KLANK BEELD Een sportief gevecht Atoomspion Fuchs zeer spoedig vrij LIESJE Zomer Vaderdag WTTTrmmi Naar oma Zomermaanden Poes Mikje WERELD RAADSELS t .%r belli ebt LOTERIJ Brievenbusje en Engels T.V.-rapport segt: T.V. onschadelijk voor kind DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 11 JUNI 1959 Wat moeder zegt De omgekeerde .V-Ü-gfflJ; Uoor b i en cl zelf verzonnen verhalen Kruiswoordpuzzel egom De dierentuin Kootje en de pop imiiimiiimiiimiiimiiimiiimiiimiiimiiimiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii' Er D O 4000 Controles Geen voorlichting ONZE GAST Henk Badings FLITSEN Adviesaan vrage wettelijke minimumlonen Radio-oproepdienst voor vakantieganger kleur geeft fleur en charme POLYCOLOR t: I Hier rijdt Liesje met haar wagen, En er ligt een kindje in. Ja, het is haar eigen popje En dat heet Nelleke. Nelleke is een negertje, Het komt uit het Morenland. Johanna van Groesen Scheerbiesstraat 9 Wagenberg. Wij gaan naar het hos En we holen er op los En dan gaan we zingen En van de duintjes springen. De vogels leggen een ei Dan zijn wij rustig en blij. En dan gaan wij zwemmen En fietsen in ons hemden. Dan gaan we naar de zee. We nemen ons regenjas mee. En laat uw paraplu maar thuis Al gaan we niet ver van huis. Maria v. d. Zande Kleine Kerkstraat 19 Steenbergen (N.-Br.) Gelukkig is het 14 juni Weg met al de studie, Feest vieren van 's morgens vroeg Tot 's avonds laat En heerlijk dansen in de maat. Ook krijgen we lekkere vlaai, Jammer, hij is een beetje taai, Maar daar geven we niets om, We lachen ons liever krom. Gelukkig we gaan zwieren, zwaaien, zwingen En al die leuke liedjes zingen, Dat vinden wij zo fijn. Wou je ur niet graag bij zijn?! Maar jullie vieren zelf ook vaderdag. Dat is een dag die je niet vergeten mag. Maar dat doen we allemaal ook niet. Ook al zijn we soms een kleine bandiet. En nu zingen we tot besluit Allemaal heel luid: Lang leve onze papa In gloria, hiep, hiep, hiep, hoera. Marietje Lemmens, 12 j. Een versje dat geen versje is en waar Joke voor de grap geen lees tekens in heeft gezet. Doe altijd wat je moeder Zegt wees gehoorzaam loop nooit Stilletjes weg van huis dat doet Je moeder veel verdriet loop nooit Zonder uitkijken de straat op hol Elkaar niet domweg achterna. Altijd eerst stilstaan en uitkijken Loop altijd rechts op het voetpad Laat ruimte voor de .andere mensen Je mag niet op de rijweg spelen je Moet jok nooit zonder uitkijken Een Dal nahollen rij niet te Hard met je step kifk altijd Goed uit denk vooral om oude Mensen je moet vooral bij Een hoek kijken hol nooit zomaar De straat over op iemand toe Altijd kijken en laat je stejV Niet op straat liggen zet hem, Aan de kant denk ook aan andere Mensen je moet nooit stout zijn Joke Ripzaad Grote Kerkstraat 78 Raamsdonksveer Liedeke Oomens Irenestraat 55, Breda ■iiiiiiiiiiiiiiiiili /k ga zo graag naar oma, Want daar vind ik het fijn, Daar krijg ik limonade, En ook een ijsje klein. 1 Dan ga ik met mijn opa, Wandelen door het bos, En als wij dan erg moe' zijn, Dan rusten wij op het mos. En als wij weer naar huis toe gaan, Dan zingen wij een lied, Dan komt oma ons tegemoet, En is blij dat ze ons weer ziet. Jo Verhoeven, 7 jaar 't Zand 47, Koewacht. Ineke Akkermans Magrietsiraat 34, Rijen ~\/anaf de maand mei Zijn allen zo blij. De kinderen kunnen weer buiten spelen, En hoeven zich niet meer te vervelen. Sommigen van hen gaan naar het bos En laten daar de hond los. Dan gaan ze met hem sollen En laten zich in het mos rollen. Dan noeten ze weer naar huis Zo heeft ieder wat anders. En als ze 's avonds in bed zijn, Vinden ze de dag toch nog fijn. Marleen Janssen Je moet by Moeke komen om een likje. Nee, ik wil niet likken Wel een kopje melk Dat is goed voor elk. Floortje Kerstel llllllllllllllll Het dak zat op het meisje. De grond stond op de boom. De motor zat op de man. De stoel zat in de vrouw. Het bord schreef op het meisje. De wei liep in het paard. De stoel zat in de pop. De muur hing aan het schilderij. De tafel lag op het kleed. De brief schreef een meisje. Annie Sweere, 9 jaar. Drogedük 37, Oude-Molen Wie is het sterkste wereld? dier van de Welke kouser zeuren? Ria Oostvogels Sportparkstraat, 13, Rosbergen Welke jassen 'maken grappen? Wat doe je als je band leegloopt? Ingezonden door Trees Gijzel, 10 jaar Dorpstraat A 180, Westdorpe •uaipiez uapauaq aeeu afputa usg •uassECdB-iQ ■uasnosimaz •gnz utjz do stnq ufrz jgeerp aip }Uem 'riEis uaa TUI lil De bruid beklimt'de trappen van het altaar En fluisterend klinkt hetja-woord tot elkaar. Zij zijn nu in de echt verbonden. En voor het leven lang een' paar. De bruid knielt stil en diep bewogen Aan 't altaar naast de bruidegom neer. Het gouden haar glanst als hemel-bogen. En heft haar bleek gelaat op naar de Heer De ringen worden aangeschoven Een blanke en een forse bruine hand. Een kus verzegelt eeuwig hun beloften. En bindt hen met oen innige nauwe band. Laat hen nog lang gelukkig leven. Behoed hen voor gevaren, dag en nacht. Laat 't leven hen steeds goeds en deugzaams geven Toe Heer, houd steeds bij hen de wacht. Nelly Borgburgh F ellenoor dstraat 25, Breda. Jacqueline van Dorsselaar Lamswaarde Jk ging op een mooie zomerdag naar de die rentuin. Na een tijdje gelopen te hebben kwam ik er aan. Eerst ging ik naar een leuk klein aapje. Het lachte me toe. Ik ging weg en het aapje zwaaide naar me. Ik zwaaide terug. En ik ging naar de olifant. Die keek zo naar me. Hij wou net zeggen of ik wat bij me had. Ik voelde in mijn zak. En ja hoor, ik haalde er nog twee olienootjes uit. Zo kwam ik bij het einde van de dieren tuin. Toen ging ik weer naar huis. Annie Fens, 10 jaar Kerkstraat 19, Wagenberg KOOTJE VERJAARDE WOENSDAG en het was nu maandag, dus nog 2 nachten slapen. Ze wou graag een pop hebben maar ze dacht dat ze niets kreeg, want ze waren wel wat arm. En toen het eindelijk woensdag was, zei moe der 's middags: Kom Kootje, doe je jas maar aan. Dan mag je mee. Waar naar toe? Dat zul je wel zien. Toen ze onderweg waren zag Kootje een poppenwinkel, waar een mooie pop voor stond. Ze gingen de vinkei in en toen kreeg Kootje die hele mooie pop. Ze was er erg blij mee en ze heeft er heel lang mee gespeeld Horizontaal: Een dier dat lijkt op een mens. 4. Overblijfsel van verbrand hout. 6. Deel van het koren. 7. Klein insekt dat in de grond woont. 10. Dier met bulten. 12. Muzieknoot. 13. Be paald klein hert. 14. Hetzelfde als 4. 15. Lang regendier. Verticaal: 1. Smal le lange vis. 2. Ri viertje in N.-Bra- bant. 3. Vrucht. 5. Vocht in vrucht. 7. Rivier in Limburg. 8. Roem. 9. Bepaald klein hert. 10. Slag. 11. Waarvan een schoen is gemaakt. Eduard en Guus v. Leunissen Weersch -t-S hsrt V-h iT wordt een heel grote loterij gehouden. Alle mensen kunnen lotjes kopen. De eerste prijs is een huis!! De man die de lotjes komt ver hopen zegt. Gemaakt door Marietje Diederen TLTet was een heerlijke kampdag ge- J-T weest, vonden de padvindsters, toen ze aan het avondeten zaten. Ze hadden gezeild, geroeid en gezwom men. Toen het gezellige maaltijdj.e achter de rug was, werd er vlug af gewassen. Het corvee was klaar en de meisjes zaten in het avondzonne tje wat te babbelen. ,,We zijn al een paar avonden op wacht geweest en nog heeft geen enkele zeeverkenner ai dvl.ag bemerkt" zei Joke. „Als ze die vlag zien doen ze alle moeite om hem uit de mast te krij gen. Het is een hele eer als je een „ingepikte" bloedvlag bezit. Maar makkelijk zullen ze deze niet krij- ^en'i vanmorgen hebben we de paal helemaal met groene zeep in- te Conie e" dat 'S 6rg gladlach" vecht mtt Wal e,ens zin in een Ee" vecht met ze aldus Mariene. Opeens riep NelJongens als ie ■m oTzr-n%iU'T^btd*"*ap I' verkenner* t ^?r zie ik de zee" veikenners komen. Op je hoede!" Niek Swols Pottebakkerstraat 22, Oosterhout Allen renden naar de waterkant waar drie B.M.'s, bemand met 16 stoere zeeverkenners al aanmeer den. Je kon duidelijk merken, dat ze van plan waren de bloedvlag „sol daat" te maken. De tien meisjes waren echter vast van plan om hun bezitting niet zo maar af te staan en toen de verkenners strijdlustig op de vlaggemast afkwamen, waren de meisjes gereed tot een verdedigings gevecht. Allereerst waren de knapen van plan om in de mast te klimmen, om zo de bloedvlag er uit te halen, doch dat ging niet, vanwege de groene zeep, weet je? Op de gekste manie ren probeerden ze het. Wie op dit ogenblik langs de vlaggepaal is ge komen, zal wel een scheve mond van het lachen hebben gekregen. Zou het een overwinning voor de meis jes worden? Het kon haast niet, en dat bieek, toen één der jongens in de vlaggepaal klom, via de touwen. De meisjes, staarden verschrikt naar boven en wilden achter de „bruut" aan. Maar stevige jongensknuisten zorgden ervoor dat het een overwin ning voor hun kant werd. Zodra de klimmer de bloedvlag had, gooide hij hem naar beneden, een zeever kenner ving hem handig op en ging ermee vandoor in de richting van de zeilboten, „Dèt laat ik niet op me zitten", gilde Joke en sprong met kleren en al het water In, de longen achterna die via deze natte weg met zijn kostbare bezitting probeerde te ontkomen. „Ik ook niet", riep Winne, sprong gekleed en wel in het water en trok een aangeklede zeeverkenner mee. Enkelen probeerden de jongens er in te gooien, anderen maakten de zeil boten los en allen gingen de „dief" van de bloedvlag achterna. Op het laatst wist niemand "meer hoe de jongen-met-de-bloedvlag er uitzag. Daarom... probeerden ze om één der verkenners krijgsgevangene te ma ken, wat ook lukte. Drie meisjes hielden hem op een eiland stevig vast, maar ja, er was geen touw, dus noodgedwongen moesten ze hem weer loslaten. Het gevecht duurde een uur toen waren de zeeverkenners allen in hun tenten verdwenen en keerden de padvindsters mismoedig naar hun kamp terug. Het was een wilde j.acht geweest. Jammer, dat de zeeverkenners Gerda als krijgsge vangene hadden meegenomen. Wan neer zou ze terugkomen? Die vraag was nog niet beantwoord toen ze moe op hun luchtbedden en strozak ken lagen. Maai om een uur of twaalf hoorden ze geluid... „We gaan er op af", besliste Wil en allen scho ten uit hun slaapzak en slopen naar buiten. Eigenlijk wel een beetje eng... Maar toen ze even later twee schippers zagen staan met Gerda lachend in het midden, kwamen de padvinrters-in-pyjama naderbij met een gerust hart. Gerda was er weer? Blij waren de meisjes, toen de ver kenners verklaarden dat ze zich zeer heldhaftig hadden verweerd en een eervolle nederlaag hadden geleden. Daarom zouden ze de volgende morgen hun bloedvlag terug mogen halen tegen inruilmg van hun groepsbandje, dat de zeeverkenners als herinnering aan dit machtige ge vecht, op hür. bloedvlag zouden naaien, ,,'t Was een mieterse dag en een knal-avond", zei er een toen ze weer onder de wol lagen. En daar waren allen het mee eens. Schippers zijn leiders van zeever kenners. door Corrie Jongkind Oom. Jan en tante Thea krijgen 2 veken vakantie. Niet om op reis te gaan of te luieren, maar om te kunnen verhuizen. Wie de leukste tekening maakt, of het leukste schrijft over die verhuizing krijgt een boek. Inzendingen vóór 22 juni. Klas 1 H. Hartschool te M. Na de verhuizing komen jullie zeker aan de beurt! OOM JAN EN TANTE THEA. llllllllllllllll ér Aan de zee is veel te beleven. Je ziet de boten, het strand en C zo veel meer. Riet Frijters Kon. Julianastraat 35 Fijnaart. n Vftj algehieen meent men in Nederland, dat televisie schadelijk is voor kinderen en wel in twee opzichten: in fysisch en in fysiek. De heersende opvatting is namelijk, dat kinderen, die de pro gramma's regelmatig bekijken, passiever of agressiever worden dan normaal, het hen weerhoudt van nuttiger ontspanning of verleidt tot verwaarlozing van de schoolplichten. Tevens verkeren de meeste ouders in de veronderstelling, dat het kijken naar het scherm schadelijk is voor de kinderogen en hun peuters zal doen nadromen, daardoor doen lijden aan slape loosheid en dientengevolge weer tot lusteloosheid voert. Wij wil len op deze plaats niet in de schoenen stappen van artsen, psycho logen of pedagogen, maar alleen attenderen op een belangrijk Engels rapport, samengesteld door ter zake deskundigen, die tot geheel andere dan de verwachte conclusies komen. De Nuffieldstichting in Groot-Brit- tannië is vier jaar geleden begonnen met een uitgebreid onderzoek naar „Televisie en het Kind" en heeft daartoe 4000 kinderen regelmatig ge test, zowel medisch als psycholo gisch. Tevens zijn enkele duizenden vraaggesprekken gehouden met ou ders en leraren van lagere en middel bare scholen. Uit dit rapport, dat kortgeleden is uitgegeven door de universiteit van Oxford, blijkt, dat te levisie de kinderen niet doet achter blijven op school, dat het geregelde kijken niet slecht is voor de ogen en de aard van het kind niet meer be ïnvloedt dan een boek, een toneel voorstelling of een film. Natuurlijk gelden deze normale gevolgen alleen voor kinderen, die normaal kijken, dat wil zeggen: regelmatig, maar niet overdadig. De geïnterviewde en bestudeerde kinderen keken gemiddeld 12 uren per week. Dat weerhield hén er uiter aard van veel te lezen, maar de TV dreef hen evenmin naar de beeld roman; integendeel, hield hen daar van af. Vrijwel algemeen gingen zij pas kijken als het huiswerk af was. Gebleken is ook, dat het element van voorlichting TV-voorstanders ge bruiken dat vooral als argument voor televisie als opvoedend orgaan voor kinderen hen vrijwel ontgaat Het meest effect hebben de met opzet leerzaam en opvoedkundig gemaakte programma's. Kijkspelen en films, die al te gewelddadig of schrikwek kend zijn, raadt het rapport sterk af en het adviseert meer uitzendingen voor half-volwassenen en meisjes. BBC en ITA (de commerciële TV- organisatie in Engeland) hebben van de conclusies van dit rapport dank baar gebruik gemaakt "bij de samen stelling van hun programma's voor het komende seizoen. Het is te hopen, dat een soortgelijk onderzoek binnen kort ook eens binnen Nederlandse grenzen plaats vindt en ouders èn TV gezamenlijk komen tot een com promis, dat waarborgen verschaft voor de geestelijke en lichamelijke gezondheid van het TV-kijkende kind. Een radio- of televisie-artiest in de alledaagse betekenis van het woord kan men Henk Ba dings (52) niet noemen. Als com ponist immers heeft hij maar wei nig te maken met de uitvoering van bepaalde programma's. Maar toch, zonder radio of televisie, in het algemeen zonder elektro nische communicatie-apparatuur zou de componist Badings wei nig meer zijn dan een dichter zonder schrijfmateriaal. Hij ver vaardigt namelijk grotendeels elektronische muziek; muziek voor elektronische apparaten en muziek voor normale instrumen ten, maar via allerlei technieken vervormd tot een geluid, dat men daarop normaliter niet kan ten gehore brengen. 'Vrijdag aanstaande kunnen de televisiekijkers vertrouwd raken met deze vreemde muziek, die strijdt tegen alle normale opvat tingen van melodie en ritme, maar desondanks een schoonheid heeft, die even boeiend als eigen tijds is. Op 19 juni namelijk zendt de NTS de TV~opera „Salto Mor- tale" uitdie door Nederland o.a. zal worden ingezonden voor de operaprijs van de stad Salzburg. De begeleidende muziek is ver vaardigd in een natuurkundig Laboratorium te Eindhoven en samengesteld deels met behulp van elektronische trillingvormers deels verkregen door omvorming van concrete geluiden. De zang stemmen zijn natuurlijk normaal maar dat is dan ook het enige. Henk Badings werd in 1907 te Bandoeng geboren. Op verzoek van zijn ouders verborg .hij de liefde voor de muziek ergens diep in zijn hart en ging studeren aan de technische hogeschool te Delft. Daar behaalde hij reeds op 24- jarige leeftijd het diploma mijn ingenieur en zelfs cum laude. Het papier, dat hem toegang gaf tot een goed betaalde functie, bleef echter in zijn studentenzak, want hij wandelde de schoolpoort uit en de muziekhof in. Daarbij leid de hij zelf zijn studies met uit zondering van enkele losse con tacten met Willem Pijper. Dat nam niet weg, dat hij na enige jaren al naam had als componist van moderne klassieke muziek. Toch was de studie aan de T. H. niet voor niets geweest. Zijn j -émm feK technische opleiding namelijk naast zijn vaardigheid om zich in elke muzikale vorm te uiten, maakten, dat hij de eerste Neder landse opdracht kreeg voor een radiofonisch werk, waarin elek tronische middelen werden toe gepast. Dit werk, de opera „Ores tes", dat mede dank zij de tech nische assistentie van Arte Bran don tot stand kwam, werd be kroond met de Prix Italia 1955. Badings ging verder op dit pad, aangemoedigd door het snelle succes. Hij aanvaardde een op dracht van „Het Nederlands Bal let" tot vervaardiging van de balletmuziek bij „Kaïn en Abel". Toen wendde hij zich tot het elektronische bedrijf in Eindho ven, waar hij sindsdien een vas te gast is gebleven. De eerste uitvoering van „Kaïn en Abel" vond 'plaats in het kader van het Holland Festival in 1956 te Den Haag. In 1959 nam de Staats- opera in Wenen het op zijn pro gramma. De kranten juichten er in alle toonaarden. Dat de stad van de klassieke muziek en de populaire dans zijn modernisme apprecieerde was voor Badings een bewijs, dat hij op de goede weg is. En nu heeft hij die zonder dralen ingeslagen: het pad naar de compositie, die gespeeld wordt door elektronen, bestuurd door een menselijke geest. VIJFTIG „Dappere Dodo", het populaire te levisiekinderprogramma, komt op 29 juni voor de vijftigste maal op het scherm. De jeugd behoeft niet bang te zijn: Dodo zal haar ook het vol gend seizoen niet in de steek laten. ....EN ZESTIG Dr. Anton van der Horst, muziek kunstenaar, die veel radiowerk ver richt, viert zaterdag 20 juni zijn zes tigste verjaardag. Sedert 1936 ver leent hij zijn medewerking aan ra dioprogramma's. Bertus van Lier heeft een radio-portret van hem sa mengesteld, dat op de verjaardag van de kunstenaar zal worden uitge zonden. JOH AN IN ACTIE Johan Bodegravens weinig geslaag de TV-quiz „Plus of min" is gestopt. Hijzelf keert niet meer naar de TV terug, maar vervolgt zijn werk als hoorspel-regisseur. In november gaat hij weer een groots opgezette radio actie leiden in het kader van het NC RV-jiHr ileum. .EN RITA OOK Zangeres Rita Reys zal op zater dag 4 juli weer eens voor de Neder landse televisie optreden. Op het ogenblik heeft zij het druk met uit zendingen op jazzfestivals in Enge land en Zweden. Ook verleent zij re gelmatig haar medewerking aan ra dioprogramma's. Ze heeft nu een ei gen fanclub, waarvan Henk Mars- meyer voorzitter is. ANDERE ROL" Dick van der Maat, één van de twee muzikale Wama's, treedt op in het televisiespel „Het boek van de maand", dat volgende week op het scherm komt. Hij vertolkt de acteurs- rol van Docter Ian Maclure. ....VOOR STAHLNETZ De Duitse TV-serie „Stahlnetz", een soort criminele films, vervaar digd in samenwerking met officiële politie-instanties krijgt ook een ande re rol, namelijk de vertoning voor Nederlands publiek. De NTS heeft na melijk interesse voor uitzending er van op vrijdagavond. De plannen staan nog niet vast, maar de kans is groot. De minister van Sociale Zaken eri Volksgezondheid heeft aan de Soci aal-Economische Raad gevraagd hem advies uit te brengen over een wettelijke regeling van minimumlo nen. Dit heeft de voorzitter van de SER prof. dr. G. M. Verrijn Stu art, gisteren medegedeeld in de korte openbare vergadering, die de Raad in zijn gebouw te 's-Graven- hage heeft gehouden. De adviesaanvrage is in handen gesteld van het dagelijks bestuur van de SER, ter commissoriale voor bereiding. De ANWB heeft per 1 juni een radio-oproepdienst ingesteld, speci aal bestemd voor vakantiegangers. Elke dag wordt via Radio Luxem burg op de golflengten 49.26 en 208 meter één minuut berichten uitge zonden van thuisblijvers, die him familieleden met spoed van iets op de hoogte moeten stellen. Berichten voor dit programma moeten uiter lijk kwart vóór 12 voormiddag bij de ANWB zijn ontvangen (070-182600) en worden om één minuut voor twee diezelfde middag uitgezonden. Het bijzonder nuttige programma wordt aangekondigd met het ononderbro ken gerinkel van een telefoonbel ge durende één minuut. (Advertentie) Zorg zélf voor uw kleurspoe- ling, thuis met een simpele haarwassing. khuirsluimpoo Keus uit meer dan 20 tinten. Zonder verven! Dat enkele grijze haartje is tegelijk verdwenen. Bij uw drogist of parfumerie. tmp. LAHNEMANN - LrenN.H. - Postbus 18, De Britse minister van bin- I nenlandse* zaken, R. A. Butler, heeft in het Lagerhuis meege deeld, dat de atoomspion Klaus Fuchs binnen ongeveer twee weken wegens goed gedrag uit de gevangenis zal worden ont slagen. Hij zal dan vrij zijn te gaan waar hij wil. Fuchs, een tot Engelsman genatu raliseerde Duitser, werd in 1950 ver oordeeld tot veertien jaar gevange nis wegens het uitleveren van atoom- geheimen aan de Russen. Vorige herfst deelde hij aan een journalist mee, dat hij na zijn vrijlating naar Oost-Duitsland zou gaan. waar zijn vader woont en waar hem een pro- fessorspost is aangeboden. Bij zijn veroordeling verloor Fuchs zijn En gelse nationaliteit. Toen Butler gevraagd werd om een verzekering, dat Fuchs zijn ca paciteiten niet ten dienste zal stellen van de Russen, antwoordde hij, dat zijn invloed niet zover reikt. Hjj voegde er echter aan toe, dat Enge land theoretisch gezien Fuchs als vreemdeling verlof om naar het bui tenland te gaan zou kunnen weige ren.

de Stem | 1959 | | pagina 9