sten en bisschoppen, zan geressen en stiervechters, Amerikaanse ambassa deurs en natuurlijk ook de generalisimo Franco heb ben de eer genoten een wijnvat met hun naam te mogen tekenen. Al dat vocht wordt bij wijze van museumstukken geconser veerd. In de opslagplaat sen worden wijn en cognac bewaard: telkens zoveel honderd vaten en zoveel duizend liter. Alles geurt naar oud hout en gisting. In de afdelingen bedrijf worden de vochten gebot teld en voor verzending gereed "emaakt. Tot nog toe woi u. betrekkelijk zeer weinig naar Nederland uitgevoerd, veel naar En- Rand en Amerika. Wanneer u alles met een zekere schroom en tege lijk met vrolijkheid om de geestigheid (hoe kan het anders) van uw begeleider in ogenschouw genomen hebt, wanneer u bij Gon- af- speelde. Een nijdig belletje haalde haar van het werk. Nauwelijks had zij de i deur geopend, of de buurvrouw die voor haar stond, gooide een stort vloed over haar heen: „maar me vrouw, wat mankeert U. U maakt de flat te schande. Het is juist of wij blanken geen geld meer hebben, om de zwarten onze ramen te laten lappen!" Het jonge vrouwtje wist niet wat ze moest antwoorden. „Zo iets doe je in Johannesburg niet." Dat was het laatste woord van de buurvrouw, die zich nijdig om draaide, wegging. Mevrouw Kaarels liep terug naar het raam om verder te gaan met haar werk. Nu pas merkte zij in de straat de negerin nen op, die verlegen lachten toen ze haar weer zagen. Er overviel haar een vreselijk schaamtegevoel. Ze had het verkeerd gedaan. Natuurlijk had ze wel gehoord van het pro bleem zwart-blank, maar nu ineens zat ze er mee; daar bij het open raam met onder zich die groep la chende negerinnen, en blanken die geërgerd omhoog zagen. Ze haalde de zeem en de emmer binnen, en sloot haar raam. Geen bezit De blanke man staat in zijn hou ding al precies eender tegenover de neger. Een blanke kan een woning kopen van het loon dat hij verdient, maar een neger mag land noch huis be zitten. Daarom bestaat er voor de neger ook nauwelijks aanleiding om te sparen. Veel zou hij trouwens niet over kunnen houden van een loon, dat ongeveer f 120,- per maand bedraagt en dat voor de helft opgaat aan huishuur en vervoer naar de stad. Bijna tragisch is het te noemen, dat de bisschoppen van Zuid-Afrika in 1957 in een gemeenschappelijk schrijven moesten verklaren: „de praktijk van de rassenscheiding wordt weliswaar officieel door onze kerk niet erkend, maar het komt toch tot uiting in onze verenigingen, scholen, seminaries, kloosters, zie kenhuizen en heel het maatschappe lijk leven van ons volk. We zijn huichelaars, wanneer we de zoge naamde apartheid in de Zuid- Afrikaanse maatschappij veroorde len, maar in onze eigen inrichtingen toelaten." f zalez de twaalf kolossale vaten gezien hebt, die de namen van Christus en zijn apostelen dragen (Ju das z'n naam staat elders op het azijnvat heeft men ons gezegd); wanneer u intussen om op tem peratuur te komen recht uit het vat una co- pa, een Jereziaans glas cognac Insuperable gesa voureerd hebt; na dit alles wordt u naar d« gus- ,ador geleid, het vertrek waar u proeven kunt. De schenker heeft vijf, zes glazen in z'n hand, schept met een maatje, aan een lange staaf bevestigd, uit het vat en met een sier lijke en onfeilbare haal wordt het glas gevuld. Dit spel is de wijn waard en deze wijn is zulk een schenkkunst waard. We hebben geproefd, lang zaam, in opgaande lijn, van 17 tot over de 20 gra den, van waterheldere wijn tot wijn, zo donker als oud goud, van droge wijn tot zoet, tot iets dat bijna stroop wordt en dan nog een glas ander om het al te zoete uit de mond te spoelen. Tio Pepe, ome Piet, van Gonzalez, is sec. Nectar en Solera 1847, beide van Gonzalez zijn respectieve lijk oloroso seco en dulce. Geurig, inderdaad. Deze wijn is om aan te ruiken. Vooral de cognac moet u meer ruiken dan drinken. Zomaar naar binnen gie ten, dat is vulgair. La Ina van Domecq is een droge wijn, die voortreffe lijk is. Oloroso dulce, geu rige en zoete wijn is Le Raza, de wijn van het ras ook van de bodega Do mecq. Me»ar wat helpen na men. U moet het zelf ervaren. Het is een ze- i vende hemel. We begrij pen nu iets beter, waar om mystieken zo vaak over geestelijke dron kenschap spreken. Het Schriftuurwoord: „De Koning heeft me in zijn wijnkelder binnenge leid" heeft meer inhoud voor ons gekregen. Indien u in september niet naar Jerez kunt ko men, blijf in elk geval niet zweren bij enkel Bordeaux- of Moezel- wyn. Neem een glas van het vocht dat in zuid- Spanje gewonnen wordt uit de vrucht van de wijnstok, die, laag op stam, een zomer lang de volle kracht van de zon ontvangen heeft. Prosit FRANCANTONIO

de Stem | 1959 | | pagina 7