Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen N< I Schuur afgebrand te 'sHeer Arendskerke Regeling vergoeding van zoutschade Middenstandsactie op de Bevelanden Dagblad De Slem ZUID-BEVELAND Kind speelde met lucifers Souburg viert geen feest Driemaal goud Hontenisse in Uitkering afkoopsommen H. Morres, Hulst overleden Plannen van de middenstand Reuling-Biesbroeck Hulst demonstreerde Los van rijksbijdrage Derde wethouder te Oosterland Werkcomité op breder basis Hoogwaterstanden j PIET VAN TILBURG j Pogingen om tot beschermend orgaan te komen AGENDA Vandaag Morgen PAN IKK ROND l)K ZON 11 Admi Zevib Eén\ Op OnU Streng luchtvi Ir DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 30 APRIL 1959 VLISSINGEN In hotel Noordzeeboulevard is de jaarvergadering gehouden van de middenstandsvereniging ..Gemeen schappelijk Belang". Op deze avond maakte de heer P. Ventevogel eni ge plannen voor de zomershow be kend. Als hoogtepunt van de festivi teiten zal er een showboat varen van Vlissingen naar Westkapelle en te rug met aan boord een band en naar men hoopt vele danslustigen. Het zo- mershowcomité heeft contact opgeno men met de directie van de Provin ciale Stoombootdienst en waarschijn lijk zal de grootste boot deze tocht maken. Daar het verkeer dat van de ze pont gebruik maakt op de woens dagavonden minder druk is dan op de verdere dagen van de week zal de pleziertocht op deze avond zijn. Met deze tocht hoopt men weer veel vreemdelingen naar deze badplaats te trekken. Verder zullen er weer als vanouds openluchtbals, wielerwedstrijden, ringrijden en handbaltoernooien ko men. Iets nieuws voor Vlissingen is het tennistoernooi en de kunstmarkt, waar schilderijen van Walcherse schilders getoond zullen worden. Ook waren er enige ideeën betreffende vuurwerk, waterskiën, ballet en een concours-hippique, maar daar deze aanmerkelijk hoge kosten met zich meebrengen moeten deze nog in be raad worden genomen. Door de Vlissingse winkeliers wordt GOES AFSCHEID STATIONSCHEF Zaterdagmorgen zal in de stations wachtkamer afscheid worden geno men van de stationschef, de heer G. Vermij, die benoemd is tot stationschef te Zutphen. 's'Heerenhoek Alexander de Grote Op de Jeugdhoeve draait vandaag de film „Alexander de Grote". Aan de produktie van deze groots opgezette film zijn kosten noch moei ten gespaard. De Massascènes komen in Cinemascope en Technicolor op bij zondere wijze tot hun recht en ook veel bekende filmsterren, waaronder Richard Burton, Frederic March, Claire Bloom, Danielle Darrieux, tre den in deze door Robert Rossen ge registreerde film op. Een film die de toeschouwers ruim twee en een half uur ongetwijfeld zal boeien. (14 jaar). K leaden damme SCHIETING SORANUS II De uitslag van de schieting, op de doelen van de vereniging „Soranus II" te Heinkenszand gehouden, luidt als volgt: Meeste punten J. Beulens, „Juliana" Kwadendamme; meeste rozen C. D. Raas, „Soranus II". Heinkenszand; meeste negens C. Pekaar, „St.-Se- bastiaan", Yerseke; meeste achten M. Steenbakker, ..Juliana", Kwa dendamme; meeste zevens M. Bene den, „St.-Sebastiaan", Yerseke; meeste zessen, H. Steenbakker, „Ju liana" Kwadendamme; meeste vij ven, C. M. de Jong, Soranus II", Heinkenszand; meeste vieren M. Gle- rum, „St.-Sebastiaan", Yerseke; meeste drieën P. Daalman, „Julia na", Kwadendamme; meeste tweeën Jac. Steketee, „Stt-Sebastiaan", Yer seke; meeste enen L. Geus, „Julia na". Kwadendamme. Y erseke MOSSELVISSERS VOOR DE RADIO Zondag a s. zal in de AVRO-rubriek „Even Bijdraaien", die om 1.20 uur wordt uitgezonden, een programma over de Zeeuwse mosselvissers te ho ren zijn. Bij de opening van de mos selzaadvisserij op dinsdag jl. zijn ver schillende opnamen gemaakt tijdens het vissen op de Waddenzee. Niet al leen voor familie en bekenden thuis, maar ook voor anderen zal het aar dig zijn de Zeeuwse mosselvis sers iets te horen vertellen over hun leven en werken, dat vooral de laat ste jaren grote bekendheid heeft ge kregen door de Mosselfilm en het feest van „Zeeland Presenteert". Van onze adverteerder» De firma Reuling-Biesbroeck te Hulst heeft in het St.-Josephpatronaat een interessante demonstratie ver zorgd van elektrische gereedschappen voor de vakman. In de bovenzaal was een uitgebreide collectie prachtig gereedschap bijeengebracht en een vertegenwoordiger van Black and Decker gaf technische voorlichting over de machines in vele soorten, waarmee de vakman het werk heel wat sneller kan doen dan wanneer het allemaal met de hand gaat. Be halve voor de houtbewerker is er ook voor de metselaar goed elektrisch gereedschap. Voor de gecombineerde aannemersbedrijven zijn de gede monstreerde machines wel het meest aantrekkelijk. Een groot aantal men sen uit diverse branches woonde de demonstratie bij. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7 tel. 2377. Rayonredacteur: M. J. Groen Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z. Beveland: Goes, Westsingel 98, tel. 2236. Rayonredacteur: N. Karhof Rayonbeheerder: J, Fait Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie voor Zeeland f 0,15 per mm. Voor „Ingezonden Mededelingen" f 0,37 per mm. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f 0,90, elke regel meer f 0,15. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,50 en f 0,40. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. zoals ieder jaar, weer een koopac tie gehouden met een gratis loterij. Tijdens de rondvraag werd nog ge sproken over de vitrines in de Walstraat. Daar de artikelen die hier in uitgestald zijn voortdurend lijden van de zon en grote hitte en daar het financieel te zwaar is heeft „Ge meenschappelijk Belang" het huur contract met de Kon. Mij. de Schel de opgezegd. Ook werd besloten een kaartsysteem van de leden aan te leggen en van het verloop hiervan zal de secretaris in zijn jaarverslag steeds een overzicht geven. Het ou de bestuur werd weer herkozen. Ze ker is nog niet of er een afgevaar digde van de vereniging naar het congres van de K.N.M.B. gaat dat op 2 en 3 juni te Emmen zal plaats vinden. PIJPLEIDING OP SCHIP SPRONG Op 'net Griekse zeeschip „Master Stelios". dat op de rede voor anker lag, is een pijpleiding gesprongen, met het gevolg dat een assistent-ma chinist ernstige brandwonden door de ontsnappende stoom opliep. Nadat dokter Detmar eerste hulp had ver leend is de man naar het St.-Joseph- ziekenhuis gebracht. Aardenburg ZWEMBAD WORDT VERFRAAID Het gemeentelijk zwembad zal wor den verfraaid. Het gehele bad krijgt een lichtblauwe kleur, wat vooral on der water een mooi aanblik zal ge ven. Dit alles heeft echter nuttig ef fect. De verfstof, die men gebruikt, is er namelijk op samengesteld, dat algen en wieren zich niet meer op het bad, zullen kunnen vastzetten, zo dat een glibberige wand en bodem daardoor worden voorkomen. Boven dien zal het ook een besparing vor men. daar voor het zuiver houden niet meer zoveel chemicaliën zullen nodig zijn. SOCIëTEITSGEBOUW DOOR NIEUWE STICHTING OVERGENOMEN Dezer dagen is opgericht de stich ting „Algemene Aardenburgse Socië teit". Deze stichting heeft het socië teitsgebouw van de vereniging „So ciëteit Spoor tot Vriendschap" over genomen. Laatstgenoemde vereniging Woensdagmorgen, even vóór half tien, zagen omwonenden een dikke rookwolk stijgen uit de schuur van de landbouwer C. Rijk aan de Nieuwe West- kraaijertsedijk onder 's Heer- Arendskerke en eer ze te hulp konden snellen sloegen de vlam men reeds uit het pannendak. De landbouwer zelf holde naar de naastbijzijnde boerderij waar telefoön aanwezig was, om de brandweer te alarmeren, terwijl zijn echtgenote de twee kleinste kinderen in veiligheid bracht en ze toevertrouwde aan een der buren. Velen verleenden, in af wachting van de brandweer, daad werkelijke hulp. Een trekker werd uit de schuur gehaald, alsmede het var ken en een kalf. In allerijl brachten anderen het huisraad in veiligheid; twee mannen kwamen zelfs met de nog brandende haard naar buiten. De brandweer uit Nieuwdorp was het eerst ter plaatse en met verrassende vaardigheid werden de brandslangen Oranjevereniging kivijnt Er wordt vandaag Koninginne dag maar weinig in Souburg ge organiseerd. Ik meen dat te moeten betreuren. Hoe zit het nu eigenlijk met de feestvieringsgedachte hier? Aldus de heer H. W. Janssen (KVP) in de raadsvergadering van de ge meente Oost- en West-Souburg. Lo co-burgemeester M. A. v.d. Putte sprak er eveneens zijn teleurstelling over uit, dat Souburg niet overloopt van Koninginnedag-activiteit. Destijds was er in onze gemeente, zei de heer v.d. Putte, een oranjever eniging, welke een vruchtbare sa menwerking onderhield met de ver schillende buurtverenigingen. Gelei delijk aan echter bleek samenwerken weinig of niet meer mogelijk met het gevolg, dat zowel de oranjevereniging als de buurtverenigingen wegkwijn den. De voorzitter betoogde, dat het wel eens goed was in een raadsver gadering de wenselijkheid uit te spre ken, dat er onder de bevolking wat meer initiatief gaat leven om fees ten als Koninginnedag op behoorlijke wijze mogelijk te maken. Hij deed een beroep op de raadsle den en de overige ingezetenen van de gemeente voortaan meer activi teiten te willen ontwikkelen. Van har te hoopte hij, dat er meer leven kwam in de organjevereniging. welke op het ogenblik eigenlijk alleen nog op pa pier bestaat. Op voorstel van de heer Janssen werd besloten een gelukste legram aan H.M. de Koningin te zen den. In antwoord op een vraag van de heer C. Potter (Arb.) deelde de loco-burgemeester mee, dat de speel tuin in Souburg op 6 mei a.s. ge- ofiittü zal worden. Een foto van de brandende schuur. ontrold zodat na één minuut al water kon worden gegeven. Het was de hoogste tijd want van de als een fak kel brandende schuur waren de vlam men al overgeslagen naar dak en zol der van het tegen de schuur aange bouwde woonhuis. Daarna kwam de spuit van 's-Hee- renhoek aanrollen en even rap als die van Nieuwdorp ging de beman ning daarvan te werk, zodat met vier straalleiders water werd gegeven. Van binnen en buiten werd het vuur aan gepakt en de spuitgasten van 's-Hee- renhoek vlogen zelfs het dak van het huis op om de pannen te lichten en wat daaronder smeulde te doven. Toen er ook nog versterking kwam van de Arendskerkse brandweer, was het gevaar voor uitbreiding spoedig bezworen, maar de aangerichte wa terschade in het woonhuis was niet gering. Later hoorden we, dat een kleine jongen van drie a vier jaar een doos je lucifers te pakken had gekregen en daarmee in de schuur was gaan spe len, waardoor een hoop stro vlam had gevat. Dodelijk geschrokken kwam het kereltje, wiens haren enigszins waren geschroeid, schreeuwend naar buiten en zo werden de ouders ge waar wat er gebeurd was. Vijf van de acht kinderen van het echtpaar waren naar school. De heer R. was tegen brandschade verzekerd. Men bofte bij het blussingswerk dat er veel water in de sloten stond en dat de wind van het woonhuis af woei. De burgemeesters van 's-Heeren- hoek en Arendskerke waren op het terrein aanwezig. Drie gouden bruiloften op één dag i„ een gemeente als Hontenisse mag gerust een grote zeldzaamheid wor den genoemd. Het is altijd een op merkelijk feit, als er een gouden paar wordt aangekondigd. Nu waren er drie tegelijk, twee in de parochie Groenendijk en een in Lamswaarde maar alle drie dus in de gemeente Hontenisse. Dat waren A. van Esbroeck en M. van Troost in de Cloosterstraat, Kloosterzande, het echtpaar P. Merk- van Deursen van de Tasdijk en het paar E. 4e Waal-van Remortel te Lamswaarde. De drie gouden feesten werden be scheiden gevierd in de intimiteit van de familiekring. Men wilde het een voudig houden en daarom bleven ook de versieringen voor de woningen van de gouden paren achterwege. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat de familie van Es- broeck-van Troost en Merk-van Deursen in de kerk van de H. Mar- tinus te Groenendijk in een H. Mis gezamenlijk hun dankbaarheid toon den voor tezamen deze honderd jaar levensgaiuis. blijft nog gewoon bestaan en zet haar bijeenkomsten normaal voort, alleen is het gebouw in andere handen over gegaan. De nieuwe stichting heeft zich ten doel gesteld de culturele verheffing van de bevolking en wil dit doel bereiken onder andere door het onderhouden en zo mogelijk ver fraaien van het gebouw. De student G. D. Kamphuis werd bereid gevon den in het gebouw zijn intrek te ne men en als werkstudent het gebouw te beheren. AXEL Feest -van St. Jozef Ook dit jaar zal op 1 mei de K. A.B. het feest van St.-Jozef de Werk man niet ongemerkt voorbij laten gaan. 's Avonds te 7 uur zal men nl. gezamelijk een H. Mis bijwonen, waarna in het Gezellenhuis een feest- vergadering zal worden gehouden. Tijdens deze vergadeiing zal de bekende pater van Gelderen uit Sluis de feestrede houden, terwijl de dis trictsbestuurder J. v.d. Voorde even eens het woord zal voeren. Verder zullen aan het programma medeweiken „The Madeira Boys". K.A.J, n V.K.A.J., die met hun nieuwe uniformen nog meer cachet aan de avond geven. LEDENWERF-ACTIE K.A.J. EN V.K.A.J. De K.A.J, en V.K.A.J. zijn ook te Axel een grote ledenwerfactie begon nen. Systematisch worden alle onge organiseerde jeugdige personen be zocht. De moeite, die deze jeugdige vak bondsleden zich getroosten, is tot nog toe niet zonder resultaat gebleven, aangezien ee- zeer bevredigend aan tal nieuwe leden kon worden inge schreven. NifDMv'VflTOCTI PLANNEN PARTICULIERE DIEPVRIESINSTALLATIE Het dorp krijgt een diepvriesinstal latie, naar het voorbeeld van al vele andere dorpen. Overigens met een op merkelijk verschil: het wordt hier geen installatie die door een vereni ging of een speciaal daartoe opgericht comité opgericht is, maar een parti culiere onderneming, hetgeen iets ge heel nieuws is voor deze streek. Het initiatief daartoe is uitgegaan van de heer P. Mangnus. die al ge ruime tijd met dergelijke plannen rondliep. Alles is nu in zoverre in kannen en kruiken, dat de oprichter nog slechts vergunning aan het ge meentebestuur moet aanvragen om daarna met de bouw te kunnen be ginnen. Over twee maanden kan dan de installatie gereed zijn en kunnen de inwoners van het dorp en de om geving een der 32 kluizen huren. In het diepvriesgebouw wordt meteen al ruimte geschapen voor nog eens een batterij van 32 kluizen, zodat uit breiding, zo nodig, meteen mogelijk 's- Iedere cel krijgt een inhoud van 200 liter. De installatie wordt geves- tigd in het pand Hulsterloostraat 143. de vroegere fabriek van de heer van Broeck. De heer Mangnus had oorspronke lijk het plan de installatie in zijn slagerij onder te brengen maar dat stuitte op te grote moeilijkheden. Daarom ontwikkelde hij het hierboven geschetste plan, dat nu, nadat de heer Mangnus overal heeft rondgekpken en geïnformeerd, met voortvarend heid zal worden uitgevoerd. Sax ren Cent St. Lodewijkgroep vierde St. Joris Zoals gebruikelijk vierde de St.-Lo- dewijkgroep ook dit jaar weer het feest van St.-Joris. Deze dag begon 's morgens, toen de districtsaalmoezenier, kapelaan Magnus, het H. Misoffer opdroeg. Na het H. Misoffer werden de St.- Jonsbloemen aan verkenners en wel pen uitgereikt. 's Avonds kwam de St.-Lodewijk Groep weer bijeen rond het kamp vuur. waarbij de vaandrig Sarneel een korte uiteenzetting gaf over het doel van deze St.-Jorisdag. Na deze uiteenzetting werd het .•Hoort zegt Voort", door de verken ners en welpen gezongen, waarna de St.-Jorisboodschap door de aalmoeze nier werd voorgelezen. Nadat de verkenners en welpen en kele verkennersliedjes rond het knet terend kampvuur gezongen hadden, werd door vaandrig Zwartelé 't jaar verslag voorgelezen, waarin de St.- Lodewijk Groep kon terugzien op een jaar vol activiteiten. Met het voorlezen vaa het St.-Jo- risverhaal door vaandrig van den Hemel, en met het zingen van het plechtige lied .Nu het kampvuur aan het kwijnen is", werd op deze mooie avond het intieme feest van St.-Joris door de St.-Lodewijk Groep besloten. BEKNELD ONDER PARTIJ GLAS Door het kantelen van een partij vensterdraadglas or> de Spiegelglas- fabriek raakte de 42-jariee F J de K. uit Sas van Gent met een been bekneld. Hierbij liep hij een been breuk en een enkelbreuk oo Per am bulance werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. Schoondijke DODENHERDENKING EN BID STOND VOOR DE VREDE Evenals het vorige jaar wordt ook nu aan de vooravond van de Bevrij dingsdag een voor geheel Schoondij ke bedoelde gemeenschappelijke Do denherdenking en Bidstond voor de vrede gehouden en wel op maandag 4 mei a.s. om 7.30 u. n.m. in de Herv. Kerk. Voorgangers zijn ds. H. A. van Bottenburg (predikant van de Ger. Kerk Schoondijke) en ds. P. A. L. Brinkman (predikant van de Herv. Gemeente Schoondijke). Organist is de heer M. Zonneheld te Terneuzen. Er zullen geen toespraken worden gehouden. De korte samenkomst van 4 mei is louter liturgie (bijbel-lezin gen. gebeden, kerkliederen, stille do denherdenking enz.). Alle Schoondijkenaren jongeren zowel als ouderen worden opge wekt deze van de Kerken van Schoon dijke uitgaande dodenherdenking en bidstond voor de vrede mee te ma ken. Pastoor J. J. M. van Arendonk te Schoondijke, die het vorige jaar me de de dodenherdenking geleid heeft, is door ambtsbezigheden verhinderd om aan de komende samenkomst mee te doen. Hij stelt er prijs op te verklaren, dat hij het volgende jaar gaarna weer samen met de Schoon- dijkse predikanten de Dodenherden king wil leiden. BENOEMD De typiste ter secretarie, mej. S. A. de Vos. is met ingang van 15 juni a,s. benoemd tot klérk ter se cretarie van Rijnsburg in Zuidhol land. TERNFITZEN KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING VOOR G. KOUWIJZER Tijdens een korte plechtigheid werd gisteren op het kantoor van de n.v. De Hoop wegens veertig jaren dienst aan de heer G. Kouwjjzer, transport arbeider, de bronzen medaille, ver bonden aan de orde van Oranje Nas sau, uitgereikt door burgemeester mr. P. Tellegen. Bij deze plechtigheid wa ren o.a. ranwezig de echtgenote van de jubilaris en de directie der ven nootschap. In zijn toespraak prees de burgemeester de goede verhoudingen in het bedrijf, waarvan hij dit jubi leum als een bewijs zag. Hoofdplaat FEESTPROGRAMMA Het programma voor de feestelijke viering van de 50ste verjaardag van H.M. Koningin Juliana luidt als volgt 10.00-12.00: kinderspelen op het sport terrein; 13.45: spelen van het Wilhel mus door „Oefening Baart Kunst" voor het gemeentehuis; 14.00 uur: optocht met versierde wagens, fiet sen enz. voor de jeugd, voorafgegaan door de muziekvereniging O.B.K. plm. 15.30 uur: voetbal- en volleybal wedstrijd; plm. 17.00: spelen voor leerlingen van middelbare ulo- en am bachtsscholen enz.-. 19.00 uur: stoe- le'ndans met muziek; 20.30 uur: rei dansen. Daarna optocht met muziek en lampions dan: kampvuur op het terrein bij de Mgr. Luijpenstraat. Daarna wordt het vreugdevuur aan gestoken. W pstdorpe BENOEMING De heer B. Remerij is per 1 juli a.s. benoemd als leraar l.o. aan en kele middelbare scholen te Eindho ven. Zuid'- '»r ftp ELEKTRISCH HOOG SPANNINGSNET De eerste masten voor 't elektrisch hoogspanningsnet in Z.-Vlaanderen op Zuiddorps grondgebied, zijn geplant en wel bij Drieschouwen langs de Liende. De mannen, die dit werk verrichten, zijn ware luchtacrobaten en de toeschouwer komt als vanzelf het Oudhollands gezegde „als katten klommen zij in het want" in de ge dachte. In de Staatscourant zijn twee regelingen gepubliceerd voor de vergoeding van zoutschade aan huizen en andere gebouwen, welke het gevolg is van inundaties in 1944 en 1945 of van de watersnood in 1953. De regelingen hebben betrekking op panden, die in met name genoemde gebieden zijn gelegen en waaraan de zoutschade zich voor 15 mei 1959 heeft geopen baard. De vergoeding is een afkoopsom en staat geheel los van reeds ver leende rijksbijdragen voor herstel van oorlogsschade of stormvloedscha- de. Een afkoopsom wordt toegekend aan degenen, die ten tijde van de overstromingen eigenaar waren van een geheel of overwegend uit steen opgetrokken pand. Wanneer intussen een pand en het recht op een afkoop som in andere handen zijn overge gaan, dan kan een rechtsopvolger voor de uitkering in aanmerking ko men. De afkoopsom voor de zout schade, die door de oorlog is ont staan, is in beginsel vastgesteld op 7.50 per m? aangetaste wandopper- vlakte. gemeten op de wijze als in de regelingen is aangegeven. Die voor zoutschade als gevolg van de storm vloed is gesteld op J 5,75 per m2. Bij het bepalen van deze bedragen is in aanmerking genomen, dat de Gisterenmorgen vroeg is de heer H. F. Morres te Hulst plotseling over leden. Hij was stichter van het meu bel- en woninginrichtingsbedrijf Mor res, dat onlangs zijn veertigjarig be staan heeft gevierd. Van dit jubileum heeft men toen juist al weinig drukte gemaakt, omdat de heer Morres sr. sedert enkele jaren aan een hartzwak te leed. Een plotselinge aanval heeft gisterenmorgen vroeg een einde ge maakt aan een arbeidzaam leven. Wijlen de heer Morres, die 73 jaar oud is geworden, was een meubel maker van de oude stempel, met een grote liefde voor het vak. Hij is met zijn tijd meegegaan en de zo klein begonnen zaak breidde zich uit tot een groot winkelbedrijf, waar het meubelmakersvak op de laatste plaats is gekomen en waar de handel hoofd zaak is. Hoewel hij, met recht en re den, trots was op het succes van de zaak die hij oprichtte, had wijlen de heer Morres er toch wel spijt van dat „het vak" niet meer is wat het vroe ger was, Dank zij zijn werkijver en zijn zakelijk inzicht is Hulst een voor aanstaand bedrijf rijker geworden dat aan vele mensen werk verschaft. De begrafenis zal zaterdagmorgen om 11 uur plaats vinden. Het ziekteverlof van de burge meester van Oosterland, de heer S. W. A. Laurense, is opnieuw met een maand verlengd, thans tot 1 juni. De gemeenteraad heeft besloten, een tij delijke wethouder aan te wijzen. Als gevolg van het ziekteverlof van de burgemeester bestond het college van b. en w. tot nu toe uit 2 personen, hetgeen voor besluitvorming niet al tijd bevorderlijk is. Aan deze toe stand is thans een einde gekomen door de aanwijzing van de heer A. Stoutjesdijk als tijdelijk wethouder. De heer Stoutjesdijk is vroeger ook reeds wethouder geweest. In het Goese stadhuis vergaderde woensdag het onlangs gestichte werk comité, dat de midden stands bedrij vigheid. in samenwerking met de middenstandsorganisaties zelf, op de Bevelanden wil activeren. Onlangs had men de naam gekozen van ini tiatiefcomité Z.-Beveland, maar gis teren besloot men „Z.-Beveland" om te zetten in „de Bevelanden". Tevens werd het werkcomité uit gebreid. Behalve de reeds genoemde burgemeesters uit „de Zak", traden nog toe de burgemeesters van 's-Gra- venpolder, Kloetinge en Krabbendijke, terwijl voor Goes of de burgemeester, of wethouder Roose zitting zal nemen. Tot voorzitter koos men mr. H. Stieger van Hoedekenskerke en als deskundigen fungeren pater Lucius Roof en de heren Korstanje (midden standsconsulent) en Bos (directeur gew. arbeidsbureau). Geprobeerd zal worden ook een N.-Bevelandse burgemeester te ani meren. Men besloot ook een groter en overkoepelend comité te vormen waar alle Bevelandse burgemeesters lid van kunnen worden en tevens de vertegenwoordigers van de grote or ganisaties van werkgevers en werk nemers. Dit grote comité zal moeten zorgen voor de financiën welke nodig zijn voor het inrichten van een tentoon stelling van het klein- en midden grootbedrijf. Doel daarvan is binnen- en buitenlandse groot-industriëlen te tonen, wat men op de Bevelanden kan produceren in de hoop dat be stellingen volgen. Het directoraat-generaal van de middenstand verleent zijn medewer king. Morgen, vrijdag 1 mei, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 9.52 en 22.21 uur; te Vlissingen om 9.01 en 21.35 uur en te Terneuzen om 9.26 en 22.03 uur. aantasting bij de gebouwen, die in de oorlogsjaren in het water hebben gestaan, verder is voortgeschreden en een grotere schade heeft veroor zaakt dan bij de panden, die door de stormvloed werden getroffen. Bij in grijpende voorzieningen kan een ho gere afkoopsom worden toegekend, mits die voorzieningen naar het oor deel van het orgaan dat met de uit voering van de regelingen is belast, noodzakelijk waren. Is dit niet het ;eval, dan kan de afkoopsom worden bepaald op een bedrag, dat overeen komst met de waardevermindering van het pand als gevolg van de zout schade. Voor een pand dat zowel in 1944-45 als in 1953 door zout is aan getast, vindt slechts een van beide regelingen toepassing en wel die, wel ke de gunstigste uitkomst voor de rechthebbende oplevert. Als het pand bij een ander dan de eigenaar in ge bruik is. bijvoorbeeld is verhuurd, dan kan onder bepaalde omstandig heden de afkoopsom aan de gebrui ker worden uitgekeerd. Tot 15 no vember 1959 kunnen verzoeken om toe kenning van een afkoopsom worden ingediend. (Advertentie) VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN Bosstraat - hoek Llndebaan J BERGEN OP ZOOM j TEL. 5467 „Scheppend ambacht Enige tijd geleden werd met in stemming van het provinciaal be stuur een commissie in het leven geroepen, welke tot taak heeft de mogelijkheden te onderzoeken om te komen tot het sticht envan een or gaan ter behartiging van de belan gen van de kunstambachten en haar beoefenaren in Zeeland. Deze commissie staat onder voor zitterschap van mr. dr. Mes, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Omdat allereerst diende te worden nagegaan of voor dit initiatief onder de edel-ambachtslieden belangstel ling bestaat en wie voor het lid maatschap van een dergelijke orga nisatie in aanmerking komen zal tussen 15 en 23 mei a.s. in de Sta tenzaal een besloten tentoonstelling worden gehouden van kunstam- bachtsprodukten. Daarvoor inaan merking komende personen zijn uit genodigd produkten van hun pand in te zenden. Een commissie bestaande uit de heren A. Argelo te Zierikzee; jhr. I. den Beer Poortugael te Veere, A. Hoolhorst te Oostburg; mr. L. Ka- kebeeke te Middelburg; ir. H. de Lussanet te Sablonière te Middel burg en drs. J. Salden, directeur van het Centraal Orgaan van het Schep pende Ambacht te Delft zal aan de hand van de ingezonden voorwerpen beoordelen of de inzender voldoende vakbekwaamheid en creatief vermo gen bezit. Blijken de resultaten van deze selectie gunstig te zijn. dan zal het inrichten van een openbare ten toonstelling te Middelburg geduren de de zomermaanden worden over wogen. met de mogelijkheid tot ver koop van de tentoongestelde produk ten. Onder „scheppend ambacht" wordt in het algemeen verstaan toegepas te scheppende kunst, derhalve het vervaardigen van sier- en gebruiks voorwerpen van oorspronkelijk ont werp. welke kunstwaarde bezitten. GOES Grand De zevende zonde. MIDDELBURG Electro Kapitein zeeziek VLISSINGEN Alhambra Lizzie. Luxor Onderwater-comimando, a.l. GENT (B.) Kon. Ned. Schouwburg 7,30 uur De held van Talavera. AXEL Het Centrum 5, 7 en 9,15 uur Onze koninklijke familie in 1958; Onze kroonprinses in de West. KLOOSTERZANDE Wülem Teil 2,30 uur Schieting staande wip. TERHOLE F. Schreurs 3 uur Schieting Zaal De Lindeboom Dansen. KOEWACHT P. v. Hove 3 uur Schie ting staande wip. Th. Misseghers Dansen Alf. de Nijs 3 uur Schieting en dansen. ST. JANSTEEN Jan Pluym 3 uur Schieting. SAS VAN GENT A. Huysman 3 uur Schieting. ZUIDDORPE R Danckaert 3 uur Schieting. ANTWERPEN (B.) Kon. VI. Opera 8 uur De Vledermuis. SAS VAN GENT Olympia 8 uur Car naval in Amerika. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7,30 uur Melodie van 't Zwarte Woud. OOSTBURG Ldel 7.45 uur Jerry, de schrik van het bataljon. TERNEUZEN Luxor 8 uur Trapeze. 20. Een ogenblik later is de span ning geweken.Met een zucht veegt Martin het zweet van zijn voor hoofd. De telegra fiste van de Obe- ron heeft zich kranig gehouden. Als zij de ogen opslaat, kijkt zij in het gezicht van Sven. Somberder dan ooit, zegt Rudi. Eindelijk kan Martin de stuwraketten uit schakelen h/j loost een diepe zucht, als de verpletterende druk. wegvalt. «aar hoe hesben t>e passagiers het doorstaan ■•maar rudi is niet voor niets goedgekeurd 'voor de ruimte vaart. 'HALLO-- SISEAT O.JE KUKT-- SOMBERDER DAW OO/r/" HET IS EEN HELE BEPROEVINC GEWEEST OM EEN DRUK WJ tS LIGGEND OP DE GROND TE. ONDER- GAA*iIM VOORAL VOOR EEN MUSJE. Ieder het feit, vraagd: mentspro „op de w tulpenrall Hoe moei blijkt alleet zestig van de juiste ci. onderwej Toch hee bekwame c tige conseq zijn cracks ben kunnen zeker bekw; te zwaar. Z de start ont trouwe krac pen, dat hie boven hun niets aan dc We hoorde in velerlei b de meeste doen." De rjiders aan nen uitgeve die zU kunm en de hulp vangen, mal Het sensa rallye viel speaker Har nenkomende hen en h hun klasser de wedstri. drietal tijde z.g. startcon punten van gen hierdoor zich bracht, klassement derd. Wat was toren hadden keurigheden tijdcontroles ging van het het „mooiste' er over amp<| had gemai ook minder hadden moetï Dat gebrek nelijk oorzE gissingen zi helaas, die nis bleken, vrijwel vas Peter Rilej komst in N der in het sement wer plaatsen za, Hoe die ge' zal zien, wee' controle van tijdrovend pas enkele cuit van Z, vallen voor van deze elfi voltooid. Werkelijk nemers het niL woensdagmorfj ren vertrokk wegen werd Valkenswaard; bereikt. Daar: makkelijk. O Tot admi) (Zeeuwse Vissj J.-Bolsius tel Burgemeesb die tijdelijk van Zevibel, danig aftredei Het ligt in' bureau van d| gevestigd. De de plaats van' functie veranc De 47-jar Charles Jai zonder gelul eerste maal voetbalpool hij inzette gulden op. 55 Een groep universiteit Zuid-Afrika h de krater te de Amerikaai dekker 2", v het afgelopen mosfeer van moet zijn, bi aardkorst gé Men neemt „reusachtige mensen zegge kunstmaan w; aanneemt, tj het (Jmko-Mi tig km ten zu je Richmond. De Indones strenge bepa controle op 1 donesië. Alle df,r het gezag voor alle vluc van de stafci dig. Het intei alleen gebruil velden Kema dan op Noon op Timor.

de Stem | 1959 | | pagina 2