Lord Chatham draalde en Napoleon hield Holland TOUR des PRIX EX AEQUO Grootste invasie aller tijden toch mislukt Politieke intriges Amerikaanse filmploeg opereert in Best Gevangene ontsnapt MEISJES Woensdagmorgen 9 uur start de 68 ct. REISS Steenstraat 4 Hulst Haile Selassie deed zaken in Rusland Ontploffing in hoogovens WOENSDAG 15 JULI HALFJAARLIJKSE OPRUIMING EVEN RUST IN LA COURTINE 11 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 14 JULI 1959 Mislukte opstand in Honduras Haring te duur? Speciale commissies in Sovjet-partij Mensonides zwom uitstekend KLM erkent de verenigingen van vliegend personeel De Veilingsvereniging „KAPELLE - BIEZELINGE EN OMGEVING" te KAPELLE p. mtr. 50% KORTING OP OPRUIMINGS CONFECTIE 20% KORTING op alle courante KINDER, en DAMES CONFECTIE (uitgezonderd merkartikelen) Dit is weer de bekende uitverkoop van In de vroege morgen van 30 juli 1809 werd de bevolking van Walcheren en het Franse garni zoen in Vlissingen opgeschrikt door de landin gen van talloze Engelse soldaten en mariniers op de kusten van het eiland. Voor Vlissingen we melde het van „vijandige" oorlogsschepen. Een vloot van 36 linieschepen, 19 fregatten en 42 transportschepen met 100.000 koppen, waaronder 38.000 soldaten met 144 stukken gesehut, ging de strijd aanbinden tegen de keizer der Fransen. Het uur der bevrijding scheen te zijn aangebro ken. Want wat was er om deze kolossale leger macht de weg te versperren? Vrijwel niets! 's Voor Nederland was 't in de juli-maand 1809 'n vreemde situatie. Er kon elk ogenblik een invasie worden verwacht. Oostenrijk had Engeland verzocht hulp te verlenen door landingen aan de Noord zeekust. Maar de invasie liet lang op zich wachten, te lang, want op 18 juli zegevierden de Franse legers in de slag bij Wagram en moest Oostenrijk wapenstilstand aanvragen. Was het uitblijven van de Britse landingen eigenlijk vreemd, nog vreemder was het, dat van Franse zijde geen voorzorgsmaatrege len werden genomen om een eventuele invasie tegen te gaan. Een Hollands leger was er vrijwel niet. De troepen die er waren, ver bleven bij Emden, Naarden en Haarlem. De kust was slechts be veiligd door een paar Hollandse kanonneerboten. in de laatste ooi log. Pas op dinsdag Keizers leger vertoefde, na de glorieuze over winning bij Wagram, nog in Midden-Europa. Het koninkrjjk Holland lag vrijwel onverdedigd en het was nog de grote vraag of de mannen van het Hollandse leger wel de wapens zouden op nemen tegen de Engelsen. Het was immers een publiek geheim, dat Holland pén der slechtste pijlers van Napoleons gebouw was, de sluikhan del er welig tierde en de sympathie voor Enge land zelfs voorkwam in de hoogste regerings kringen Het uur der vrijheid scheen in zicht te zijn Rebellen-strijdkrachten hebben een vergeefse poging gedaan de regering van Honduras omver te werpen door middel van een opstand, die maar kort duurde en 30 mensenlevens heeft op geëist. Aldus de berichten, die het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken hebben bereikt. Volgens de Amerikaanse ambassade in Te^oecigalpa zou er melding zijn gemaakt van 100 slachtoffers. De opstand werd door het leger van Honduras onderdrukt. Het meest kwetsbaar was wel de Scheldemond, want daar werden se dert jaren de voorbereidingen getrof fen voor een landing in Engeland. Antwerpen was het arsenaal van de Franse invasieplannen en deze stad was vrijwel onverdedigd. De forten aan de Schelde waren niet in staat van paraatheid. Slechts enkele Fran se oorlogsschepen koersten op de Westerschelde en Hollandse kanon neerboten in de Oosterschelde met een bemanning van hoogstens 2000 man. In Vlissingen lag een Frans garnizoen van 6000 man en op Wal cheren verder 500 man van het Zeeuws legioen. Dan waren er nog de onbetekenende nationale gardes in Veere en Middelburg. Was de geniale keizer der Fransen zo dom, dat hij hier niet aan dacht? Zeer zeker hield Napoleon wel reke ning met een invasie, maar hjj dacht: laat die Engelsen maar komen, dan kan ik ze er eens flink van langs geven en hen op die manier tot een wapenstilstand dwingen. Doch daar naast speelde nog een andere ge dachte een rol bij de „Führer" van die dagen. Hi; wilde nl. de inlijving van Nederland en daarbü stond zijn broer Lodewijk Napoleon, die koning van Holland was, hem in de weg. Hij moest een zwart schaap hebben en dat kon zijn broer door die invasie mooi worden! Plannen In noord-Frankrijk en België hield de keizer een noorder-leger" gereed en op 9 augustus 1809 schreef hij aan zijn minister van oorlog: ,,Ook al mochten de Engelsen zich alleen bepalen tot het bezit van het eiland Walcheren, dan moet gij toch al mijn beschikkingen omtrent het noorderleger uitvoeren. Dit leger is in elk geval nodig voor mijn ver dere plannen. Het is een groot ge luk, dat de Engelsen ons het voor wendsel geven het te formeren. In vertrouwen gezegd, is het zeer mogelijk dat ik, als de expeditie geëindigd is, de kusten van Holland zal doen bezetten om de Hollandse havens voor de Engelsen te slui ten". Napoleon dacht eerst de Engelsen te kunnen verdrijven en dan tevens een aanleiding te hebben de vazal staat Nederland de nog z.g. onafhan kelijkheid te ontnemen. Hij wist ook dat deze onafhankelijk heid wel eens verdedigd zou kunnen worden, wanneer hij on-diplomatiek te werk ging. De minister van Oor log in Holland, van Kraijenhof. ging liever een alliantie aan met Engeland om de onafhankelijkheid te verdedi gen tegen Napoleon, dan zich zonder slag of stoot over te geven en daarbij vond de minister steun van niemand minder dan Napoleons eigen broer, de koning van Holland. Zo was de situatie in 1809. De Engelse invasie kwam niet te laat. Holland rijpte voor een verzet tegen de keizer, maar Berichten Het volkt wist echter niet wat ach ter de schermen plaatsvond. Lezen we de kranten uit augustus 1809, dan vinden we een treffende gelijkenis met de berichten in de dagbladen van 1944. Niets wees erop dat de twee broers vijanden waren geworden. Niets was er, dat opheldering gaf be treffende de niet genomen voorzorgs maatregelen. De eerste dagen van augustus werd het volk onkundig ge laten omtrent wat in Zeeland gaande was. Wel stonden de bladen vol over de vreugde van de Fransen in Parijs en de (verslagen) Oostenrijkers in Wenen, die zo blij waren, dat het nu wapenstilstand was. De lofzangen op de keizer, zijn maarschalken en roem ruchtig leger waren nog bombasti- scher dan de lofzangen op de Führer augustus kwamen er berichten in de kranten. Langzaam werd het pu bliek ingelicht. Eerst een paar be richten over troepenverplaatsingen naar het zuiden en dan het bericht over de invasie, blijkbaar volkomen onbelangrijk. De eerste nieuwsberich ten hierover werden besloten met: ,,De tegenwoordige omstandigheden alhoewel voor Frankrijk weinig vreesverwekkend, zijn moeilijk voor ons land. maar zij zullen de ware gevoelens aan den dag leggen van hen, die in gewone tijden getoond hebben, de vrienden van hun Land en van de tegenwoordige staat van zaken te zijn". Van het front werd slechts de strijd om Veere vermeld. Op vrijdag 11 augustus verscheen er een legerbe- richt van 6 augustus in de pers, dat ons in alle opzichten doet denken aan het Obercommando" in de jaren 1939-1945: Medewerking ,.De divisie van den Generaal Ta- rayre is door verscheidene Holland- sche korpsen versterkt geworden. De inundatiën van Bergen op Zoom zijn geopend. Deze generaal heeft met zijn afdeeling eene stelling ge nomen tusschen Putten en Bergen op Zoom; zijn regter vleugel sluit aan het machtige Fransche leger. Onze troepen branden van verlan gen met de Vijand handgemeen te worden. De Flotille, die de linie van het Eskader vooruitgaat, heeft gister den ganschen dag het Fort Bath gebombardeerd. Dagelijks ko men nieuwe Troepen te Antwerpen aan, 5000 man van den Keizerlijken Garde worden elk oogenblik ver wacht" enz. enz. Op 15 augustus stond in alle kran ten een beroep op de Nederlandse mannen zich als vrijwilliger te mel den: Bij den onverhoedschen aanval dien de Vijand op een Gedeelte van het Grondgebied des Rijks gewaagd heeft, vertrouwt de Koning op de Liefde zijner onderdanen op den ijver van alle rechtschapene Hol landers. Het is vooral door hunnen krachtdadige medewerking dat de nog dreigende gevaren zullen wor den afgewend en dat de Vijand wel dra berouw zal krijgen van de rust van een eendragtig volk te hebben verstoord. Alle degenen, ter meest spoedige bevrijding van den Vader- landschen Grond, vrijwillig in Ko- nings dienst ter Zee of te Land wil len treden, zullen aangenomen wor den onder het genot der bekende Premiën". Ondanks, dat deze oproep herhaal delijk weer werd opgenomen, was het animo der Nederlanders niet groot om zich „als flinke kerels te melden en het vaderland te „bevrijden" van de Engelse vrienden. Het oorlogstoneel Op Walcheren was de tegenstand weldra gebroken. Reeds op de eerste au Tistus capituleerde het Zeeuwse legioen in Middelburg voor Lord Chatham. Op 2 augustus werd fort Bath tegenover Bergen op Zoom reeds vroegtijdig door de Fransen ontruimd terwijl nog geen Engelsman te zien was. Zuid-Beveland lag onbeschermd om de Engelsen te ontvangen. Inplaats van nu direct de aanval op Antwerpen te beginnen, ging Lord Chatham over tot het beleg yan .de vesting Vlissingen. Kostbare tyd ging hierdoor verloren, want in de toen volgende 14 dagen konden zowel de koning als de keizer de verdediging van Antwerpen in gereedheid bren gen. Op 13 augustus begon de be schieting van Vlissingen door 1100 vuurmonden.Drie dagen later capitu leerden de Fransen, Maar op hetzelf de moment waren er al 20.000 Fran sen in Antwerpen Zeeuwse koorts Inmiddels was onder de Engelse soldaten de beruchte .Zeeuwse koorts' uitgebroken en aarzelde Lord Chat ham opnieuw om tot de aanval op Antwerpen over te gaan. Elke dag tijdverlies betekende echter toene mende kans op de nederlaag. Weldra werd het dan ook de Fransen duide lijk. dat de Engelsen geen strijd meer konden leveren en dat het machtige invasieleger tot werkloosheid was ge doemd. Op 27 augustus schreef Lord Chatham naar Londen, dat er geen aanval op Antwerpen kon worden gedaan. Op 4 september heroverden de Fransen fort Bath en brachten de Engelsen bij Ellewoudsdijk een nederlaag toe. Twee dagen later hadden de Britten zich teruggetrokken op Walcheren. Op 14 oktober gingen de Engelsen Wal cheren ontruimen en op 26 december scheepte de laatste Engelsman zich in. De Fransen hebben geen moeite ge daan de Britten van Walcheren te verdryven. Het was niet de Franse overmacht die de invasie deed mis lukken. Gebrek aan inzicht van de commandant Lord Chatham en de Zeeuwse koortsen deden het werk voor de Fransen. Slechts 106 man sneuvelden in de strijd aan Engelse zijde.maar 2081 man stierven op Wal cheren aan ue koorts, terwijl op 1 februari 1810 nog 13000 man ziek lagen in de Engelse hospitalen. Ingelijfd De grootste invasie „aller tijden", zoals deze destijds genoemd werd, was op niets uitgelopen. De bevrij ding van Nederland was niet geko men en de gevolgen van dit avontuur waren, dat het koninkrijk Holland plaats moest maken voor een bij Frankrijk ingelijfd Nederland Keizer Napoleon gaf zijn broer de schuld van de invasie. Hü sprak van een verraderskliek en gaf duidelijk te kennen, dat Franse soldaten de kusten van Holland moesten bewaken daar de Hollanders niet te vertrouwen waren. Koning Lodewijk Napoleon ging op 27 november naar Parijs om te on derhandelen. Hij was daar tot 4 april eigenlijk de gevangen., van de keizer. Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft zijn bezoek aan Moskou beslo ten met een lunch, die volgens Tass in .huiselijke sfeer" verliep. Hij is oer vliegtuig naar Praag vertrokken. Na Tsjecho-Slowakije bezoekt de kei zer ook nog België en Portugal. Rusland heeft aan Ethiopië een langlopende lening van 400 miljoen roebel verstrekt. De keizer heeft ook besprekingen gevoerd over een han dels- en economisch verdrag tussen de Sovjet Unie en Ethiopië." Kroest- jev en president Worosjilov zijn uit genodigd om op tegenbezoek te ko men. Het Ministerie van Economische Za ken wil wel eens weten of de prijzen van nieuwe haring niet kunstmatig te hoog worden gehouden. Er is in de afgelopen tijd geconstateerd, dat on danks de onderlinge afspraak van de handel de consumentenprijzen niet noemenswaard daalden, hoewel bij de afslag wel een prijsdaling plaats had gevonden. Aldus de ministers De Pous (Econ. Zaken) en Marijnen (Land bouw) in antwoord óp vragen van het Tweede Kamerlid Van Meel (KVP). Bij de hoogovens te IJmuiden heeft zich een ontploffing voorgedaan in een warmtewisselaar van tie synthe se gasfabriek. De ontploffing sloeg een gat in de muur met een middel lijn van ongeveer twee meter en een groot aantal ruiten sprong. Er werd niemand gewond. De produktie van de kunstmest za] door de schade in deze gasfabriek voorlopig met 25 procent worden verminderd. Het Centrale Comité van de commu nistische partij van de Sovjet-Unie heeft, krachtens het plan-Kroestjev, zoals dit onlangs op het 21ste partij congres in Moskou werd voorgedra gen, de afdelingen van de partij gelast speciale commissies te vormen voor het rapporteren van tekortkomingen in fabrieken, laboratoria, bouwbedrij ven en handelsmaatschappijen. Volgens een bekendmaking in het Russische blad „Prawda" zullen de commissies toezicht oefenen op de lei ding maar deze niet aan zich onder geschikt maken. De Haagse schoolslag zwemmer Wie- ger Mensonides kan met een gerust hart de reis naar de Parijse zwem - kampioenschappen aanvaarden. Aan zjjn vorm zal het niet liggen als hij in de Franse hoofdstad geen successen behaalt. Dat bewees de Zian-zwemmer tij dens de tweedaagse selectiewedstrij - den in het prachtige Apeldoornse Bos- bad. Mensonides maakte zaterdag en zon dag tijden, die als Nederlandse re cords geboekstaafd zullen worden. Za terdag kwam hij tot 2.41.7 op de 200 meter schoolslag en zondag maakte hij op de 100 meter schoolslag 1.14.5, waarmee hij onder de door limiettijd voor de 50 meterbaan van 1 min. 15 sec. bleef. Minstens even belangrijk waren de prestaties van Corrie Schimmel en Cockie Gastelaars. De eerste bleef za terdag voor de tweede keer op de 400 meter vrije slag onder de 5 min. 2 s. en Cockie egaliseerde de dag er op haar Europese en Nederlandse record op de 100 meter vrije slag met een tijd van 1 min. 3.7 s. De komende weken lijkt het Brabantse plaatsje Best een klein beetje op Hollywood. Er is hier een Amerikaanse leger- filmploeg neergestreken, die onder leiding van regisseur Elk een documentaire gaat maken, die onder meer zal gaan draai en in Amerikaanse televisie programma's. Het doel van de ze rolprent, die een half uur zal duren, is het publiek in de States te tonen, hoe in deze plaats thans de nagedachtenis aan de jonge Amerikaanse sol daat, die om zijn strijdmakkers te redden, zijn leven offerde, nog voortleeft. En dat niet in dorre officiële plechtigheden, maar in het dagelijk se leven in deze dorpsgemeenschap Want de heldendaad van de jonge Amerikaanse boerenzoon. Joe Mann, heelt een diepe indruk gemaakt op de Bestenaren, en zij zijn dit. na vijftien jaar, nog allerminst verge ten. Joe Mann lag het verhaal is in oost-Brabant bekend met vier an dere soldaten in een greppel in de bossen rond Best. Het was septem ber 1944. Hij was gewond aan beide armen. Bij een aanval van de Duit sers belandde er een granaat in de greppel. Joe Mdnn wierp, omdat hij het projectiel door zijn armblessure niet kon wegwerpen, zijn lichaam op het projectiel en ving zo de explosie op. Na enkele minuten stierf hij. De Bestenaren verbonden de naam van de 22-jarige held, die postuum onderscheiden werd, aan verscheide ne organisaties en instellingen. Zo werd het fraaie natuurtheater naar hem genoemd. In dit theater staat een monument te zijner gedachtenis. De overkoepelende sportorganisatie, maar ook verscheidene verenigingen verbonden haar naam aan d- jonge strijder. Zijn foto kreeg een ere plaats in de raadzaal. Zes weken ongeveer zal de film ploeg Best blijven „bezetten". En dat niet alleen. Er zullen ook ver scheidene Bestse inwoners optreden in de rolprent. Daar is Jan van de Boom, die -ls klompenmaker een belangrijke „rol" zal spelen. En Ma rijke der Kinderen, een dochter van een hotelier uit het dorp, die als leidster van de Joe-Mann-wandel- club zal optreden. Er worden opnamen gemaakt in hei natuurtheater, tijdens een raads vergadering met burgemeester Notermans, die eresoldaat eerste klasse is van het regiment, waarvan Joe Mann deel heeft uitgemaakt. Of men de film ook in ons land te zien krijgt, is nog niet zeker. Het hoofddoel is immers Amerika te to nen, hoe in Brabant de naam van een van de vele Amerikaanse solda ten, die zijn leven offerde in de tweede wereldoorlog, in hoge ere wordt gehouden. De verenigingen van stewardessen, van boordwerktuigkundigen en van pursers en hofmeesters, waarbij de overgrote meerderheid van de leden van de genoemde korpsen der KLM is aangesloten, hebben sinds geruime tijd bij de KLM erop aangedrongen om naast de reeds erkende vakorga nisaties deel te mogen nemen aan de behartiging van de belangen voor de betrokken categorieën personeel. De KLM verklaarde open te staan v-»or een gezamenlijk overleg, waar aan zou worden deelgenomen door de directie van de maatschappij, de be stuursleden van de vakorganisaties en de besturen van de genoemde drie verenigingen. De vakbondsbesturen hebben thans, na rijp beraad, verklaard om prin cipiële redenen niet aan een zodanige vorm van overleg deel te kunnen nemen, met het gevolg, dat nu het overleg over de arbeidsvoorwaarden van de betrokken groepen KLM-per- soneel zal geschieden door de direc tie van de KLM met de bestuursle den van de drie genoemde vereni gingen. Deze drie verenigingen van vlie gend personeel waren uiteraard ver heugd over de erkenning der orga nisaties door de directie van de KLM. Men achtte het echter onjuist commentaar te verstrekken aange zien op zaterdag 18 juli een vervolg- bespreking met de directie van de maatschappij is vastgesteld teneinde enkele details nader te regelen. Uit het Huis van Bewaring III, het vroegere Lloydhotel te Amster dam, is de gedetineerde P. van D. ontsnapt. Een spijl uit het traliewerk van zijn cel in het souterrain aan de achterzijde was vernield. Vermoe delijk heeft hij deze doorgezaagd. De man was in het Huis van Bewaring Een gedeelte van het Nederlandse leger is tj%ans op oefening in de omgeving van La Courtine midden-Frankrijk Foto: Na „bikkelharde gevechten" is het heerlijk even uit te puffen en een sigaretje te rollen. opgesloten in afwachting van zijn overbrenging vandaag naar Hoorn waar hij een korte gevangenisstraf, een maand, moest ondergaan, die hem enkele jaren geleden voorwaar delijk was opgelegd doch kort gele den in een onvoorwaardelijke was omgezet. 0 vraagt voor direct voor het sorteren en verpakken van fruit. j Aanmeldingen bij de chef van liet sor- j teer- en pakstati011, de heer S. Schrier. j No. 1 Drager van de gele trui POPLIN IPRIME Lavable imprimé Cotton Silk Effen structuur katoen Gebloemde Raffia De orig. Menko Chikita 88 ct. p. mtr. 118 ct. p. mtr. 168 ct. p. mtr. 198 ct. p. mtr. 278 ct. p. mtr. Coton super roneva Ottoman imprimé Ajour ruitjes Coton Borduré 198 ct. p. mtr. 198 ct. p. mtr. 228 ct p. mtr. 198 ct. p mtr. Gebloemde structuur katoen 228 ct. p

de Stem | 1959 | | pagina 9