K. v. K.: Geen tegen markt bezwaren in Sluis Nieuw vakantieverblijf te Vrouwenpolder Plannen met Schouwen en bootverkeer tussen de Bevelanden Steense raad krakeelde voort over wethouderssalarissen Antwoord op versoek om advies van Britannia wil hotel herbouwen Proefschrift over de taal van Michiel de Ruyter Verlaging belastingen in Frankrijk De benodigde schepen Weer relletjes in Kerala Tilburger na aanrijding overleden Vonnis Haagse advocaat bevestigd Mensen en dingen in de Tour Piet v. d. Kuil naar PSV BEURS VAN AMSTERDAM De Nota De ruimfe Een proef Ironie DAGBLAD DE.STEM VAN ZATERDAG 27 JUNI 1959 jdfi.cn I lere""" irMgi Uw Apotheker of Drogist Zeeuwse kunstenaars exposeren te Oostburg G.S. denken aan een uurdienst in 1964 met kop ladingschepen Nieuwe bevelhebber Argentijnse leger Maar het bleef weer bij herrie Pentathlon EXAMENS VM MIERLO E\ ZOOI li.V. Van 22 tol 27 juni 1959 22/6 pagfctad pc jsftettt ER was geconstateerd, dat we het einde van de iestedingsbeper- king hadden bereil|. De vraag rees nu, of er ruimte w|s voer een op trekken van de lonen, om de beste dingsbeperking ook uit dezen hoof de ongedaan te maken. Waarbij dan tevens de vraag aan de orde kwam, of dit voorrang moest heb ben op de verhoging van huren en melkprijs met daaraan gekoppelde compensatie. s volgt: delburg: dokter mdsker- :r Vos; bendijke :nhuyse. neemt dokter >or dok- ïann te Kole. leek ge- zondags- einkens- ngen. Te neemt Groede de heer te. Voor taamslag Putter, neemt Nieuw- café (Van een onzer verslaggevers) Met dertien tegen drie stemmen heeft de K. v. K. voor Zeeuwsch Vlaanderen zich vrijdag in ho tel „Rotterdam" te Terneuzen uitgesproken vóór het instellen van een veertiendaagse markt in Sluis. G.S. wilden een advies hierover hebben van de K.v.K. alvorens een besluit te nemen in deze zaak, die door de Kamer met grote omzichtigheid als een kwestie werd behandeld. De commissarissen van de N.V. Grand Hotel „Brittannia" in welke vennootschap de gemeen te Vlissingen aandelen heeft hebben het gemeentebestuur van Vlissingen een schrijven doen toekomen, waarin zij zeg gen binnenkort te willen over gaan tot een verdere herbouw van het in 1944 verwoeste be drijf. Dit geldt dan met name voor het toevoegen van een eigenlijk hotel aan het huidige bedrijf. B. en w. van Vlissingen hebben nu de gemeenteraad voorgesteld er mee in te stemmen, dat het aandelenkapi taal van de N.V. wordt gebracht van 150.000 op 500.000, met name het aantal prioriteitsaandelen wordt ge bracht van 80 op 300 en dat der ge wone aandelen van 70 op 200. Boven dien stellen zij voor garantie te ver strekken voor rente en aflossing van een 41/4 lening, groot 320.000 bij de Nat. Levensverzekeringsbank N.V. te Rotterdam. Er is een plan op tafel gekomen waarin het aantal kamers van het hotel bepaald is op 35, met 70 bedden. (Advertentie) Wat is namelijk het geval? Oost burg heeft een beste weekmarkt, die in west-Zeeuwsch-Vlaanderen goed voldoet. Maar de markt ging zo goed. dat het gemeentebestuur van Oost burg (op verzoek van de Vereniging voor de markt-, straat- en rivierhan- del) besloot een „kramenstop" in te voeren. Dat wil zeggen, dat het aan tal kramen, dat op de markt van Oostburg een plaats moest hebben, gelimiteerd werd. Wat was daarvan het gevolg? Dat de marktmensen, die in Oostburg niet aan bod kwamen, gingen proberen zaken te doen. En zo kwamen ze in Sluis terecht. Het gaat daar blijkbaar zo goed, dat nu de Vereniging voor de markt-, straat- en rivierhandel verzocht heeft een veertiendaagse markt te mogen in stellen in Sluis. En daarin heeft het Sluise gemeentebestuur al toege stemd. Dat besluit behoeft nu nog het fiat van G.S. en dat is er nog niet, omdat intussen het gemeente bestuur van Oostburg daartegen be zwaren heeft 'ingediend. Dat G.S, nu de K.v.K, om advies vroegen, daarover was de Kamer niet enthousiast. „Het behoort niet tot on ze competentie om uit te maken of Sluis een markt moet hebben", meen den veel leden en overigens werd nog naar voren gebracht, dat het een „binnenlandse aangelegenheid was, die neerkwam op onenigheid en mis verstand in het lichaam van de marktkoopliedenorganisatie en de ge meentebesturen. ,,Wij moeten advies geven, daar komen we niet onder uit", zei de voorzitter, maar toch duurde de discussie nog voort. Ieder een zei er 't zijne van en daaruit bleek, dat Oostburg inmiddels het toegestane aantal kramen al heeft uitgebreid met vijftien en dat de markt in Sluis „op proef" aantoont, dat er vraag is naar een markt. „Oostburg blijft toch De Franse minister van Financiën Pinay heeft gisteren zijn plan inzake verlagingen van de inkomstenbelasting bekendgemaakt. Wanneer zijn voor stellen door de Nationale Vergadering worden aangenomen, zullen in 1960 alle loontrekkenden minder inkom stenbelasting behoeven te betalen. De voorgestelde verlagingen voor loontrekkenden variëren van 12,5 pro cent voor een vrijgezel met een inko men van 1 miljoen frank per jaar, tot 20,1 procent voor een gehuwd man met 2 kinderen, die eenzelfde inkomen heeft. Enkele belastingbetalers, met name de leiders van grote landbouw ondernemingen, die onder het bestaan de belastingstelsel een gunstige behan deling kregen, zullen echter meer moeten betalen. Het voornaamste kenmerk van de belastingherzieningen is, dat de twee bestaande stelsels voor inkomstenbe lasting, dat voor loontrekkenden en dat voor zelfstandigen, tot één stelsel verenigd zullen worden. De overgang zal in etappes geschieden. De debatten over de voorstellen zul len in de komende herfst worden ge houden. De kosten der verlagingen zullen naar schatting in 1960 ongeveer 100 miljard frank belopen. Het tekort aan geschikte zomer- vakantieverblijven langs de Zeeuwse stranden doet zich ook te Vrouwenpolder steeds meer gelden. Het is daarom een gelukkig initiatief, dat de Zuid-Beveland- se aannemer Blankenburgh nam. Dit voorjaar verwierf hij zich het eigendom van een grote landbouw- schuur met woning aan de Koningin Emmaweg op de grens tussen Vrou wenpolder en Serooskerke met de be doeling er een flink vakantieverblijf van te maken. In die opzet is de heer Blankenburgh geslaagd en wie thans ziet wat er van de schuur gemaakt is, vooral wat het interieur betreft, heeft voldoende re den tot verbazing. De grote ruimte is op praktische wjjze benut voor het inrichten van vijf ruime woonkamers en dertien dito slaapkamers. Met die van het woon huis bevat het verblijf 'n veertig bed den in totaal. De meubilering is een voudig maar netjes en het geheel vol doet aan alle redelijke eisen. Officieel wordt het verblijf, dat de in Zeeuws dialect gestelde naam „Kom- mèropt' hofje" kreeg, vandaag in ge bruik genomen en het gemeentebe stuur komt het, onder aanvoering van burgemeester de Kam, bezichtigen. In het kader van de Zeeuwse Cul turele dag, die dit jaar te Oostburg wordt gehouden, zullen in de burger zaal werken worden tentoongesteld van de vereniging „Zeeuwse beelden de kunstenaars". Deze tentoonstelling wordt vandaag geopend door mr. K. Hoekzema, bur gemeester van Oostburg en zal te be zichtigen zijn in de burgerzaal van het gemeentehuis te Oostburg tot en met 5 juli 1959. In deze tentoonstelling zijn te zien de schilderijen, gouaches en hand werken van de leden van de vereni ging „Zeeuwse beeldende kunste naars". welke een grote verscheiden heid laten zien, zodat een bezoek aan deze tentoonstelling zeker de moeite zal lonen. Officieus- is hetechter, al in bezit genomen door achttien verpleegsters van een kindertehuis uit Arnhem, Deze meisjes, die eerst een slecht onderkomen hadden op een ander adres, waren dusdanig wèg van „Kommèropt' hofje", dat ze de eige naar wisten te bewegen hun tijde lijk onderdak te bezorgen. Het nieuwe verblijf ligt in een prach tige landelijke omgeving, met gezicht op de imposante duingordel en ander halve kilometer van het strand. Het is een aanwinst van betekenis voor Vrouwenpolder, de badplaats in opkomst! DE markt van west-Zeeuwsch-Vlaan deren en dan zullen we wel zien wat er in Sluis gebeurt", zei een van de heren. Bevreemding werd nog uitge sproken over het feit, dat de markt- kooplieden-organisatie tweezijdigheid had getoond in het eerste verzoek om de markt van Oostburg te limiteren en in' het tweede om Sluis een markt te geven. De voorzitter vroeg zich af of Oost burg niet de consequenties moet ne men van zijn eigen besluit om de markt te beperken, wat immers de kern van de hele kwestie was. Ten lange leste, toen de Kamer nog niet wilde doorzetten merkte de voor zitter op. dat jarenlang in de Kamer werd gehoord, dat G.S. zo weinig advies vroegen. Nu is dat wel het geval en nu willen we onderhand niet adviseren, zei hij. Tenslotte stemde de vergadering. Men deed dat ook nog voorzichtig. Men stemde slechts voor of tegen „gemotiveerde bezwaren tegen een markt in Sluis". MICHIEL ADRMANSZ DE RUYTER 1007-1957 Aan de rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde de heer L. Koelmans te De Bilt tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift, ge titeld: „Teken en klank bij Michiel de Ruyter". Er zijn van de Ruyter verscheidene scheepsjournalen en enkele brieven bewaard, eigenhandig geschreven in een volgens de heer Koelmans op de eerste aanblik verbijsterend onregel matige spelling en zonder enig lees teken. De heer Koelmans heeft onder zocht, wat er uit die schrifturen is af te leiden omtrent de werkelijk ge sproken taal van de admiraal. Dat moest met grote omzichtigheid ge beuren, maar meermalen kon hij toch aanwijzen welke spraakklanken door dat zonderlinge spellingsbeeld worden weergegeven. Daarbij is het, zijns in- ziens, dat Je Ruyter, laterli de heer Koelmans, die meer dan men van een zo eenvoudig scribent verwachten zou, onder in vloed stond van wat in zijn tijd de officiële geschreven taal mocht he ten. Hoewel hij er meestal maar op los scheen te schrijven, deed hij soms kennelijk zijn best bepaalde trekjes zal worden behandeld die als ..dialectisch" werden gewaar- De promotor was prof. deerd, in geschriften achterwege te van Haeringen. zijn beschrijving van de Ruyters taal gebruik zal voortzetten. De thans verschenen dissertatie is het eerste deel. de vormleer is zo goed als voltooid en ook de syntaxis dr. C. B. Reeds meldden wij in het kort een en ander over de plannen van Ged. Staten ten aanzien van de bootverbindingen over de Ooster-Schelde tussen de Bevelanden. Gezien de te verwachten verkeersstroom, zodra de vaste verbinding tus sen Rotterdam en Schouwen tot stand komt, menen Ged. Staten, dat men dan tussen de Bevelanden en Schouwen niet alleen schepen met koplading nodig heeft, maar dat tevens een uurdienst noodzakelijk is. De onzekere factor bij de ontwikkeling van de verkeersstroom, via be doeld veer, in een verdere toekomst na de totstandkoming van de „Zoomse weg" (pl.m. 1968) en van de zg. „kustweg" of „dammenweg" (pl.m. 1983), lijkt het college voorshands niet van een dusdanig gewicht om af te zien van het verwezenlijken van het voornemen om omstreeks 1964 een uurdienst met kopladingschepen te effectueren. zouden kunnen worden gemaakt voor het Oosterscheldeveer, zou dit de noodzaak meebrengen van de bouw van een nieuw schip voor het veer Kruingen-Perkpolder. Omtrent het meest geëigende schip voor deze uurdienst is de studiegroep nog niet tot een eindconclusie geko men: geen uitvoering zal echter kun nen worden gegeven aan de gedachte om er de kleinere schpen van de Wes- terscheldeveren voor te gebruiken, ge zien hun te geringe snelheid. De gedachten gaan uit naar een schip van 75 a 80 meter lengte, dat 80 auto's kan vervoeren. De kosten daarvan raamt men op vijf miljoen gulden. Bestudeerd wordt de mogelijkheid om na opvoering van de snelheid het m.s. Koningin Juliana als dienstschip in te zetten en het m.s. Prins Bern- hard geschikt te maken, ook als reser- veschip voor het traject Kats-De Val. Aan dit laatste zijn bepaaldelijk moei lijkheden verbonden, omdat het motor vermogen van het m.s. Prins Bern- hard, en dus de snelheid, immer min der geweest zijn dan van het m.s. Koningin Juliana en met de voortstu wingsinstallatie van het m.s. Prins Bernhard van de aanvang af moeilijk heden zijn ondervonden. De mogelijk heid en de kosten van de eventuële aanpassing aan de te stellen eisen wor den nagegaan. Indien deze beide schepen (Konin gin Juliana als dienstschip, Prins Bernhard als reserveschip) geschikt In de buitenwijken van Trivandrum, de hoofdstad van de door communis ten geleide Indiase staat Kerala, zijn bij een botsing tussen communisten en rooms-katholieken 23 personen ge wond. Het gevecht begon, nadat een communistische vlag van een school was verwijderd. Kort tevoren had pre mier Nehroe zijn bezoek van drie da gen aan de staat beëindigd. Sedert op 12 juni de campagne van de oppositie tegen de communistische regering bego zijn meer dan 13.600 mensen gearresteerd. Ruim 4000 per sonen zijn tot gevangenisstraffen ver oordeeld. De rest is weer vrijgelaten. De autoriteiten hebben speciale voor zieningen moeten treffen om de vele gevangenen onder dak te brengen en voedsel te verschaffen. Rijkssteun nodig Gezien het belang van de verbin dingsschakel, welke zal worden ge vormd door een toekomstig goed ge outilleerd Oosterscheldeveer, welks karakter niet uitsluitend van provin ciale aard is. maar de financiële In het St.-Elisabeth-ziekenhuis in Tilburg is overleden de 42-jarige ge huwde landbouwer A. P. Puts uit Til» burg. die dinsdag op de rijksweg Til- burg-Breda, nabij Dongewijk bij een verkeersongeval zeer ernstig werd gewond, P, bevond zich met paard en kar op de weg, toen hij van ach teren werd aangereden door een per sonenauto bestuurd door de 27-jarige vertegenwoordiger J. J. C. van V. uit Bergen op Zoom. Deze laatste was de controle over het stuur kwijtge raakt, toen hij even tevoren een akten- tas, die van de zitting naast hem dreigde te vallen, wilde opvangen. Tot opperbevelhebber van het Ar gentijnse leger is naar onofficieel werd vernomen, benoemd brigade generaal Angel A. Vrllardël van de cavalerie. Deze benoeming zou een nieuwe concessie van president Frondizi zijn tegenover de militaire leiders die 'n niet-politieke opperbevelhebber heb ben geëist. Tot dusver trad de mi nister van oorlog. Hector Solanas Pa- checo, wiens aftreden werd geëist, tevens op als opperbevelhebber. Naar verder wordt vernomen heeft de commandant van .het eerste leger in Rosario, genera al-majoor Aristi- des Ruibal, pensioen aangevraagd „om plaats te maken voor jonge ren". (Van onze verslaggever) De raad van St. Jansteen maak te zich gisteren opnieuw erg druk over het voorstel van G.S. om de wethouderssalarissen te verhogen. Zoals men zich zal herinneren bracht in de vorige raadsvergadering een raadslid En de voorzitter bracht nog op tafel, dat juist de heren Stevens en Van Acker, die nu fel gekant schijnen te zijn tegen de verhoging, in januari 1957 hebben gezegd, dat hogere be zoldiging van de wethouders toe te juichen zou zijn en niet meer dan billijk. Het voorstel van P. Blom- maert om het schrijven niet opnieuw in behandeling te nemen werd ver worpen met zes tegen vijf stemmen. Toen moest er gestemd worden de voorzitter op. Maar hier is dui- over het voorstel om het gevoelen delijk een vergissing begaan." van de raad ten aanzien van de eel besluit was genomen," merkte zijn stem per vergissing ver keerd uit, waardoor de raad zich De heer p- Geirnaerdt was het met voorgestelde verhogingen aan G.S, de heer Blommaert eens. „Is er een kenbaar te maken. En toen gebeurde mei zes tegen Vijl Stemmen Uit- onwettig besluit genomen? U kent er weer' wat zon nare en onPiet- tige gewoonte dreigt te worden in de raad van St. Jansteen: een aantal heren verliet voor een tijdje de ver gaderzaal. sprak tegen de verhoging. Gisteren stond dit punt opnieuw op de agenda. Daar was de heer P. Blommaert het niet mee eens. „Wat hebt u met ons vorig raads besluit gedaan?", vroeg hij de voor zitter, burgemeester J. I. M. Reuser. „Telefonisch doorgegeven aan de griffier," luidde het antwoord. „Dat is niet juist," zei de heer Blommaert. „Hier is niet gehandeld zoals de wet het voorschrijft. Dat was een wettig besluit en dat had doorgestuurd moeten worden aan G.S." De heer Blommaert stelde voor de zaak niet meer te behandelen en het punt van de agenda af te voeren. „U zou gelijk hebben, als er een re- nu toch het gevoelen van de raad omtrent de verhoging van de sala rissen. Stuur dan een uittreksel van de notulen aan G.S.," zei hij. „Wie zegt dat de heer Martinet zich inderdaad vergist heeft?", vroeg C. v. ci. Berghe. „Martinet zelf en bo vendien was het toch duidelijk," ant woordde de voorzitter. De heer R. van Acker noemde deze gang van zaken het „verkrachten van demo cratie" en „een discriminatie van de rechten van de raad." De heer F. Dobbelaer sprak er schande van, dat een groep raads leden op deze manier St. Jansteen in opspraak brengt. „Het gaat hier niet meer om het voorstel, maar zuiver tegen de wethouders," zei hij. P. Stevens ging voorop. „Ik wens aan dat toneel niet mee te doen," zei hij. De raadsleden Van Acker, v. d. Berghe en P. Blommaert volg den. En tenslotte verdween ook P. Geirnaerdt. De zes die restten stemden niet meer. Het is tóch duidelijk wat het gevoelen van de raad is, zei de heer G. Engels. De burgemeester beloofde eens precies uit te zoeken wat er moet gebeuren met een raadsbesluit, dat kennelijk door een per vergis sing uitgebrachte stem anders is dan voor de hand zou liggen. draagkracht van de provincie tot het uiterste zal belasten (zo niet te boven gaan), lijkt het aan G.S. niet onbillijk en niet onmogelijk dit Oosterschelde veer te betrekken in de overeenkomst, welke met het Rijk bestaat t.a.v. de veren over de Westerschelde. Te zij ner tijd zal contract omtrent dit punt worden opgenomen met de Rijks instanties. Verwacht verkeer Het ETI heeft aan het Statenstuk een uitvoerig rapport over het te ver wachten verkeer toegevoegd. Terwijl bijvoorbeeld het aantal overgezette auto's op het veer Zierikzee-Katse- veer 103 bedroeg pe rdag zal dit aan- ner tijd za) contact omtrent dit punt gemiddeld 300 per dag en later zelfs tot 2000 a 2500. Het gerechtshof te Den Haag heeft het vonnis van de rechtbank zes maanden gevangenisstraf waarvan vijf maanden en één dag voorwaar delijk tegen de 69-jarige ex-advo caat mr. W. Z. uit Den Haag beves tigd. Mr. Z. zou een bedrag van on geveer f 25.000,. hebben verduisterd ten nadele van zijn in 1953 overleden nicht. De advocaat-generaal had een ge vangenisstraf van zes maanden met aftrek van voorarrest gevorderd. J Honderd, vijfennegentig kilo meters wachten, op het tra ject van HAMEN-ROUBAIX, op 27 juni. Zij voeren over en langs plaatsen, waar meer dan eens over het lot van Europa is beslist: Steenkerken. Neer- loinden, Fontenoy, Fleurus, Je- mappes, Waterloo.... Deze en nog meer namen hebben klan ken, die oils maar al te ver trouwd zijn! Gelukkig maar, dat er thans zo'n vreedzaam le gertje oprukt, ook al gaat dat nu niet bepaald geruisloos, want luidsprekers, autoclaxons, politiefluitjes en juichende ke len maken tezamen zo'n tu mult, dat toe nog eens terug- -denken aan de oude Germanen. Als 't ware voortgedreven door dit lawaai rolt de stoet door het Henegouwen der mijnwer kers van de dichter V erhaeren, het blonde Brabant binnen. Hoewel, de bewoners van de grote bakstenen boerderijen tussen de opgroenende koren velden zijn niet minder wild van enthousiasme! Vooral bij de Grammont stijgt de span ning weer even fel, want de beruchte „muur" daar, eist een felle en dapper gevoerde strijd van de coureurs. Zuidelijker nu, langs het kas teel Beloeil en de goede stad Tournai, waarvan de inwoners destijds de gevangen genomen Jeanne D'Arc een beurs met goudstukken zonden om haar het leven te verlichten! De „caravane" trekt Frankrijk weer binnen... De Ajax-rechtsbuiten Piet van der Kuil zal het volgend jaar uitkomen voor de Eindhovense ere-divisieclub PSV. Geheel onverwacht vernamen wij vrijdagavond dat de besturen van beide verenigingen overeenstemming hebben bereikt over de transfersom. Genoemd wordt een bedrag inclu sief kosten van meer dan 130.000. Van der Kuil, voor wie ook belang stelling bestond bij Feyenoord zal zich in de lichtstad vestigen. Dank zij een overwinning van Po- peyus in de driebandenpartij op de Spanjaard Ventura won het Neder landse A-team de wedstrijd tegen Spanje met 6-4. In de landenwedstrijd Duitsland Frankrijk welke door Duitsland met 8-2 gewonnen werd toonde de Duitser Lutgehetmann zijn grootste vorm. In de partij tegen Grivaud (7>/i) maakte hij in vijf beurten de 300 vol, terwijl de Fransman op 51 bleef staan. De spelers van het Nederlandse B- team waren vrijdagmiddag in de Amersfoortsi' markthal, waar het Europees biljarttoernooi team-pen- tathlon werd voortgezet, goed op dreef tegen Frankrijk. Van de eerste vier partijen wisten onze landgenoten er drie te winnen, zodat zij met een voorsprong van 6-2 al zeker zijn van de overwinning. De enige, die met een nederlaag genoegen moest nemen, was Henk de Kleine, die in de kaderpartij 71/2 te gen Grivaud niet in beste vorm stak. De verrassing in de landenontmoe- ting België-Spanje, die in de tweede middagséance werd gehouden, was wel de nederlaag van Vingerhoedt te gen Domingo. FEYENOORD heeft vrijdagavond in het Feyenoord-stadion voor 45.000 toeschouwers met 3-1 gewonnen van de Braziliaanse club Botafogo. HOOFDKLEUTERLEIDSTER Mejuffrouw C. Horstmann uit Sas van Gent is te Leiden gedaagd voor de akte hoofdleidster kleuteronder wijs. ANALISTE Te Rotterdam slaagde voor het exa men medisch analiste eerste gedeelte Tilly Geerards uit Koewacht. o KLEUTERLEIDSTER Te Etten-Leur slaagden Gonda Gee rards en Mariëtte Jesoirens, beiden uit Koewacht, voor het examen kleu terleidster B. ST. YVILL1BRORDCOLLEGE GOES Aan het St.-Willibrordcollege te Goes werd het eindexamen HBS B met goed gevolg afgelegd door A. Bos, Hein- kenszand. J. Bousherie, A. Pieters, te Vlissingen; M. Driedijk, Driewegen; N. Huige, J. Rijk. P. Rijken en J. Stavenuiter, Goes; P. Doggen en C. Rijk, Middelburg en mej. C. Kwanten, Goes. De examens zijn afgelopen; 95 pet. der kandidaten is geslaagd. BOUWKUNDIG TEKENAAR Te Arnhem slaagde voor het PBNA- examen adspirant bouwkundig teke naar F. C, v. d. Hemel te Groede. (Advertentie) De Bank voor Brabant BELEGGINGSADVIEZEN Vrijd. 26-6 Koersverschil Laagste Hoogste laatste t.o.v. 3-3% Ned. '47 koers koers tijdvak vorige week 92 15/16 93 1/4 93 7/32 9/32 3 Invest, cert. Ned. 97 97 3/8 97 1/32 1/2 4 1/4 Ned. 97 13/16 97 15/16 97 29/32 1/16 6 Woningbouw 111 15/16 112 1/4 112 1/4 5/16 Amsterdam Rubber 91 1/2 96 95 1/2 H.V.A. 147 158 156 3/8 6 5/8 Alg. Kunstzijde Unie 340 1/2 351 1/2 349 3/4 2 1/8 Ver. Deli Mijen 163 173.40 171.25 2 Van Gelder Zonen 220 1/4 230 230 5 Kon. Ned. Hoogovens 495 510 510 11 Muller 299 305 303 3 1/2 Ned. Kabelfabriek 370 382 382 Philips 615 632 629 3/8 3 Unilever 545 575 572 1/2 19 3/8 Wilton - Feijenoord 201 1/2 204 3/4 202 0 Kon. Petroleum 153.50 158.70 157.95 0.35 K.L.M. 124 127 124 0.90 Holl. Amerika Lijn 152 157 155 3/8 1 7/8 Van Ommeren 242 3/4 248 247 4 Kon. Ned. Stoomboot Mij 147 1/2 151 151 3 5/8 Ned. Scheepvaart Unie 135 3/4 140 138 5/8 1 1/4 Omzetten vorige week def. aand. 15.274.864 obl. 15.184.221 Omzetten deze week voorl. aand. 12.540.161 obl. 13.073. 529 Muller exdiv. 15 in contanten d.d. ^TZE leven wel in een wonderlijke parlementaire situatie. Er is maandenlang maar half geregeerd en nu komt er eind juni een stuk op tafel, dat min of meer het ka rakter heeft van een Miljoenenno ta. Hier wordt een oordeel gegeven over de financieel-economische si tuatie in haar geheel. Hier worden fiscale maatregelen aangekondigd. Hier wordt het beleid voor komen de jaren al in belangrijke mate be paald. Toch is dit goed te begrij pen en te billijken. Wat nu berede neerd en voorgesteld wordt, vloeit voort uit hetgeen de regering-Drees reeds voorbereidde. Zii was al van oordeel, dat het budgettair niet lan ger zo kon gaan met de huur- en melksubsidies. Zij had met dit ge geven als uitgangspunt de SER om advies gevraagd. Dat advies is ech ter erg lang uitgebleven. En inmid dels viel de regering-Drees. Prof. Beel kon er met zijn interim-ploeg niet aan beginnen. En nu is dan het team-De Quay ineens belast met de ingrijnende operatie Het had misschien nog wel kun nen wachten tot de Miljoenennota 1961, als het loonbeleid ook niet nauw verweven was met deze hele problematiek. Er was wel enige ruimte, meende de SER. Van de zijde der arbeiders organisaties bepleitte men nu dan ook deze voorrang. De huurverho ging moest dan maar even wachten. Verschil van mening kwam ook tot uiting over de vorm van de loon- correcties: uniform of gedifferen tieerd. Ten aanzien van dit alles heeft de regering nu haar stand punt bepaald. Waarbij ze uitgaat van een bepaald wat pessimistischer kijk op de huidige sociaal-econo mische situatie dan waarvan de SER blijk gaf. De bestedingsover spanning ligt weer op de loer, meent ze. Als we nu de „ruimte" eerst zouden opsouperen aan loon- correcties, dan zouden de huurver hoging en de afschaffing van de melkprijssubsidie in de naaste toe komst wellicht onmogelijk worden. Daarom stelt ze voor: deze maat regelen moeten op 1 januari 1960 al ingaan. De compensatie, welke ze daarvoor biedt, ziet er voor ieder wel aannemelijk uit. Daarover zal het grote debat vermoedelijk niet gaan. Maar wel over het feit, dat de huur- en melkprijsverhoging samenvallen, ia zelfs ten dele voor afgaan aan een besteding van „de ruimte" voor looncorrecties. Woord voerders van het NVV zijn al met, protesten losgebarsten. De PvdA zal in de Kamer zeker volgen. ^ZERDER gaat het debat natuurlijk ook lopen over de nieuwe wijze van loonvorming, die dan ook niet zonder risico's is. De regering heeft haar met een aantal waarborgen willen om ringen, waardoor ze niet in het wil de zou uitschieten. Het college van rijksbemiddelaars en in uiterste ge vallen het systeem van arbitrage, behoudt nog een belangrijke taak. En nog is men er niet gerust op, blij kens deze uitlating: „De regering mag niet nalaten erop te wijzen, dat de berichten, die haar hebben bereikt met betrekking tot de hoog. te van overeengekomen loonsverho gingen, haar met zorg vervullen". Ondernemingsgewijs wil ze de differentiatie ook maar liefst be paald zien tot de secundaire ar beidsvoorwaarden. Op zich lijkt het ons volkomen gezond de loonontwik keling te koppelen aan de produk- tiviteitsstijging. Alle partijen zijn echter sinds het einde van de oor log zo zeer gewend aan globale en uniforme loonregelingen, dat hier een omschakeling van denken moet plaatshebben, welke, anar we duch ten, niet overal even gemakkelijk zal verlopen. Hier zal ook een ze kere jaloezie-factor moeten worden overwonnen, waar men zich bij loon. voorstellen niet meer beroepen kan op een achterstand ten aanzien van andere bedrijfstakken. We hopen van harte, dat de proef slaagt. Maar het is riskant. J-JET geheel van maatregelen heeft ook zijn invloed op de schatkist. Door verlaging, resp. afschaffing van subsidies zal ze er wel bij varen. Doch daartegenover staan bezwa ren en onzekerheden, welke de re gering deden nopen de tijdelijke be lastingverhogingen weer te verlen gen. Er zit een zekere ironie in het geval. Deze verlenging was de ba- naneschil, waarover het kabinet- Drees uitgleed. De PvdA wilde niet geloven, dat het de andere partijen ernst was met hun verzekering, dat ze de zaak nog vóór het zomerreces opnieuw wilden bezien. Neen, dat was puur conservatisme, bevoorde ling van de rijken. En daar komt nu een regering van z.g. conservatieve makelij met het voorstel, die ver lenging inderdaad door te voeren. De belachelijkheid, om op dit punt een kabinetscrisis te forceren, komt nu wel heel helder in het licht te staan. i j

de Stem | 1959 | | pagina 3