WESTDUITSERS JUICHTEN UITBUNDIG TOE METAAL-C.A.O. IS ER DOOR Geldsanering is nog maar een begin Amerikaan maakte van vier uur ruimtereis Zwem-avontuur in Kanaal begonnen Saluutschoten - bloemen - vlaggen - kinderkoren Ware zegetocht naar Bad Codesberg Staking voorbarig, want... j maan19'4° UUr' oJoVuiï" °P 543 uur' maan V.S. geven met spoed hulp aan Laos Veertien doden bij onlusten in Kameroen KONGOLEZEN EISEN EIGEN REGERING REPORTAGES VIA T.V. dagblad voor zeeland „I LIKE IKE" Soekarno in toespraak Koeler j Prijs indexcijfer 3 punten omhoog Loonsverhoging van 5 procent Nederlandse koe produceert meeste melk Franse kabinet kwam bijeen Italiaans meisje vrijgelaten 99e JAARGANG No. 23149 Uitgave N.V. Uitg Mij Neerlandia. Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J M Mes mi H M. L. de Rech ter, P V M Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278341 Voor God. Koningin en Vaderland DONDERDAG 27 AUG 1959 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, f 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.40 per mm. (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES Westsingel 98. telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST. Dubbele Poort 7, telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN. Usbaanstraat, 24. tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35) Zoals wij in ons blad van gisteren reeds in het kort hebben gemeld, zal de NTS een serie Eurovisie reportages overnemen van de reis van president Eisenhower door Europa. Gisterenavond is de serie met twee beeldversiagen uit Keu len en Bonn begonnen. Vandaag wordt zij voortgezet met een extra uitzending van kwart voor tot kwart over 7 van het vertrek van Ike uit Keulen. In het NTS-journaal van vanavond, dat tien minuten langer duurt, zal een reportage worden opgenomen van het laatste deel van het bezoek van Eisenho wer aan de Westduitse Bondsrepu bliek. Maandag 31 augustus aanstaande Is er een zeer belangrijke uitzen ding, namelijk een rechtstreekse reportage van het gesprek, dat Eisenhower en McMillan voeren in de ambtswoning van de Brit, Downingstreet 10 in Londen. Dit gesprek wordt geheel voor de vuist weg gevoerd. Er voigt een samenvatting in het Nederlands. Van 7 uur tot 7.20 uur kan men diezelfde avond kijken naar een telerecording van het bezoek van president Eisenhower aan Londen, onder andere aan de St.-Paul's Ca thedral. Op woensdag 2 september kan men van kwart voor zes tot goed half 7 kijken naar een directe uit zending vanuit Parijs van de plech tigheden bij de Are de Triomphe. President Eisenhower van de Verenigde Sta ten, vijftien jaar ge leden opperbevelheb ber van de legers die Duitsland binnenruk ten, is gisteren bij zijn aankomst op het vlieg veld van Bonn en tij dens de rit naar Bad Godesberg, door dui zenden en nog eens duizenden Westduit sers uitbundig toege juicht. Met saluutscho ten, vlaggen, spandoe ken, kinderkoren en muziekkorpsen wilde men de president blijkbaar duidelijk ma ken, dat West-Duits- land achter de politiek van de Navo staat en alleen van het Wes ten, met Amerika aan de leiding, heil ver wacht in het streven naar een herenigd Duitsland. ,.Ike" werd op het vliegveld Wahn begroet door president Aden auer en een aantal Westduitse ministers. Het Boeing-straalvlieg- tuig, dat hem naar Europa had gebracht, trok zoveel belangstel ling van het publiek, dat de leiding van het vliegveld het nodig oordeelde, al te opdringerige lieden met een flinke straal water terug te drijven. De Amerikaanse president was in gezelschap van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, de onderministers Li vingstone Merchant en Thomas Ga tes en zijn zoon, John Eisenhower. De echtgenote van de president was in Washington gebleven, om dat haar moeder ernstig ziek was Bondskanselier Adenauer be dankte Eisenhower voor zijn komst en zei ervan overtuigd te zijn dat het overleg, dat in de komende da gen gepleegd zal worden, de zaak Mamie Eisenhower neemt op de trap van het vliegtuig af- I scheid van haar man.' Links de gezagvoerder van de Boeing, kolonel William Draper. van de vrede en veiligheid zal dienen. De Amerikaanse president zei in zijn antwoord, dat de naam Adenauer in de V.S. het symbool was geworden van de vastbesloten heid van het Duitse volk, om sterk en vrij te blijven. De 'tocht naar Bad Godesberg was een triomftocht. Overal vlag gen langs de 25 kilometer lange route en overal juichenoe mensen. Op de auto, waarin Eisenhower en de bondskanselier zaten, volgde een wagen met Herter en von Brentano, een aantal wagens met Westduitse ministers en twee bus sen met journalisten. De auto van ..Ike" werd onder de bloemen be dolven. ,,I like Ike" hoorde men overal.... Maatregelen Bij de Amerikaanse ambassade in Bad Godesberg stonden een mu ziekkorps en een kinderkoor klaar, om Eisenhower te verwelkomen. Ook het schuttersgilde van de plaats was present. De mannen droegen brandende fakkels. De po litie kon de juichende menigte pas tot heengaan bewegen, nadat was bekendgemaakt dat Eisenhower moe was en rust verlangde. Vandaag brengt de Amerikaanse president een bezoek aan president Heuss en daarna zal hij een lang gesprek hebben met Adenauer. Vanavond vliegt hij naar Engeland, waar hij vijf dagen zal blijven. Voor het verblijf van Eisenhower in Bonn, Londen en Parijs heeft men een indrukwekkende reeks maatregelen getroffen. De presi dent zal overal kunnen beschikken over een telefoon, die hem recht streekse verbinding geeft met Washington en men heeft ervoor gezorgd, dal hq zoveel mogeiyk voor overmatige vermoeienis zal worden gespaard. Tijdens de vlucht van Washing ton naar het vliegveld Wahn had men langs de luchtroute zeven oor logsschepen gestationeerd met al lerlei reddingsmiddelen aan boord. Een „reserve-vliegtuig" volgde de Boeing van de president, om in ge val van pech het gezelschap te kunnen overnemen. Bij een vulpenfabriek had men een spoedorder geplaatst voor een aantal pennen met brede punt, zo als de president die pleegt te ge bruiken. Hij heeft een zending van deze vulpennnen meegekregen. Door hooggeplaatste souvenirjagers wordt er namelijk nogal eens een pennejte verdonkeremaand. Genève opgeschort In Genève heeft men met het oog op het politieke overleg dat nu ge voerd gaat worden de besprekin gen over het staken van de kern proeven opgeschort. De Westelijke mogendheden zul len binnenkort de Sovjet-Unie nauwkeurig geformuleerde voor stellen doen tot hervatting van de algemene ontwapeningsbesprekin gen. Dit is woensdag van gewoon lijk welingelichte kringen te Lon den vernomen. Aangenomen wordt dat de voor stellen de samenstelling van een onderhandelingsorgaan en de band tuSsen dat orgaan en de Verenigde Naties inhouden. De Britse minister van Buiten landse Zaken Selwyn Lloyd en zijn Amerikaanse collega Herter zullen vrijdag in Londen van gedachten wisselen over d Testand in Laos. j Dit is in doorgaans welingelichte J Londense kringen vernomen. Soekarno heeft woensdag avond de monetaire hervor ming, die dinsdag in werking is getreden „de eerste stap" tot j de toepassing van geleide eco nomie in Indonesië genoemd. In een toespraak over de radio zei de president dat het decreet de eerste activiteiten inhoudt, welke ten doel hebben de waarde van de roe- piah te doen stijgen, de goederen- prijzen te verminderen, het staatsin- komen te vergroten en de begrotings tekorten te verminderen. Door deze maatregelen, zei de president, wordt EEN PILOOT van de Amerikaanse T.W.A. heeft gisteren een Supercon- nie waarvan de hydraulische in stallatie defect was, zonder ongeluk ken op London Airport aan de grond gezet. Brandweer- en ambulance auto s stonden al klaar. *17 HONGKONG komt het bericht, N)nrrtVi.?P0St0l'Schc delegatie in mleoU. n ®en Vatl de patste de communistische gebieden in Azie, op last van de re gering gesloten is. PATER M. W. L. Bogaartz, aalmoe zenier van de pers en totnutoe pastoor van de parochie van O L Vrouw Onbevlekte Ontvangenis té Den Haag, is benoemd tot pastoor van de parochie van- de H. Aloysius in Utrecht. IN DE ROLZAAL van het Binnen hof te 's-Gravenhage is gisteren de fototentoonstelling .geopend, die is in gericht ter gelegenheid van het 40- jarige jubileum van de K.L.M. TE BLESKENSGRAAF, in de Al- blasserw-iard, is gisteren een kapi tale boerderij door brand verwoest. Slechts een klein deel van de in boedel kon gered worden. IN BELGIë verwacht men een al gemene loonronde, waardoor de lo nen en salarissen met 2,5 procent zullen stijgen. Verwachting van het KNMI J dm}dei"daKavond, opgemaakt woensdagavond 23.15 uur: dPM°gTtTW«er z°nnige perio- Mati*e wind tussen noord- en noor«. Koeler dan gis- De Amerikaanse regering zal aan Laos een krediet beschikbaar stellen, dat zal worden aangewend voor de onmiddellijke aankoop en verzen ding van lichte wapens, uniformkle- ding, tenten en andere militaire uit rusting. Deze beslissing is genomen naar aauleiding van een spoedeisend ver zoek, door de bijzondere gezant van Laos te Washington ingediend, dat ondermeer kenbaar maakte,, dat Laos geheel in handen van de com munistische opstandelingen zal val- indien niet zeer spoedig hulp wordt verleend. Met de Amerikaanse uitrusting wil wL8en «Smacht op de been biengen, die hei 25.000 man grote leger van Laos terzijde staat en legereenheden vrijm- *vt voor guer rillastrijd tegen de communisten. Voorts heeft de secretaris-generaal der V.N. erin toegestemd zijn orga nisatie in te schakelen. Op welke wijze dit gebeuren zal is niet bekend, doch de regering van Laos heeft ver klaard geen bezwaar te hebben te gen de eventuele uitzending van V.N.-waarnemers. beoogd meer kapitaal in handen van de overheid te concentreren voor de binnenlandse ontwikkeling van de republiek. Volgens persberichten heeft de president woensdag, ongemerkt ge stoken in burgerkleding en zittend achterin een klein militair voertuig, zich zelf op de hoogte gesteld van de indruk, die de monetaire hervor ming heeft gemaakt op de gewone burgers van kleine plaatsen in west- Java. De Indonesische regering heeft de salarissen gedeeltelijk „bevroren" voor de maand augustus. Dit meldt het persbureau „Antara". De minister van Financiën, dr. Djoeanda heeft verklaard, dat de overheidssalarissen tot 2000 roepiah volledig zullen worden uitbetaald. Toelagen zullen tot een maximum van 4000 roepiah worden uitgekeerd. Aan banken in Indonesië is tot vandaag een verbod opgelegd voor transacties in buitenlandse betaal middelen. PRINS Norodom Sihanoek van Cam bodja heeft de koning het ontslag van zijn kabinet aangeboden. SAWAT MAHAPOL, de Thailandse minister van Landbouw, is door zijn tweede vrouw met eèn revolverschot gedood. De vrouw pleegde daarna zelfmoord. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samengesteld op basis 1951 100, gaf van medio juni tot medio juli 1959 een stijging te zien van drie punten, t„w. van 121 tot 124. De belangrijkste veranderingen speelden zich af in de sector voeding. Dit indexcijfer steeg met vijf punten van 120 op 125. De droogt'4 heeft hierbij klaarblij kelijk een belangrijke rol gespeeld. terugkeer naar de aarde alle met zwaarder was dan gewoonlijk. Zo nu en dan, zei Cooper, voelt men pijn in de borst en ondervindt men enige moeite met ademhalen, doch dikwijls komt dit niet voor. De centrifuge bestaat uit een hokje, dat op een ruim 16 meter lange arm is gebouwd. De arm wordt df or een elektromotor een van de Leroy Cooper, een van de ze ven Amerikaanse officieren die worden opgeleid tot ruimterei ziger voor het project „Mercu- rius" (bemande satelliet), heeft dinsdag in een onderzoekings station van de Amerikaanse ma rine gedurende vier uur een ge simuleerde ruimtereis gemaakt. Cooper nam daarvoor plaats in een voor dergelijke proefnemingen speciaal geconstrueerde centrifuge, waarin hij is blootgesteld aan negen maal de zwaartekracht. Men kon de start, de eigenlijke vluchtmet de tjjdens de"^wi?htTooVhéidB^™uiathet uShalm een even gehad alsof hij ning gaf. behulp van de bedieningLouaratuur grootste te>' wereld rondgedraaid, imiteren. Een gezelschan ^ournalis- Het ho,kje zit aan het eind van de ten had. voor het eeiït to^temm^l arm als een kogel die rondgesiin- gekregen de proef bij te wonen. c.ooper veiklaarde na afloop: stand tot een snelheid van ongevee, wii ?e.n n?rmale vlucht, zoals 250 km per uur. wij de laatste dagen al meer heb- r* t l. -j ben nagemaakt." Cooper zat in veiligheidsriemen Hii Hi li-rol igesnoerd op een rubberen stoel, die iidëns rip Z'in en op alle contactplaatsen met het toestand van gewichtloosheid, en de gevoei te hebben «LtA AAA lichaam een even grote ondersteu- De metaal-c.a.o.-loonsverho- ging van 5 procent is er door. Het college van rijksbemidde laars deelde woensdagavond mee, dat het in nauw overleg met de Stichting van de Arbeid overeenstemming met de vak- raad voor de metaalindustrie heeft kunnen bereiken over de c.a.o.-A voor handarbeiders, welke onder meer de overeen gekomen loonsverhoging moge lijk maakt. Bij ztjn beslissing heeft het college ook enkele punten in verband met de voorgenomen invoering van de ar beidstijdverkorting betrokken. Over deze punten is eveneens overeen stemming bereikt, aldus het college. Geruchten als zou de nieuwe CAO niet integraal worden goedgekeurd en voorlopig slechts met een loons verhoging van 3 proeent worden volstaan, hadden woensdagochtend onrust verwekt onder de arbeiders van enkele metaalbedrijven in de hoofdstad. Bij Werkspoor weigerden de mensen zelfs aan het werk te gaan. Ze gingen eerst 's middags aan de slag. nadat de directie hen had gerustgesteld. Om twee uur woensdagmiddag be gon in Den Haag de laatste be spreking tussen de rijksbemidde laars, leden van de looncommissie Zondagavond zyn in oost-Kame roen 14 mensen met bijlen en knup pels gedood tijdens een gevecht tus sen een bende en plaatselijke verde digingseenheden. Het treffen vond plaats te Bafoussam, ongeveer 200 km ten noordwesten van Yaounde. Bafoussam ligt in de grensprovin- ci Bamileke. In de andere grens provincie Mungo zijn. aldus de me dedelingen van ambtelijke zijde, in de afgelopen dagen bananenplanta ges verwoest. De blanke eigenaars z:jn bedreigd en er zijn vlugschriften verspreid waarin de Afrikaanse be volking wordt aangespoord geen Europese goederen te kopen. Twee afgevaardigden van de na tionale Kongolese beweging hebben woensdag op een persconferentie in Brussel verklaard, dat het verkeerd is te zeggen, dat de rust in Kongo is teruggekeerd. ,,In werkelijkheid is de crisistoestand toegenomen", zeiden ze. ,,Het is in het belang van België en Kongo, dat met de grootste spoed een representatieve Kongolese regering wordt gevormd." De verklaring werd afgelegd door de Kongolezen Ileo en Ngalula die de afgelopen dagen in de Belgische hoofdstad besprekingen hebben ge voerd met overheidsinstanties en politieke leiders. Zij zeiden op de persconferentie, dat acht maanden na de Belgische regeringsverklaring over de politieke toekomst van Kon go er niets is gedaan aan de „Afri- kanisering" van het bestuur. van de Stichting van de Arbeid en de vakraad van de metaalindustrie. Van onze correspondent in Den Haag vernemen wij nog, dat de loop tijd van de nieuwe c.a.o. 3 jaar zal zijn, inplaats van ZV6 jaar, zoals aan vankelijk in de bedoeling lag. Het in voeren van de arbeidstijdverkorting is' verschoven van 1 juli 1960 naar 1 januari 1961. Het beoordelen van de mogelijkheid van verkorting der werk tijden komt in handen van het col lege van rijksbemiddelaars. Nederland heeft de hoogstemelk- opbrengst per koe in de -wereld. Slechts door Israël, waar de gemid delde opbrengst per koe in dezelfde orde van grootte ligt, wordt Neder land het laatste jaar geëvenaard. Dit is te Utrecht medegedeeld, door prof. ir. W. de Jong, voorzitter van het Nederlands Rundvee-Stamboek. Prof. de Jong. die van een trots record sprak, zei, dat de gemiddelde produktie bij de gecontroleerde koei en nog hoger ligt. De ontwikkeling krijgt volgens hem nog meer bete kenis, wanneer men in aanmerking neemt dat in de Nederlandse vee fokkerij door de stamboeken niet al leen de geschiktheid voor de melk- produktie in het oog wordt gehouden, maar ook die voor de vleesproduk- tie. Wegens alarmerende berich ten over de CAO-onderhande lingen weigerden de arbeiders bij Werkspoor woensdagochtend de fabriek te betreden. Later gingen ze aan het werk. Hun angst blijkt misplaatst te zijn geweest. President De Gaulle van Frankrijk heeft woensdag een vergadering van het Franse kabinet voorgezeten, die door de minister van voorlichting, Frey, was aangekondigd als ,,waar- schynlijk de belangrijkste sedert de Gaulle in juni 1958 weer aan de macht is gekomen." Er werd gezegd dat de ministers een lange gedaehtenwisseling heb ben gehad over de toestand van (•3.®» aanstaande internationale bespre kingen. Na de kabinetsvergadering werd een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat ook leiders van de Afrikaanse landen van de Franse gemeenschap deel zullen uitmaken van de Franse afvaardiging naar de V.N., die door de minister van bui tenlandse zaken Couve de Murville zal worden geleid. De Gaulle heeft er dus voor ge zorgd, dat de Franse delegatie niet alleen spreekt namens de regering van Frankrijk, maar ook namens de regeringen van alle landen van de Franse gemeenschap, zo er in de V.N. gedebatteerd mocht worden over Algerië. Alba Sbrighi, het negentienjarige Italiaanse meisje dat met een mes een nozem van zestien jaar, Bene detto Argenti. doodstak, is op vrije voeten gesteld. Zij was aanvanke lijk vastgehouden, maar het parket heeft laten gelden dat zij uit zelf verdediging handelde. The race is 011. Dit magische zinnetje zette van nacht om 1 uur veertig precies een gigantisch zwem-avontuur in beweging: de Kanaalrace van Billy Butlin. Bij Kaap Gris Nez gingen vol gens de laatste berichten achten dertig zwemsters en zwemmers van start voor de oversteek naar de krijtrotsen van Dover. De deelnemers werden gister middag per vliegtuig overge bracht naar Calais. Daar prepa reerden ze zich voor het onmen selijke avontuur. Greta Ander sen, die de race al tweemaal heeft gewonnen, zei kort voor het ver trek, dat Dover niet haar eind bestemming is, ze wil het graag nog een beetje zwaarder hebben. Ze verklaarde, dat ze zonder uit het water te gaan terug zal zwemmen naar Frankrijk, als het tij bij Dover gunstig is. Als ze het klaar speelt, zou ze de eerste zijn, die deze krachttoer verricht. „Onze" Stina Free heeft bescheidener verlangens. De triomf van een geslaagde oversteek zou niet alleen haar maar ook Bergen op Zoom en verre omgeving al in vuur en vlam zetten. Het plaatje hierboven geeft de hoofdpersonen van de thril ler, die vannacht en in de loop van vandaag in het Kanaal wordt opgevoerd: Stina kijkt naar Greta Andersen, de favo riete. Naast dit zwemwonder is de almachtige Butlin te zien. En vóór dit trio staat de kostelijke beker, die de winnaar van de race mee naar huis krijgt, het weelderige souvenir van een imposante prestatie.

de Stem | 1959 | | pagina 1