GEESTDRIFTIG WELKOM VOOR BOUDEWIJN fleXa Amerikaanse vliegtuigen weg uit Frankrijk I In feestelijk, zongeblakerd Amsterdam: Meer dan 20 doden bij explosie op Deense plezierboot Parijzenaar bekende dertien moorden Nederlandse soldaten oefenden bij temperatuur van 43 graden AL IREAU Overal ongedwongen hartelijkheid jaar jaar che VS. gaven niet toe UI DAGBLAD VOOR ZEELAND Afkoeling Desertie-zaak aangehouden Ook Luns naar vooroverleg van ministers Toe juichingen HOUDT NU EEN SCHILDERFEEST Volgens Franse bladen Keuken wordt aangepast Verdachte van moordaanslag gearresteerd Politieke verrassing op Curacao Heli kopterwrak gevonden Sea Fox niet meer in gevaar EN voor 99c JAARGANG No. 23108 fdeling laai. igs van •9 uur. 1-9 uur an het |k biedt rieerde bmmer- phe en vooruit vele een elzaken kunnen J;evaHen (tkoming egeven. feen, RICHTING |";n organisatorisch Istandig kan wer- Inet volledige in- praktijk vergezeld aan bovenstaand nd wakker wordt, onaangename ont- ïalvr Presto's kle- le kledingstukken 'n inplaats ervan de kooien voor elk een ruw zeemans van grove stol. Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor Cod, Koninoin en Vaderland DONDERDAG 9 JULI 1959 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, f 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.40 per mm. (Ing. Med. l.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 - (Bijbureaus: TF.RNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel, 2601 - OOSTBURG, Weuwstraat 41, tel. no. 35) Koning Boudewijn, met naast hem burgemeester van Hall van Amster dam, gefotografeerd tijdens de rond vaart door de Amsterdamse grachten Koning Boudewijn heefl lijden® de eerste dag van zijn be- zoeg aan ons land de harten t an de Nederlanders gewon nen. Ze zagen hem als een vriendelijke, ongedw ongen jon geman, bescheiden en minzaam de toejuichingen beant woordend van de duizenden die zich langs Amsterdams stralen en op de Dam hadden opgesteld. Als een vorst ook, die zich er oprecht op verheugde, het land te kunnen be zoeken, dat met zijn land zo nauw is verbonden. Reeds op deze eerste dag van het bezoek heeft Nederland inderdaad laten blijken, dat het de koning beschouwt als een uiterst welkome gast. Overal waar hij kwam trad men hem met ongeveinsd respect tegemoet; overal ook mocht men constateren, dat de hoge gast prettig verrast werd door het welkom dat hem in onze hoofdstad gewerd. Meer dan twintig mensen zijn woensdag om het leven gekomen bij een ontploffing aan boord van een Deense plezierboot nabij Ha- derslev, in Jutland. De boot bracht een gezelschap van 40 tot 50 mensen naar een restaurant aan het water. Bij het naderen van de oever deed de ontploffing zich voor, die de boot ACHT MILJOEN kiezers in de Ver enigde Arabische Republiek zijn gis teren naar de stembus gegaan voor de eerste fase van de vorming van een Nationale Vergadering. Nasser zal uit eindelijk zeggen wie er wel en niet in komt OP NIEUW-GUINEA Is de expeditie naar het Sterrengebergte weer op gang gekomen. De laatste dagen is een bevredigende vooruitgang geboekt. DRIE ALGERIJNEN zijn in Rome gearresteerd naar aanleiding van de aanslag op een Tunesische journalist, waarvan enkele kinderen het slacht offer werden. MANOLIS GLEZOS, die in 1941, in Griekenland, het verzet tegen de Duit- sers «egon door de hakenkruisvlag van de Acropolis te halen, zal vandaag voor een krijgsraad in Athene terecht staan wegens spionage voor de com munisten. PRESIDENT DE GAULLE zal volgend jaar, m gezelschap van zijn echtgenote, een officieel bezoek aan Londen brengen. IN RUSLAND is gisteren een dood vonnis geveld. De man, wie dit vonnis trof, had een lid van de volksmilitie vermoord. Verwachting van het K.N.M.l. tot vanavond, opgemaakt woens dagavond 23.15 uur: Droog en vrij zonnig, maar minder warm weer met een zwakke tot matige wes- 'elijkc wind. Vandaag: zon onder 20.59 uur, maan onder 22,24 uur. Morgen: zon op 4.31 uur, maan op 9.35 u. in korte tijd in rook en vuur hulde en tenslotte deed zinken. Men had nog tevergeefs getracht het schip op de oever te doen stranden, i De explosie deed zich voor in de machinekamer. Volwassenen en kin deren sprongen in het water toen de vlammen over het dek schoten. Een functionaris van het hotel, waar vandaan het gezelschap naar Haders- lev vertrokken was, zei dat er een zestig mensen aan boord waren. La ter werd bekend dat 36 mensen naar zen ziekenhuis waren overgebracht, en de stoffelijke overschotten van 24 passagiers. Even voor het ter perse gaan van ons blad werd gemeld dat nóg 3 lij ken gevonden waren. Alle amuse mentsprogramma's van radio en t.v. werden in verband met de ramp af gelast. De krijgsraad te velde voor de lucht- m cht te 's-Hertogenbosch heeft op verzoek van de verdediger, mr. D. Huisman, de sergeant M. van de vlieg basis Woensdrecht, die gisteren we gens desertie terecht zou staan, in vrijheid gesteld en de behandeling van de zaak aangehouden tot een nader te bepalen datum voor het doen uitbren gen van een psychologisch en een psychiatrisch rapport. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. Luns. zal wel licht zondagavond in Genève aan het westelijke vooroverleg voor de hervat ting van de ministersconferentie deel nemen. Dit heeft de woordvoerder van de Westduitse regering, Felix von Eckhardt, woensdag in Bonn ver klaard. De Britse minister van Buitenlandse Zaken. Selwyn Lloyd, heeft verklaard, dat de ministers hun Geneefse bespi»- kingen moeten hervatten met het vas te voornemen een nieuwe poging te doen om overeenstemming te bereiken over Berlijn. Lloyd, die sprak aan het begin van het debat in het Lagerhuis over de buitenlandse politiek, meende dat ge zien de huidige stand van de betrek kingen tussen Oost en West de een of andere overeenkomst, hoe beperkt ook, moet worden verwezenlijkt. Een beeld van het bezoek aan het Rijksmuseumte Amsterdam. V.l.n.r, de koningin, koning Boudewijn, bur gemeester v. H'all en prins Bernhard Met vlaggen en een overvloed van bloemen heeft Amsterdam de koning der Belgen ingehaald. De zon bleef niet achter. Zij deed zo opdringerig haar best, dat men nu en dan vrees de voor het uithoudingsvermogen van degenen, die op deze dag de erewacht vormden en wier kledij niet aan zo veel „zonnig" enthousiasme was aan gepast. Om tien uur stipt daalde de DC 6 van de koning op Schiphol. De straal jagers, die het toestel hadden bege leid, verdwenen fluitend aan de hori zon. Koningin Juliana en prins Bern hard stapten naar voren en verwel komden hup gast onder aan de trap van het vliegtuig. De luchtmacht kapel zette de Brabanqonne in, sa luutschoten weerklonken. Na in de ICA-hal aan een groot aan tal autoriteiten te zijn voorgesteld, nam de koning plaats in de auto, die hem naar de rand van de stad bracht, waar burgemeester van Hall en an dere autoriteiten hem namens het stadsbestuur verwelkomden. En ver volgens de rit naar het paleis op de Dam. waar koning Boudewijn zich met koningin en prins op het balkon vertoonde en de toejuichingen van de duizenden glimlachend beantwoordde. IS na r Rijksmuseum Na een kranslegging bij het monu ment voor de gevallenen op de Dam gebruikten de hoge gasten het noen maal. waaraan ook de prinsessen Bea trix en Irene aanzaten. Het gemeentebestuur van Amster dam bereidde de koning der Belgen 's middags een hartelijk welkom op het stadhuis. Burgemeester van Hall sprak over de goede vriendschap en de zo noodzakelijke samenwerking tussen België en Nederland en bood de koning een oude. waardevolle At las van Amsterdam aan. De vorst in formeerde tijdens de bijeenkomst in de raadszaal belangstellend naar het wel en wee van de hoofdstad. Een rondvaartboot bracht het ge zelschap, waarin zich ook premier Eyskens en minister Wign.y bevon den, naar het Rijksmuseum, waar de koning- met grote belangstelling de werken der meesters bekeek en zich vooral interesseerde voor een werk van de „fluwelen Brueghel".... Met dit bezoek was de middag ten einde. Om kwart voor acht vanavond schaarden het koninklijk gezelschap, vele regeringsfuctionarissen en de hoofden van diplomatieke missies, in totaal 156 personen, zich aan het galadiner In de burgerzaal van het paleis. De tafels in de burgerzaal waren rijkelijk versierd met fraaie boeketten lathyrus uit de tuin van paleis Soest- dijk. Daartussen fonkelden in het licht van honderden kaarsen het Sè- vres-servies en het fijnste Amster dams en Haags glaswerk. Koningin Juliana, gekleed in een geelzijden avondjapon met gouddraad doorstikt, en koning Boudewijn namen plaats in het midden van de hoofdtafel. Prins Bernhard zat i'echts van de koning met aan zijn andere zijde prinses Ire ne. Links van de koningin zaten de Belgische minister-president G. Eys kens en prinses Beatrix. Toespraken maakt- haar toe geven óat de gevoelens der Belgen voor hun broeders uit Nederland even hartelijk zijn. Vanzelfsprekend zijn de akkoorden tussen onze landen voor aanpassing en verbetering vatbaar. Ik ben ervan overtuigd dat onze regeringen de for mules zullen vinden die. soepel en doelmatig, onze gemeenschappelijke belangen zullen dienen, zowel op het gebied der economie als op dat der waterwegen. De principes van gelijk heid en rechtvaardigheid, zonder de welke een waarachtige en weldoende samenwerking niet denkbaar is, zul len hen hierin leiden...." Zoals wii reeds gemeld hebben, zal vandaag de koninklijke vlucht met helikopters, in verband met het heli kopter-ongeval boven het Marsdiep, niet doorgaan. In plaats daarvan zal met een drietal Dakota's een tocht i boven de Deltawerken worden ge- Koningin Juliana zei in spraak aan het diner o.m.: ..België is welkom in Nederland. Dit is u ge bleken overal waar u vandaag is ge weest. het is u zelfs van de daken toegeroepen. Het za] zo zijn alle da gen van uw bezoek. Mogen de in drukken ervan altijd in uw herinne ring blijven voortleven. Wij verheu gen ons over uw aanwezigheid met de oprechte vreugde van de goede buren en bondgenoten, die wij voor België willen zijn en blijven. Het is voor mijn man en mij per soonlijk een vreugde, u hier als gast te verwelkomen. Ik moge dit harte lijk gemeende welkom tot uiting brengen door te uwer ere mijn glas op te heffen en tevens te drinken op het welzijn van uw familie en van heel het Belgische volk en op de lotsverbondenheid en vriendschap van onze belde naties". Koning Boudewijn antwoordde o.m. ..Het heeft uwe majesteit behaagd mij te verwelkomen met woorden die mij recht naar het hart zijn gegaan. Daar bij heeft uw volk mij onthaald op een zo vriendelijke wijze als alleen van goede buren en bondgenoten kan wor den verwacht. Ik ben gelukkig uwe majesteit de verzekering te kunnen Advertentie) In Vaticaanstad is woensdagoch tend een gedeelte van de gietijzeren fries van het afdak boven de „ere- trap van het hof van Sint Damascus" met groot geraas naar beneden ge stort. De metalen brokstukken waren verscheidene centenaars zwaar. Ge lukkig bevond zich op dat ogenblik niemand ter plaatse, In de afgelopen tijd hebben verschillende hoge gas ten. die de paus een officieel bezoek kwamen brengen, op die plek gestaan. De V.S. zullen 200 jachtbom menwerpers die kernbommen kunnen vervoeren, zonder ver der uitstel van hun bases in Frankrijk naar Engeland en West-Duitsland overbrengen. Het besluit, dat voortvloeit uit de weigering van Frankrijk om kernwa pens op Frans gebied toe te laten, is door Randolph Burgess, de Ameri kaanse permanente vertegenwoordiger bij de NAVO, woensdagochtend op de wekelijkse vergadering van de perma nente NAVO-raad bekendgemaakt. Een rijke jongeman, die de bij naam van „monsieur Bill" heeft, komt op bet ogenblik uit een wolk van geruchten naar voren als mis schien een van de meest sinistere fi guren uit de Franse criminele ge schiedenis, daar hij bekend zou heb ben, een hele reeks opzienbarende moorden te hebben begaan. Volgens de dagbladen zou „mon sieur Bill" bekend hebben, niet min der dan 13 moorden te hebben be gaan. De ware naam van de man is Rapin. Hij is nog maar 26 jaar oud. Vorige maand werd „monsieur Bill" in de gevangenis gestopt we gens moord op een vriendin van de Place Pigalle. Dominique Thirel. De daglbladen hebben met grote Nadat de infanterie dinsdag in het Franse La Courtine reeds enige compagniesoefeningen had gehouden, waaraan ook een peloton tanks deelnam, hebben de Nederlandse troepen woensdag bij een tempera tuur van 43 graden (in de zon) bataljonsmanoeuvres gehouden, waarbij opmars, aanval en verdedi ging werden beoefend. Bij deze oefening waren een batterij veld artillerie en een bataljon zware tanks betrokken, terwijl lichte vlieg tuigen bij een oefening van de artillerie met scherp bet vuur con troleerden. Het sluitstuk van de periode van drie weken, die de 6000 Nederlandse militairen in La Courtine doorbren gen, zal een oefening met de gehele gevechtsgroep zijn, waarbij alle wa pens zullen worden ingeschakeld. Wat de voeding van onze jongens betreft: Het Franse stokbrood met zijn harde kost en vele gaten in het deeg, ligt de Nederlandse soldaat niet. Daarom hebben we de Franse legerbakkerijen geleerd hoe zij ons Nederlandse brood moeten bakken. Dit gaat thans uitstekend en de Nederlandse soldaat kan dus voort gaan zijn brood netjes in boterham men te snijden, deze met boter te besmeren en vervolgens te beleggen, zoals hij dit thuis gewend is. Dit vertelde ons de intendant van het eerste legerkorps, majoor Ma- zurel en de intendant van de kamp staf van het Franse legerkamp La Courtine, kapitein Esseveld. in welk kamp thans 6000 Nederlandse mili tairen gedurende drie weken ge oefend worden in de moderne oorlogvoei'ing. Wij vernamen tevens, dat iedere soldaat per dag 600 gram brood ontvangt. Het brood wordt door de Franse legerbakkerijen ge bakken. Aan vlees krijgen onze mi litairen iedere dag. buiten de vlees waren die voor belegging dienen, 125 gram rund- of varkensvlees met been. Zo worden er per dag in La Courtine twee en een halve koe of vijf varkens opgegeten. Enige moei lijkheden bestaan nog ten aanzien van do voorziening met groente, aangezien deze niet in de buurt van het kamp wordt gekweekt de grond is daartoe niet geschikt doch uit zuid-Frankrijk. Bretagne of van elders moet worden aan gevoerd. Waar de Nederlandse soldaat nog in het geheel niet aan kan wennen, zijn de Franse worstsoorten. In het begin was dit begrijpelijk, omdat in vrijwel alle Franse worst knoflook verwerkt wordt. Doch ook thans, nu de Franse intendance deze soort niet meer levert, blijkt hij er een afkeer van te hebben overgehouden. Waarschijnlijk komt dit. zo verklaar de kapitein van Esseveld, omdat de Franse worst zeer hard en inge droogd is en er aan de buitenkant weinig aantrekkelijk uitziet. Wat deze veel gesmade worst aangaat: de Nederlandse intendance zal de worstfabriek een recept doen toe komen. die deze in staat zal stellen worst te vervaardigen, zoals die in Nederland wordt gegeten. Wat de kaas aangaat: de Franse intendance levert een soort Edam mer, die in Frankrijk wordt gemaakt en die door de Nederlandse soldaat zeer wordt gewaardeerd. Veel hangt natuurlijk af van de bereiding van het eten en in dit opzicht spelen kok en menagemeester een belangrijke rol. Soms komt het ook voor, dat men noodmaatregelen moet nemen. Dit was bijvoorbeeld verleden week zon dag het geval toen een fourage- auto, die een juist uit Nederland aangekomen bataljon moest bevoor raden, plotseling in het ongerede raakte. De soldaten moesten zich toen in plaats van met een warme maaltijd tevreden stellen met boter hammen en een plak worst uit blik. koppen een vergelijking gemaakt tus sen Rapin en de beruchte Landru. die in 1917 berecht werd voor het successievelijk vermoorden van elf vrouwen, om wier geld en bezittin gen het hem te doen was. Er zouden speurders uitgezonden zijn. om na te gaan of de verklarin gen yan Rapin overeenkomen met de bijzonderheden van onopgeloste moord-affaires in verschillende ge deelten van Frankrijk. Sommigen schijnen nogal sceptisch tegenover zijn bekentenissen te staan. Kort na zijn arrestatie zou Rapin verklaard hebben, dat hij de dader was van de onopgehelderde moord op een lid van het personeel van een benzine-station in Parijs. De dagbladen schreven gisteren, dat Rapin in de loop van de laatste 43 uren een hele nieuwe reeks moorden bekend zou hebben. Zij beweren, dat hij aan de gevangenis-autoriteiten zou hebben meegedeeld, dat hij een vrouw ergens aan de Rivièra doodde en haar lijk in de Middellandse Zee wierp. Als plaats van een andere moord wordt door de kranten Deauville ver meld, een chique Franse badplaats aan de kust van het Kanaal. ..Monsieur Bill" is de zoon van een rijke ingenieur. Hij is noga1 zwaar van gestalte, droeg altijd donkere brilleglazen en ..had zich een snor a Ia Errol-Flynn aangemeten". Hij had de reputatie van iemand, die het wou laten voorkomen, alsof hij een berucht gangster was in het duistere milieu van de Parijse ver- maakswijk Pigalle. De 17-jarige W. J. F. uit Keulen, die verdacht wordt van de moordaan slag, die in de nacht van 11 op 12 juni jongstleden op de Utrechtse ga- ragewacht J. Nederhof werd ge pleegd, is door twee rechercheurs van de rijkspolitie in Hedel aange houden. Hij werkte daar bij een boer. J. F. is overgebracht naar het hoofd bureau van politie te Utrecht. Hij ont kent ten stelligste iets met de schiet partij te maken gehad te hebben De Utrechtse recherche beschikt echter over aanwijzingen, die een zware ver denking op hem werpen. Een Amerikaanse zegsman in Parijs verklaarde dat de Ver. Staten ,,de tac tische kernwapens scherp willen hou den" nu de toestand tussen Oost en West als gevolg van de kwestie-Berlijn en de Geneefse ministersconferentie gespannen is. Het betreft hier F-100 Supersabre- straaljagers, die zijn gelegerd op vlieg velden te Chaumont, Etain, en Toul, in oost-Frankrijk. In de afgelopen maanden hebben de Ver. Staten vruchtelaos met Frankrijk onderhandeld over voorwaarden voor opslag van Amerikaanse tactische atoombommen. De Fransen willen hierin alleen toestemmen als zi.i mede zeggenschap over het eventuele ge bruik van deze wapens krijgen. De Britse minister van defensie, Sandys, heeft woensdag in het Lager huis bevestigd, dat Engeland op ver zoek van de Amerikaanse regering er mee heeft ingestemd dat enige esca drilles verkenningsvliegtuigen en jachtbommenwerpers uit Frankrijk worden overgebracht naar Amerikaan se luchtbases in Engeland. De vrees, dat hierdoor de vriend schapsbanden met. Frankrijk zouden lijden, achtte hij misplaatst. Een of twee Labourafgevaardigden begroetten Sandys' bekendmaking met de uitroep „schande". Met de verplaatsing van de toestel len zal zeer spoedig worden begonnen. De verhuizing zal ongeveer een half jaar vergen, want naast de vliegtui gen moet ook een 6.000 man grond personeel met hun gezinnen worden overgeplaatst. By de in de eilandsraad van Cu racao gehouden verkiezing van Ge deputeerden bleek bij de stemming, dat het lid van deze raad voor de democratische partij, de heer Rosa- rio, zich tegen zijn partij had ge keerd. Als gevolg hiervan is in de raad de getalsverhouding tussen de partijen geheel veranderd en verkeer de de meerderheid van de democra tische partij in de minderheid. Hierdoor is het bestuur van het eilandgebied Curagao thans in oppo sitie gekomen ten opzichte van de landsregering. Minister W. F. M. Lampe merkte desgevraagd op. door het gebeurde in de komende jaren vele strubbelin gen te verwachten. De eilanden heb ben n.l. een grote mate van financiële autonomie, doch kunnen moeilijk werken zonder financiële steun van de landsregering. Wanneer het nu economische projecten van de ei landsraad zou betreffen, die niet in de lijn liggen van de door de lands- overheid gevolgde politiek, kan het licht gebeuren, dat de landsregering weigert daaraan haar financiële en morele medewerking te verlenen. Woensdagmiddag is het wrak van de in het Marsdiep verongelukte ma rine-helikopter Delilah" boven wa ter gebracht. In het wrak zijn de stoffelijke overschotten aangetroffen van de twee inzittenden. Koning Boudewijn en het Neder landse koninklijke paar hebben de na bestaanden van de slachtoffers hun deelneming betuigd. De moeilijkheden waarin de Ame rikaanse acteur John Calvert de af gelopen dagen in de buurt van Aus tralië verkeerde met zijn jacht Sea Fox'; zijn voorbij. De acteur bericht te gisteren dat hij geen assistentie meer nodig heeft. Zondag en maan dag vroeg hij dringend om assisten tie Twee Australische vliegtuigen hebben toen lang naar het jacht ge zocht. maar het niet gevonden.

de Stem | 1959 | | pagina 1