De Gaulle uitgedaagd door Ned. Tour- ploeg (8) definitief de vakbonden Ministers gaan volgende week naar huis „En tóch staken de Spoorwegen Hitte maakt dorstig Gevaar voor fatale kettingreactie Verkeersheertjes ..Geneve loopt af Utrechtse garagewacht neergeschoten NAPOLITANEN KREGEN WAAR VOOR HUN GELD Toren-unit viel om in stationshal Maastricht Gelukkig geen slachtoffers REMBRANDT ONTDEKT IN LONDEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Wijziging van dienstplichtwet vertraagd Debré maant tot rust Polilie in Italië haalt stakende zeelui van boord BOMEXPLOSIE OP STATION TE BOSTON S. v. d. A. gaf aandacht aan loonvorming Droog en zonnig GEDREVEN DOOR RASSENHAAT.... Songfestival werd formele veldslag Schel de-Rijn Gesprek gaat beginnen 99e JAARGANG No. 23086 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes. mr H. M. L, de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westen de Bureaus: Breda Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 13 JUNI 1959 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, f 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderliike edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) De sportcommissie van de K.N.W.U. heeft in overleg met Klaas Buchly de volgende acht renners definitief aangewezen om samen met de Ltfxemburgers in een gecombineerde ploeg aan de Tour de France deel te ne men: Martin van der Borgh, Piet Damen, Piet van Est, Piet de Jongh, Daan de Groot, Jaap Kersten, Bram Kool en Gerrit Voorting. Indien Nederland met negen man zal mogen starten de K.N.W.U. acht het waarschijn lijk, dat Bolzan niet aan de Ronde zal deelnemen wordt Piet van den Brekel aan het achttal toegevoegd. Luxemburg is in de Ne-Lux- equipe vertegenwoordigd door Charlie Gaul, Marcel Ernzer, Jampie Schmitz en eventueel Aldo Bolzan. (Van onze Haagse correspondent) De openbare behandeling van liet wetsontwerp wijziging dienstplicht wet in de Tweede Kamer zal waar schijnlijk opnieuw enige tijd moeten worden uitgesteld. Het ontwerp houdt in, dat de dienstplichtigen van de landmacht naar Nieuw-Guinea en de West kunnen worden uitgezonden, zonder hun uitdrukkelijke toestem ming. In 1956 is voor dit doel reeds de grondwet gewijzigd, maar de even eens noodzakelijke wijziging van de dienstplicht bleef achterwege. De socialisten hebben inmiddels bezwa ren gemaakt tegen het nieuwe wets ontwerp, dat nog door minister Staf is ingediend. Nu de schriftelijke voorbereiding van de behandeling bijna was voltooid en de Kamer het ontwerp reeds op de agenda voor openbare behandeling had gezet, heb ben zij verzocht om opnieuw nadere inlichtingen aan de minister te vra gen. Hoewel er in de Kamer een rui me meerderheid is, die het regerings voorstel steunt, verwacht men toch, dat de behandeling nu enige tijd zal moeten worden uitgesteld. De spanning tussen tie Franse regering en de arbeiders, die de laatste tijd steeds meer is loegespits't door het ver- soberingsprograni van De Gaulle, dreigt let een uitbarsting te komen. De katholieke, socialistische en communistische vakbonden namelijk houden vast aan hun stakingsparool voor de spoorwegmensen, die dinsdag a.s. het werk acht uur lang willen neerleggen. Dit ondanks hel feil, dal de regering heeft gedreigd, de spoorwegen te zuilen „overne- Als premier Debré zijn dreigement ten uitvoer brengt, bete kent dit, dat de spoormannen onderworpen zullen worden aan de militaire wetten en bij deelname aan de staking krijgstuch- telijk gestraft kunnen worden. parool vasthouden, hebben ook overal elders in het Franse ver- voers- en industriewezen een geduchte macht. Het zijn de door de communisten geleide C.G.T., de katholieke C.F.T.C. en de so cialistische F.O. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat door de stakingsactie bij de spoorwe gen een kettingreactie wordt ingezet. Het parool voor dinsdag heeft betrek- HET TWEEDE Kamerlid de heer van Meel heeft de regering vragen gesteld, die kritiek inhouden op het doordraaien van nieuwe haring. Hij verzoekt de betreffende ministers te helpen bevorderen dat geen goed volksvoedsel op deze manier verlo ren gaat. ZEVENTIEN Westeuropese landen hebben afgesproken, dat er geen mensen beneden achttien jaar mo gen werken in bedrijven, waar zij aan stralingsgevaar bloot staan. EEN VOORSTEL om de dienstplicht van 18 tot 12 maanden te bekorten zal door de Italiaanse regering (met enige tegenzin) in overweging wor- d' genomen. GROTE SCHADE is aan Franse olie installaties in de Sahara aangericht door een zandstorm, die snelheden van 145 km per uur had. KLAAS VISSER, eerste kapitein op de Willem Barendsz en ereburger van Schiermonnikoog, is gisteren in het ziekenhuis te Leeuwarden op 67- jarige leeftijd overleden. ENKELE GEBIEDEN in China heb ben zwaar te lijden gehad van hagel, regen en overstromingen. Een groot deel van de oogst werd vernield. FERHAT ABBAS, premier van de ..vrije Algerijnse regering" heeft zich bereid verklaard tot vredesonderhan delingen met Frankrijk die dan in een neutuaal land zouden moeten worden gehouden. Een aantal andere vakverenigingen zoals de bond 'van chauffeurs op de lange afstand, grondpersoneel van ..Air France", het trampersoneel in Marseille en de bonden van metaal- en bouwvakarbeiders, hebben meege deeld, dat zij dinsdag a.s. eveneens in staking zullen gaan, dit uit sym pathie met de eisen van het spoor wegpersoneel. Debré heeft vrijdagavond alsnog getracht de spoormannen van hun stakingsplan te doen afzien. De 300.000 arbeiders die het gezag van do Gaulle uitdagen, vormen de best georganiseerde groep werknemers in Frankrijk. Zij vormden ook de rug- gegraat van de verzetsbeweging in de tweede wereldoorlog. Premier Debré heeft hen hier aan herinnerd in het beroep, dat hij op hun patriottisme deed. De drie bonden van spoorweg personeel, die aan het stakings- Het stakende deel van de beman ning van het Italiaanse passagiers schip „Federico" is vrijdagochtend door de politie in Genua van boord gehaald. Het gaat om 190 van de 290 man. Het schip is een van de grootste Italiaanse lijnboten (23.000 ton). De Italiaanse zeelieden staken al vier dagen, waar ter wereld zij zich ook bevinden. king op een staking, die deel uit maakt van een serie van acht-uurs- stakingen. Vervoersstakingen op dit moment zijn vooral zeer nadelig voor het toeristenverkeer, dat nu immers op gang begint te komen en een waardevolle deviezenbron vormt voor het land. Debré verklaarde vrijdagavond in zijn toespraak voor radio en televisie dat de komende week wel eens be slissend kan zijn voor de toekomst van Frankrijk. ,.De regering kan zich niet neer leggen bij een tactiek die dodelijk is voor het welzijn van het Franse volk" zei hij. Slechts bijzonder ernstige oorza ken zouden kunnen leiden tot een sta king van overheidspersoneel. Die zijn er nu niet en dat weet iedereen heel goed. Laat niemand dan ook reke nen op nonchalance van de zijde van de regering. Debré legde er voorts nogmaals de nadruk op, dat de regering vastbe sloten blijft om inflatie te voorkomen. ..De regering heeft de plicht te on derstrepen, dat het tot nu toe be haalde succes nog maar een begin is. Frankrijk heeft zo lang te lijden gehad van de inflatie, dat het er niet binnen een tijdsbestek van zes maan den boven op kan komen. Het eco nomische herste] eist een stabiele toestand", aldus de premier. In een bagagekluis op een perron van de Bostonjse bovengrondse spoor weg is donderdagavond een bom ont ploft. Het bleek, bij een onderzoek dat de politie in de ravage heeft in gesteld, een tijdbom te zijn, die elektrisch ontstoken is. Drie personen werden bij de ont ploffing ernstig gewond, 35 anderen kregen lichtere wonden. Het station kreeg zware schade. De helse ma chine explodeerde op het moment dat een trein het station binnenreed. Wel licht is dit de bedoeling geweest van de man die de bom gelegd heeft. Er werd een enorme ravage aange richt, tientallen mensen raakten on der het puin, de wachtkamer waar de bagagekluis dichtbij stond werd volkomen geruïneerd. In de wijde omtrek vlogen ruiten stuk. De politie vermoedt dat een kort geleden uit een tehuis voor geestes zieken ontsnapte man, die al eerder bomaanslagen heeft gepleegd, de da der is. In dit nummer vindt U DE UITSLAG van onze GROTE PINKSTER- PRIJSVRAAG Overeenkomstig de met de rege ring op 6 juni j.l. gemaakte afspraak heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid vrijdag uitvoerig aan dacht geschonken aan de door de re gering voorgestelde uitgangspunten voor de invoering van een gediffe rentieerde loonvorming. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid zal begin volgende week een aantal op merkingen over bedoelde uitgangs punten ter kennis van de regering brengen, opdat zij hiermede rekening kan houden bij het opstellen van de door haar toegezegde nota aan dB Tweede Kamer. De commissie van Buitenlandse Zaken van de Amerikaanse Senaat heeft donderdag de eerste stap ge daan om een einde te maken aan gratis hulp aan het buitenland. Zij heeft in een amendement op een wets ontwerp de regering opgedragen, vol gend jaar een program op te stellen voor geleidelijke vermindering van de hulp aan het buitenland in de vorm van giften. Het is de bedoeling dat op den duur alleen nog leningen aan het buitenland worden verstrekt. Met bewonderenswaardige on verstoorbaarheid schonk deze Zeeuwse boerin de brandweer mannen een glaasje bier in, die het vuur poogden te blussen dat de schuur bij haar woonhuis in een geblakerde puinhoop veranderde... Het gebeurde in Koudekerke, aan de Biggekerksestraat. De schuur was eigendom van de landbouwer Wielemaker. Het Het vuur kreeg waarschijnlijk zijn kans, doordat kinderen van 7 en 5 jaar met lucifers hadden gespeeld. PURMEREND gaat volgend jaar, bij gelegenheid van zijn 50-jarig bestaan een „schrikkeljarigen-reüme" hou den. Reeds 150 gegadigden voor de- Zp bijeenkomst hebben zich opgege ven. Vrijdagmorgen omstreeks elf uur is in de stationshal te Maastricht een der toren-units van de chemische en mechanische stofbestrydingsonderne- ming te Amsterdam, die in de sta tionshal staan opgesteld met het oog op het reinigen van de plafonds en de bogen, omgevallen. De slag van de val der metalen torenconstructie deed aan een don derslag denken. Het ongeveer twaalf meter hoge gevaarte, dat binnen een afgezette ruimte voor de kaartjes loketten stond, is dwars door de hal op het inlichtingenkantoor van de Nederlandse Spoorwegen terecht ge komen, waar de dienstdoende infor- matrice uiteraard de schrik van haar leven kreeg, evenals de jongeman J. Otten uit Maastricht, die op de tweede sectie stond van de vijf die in deze unit opgestapeld zijn. Hij liet zich met het aanvankelijk langzaam hellende gevaarte meegaan en pas toen de toren via een van de grote kroonluchters in de hal tegen de muur en op het houten inlichtingenkantoor tje terecht kwam en in drie stukken brak, liet hij zich, gelukkig van slechts enkele meters hoogte, vallen. Hij kwam er met enkele kneuzingen af. De Amsterdammer Wim Ridder, die aan de voet van de toren stond, toen hij deze wilde verplaatsen, kreeg een lichte shock. Deskundigen van de arbeidsinspectie te Maastricht en de politierecherche stellen een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk, kunnen hervatten. Hoewel de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Grote Vier vrijdag de dreigende crisis in de Geneefse conferentie al thans tijdelijk hebben weten af te wenden en maandag opnieuw in besloten zitting bijeen zullen komen, meent men toch uit en kele aanwijzingen te kunnen op maken dat de conferentie haar laatste week ingaat. Het inge schakelde V.N.-personeel te Ge- nève is reeds aangezegd dat het na de volgende 1 week vrijdag zijn gewone werkzaamheden zal Een 49-jarige Utrechtse garage- wacht, de heer J. Nederhof, is gisternacht met een pistool neer geschoten. Hij is met zeven darmperforaties naar het St.-Antoniusziekenhuis overgebracht. De Utrechtse re cherche heeft hem nog niet kun nen horen. Het enige wat het slachtoffer, vader van zes kin deren. nog zeggen kon, was dat i„,V.erwachting van het K.N.M.I. *ÜnaA0n5 °PRemaakt vrijdag- J «vpl F-15 uur: Drong en we(Tend zonnig, met zwakke i t 1°. "?at,?e wind tussen noord cn noordoost. Dezelfde middagtem- peraturen als gisteren of iets hn- gere. G e™'at:hting van het Belgisch J Weerkundig Instituut: Mooi en f zonnig. Lichte wind uit het t noordoosten. Iets warmer. t I Vandaag: zon onder 21.00 uur, maï1,nop 11,15 uur- Morgen: zon op 4.„0 uur, maan onder 0.44 uur J j onder 21.01 uur, maan op t 11.45 uur. Maandag: znn op 4.19 uur, maan onder 1.11 uur. Bij de Eiffeltoren in Parijs is de nationale finale gehouden van een veilig-verkeerswedstrijd. de „Coupe de France Interpistes" van de Franse vereniging voor veilig verkeer. In deze wed strijden wordt de jeugd op aan trekkelijke wijze bekendgemaakt met de regels van het verkeer. Het Londense Labourblad Daily Herald" heeft vrijdag gemeld, dat een groep blanke extremisten in Lon den, die een ..Liga voor de verdedi ging der blanken" hebben gevormd, in het district Notting Hill een pam flet verspreidt, waarin gesuggereerd wordt dat de onlangs vermoorde Westindiër Kelso Cochrane wellicht is gedood „om de blanken van Not ting Hill" in diskrediet te brengen. Een uiterst gemene insinuatie... De ..Daily Herald" eist verbod van het pamflet. Het songfestival van Napels is de eerste avond uitgelopen op een knallende mislukking, een niet onbezielde vechtpartij tussen componisten en jury leden en een slapeloze nacht voor vele deelnemers. Al lang voordat het festival be gon, was er deining over. De pers vereniging van Napels had het op touw gezet, en de Italiaanse com ponisten waren er gauw achter, dat van de 20 ingezonden liedjes er 8 door journalisten geschreven wa ren. Domenico Modugno. die van ..Volare", protesteerde forto voce, dat zangers geen zelfgecomponeer de liedjes mochten brengen en croonsters kwamen klagen dat zij voor crooners geschreven songs moesten zingen. Want men laat een net meisje toch niet uitschreeuwen dat zij 's nachts over de trottoirs slentert! In de espressobars van Napels raakten eomponisten handgemeen over de merites van hun songs en een fout in de kaartverkoop werd al even hoog opgenomen. De organisatotren riepen uit de duizend toeschouwers bovendien een jury van 42. inplaats van 30 man op, zoals aanvankelijk bekend was gemaakt. Enfintoen tenslotte vijf lied jes uitgekozen waren, gaf het pu bliek blijk een eigen mening te be zitten, „Schifo. Schifo", kreet men, hetgeen zich laat vertalen als wal gelijk. Enzo Gianni, een componist, stormde het podium op en kletste festivalpresident Adriano Falvo in het gezicht. Een journalist, die auteur was van twee der uitgekozen vijf songs, kreeg een uppercut te incasseren cn een nerveuze zanger wierp zich in de strijd met de kreet: ..Volgende keer zullen we je leren een festival te organiseren". Op dat moment schakelde de Ita liaanse televisie zijn camera's in het lestivalpaieis maar uit. zijn aanvaller gemaskerd was, blond haar had en vier schoten op hem heeft gelost. De heer Nederhof was achter in de garage aan het werk, toen de scho ten vielen. Hij kon nog naar de ben zinepomp voor aan de weg strompe len. waar hij werd ontdekt door een toevallig passerende kennis. Deze waarschuwde ogenblikkelijk de poli tie en de g.g.d. De toestand van de heer Nederhof is ernstig, hij is di rect na zijn aankomst in het zieken huis geopereerd. De aanvaller is de garage aan de achterzijde binnengedrongen. De politiespeurhond Neiiy heeft zijn spoor kunnen volgen tot aan de Weg der Verenigde Naties. Over de iden titeit van de dader verkeert de re cherche nog in het onzekere. Gis terenochtend heeft men in de garage twee pistoolhulzen gevonden. Hieruit bleek, dat de heer Nederhof met een 7-65 kaliber automatisch pistool is neergeschoten. Uit de garage wordt niets vermist. De Belgische minister Wigny zal op korte termijn onderhandelingen met de Nederlandse regering gaan voeren over de Schelde-Rijnverbin- ding en over de kwesties van we derzijds belang, die samenhangen met de uitvoering van het Delta plan. Dit besluit is gisteren genomen in de Belgische ministerraad. Op de voltallige vergadering van vrijdag, die drie uren duurde, heeft de Rus Gromiko op verzoek van zijn Amerikaanse ambtgenoot Herter zijn uitleg van de Russische voorstellen herhaald en verzekerd dat Rusland er „geenszins een ultimatum of dic taat mee in de zin had". Het was slechts een basisvoorstel voor onder handelingen, zei hij. De westelijke ministers lieten echter opnieuw dui delijk uitkomen, dat de jongste Rus sische voorstellen onaanvaardbaar zijn. In Amerikaanse kringen was men van mening, dat Gromiko zelf het einde van de huidige conferentie aan kondigde, toen hij sprak over een top conferentie. Hij poogde te stellen, dat ieder die geen topconferentie wenste een vijand van de vrede is. In een officiële verklaring, uitgege ven na besprekingen tussen burge meester Brandt van Berlijn en de westelijke ministers, staat dat de mi nisters hun verantwoordelijkheid te genover de Berlijnse bevolking op de Geneefse conferentie zwaar hebben laten wegen. Zij hadden Brandt voorts van hun bezorgdheid doen blij- wen over het houden van de presi dentsverkiezingen in West-Berlijn, juist op een ogenblik waarop zij de toekomst van de stad met de Rus sen bespreken. Een schildery dat nimmer een ko per kon vinden, is thans door de Ne derlandse kunsthandelaar Daan Ce- vat erkend als een echte Rembrandt. Het schilderij, een zelfportret van 24 bij 20 cm. werd twee weken gele den aan Sotheby's veilingzalen ten verkoop aangeboden door een onder wijzer uit Glasgow, in wiens familie het schilderij jarenlang was behan deld als een namaak-Rembrandt. Het doek werd een keer ten ver koop aangeboden, maar niemand deed er een bod op. Het werd tenslotte gekocht door een zekere Leslie Hand. namens een onbekende koper, voor 1.700 pond sterling, ongeveer 17.000 gulden. Hand stelde het schilderij ter be schikking van de restaurateur Tho mas Wickens, die twee lagen vernis en enkele overgeschilderde gedeelten verwijderde. ..De curieuze afwezigheid van om lijning rond de ogen bewijst dat het een Rembrandt is", stelde Wickens vast. De Nederlandse kunsthandelaar Ce- vat die in Londen werkzaam is, be tuigde na zorgvuldige bestudering zijn instemming. De onbekende ko per is thans de bezitter van een schilderij dat meer dan 200.000 gul den waard is. terwijl hij slechts een tiende van het bedrag hoefde neer te tellen.

de Stem | 1959 | | pagina 1