KLANK BEELD kieivf int! ZELF GEMAAKTE VERSJES Zelfverzonnen verhalen KRUIS WOORD PUZZEL Opzet fout BRIEVENBUS r Sport dan in beeld: Niet meer radio met plaatjes DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 9 MEI 1959 I Ik wil naar de maan De meimaand Ons paard Het voorjaar Twee duifjes LENTE Onze poes Op ballet HOE RIA ER OVER DENKT -PUZZEL- Kleurentelevisie in Y.S. neemt toe KIJKT" U OOK BU VE BUREN I Feest op school Stout muisje Er was eens De Lente JARIG KONINGINNEDAG KABOUTER PIM Feest in het bos FLITSEN Sim&Ê.. T" RAADSELS Onderwerpen journaal ONZE GASTE Philippine Aeckerlin Nieuw baanvak van Spoorwegen bij Schiedam Autoraces Monaco niet op t.v. telen er of :tnnr "1 •3 0 O ó- (Advertentie) De meimaand is gekomen En dan is het niet meer zo kou De vogels zingen in de bomen Voor onze Lieve Vrouw. Als de zon het dan weer warm komt ma'-en Dan gaan wij bloemen plukken in de wei Daar doen wij dan rozenkransjes van maken Want het is toch immers mei. Cob. Jongenelis, 12 jaar Llchttorenhoofd 19, Leur Nancy van Rijthoven Hoge Steenweg 53, Breda Tanna, zo heet ons paard Hij heelt o, zo'n mooie staart Hij loopt in de wei O, hij is zo blij. Daar komt het veulen aan springen In mooie ronde kringen. Het heelt maar een witte poot En valt van dolheid ln de sloot. Kees van Steenoven, 11 jaar Oosterhoutseweg 53 Raamsdonksveer Wij hebben twee duifjes Zij hebben kuifjes De een is wit De andere wit en rood Zij hebben twee jongen Nu voeren wij brood. Dan zijn de kleintjes gauw groot. Carla Boon De lente is weer in het land De vogels gaan weer vlug hun gang En bouwen hun nestje in de bomen En onder de daken En de kinderen spelen weer vrolijk op de straten. De insekten ontwaken uit hun z winterslaap De bloemen staan weer mooi te bloeien En de mensen gaan weer vlug Aan de schoonmaak beginnen. Gerda Sudeijn, 12 jaar Hogewegdijk D, Hoofdplaat Als de lente komt Dan gaan de knoppen open De roodborstjes komen Om een nestje te bouwen in de bomen Wij gaan allemaal naar de wei Om bloemen te plukken. Ja, als het lente is, Dan is alles zo fijn. Thila Schrijnemaekers, 11 j. Marianne Biiok Ampèreweg, Breda Vrijdag vind ik de fijnste dag Omdat ik dan naar ballet toe mag Eerst moeten de oefeningen aan de barre. Dan zijn we met de posities klaar. Nu mogen we dansen in 't rond En oefeningen op de grond O, het is zo fijn op ballet We hebben ook altijd zoveel pret. Maar als het uurtje verlopen is Hoor je altijd hard gesis Ja, ook nog diep gebrom Want de fijne dag is om. Jacqueline Emmerik Juiianalaan 97, Breda H TIENTJE heet onze poes O, wat is zij een snoes Ze lust het liefste melk en vlees Want daarvan wordt ze niet zo hees. Muisjes lust ze ook wel graag Want dat is goed voor de maag. EN als ik naar school toe ga, Dan loopt ze me altijd achterna Ze loopt nooit voor mijn voeten door Want dan geel ik haar een draai om haar oor En dan schreeuwt ze van miauw" En dan zeg ik: „dat is juist goed voor jou." Annie Coelen, 12 jaar Markkade 15, Breda Ik wil niet naar de m.m.s. Dat vind ik o zo'n grote pest!! Wil dan naar de mulo gaan Met Ria, Riet en dikke Sjaan Ik wil niet naar de mulo gaan En zeker niet met Riet en Sjaan. Maar kind waar wil je dan naar toe Dat vraagt pa en dat vraagt moe En met ogen zo lomp als een koe Zeg ik tegen moe Ik wil naar de maan Dat is eens wat anders als de Zaan. Miin vader komt er zich mee J bemoeien Maar 'k laat de storm rustig loeien Waar haal je het idee vandaan En waarom wil je naar de maan Omdat ik de pest heb aan leren En me later niet wil scheren Gravenstraat 168 Clinge (Z.V.) Ineke Colsen, De mensen doen wat ze kunnen Maar elkaar iets gunnen O, nee, ze willen alleen roem Want daar is het bij hun om te doen. Zij zijn niet tevreden met een mctanraket Zij moeten meer dan de Russen Daarvoor hebben ze nodig een cheque Maar dan komt Eisenhower er tussen. Wij moeten een satelliet bouwen Willen wij onze eer behouen Onze kracht en wil, dat moeten wij ze tonen De Russen kunnen dan niet meer komen. Die uit de west, laat ze maar komen Wij hebben onze atoombom Kernwapens kunnen wij ze ook wel tonen, Maar dan lopen ze misschien een straatje om. En dat wil mensen hebben 't Is of ze de slag van de molen weg hebben God s voor zoiets niet op aard gekomen Maar hoe kunnen wij jongeren dat in hun oren knopen Ria Franken, Horizontaal: 1 zoogdier; 5 daar bakt men brood in; 6 die rengeluid; 7 ri vier in Friesland 8 meisjesnaam; 9 autokenteken van Griekenland Verticaal: 2 lichaamsdeel; 3 eerste vrouw; 4 niets boven; 6 zoogdier; 7 land bouwwerktuig. Zeil gemaakt door Jan Dintjens, 11 jaar Vul dertien woordjes in van 4 letters. In de eerste rij, van boven naar be neden gelezen, staat een bekende naam. jongensnaam einde van een gebed doelpunt leesgerei zwaar metaal einde van een gebed part ander woord voor beest er was erwten meisjesnaam dier met lange oren hemelfiguur die je 's avonds ziet. Ad Damen Nw. Haagdijk 8a, Breda Elly Thyssens Gentsestraat 54, Hulst Er liggen nog heel wat versjes, verhaaltjes en tekeningen in de map te wachten tot er een plaatsje is. Ze komen niet allemaal aan de beurt want sommige bijdragen zijn niet zelf verzonnen. Maar de anderen hebben nog een kansje. Zie maar eens de volgende keer. Dag OOM JAN EN TANTE THEA. In de Verenigde Staten beschikken ongeveer een half miljoen gezinnen thans over een kleuren-televisie-ont-1 vanger. Verwacht wordt, dat binnen nu en een jaar dit aantal zal stijgen i tot anderhalf miljoen. De belangrijk ste oorzaak van deze snelle stijging is de prijsdaling, die vanaf 1955 tot nu toe niet minder dan 600 dollar per toestel bedraagt. Een ontvanger kost er nu ongeveer 495 dollar (bijna 2000.Bovendien is de bediening belangrijk vereenvoudigd. Het aantal tv-programma*s voor kleurenontvangst stijgt ook snel. De NBC. één van de grootste zendsta tions, heeft het aantal kleurenuitzen- dingen gebracht van 500 op 700 per jaar. Het aantal stations, dat der gelijke uitzendingen kan verzorgen, steeg van 105 tot 154. In 1958 werd 28 miljoen dollar geinvesteerd voor de bouw van kleurstudio's in Holly wood, Washington en New York. 75 grote bedrijven maken voor hun re clame van deze studio's gebruik. Men verwacht dat deze ontwikke ling in de Verenigde Staten ook de komst van kleurentelevisie in Europa zal bespoedigen, alhoewel de hoge prijzen voor de ontvangers een snel le verbreiding alhier wel zullen rem men. ^zjstiojjmio^vnawMomoanousdnjDan^ «St* WKG potlETl Marian Smeekens Hoofdstraat 46, Rijen iiiiiiiiiiiiiiiii Annemieke Beterams Bieststraat 11, Breda Er was eens een boer Die had een paard en dat had geen staart. Maar ook een koe en die zei niets dan „boe". Nou en dat paard zonder staart dat moest ploegen. Och, wat moest dat paardje zwoegen. Hij werd gewoon gekromd want er zaten boomstronken in de grond. Nou, en wat was er met die koe die niets kon zeggen dan „boe"? Die ging de boer melken en zou 't doen in kelken. De koe kon wel vluchten, zo moest die boer zuchten Peter Vos, II jaar Past. Kerckerstraat 21 Steenbergen De vogels komen uit het zuiden En wij gaan al ,veer naar buiten De Lente komt weer in 't land En wij staan al aan de kar.t. De mus gaat in 'n nestje zitten En de zon geelt 'n hitte. De bomen gaan weer groeien En de bloemen gaan bloeien. Ans van Loon, 4e klas Past. Gillisstraat 22, Rfjien Wat was het een drukte op school. Morgen zou onze juffrouw jarig zijn. Ook ik mocht blijven helpen. Want morgen moest alles klaar zijn. De nacht was voorbij. Mijn v iendin- netjes en ik waren al om vijl voor hall negen op school. Zo hadden wij dat algesproken. Want als de juf frouw eens vroeg kwam, ging ze mis schien naar boven. En dat zou jam mer zijn. Nou of die dag fijn werd kun je raden; we hebben gezongen en... gesnoept want dat mocht die dag. De tijd ging die dag zo vlug dat het vier uur was eer wij het wisten. Rianneke Evers, 9 jaar Oosterhoutseweg 51, Breda Miesje is jarig. Drie dagen tevoren was Miesje in de schuur. Daar vond zij een nest vol poesjes. Zij wou graag een poesje hebben, maar het zou wel niet mogen van vader. De dag was aangebroken. Miesje was blij; zij mocht op de versierde stoel zitten. Wim en Lies mocht zij vra gen. Liesje had een popje, Wim, moe der en vader hadden geen oakje, maar een mandje met een pi esje. Miesje werd 4 jaar. Hans Cats, 8 jaar Zuid-Oost-Singel 4 B. o. Zoom Op een dag zei vader Muis tegen zijn vrouw; „Anna, vandaag gaan we eens bij de familie Jansen n bezoek in de kast." Toen zei muisje Piep: „Vader mag ik dan mee gaan?" „Nee, dat wil ik niet hebben" zei moeder Muis. „Het is veel te ge- gevaarlijk; als Janus de kater je te pakken krijgt, eet die je op. Dus je blijft thuis." „Ja moeder", zei muisje Piep. Maar toen moeder weg was, sloop het muisje Piep stil de deur uit. Hij rende het Puddingpleintje over, het Bosbesseniaantje in. Bij boer H^n- drix ging hij de zolder op waar hij zich vet aan het spek kon eten. Muisje Piep rende vlug naar een groot stuk spek maar hij struikelde en kwam met zijn staart in de val terecht. Een paar ratten hadden het gezien en ze maakten muisje Piep vlug los. Waarna muisje Piep met een gekneusde staart naar huis liep. Thuis kreeg hij een hard pak ram mel. Waarvoor Dat begrijpen Jullie wel. J. van Dam Prina Hendrikl. 8, Lauradorp Peter Nfjskens 7 jaar Er was eens een kabouter en die heette Pim. Hij moest altijd zijn zin hebben. Toen eens kabouter Jaap zei: Laten we naar de vijver gaan en daar vissen gaan vangen, zei Pim ,,Nee, laten we naar het bos gaan, dan gaan we daar hout hakken. Want we hebben niet zo veel hout meer om in de kachel te stoppen." Er woonde kort bij hun huisje nog een toverheks. En als ze niet naar Pim luisterden dan ging hij naar de toverheks en dan werden ze allemaal betoverd. Want Pim was de koning van alle kabouters. Toen ze hout hadden gekapt, maak ten ze een groot vuur en alle kabou ters maakten toen een vreugdedans om het vuur. Marion Wijnands, 9 jaar Het is leest in het bos, de ellen koningin is jarig, de elfjes dansen op de maat van de muziek, die de kabouters maken. Het bos is mooi versierd met lampions en slingers. O, wat is het bos nu mooi O, daar ko t de elfenkoningin al aan en wat ziet ze er mooi uit, een lange witte jurk en een wit vestje. Ze zegt tegen de elfjes: „Wat is het bos nu mooi." De kok brengt een lekkere taart en dan gaan ze zingen. O, wat een pret hebben ze. En dan gaan ze tevreden naar huis. Uit. Marion Kok, 8 jaar Overakkerstraat 248, Breda Marion lag al 5 weken in bed, toen zc dit verhaaltje maakte. Ben je nu al beter BRENGT U BAN EENS IETS AAR BICS MEE VOOR DE GASTVROUW ...EEN FLESJE BOLPOOT.' °l^?REMEMLi^ips.ri[:KmM0noiLfÏÏEEPgOLPOCfTE.^ ipsccN ÜH li Als de NCRV haar programma naar 2e pinksterdag wil verplaatsen, neemt de NTS op eerste pinksterdag een Eurovisie-uitzending over van de opera „Die Fledermaus" die in Duitsland wordt gespeeld en gezon gen. FR is vóór 1 april van dit jaar veel geschreven en gesproken v °|/^s^refveene\o0T7ePd1rP"dfe" over het televisie-sportjournaal op zondagavond, dat mo- maar schrijven wil. Prijzen (bóven gelijk was geworden enerzijds door de uitbreiding van het aantal ^«^-^Nle/ bepnjsdé zenduren met ingang van genoemde datum en anderzijds door de maar wel uitgezonden hoorspelen, voorbeeldige samenwerking tussen vier omroepverenigingen: worden normaal gehonoreerd. Nade- KRO, AVRO, VARA en VPRO. De verwachtingen ten aanzien prij!v?aagnsluitT september, van dit programma waren hoog gespannen, niet alleen omdat de Paul terU(f betreffende omroepen de kunst van de sportverslaggeverij goed Paul Vlaanderen keert het komen- verstaan, maar ook en vooral, omdat men op een tijdstip begon, dat er op sportgebied van alles en nog wat te beleven was. De omstandigheden waren dus ideaal voor een vlotte start. Afgezien echter van het feit, dat die start allerminst imponeerde, kan men zeggen, dat de vjjf afleveringen van „Sport in beeld" die achter ons liggen, de meeste kijkers in hoge mate hebben teleurgesteld. t m j- v Jan Frankevyle Godsplein 13, Hulst Koninginnedag wordt ieder jaar luisterrijk gevierd. Maar dit jaar was het toch iets bijzonders, denk je eens in, onze Koningin werd 50 jaar. Een hele leeftijd hè Nu, ik zal eens wat over de dag zelf vertellen, 's Morgens om half negen werden de feestklokken geluid en werd over al, waar men e. een had natuurlijk da vlag uitgehangen. Om negen uur was er een H. Mis tot intentie van Hare Majesteit. Daarna, om tien uur werd er een oriënteringsrit gereden waar eenieder van 13 jaar en ouder aan mee kon doen. Verder was er 's morgens niets meer te doen. Om 13.15 uur zou de optocht van versier de steps, fietsen en gekostumeerde groepen vertrekken. Maar nu was het wachten op de harmonie die om half drie pas aan kwam zetten. Toen konden we zonder verder oponthoud vertrekken. De optocht ging achter eenvolgens door de Kerkstraat, eer ste deel van de Oosterhoutseweg, Gouwsliaat. Poststiaat, tweede deel van de Oosterhoutseweg, Hoolstraat en tenslotte als eindpunt het sport veld waar de derde en laatste be oordeling der jury plaats vond. De prijsuitreiking zou aan het einde der feestelijkheden plaats vinden. Na de optocht kwamen eerst enkele oefe ningen van de jonge boeren en boe rinnen plus nog andere sporten zoals voetbal, handbal enz. Daarna kwam voor ons het voornaamste: het be kampen van de wisselvlag tussen de jongens- en meisjesschool. Dit ging gepaard met allerlei sporten waarbij telkens gekeken werd wie er het eerst was. De laatste en spannend ste sport was trefbal tussen tien jongens en tien meisjes van de 6e klas. Tenslotte wonnen de jongens de vlag. Terwijl wij, meisjes zeiden dat het „hardstikke" gemeen was gegaan. Tegen zessen was de prijs uitreiking. Ta] van kinderen hadden prijs. Volgend jaar zullen wij de wis selvlag winnen hoor. Verslag van Koninginnedag door Corrie Gijsen 12 jaar Hoeveneind 17 Teteringen Met h hoor ik thuis bij de kippen Met b laat ik menigeen slippen Met 1 kan ik niet zonder bomen Met m sta ik eenzaam te dromen. uebui 'ubei 'UBBq 'ueeq Gerda Weerts Bij welke vis staan de ogen het verst van elkaar af Wat is steeds de kortste maand Welk woord hoort bij een vraag •p.iooA\}UB jaq :s.iau i ®TJP JBBtu ijaaq aip ju--m 'isui pueeui ap :sia ajsjoojg ap (ig Lea Herben, 11 jaar De oorzaken Men moet ze niet slechts zoeken bij de technische kin derziekten, waarmede nu eenmaal iedere nieuwe tv-boreling wordt be smet. Neen, wij moeten uitdrukkelijk constateren, dat de opzet van dit journaal totaal fout is: het heeft na melijk alles van een radiopraatje, dat bij de gratie van de beeldbuis nog net even kan worden geillu- streerd, maar niets van de kenmer kende eigenschappen van een jour naal. Het is géén algemeen en be knopt overzicht van de belangrijkste sportgebeurtenissen in het weekeinde geworden, maar een babbeltje van een commentator, die zich laat bij staan door een aantal deskundigen en zo af en toe de woordenstroom ver siert met geluidloze filmpjes, waar aan de sfeer van het werkelijke ge beuren ontbreekt. Daarbij komt dat wij ons aller minst gelukkig voelen met de keuze der onderwerpen, die ter sprake ko men. Sporten als tennis, zaalhand bal, korfbal en rugby verdienen ze ker een plaats in deze rubriek, maar als een combinatie ervan vrijwel de gehele uitzending vult, wordt aan de verlangens van het merendeel der kijkers voorbijgegaan. Dat tenslotte niet iedere sportverslaggever een goede tv-commentator is, hebben Aad van Leeuwen en Klaas Peere boom aan de lijve ondervonden. De ra Jiocauserie op het scherm was van de eerste even arrogant als verveeld van de tweede. Slechts Jan Cottaar en Siebe van der Zee pasten in het medium dat nu eenmaal aan pro gramma en commentator speciale eisen stelt. Waarvoor wij pleiten is voor een echt journaal in precies dezelfde (Advertenties) vorm als waarin het nieuwsjour- naal van de NTS wordt gebracht: een reeks aaneengesloten films mét geluidsstrip en die in zijn geheel wordt toegelicht door een op de achtergrond uitgesproken tekst. Daarbij schrome men niet om sportlieden, die bijzondere presta ties verrichten in hun eigen sport- tieve omgeving te interviewen en daardoor aan de zakelijke opsom ming van feiten en resultaten een wat persoonlijk cachet te geven. Op deze wijze slechts kan men im mers geraken tot „Sport in Beeld" dat tot nog toe niet meer was dan „Radio met een plaatje". de seizoen in het AVRO-program- ma terug. Jan van Ees en Eva Janssen zullen als altijd de hoofd rollen spelen in de nieuwe thriller serie. ...en Rob op reis De auteur - acteur - regisseur Rob Geraerds maakt op het ogenblik een reis door het Verre Oosten. Hij zal radiopraatjes houden over Nieuw-Guinea, Hong-Kong en „Van Indonesië naar Malakka". Een beetje... Modugno heeft in Amerika „Een beetje" gezongen voor een plaat opname. Ook met „Piove" heeft hij grote fonografische successen geboekt. ...en heel veel Begin augustus, tijdens de radio-, grammofoon- en tv-expositie in Frankfurt, zal de Westduitse tele visie 13 uur per dag van 's mor gens 10 tot 's avonds 11 uur in de ether zijn met algemeen popu laire programma's. WIN 50 ROLLEN KLENE'S DROP MAAK EEN LEUKE TEKENING met het Klene-mannetje (of geef een aardig idee voor onz« tekenaars) en zend deze mef één Frujetto wikkel aon Kiene N.V. Amsterdam. Vermeld noom, adres en leeftijd. ilka weefc 20 prijswinnaars t EEN Ineke v.d. Nieuwegiessen, 8 jaar PRODUCT Philippine Aeckerlin, die vanavond te gast is in „Half Time" van Tierelantijnen is een klein, maar bijzonder energiek Rotterdams meisje met een erg lange naam. Zij is hard bezig om zich in de radio- en televi siewereld een carri ère op te bouwen. Met haar charme en soms hese, maar meestal keiharde stem, eigenschappen, die zij nu eens in jeugdprogramma's, dan weer van caba retprogramma's of als assistente van de Vragenman in KRO's Tierelantijnen, heeft zij èn bij de kijkers èn bij de luisteraars al een zekere ver maardheid. Het cabaret heeft al tijd grote aantrek kingskracht op Phi lippine uitgeoefend. Dat begon al, toen deze nu 23-jarige nog op een Rotterdamse meisjesschool zat en zij daar met haar vriendinnetjes 'n ge zelschap vormde. Pa en Ma Aeckerlin had den echter andere plannen met hun dochter en stuurden haar naar Amsterdam om er Frans te leren. Het bloed kruipt echter waar het niet gaan kan of mag en toen Philippine op een goede dag tegen Karin Larsen opliep, liet zij de talenstudie voor wat ze was en stapte over op ballet-, spraak- en zanglessen. En dat zij daar bepaald niet stil heeft geze ten, heeft het kijkend en luisterend publiek via beeldbuis of luidspreker zelf kunnen constateren. Met ingang van 10 mei zal in ver schillende etappes het nieuwe baan vak van de spoorwegen in Schiedam in gebruik worden genmoen. Dit baan vak ligt op een hoogte van ongeveer 3M meter, aanzienlijk hoger dan het nu nog in gebruik zijnde. Het nieuwe station m Schiedam heeft perrons die 300 meter lang zijn, dat is 70 meter langer dan die van het oude station. De totale breedte van de perrons is 50 meter. De overkappingen zijn van een gedurfde constructie. Ze zijn uit gevoerd in glas en beton. Het nieuwe station heeft drie tun nels voor reiizgers en een voor goe derenvervoer. Op twee perrons bevin den zich restauraties. Een er van zal als cafetaria worden ingericht, het geen voor de N.S. in on» lend iet* nieuws is. De situatie op het nieuwe baanvak is zo, dat voor de trajecten Rotterdam-Delft en Rotterdam-Hoek van Ho.óana van verschillende sporen gebruik gemaakt zal kunnen worden, hetgeen tot nu toe niet het geval was. De Nederlandse Televisie Stichting zal de Eurovisiereportages, die ge maakt worden van de autorallye om de Grand Prix de Monaco op zondag 10 mei aanstaande, niet overnemen. De NTS heeft deze aanbieding waar van vrijwel alle andere Eurovisie- landen gebruik zullen maken, moe ten weigeren in verband met een tekort aan zendtijd. Zij beschikt na melijk slechts over veertig procent van de in totaal 15 zenduren per week. die Nederland volgens het zendtijdbesluit heeft. Het ligt wel in de bedoeling in „Sport in Beeld" op zondagavond enkele flitsen van deze rallye op de beeldbuis te projecte ren.

de Stem | 1959 | | pagina 9