Zeeuwsch-Vlaanderen Water eist vier slachtoffers Walcheren Meer belangstelling voor ringrijderijen Raad Ovezande stelde begroting 1960 vast IJzendijke heeft heel wat plannen op papier ZUID-BEVELAND Dagblad De Stem Verbouw van suikerbieten in 1960 gecontingenteerd B PIET VAN TILBURG Zwemwedstrijd te Breskens DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1959 De insteekhavens en het zwemverbod Brand in slagerij Hoogwaterstanden Zweefvlieger te Nw.-Namen geland Doktersdiensten Extra vergadering van ZLM Dienst dierenartsen ZWAAR ONWEER OP SCHOUWEN Dief stal kanon in Nw.-Namen AGENDA Vandaag Morgen Maandag HET SYSTEEM SENSORAMA VLISSINGEN KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Bij koninklijk besluit van 17 augus tus j.l. is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau de heer C. de Waard, wetenschapshistoricus. De heer de Waard ontving de onderschei ding ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag. De versierselen zijn hem door de burgemeester uitgereikt. JUBILARISSEN BIJ „DE SCHELDE" In de afgelopen periode vierden de volgende heren hun dienstjubileum bij de N.V. Koninklijke Maatschappij Dé Schelde: 40 jaar: A. Pierens, gereedschaps werkplaats; J. Propsma en A. Tissink, zware plaatwerkerij; I. Kloeg, casco montage en P. Langedijk, bedrijfs administratie; 25 jaar: A. de Bree, boordmontage bankwerken; A. Geuze, montage en stelplaats; P. Donze, weg- en rail transport en C. van de Lijcke, voor montage. In de maand september worden de volgende jubilea gevierd: 40 jaar: M. Kloeg, smederij (1 sep tember); M. Everaers, reparatie-afde ling voor derden (8 september); H. Harting, inkoopafdeling (8 september) D. Smit, voormontage (19 september), L. Hokke, lichtmetaal (20 september), P. Geldof, lichtmetaal (23 september), A. Janse, voormontage (29 septem ber) en S. Davidse, plaatwerkerij (29 september) 50 jaar: C. Kloeg, smederij (7 sep tember), C. Janse, bedrijfsadministra tie (23 september). MET PENSIOEN Wegens het bereiken van de 65-ja- rige leeftijd hebben de volgende he ren de N.V. Koninklijke Maatschappij De Schelde alhier met pensioen ver laten: S. Burgers (koperslagerij), P. Meeuse (magazijndienst) en A. Wal- rave (torenkranen). In de maand september nemen af scheid: M. Ratelband (gereedschaps werkplaats), L. de Hondt, kopersla gerij), G. Peeters (metselaars) en A. Dekker (gieterij). De afscheidsdagen zijn respectievelijk 13, 16, 17 en 26 september. GOES BURGERLIJKE STAND Geboren: Susanne d.v. W. Zonder van en H. Pekaar, Dina d.v. G. Vleu gel en J. de Jager, Hendrica d.v. L. van Maasdam en H. Matthijssen, Fran- ciscus z.v. F. Hopmans en C. Leen man, Machteld d.v. S. Verwer en M. Standaert, Marinus z.v. M. Houteka mer en J. Schuit te Wolfaartsdijk, Ga briel z.v. J. den Toonder en J. van Noorden te Kruingen, Lourus z.v. L. Florusse en D. Smallegange te Kapelle, Jan z.v. J. de Visser en M. van Dalen te Kapelle, Jacob z.v. M. van Riet en C. Scheel te Oost- en West-Souburg, Irene d.v. M. Potter en W. Lous. Huwelijksaangiften: A. Noordergraaf 28 j. en M. Jobse, 24 j. Gehuwd: M. van Hese, 19 j. en M. de Rijkp, I9 3- Overleden: D. Roose, 71 j., echtg. van F. Vereeke. Men maakte ons er nog op attent, dat in het plan voor de vier nieuwe insteekhavens en de dito industrie terreinen ook nog een terrein is be stemd voor het zwembad, waarover in de raad nu reeds een kleine dertig jaar gesproken werd. Laten we hopen dat binnen niet al te lange tijd het zwembad gerealiseerd kan worden. Kruiningen CIRCUS Te Kruiningen zal men zaterdag een circus- en variétévoorstelling kunnen zien te verzorgen door „Jong Arties- tenb'loed" uit Goes. Deze vereniging bestaat uit jeugdige personen. In een aantrekkelijk programma zal dit jeug dige gezelschap het Kruiningse pu bliek iets laten zien van acrobatiek, trapezewerk enz. Als volleerde artiesten zullen zij de mensen laten griezelen met vuurspu- wen en scheermesjes eten, maar de clowns zullen het publiek weer op vrolijken met hup grappen. Het pro gramma zal geheel in de buitenlucht worden opgevoerd, n.l. op een terrein achter de Boerenleenbank aan het Clercqswegje. Biervliet ONTPLOFFING BIJ ROOIEN VAN AARDAPPELEN Tijdens het machinaal rooien van aardappelen is men op het land van de heer A. de S. op een projectiel uit de laatste wereldoorlog (vermoe delijk een granaat) gestoten. Het projectiel is tot ontploffing gekomen, waarbij de aardappelrooi- machine, toebehorend aan de heer C.C. te Hoofdplaat en J. de R. te Biervliet, zwaar werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. ORIëNTATIERIT VOOR BROMMERS EN FIETSERS Morgen wordt alhier een oriënta- tierit voor brommers en fietsers ge organiseerd. De af te leggen af stand bedraagt voor brommers 37 km en voor fietsers 23 km. Voor beide groepen bestaat de rit uit twee gedeelten, waarvan het laatste uit een z.g. „haringtocht." Er zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld. VOETBALWEDSTRIJD Vandaag zal op het gemeentelijk sportterrein aan de Schoollaan een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen de plaatselijke afdeling van de R.K.J.B. en een combinatie van de afdelingen van de R.K.J.B. in ove rig west-Zeeuwsch-Vlaanderen. Bogchkapelle Missieschieting Heden, zaterdag 22 augustus wordt in café A. Stallaart een grote schieting georganiseerd ten bate van de mis sie van mgr. Janssen. Aan deze mis sieschieting zijn fraaie prijzen ver bonden, maar ook zonder die prijzen zullen alle schutters uit de streek zeker de boog eens extra spannen voor het goede doel. Cadzand NIEUWE KLEUTERSCHOOL Op dinsdag 1 september e.k. wordt in onze gemeente het nieuwe school gebouw van de neutrale bijzondere kleuterschool in gebruik gesteld door de inspectrice van het kleuteronder wijs, mej. A. E. G. van Waesberghe. Sluis KAMPEERTERREIN VIER KEER ZO DRUK Het kampeerterrein, dat vorig jaar op het gemeentelijk sportveld in ge bruik genomen werd, heeft dit jaar, het tweede van zijn bestaan, de be langstelling gehad die het verdient. Het aantal overnachtingen bedroeg 15 augustus vier keer zo veel als vorig jaar gedurende het gehele seizoen. TERNEIJZEN Er brak brand uit in de werk plaats van de slagerij Ysebaert, Vlooswijkstraat. Vermoedelijk door een constructiefout aan een ketel, waarin ongeveer zestig kg vet werd gekookt, is een gat in de bodem gebrand, waardoor het vet ln aan raking kwam met het vuur. De brand tastte vooral de houten zoldering aan en gevreesd werd, dat een grote hoeveelheid papier, die zich daar bevond, spoedig zou gaan branden. Door het bijzonder snel optreden van de brandweer die met een nevelspuit en zes waterstralen het vuur bestreed, kon de brand binnen een half uur worden bedwon gen. Daar zich enorm veel rook ont wikkelde. trok een en ander grote belangstelling. De schade wordt op ongeveer tienduizend gulden geschat. De firma Ysebaert is verzekerd. V ogelivaarde Actie voor Mgr. Janssen Zaterdag en zondag worden de parochies Hengstdijk en Ossenisse in de gelegenheid gesteld een extra steentje bij te dragen ten bate van de missie van rr.gr. Janssen. De pa rochianen wordt.1 in groten getale verwacht op de muziekavonden, die door het orkest van de heer Weegen- hausen uit Stoppeldijk gratis worden verzorgd. In Hengstdijk vindt dit muziekfestijn plaats op zaterdag 22 augustus om zes uur in café Collet en te Ossenisse op zondag 23 augus tus om vijf uur in het parochiehuis. Op beide avonden hoopt mgr. Jans sen persoonlijk aanwezig te kunnen zijn. Zuiddorpe Brandweermast door bliksem getroffen Tijdens een hevig onweer is gis teren een ijzeren brandweermast door de bliksem getroffen. Het ge vaarte, dat voor het drogen van maximaal twaalf slangen gebouwd is werd aan de voet omgebogen en op de keien van het gemeenteplein ge smakt. Er hingen vijf slangen aan te drogen. Morgen, zondag 23 augustus, gel den voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 6.02 en 18.05 uur: te Vlis- singen om 4.52 en 17.03 uur en te Terneuzen om 5.22 en 17.35 uur. Maan dag 24 augustus: te Hansweert om 6.35 en 18.39 uur; te Terneuzen om 5.59 en 18.12 uur en te Vlissingen om 5.29 en 17.40 uur. VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN Bosstraat-hoek Lindebaan BERGEN OF ZOOM J Telefoon 5467 J D irblad 'joot Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7 tel. 2377. Rayonredacteur: W. de Leeuw Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes, Westsingel 98, tel. 2236. Rayonredacteur: N. Karhof Rayonbeheerder: J. Fait Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie voor Zeeland f 0,15 per mm. Voor „Ingezonden Mededelingen f 0,37 per mm. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f 0,9q, elke regel meer f 0,15. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,50 en f 0,40. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Met algemene stemmen heeft de raad van Ovezande besloten een bij drage te verlenen van 5 cent per in woner voor het geschenk nieuwe pro vinciale griffie, alsmede 4 cent per inwoner voor het initiatief-comité „De Bevelanden". Aangekocht werden enige percelen weiland en dijksgedeelten in verband met verbetering van de 's-Heeren- hoeksedijk. Aan de federatie voor langdurige zieken werd het gevraagde subsidie ten bedrage van 0.1 cent per inwoner toegekend, terwijl het subsidie voor de afd. geestelijke volksgezondheid van het Wit-Gele Kruis werd verhoogd van 3 cent tot 10 cent per r.-k. in woner. Aan het Unesco-centrum Ne derland werd een jubileumbijdrage verleend van 5. Benoemd werd tot lid van het bur gerlijk armbestuur de heer L. Rijk, wonende te Ovezande in de vacature A. van 't Westeinde. Afgewezen werden subsidie-aan vragen aan de bond tegen het schen den door het vloeken van Gods Hei ligen Naam en het Leger des Heils, afd. reclassering. Vastgesteld werden enige wijzigin gen van de begroting van inkomsten en uitgaven van het burgerlijk arm bestuur over de dienstjaren 1958 en 1959. Goedgekeurd werd de rekening van het burgerlijk armbestuur over het dienstjaar 1958: deze rekening ver toonde wat de gewone dienst betreft een batig saldo van 853.69 en voor wat de kapitaaldienst betreft van 4.300.99. Premies woningverbetering werden toegekend aan B. Boudens en J. Priem. Vastgesteld werden per 1 januari 1960 een nieuwe verordening op de heffing van leges en een verordening regelende de precario- en retributie rechten. Het bedrag per leerling voor de bei de lagere scholen werd vastgesteld voor het jaar 1960 op 37.50. Door het college'van b. en w. werd voorgesteld voor I960 een aantal sub sidies toe te kennen; deze subsidies werden overeenkomstig het voorstel vastgesteld. Vastgesteld werd wijzigingen van de begroting van inkomsten en uit gaven der gemeente over de dienst jaren 1958 en 1959. Aangeboden werd de rekening van inkomsten en uit gaven over het dienstjaar 1958 van de gemeente. Besloten werd dat de winkels gedurende de winkelweek ge opend konden zijn tot des namiddags 9 uur. In behandeling werd gebracht de begroting 1960 van inkomsten en uitgaven der gemeente. Deze be groting geeft wat de gewone dienst betreft aan inkomsten een bedrag van: f 184.810.28 en aan uitgaven Een zweefvliegtuig, bestuurd door een wedstrijdvlieger uit Venlo, daal de donderdagnamiddag omstreeks vijf uur vlak achter Nieuw-Namen in de Saeftingepolder. Het toestel bleef on geschonden. Was de vlieger erin ge slaagd iets langer in de lucht te blij ven. dan had hij een bijzondere er kenning gekregen. Onmiddellijk na de landing begon hij zijn vliegtuigje te demonteren, waarna het door een vrachtauto is vervoerd. Het geval trok (vooral van de zijde van de jeugd) veel bekijks. De politie hield gedurende al die tijd een oogje in het zeil. 183.781.30, alzo met een post van voor onvoorzien van 1.028.98. Het verrekeningshoofdstuk sluit met een bedrag van 75.268.82. De kapi taaldienst geeft aan inkomsten 335.216.56 en aan uitgaven 565.202.04. alzo een nadelig slot van 229.985.48. Als zodanig werd deze begroting vastgesteld onder dankzegging door de raad voor de spoedige afwikkeling. Bij de rondvraag werd door de heer van Steenbergen de aandacht geves tigd op de afwatering aan de nieuwe weg, welke onlangs werd aangelegd. De voorzitter zal deze zaak nader bezien. De heer Remijn vroeg nog aandacht voor de riolering en voor te verbeteren weggedeelten; zo mo gelijk zal ook deze aangelegenheid nader worden bezien en zal men met voorstellen in deze komen. (Van onze verslaggever) De afwijzende en ongeïnteres seerde houding, die de Middel burgse middenstand tegenover de folkloristische dagen heeft ingenomen is iets minder ge worden. Voor de laatste ringrij- derij, die donderdag op het Mo lenwater werd gehouden, is een iets ruimere financiële mede werking verleend. Dit deelde de heer P. Blaauw, voorzitter van de VVV-Middelburg tijdens de prijsuitreiking in de Schouw burg mee. Hij vestigde er echter de nadruk op, dat dergelijke festijnen grote kosten met zich brengen en dat men moet inzien, dat door deze feestdagen een Zeeuwse sport van nationaal belang en niet de belangen van bepaalde groepen middenstanders worden ge diend. De Blaauw bracht dank aan de folkloristische commissie en richtte een speciaal woord van hulde tot een van de schilderachtigste figuren van de ringrijderij, de heer Bastiaanse. Hii had in zijn fraaie ,,zwaluwenstaart' en met bolhoed op een groot aantal speldjes dienend ter drukking van de kosten verkocht. De heer Brasser tenslotte reikte de prijzen uit, nadat hij alle medewer kers zijn dank had overgebracht. De gehele uitslag van de ringrijderij luidt: De uitslagen Ereprijzen Wisselbeker koningin Julia na plus herinneringsmedaille van jhr. mr. A. F. C- de Casembroot: Lein Minder houd, Westkapelle 9 ringen; wisselbeker prinses Wilhelmina plus herinnerings- medaille: P. Rooze, Sint-Laurens 9 r.; wisselbeker gemeente Middelburg plus herinneringsmedaille: W. Maljers, Veere 9 r.; wisselbeker wijlen Jacq. Franck plus herinneringsmedaille: M. Koole, St.-Lau rens 9 r.; wisselbeker PZC plus herinne ringsmedaille: L. Vos, Zoutelande 9 r.; wisselbeker Algemene Zeeuwse Verzeke ringsmij. plus herinneringsmedaille: A. v# d. Heijden, Koudekerke 9 r.; plaquette fa. Jobse plus herinneringsmedaille: J. Wis se, Meliskerke 8 r.; Caltexwisselbeker plus herinneringsmedaille: Jac. van Wal lenburg, Middelburg 8 r. Bekers „kliene finales": le baan: 1 C. Abrahamse, St.-Laurens 9 r. 2 L. Dour- leijn, Domburg 9 r. 2e baan: 1 W. Rooze, St.-Laurens 8 r. 2 Jac. Minderhoud, ZoZu- telande 8 r. 3e baan: 1 P. J. Cevaal, Ritthem 9 r.' 2 S. Blaas, Aagtekerke 9 r. Totaaluitslag: l M. Koole. St.-Laurens 28 r. (van de 32). 2 en 3 P. Rooze, St.- Laurens en J. Koole, St.-Laurens 27 r. 4 tot en met 9: L. Minderhoud, West kapelle; G. Sinke, Koudekerke; W. Mal- jaars, Oostkapelle; A. v. d. Heijden, Kou dekerke en Jac. van Wallenburg, Mid delburg 26 r. 10 tot en met 14: P. de Visser, Vrouwenpolder; L. Vos, Zoute lande; A. G. Peper, Aagtekerke; J. Wis se, Meliskerke; Joh. van Wallenburg, Middelburg 25 r. 15 F. Blaas, Aagtekerke 24 r. 16 tot en met 23: L. P. Brasser, Veere; W. de Visser, Zoutelande; Jo Maljers, Veere; Chr. de Visser, Aagte kerke; G. Provoost, Domburg; S. Koets, Biggekerke; P. Peper, Aagtekerke en P. J Cevaal, Ritthem 23 r. 24 tot en met 33: J. de Pagter, Rittehm; J. Koppejan, Zoutelande; S. Lous, Oostkapelle; S. de Visser, Aagtekerke; N. Minderhoud, Westkapelle; L. Dourleijn, Domburg; J. Reijnierse, Koudekerke; Jac. Minder houd, Zoutelande; St. Brouwer, Oostka pelle en C. J. Abrahamse, St.-Laurens 22 r. 34 tot en met 39: H. Joosse. Gapinge; W. Provoost Jzn., Domburg; W. Provoost Azn., Domburg; P. Poppe, Grijpskerke en Jac. de Klerk, Nieuwland 21 r. 40 tot en met 44: J. Provoost, Domburg; P. de Visser, Souburg; F. Langebeeke, Gapin ge; J. Mesu, Veere en P. Maljaars, Oost kapelle 20 r. 45 tot en met 56: M. Ver- hage, St.-Laurens; I. Wisse, St.-Laurens; B. Arendse, Gapinge; Joh. Langebeeke, Gapinge; P. Geertse, Grijpskerke; P. Hoebeke, Nieuwland; L. de Pagter, Kou dekerke; W. Brasser, Koudekerke; Joh. Kodde, Biggekerke; L. Huissoon, Middel burg; S. Reijnierse, Koudekerke en D. Vos, Koudekerke 19 r. 57 tot en met 64: C. Langebeeke, Gapinge; A. Poppe, Grijpskerke; L. Dekker, Meliskerke; W. Rooze, St.-Laurens; W. Koole, Koudeker ke; J. A. Lous, Oostkapelle; L. de Voogd, Nieuwland en A. Louws, Aagtekerke 18 r. 65 en tot en met 68: Jo de Visser. Aagr tekerke; J. P. Reijnierse, Koudekerke; A. Lampert, Biggekerke en H. Krijger. Meliskerke 17 r 6^ tot en met 74: D. v. d. Voorde, Koudekerke; A. Vos, Bigge kerke; J. Poppe Kzn., Oostkapelle; Jac. de Witte, Koudekerke; P. J. Cevaal, Mid delburg en A. de Visser, Vrouwenpolder 16 r. 75 tot en met 86: L. P. Brasser jr., Veer; J. Geertse, Vrouwenpolder; A. Brasser, Biggekerke; Kr. de Witte. Zou telande; G. v. d. Voorde, Koudekerke en A. de Nooijer, Gapinge 15 r. 81 tot en met 86: P. Maljers, Veere; D. Willemdie, St.-Laurens; Z. Cevaal, Middelburg; Jan de Smit, Kleverskerke; G. Krijger, Aag tekerke; D. Coppoolse, Serooskerke 14 r. 87 tot en met 92. c. de Bruin, Vrouwen polder; L. Provoost, Domburg; R. Geljon, Vlissingen; A. de Lange, Koudekerke; Chr. Louws, Aagtekerke on C. Stroo, Middelburg 13 r. 93 tot en m«t 96: P. Simpelaar, Biggekerke; F. Wisse, St.- Laurens; A. Janse, Biggekerke en P. Cop poolse, Aagtekerke 12 r. 97 tot en met 102: H. Gideonse, Veere; K. Corre, Kle verskerke; P. J- Louwerse, Gapinge; P. Pleijte, Nieuwland; W. de Bruijn, Vrou wenpolder en C. J. Bierens, Grijpsker ke 11 r. 103 K. Wisse, Koudekerke 10 r. 104 tot en met 109: Z. Maljaars, Oost kapelle; P. Brasser, Biggekerke; Z. Franke, Oostkapelle; W. Duvekot, Vrou wenpolder; F. Vos, Grijpskerke en A. Wielemaker, Gapinge 9 r. 110 S. Blaas, Aagtekerke 8 r. 111 Jan Maljers, Middel burg 7 r. 112 en 113 G. Reijnhoudt, Nieuwland en M. Louwerse 6 r. 114 S. Wijkhuis, Oostkapelle 5 ringen. De prijzen voor de versiering der paarden werden als volgt toegekend: I F. Wisse, St.-Laurens; 2 W. Rooze, St.-Laurens; 3 Jac. van Wallenburg, Mid delburg; 4 D v. d. Voorde, Koudekerke; 5 P. J. Cevaal, Middelburg; 6 P. Rooze, St.-Laurens; 7 K. L. Wisse, Koudekerke; 8 Jo Maljers. Veere; 9 L. Huissoon, Mid delburg; :o G. v. d. Voorde, Koudekerke; II Jo van Wallenburg, Middelburg; 12 J. de Pagter, Ritthem; 13 J. Koole, St.-Lau rens; 14 J. P. Reijnierse, Koudekerke; 15 C. J. Bierens, Grijpskerke; 16 A. Mal jaars, Oostkapelle. Nog dit jaar verwacht men in burgemeester Ficq in de laatste ver- IJzendijke de uitvoering van een gadering van de raad. sportveldencomplex, althans men zal j daaraan in het najaar kunnen begin-1 XX/ntorloittina nen. Het object zal weer een belang-Utei milling rijke verlichting van de werkloos heid betekenen. Wanneer met de uit voering in november begonnen wordt Ook voor IJzendijke wordt gewerkt aan een zogenaamd 100 percent plan dat voorshands alleen de watervoor- kunnen daaraan ongeveer tot mei 7,iening in de gemeente betreft, van het volgende ja.ar 25 arbeiders maximale bijdrage, die de ge- te werk wordien gesteld. Burgemeester J. Ficq heeft in de laatste raadsvergadering meegedeeld dat bereids subsidie op dit project is toegezegd. Thans maken de plan nen nog een onderwerp van studie uit van het provinciaal bestuur. Voor de gemeente IJzendijke gaat de uitvoering van dit sportvelden complex ongeveer 25.000 kosten. Ravelijn Zoals wij kortelings meldden be staan er ook plannen om een gedeel te van de vroegere vestingwerken van IJzendijke te restaureren. Er is echter thans nog geen uitsluitsel of Te Axel heeft dit weekend dienst: metterdaad op korte termijn dit Ra- dokter Boos en te Terneuzen: dok- velijn kan worden „aangepakt". Wel-ter Bos. Voorts zijn de diensten als ïswaar verkeren de plannen in eep volgt: Goes: dokter Griep; Middel- vergevorderd stadium, maar met burg: dokter Reyerse; Vlissingen: name over de financiering (de hele - restauratie zal ongeveer 250.000. kosten) is nog geen officiële beslis sing gevallen. -meente zal moeten opbrengen over een looptijd van 30 jaar is 6.000. Maar het is wenselijk dat eerst de directeur van de provinciale water leiding maatschappij, ir. G.P.M. Dikötter over dit plan nog eens met de gemeenteraad van gedachten wisselt. De raad sprak overigens de wens uit, dat ook wat de elektrificatie van de gemeente betreft een dergelijk volledig plan wordt gemaakt. Bejaardencentru m Ook de bouw van een bejaarden centrum staat in IJzendijke op sta pel. Er is een comité gevormd dat zich bezig houdt met de voorberei dingen. En momenteel wordt er een rapport samengesteld over de behoef te aan een bejaardentehuis in IJzen dijke en de mogelijkheden daartoe. Het wachten is voorshands nog op dit rapport, dat men tegen 25 september e.k. tegemoet ziet. Intussen hebben burgemeester en wethouders al een voorlopig voorstel tot het verlenen van garantie onder de ogen van het provinciaal bestuur gebracht. En in elk geval bestaat er goede hoop, dat de plannen voor dit bejaardentehuis verwezenlijkt kunnen worden, aldus Vrijdagmiddag om ongeveer kwart over één is het zevenja rige Ambonese meisje Rieke Sihasale in het kaanal door Zuid Beveland verdronken. Om vier uur verdronk aan het strand bij Noordwelle op Schouwen-Dui- veland de vijfendertigjarige K. Knol uit Hardenberg. Gisterenmorgen is het lijkje opgehaald van de zevenjarige Henkie de Vries. Om half één vond men het lichaam van de negenjarige Keesje de Rooy, die samen met zijn vriendje Henkie de Vries donderdagmiddag te Geertruidenberg bij het zwem men verdronk. Rieke Sihasale zwom met haar vriendinnetje Marthafina Kalahatu aan de oostzijde van het Kanaal door Zuid Beveland in de omgeving van Kruiningen. Marthafina heeft nog ge probeerd haar vriendinnetje te hulp te komen, waardoor ook -zij in moei lijkheden kwam. Zij kon door de toe vallig passerende Rinus Riedijk uit Yerseke nog gegrepen worden. Zij was al bewusteloos. G. Reijnhout, werkzaam bij een fa briek aan de naburige loswal, paste kunstmatige ademhaling toe, waarna het kind naar het ziekenhuis te Goes werd vervoerd. De Ambonees Limba heeft kort daarop het lichaam van Rieke Sihasa. le naar de oppervlakte gebracht. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Het water in het kanaal stond tengevolge van werk zaamheden aan de sluisdeuren te Hansweert, bijzonder hoog. Tegen half acht gisteravond spoel de bij Noordwelle het lijk van de heer Knol aan. Hij was de zwemkunst heel goed machtig. Er stond hoege naamd geen stroom. Vermoedelijk heeft hij kramp gekregen. Na eergisteren tot na zonsonder gang gedregd te hebben naar de li chamen van Keesje de Rooy en Hen kie de Vries, die te Geertruidenberg werden vermist, hebben de rivierpoli tie en de pontonniers van Keizers- veer, zodra het licht werd. de dreg- gingswerkzaamheden hervat. De kin deren waren donderdagmiddag gaan zwemmen aan een strandje bij de Amercentrale, waar druk gebaad wordt. Geen van beiden kon zwem men. Om half tien gistermorgen vond de rivierpolitie het lijkje van Henkie de Vries, kort na de middag haalden de pontonniers het lichaam van Kees je de Rooy op. Zij werden gevonden achter een griendveld, waar diepe putten zijn. Maandagmorgen vindt de begrafe nis plaats. dokter du Fossé; Heinkenszand, Arendskerke en Wolfaartsdijk dokter v. Maanen en te Hansweert, Krui- Yiingen, Rilland en Krabbendijke: dokter Roos te Krabbendijke. Dok ter Folmer te Driewegen neemt waar voor dokter Luyckx; dokter Gelderblom te Nieuwdorp voor dok ter Kiviet en dokter Kole te Hoede- kenskerke voor dokter Wöstmann. Te Goes is de Goese apotheek ge opend. Te Oostburg en Aardenburg neemt waar; dokter Hage, Aardenburg; te Breskens, Groede en Schoondijke: dokter v.d. Maas, Breskens; te Cad zand, Sluis en Zuidzande: dokter de Meijer, Sluis en te Biervliet en IJzendijke: dokter Kalkman, Bier vliet. Te Axel, Sas van Gent en Zaam- slag neemt waar: de heer J.F. de Haas te Zaamslag, tel. 01153-366. Te Hulst en Nieuw-Namen: de heer J. Borm uit Nteuw-Namen. Op Zuid-Beveland hebben zondags dienst de heren Klaassen, Heinkens zand en Boneschanser, Kruiningen. Te Oostburg, Sluis en Groede heeft dienst de heer W.H. Kapsenberg uit Sluis. In een extra-vergadering heeft het dagelijks bestuur der ZLM in het bij zonder het toekomstig sulkerbieten- beleid besproken, zoals dit door de hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap aan de landbouwor ganisaties werd voorgelegd. Daarin werd voorgesteld voor oogst-1959 geen maatregelen meer te treffen, doch een contingenteringsre geling voor oogst-1960 in te voeren, gebaseerd op de gemiddelde verbouw van de jaren 1956 tot en met 1958 (met een correctie voor de watersnoodge- bieden). In beginsel stond de vergadering huiverig tegenover enig ingrijpen. In dien de omstandigheden echter toch ingrijpen onvermijdelijk zouden ma ken, diende dit zo beperkt mogelijk te geschieden. In dat geval zou een proef genomen kunnen worden met een (globale) contingentering per provincie. Indien de provincie zijn contingent niet zou overtreffen, zouden geen maatregelen noodzakelijk zijn. Bij een te grote verbouw van sui kerbieten zouden Per provincie of ge bied, waar dit voorkomt, prijskortin gen in werking kunnen treden. Men hoopt hiermede contingentering per bedrijf te kunnen voorkomen. Tevens werd opgemerkt, dat de Op verschillende plaatsen in west- Nederland is het gisteravond gaan onweren. De bui, die zich tegen vijven boven de westhoek van Schouwen ontlastte en die tien minuten duurde, ging gepaard met zware hagel; er vielen hagelstenen zo groot als dui- veëieren. De hagelstrook, die van zuid naar noord over het eiland trok en een breedte had van ongeveer 800 meter, bracht grote schade toe aan land bouw- en fruitteeltgewassen. 200.000 kg. appels en peren werden zwaar beschadigd. Een schrikkanonnetje, eigendom van de landbouwers Janssen en Cor- nelissen, is van hun landerijen ge stolen door een tot nu toe onbekend persoon. Deze heeft het kanonnetje in een auto geladen en is in de rich ting België verdwenen. Met het me chanisme is hij blijkbaar niet goed op de hoogte geweest, want op ge zette tijden klonken schoten, ook uit de auto. Niet op zijn gemak zijnde door deze situatie heeft de man het instrument onder de gemeente Meer- donck uit zijn auto gegooid en is ijlings verder gereden. Het is inmid dels bij de eigenaars teruggebracht. De politie heeft de zaak in onder zoek. Naar men ons mededeelt, is het autonummer genoteerd. correcties voor de watersnoodgebie- den ook rekening zouden moeten hou den met de gevolgen van de verka veling, als sanering, omzetting van weiland in bouwland enz. Tenslotte werd besloten de volgen de dag. bestuurvergadering nader te doen voorlichten over het in België toegepaste systeem van bietencontm- gentering. Kanaalstreek De vergadering besprak nogmaals de gevolgen voor land- en tuinbouw van de ingrijpende werken in de Ka naalstreek en de noodzakelijkheid van plaatsverwijzing naar elders voor de getroffen bedrijven. Voorts werd de verwachting uitge sproken dat van betrokken overheids- zijde overleg zal worden gepleegd met de georganiseerde landbouw over de plaatsen van bestemming van de uit komende grond. De vraag werd op geworpen of een beperkte administra tieve ruilverkaveling in het getroffen gebied niet de beste voorwaarden zou bieden tot een redelijke landbouw kundig verantwoorde constructie. Door de zwemvereniging Schelde- stroom uit Breskens worden zaterdag wederom de traditionele zwemwed strijden georganiseerd. We zien op het programma weer de Zeeuwse ver enigingen Luctor et emergo uit Mid delburg, De Bruinvis, Sas van Gent, SZV, Souburg, De Zeehond, Vlissin gen. De Ganze, Goes, De Starters, Aardenburg en natuurlijk Schelde- stroom uit Breskens. In totaal zijn er 32 zwemsters en zwemmers. Aan deze wedstrijd is te vens een loterij verbonden, waarvan de trekking zal plaats vinden na af loop. (Advertentie) OP VAKANTIE: 0f(j£?ÊN A\£E! T2/gT3M plastic jassen v.a. 6.®° SAS VAN GENT Olympia 8 uur Het purperen masker. HULST Bioscoopgebouw 8 uur Het rit in de lucht. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur De zigeu nerin van Parijg. AXEL Het Centrum 6,30 en 9 uur De gele tomahawk. OOSTBURG Ledel 8 uur De zwarte baretten. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur Harem girl. Luxor 8 uur De spion met twee gezichten. DE KLINGE Cinema van Dijck 7,30 u. Het loon van het geweld, als bijfilm Against the house. GOES Grand Rivalen der manege. MIDDELBURG Electro Mijn beste vijand Schouwburg Rokende revolvers VLISSINGEN Alhambra Arrivederci Roma. Luxor Jerry de schrik van het bataljon. KOEWACHT A. Verhoeven 3 uur Schie ting Patronaat 6 uur Dansen. GRAAUW B. Plassaert De Friezen van Graauw 3 uur Schieting staande wip. SAS VAN GENT Olympia 2,30 uur Vierduizend dollar beloning... dood of levend, 5 eni 8 uur Dracula. 18 j. HULST Bioscoopgebouw 2,30 uur Het zit in de lucht, 5,15 en 8 uur De her berg van het zesde geluk, a.l. G. Nijg 3 uur Grote schieting. OOSTBURG Ledel 2 uur Over vijf se conden noodlanding, a.l., 4.30 en 8 uur De zwarte baretten, 14 j. IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 8 uur De zigeunerin van Parijs, 18 j. AXEL Het Centrum 3.45 uur De gele tomahawk, 14 j.f 8 uur Liefde die een vrouw begeert, 18 J. m.e.v. ST. JANSTEEN Em. Vermêersen 3 uur jubelschieting. KRUISPOLDER Wed. A. de Deyn 3 uur Schieting. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur Harem girl, 14 j. Luxor 4,30 en 8 uur De spion met 2 gezichten, 2 uur Harem girl. 14 j. DE KLINGE Zaal van Dijcfk 6 uur Bal. HONTENISSE T. van Laere 5 uur Dansen. KEMSEKE-PAAL Adolf de Bakker 3 uur Grote schieting. BOSCHKAPELLE A. Stallaert 3 uur Schieting. GOES Grand Rivalen der manege. MIDDELBURG Electro Mijn beste vijand Schouwburg Rokende revolvers VLISSINGEN Alhambra Arrivederci Roma. Luxor Jerry de schrik van het bataljon. SAS VAN GENT Olympia 8 uur Dracula. 18 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur De her berg van het zesde geluk, a.l. AXEL Het Centrum 8 uur Liefde die een vrouw begeert, 18 j. m.e.v. OOSTBURG Ledel 8 uur De zwarte baretten. 14 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur De spion met 2 gezichten, 14 j DE KLINGE Cinema van Dijck 7.3d uur Het loon van het geweld, als bij film Against the house. GOES Grand Rivalen der manege. MIDDELBURG Electro Mijn beste vijand Schouwburg Rokende revolvers VLISSINGEN Alhambra Arrivederci Roma Luxor Jerry de schrik van het bataljon. 5. Het spitse ge zicht van Krug, dat het dromerige heeft van de ar tiest en de uitvin der, krijgt vastbe raden trekken. Hij is ook een zaken man, deze Krug. Nog deze week naar Mars voor de opnamen. Zijn woorden zijn een vraag, zijn ge baar eist. Wat zal Martin Evans, die Krug naar de ver re planeet moet brengen, nog met deze man bele ven? Als kruc een uiteenzetting reept gegeven VAN zijn PLANNEN MET 'SENiORAMA', WORDT DE VERGADERING GESLOTEN en LEIDT DE VOOR ZITTER DE UITVINDER-REGISSEUR NAAR ZIJN "BUREAU A/ATUURLAJK, 7-ZCT de krlng- voorzitrer 'ER STAAN U ZES RU/AATE -TRANSPORTEURS TER mESCH/UK/AAC, EN VOOR U PERSOONL/JR REE. /K RU/AATE P/LOOT MAPTAAJ EUAAfS 'ECRARTERD. WIL SPAJEEPS MET üegint Krug energiek, V/EEK REEDS M/t/IV P/LM-APPARATUUR A/AAR Al AR s LATEN TEREAiOEN. KUNE U DAARVOOR ZORGEN f He M. nieui tikzei voor open resta gen, agent en ee plaat. Ree Stater burea het sultaa onder de met van Dit nieuw Op Staten bureai bouw eenko: Op hands waren De la J. Wa het w 1958 juni Iers hee

de Stem | 1959 | | pagina 2