R FIRATO 1959: trotse elektronisch kunnen parade van Zonne-energie voedt klokken en verkeerslichlen MARKTEN Spinnerij van „Dinteloord sluit op 5 september ontstoring Radio klaar voor stereo vier sporen to tl Federico Bahamontes in de arena Amateurs oefenen voor „Rome" ES T.V.-toestellen kleiner en lichter Transistors in radio en recorder Steeds meer gemak voor kijkers door automatie Kcrmisronde te Roosendaal Arbeiders voor merendeel al elders werk 10 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1959 nen Beeldbuis 1100 tra ijeó PIET VAN TILBURG EXAMENS Motorcross Made Ledenvergadering vlasfabriek te Steenbergén Fokker-Brazilië „heropend" WATERSTANDEN 11 prijzen, <-fi 10iH 5.50 per (15 x 1 2.44 x plaat, f 15.— asbest- randvrU cht 6378 ik heb kunnen 'an grijn- vijf be- Jine jonk- |le narig- ldan moet Ie wel op (Van een onzer verslaggevers) De Firato 1959 is de tiende van een ononderbroken reeks van jaarlijkse exposities van de internationale elektronische in dustrie. Als burgemeester mr. G. van Hall op dinsdag 1 septem ber de officiële opening in het Amsterdamse RAI-gebouw ver richt, zijn meer dan tweehonderd deelnemers gereed om de nieuwste technische vondsten tot en met 8 september aan het grote publiek te presenteren. Vertegenwoordigen de „vondsten" op deze expositie een totale waarde van ongeveer dertig miljoen gulden, het aantal vertegenwoordigende merken uit de elektro nische industrie draait op deze expositie rond de drieduizend. nieuwe zender» te kunnen ontvangen. Naast de 43 en 53 cm t.v.-appara- ten verschijnen er meer 61 cm-toestel- len, ofschoon er een grote voorkeur voor het 53 cm apparaat blijft be staan. Zal ook ten aanzien van t.v.-toestel- len de toepassing van transistors met een hoge frequentie geschieden om batterij voeding mogelijk te maken: verschijnen op de Firato ook de draagbare t.v.-apparaten: de t.v.- bezitters zullen het prettig vinden te vernemen, dat de Firato ontstorings- materiaal brengt, dat motorbezitters zullen moeten aanschaffen willen zij op 2 juni 1960 kunnen voldoen aan het besluit, dat op die datum alle verbrandingsmotoren ontstoord moe ten zijn, zodat het beruchte sneeuw- gordijn tot de verleden tijd gaat be horen. Is er enige verandering in de vorm geving der toestellen door een zich wijzigende inbouwtechniek: er is ook een bijzondere inzending van t.v.- meubelen op de expositie en wel van de firma Levenbach n.v. te Waalwijk. Deze firma presenteert speciale Ame rikaanse (radio! en t.v.-meubelen uit staal vervaardigd. Deze meubelen zijn in moderne kleuren uitgevoerd en hebben de juiste hoogte. De grootste belangstelling van het publiek raakt echter niet de vele en nieuwe technische snufjes: z(j richt zich meer op het nieuwe, dat ook dit maal zowel op het gebied van de radio als de televisie zal zijn te vinden. Radio en televisie (vooral de laatste) staan in het middelpunt van de be langstelling. Om bij de televisie te beginnen. In het begin van dit jaar bracht de in dustrie ook in Europa de 110° beeld buis. Zij begint nu ook langzamerhand ingang te vinden en het gevolg hier van is, dat de toestellen compacter zijn geworden. De kastdiepte is in het algemeen geringer geworden, ter wijl het gewicht van de toestellen is gereduceerd met vier tot zes kilo gram. De vormgeving is prettiger geworden. Vooral Philips en Erres streefden naar een nieuwe lijn, die bij beiden soms asymmetrisch is. De diverse bedieningsknoppen zijn aan eén zijde naast het beeldscherm aan gebracht. waardoor ruimte is gevon den voor een extra luidspreker aan de voorzijde. De relatie tussen beeld en gesproken woord wordt hierdoor versterkt. De geringere omvang wordt door enkele industrieën, Grun- dig en Blaupunkt, geaccentueerd door een constructiefoefje, de rugzak. Vergeleken met de 90° typen is een nieuwe 53 cm beeldbuis (het meest gevraagd!) circa 11 cm korter en ook ruim 1 kilo gram lichter geworden. De overgang op de 110° beeldbuis mee' dat het gehele afbuig- moest worden herzien, waar- Dit aantrekkelijke Philips radio- grammofoonmeubel heeft een ge- integreerde stereochassis. Al ver scheidene muziekliefhebbers heb ben de stereofonie leven waarde ren. Het behoeft niet eens duur te zijn. door de technische inrichting van het toestel bepaalde verschillen te zien geeft. De lichtopbrengst van de nieu we beeldbuizen is hoger, waardoor een grotere helderheidswinst wordt verkregen. De beeldoplossing is weer verbeterd. Bij de televisie gaat ook de auto matisering een rol spelen Bij de duurdere toestellen wordt deze auto matisering reeds uitvoerig toegepast. Zo is de stabilisatie verkregen van beeldhoogten en beeldbreedten. De spanningsschommelingen, vaak ver oorzaakt door het lichtnet, worden op deze wijze gecompenseerd. Automatische fijnafstemming, au tomatische synchronisatie-schakelin gen, automatische contrastaanpas sing: het zijn woorden, die op de tiende Firato regelmatig zullen val len. Vooral de automatische contrast aanpassing is interessant, want. Door gebruik te maken van een in gebouwde foto-elektrische cel wordt het beeldcontrast automatisch aan gepast aan de in de kamer heersende verlichting. Met het 00 8 °P de nieuwe ontwik kelingen op zendergebied (in de toe komst te verwachten) is door de meeste industrieën aandacht geschon ken aan de mogelijkheid straks deze De reeds vorig jaar gelanceerde stereofonie zet zich bij de radio door in de vele prijsklassen en uitvoerin gen. Meerdere typen tafeltoestellen en de meeste typen combinatiemeu belen hebben dan ook een tweekana- lenversterker, extra luidspreker en enkele modellen aansluiting klankzuilen. De snoerloze toestellen, mogelijk gemaakt door de steeds ruimere toe passing van de transistor, voldoen aan de wensen van de hedendaagse mens. die zijn radiotoestel op elke gewenste plaats wil gebruiken zonder al te veel trammelant. Met deze ty pen radio's wordt door de industrieën ?en soort atmsluting gezocht UIA t-v -kijker, voor wie de radio Hii „eei? bijkomstigheid gaat worden, f JLÜ? bovendien een toestel pre- inneem't niet al te veel Plaats op df FiSl st!,oerl°ze toestellen zijn e? in druk Present. Zij zijn pn mpf ie PriJskiassen, uitvoeringen Zij hnhh jnormaal geluidsvolume, toestel lure van een groot hehb^nl0a»types snoerloze toestellen gesloten fA*1! enschaP-dat zij aan- accu's. nkunnen worden op auto- 1 opstel riioïA,? z'i ook als batterij- rehnnu.-a kljnnen doen en feitelijk Heh?n^d Z1J" _,voor aansluiting op het Veelzijdig2011 apparaten wel erg .„P® industrieën hebben uiteraard ook veel aandacht besteed aan de yo™?,?vlng van de apparaten. Voor al Philips komt goed voor de dag met een serie asymmetrische toestellen en types, waarbij de bedieningstoetsen in de kastrand zijn opgenomen. Voor wat de bandrecorders betreft: de transistor wordt veelvuldig toege past, zodat de apparaten geschikt ge maakt zijn voor buitenopnamen. Er komen op de Firato een aantal nieu- we typen met vier-sporensysteem, waarbij de geluidssporen in etages op de band zijn aangebracht en waar mee dus een extra lange speeltijd wordt verkregen. De mogelijkheid bestaat tevens spraak en muziek ge scheiden op te nemen en vervolgens gezamenlijk weer te geven. Enkele industrieën brengen een recorder op de markt met tweekana- lenversterker, dubbele luidspreker en twee stereo-microfoons, waarmee men zelfs stereobanden kan opnemen. De bandrecorder Uher kan volledig elektronisch worden bestuurd en kan ook als dicteermachine worden aan gewend. Over dicteermachines gesproke..: er zijn weer enkele nieuwe en ver beterde modellen ontworpen, uitge voerd met transistors en in bijzonder kleine uitvoeringen, zelfs meeneem- baar in jaszak of aktentas en sommige zelfs aansluitbaar op de auto-accu. Enkele industrieën brengen in de plaats van de band een folie van mag netisch materiaal. Zij heeft de vorm van een kleine grammofoon. Zij kar 10.000 keer worden gebruikt en pei post worden verzonden in een spe ciaal ontworpen envelop. Het snoerloze toestel: het werkt njjii geheel op transistors en geeft een stevig volume op drie golven. Blaupunkt heeft nu bijna al zijn tv-apparaten voorzien van een afstemrobot. Het apparaat stemt daardoor volautomatisch en haarscherp op de zender af. a Saba heeft voor zijn tv-apparatuur het combinatiemeubel „Koningin van Saba" weer opgenomen. De eombinatiemeubels zijn in stereo uitvoering. De vorig jaar door Graetz geïntro duceerde verticale chassis voor tv-toestellen is dit jaar ten aan zien van alle apparaten doorge zet. Dit in verband met dc gunsti ge ervaring die men heeft opge daan, speciaal ten aanzien van de afmetingen der kasten. Contrastpiloot is de naam die Schaub Lorenz heeft gegeven aan de verbeteringen aan de apparaten aangebracht om het tv-kijken te veraangenamen. De contrast-instel- line werkt automatisch, de warme tint van het beeld wordt verdiept door een zgn. goiidfilterscherm, de bëèldschakeling is nu vol-automa- tisch. Erres zegt dit jaar de haute-cou- ture in de tv-apparatuur te presen teren. De nieuwe toestellen heb ben lichtere tinten in het front, zodat zij er fris en open uitzien. De lijn der apparaten is modern en strak. (Advertentie) VUUR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN Bosstraat-hoek Llndebaan BERGEN OP ZOOM Telefoon 5467 Er zijn altijd bedrijven, die er naar streven ter gelegenheid van een grote expositie iets nieuws te brengen. Niet alle bedrijven vertellen vooraf (en dit in ver band met de concurrentie!) wat zij gaan brengen. Van verschil lende industrieën is echter be kend waarmee zij op de Firato zullen optreden. Zo geeft de Nederlandse Standard Electric Maatschappij in haar Firato- stand een demonstratie met een elek tronische rekenmachine, de zoge naamde ZEBRA, afkorting voor „Zeer Eenvoudig Binair Reken Ap paraat". Dit apparaat van middel grote omvang, waarvan de princi piële opzet afkomstig is van de Ne derlandse PTT, werd oorspronkelijk bedoeld voor zuiver wetenschappelijk werk. Het toepassingsgebied is echter veelzijdig en varieert van het bere kenen van vliegtuigconstructies tot administratieve toepassingen. In prin cipe kan de machine alleen maar op tellen en aftrekken, maar het gaat buitengewoon snel. De Zebra is in staat 3000 getallen van elk 9 cijfers in één enkele seconde op te tellen. Explorer Door de Raytheon industrie, Ame rikaans, maar in Nederland door „Audium" vertegenwoordigd, zullen onderdelen worden geëxposeerd van elektronische deelschakelingen en modelfoto's van de door deze fabriek in samenwerking met militaire in stanties ontwikkelde luchtafweer, als- Voor de kermisronde te RoosendaM welke op donderdag 10 september a.s, wordt verreden, heeft het wielerco- mité thans reeds kunnen contracteren vier Duitsers, vier Zwitsers, vier Bel gen en een aantal Nederlandse profs en onafhankelijken. Het parcours ligt, evenals vorige jaren in de Parklaan en de Spoorstraat: EERSTE STUURMAN De heer H. Wouterse uit Kwaden damme slaagde in Den Haag voor eerste stuurman kustvaart, mede van de ruimtesatelliet rer. Het is de eerste maal. Explo dat een dergelijke apparatuur in Europa te zien zal zijn. De geleerden van de Bell Telephone Laboratories komen met weer iets anders. Zij ontdekten dat kleine cel len van kristallijn silicium het zon licht en tot op zekere hoogte ook het licht van gloeilampen, in bruikbare hoeveelheden elektrische energie kun nen omzetten. De zonne-elementen geven een volkomen nieuwe richting aan de opwekking en het gebruik van elektriciteit en daardoor ook een ze kere verandering van levensgewoonten in de toekomst. Steeds meer toepassingen van zon ne-elementen komen er op de markt, zoals elektrische grammofoon, flits lichten voor het verkeer op verre bui tenwegen, klokken die een maand aan een stuk lopen op zonne-energie. De Engelse firma Ferranti zal en kele knappe staaltjes van het gebruik van zonne-elementen op de Firato tonen. GOES, 23 aug. Exp.- en ind.vei- ling: zigeunerin kl 75-85 23, 65-75 20, 2D 10; james grieve kl 90-95 25, 85-90 25, 80-85 26. 75-80 27, 70-75 29, 65-70 28, 2D 18: manks codlin kl 70-80 24, 60-70 19—21, 2D 12; ell. orange kl 85- 95 30, 75-85 30—31, 65-75 29—29.40, k2 75-85 21, 65-75 24—25; tr. de croncel kl 85-95 19, 75-85 20, 65-75 18, 2D 13; bonne louise kl 70-75 45, 65-70 44. 60-65 45. 55-60 43.20—43.80: will. duch. kl 75-85 39, 65-75 40, 2D 24: tr. de vienne kl 80-85 42, 75-80 47—48. 70-75 52, 65- 70: 53—54, 60-65 45, 2D 36—37; div. ap pels kroet en val 8; bramen 2 59.90. Verpakt fruit: james grieve kl 85-90 31, 80-85 35, 70-75 37. Gewone veiling: s. d'esperen kl 75-85 36, 65-75 30, grof 21, fijn 14: br. lebrun kl 65-75 3740, 55-65 36—39; zigeunerin grof 10, fijn 6—8, james grieve grof 1926, fijn 1318. manks codlin grof 1416, fijn 1213, ell. orange grof 1519, tr. de vienne grof 36—40, fijn 28—32, bonne louise grof 26—28, br. hardy grof 31— 34, reine vict. 1 68-96, 2 32-35, grof 40- 91, fabr. 25, reine cl. d'althan 1 77, 2 33-45, grof 70-85, abrikoospruimen grof 27-54, fabr. 10-17, burbank giant 1 35- 37, 2 21-25, grof 26, fabr. 13-18. jeffer- son 1 86. 2 35, grof 72-82, fabr. 20, bra men p. doos 1 28-34, 2 21-27. Groenten: per stuk: kropsla 1 20, 2 11-13, komk. A 16-31 B 13-26 C 9-12, meloenen 85- 95; per bos: wortelen 14-30, kroten 13-30, seld. 7-10; per kg: torn. A 27- 32 B 28-30 C 20-26, kroten 27-34, snij bonen 46-66, pronkbonen 50-59, dubb. pr.bonen 25-76, rentegevers 97, west- landiabonen 49-56, and. 24-30, gr. sav. kool 30-33, r.kool 45-49, postelein 24- 26, spin. 23-24, aardapp. bonken 20, grote 14-16. KOEWACHT. 27 aug. Gezwingeld vlas WR 130-160, DR 100-130, ruwe lokken 10-23, gezwingelde lokken 35- 60, breekvlas 35-47,5, kaf 6-7, vlas schede 6-7, lijnzaad gekeurd A 62-63. Vlotte markt. KAPELLE, 28 augustus. Gewone aanvoerveiling: Bramen per doos van 250 gram: I 20—31 II 20—23, logan- bessen I 5460, druiven Franken- thaler I 133—138; II 124—125; perzi ken per stuk I A 17, I 1732, II 9.5 11; vijgen per stuk 11; geplukte kroet- appelen 9; val kroetappels 6.50, rode kroetappelen doorgedraaid; zigeune rin III fijn 4.60; manks codlin III fijn 10; james grieve fijn 13; jack lebel fijn 13; transparante de croncel 9.50; beurre merode III fijn 15; triomphe de vienne fijn 25; beurre lebrun III fijn 1314; pitmaston duchesse fijn 11; bonne louise fijn 20; beurre hardy fijn 23. Pruimenvelling: Reine victo- rit I 71—118, II 27—57, grof 53—74; De Spaanse wielrenner Federico Bahamontes, winnaar van de Ron de van Frankrijk van dit jaar» zal in de tweede week van september (hopelijk) bewijzen, dat hij nog wel wat anders bedwingen kan dan „cols". „De adelaar van Toledo" zal dan namelijk naast een van Spanjes populairste stierevechters, Antonio Borrero „Chamaco", optreden in de arena van Barcelona. Een en ander is het gevolg van Chamaco's ronde op een racefiets tijdens een recente exhibitie van Bahamontes in Mataro bij de Catalaan.se hoofd stad. Federico voelt zich nu min of meer uitgedaagd en dat kan hfl als Spanjaard kwalijk op zich laten zitten. Overigens zal de coureur het niet al te zwaar krijgen als men be denkt dat de stieren die hij tegen over zich zal vinden, zogenaamde „Becerros" zyn, kleine exempla ren van één jaar. Zondag zullen de liefhebbers van motovterreinwedstrijden hun hart weer kunnen ophalen in Stuivezand, onder Made. Daar organiseert „De Mo torcoureur" uit Tilburg (niet de Stui- vezandse „Duincrossers") na de mid dag de jaarlijkse wedstrijden op het aan sensaties zo rijke circuit. Enkele In hotel Concordia is gisteren de algemene ledenvergadering gehouden van de Coöp. Vlasfabriek Dinteloord te Steenbergen. Deze zeer belangrijke vergadering was belegd om de leden het bestuursvoorstel voor te leggen de spinnerij af te sluiten waar over wij enige tijd geleden reeds berichtten. De zeer druk bezochte vergadering heeft een zeer gunstig en zakelijk verloop gehad. De leden zijn akkoord gegaan met het voorstel tot sluiting al zijn er nog wel stemmen opgegaan die de sluiting zozeer betreurden, dat zij wilden doorgaan. Tot een stemming in dezen is het echter niet gekomen. De definitieve da tum van sluiting werd vastgesteld op zaterdag 5 september a.s. Op de vergadering zijn tevens me dedelingen gedaan over de stand van zaken betreffende de onderhan delingen met de AKU. Deze mede delingen zijn gunstig ontvangen. Iets definitiefs valt hierover echter nog niet te zeggen. Wat er met de gebouwen en machines zal gebeuren is nog niet beslist. Directeur De Jong sprak te genover ons als zijn persoonlijke mening uit dat de machines wel, maar de gebouwen niet verkocht zouden worden. In een eventuele verkoop van de gebouwen zal ech ter zeker de algemene ledenverga dering worden gekend. Plannen in een bepaalde richting zijn er op dit moment nog niet. Leek het er aanvankelijk op, dat de ontslagen arbeiders van de spin nerij der coöp. vlasfabriek „Din teloord" moeilijk aan de slag zouden kunnen komen, thans blijkt dat men ietwat te somber gestemd is ge weest. Van de 45 daar werkzame personen konden er niet minder dan 2» in de vlasfabriek zelf tewerkge steld worden, zodat cr 20 ontslagen werden. Dit waren voornamelijk jeugdige arbeiders, die echter in bet industrie-arme Steenbergen niet ge plaatst konden worden. We herinneren hierbij aan de actie, die de KAB, afdeling Steenbergen, voert om deze plaats tot ontwikke lingsgebied verklaard te krijgen, een actie, die nu door het stopzetten van de spinnerij weer aan schrijnende actualiteit wint. Want ook nu is het weer zo, dat deze fabrieksarbeiders naar fabrieken buiten Steenbergen moesten gaan waardoor het pende lende Steenbergen weer toegenomen is. Zodra bekend werd, dat de spinne rij stopgezet zou worden, gingen be paalde bedrijven direct wervings avonden organiseren. Zo gaan een achttal van deze jeugdigen werken bij de N.V. Philips te Roosendaal, ter wijl ook anderen werk gevonden hebben buiten Steenbergen. op klinkende namen treft men programma aan: Turk uit Heuvelmans uit Valkenswaard en de gebroeders vana den Elzen uit Gemert. het Utrecht, Het Braziliaanse ministerie v Luchtvaart heeft de vliegtuigenfabriek van Fokker in Galeao zonder toestem ming van de directie heropend. In 'n kort communiqué deelde het ministe rie mede, dat de fabriek heropend was om schoongemaakt te worden en dat de normale werkzaamheden zullen herbeginnen op een latere datum. (Advertenties) FLEUROP wint voor U de Dam-tot-Dam-race Voor Fleurop is geen afstand te groot! Van de Dam in Am sterdam tot de Dam in Zaan dam van de Middelburgse Dam tot de Boulderdam in de Verenigde Staten - overal staan Fleurop-bloemisten voor U gereed om Uw bloe- mengroet over te brengen! Hoe? Vraag de bloemist, die onderstaand embleem voert, om inlichtingen! Waar ook in Nederland, waar ook in Europa, waór ook ter wereld: Voor Uw bloemengroet is geen of stand te groot Voor de centrale training van het Nederlandse amateurs-team die dinsdag 1 september in het sportpark „De Vliert" in Den Bosch zal beginnen, zijn voorlo pig 27 spelers uitgenodigd. Het ligt in de bedoeling het aantal kandidaten voor het nationale ama teurteam, dat zal deelnemen aan de voorronde van het Olympische voet baltoernooi, geleidelijk terug te bren gen tot ongeveer 20. Woensdag 14 oktober speelt het amateurteam zijn eerste wedstrijd voor het Olympisch toernooi. De Ierse amateurs zijn dan de tegenstanders van de Nederlanders. De K.N.V.B. onderhandelt nog over een oefenwedstrijd Zwitserland-Ne derland (amateurs), doch het staat nog niet vast wanneer die wedstrijd zal worden gespeeld. De namen van de geselecteerde spelers zijn: Keepers: Lagarde (Emma) en van der Lee (HFC); Achterspelers: Claus (Helmondia), Holzhauer (Neptunus), Werdens (Sit- tardia) en Wintholt (Laakkwartier) Middenspelers: Bauling (SC Em ma), Blom (WW), van Ierland (Wil lem II), Libregts (Excelsior), Mel- c£.?.r^ .<De Spartaan), van der Minnen (ESCA) en Mul (NAC) Voorhoedespelers: Bouwman (HFC), Collee (Feijenoord). v. Dongen (DFC) ten Hoopen (Quick H), de Kleermae- (VitesSe), van der Minnen (ES mhtl N°°yer (Sparta), Nijhuis On^?Jw!ek PeIk (Volendam), Wsse VtL una 54,'a sliJkhuis (Vi tesse), Starremans (Rapid JC). Uv- (ESCAL 3UW Wit) en ®'eenbakkers fabr 630; rein» claude d'althan X 62—99, II 25—61, fabr. 8.50-^4; jef- ferson I 83—86, II 23—52; burbank gyant I 43—45 II 6; grof 32; fabr. 26. Warwick dropèr I 3978, II 1669, grof 51—62, fabr. 6—33; gescheurde 1825; rademaker I 31, grof 18, mo narch I 78, abrikoospruim fabr. 6 9.5, grof 50—66, II 28—44; september pruimen I 35; II 34; fabr. 6; gele eierpruimen I 85; grof 17. Aardappelveiling: bonken 18; I 15 17, drielingen 3.504.50; kriel 3. Groentenveiling: kropsla 1424, tomaten 20—37, komkommers 12—25; bosselderij 1.50—2.50, snijbonen 109; kroten 24—34, uien 18, augurken 5. dubbe. prinsessenbonen I 66—85, II 56 —76; afw. 36. KAPELLE, 28 augustus, Indu strie- en exportveiling: Bramen in kratten voor de industrie, kwaliteit 2 export 59.90 Appelen en peren: Ja mes grieve I 8590 24; I 8085 26; I 75—80 27—28, I 70—75 30; I 65—70 27—30, II 85—90 23 II 80—85 23; II 75—80 24; II 7075'24; II 65—70 25; III grof 19; III fijn 14; manks codlin I 70—80 23; I 60—70 19.40—23.30; II 70—80 19; II 60—70 16; II-D 12—13; III grof 16; III fijn 14. Zigeunerin I 75—85 19—21; I 65—75 17; II 75—85 14; I 65—75 14; II-D 9.50; III grof 8.50 ellisons grange I 7585 32; I 6575 30.10—32; I 75—85 16; II 65—75 16; III grof 18; III fijn 12; jack lebel I 7585 16—17, I 65—75 15.50—16.10; II-D 14.30—14.80, III grol 14. Trans parante de croncel I 85—95 22; I 75 —85 22; II 75—85 20; II 65—75 17; II-D 12 III grof 19. early victoria II 60—17 17; II-D 10: tydeman early worchester I 8590 43; I 8085 46; I 7580 48; I 70—75 46; bonne louise d'avranche I 6570 4849: I 6065 46.40—47.30; I 55—60 44.50—46.20; I 50—55 38, II 65—70 44; II 60—65 43— 46; II 55-60 42; II 50-55 32, II grof 30- 32, beurre hardy I 80-85 51, I 75-80 54- 55, I 70-75 50.05-52.30 II 75-80 46, I 65- 70 57 I 60-65 61, II 70-75 47, III gr. 46 ÜI fijn 38; beurre lebrun I 6575 36.36—39.90; I 55—65 37.20—37.70; II 65—75 33 II 55—65 35; II-D 19, III grof 25; pitmaston duchesse I 7585 40; I 65—75 38; II 75—85 36; II 65—75 37; II-D 22; III grof 16—17; III fijn 14, triomphe de vienne I 80—85 49; I 75 —80 53; I 70—75 53; I 65—70 52; I 60 —65 47; II 86-85 44—45; II 75—80 46; II 65—70 49; II 60—65 42; II-D 34; III grof 3738; beurre de merode I 70—80 30; I 60—70 30—35; II-D 23; III grof 25; seigneur d'esperen I 60 70 37—39; I 50—60 22; II-D 14; III grof 27; sijsjesperen I 6570 20; I 55—65 17; II-D 13, III grof 14, Ver pakte appels en peren: beurre du- rondeau I 70—75 36; I 65—70 30; I 60-65 23; I 55—60 22. LEEUWARDEN, 28 aug. 210 stie ren 2,20-3,00 tot 3,25 (top) per kg slachtgew., 250 vette koeien 2,65-2,90- 3,15 (top), guste koeien 650-800-850 (top) per stuk, 960 melk- en kalf- koeien 750-975-1225, 150 pinken 550-690, fokstiertjes 650-780, stamboekwaardig 800-960, enter slachtstiertjes 2,70-3,00- 3,20 p. kg slachtgew., vette kalveren 2,20-2,60-2,70 (top) per kg lev. gew., 975 graskalveren 220-360 p. st., 130 nucht. kalveren 50-73, zware tot 83, 1553 vette- en weideschapen slacht schapen (oudere) 1,75-1,95 p. kg.gesch. slachtgew., exportenters 2,00-2,25, wei- delammeren 34-44 p. St., zuiglammeren 46-66 p. St., 115 vette varkens oude varkens 1,45-1,70 p. kg lev. gew., ex tra vleesvarkens tot 1,75, slachtvlees- biggen 1,75-1,85, zouters tot 1.80, 296 biggen en lopers biggen 88»50-64-p- St., lopers 68-84. dracht, zeugqn 3S0-430, 48 bokken en geiten 1,65-2,00 "p. kg slachtgew., dracht, én melkgeiten 34- 56 p. St., 113 paarden werkpaarden (goede soort) 750-1050 p. St., slacht- paarden plus veulens (jong) 2,00-2,25 p. kg gesch. slachtgew., oudere slacht- paarden 1,75-1,95. Totaal aanvoer 4800 stuks. Verdere mededelingen: De aanvoer op de markt was beduidend hoger door de geruchten aangaande de uitvoer van lammeren. In de ge- bruiksveehandel was ook enige stag natie, daar de inkopers de zeer cou rante stieren niet in voldoende aan tal zagen aangeboden.- De handel in tussensoorten verliep zeer stroef met een slechte afloop. Over de gehele li nie waren de slachtveeprijzen hier door gedrukt. Van guste koeien was er onvoldoende afname tengevolge van de droogte, waardoor de prijzen zich niet geheel konden handhaven. Nuch tere kalveren werden even duurder verkocht. Vette kalveren iets lager, graskalfstiertjes noteerden aanmerke lijk minder, hoewel men ook nog een aantal ossestiertjes opkocht. Ook de kuisjes moest men voor minder van de hand doen. Op de stierenmarkt was de aanvoer ruim en de prijzen lager. Op de varkensmarkt was de aanvoer minder en de prijzen vrijwel gelijk. Schapenmarkt: aanvoer groot, prijzen aanmerkelijk lager, weidegoed moei lijk verkoopbaar. De paardenmarkt was goed voorzien, prijzen konden zich niet staande houden en voor het leven was er weinig handel. TERNEUZEN, 28 aug. Sla 8-16, gr. komk. 11-29, w. komk. 10-23, me loenen 29-87, perziken 15, seld. 3-8, peen 14-18, peterselie 8, bintjes grof 18-19, 1 15-18, 2 12, and. 30-38, prins. bonen 25-75, stokprins.bonen 61-71, spekbonen 60, sabo 37-84, pronkbonen 66-69, r.kool 38-39, sav.kool 35, prei 34-37, tom. bonken 36 A 30-35, B 35 C 20-26, uien 19-24, postelein 39, james grieve 1 80-85 22, 75-80 24—26, 70-75 26—27, 65-70 23—25, 2D 15.40—17, grof 2025, fijn 1723, kroet 910; manks codlin 2 70-80 17, 60-70 15, 2D 9—12, grof 17; transp. de croncel 1 85-95 23, 65-75 21, 2 75-85 17—23, 65-75 15—17, 2D 6—10, grof 17—21, fijn 6—11, kroet 8; zoete appels fijn 1415, zigeunerin fijn 18, br. hardy 1 75-80 50.20, 70-75 48.20, 65-70 46.20, 60-65 46.10, grof 35.20, kr. 20; bonne louise 1 70-75 45, 65-70 40 44.20, 60-65 41.20—45, 55-60 38.60—45, 50-55 35, grof 2340, fijn 20, kroet 1316; tr. de vienne 1 80-85 4550, 75-80 48—50, 70-75 50—53, 65-75 48— 51, 60-65 40—44, 2D 25—26, grof 31— 39, fijn 2129, kroet 2225; juttepeer fijn 26, pitmaston duch. 1 75-85 39. 65- 75 38, 2D 21, grof 18, fijn 13, kroet 913, reine cl. d'althan grof 91-99, fabr. 60-66, reine vict. grof 71, fabr. 36-57. kirks fabr. 41, bramen p. doos je 15-16, druiven 130-176, clapps fav. fijn 41—49, grof 35-37, bl.kool 10-42. Konstanz 347 (—2), Rheinfelden 230 (—3), Offenheim 305 (—1), Straats burg 238 (+3), Maxau 407 (—4), Mann heim 233 (—9), Mainz 227 (—6), Bin- gen 150 (—41, Kaub 161 (—5), Trier 78 8), Koblenz 158 (onv.), Keulen 108 (+7), Ruhrort 276 (onv.), Lobith 870 (—5), Nijmegen 650 (—4), Sluis te Weurt 616 (—9), Arnhem 705 (—2). Eefde IJssel 211 (—13), Deventer 122 (—11), Monsin 5525 (—10), Visé 4946 1), Borgharen 3790 (—34), Belfeld 1078 (+2), Gravs ben. de sluis 465 (+10).

de Stem | 1959 | | pagina 11