Rapport Haccou gereed voor vers chij nen Leerlingenavond van Muziekschool Hulst Duizend opsporings ambtenaren volgden spoedcursus een in Jonge Bredanaar Spanje verongelukt 5650,- W alcherse roeivereniging in Middelburg opgericht Met oester- en mosselcultuur is 150 miljoen gemoeid Bredase Stille Omgang Dit jaar wordt vooral de jeugd genodigd BEURS VAN AMSTERDAM Drie kwesties len !RG DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 JUNI I95<# 3 Standwerkersconcours op feestmcirkt te Oostburg Vlucht Rotterdam- Australië voor „De Schelde" 's-Heerenhoek bouwend naar rooskleuriger toekomst V arkensliandclaren in jaarvergadering te Kaatsheuvel Het Loo aan de Staat overgedragen Vierling geboren in Duitsland Veroordelingen in Madrid Beveiliging tegen radio-activiteit Belasting-inspecteur te Roosendaal KNB1 B beraadt zich in Den Bosch over gemengd bedrijf Universiteit Nijmegen heeft wonderhond uit Dongen gekocht E3 t.m. 12 juni 1959 H. SACRAMENT VAN NIERVAART paeblaD Seilfeitt Verbetering? WE horen uit Brussel dan weer, dat een overeenkomst over de kwestie Gent-Terneuzen nu spoedig gereed zal zijn. Minister Korthals heeft erover gesproken met de Bel gische bewindslieden Segers en Vanaudenhove. Televisie...:. Vandaag .en morgen Radio...:. Vandaag VH MIERLO KV SI BELEGGINGSADVIEZEN en morgen Irogist llienst: (dokter I volgt: I tiddel- lingen: liszand, I dokter jiingen, 1 dokter I'olmer, 1 dokter iNieuw- 1 dokter lor dok- |;ek ge- heeft lirg; te lndijke: lis; te 1 dokter |llet en IJzen- |amslag heer T. J 588. lenst de 1 en Bo le wordt Iw. van Tliet en Wes- ER |LEN J 4 4 4 4 4 4 4 4 O M Rewind der geboden. Opening (vanaf 10 ien. Sdhieting van Dijk nin. Schieting I VI. Opera 8 uur De a.l. 3 uur (Van onze verslaggever) Wanneer de oester- en mossel cultures uit Yerseke en Bruinis- se zouden verdwijnen, zal dit een totale schade van honderd vijftig miljoen gulden veroor zaken. Door de afsluiting van de zeearmen wordt het gevaar, dat de cultures inderdaad zullen verdwijnen, niet denkbeeldig. Aldus staat te lezen in het rapport, dat de Amsterdamse professor Hac cou voor de stichting voor econo misch onderzoek van de universiteit van Amsterdam heeft gemaakt en dat binnenkort in druk zal verschij nen. De commissie tot behartiging van de belangen der oester- en mos selcultuur en aanverwante bedrijven in Zeeland, de zgn. commissie van dertien, heeft deze stichting verzocht een studie te maken van de econo mische betekenis voor Nederland van de bedrijvigheid, verband houdende met deze cultures. In 1955 de gegeven in het rap port lopen tot dat jaar was tach tig procent van de oester- en bijna achtendertig procent van de mos selteelt, inclusief die van de Wad den, te Yerseke geconcentreerd, zo blijkt uit het rapport Haccou. In Bruinisse is het vooral de mosSel- teelt, die de belangrijkste plaats in neemt. Ruim dertig procent van de totale opbrengst, ten bedrage van ongeveer f 1.200.000, neemt deze gemeente voor haar rekening. Kan men uit deze gegevens reeds constateren, welke betekenis deze Op 22 juli a.s. wordt te Oostburg een feestmarkt gehouden, waarbij de gemeente en de marktkooplieden samenwerken. Voor de bezoekers van de markt zijn er verrassingen, terwijl tevens een standwerkersconcours gehouden zal worden waaraan de beste natio nale standwerkers hun medewerking zullen verlenen. vorm van vissei-ij voor Yerseke en Bruinisse heeft, nog duidelijker wordt dit, wanneer men nog andere cijfers kent. Zo blijkt volgens het rapport uit de volks- en beroepstelling, dat in Yerseke bijna 45 pet. en in Brui nisse bijna 33 pet. van de zelfstan dige bedrijfshoofden zijn bron van bestaan in de visserij vindt. Daarbij komt dan nog, dat vele andere be drijfstakken rechtstreeks afhankelijk zijn van deze activiteit. De inkomsten, die in Yerseke en Bruinisse uit de visserij binnenko men, beliepen in 1955 voor oesters een totaal van f 2.391.003 en voor mosselen f 1.318.000. De mossel- en oestercultures, die een diepe inzinking hebben gekend, hebben volgens het rapport Haccou de grens van haar productiemogelijk heden nagenoeg weer bereikt. Een interessante indruk geven de cijfers van het totale kredietsaldo van de inwoners van Yerseke bij de banken, met uitzondering van de Ned, Middenstandsbank N.V. Sinds 1950 is dit van f 1.530.000 gestegen tot f 3.660.000 in 1955. Het bedroeg een jaar later zelfs f 3.800.000. De transacties in effecten beliepen een totaal van f 3.870.000. Voor Brui nisse wordt niet over vergelijkbare gegevens beschikt. Besparingen blijken hier evenwel in veel sterkere mate te worden belegd in aankoop van grond, terwijl boven dien de vloot grote verbeteringen heeft ondergaan. Het gebeurt niet iedere dag. dat op de luchthaven Rotterdam een D.C.-4 landt om vandaar een rechtstreekse vlucht te maken naar Australië. Dit doet echter een charter-vliegtuig van de luchtvaartmaatschappij ..Star- ways" uit Liverpool, dat gisteren op dit vliegveld landde. Het zal in drie kisten zes ton ci- linderwanden naar Melbourne bren gen. De lading, afkomstig van „De j Schelde" in Vlissingen, is voor repa- ratiedoeleinden bestemd voor het i Griekse schip ..Island Mariner", dat: in Melbourne ligt. Het vliegtuig wordt op 16 juni in I Australië verwacht. (Van onze verslaggever) In het Bioscoopgebouw van Hulst is een leerlingen-avond gehouden van de afdeling Hulst van de Zeeuwse Muziek- en Balletschool. Ook de di recteur van de Zeeuwse Muziek school, woonde de avond bij. Het ge hoor werd gevormd door een groot aantal ouders, die de vorderingen van de leerlingen uit de verschillen de klassen zagen en hoorden, terwijl de zaal verder tot de laatste plaats was bezet met pupillen van de school. We mogen zeggen, dat de afd. Hulst van de Zeeuwse Muziek- en Ballet school kwalitatief zeer goed werd ge representeerd. Over het algemeen la gen de uitgevoerde werken (-jes) op hoog peil. De uitvoering liet weinig te wensen over. Men was goed voor bereid en men musiceerde gaaf en met bijzonder gevoelige voordracht. Er viel een bepaalde stijl te bespeu ren, die er uitgaat van de school. Dat gaf het geheel het karakter van bijzonder fijn muzikaal en vrolijk en licht getoucheerd musiceren. Het programma was goed samengesteld. Terecht, maar in het algemeen niet zonder (overigens gerechtvaardigde) oudertrots, oogstten de uitvoeren den een warm applaus. De AVMO-klasse van de heer Jo Ivens bracht volksliederen en ca nons ten gehore. Van de pianoklasse van J. Ivens voerde Ria Fassaert het Lied van de leeuwerik van Freij en Ninone Mannaert „The Swing" van Carse uit. Eugène Fassaert uit de vioolklasse van mej. A. van Zweeden en Ineke Mannaert uit de piano-kiasse speelden „A bumpkin's dance" van Carse. De balletklassen 1, 2 en 3 van mevr. C. LijnisHuffenreuter gaven alleraardigste uitvoeringen van resp. „In de tuin", „Na schooltijd" en „Boerin met haar kippen". Irene Heijens Marie José Willaert, Ineke Mannaert en Riet en Piet Bolsens uit de accordeonklasse van J. Mannaert lieten operettemelodieën van Kalman horen en Wim d' Hont, Tonny Hil- laert Frank van Cauteren en Henny Smit, de koperblaasklasse van J. Mannaert, voerden „Studie" uit, Vera d' Hooghe uit de pianoklasse van J. Ivens liet een Menuet van Mozart horen, waarna Joke Lockefeer, Ineke van Zweeden en Harry de Graaf, viool, piano en violoncel met vier menuetten van Haydn het gedeelte voor de pauze afsloten. Jan Colsen en Ineke Mannaert, Het is momenteel niet eenvoudig om een overzicht te krijgen van alle werkzaamheden, die in 's Heerenboek in uitvoering zijn. Steeds komt men voor verrassingen te staan aj$ op een gegeven moment een project klaar is of weer is aangepakt. Het is allemaal begonnen met de riolering van de sloot onder aan de Molendijk, waar nu een prachtige klinkerstraat het armoedige modderwegje van vroeger vervangt. Aan het einde van de rio lering wordt nog hard gewerkt aan een zuiveringsinstallatie. De grasmat van het dijktalud werd door de drag lines afgescheurd om later te kunnen komen tot de aanleg van een plantsoe nenplan. De sportaccommodatie zal nog aan zienlijk worden verbeterd door de aan leg van een nieuw sportterrein en res tauratie van de reeds bestaande vel den. Wanneer de besprekingen hier over zich in gunstige zin ontwikke len, zal op de hoek Werrilaan een groot Op 25 juni zal de Nederlandse bond van varkenshandelaren op ,,De Efteling" te Kaatsheuvel haar 31ste ledenvergadering houden. Deze ver gadering staat onder leiding van de bondsvoorzitter de heer J. -Lok. Tijdens de vergadering zal onder meer behandeld worden een voor stel. dat is ingediend door de afde ling Friesland. Deze afdeling heeft het hoofdbestuur gevraagd na te gaan of de mogelijkheid bestaat in de nabije toekomst de privaatrech telijke organisaties op het terrein yan handel en vee te doen opgaan in een organisatie. In een toelichting op dit voorstel wordt, geze 'd, dat de gestadige ach teruitgang van het ledental welke met een daling der inkomsten ge paard gaat, tot maatregelen noopt temeer daar een stijging van de uit gaven wordt verwacht als gevolg van de steeds toenemende werk zaamheden. Een aanzienlijke verlaging van de uitgaven is niet te realiseren tenzij belangrijke bondstaken worden prijsgegeven. Een verhoging van de inkomsten trachten te bewerkstelli gen door bijvoorbeeld de contributie te verhogen, heeft weinig effect, om dat zulks tot verdere daling van het ledental zal leiden, zo meent de af deling Friesland. werk worden uitgevoerd, dat moet voorzien in de thans gevaarlijke ver keerssituatie aldaar. Het nieuwe bouwplan dat de mees te der reeds genoemde werkzaamhe den mede noodzakelijk maakt, zal de nodige aandacht vragen voor wat be treft de aanleg van straten en riole ring om straks op volle toeren te kun nen gaan bouwen. Dit plan strekt zich uit over een groot gedeelte van de zuidoosthoek van de gemeente, on geveer vanaf de r.-k. kerk tot aan de Werrilaan. Dat er nog veel te doen is moge blijken uit een groot bouw programma, dat op uitvoering ligt te wachten en waarvoor reeds gedeelte lijk goedkeuringen en volumes be schikbaar z:jn. Ook is er de bouw van woningen voor eigenbouwers waarvan er reeds door een groot aantal grond werd aangekocht. Begonnen werd aan de nieuwe ambtswoning voor de burgemeester. Nieuwe scholen gaan verrijzen t.w. een jongensschool en kleuterschool, terwijl het programma ook voorziet in de bouw van een badhuis en zus terhuis en restauratie van de bestaan de gebouwen. Alles wijst erop dat 's Heerenhoek de ontwikkeling van het toekomstige Sloeplan scherp gadeslaat om eventuele gevolgen daaruit voort vloeiend goed en tijdig te kunnen op vangen waarbij o.a. de mogelijkheid van industrie geenszins uit het oog wordt verloren. viool en piano, speelden vervolgens Kleine suite van Ebbenhorst Tenber- gen. Jan Hulshof speelde een mars van Prokofieff en Marie Agnes Baart Spring in 't veld" van Hen- geveld. Schuberts Impromptu in As kon men van Leo de Jong horen. En de balletkeurklasse van mej. H. Soes man voerde Visioen en De Spin op muziek van Rachmaninof uit. H.K.H. prinses Wilhelmina heeft haar bezittingen behorende tot het landgoed Het Loo en in het omliggen de gebied, overgedragen aan de Staat der Nederlanden. Minister Zijlstra heeft deze goederen namens de staat aanvaard onder voorbehoud van de noodzakelijke wettelijke be krachtiging door de Staten Generaal. Doel van de overdracht is geweest, dat de goederen als één geheel in stand zullen worden gehouden en het genot van de vruchten ervan voorbe Aan velen van ons is min of meer de geschiedenis bekend van het Sacrament van de Nieu- wervaart. Dit Sacrament, dat omstreeks 1300 te Nieuwervaart of te Klundert was gevonden, houden blijft aan diegene van de bekend geworden door de nakomelingen van prinses Wilhelmi- - - - vele wonderen en de talrijke na, die drager is van de kroon. Een 24-jarige vrouw, moeder van twee kinderen, heeft te Erlangen in Duitsland, het leven geschonken aan een vierling, alle vier meisjes. Naar verluidt maken moeder en dochters het goed. hoewel een van de vierling in een ijzeren long is geplaatst. Een militaire rechtbank in Ma drid heeft tien mannen, die commu nisten zouden zijn, veroordeeld tot straffen variërend van twee tot tien jaar. Zij zouden zich vorig jaar in Valencia schuldig hebben gemaakt aan ondermijnende activiteit. In amper vier weken tijds zijn bijna duizend opsporingsambte naren uit alle delen van ons land geinstrueerd over beveiliging tegen eventuele gevaren, veroor zaakt door gebruik van radio activiteit in vredestijd. Ongeveer vierhonderd van hen zul len a.s. dinsdag en woensdag tijdens de grote manoeuvre in de politie- Brabant-rit met een werkelijk geval van gevaar door radioactiviteit wor den geconfronteerd. Uit deze manoeu vre zal blijken of de spoedcursus vol doende nut heeft gehad. Het gebruik van radioactiviteit is ook in Nederland een realiteit gewor den. In niet minder dan 51 gemeen ten in ons land zijn 125 bedrijven en diensten gevestigd, waarin dagelijks met radioactiviteit en straling wordt gewerkt. Praktisch iedere dag bevin den zich auto's op de Nederlandse wegen, waarmee radioactieve stoffen worden vervoerd. Niet alleen de opsporingsambtena ren, maar ook het publiek zal eni germate moeten weten, wat men in voorkomende gevallen heeft te doen en te laten. Op deze wijze, kufinen ernstige gevolgen worden voorkomen en beperkt Om deze reden werd aan de P.B.R.-oefening dan ook alle me dewerking verleend door de direc teur-generaal voor de volksgezond heid in Nederland, prof. P. Munten dam en door de leiding van het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid in Utrecht. Tijdens de spoedopleiding werden uiterst populaire omschrijvingen voor de verschillende begrippen gebruikt of ontworpen. De wetenschappelijke supervisie op deze voor de onge schoolde lezer geschreven uitleg, be rustte bij dr. J. Spaander, algemeen directeur van het Rijksinstituut voor (Advertentie) RENAULT DAUPHINE de Volksgezondheid te Utrecht en dr. L. Strackee, hoofd van de afdaling radioactiviteit bij ditzelfde instituut. De voorlichting werd geredigeerd door de heer P.B. Claassens, chef van de afdeling cartotheek en voor lichting bij de gemeentepolitie Til burg. De praktische wenken werden in vijf ..vuistregels" ondergebracht die eigenlijk iedereen moet kennen. Zij luiden: 1. Raak nooit met uw handen een bron aan; 2. Neem zo snel mogelijk afstand van de bron; 3. Waarschuw onmiddellijk de politie; 4. Rook, eet of drink niet bij een radioactieve bron; 5. Laat u direct onderzoeken als u aan straling blootgestaan zou kunnen hebben. (Zie ook elders in dit blad: Bijeen komst voor burgemeesters...) bedevaarten. In 1449 werd het Sacrament, uit veiligheidsoverwegingen. overge bracht naar de O. L. Vr.-kerk in Breda. Van toen af, het blijkt uit de geschiedenis van oud-Breda. werd de stad het centrum van bedevaart tochten. Volgens een oude overleve ring werden de gelden, die binnen vloeiden uit de offergaven van de bedevaartgangers, gebruikt voor de herbouw van de toren. Jaarlijks, op de zondag voor St.-Jan, werd het Sacrament in processie de stad rond gedragen. In 1463 werd in de Grote Kerk em broederschap van het H. Sacrament opgericht. En verder, le zen wij in het Jaarboek van ..De Oranjeboom" 1948 dat het groot aantal pelgrims een goede tijd ge bracht heeft aan de Bredase hande laars en neringdoenden. Ook nu nog is Breda gebouwd rond die prachtige toren en trekken dui zenden pelgrims in de vroege mor gen van de zondag voor St.-Jan bid dend door de stille straten van oud-Breda. Nog steeds bezitten wij een broe derschap van het H. Sacrament, ge vestigd in de drie oude parochies van de binnenstad. Jarenlang heeft Breda zijn plech tige processies gekend ter ere van het Sacrament van de Niervaart, daarna kwamen donkere dagen en jaren n hoewel ook deze gelukkig weer aan ons zijn voorbij gegaan, 'de plechtige omgang van vroeger is nooit teruggekeerd. En toch, zoals het nu is, schrijft onze bisschop, zou den wij onze Bredase Sacraments dag niet graag missen. Het is jaar lijks nog altijd een machtige bede tocht, een krachtige geloofsbelijde nis, een ingetogen getuigenis voor Christus, zoals hij daar trekt in de vroege zomermorgen in stil gestap en stil gebed, ordelijk en eerbiedig, naar de drie kerken van oud-Breda. En als ge iets weet van, en iets voelt voor het verleden van de stad, dan is het tevens een fiere herinne ring aan de harde en volhardende geloofsstrijd van katholiek-Breda van twee. drie eeuwen terug. En of er nu 10.000 of 3000 meestappen, groots blijft het in stug getuigenis, onwrikbaar geloof en diepe Godsver ering. De Bredase Stille Omgang is onze H. Sacramentsdag. Eén processie voor heel de stad vanuit de hoofd kerk én dat daarom de gelovigen deelnemen met alle geestelijken uit de stad en alle mannelijke religi euzen binnen een kring van 4 a 5 kilometer, dat is dé wens van onze bisschop. En al is dit nu hier niet naar de letter op Sacramentsdag, naar de geest en in wezen verandert V.A. De plannen om tot oprichting van een roeivereniging op Wal cheren te komen, hebben vaste vorm aangenomen. Rond de honderd belangstellenden zul len maandagavond in het hoofd kantoor van de P.Z.E.M. te Mid delburg deze plannen uitvoerig voorgeschoteld krijgen. Mr. Fr. Ie Coultre, penningmeester van de Kon. Ned. Roeibond, zal dan een propaganda-avond leiden. Het werkcomité, dat inmiddels is opge richt, is vol enthousiasme aan het werk gegaan. Vele contacten werden gelegd, waarbij vooral op het jeugd- roeien de nadruk is gelegd Vele gun stige facetten biedt óók de gereedko ming van het drie-eilandenplan, dat grote mogelijkheden voor de recrea tie schenkt. Men is van plan van de roeiver eniging een onderafdeling te maken van de vereniging voor watertoeris me, Schelde, die dus bij haar 25- jarig jubileum een nieuwe afdeling krijgt. Het werkcomité heeft goed vertrouwen, dat reeds deze zomer met roeien kan worden begonnen. Men kan zich n.l. vrij gemakkelijk botenbezit verwerven door lening of overname. Botenhuis en clublokaal zullen onderdak vinden op de plaats van de oude zwemschool te Middel burg. Inmiddels heeft een groot Mid delburgs bedrijf een gift van duizend gulden gestort. Men hoopt dat dit ge- haar door anderen herhaald zal wor den. De heer J.A. de Jonge, dertig jaar oud, ongehuwd en zoon van de adj.- directeur der gemeentelijke techni sche scholen te Breda is, door een auto-ongeval om het leven gekomen. De heer de Jonge was alleen met zijn auto op vakantie in Spanje. Voor zover de berichlen tot nu toe luiden, is hij donderdag op enige ki lometers afstand van Madrid tegen Het gemengd bedrijf zal in het mid delpunt van de belangstelling staan op een buitengewone algemene ver gadering. die de r.-k. Nederlandse boeren- en tuindersbond vrijdag 19 juni a.s. in het Casino in Den Bosch belegt, 's Middags om half drie zal voorzitter C. G. A. Mertens het ope ningswoord spreken, waarna ir. E. Boon, economisch adviseur van de Belgische Boerenbond, een inleiding houdt over het onderwerp: ..Welke veranderingen zijn er gaande rond om het gemengde bedrijf?" Vervolgens is er een pauze. In het tweede gedeelte van de middag spreekt ir. J. M. A. Ponders dan over ..Hoe kan het gemengde bedrijf zich aan de veranderde omstandigheden aanpassen?" De heer Penders is in specteur van de Landbouwvoorlich- tingsdienst. een boom gereden, waarbij hij dus danig werd gewond, dat hij in de loop van vrijdag 'is overleden. De heer de Jonge sr. is per vliegtuig naar Spanje vertrokken om zich van de toestand op de hoogte te stellen. Op het moment dat hij vertrok, was hij nog onkundig van het overlijden van zijn zoon. Hierover is inmiddels via de ambassade in Breda bericht binnengekomen. De overledene die in Hulst geboren werd, volgde na zijn middelbare stu dies, de Rijksbelastingacademie te Rotterdam, waar hij met vlag en wimpel slaagde voor' het inspecteurs diploma. Hij was werkzaam in Roosendaal waar hij in maart 1955 benoemd werd als adjunct-inspecteur der be lastingen in ambulante dienst; in no vember van datzelfde j-aar werd hij tot inspecteur benoemd. De heer J.A. de Jonge was een veelbelovende jongeman en zijn tra gisch heengaan heeft alom diepe verslagenheid teweeggebracht. De wonderhond van de heer J. Timmers te Dongen trekt nog steeds veel belangstelling. Zoals wij reeds meldden toonde ook de universiteit van Nijmegen interesse en nu is dit instituut er definitief toe overgegaan t'hond aan te kopen. Het dier zal nog vijf weken in het ouderlijk nest blijven, waarna het een taak krijgt te vervullen in de acade mische omgeving van Nijmegen. SU Cc Vrijd. 12-6 Koersverschil Laagste Hoogste laatste t.o.v. 3-3V2 Ned, '47 koers koers tijdvak vorige week 92 7/8 93 92 15/16 1/8 3 Invest cert Ned. 97 1/8 97 1/2 97 7/16 3/16 3 Ned. 62 97 3/4 .99 13/16 99 3/4 1 13/16 6 Woningbouw 111 13/16 112 112 1/16 Amsterdam Rubber 92 99 1/2 96 1/2 '1 1/2 H.V.A. 149 158 153 1/8 3 3/8 Alg. Kunstzijde Unie 343 1/2 368 1/4 349 1/8 15 1/2 Ver. Deli Mijen 174.50 184.50 177.50 Van Gelder Zonen 234 245 234 16 Muller 303 1/2 310 1/4 305 21 Kon. Ned. Hoogovens 495 530 509 1/2 5 1/2 Ned. Kabelfabriek 394 400 394 16 Fhilips 613 1/2 652 633 15 Unilever 564 592 1/2 568 1/4 16 5/8 Wilton - Feijenoord 202 221 1/2 205 1/4 5 3/4 Kon. Petroleum 160 164 160.65 3.75 K.L.M. 122 127 123.50 3.50 Holl. Amerika Lijn 158 1/2 162 3/4 159 3 34 Kon. Ned. Stoomboot Mij 150 155 1/2 150 1/4 4 3/8 Van Ommeren 242 249 3/4 245 1/2 1/2 Ned. Scheepvaart Unie 138 1/2 141 1/4 139 3/4 3/4 Omzetten vorige week def. aand. 24.869.475 obl. 16.329.679 Omzetten deze week voorl. aand. 19.586.918 obl. 13.946.963 dit aan de zaak niets, want zondag vóór Sint-Jan is de Bredase Sacra mentsdag. Zo durven wij een beroep doen op alle goedwillenden van Breda en om geving en hen uit te nodigen om deel te nemen aan onze Stille Om gang van dit jaar, op zondag 21 juni, vanaf 's morgens 5 uur. De intentie waarvoor wij bidden: ,,In de vroege zomermorgen gaan wij belijdend en stil biddend door de lege straten der binnenstad, op dat Christus worde aanvaard, in gelovige overtuiging, ook in de eucharistie, ook in Breda." Diep christelijke overtuiging van de door Christus geopenbaarde waar heid en van de sublieme verheven heid van het hoogwaardig Sacra ment, dat zij de kracht van onze Bredase Sacramentsdag. Velen zijn genodigd; wij hebben het accent durven leggen op de jeugd, en wij geloven in de jeugd, dat de aangegeven intentie hun iets te zeggen heeft, aanspreekt, dat zy in gelovige overtuiging Christus in de eucharistie bewust wil aan vaarden. P. H. J. OOMEN, Moderator. (Advertentie) FYE Indonesische minister van bm- tenlandse zaken. dr. Soebandrio is een handig man. Hij begrijpt wel, dat hij in Brussel niet met anti-Ne derlandse praatjes moet aankomen en daarom heeft hij daar gezégd, dat de verhouding Den HaagDja karta tekenen van verbetering toont. Waarin die tekenen bestaan, vertelde hij niet. De discrimineren de nationalisaties in Indonesië du ren voort. De eis tot afstand van West-Irian blijft onverkort. Er is geen enkele aanwijzing, dat er weer normale diplomatieke contacten ontstaan tussen Indonesië en Neder land. Van het nieuwe Nederlandse kabinet valt ook niet te verwach ten dat het de kwestie-Nieuw-Gui- nea op een internationale of een an dere helling wil zetten. Indonesië is wel genoopt onder Amerikaanse en Britse druk te verklaren, dat het geen geweld van wapenen zal gebruiken om Nieuw-Guinea in be zit te krijgen, maar anders had het ook eenzijdig wapenen moeten be stellen in communistische landen, wat zijn ernstige bezwaren heeft. Alles bij elkaar ligt men aan bei de kanten nog in dezelfde diploma tieke loopgraven. Waarin steekt dan de verbetering? Over één maand zouden de tech nische departementen van verkeer in de twee landen de regeling voor Terneuzen aan Buitenlandse Zaken in Brussel en Den Haag kunnen overmaken om een ontwerpverdrag op te stellen. De Nederlandse Wa terstaat heeft een voorontwerp ge maakt voor de bouw van drie slui zen te Terneuzen, waaronder een sluis voor de binnenvaart. De af metingen van die sluizen zijn gro ter dan die welke in het verslag van Van Cauwelaert-Steenberghe waren voorzien. De kostenverdeling tussen België en Nederland werd bepaald op resp. 80 en 20 procent. In Zeeuwsch-Vlaanderen komt intussen ongerustheid tot uiting aangaande de voorzieningen betref fende de spoorwegfaciliteiten voor Terneuzen en de hoogte der haven gelden. Het is te hopen, dat men in Den Haag tijdens de slotfase der onderhandelingen daaraan nog bij zondere aandacht wijdt. Het ziet er in ieder geval naar uit, dat de reeds veelvuldig gedane aan kondigingen tot de realisatie van plannen zullen leiden. Na de Stop van Ternayen is dan de tweede gro te kwestie op het gebied van de Belgisch-Nederlandse waterwegen aan een oplossing toe. Nu nog Schel- de-Rijn. Binnenkort krijgt minister Wigny van de Belgische ministerraad op dracht om de onderhandelingen daaromtrent te hervatten. We ge loven, dat de elementen voor een verantwoorde oplossing gereed lig gen. Op de eerste zaterdagavond, dat de AVRO-TV-sectie het zonder Mies Bouwman moet stellen, heeft zij zich verzekerd van de medewerking van choreograaf Hans van Manen en ,,Fanfare"-dirigent Albert Mol, die in laatstgenoemde Nederlandse speel film bewees over veelzijdige kwalitei ten te beschikken. Zij samen schre ven Divertissement voor zes", een dansprogramma met één thema, dat echter in verschillende stijlen wordt uitgevoerd en waarin Albert Mol alle gelegenheid krijgt zijn acrobatisch kunnen te tonen. Dit echte kijkspel begint om 8.20 uur en wordt na een film over het Berlijnse filmfestival en de actualiteitenrubriek vervolgd met ,,'n zomeravond in Zandvoort", een variété, waaraan voor het meren deel buitenlandse artiesten medewer ken. Onder hen bevindt zich Conny Froboess, het Duitse zangeresje, dat ,,Ein Badehose" tot een schlager maakte en het Engelse komische duo Max en Harry Nesbitt, die voor het eerst op Europa's vasteland optreden. De half-Pool Tijs Chanowski regis seert dit programma in hote] Bouwes België: De Vlaamse televisie re- layeert beide amusementsprogram ma's van de AVRO. Van 9 tot half 10 draait het feuilleton Highway Patrol'' en na afloop van het Neder landse deel neemt men de Eurovisie reportage over van het Festival van het Napolitaanse lied. Om 9.45 uur morgenochtend komt de KRO in het beeld voor een direc te uitzending van de H. Mis, die door mgr. Bekkers, coadjutor van Den Bosch, wordt opgedragen te Overas- selt ter gelegenheid van de nationale koempoelan van Katholieke Verken ners aldaar. Mgr. Bekkers verzorgt ook de prëdikatie. Na de H. Mis spreekt Joop Reinboud met hoofdaal moezenier J. v. d. Meulen. met hoofd commissaris mr, F, I. janssens en twee koempoelandeelnemers. Het scherm is morgenavond aan de NCRV, die een telerecording uit zendt van het spel ..Tobias en de Engel", naar oude bekende gegevens bewerkt door James Bridie. De mu ziekinstrumenten in dit exotische spel worden bespeeld door Willy Lange- straat. de hoofdrollen zijn in handen van Winnifred Bosboom en Johan Walhain. Ds. A. C. D. van de Bosch uit Ginneken houdt de dagsluiting. Om 10 uur volgt in een gezamenlijk programma Sport in Beeld". België: De Vlaamse TV geeft van middag om even voor 5 uur een Eu rovisiereportage van de keurturn- wedstrijden Duitsland-Zwitserland te Frankfurt. Het avondprogramma ver meldt de eerste eigen en naar hem genoemde show van Toni Co.rsari, die een groot stel medewerkers uit het lichte genre heeft aangetrokken. Zijn show wordt om half 10 vervolgd door een van Donna Reed. Om 10.15 uur draait weer een filmreportage van een beroemde bokswedstrijd, dit maal van het gevecht tussen Rocky Graziano en Tony Janiro (1950). (Advertentie) De Bank voor Brabant In het KRO-programma van van avond zal men tevergeefs zoeken naar de ..Tierelantijnen". Die hebben plaats gemaakt voor zomerse pro gramma's. zoals „Even uitblazen", dat om 8.35 uur begint en een gro tendeels muzikaal allerlei is. aange vuld met enkele actuele reportages en conférences, dit alles samenge steld in samenwerking met de KAB. Om half 10. aansluitend daarop, volgt een amusementsprogramma ter vie ring van het tienjarig bestaan van de Katholieke Nationale Bond voor EHBO, Aan deze uitzending, waar in „De pleisterquiz" is opgenomen onder leiding van Truusje Koopmans en Jan Blaaser, wordt ook medewer king verleend door newcomer Rudy Carrell, Maria Zamora Willy Albert! en Jules de Corte. Dc Vara geeft een zomerpromena- deconcert om 8.35 uur en laat Karin Kraaykamp en Jan Borkus om half 10 de klok 20 jaar terugzetten in „Hoe was dat ook weer Het programma van de KRO volgt de vaste lijn: cabaret ..Wegwijs", belcanto, een toespraak van de heer J. M. Peters en het luisterspel „De werkers van het elfde uur", waarin men ditmaal beelden krijgt uit het Parijs kort na de eerste wereldoor log: een stad. die aarzelt tussen mo dernisme en conservatisme. Om 10.15 uur concerteert Frivoletta m.m.v. de Limbra Zusjes. Het AVRO-programma is voor 90 percent muzikaal. Van 9.50 tot 10.20 kan men luisteren naar De Zaaiers en Mieke Telkamp. Tevoren, om even over half 10 spreekt Jan Brusse over het leven in Frankrijk Sport: Hilversum 2: 9, 4.30, 6 uur. pjatk-ié

de Stem | 1959 | | pagina 3