Drie dagen Z.L.M.-expositie in Aardenburg Groots opgezette entourage Beeld van de west-Z.-Vlaamse landbouw een Gemeentemuseum herbergt schat aan streekbezit Rond de Elderschans zal het goed toeven zijn Z.L.M.-PROGRAMMA DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 17 JUNI 1959 Prachtig terrein Noviteiten Manifestatie Ontspanning sfers. Gegroeid l. L. EMMERTJES Z. L. EMMERTJES Muzikaal vermaak en marktdag In de schijnwerper Kwart hectare onderdak Vrijdag 19 juni Zaterdag 20 juni I (Van onze verslaggever) Het is niet overdreven te verwachten, dat de land bouwtentoonstelling van de Z.L.M., die op donderdag 18, vrijdag 19 en zaterdag 20 juni a.s. in de omgeving van en in het voorname buiten „De Elderschans" te Aar denburg wordt gehouden, de grootste manifestatie op landbouwgebied zal zijn, die de Z.L.M. ooit in Zeeland bracht. De rijke streek van west Zeeuwsch-Vlaanderen leent zich daar ook uitste kend voor. En men heeft de zaken waarlijk groots aan gepakt. De tentoonstellingsterreinen bereiken een totale oppervlakte van 100.200 m2. Er is een tenten terrein met 23 tenten, waarin niet minder dan 55 inzenders exposeren. Daartoe behoort ook de grootste tent die er in Ne derland te vinden is en die een kwart hectare afdekt. Het is voor het eerst dat deze tent in Zee land is opgetrokken. Er is een werktuigenterrein van 15.000 m2 met 56 stands en een terrein van 20.000 m2, waarop de veertien af delingen van de kring west- Zeeuwsch-Vlaanderen van de Z. L.M. verschillende werktuigen de monstreren. Op een ander terrein van 25.000 m2 vinden de keurin gen plaats van in totaal ruim vierhonderd stuks vee. En verder wordt de driedaagse tentoonstel ling „aangekleed" met verschil lende attracties, sportdemonstra- ties en sportwedstrijden, met een openluchtspel, een indrukwekkend défilé en een rijtoer. De commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, opent op donderdag 18 juni de tentoonstel ling officieel. Het zal een sym bolische opening zijn, die op ori ginele manier door de commissa ris der koningin samen met de algemeen voorzitter van de Z.L. M., ir. M. A. Geuze, zal worden gedaan. De openingsdag draagt verder ook een officieel karakter. In de duizendjarige St. Baafskerk van Aardenburg wordt de alge mene vergadering van de Z.L.M. gehouden en daarna vindt een ontvangst plaats van hoofdbe stuursleden en genodigden ten ge meentehuize van Aardenburg. Op de tweede dag van de ex positie wordt het vee gekeurd, wordt een rijtoer door west- Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden en is er het défilé van werktui gen. Ir. P. W. Bakker Arkema geeft daarbij gesproken toelich ting. Des avonds voeren leden van de Landbouw Jongeren Ge meenschap het „Spel naar de eenheid" op. En verder treedt tweemaal op dit dag de Amster damse Politiekapel op. De sluitingsdag is vooral aan „sport en ontspanning" gewijd. Er zijn sportwedstrijden door leerlingen van de landbouwhuis- houdscholen in Zeeland, behen digheidswedstrijden met tracto ren tussen Jongeren uit Frank rijk, België en Nederland, en volksdansen door leerlingen van de landbouwhuishoudschool „Prinses Marijke" uit Schoon- dijke. In de namiddag geeft het keurkorps van de Zeeuwsch-Bra- bantse Turnkring „Zeebra", de monstraties in turnen. En na een reprise van het „Spel naar de eenheid", volgt de officiële slui ting zaterdagavond met het laat ste optreden van de Amsterdam se Politiekapel met een taptoe. Het is voor de tweede maal dat de kring west-Zeeuwsch-Vlaande- ren een Z.L.M.-tentoonstelling, die, zoals men weet, een goede jaarlijkse traditie is geworden, organiseert. Sinds 1945 wordt het de vierde tentoonstelling in Zeeuwsch-Vlaanderen. Vanaf de,' stichting van de Z.L.M. in 1843 werden nagenoeg elk jaar expo sities gehouden. Met uitzondering van de jaren 1914-1918 en 1940- 1945. Algemeen voorzitter van de Z. L.M. is momenteel ir. M. A. Geu ze en algemeen secretaris mr. J. F. G. Schlingeman. Voorzitter van de kring west-Zeeuwsch- Vlaanderen, die deze expositie in Aardenburg organiseert, is de heer M. de Bruijne, maar hjj wuift alle eer voor de punctuele organisatie af naar de heren J. van Dijke en M. Risseeuw, die hij de grote stuwers voor deze ex positie noemt. Zij zijn resp. voor zitter en secretaris van de t.t.- commissie. Naar goed gebruik mochten we ook dit jaar van de zijde van de Z.L.M.-organisatoren alles horen van, voor en over de tentoonstel ling. Men was enthousiast over de terreinen, die prachtig gelegen zijn nabij „De Elderschans" en die door de gemeente bereidwil lig voor deze expositie werden af gestaan. De vindingrijkheid van „de heren uit west-Zeeuwsch- Vlaanderen" werd tijdens de persconferentie geprezen. En men roemde het land van Aardenburg, dat in de best gemechaniseerde landbouwstreek van Nederland 'n bijzondere plaats inneemt, omdat men er de beste kleigrond aan treft, naast goede zandgrond. Men zei er veel goeds van de be volking van Aardenburg, St. Kruis en Eede en hun mentaliteit en er werd gezegd: „Zo'n terrein hebben we nog nooit gehad en deze tentoonstelling belooft heel veel". Dat laatste baseerde men ook op het vele en voortreffe lijke werk van de propaganda- commissie die aantrekkelijke fol ders verspreidde in binnen- en buitenland, die de leuze „West Zeeuwsch-Vlaanderen, randge bied van Nederland, Centraal in Europees verband", lanceerde. Er zijn ook noviteiten op de tentoonstelling. Daar is b.v. ook bijzondere aandacht besteed aan attractieve elementen in de ex positie voor de vrouw. Vier afde lingen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen exposeren er. De expositieruimte is herschapen in een tuin, waarin men kennis maakt met de activiteiten van de vrouwen en meisjes in west- Zeeuwsch-Vlaanderen. Voorts ziet men er exposities op het gebied van huishoudonderwijs, huishou delijke artikelen, een modeshow, een voorlichtingsshow op het ge bied van woninginrichting en ko ken. De veertien afdelingen van de kring west-Zeeuwsch-Vlaanderen beelden gezamenlijk de mechani sche bewerkingen van een aantal gewassen uit en het onderhoud van de werktuigen. De groepen van werktuigen worden door een commissie gekeurd. Daaraan doen mee: Zuidzande (najaars grondbewerkingen) Oostburg en Waterlandkerkje (onderhoud werktuigen), Cadzand en Nieuw- vliet (verzorging, oogst en trans port van granen), Aardenburg en St. Kruis (vlas), Biervliet en IJzendijke (peulvruchten), Sluis en Retranchement (blauwmaan- zaad), Schoondijke en Breskens (aardappelen) en Groede (bie ten). In het bijzonder verdient ook de aandacht de deelname (voor het eerst) van de nieuwe prak tijkschool voor mechanisch on derwijs uit Schoondijke, dat het werk is van de drie samenwer kende landbouworganisaties in Zeeland. Bij de werktuigen treft men o.a. de nieuwe graszaadma chine aan en verder beregenings- installaties, silo's, de spitploeg en de modernste combines en laad- en opzakapparatuur.. Nieuw is ook, dat aan het défilé ook aan gespannen wagens zijn toege voegd. Op die manier is door de me dewerking van velen, van ge meentebesturen, organisaties en instellingen en zelfs van kerke lijke autoriteiten (voor het be schikbaar stellen van de St. Baafskerk voor de algemene ver gadering). deze landbouwtentoon stelling, die de belangstelling gaat genieten van duizenden uit bin nen- en buitenland, tot stand ge bracht. Het zal een grotere ma nifestatie zijn van wat de west- Zeeuwsch-Vlaamse landbouw presteert dan ooit tevoren. werd een park gemaakt, dat voor het publiek werd opengesteld. Staatsbosbeheer werd ingeschakeld om alles in een passende omlijsting te zetten en het gevolg daarvan is geworden dat men ten westen van nu uuc uuu „uuuuu uu Aardenburg een stukje natuurschoon toren zich wel bezonnen. Toen was. aantreft, dat men in het kale en pol- het gehele complex dat derrijke Zeeland niet zou verwachten. (Van onze correspondent) Wanneer men twaalf Jaar geleden de thans komende landbouwtentoon stelling in Aardenburg had willen houden op de plaats waar men dit nu doet, dan hadden de organisa- er van thans ter beschikking staat zo goed als niets aanwezig, 'n Voetbalveld, dat aan geen enkele eis voldeed, met een vervallen houten keet, was alles wat de gemeente toen kon aanbieden. Maar burgemeester J. van Dongen zat niet stil en geleidelijk verrees op deze plaats een ontspanningscom plex, dat enig in geheel Zeeland kan Voor de bezoekers aan de tentoon stelling zal dit gehele complex open staan. De sportvelden en de Elder schans worden ingenomen voor de tentoonstelling en het openluchtspel, maar het zwembad en de speeltuin blijven voor de bezoekers openge* steld. In het sportpaviljoen, dat vo- voctfuitbuiding van het sportterrein '«"«K.' «"g" en de evolutie is nog niet tot stil- Bpn 7-ullen weer de wafels en frite. stand gekomen, want nog deze zomer zal het gebouw van de Elderschans, nadat het zijn dienst heeft gedaan voor de tentoonstelling, in gebruik worden genomen als zomerkamp voor de jeugd uit Nederland en België. gen, zullen weer de wafels en frites worden verstrekt en kan men eens uitrusten van de soms wel eens ver moeiende rondgang langs de stands. Het buiten „De Elderschans" is het centrum van de ZLM-ten- toonstelling in Aardenburg. In dit gebouw is een historische tentoonstelling ingericht, een expositie, die de landbouw mechanisatie uit een ver ver leden laat zien. In verschillende facetten gaat men zelfs terug tot de Romeinse tijd. Voorts is door het Waterschap „Het Vrije van Sluis" en de cultuur-tech nische dienst een tentoonstelling over de waterstaatkundige situ atie van Zeeuwsch-Vlaanderen van vroeger en nu samengesteld, aan de hand van zeer bijzondere en interessante oude en nieuwe kaarten van dit gebied. De Landbouwvoorlichtingsdienst verzorgt in „De Elderschans" doorlopend filmvoorstellingen op het gebied van landbouw en veehouderij. Het is stellig de moeite waard „De Elderschans" in deze dagen binnen te gaan. Niet alleen om wat er bij gelegenheid van deze landbouw expositie is tentoon gesteld, maar ook voor het ge bouw zelf. Het is van de ge meente Aardenburg (de r.-k. lagere landbouwschool is er in ondergebracht) en de ZLM heeft er een speciale relatie aan. Het buiten is immers bewoond ge weest door de achtste voorzitter van de ZLM, mr. P. C. J. Hen- nequin van 1892 tot 1909. Hij was tevens burgemeester van Men weet natuurlijk al lang, dat de Landbouw Jongeren Gemeenschap ook present is." Met een openlucht spel nog wel, waarbij Jo Verkruysse de samenstelling en regie verzorgt. „Spel naar de eenheid" heet het spel en het is dus ook een vrucht van deze streek. Het gaat over „goudgeel graan" en „zweet des aanschijns", over „harde werkers" en „blijde maaiers". Er komt zacht klokgelui bij en zachte pianomuziek. En ba zuingeschal. En dat voert allemaal naar de slotapotheose: „West- Zeeuwsch-Vlaanderen, randgebied van Nederland, centraal in Europees verband". De Z.L.M. heeft momenteel 6200 le den. Die komen in deze dagen uiter aard allemaal in Aardenburg. Maar er zullen meer mensen komen. In auto's en touringcars. En daar is op gerekend. Er zijn vier parkeerterrei nen. waarop vierduizend personen auto's kunnen worden neergezet. Dat is een heleboel, die ge bij elkaar kunt zien, als ge ook naar Aardenburg komt Waf ook nog leuk is bij deze tentoonstelling in Aardenburg? Er is een openlucht-zwembad en een speeltuin in de buurt van „De El- Aardenburglid van de Provin ciale Staten en lid van de Twee de Kamer. Hij liet dit buiten bouwen, dat later bezit werd van de gemeente Aardenburg. Omstreeks die tijd (van 1893 tot 1915) was de heer G. A. Ver- sterman van Oyen secretaris penningmeester van de ZLM. Hij was een markante figuur, een vooraanstaand iemand op het gebied van de landbouw. Hij was bekend met de paarden fokkerij, de drainage, de tuin bouw en het organisatieleven. Hij was ook de stichter van de eerste aankoop-coöperatie in ons land, „Welbegrepen Eigen belang" in Aardenburg. Hij is met name voor de ZLM ook een man geweest van zeer grote be tekenis. En terecht set de ge meente Aardenburg dan ook zijn standbeeld tijdens de dagen van de expositie in het licht van schijnwerpers. Toen men de grond beschikbaar had werd er een Commissie Jeugd zorg opgericht, die door schenkingen en op andere wijze geld bij elkaar kreeg om een sportpaviljoen met kleedkamers te bouwen. Naast het voetbalveld, dat werd verbeterd, wer den in 1948 twee tennisbanen aange legd en werd er bij deze banen in eigen beheer een gebouwtje gesticht met kleedlokalen. Inmiddels was langs het voetbalveld door de spelers met behulp van enkele sportieve am bachtslieden een overdekte tribune aangelegd voor 250 personen, toen men in 1951 overging tot de bouw van het gemeentelijk zwembad, een bad van 50 x 25 m, voorzien van een diep en ondiep gedeelte, met daarbij een kleuterbadje. In de achterzijde van de tribune bracht men twintig kleedhokjes on der zodat ieder onderdeel tegelijk en afzonderlijk kan worden gebruikt. Daarna kwam de aanleg en de uit bouw van de speeltuin. Ieder jaar kwamen er nieuwe speeltuigen bij en nu aan de overzijde van de kreek een nieow stuk werd aangekocht en de speeltuin daarheen werd overge bracht, blijkt er nog ruimte voor verscheidene toestellen te zijn. In middels was ook het landgoed „De Elderschans" aangekocht en daarvan (Van onze correspondent) Ofschoon het museum te Aarden burg nog niet officieel is geopend, zal het gedurende de Zeeuwse land- bouwdagen toch voor 't publiek wor den opengesteld. Diverse omstandig heden hebben de inrichting vertraagd en nog is niet alles wat in het mu seum een plaatsje moet krijgen, aan wezig. Er moet nog een zending ko men van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek uit Amersfoort van vondsten bij opgra vingen te Aardenburg, die voor on derzoek en determinatie naar Amers foort werden gezonden. Toch zal er tijdens de landbouwdagen al een en ander te zien zijn. Uit eigen streek K Gezien de beperkte omvang van het Aardenburgs museum is het de opzet, dat alleen voorwerpen die ter plaatse zijn gevonden of vroeger ter plaatse werden gebruikt of voorkwa men, in het museum worden opgeno men. De opgravingen van de laatste jaren hebben al heel wat materiaal verschaft en wel uit heel oude tijden. In 1957 werdqn namelijk bij opgra vingen op het terrein van de vroege re Vlasmarkt voorwerpjes gevonden uit het Mesolithicum, de Midden- Steentijd, die men stelt omstreeks 5000 jaar vóór Christus. Deze vuur stenen voorwerpjes, de vroegste spo ren van bewoning in geheel Zeeland, vormen de oudste in het museum. Dan is er de ruime collectie Ro meins aardewerk, die in 1955 en 1957 bij opgravingen werd gevonden. Voor kenners is dit een bijzonder fraaie collectie van Romeinse en Vlaams- Romeinse ceramiek, waaronder een amfora voorkomt, die men verder in Zeeland nog niet heeft aangetroffen. Een deel van dit vaatwerk is onge schonden tot ons gekomen, een ander deel is uit gevonden scherven samen gesteld. Men dateert deze collectie uit de eerste drie eeuwen van onze jaartelling. H\et Aardenburgs museum heeft ook nog een andere bezienswaardig heid, namelijk een Romeinse maai- machine. Deze is op een kleine schaal van hout vervaardigd naar een afbeelding die op enkele Ro meinse zuilen in België werd ge vonden. Ze bestaat uit een rij scher- Enige bezittingen van het Aar- J denburgse oudheidkundige mu- I seum. De middelste pot is ge- S vonden in de Consistoriekamer van de St. Baafskerk te Aar- denburg, de andere zijn aan- getroffen in de tuin van Medar J S de Klerck in de Heerendreef te Aardenburg. gebouw en werkplaats voor gemeen tewerken werd gebruikt, is nu ver bouwd tot museum. Het gebouw met sijn smalle glas-in-lood ramen leent er zich goed voor en is vanwege zijn typisch torentje direct als zodanig te herkennen. Vandaar is het ook maar een stap naar de oude Sint Baafs kerk, waar andere bezienswaardighe den, n.l. de fresco's (beschilderde graven) uit de jaren 13901460, te zien lijn. Tijdens de Z.L.M.-tentoonstelling zullen er, zoals altijd en overal, men sen zijn, die inlichtingen wensen, zo als dat heet. Ook daar is aan ge dacht door de Z.L.M.-organisatoren. Bij de hoofdingang van de t-t, is het tentoonstellingssecretariaat geves tigd, dat telefonisch te bereiken is. Het nummer: 01177-333. Het gemak dient de mens en mo dern comfort is geen luxe meer te genwoordig. Vandaar een tribune voor duizend mensen op het sport- en demonstratieterrein en een tribune op het terrein, waar de veekeuringen worden gehouden. Een restaurant was er al, dank zij de vooruitstre vendheid van de gemeente Aarden burg en particulier initiatief, maaf overigens heeft de Z.L.M. ook nog voor drie consumptietenten, verspreid over het tentoonstellingsterrein, ge zorgd. Men hoeft dui niets tekort te komen. Nu de Amsterdamse Politiekapel zo veelvuldig gaat optreden tijdens deze feestelijke landbouwdagen willen we daarvan wel iets meer vertellen. Ja, het is inderdaad de bekende politie kapel onder leiding van Johan Pink- se. In totaal bestaat het korps uit zestig man. Zij brengen o.a. de over bekende „London Suite" van Erio Coats ten gehore. Ook de taptoe aan het slot van deze driedaagse wordt verzorgd door de A.P. Het is wel interessant even te vertellen wie het keurkorps vormen van de „Zebra", dat de sportdemon- straties op zaterdagmiddag verzorgt. Dat sijn: mej. Nell Fritz uit Vlis- singen, Nederlands kampioene; mej. A. v. d. Berg uit Breda, kampioene van „Zebra"; mej. J. Potvliet uit Goes, jeugdkampioene van „Zebra", de heer J. v. d. Sande, lid van het landelijk herenkeurkorps, de heer Mazure, „ZebraP-kampioen, de heer Muller, lid van het landelijk keur korps en de heer Vermeersen, jeugd kampioen van „Zebra". De sportwedstrijden en volksdan sen, op zaterdagmorgen, eijn georga niseerd tussen de negen Z.L.M.-land- bouwhuishoudscholen. De deelnemer! komen dus uit Schoondijke, Kortgene» Terneuzen, Axel, Kruiningen, Dost» kapelle, Haamstede, Zierikiee en Tholen. Bij de trekkerbehendingheids. wedstrijden komen jongeren uit Frankrijk, België en west-Zeeuwsch- Vlaanderen tegen elkaar uit. Die rijtoer door west-Zeeuwsch. Vlaanderen op vrijdag wordt ooh iets fantastisch. Daar nemen minstens 125 personenauto's en S5 autobussen aan deel. De tocht is 65 km lang en voert door deze mooie, rijke streek, het meest gemechaniseerde landbouwge bied van Nederland. Er zullen twee duizend mensen van deze rijtoer gaan genieten. oooooo.oooooo gebracht bij de duizendjarige St. Baafskerk, de historische Kaaipoort, het oude weeshuis, het raadhuis, het standbeeld van Vorsterman van Oyen en het (pas ingerichte) gemeentelij- Onk dp nlaatspliike VVV van ï10 Oudheidkundig Museum, Deze ge- DOK ae piaaiseilJKe V V V van bouwen zullen des avonds in het Aardenburg en de middenstand volle licht van schijnwerpers de stad (Van onze verslaggever) derschans". Er zijn leuke wandel- tanden met daarachter een bo- paadjes en het weideland met hetdem voor '\ef opvangen van de aren frisse gras is er verrukkelijk om er op te zitten, in de zon. Een baby sit-centrale is eigenlijk het enige, dat er ontbreekt... op twee wielen, en werd door een ste is van keizer Trajanus, die re geerde van 98117 na Christus. Ver der zijn er van keizer Antonius Pius uit de 2e eeuw na Chr., van Marcus Aurelius omstreeks 169 na Chr. en twee van keizer Postumus, Gallisch tegenkeizer, die regeerde van 259 267 na Chr. Uit de middeleeuwen zijn ook ver scheidene munten aanwezig, zoals een mite van Philips de Stoute, graaf van Vlaanderen (13841404), een „groote" van Philips de Schone hebben wat extra's gedaan om Presenteren. De cafes mogen lange» (1482—15061 en verschillende buiten- w open zijn, donderdag tot 1 uur, vrij- landse munten alhier gevonden, zo als uit Frankrijk. Spanje, Portugal en Engeland, wellicht afkomstig van handelaren. Uit latere jaren zijn er vanzelfsprekend meer exemplaren aanwezig.. Gebouw Het gebouwtje op de hoek van de Markt met zijn typische torentje (een het tijdens de landbouwtentoon- dag tot 2 uur en zaterdag tot l uur. stelling van de Z.L.M. bij „De Oe winkels zullen ook des avonds ge- Elderschans" gezellig te maken r^a^^e^e^f/tie^^ in. het stadje. Er is een feeste- Aardenburgse middenstad gebruik te lijke sfeer gebracht en men heeft 22*^3*^diè Zich. Opgemaakt om alle gasten de moeite van het beluisteren waard waardig te kunnen ontvangen. js en bovendien 'n vrolijke sfeer aan» Daartoe draagt in het bijzonder de paard voortgeduwd. De aren werden ui"vorm). dat vroeger als brandspuit- verlichting bij, die men heeft aan- tussen de tanden afgereten. Dit mo del zal tijdelijk niet in het museum te zien zijn, maar op de tentoon stelling. Ook munten In het museum zullen niet alleen t~\ i i i o vaatwerk en dergelijke, maar ook Donderdag lo llini munten die ter plaatse of in de streek 09.0010.00 uur: brengt. Donderdagavond concerteert plaatse of in de streek gevonden zijn, worden ondergebracht. Men is thans bezig aan het vormen van een collectie en daarbij heeft men reeds de welwillende steun ver kregen van een liefhebber van oude munten, ds. W. B. Bergsma uit Wa terlandkerkje, die reeds een aantal in de streek gevonden oude munten aan het museum heeft afgestaan. Al le munten in het museum werden ge determineerd door het Koninklijk Ka binet van Munten, penningen en ge sneden stenen te 's-Gravenhage. Ook is men bezig een collectie penningen aan te leggen. De oudste munten die het museum thans bezit zijn 6 Romeinse munten gevonden in augustus 1955 bij de op gravingen in de omgeving van de Sint Baafskerk. Het zijn alle exemplaren van een Romeinse sestertius, doch van ver schillende Romeinse keizers. De oud- Hoofdbestuursvergadering Z.L.M. in hotel ,J3u Com merce", Oostburg. 12.3013.30 uur: Rondrit der hoofdbestuursleden en genodigden. 13.3015.00 uur: Officiële opening van de tentoonstelling door de commissaris der koningin. harmonie „Oefening kweekt kunst* uit Schoondijke op de kiosk op dc Markt. Ook de Koninklijke Aarden burgse fanfare brengt muziek in de plaats. Vrijdag a.s. wordt door da Vereniging voor Straat-, Markt- en Rivierhandel een bijzondere markt dag gehouden met meer dan vijftig kramen van 10 tot 8 uur op de Markt wat iets bijzonders is voor Aarden- burg, omdat de wekelijkse marktdag op dinsdag van weinig betekenis meer is. Des avonds concerteert de muziekvereniging uit Sluis en treedt de drumband „Jantje van Sluli" op, terwijl de Aardenburgse fanfare een zogenaamd „wandelconcert" vei» 15.0018.00 uur: Alg. vergadering van de Z.L.M. in de St. Baafskerk zorgt. A.szaterdag komt de Malde- A ,7 7-, rtVl rvm c/n miiviolrirnvrtm" cri*» /"•-M 18.30—19.30 uur: Aardenburg. Ontvangst ten gemeentehuize van Aardenburg. 09.00 uur: 09.1512.00 uur: 13.0014.30 uur: 16.00—17.00 uur: 17.0018.00 uur: 19.0020.00 uur: 20.30—21.30 uur: Veekeuringen Rijtoer door west-Zeeuwsch-Vlaanderen. Défilé van bekroonde dieren Amsterdamse Politiekapel Défilé van werktuigen Openluchtspel „Spel naar de eenheid" door de L.J.G. Amsterdamse Politiekapel. Dit is een kijkje in de kolossale tent, die op zich een van de attracties van de Z.L.M.-tentoonstelling te Aarden- burg zal zijn. Het is de grootste tent, die ooit in Zeeland opgetrokken is. Ze bedekt niet minder dan een kwart hec tare. Wat dit in de praktijk wil zeggen kan men enigszins afmeten aan de kleine mensjes, die in het „gebouw" rondwandelen. 10.00—12.00 uur: 1300.—13.30 uur: 13.3014.00 uur: 15.0016.00 uur: 16.0017.00 uur: 18.0019.00 uur: 19.3020.00 uur: Sportwedstrijden en behendigheidswedstrijden Volksdansen Prijsuitreiking Amsterdamse Politiekapel T urndemonstraties „Spel naar de eenheid" Amsterdamse Politiekapel, officiële sluitina taptoe. ghemse muziekvereniging „Cecilia" een muziekavond geven. En daarmee zal dan genoeg aan dacht gevestigd worden op het stadie Aardenburg zelf. Aardenburg, dat ook wel Roden- burg heette, was in de jaren 400 tot 500 na Christus al van enige bete kenis. Dat dankte het plaatsje aan de vissershaven. In 959 kreeg Aar denburg een weekmarkt en in 1127 stadsrechten. In 1261 schonk Hendrik III, koning van Engeland, verschil lende voorrechten aan de stad. In 1266 werd er een gerechtshof opge richt door Margaretha van Vlaande ren en twee jaar later kreeg de stad van Margaretha van Vlaanderen een vrije jaarmarkt van veertien dagen. In 1300 werd Aardenburg bezocht door Eduard, koning van Engeland. In 1572 maakten de watergeuzen zich meester van de stad. In 1604 werd ze door prins Maurits ingeno men. In 1672 en '73 werd de stad her en haaldelijk door de Fransen belaagd en nadat de haven in verval kwam rond 1700 werd deze in 1813 door Ge- neraal van Damme tot polder ge- llllllj maakt.

de Stem | 1959 | | pagina 5