MICHEUN eura STEM-FEUILLETON Genève vastgelopen? Zwart o 1958 was toeristisch gunstig jaar TV-RADI O'TV-RADIO'TV' p Wit Bijeenkomst voor burgemeesters over radio-activiteit ontharing depilan Relletjes in Buenos Aires Deze week in het buitenland Tekenen van Westerse verdeeldheid i Méér KILOMETERS SOEPEL VEILIG O Jaarverslag A.N.VV g|^rSvooTl5,^rPorS^r°rA^r Vier boeren door bliksem gedood Dreigende staking Britse drukkers Duiker redl camera van studente Jood vfioocj meel ZONDER HINDERLIJKE GEUR DE MODERNE, SNELLE ONTHARING MILD EN VEILIG; MET DIEPTEWERKING Onderscheidingen voor oud-ministers DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 JUNI 1959 F)E ministersconferentie te Genève is deze week opnieuw vastgelo pen, nadat Gromyko een Russisch voorstel omtrent West-Berlijn had ingediend, dat voor het Westen ge heel onaanvaardbaar bleek. Alsof het een belangrijke Sovjet-concessie gold, kwam de Russische minister met'de aanbieding, dat de Weste lijke mogendheden hun rechten in West-Berlijn nog een jaar lang zou den mogen behouden. Intussen zouden Oost- en West-Duitsland dan moeten confereren over de Duit se hereniging en overeenstemming moeten bereiken over een Duits vredesverdrag. Het Westen zou zijn strijdkrachten in West-Berlijn tot een symbolisch aantal verminderen; in dit verband werd zelfs van „een peloton" gesproken: alle „vijandige" propaganda tegen Oost-Duitsland moest worden stopgezet en het Wes ten moest beloven geen raketten of atoomwapens in West-Berlijn on der te brengen. Wanneer niet op dit edelmoedig aanbod van Rusland werd ingegaan, zou de Sovjet-Urne gedwongen zijn een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland te sluiten, zo moet Gromyko hebben verklaard LJTERMEE was het bij alle ups en 1 1 downs te Genève no>g in stand gehouden optimisme weer in pessi misme verkeerd. Men was verder van het doel geraakt dan tevoren, want aanvankelijk had Gromyko nog de Westerse rechten in West-Berlijn erkend, nu stelde hij daarvoor een tijdslimiet en zo was ook opnieuw de factor van het ultimatum komen onduiken in de besprekingen, wel ke voor het Westen onverteerbaar is. Natuurlijk werd het Russische voorstel, dat merkwaardigerwijs di rect na het „geslaagde" bezoek der Onstduitse ministers aan Moskou werd gedaan, door het Westen ver worpen. Maar' daarmee scheen dan ook het eind van de conferentie in zicht. Zo ver kwam het echter ook nu nog niet. De Russen lieten verlui den. dat zij toch eigeijlijk geen ulti matum hadden willen stellen en de Westersen ook nog wel twee jaar, desnoods drie jaar in West-Rerliin wilden laten blijyen De Amerikaan se staatssecretaris Her' -r nam een tweegesprek op met Gromyko, waarna de Westelijke ministers sa men nog eens in beraad gingen. Het naaste doel scheen nu tiidwinst. eventueel door een verdaging van de conferentie. Intussen konden dan deskundigen onderzoeken, of er nog een basis voor voortzetting der be sprekingen aanwezig was en het bezoek van de Amerikaanse vice- president Nixon aan Moskou zou wellicht ontsnapping brengen. Maar de Rpsson gevoelden niets voor een verwijzing d»r problemen naar ambtelijke experts van lagere rang. Als de onderhandelingen naar and"r niveau moesten worden ver legd. dan niet naar beneden, maar naar boven, naar een topconferentie. Zij hebben die topconferentie blijk baar met hun laatste onaanvaard baar voorstel ook nog menen te for ceren, terwijl zij daarmee toch ver der uit het zicht verdween, omdat het Westen, met name president Eisenhower uitdrukkelijk heeft ge steld, dat de Geneefse conferentie eerst enig resultaat moet hebben op geleverd, dat de topconferentie wet tigt. De verdaging der ministerscon-- ferentie gaat nu niet door, zoals Herter heeft verklaard. De bespre kingen worden toch voortgezet, maar met dien verstande, dat het Westen de eerstkomende dagen als beslissend beschouwt. {-JET onbevredigend verloop der Geneefse onderhandelingen gaf intussen nog aanleiding tot een voorbijgaande crisis in West-Duits land, waar bondskanselier Aden auer zijn kandidatuur voor het bondspresidentschap introk fen be sloot als kanselier aan te blijven. Minister Erhard vooral, die hem in zijn tegenwoordige functie zou zijn opgevolgd, was daarover ontevre den, omdat dit besluit een denigra- tie van zijn persoon scheen in te houden. Bij Erhards terugkeer van een bezoek aan Washington scheen daarom een ernstige botsing tussen Erhard en Adenauer de Westduitse politiek te gaan schokken, maar een volledig amende honorable van de minister door de bondskanselier heeft dit voorkomen. De regering en zijn partij blijven Adenauer steu nen. die nu aanblijft als kanselier, omdat hij dit met het oog op de dood van Dulles en de kritieke si tuatie in Genève voor de continu- iteit der Westduitse politiek thans het beste en noodzakelijk acht. MOG een andere minder gelukkige verwikkeling dreigde de positie van Het Westen te verzwakken door de Franse eis van medezegeenschap over het beheer van in Frankrijk opgeslagen kernwapens van de NAVO. De NAVO-opperbevelheb- ber, géneraal Norstad overwoog in verband daarmee de in Frankrijk gestationeerde Amerikaanse bom menwerpers naar elders over te plaatsen. Over deze Franse eis, in de lijn van andere verlangens, die aan de Franse „grandeur" nieuwe gestalte 'moesten geven, wordt in tussen nog van gedachten gewisseld. De aanspraak van Parijs lijkt wei nig gemotiveerd en kwam nu wel zeer ongelegen, maar zij heeft tóch nog geen afbreuk gedaan aan de eensgezinde houding van het Wes ten tegenover Rusland te Genève. Het is te hopen, dat deze eensge zindheid thans in het kritieke sta dium der conferentie even hecht zal blijven. (Advertentie) V-XrE; -l -e X 'e. Als u snél rijdt... Als u véél rijdt... P Voor normaal gebruik 2 profieltypen m®t of zonder binnenband met wit zijvlak of in zwart RAADPLEEG UW HANDELAAR MICHELiN De Nederlandse kwaliteitsband gefabriceerd te 's-Hertogenbosch KEUS In Marion heeft de heer D. H. Smith verklaard, dat hij bij de eerstvolgende verkiezingen voor de volksvertegemboordi- S ging kandidaat zal zijn. Smith vertelde nog niet besloten te hebben of hij Republikeins dan wel Democratisch afgevaar- J digde wil worden. Dat moet hij nog eventjes bekijken. pen om de minister van luchtvaart op te bellen met de vraag: „Hebben wij u ook wakker gemaakt?" Gebrek Een studiegroep in fle Engelse stad Stockton die zich bezighoudt met be studering van niet nader geïdenti ficeerde vliegende voorwerpen, heeft besloten voortaan maar een maal per maand in plaats van om de twee weken bijeen te komen. Reden: Gebrek aan niet nader ge- identificeerde vliegende voorwerpen. Ontdekking I)e heer Joe Payer werd pas ge leden aangesteld als politieman ie Koinensky. De eerste dag de beste ontdekte hji tussen de rapporten een bijzonder interessant exemplaar. Het bevatte de gegevens van een bank overval, die hij kort tevoren zelf bad gepleegd. Iemand anders ontdekte het echter ook, zodat onze Joe thans in de gevangenis zucht. T egenstand De Pan American World Airways zullen geen toestemming krijgen voor een nachtvlucht van Engeland naar Amerika. De Engelse autoriteiten ba seerden hun besluit onder meer op de overweging, dat de burgers van Longford anders zeer onvriendelijk zouden worden. Daar zou het toestel iedere nacht om precies half twee, onmiddellijk na de start, over ko men razen. De "mensen in Longfopd kondigden aan, dat ze dan wel wis ten. wat ze doen zouden. Ze zouden op dat tijdstip allen de telefoon grij- ,,Tk vond het geld waar je gezegd had het te hebben verstopt." 4 In het financiële centrum van Buenos Aires is het tot ernstige rel letjes gekomen tussen stakende bankbedienden en werkwilligen. Po litie met traangas en eenheden van het leger traden krachtig op: 75 personên werden gearresteerd. De bankbedienden die reeds 57 dagen in staking zijn drongen en kele banken binnen en staken alle papieren waarop zij de hand konden leggen in brand. Zij werden na felle gevechten verdreven. (Advertentie) Voor de burgemeesters van de 125 grootste gemeenten in Nederland en voor een aantal top-functionarissen bij de Nederlandse opsporingsdien sten zal op 17 juni a.s. een speciale voorlichtingsbijeenkomst worden ge houden over de problemen rond het gebruik van radio-activiteit in vre destijd. Het is de bedoeling dat de functionarissen op die dag een alge meen inzicht wordt gegeven in deze problemen, speciaal met betrekking tot de openbare orde en veiligheid en met betrekking tot de volksge zondheid. De bijeenkomst zal worden gehou den in het Paleis Raadhuis te Til burg. Daar zullen o.a. inleidingen worden gehouden door de directeur- generaal voor de volksgezondheid in Nederland, prof. dr. P. Muntendam, die zal spreken over „Volksgezond heidsaspecten van de radioactivi teit." Voorts door de algemeen di recteur van het rijksinstituut voor de volksgezondheid te Utrecht, dr. J. Spaander, die zal spreken over „Ra dioactiviteit en openbare orde en veiligheid" en door de directeur van Babywas gezinswas grote was kleine was fijne was... de wast en droogt voor UI Draai alleen de knop om, RONDO doet de restl Imp. «OM Nederland: 618R. TIMMERMANS toteel Ml "eel. W. M7M-JM B «t—M In 1958 bleef het buitenlands toeristisch bezoek zich, mede onder invloed van de Expo, gunstig ontwikkelen. Dit consta teert de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer in haar jaarverslag 1958. De politiek-economische ont wikkeling in Frankrijk bleek een rem op het bezoek aan ons 'and, doch het vereenvoudigen van grensfaciliteiten stimuleer de ander bezoek. Het aantal overnachtingne steeg ikanen en voor het overige door Scandinaviers (7.5), Fransen en Bel gen (6 en o,o), geallieerde militaire •lofgangers (5). Zwitsers (4) ën Italianen (2,5) beslapen, tuiten deze CBS-cijfers vallen vele overnachtingen in logementen, pen sions, jeugdherbergen, bungalows en kampeerbedrijven, welker totaal la ger wordt geschat dan dat van 1957. Het riagbezoek van onze Oosterbu ren verdubbelde ongeveer onder in vloed van ..koopreisjes".' Aan de zuidgrens was de toename pl.m. 7,5 procent. De ANW schat het aantal dag- en meerdaagse buitenlandse bezoekers, inclusief grensarbeiders, in 1958 op ongeveer 30 miljoen. De hoeveelheid ingebrachte deviezen liep op van f 258 miljoen in 1957 tot 286 miljoen in 1958. Dat is bijna zestig maal het deviezenbedrag uit het vreemdelin genverkeer in 1938. Nu de invloed van de Expo is weg gevallen meent de ANW tegen op timisme te moeten waarschuwen. Het jaarverslag gewaagt van toene mende concurrentie. Om een evenre dig amdeel in de wassende toeris- tenstroom te krijgen zal het Neder landse toeristische propagandabudget aanzienlijk moeten worden verhoogd. Bij een overheidssubsidie van f 1.220.000 plus bijna een ton van het bedrijfsleven gaf 1958 na vele besnoeimgen een voordelig exploi tatiesaldo van i 1295,87. het gerechtelijk laboratorium bij het ministerie van justitie, prof. dr. W. Froentjes, die zal spreken over „Criminalistische aspecten van de radio-activiteit." Na de gedachtenwisseling in het Paleis Raadhuis zullen de deelne mers een bezoek brengen aan de praktische oefening met radioactivi teit, welke op 16 en 17 juni tijdens de achtste politie-Brabantrit voor ambtenaren van politie, justitie, dou ane en Koninklijke Marechaussee zal worden gehouden. De bijeen komst vindt namelijk plaats in het kade- van de PBR-8, waarmee Ne derlandse opsporingsambtenaren als eersten onder de internationale poli tie zullen worden voorbereid op hun optreden bij eventuele ongevallen en misdrijven met radioactiviteit. In het Bosnische dorpje Zclina zijn bij een zware onweersbui vier boe ren door de bliksem gedood en tien gewond. Een sluiting van Engelands provin ciale en periodieke pers en uitgeve rijen schijnt onvermijdelijk, zo ver klaarde een vakbondsleider te Lon den. De sluiting zal het gevolg zijn van een staking van de drukkers, die voor woensd' a.s. is vastgesteld. Meer dan 8.000 drukkerijen en meer dan 100.000 drukkers zullen bij de staking betrokken zijn, maar niet de landelijke dagbladen. De ..Printing and kindred trades federation" (P.K.T.F.), die negen van de belangrijkste betrokken vak verenigingen vertegenwoordigt, vecht voor hogere lonen en een al gemene 40-urige werkweek. De „British federation of master printers" (B.F.M.P.),- die de werk gevers vertegenwoordigt, heeft de eisen verworpen. Beide partijen zijn er tot dusver niet in geslaagd tot overeenstemming te komen over de voorwaarden van een mogelijke ar bitrage. Een duiker heeft te Oban in west- Schotland een kostbaar filmapparaat van een Nederlandse studente opge vist. De studente, de 28-jarige mej. Lucy Schouten uit Alkmaar, vertofet drie weken in west-Schotland om te fil men. Zij liet toen ze te Oban aan boord van een schip ging, haar ca mera tussen het schip en de wal val len. Gelukkig kon een duiker binnen een kwartier de camera, die eeri 3000 gulden kost, uit het zeven me ter diepe water opduiken. ZONDAG 14 JUNI HILVERSUM I. 402 m. KRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 8,25 Hoogmis NCRV 9,30 Nws. en waterst. 9,45 Geest, liederen Convent 'der kerken: 10,00 Qeref. kerk dienst NCRV: 11,30 Kamerkoor 11,45 Alt en orgel KRO: 12,15 Apologie 12,35 Instr. octet 12,55 Gram. 13,00 Nws. 13,05 De hand aan de ploeg, caus. 13,10 De wadders, hoorsp. 13,30 Lichte muz. 13,45 Boekbespr. 14,00 Utrechts Sted. Ork. 14,25 Pianotrio 14,55 De vliegende Hollander, caus. 15,05 Zang en piano 15,35 Muz.- caus. 16.00 Sport 16,30 Landdag van kerkkoor dirigentenIKOR: 17,00 Calvijn-herden- kingsdienst 18,00 Het geladen schip, caus. 18,30 D*e kerk aan 't werk, caus. 18,40 Bijbelvertellingen NCRV: 19,00 Kerke lijk nws. 19,05 Jeugdkoor 19,30 Het evan gelie van Johannes, caus. KRO: 19,45 Nws. 20,00 Het naadje van de kous, caus. 20,15 Cabaret 20,45 Promenade qrk. en sol. 21,20 U bent toch ook van de*partij? caus. 21,30 De werkers van het elfde uur, hoorsp. 22,15 Lichte muz. 22,35 Gram. 22,45 Avondgeb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Filharm. ork. en -sol. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8,18 V.h. platte-, land 8,30 Gevar.progr. 9,45 Geest, leven, caus. 10,00 Lichte muz. 10,30 Boekbespr. 10,40 Cabaret 11,15 Gram. AVRO: 12,00 Harmonie-ork. 12,30 Sportspiegel 12,35 Orgelspel 13,00 Nws. 13,07 De toestand in de wereld 13,17 Meded. of gram. 13,20 Gevar.progr. v.d. sold. 14,00 Boekbespr. 14,20 Radio Filh.ork. en sol. 15,20 Weer zien van het Verre Oosten, caus. 15,35 Kinderkoor 16,00 Dansmuz. 16,30 Sport- revue VARA: 17,00 Gram. met comim. 17,30 V.d. jeugd 17,50 Nws. en sportuitsl. en sportjourn. VPRO: 18,30 Kerkd. IKOR: 19,00 Kinderdienst 19,30 De open deur. caus. AVRO: 20,00 Nws. 20,05 Lichte muz. 20,50 Humoreske, voordrach- (Adverfentie) ten 21.20 Accord .spel 21.35 Stemmings beeld 21,50 Lichte muz. 22,20 Act. 22,35 Piano-Improvisaties 23,00 Nws. 23,15- 24,00 Gr am. RADIO VATICAN A 22.15, uur: Enige do cumentatie over datgene, wftt de Paus in deze maand bevorderen-wil. BRUSSEL, 324 m. 11,00 Verz.progr. 12,15 Amus.ork. 12,30 Weerber. 12.34 Amus. ork. (verv.) 13.00 Nws. 13,15 V.d. sold. 14,00 Gram. 16,50 Rep. voetbalwedstr. OostenrijkB"elgië 18.45 Godsd. caus. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20,Oo Gevar.progr. 22,00 Nws. 22,15 Gram. 23,00 Nws. 23,05 en 23.45-24.00 Gram. BRUSSEL, 484 m. 12,15 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. .en sportber. 16,50 Voetbalwedstr. OostenrijkBelgië 17,45 Nws. 17,55 Voetbalrep, (verv.) 18,50 Gram. 19,00 Godsd.halfuur il9,30 Nws. 20,00 Gram. 20,30 La Major Cravachon, opera buffo 21.3o Lichte muz. 22,00 Nws.. 22,10 Brussel bij nacht 22,55 Nws. 23,00 Jazz 23,55 Nws. MAANDAG 15 JUNI HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7,00 Nws. 7,13 Gram. 7,50 Een woord voor de dag 8,00 Nws, 8,15 Sportuitsl. 8,25 Gew. muz. 9.00 V.d. zieken 9,30 Gram. 9.35 Wa terst. 9,40 V.d. vrouw 10,15 Theologische etherleergang 11,00 Oram. 1-1,20 Voordr. 11,40 Gram. 11,55 Lichte muz. 12,25 Voor boer en tuinder 12,30 Lgnd- en tuinb. meded. 12,33 Amus.muz.12,53 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Lichte muz. 13,40 Gram. 14,05 Schoolradio 14.30 Gram. 16,00 Bijbellez. 16,30 Piano-kwintet 17,00 V.d. kleuters 17,15 V.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beurs- ber. 17,45 Regeringsuitz.: Rijksdelen over zee: Oude symbolen en nieuwe normen in Nederl. Nieuw-Guinea door dr. F. C. Kamma 18,00 Orgelspel 18,30 Friese uitz. 18,45 Jazz-muz, 19,00 Nws. en weerber. 19.10 Orgelconc. 19,30 Radiokrant 19,55 Gram. 20,30 De vlucht, hoorsp. 21,45 Gram. 22,00 Volk en Staat, caus. 22,15 Bariton, Italiaanse voor zwart wit - Hits- en kleurenfotografievroog inlichtingen bij Uw fotohandelaar 74) „Vragen weer boven Golden Gate, tevens laatste weer van San Francis co en toppen van bewolking." Daar was onmiddellijk voor «ge zorgd. Woorden flitsten door de nachthemel. Woorden, die de levens van twintig mensen raakten, die van morgen nog wakker werden precies als andere mensen, en naar de zon keken, misschien, zonder ook maar het geringste vermoeden dat ze die wellicht voor het laatst zagen. Hoe veel verschil zou het voor hen niet gemaakt hebben, als ze het van tevo ren hadden geweten Wie onder hen zou z'n laatste uren normaal hebben doorgebracht af- sprakeh nakomend, lezend over de wonden van de wereld in hun och tendkrant en ermee begaan zijnd of die wonden bloedden, aanmerkingen makend over de lauwe koffie of zelfs zich scherend of hun tanden poetsend met de gewone aandacht Wie van hen. wetend, dat ze ten dode waren opgeschreven, zouden naar de kerk gegaan zijn. vurig hopend op een goed paspoort naar de eeuwigheid en wie van hen zou het aan zijn laars hebben gelapt wellicht zich over gevend aan een laatste onderdompe ling in wat zij als 't ware leven beschouwden Ze zouden veranderen, dacht Gar field, anders worden, ieder op zijn eigen manier. Bepaalde dingen, die voor dien belangrijk schenen, zouden plotseling waardeloos worden om dat je voor de afgrond van totale vernietiging moest staan om iets hel der te kunnen zien. Dan en alleen dan zou het gamma van de waardensehaal uiterst helder worden. Rood zou rood worden en blauw zuiver blauw. Garfield wist dit omdat hij in de eerste jaren van de vliegerij, voor hij aan een kantoor stoel gebonden werd, verscheidene malen de gelegenheid had gehad om dat gamma te zien. Als het mij toen veranderde, dacht hij, moet het de mensen nu ook iets doen. Alleen als ze onwetend bleven van wat het eerstvolgende uur zou gebeu ren, zou er geen veranderin gplaats hebben. En dat was onwaarschijn lijk. Sullivan moest hen hebben voor bereid op een landing in de nacht op zee. Gelukkig was het niet zijn taak om hen voor te bereiden op hun dood. Maar die laatste boodschap Was Sullivan van plan om per slot van rekening toch nog een poging te wa gen om het te halen Dat zou hij niet. Als de cijfers juist waren, zou hij maar één kans op de duizend heb ben en misschien was de kans zelfs nóg geringer. Er bestond in de vlieg wereld één grondbeginsel. Je kon niet om tijd vragen om te aarzelen, als je een uitweg zocht, Eén ogenblik zag Garfield de ben zinetanks ,van de vier-twee-nul voor zich. De vloeistof, die de levens kracht van het vliegtuig in stand moest houden, zou nu nog maar en kele centimeters hoog in de tanks staan, schommelend en klotsend. In zijn verbeelding volgde hij de benzine naar de afvoeropeningen van de tanks en zag die opgezogen worden gaan. Door een gedachtenloz. onenig heid onder de moleculen zouden kin deren ongeboren blijven, anderen wegkwijnen in weeshuizen. Weduwen zouden wachten op een man ,die niet meer terugkwam. Anderen zouden er beter aan toe zijn en evenals de mensen van de vier-twee-nul ongetwijfeld ontdekken dat er een ander mens in hen huisde. De uitwerking van de bilksemoorlog van de moleculen was vérstrekkend. Deze kón zich gemakkelijk een ge neratie ver uitstrekken, de levens be roerend van mensen, die Garfield nooit zou kennen. Op een cynische manier amuseerde de gedachte aan de moleculen hem; het hielp hem de tijd te doden. Hij riep over de balie heen naar zijn assistent. „Heb je Sullivans vrouw gewaar schuwd „Ja. meneer, ze is onderweg naar het vliegveld". (Vit het Engels The High and the Mighty) door Ernest K. (iann door de adervormige leidingen naai de carburators. De vloeistof stroom de door de pijpen met angstaanjagen de snelheid, werd verdampt, ver brand. verdween voor altijd in de hongerige motoren. Meer dap tien li ter per minuut. Het levensbloed stroomde weg uit de vier-twee-nul. Onherroepelijk. En de technisc hvol- komenheid van de machine zou spoe dig een verwarde en verwrongen hoop oudroest zijn. Het was' om ziek va i te worden. Hij wierp een blik op de passagiers lijst, die voor hem lag. Flaherty, Do naldRice, Howard.... Rice. Ly- dia McKee, Sally.... Locota. Jo sé.... Briscoe, Frank.... Die namen zeiden hem niets. Maar het waren mensen, dacht hij, allemaal menselij ke wezens, die deze morgen de dag begonnen waren als iedereen; en nu zouden ze en masse hun laatste dag beëindigen. En dit allemaal, omdat de moleculen in een als volmaakt verondersteld metalen samenstel het in hun hoofd gehaald hadden om uit een te vliegen en elk huns weegs te „Je hebt haar toch niet ongerust gpmaakt „Nee, nee, ik heb alleen gezegd, dat haar man onderweg was en dat u haar wenste te spreken." „Dus dan weet ze, dat er iets niet in de haak is „Waarschijnlijk. Maar haar stem was heel kalm." „Hoe staat het met de anderen Wheeler heeft kamers samen met een andere piloot Du Pree heet die. Ik kreeg geen gehoor. Hetzelfde geldt voor Wilby. Ik belde zijn huis op, maar geen antwoord. Toen ben ik zo vrij geweest om een bar op te bel len. die ik kende. Zijn vroüw was er geweest, maar een uur geleden weg gegaan." „De stewardess „Spaldings moeder is ziek. Ze zei, dat Spaldings vader voor zaken uit de stad is". „Het zou gemakkelijker zijn, als ik die mensen allemaal tegelijk op de hoogte kon brengen. Ik geloof, dat ze elkaar zouden helpen." „Er is niemand bekend, die ik in verband met Dan Roman zou kun nen waarschuwen. Weet u misschien iemand „Ja. Maar ik vrees, dat je haar niet zult kunnen bereiken. Dan woont alleen". Opnieuw keek Garfield op de klok. Hoe vlug ging de tijd voorbij als je hem wilde doen stilstaan. Veertig minuten, en dan zou alles voorbij zijn. HOOFDSTUK 18 „Ik moet er eigenlijk om lachen", zei Gustave Pardee. „Zelfs hoewel een mensenleven verondersteld wordt iets heel kostbaars te zijn. gedragen weo ns zonder uitzondering alsof het niet zo heel veel waard is. Als het een of ander beschermd mechanisme, veronderstel ik." Hij praatte met zijn vrouw Lillian en keek haar daar bij aan op een manier, zoals hij nooit eerder gedaan had. Op Hobies ver zoek hadden ze hun reddingsvesten aangetrokken en thans zag Gustave er nog meer dan anders uit als een goedige hond, met die hoge. gele boord van het best rond zijn hals en nek. Zijn loshangende sigaret wiebel de tussen zijn lippen, terwijl hij sprak, en zijn kortademigheid werd grotelijks beklemtoond door de zware bewegingen van het vest. Zoals al de anderen had hij geduldig Hobies en Spaldings instructies opgevolgd. Hij had zijn schoenen uitgetrokken, zijn das losgedaan, zijn veiligheids- gordel dichtgegespt, cn nu zat hij daar een beetje hulpeloos, hoewel hij niets van zijn waardigheid had in geboet. „Lillian", ging hij voort met een stem, die alle pretentie verloren had. hit is nogal een onplezierige grap, weet je. Ik heb vroeger eens een heel geslaagd cabaretnummer gezien. Drie kerels waren op het to neel bezig met bakstenen en bouwden daarmee -een huis.' En op een goed ogenblik viel het in. boven de hoof den van de spelers. Zo is het met mij nu oök. Gedurende verschillende ja ren, langer dan ik me zou willen herinneren, heb ik een soort van be schermende schuilplaats om mezelf heengebouwd een schuilplaats om me te beschermen voor wezens als JU. Nu stort die gerieflijke burcht bo ven mijn hoofd in. Als wij deze ge schiedenis overleven, is het heel goed mogelijk, dat, nadat ik het zilte nat uit mijn ogen gewreven heb ik je in een heel nieuw licht zal gaan zien." „Maar waarom. Gustave Wat voor verschil kan het maken (Wordt vervolgd) viola da gamfba en cello 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. en SOS-ber. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA! 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,05 Gym. v.d. vrouw 9,15 Gram. VPRO: 10,00 Morgenwijd. VARA: 10,20 Gram. 10,40 Voordr. 11,00 Prom.ork. en sol. 11,40 Gram. 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- cn tuinb .meded/- 12,33 V.h. platteland 12,38 Pianoduo 13.00 Nws. 13,15 V.d. middenstand 13,20 Hammond orgel en zang 13,45 Oog voor de toe komst, caus. 14,00 Radio Filh.sextet 14,35 Misdaad per brief, hootsp. 15,45 Orgel spel 16,00 Zestig minuten voor boven de zestig 17,00 Volksmuz. 17,15 Vakantietips 17,50 Mil. comm. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Dansmuz. 18,50 Openb. kunstbezit >19,00 Pari. overz. 19,15 Regeringsuitz.: De B.B. van binnen en van huiten, mr. L. Tiplenius Kruythoff, directeur van de stichting bevordering bescherming be volking, vraagt de aandacht van de Ne derlandse noodwacht 19.30 Amus. muz. 20,00 Nws. 20,05 Orkestconc. 20,30 In de veiling, klankb. 21,00 (Radio Filh.ork. en sol. (In de pauze: Voordr.) 23,00 Nws. 23,15 Dansmuz. 23,35-24,00 Gram. RADIO VATICAN A 22,15 uur* Wat doe je al niet, om een beker te winnen? BRUSSEL. 324 m. 12,00 Gram, 12,30 Weerber. 12,34 V.d. landbouwers 12,42 Gram. (verv.) 12,55 Koersen 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Idem 15,00 Ork.conc. 15,45 Kamermuz. 16,00 Koersen 16,02 V.d. zieken 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,45 Kin derliederen 18,00 Franse les 18,15 Kinder liederen 18,20 Cfram. 18,30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19,30 Gram. 20,Oo Kamermuz. I.d. pauze: Kunstkaleidoscoop 22,00 Nws. 22,15 Amus.ork. 22,45 Gram. 22,55 Nws. 23,00 V.d. zeelieden. BRUSSEL, 484 m. 12.00 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,00 Gram. 14,15 Ka mermuz. 15,05 Gram. 15,30 Idem 16,05 Idem 17,00 Nws. 17,10 "Cfram. 17,20 Cello en piano 17,50 Gram. 18,55 en 19,10 Gram. 19,30 Nws. 20.00 Gram. 21,49 Idem 22,00 Nws. 22,10 Ork.conc. 22,55 Nws. Televisie ZONDAG 14 JUNI KRO: 9,45 Hoogmis. Na afloop: gesprek NCRV: Tobias en de engel, toneelstuk 21,35 Dagsluiting 21,45 Pauze Gez. progr. van AVRO. KRO, VARA en VPRO: 22,00 Sportact. FRANS BELG,! 11.00-11,30 Hoogmis 15.00 Devant l'objectief 15,30-16,10 Tien tegen één 19,00 Beroemde figuren 19,30 De laat ste der Mohikanen 20,00 Nws. 20,45 TV- spel 22,15 Rep. Daarna: Wereldnws. VLAAMS BELG.! 14,30 V.d. kleuters 14,50 Poppenfilm 15,05 Reisroutes .15,35 Int. Iandb.kron. 16,Oo V.d. vrouw' 16,30 Tekenfilm 10,40-18,30 Overname v.d. Duitse TV: Int. atletiekwedstr. 19,00 Feuill. 19.30 Nws. 20,00 Filmklucht 20,15 Ge var. progr. 21,30 Gevar.progr. 21,55 Twee celli 22,14 Beroemde bokswedstrijden 22,25 Nws. MAANDAG 15 JUNI NCRV: 17,00-17,30 V.d. kind. 1 1 FRANS BELG.: 19,30 Sportber. 20.00 Nws. 20,35 Speciaal nummer 22,05 Herden king Conan Doyle 22,45 Wereldnws. VLAAMS BELG.: 19.00 Reizen zonder paspoort 19,30 Nws. 20,15 Zoeklicht op.... 20,35 Filmprogr. 20.55 Jazzmuz. 21,35 We- tensch. progr. 22,15 Nws. (Advertentie) hamol-Zwitserland tube 1.50 - 2.95 H.M. de Koningin heeft benoemd: tot Grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau: prof. dr. L. J. M. Becl, oud-minister-president; tot Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw: ir. C. Staf, onder meer oud-minister van oorlog; tot Grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau: mr. A. A. M. Struycken, onder meer oud-vice- minister-president, ir. H. B. J. Witte, oud-minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en vice-admiraal H. C. W. Moorman, oud-staatssecre taris van marine; tot Ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw: mr. G. Ph. Hel ders, oud-minister van Zaken Over zee. mr. R. G. A. Höppener, oud staatssecretaris van O., K. en W.

de Stem | 1959 | | pagina 13