Walcheren Verdachte brand in vlasfabriek Koewacht Graauw mede garant voor bouw van bejaardentehuis Groenendijk Broeder feest Alexius vierde gouden Bergen op Zoom in Ti APPÈL 3 Krebbers en Olof nog als jubilarissen in Vlissingen Dagblad De Stem Braakmanontwikkeling start binnenkort ZUID-BEVELAND Z.-Vlaanderen N: va: DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 27 APRIL 1939 MIDDELBURG VLISSINGEN AXEL OOSTBURG Brand in schuur Vijfenvijftig jaar getrouwd LUISTER raadpleeg gratis GIRO 18 St.-Jacobskerk geen ideale ruimte Hoogwaterstanden Oud-werknemer in arrest TERNEUZEN Ir. G. P. M. Dikötter over Deltaplan Na lange discussie in de raad Zeeuwse VVV in Hulst bijeen Televisie Radi io Terugblik Missie-bisschop kwam feliciteren Diamanten zanger te Sluiskil onderscheiden *GENDA Vandaag Morgen PANIEK RON!) DE ZON 7 EXPOSITIES In de Kunstzaal Van Benthem en Jutting wordt tot en met 9 mei een uitgebreide collectie oude boekwerken en prenten van Zeeland, Zeeuwse ste den en dorpen geëxposeerd. Van 13 mei tot en met 30 mei zal een exposi tie van schilderijen van Pieter Bult huis worden gehouden, waarvan de opening zal geschieden op dinsdag 12 mei door drs. E. Kuiper, directeur van de rijks h.b.s. en middelbare school voor meisjes, alhier. „EN TOEN KWAM OMA" De personeelvereniging Gemeente Vlissingen gaf zaterdagavond in het concertgebouw als sluitstuk van het seizoen een uitvoering. Voorzitter H. Strabbing sprak een welkomstwoord tot b. en w. en de afgevaardigden van zustervereniging, 'n Bijzonder woord van dank ontving de plantsoenen dienst voor de fraaie versiering van het toneel. Na deze opening voerde de eigen toneelvereniging het blijspel „En toen kwam oma" onder regie van de heer C. Colijn op. Heel leuk was de discussie tussen mr. Hartley Merrick (F. Schets) en Basil Saville (J. Adriaanse). Vele malen werd er ook hartelijk gelachen bij de scènes waarin de dames mrs. Hartley Mer rick (M. Menheer-Stroo), Daphne Sutcliff-Spencer (R. Verhoef) en Ma ry Douglas (C. Gouka) hun mannen eens flink „op hun nummer zetten". Totdat grootmoeder Spencer (N. Meyers-Dingemanse) ten tonele kwam want mr. Hartley Merrick, Dennis Spencer (H. Keizer) en James Sut- cliff (H. Bloembergen) aanbaden haar. Na het spel bleef men nog enige uren gezellig bijeen. (Advertentie) Garage v. Dongen-Jonkers Wilhelminasingel 42, Breda Philippine KONINGINNEFEESTEN Op de vijftigste verjaardag van koningin Juliana zullen de schoolkin deren hier volksspelen houden, zoals hoela-hoepla, buslopen en nog enkele andere vermakelijkheden. Ook de muziekvereniging zal 's avonds con certeren op de markt. Sas van Gent (Advertentie) Ktcadendam me BENOEMD Met ingang van 1 mei e.k. is be noemd als eerste ambtenaar ter ge meente Arnemuiden onze plaatsge noot C. Geus. Rilland-Bath BILJARTEN De Rillandse Biljart Club speelde met de Goese Biljartclub „Avon tuur" om een beker. Eerst werd te Rilland gespeeld. RBC won deze wedstrijd met 10-6. Later werd te Goes gespeeld. Daar eindigde de wed strijd met een gelijk aantal punten n.l. 8-8. Zodoende kwam RBC in bezit van de beker. VIERING KONINGINNEDAG De koninginnedag zal weer op luis terrijke wijze worden gevierd. Het onlangs opgerichte Oranjeco mité heeft een programma samenge steld. waarbij voor elk wat wils is. Om 8 uur 's morgens zal vanaf de Molen van de heer Misseghers ko- raalmuziek ten gehore worden ge bracht, terwijl in de verscheidene kerken kerkdiensten zullen worden gehouden. Zo zal om half negen 's morgens een plechtige H. Mis wor den opgedragen. Om half tien worden de schoolkin deren van de diverse scholen afge haald met muziek voor een zanghul- de op de Markt. Eveneens kunnen de kinderen een film gaan zien in „Het Centrum" over het koninklijk gezin. Om drie uur zal op het sportterrein aan de Buitenweg een oriëntatierit voor kinderen worden gehouden, ter wijl op dezelfde plaats ook kinder spelen op het programma staan. Natuurlijk ontbreekt op het pro gramma een concert van de bekende jeugdmuziekvereniging niet. Thalia- Tremola zal n.l. om half zeven op de markt concerteren. Als klap op de vuurpijl zal er om half negen een lichtstoet met lam pionoptocht worden gehouden, terwijl ook de middenstand met zijn spreek woorden-etalagewedstrijd zich niet onbetuigd zal laten. De schuur naast de boerderij van de heer R. Janse op de grens van Oostburg en'Waterlandkerkje is ten gevolge van een korte felle brand met de grond gelijk gemaakt. In de schuur bevond zich een hoeveelheid stro en graan. OUDERAVOND R.-K. H.B.S. EN M.M.S. Op dinsdagavond 28 april wordt in de gymnastiekzaal van de r -k. h.b.s. en m.m.s. „St.-Eloy" een contact bijeenkomst gehouden tussen ouders en docenten. In het algemeen gedeelte zal drs. G. Mornout een korte inleiding ver zorgen over de aansluiting van de studierichtingen aan de school op de beroepsopleidingen. Daarna volgt het gebruikelijk col lectief spreekuur waarbij de ouders gelegenheid wordt geboden tot een gesprek met de docenten. Vandaag viert het echtpaar Aloy- sius Aerssens en Rosalie van de Winckel alhier zijn 55-jarig huwe lijksfeest. De buurtbewoners hebben „Wies en Roosje" moeten aanmoedigen om er feest van te maken. Na veel te- genstrevirlgen zijn ze akkoord gegaan met een sobere feestviering. Het echtpaar woont sedert februari 1917 alhier. Hun komst naar Sas van Gemt was gedwongen. Begin 1917 toen zij in Zelzate (België) woonden werden zij door de overheid aldaa, aangezegd om België te verlaten. Voor de „Ollanders" was er geen eten meer. Dit is een zware tijd voor ons geweest, verzucht Wies. Na enkele weken te Zuiddorpe verbleven te hebben zijn ze in Sas van Gent beland, vanwaar zij thans node zouden vertrekken. Wies is er tewerkgesteld als gemeente-arbeider, welk beroep hij tot zijn pension heeft uitgeoefend. Vandaag zal het feest worden in gezet met het opdragen van een plechtige H. Mis, waarna de verdere dag in intieme familiekring feest wordt gevierd. Wies en Roosje hebben acht kin dieren, veertien kleinkinderen en acht achterkleinkinderen. Dinsdag zal het echtpaar feestelijk worden onthaald door de buurtbewo ners in café ,,de Oude Brug", alwaar de ere-voorzitter van het feestcomité, dokter Puylaert, een geschenk zal aanbieden. De avond zal worden gevuld met zang, declamatie en mu ziek en ook de harm, „de Verenigde Vrienden" zal haar opwachting ma ken. St.-Jansteen ORANJEFEEST Het programma voor de viering van koninginnedag is door het comité als volgt ingedeeld: 7.45 uur: Klokgelui; 8 uur: H. Mis; 10.30 uur: Traktatie schoolkinderen van de jongensschool; 11 uur: Trak tatie schoolkinderen jongens- en meisjesschool Kapellebrug; 14 uur: Sportwedstrijden; 14.45 uur: Optocht door de kinderen van de lagere meis jesschool; 16 uur: Prijsuitreiking; 19.30 uur: Muzikale rondwandeling van de plaatselijke muziekvereni ging: 20 uur: Muziekuitvoering op de kiosk, afgewisseld met zangnummers door het r.-k. gemengd koor „St.- Caecilia"; 23 uur: Vreugdevuur. Stoppeldijk FANCY-FAIR Onder de enthousiaste leiding van kapelaan Rombouts wordt in onze pa rochie hard gewerkt aan de voorbe reiding van de grote fancy-fair die op 3 mei zal worden gehouden ten bate van het parochiefeest. De prij zen voor deze fancy-fatr zijn van vele zijden binnengestroomd en nu het ge heel kan worden overzien, kan men al bij voorbaat van een ge slaagd festijn spreken. Bij de vele attracties, die zondag 3 mei in het Verenigingsgebouw zullen draaien, zijn prachtige prijzen te behalen. Voor de organisatoren staat deze laat ste week van voorbereiding nog veel werk te wachten, maar wij zijn er van overtuigd dat hun enthousiast werk ten volle zal beloond worden. 29 april radio 298 m. 20.05-21.1 f uur. Uitzending hoofdprijzen tt vanaf U mei op verkoopadressen THEKKINGSLIJSTEN Ook verkrijgbaar door middel van „Appèl", Rotterdam f 0,25 Bestel reeds nu! Morgen, dinsdag 28 april, gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 6.42 en 19.10 uur, te Terneuzen om 6.04 en 18.34 uur en te Vlissingen om 5.34 en 18.01 uur. Hoewel de eigenlijke jubileumcon certen van het Residentieorkest i.v.m. de zilveren jubilea van Willem van Otterloo en de beide eerste concert meesters Herman Krebbers en Theo Olof reeds in het begin van het sei zoen plaats vonden, had men ook het concert, dat in de St.-Jacobskerk te Vlissingen plaats vond, ook een enigs zins feestelijk karakter gegeven. Want ook nu nam het concert voor twee violen en orkest in d van J. S. Bach een voorname plaats op het program ma in. Geen wonder, want in welk muziek werk zou onder gunstige omstandig heden het spel van de beide groot meesters van het Residentieorkest beter tot zijn recht komen, dan juist in dit (men is geneigd te zeggen door Bach juist voor hen geschreven) meesterwerk. Onder gunstige om standigheden dus, en die waren vrij dagavond in de St.-Jacobskerk niet aanwezig. De kerk is nu eenmaal te monumentaal, waardoor te veel van het geluid in de hoge ruimten ver loren gaat, speciaal bij werken zoals Bachs dubbelconcert, die een kleine bezetting vragen. Daardoor ontstond er vaak een on eerlijke klankverhouding wat ook het spel der solisten ongunstig moet heb ben beïnvloed. Vooral Olof wekte de indruk zich slechts met moeite in de ze ruimte te kunnen aanpassen. Toch was ook nu het spel der jubilarissen groots: Krebbers altijd briljant en uiterst gevoelig. Olof met een iets kleinere maar immer vlekkeloze toon- vorming. In zeker opzicht tegenge stelde figuren, maar wier contrasten volkomen in elkaar opgaan wanneer verenigd in het duo. En juist door dit unieke tweemanschap en mede door de knappe orkestbegeleiding kreeg dit dubbelconcert en de daarop volgende Romances voor viool en or kest van Ludwig v. Beethoven een respect afdwingende uitvoering. Met de eerste symfonie van Brahms toonde van Otterloo met zijn juichend orkest aan, dat ook hij tot de zeer groten van het orkestpodium behoort. Deze evenwichtige vertolking vormde een glansrijk slot van dit door de ge meente Vlissingen met de ZVU ge organiseerd concert. Tenslotte sprak wethouder W. Pop- pe sympathieke woorden tot de jubi larissen en bood hun fraaie geschen ken aan. De B. (Van onze verslaggever) Een brand die zaterdagavond om half twaalf is uitgebroken in de coöperatieve vlasfabriek St.- Andries te Koewacht heeft een schade aangericht van ruim honderdvijftigduizend gulden Verdacht van brandstichting is gearresteerd de circa veertigja rige C. de R., die naast de ro- terij woont. Bij de brand is niet alleen het ge hele gebouw verloren gegaan, maar tevens een grote hoeveelheid vlas, vlaslint, lokken en een zeer grote par tij lemen. Ook een breekvlasmachine met bijbehorende gereedschappen werd een prooi van het vuur. De brandweer van Koewacht had te kampen met een zeer sterke wind, maar zag niettmin kans om de omlig gende gebouwen te redden. De vlas fabriek was tegen brand verzekerd. Ondanks de schade zal het bedrijf op negentig procent van de normale capa citeit kunnen blijven doorwerken. Alle personeelsleden blijven in dienst. De Koewachter C. de R.. tegen wie vermoeden van brandstichting gerezen is, werd zondagochtend om half negen onder arrest gesteld. Zondagavond Een opname na de brand, die de schade duidelijk weergeeft. Op aantrekkelijke wijze heeft ir. G. M. Dikötter op verzoek van het Terneuzens R.-K. Vrouwengilde een uiteenzetting gegeven over het Delta plan. Voor dit onderwerp bestond eveneens een grote belangstelling bij de echtgenoten van de leden van het Vrouwengilde zodat spreker een groot en aandachtig gehoor had. De heer Dikötter gaf een uiteen zetting over de werken die nu in volle gang zijn en zette daarbij uiteen van welk een ingrijpende betekenis de totstandkoming van dit plan voor onze provincie is. Ook behandelde spreker de plannen voor de recreatie gebieden om een oplossing te vinden voor de al te dicht bevolkte randstad Holland. Er werd ter afwisseling van deze boeiende uiteenzetting een drie tal films vertoond. (Advertentie) Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwscb Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7 tel. 2377. Rayonredacteur: M. J. Groen Rayonbeheerder: L. K.. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z. Beveland: Goes. Westsingel 98, tel. 2236 Rayonredacteur: N Karhof Rayonbeheerder: J. Fait Prijs voor loss*- advertenties bestemo voor oe editie voor Zeeland f 0,15 per mm. Voor „Ingezonden Mededelingen" f 0,37 per mm Bü contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels ol minder t 0,90, elke regel meei f 0,15. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,50 en f 0,40 Bii 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde olaatsine tegen half geld deelde men ons mee. dat de man van daag naar Middelburg zal worden overgebracht om verhoord te worden. De R. is vroeger in dienst geweest van de roterij en heeft moeilijkheden met het bedrijf gehad. Merkwaardig is, dat vorig jaar op 13 juni in hetzelfde gebouw even eens brand is uitgebroken, waardoor ook toen grote schade is ontstaan. De oorzaak is toen niet definitief achterhaald. Graauw zal tezamen met de gemeente Hontenisse en Vogelwaarde garant zijn voor rente en aflossing van een lening ten laste van het r.-k. arm bestuur van de parochie van de H.- Martinus te Groenendijk, tot verbou- (Van onze verslaggever) Hulst heeft zaterdag de eer gehad de algemene vergadering van de pro vinciale Zeeuwse VVV binnen zijn wallen te mogen herbergen. Het behalve een vruchtbare dag vooral ook een plezierige dag geworden, want het programma omvatte naast de huishoudelijke vergadering een rondleiding door de stad, een ont vangst op het stadhuis en enkele an dere punten die de jaarvergadering des te interessanter maakten. Tijdens de eigenlijke vergadering, die geopend werd door de voorzitter, mr. J. Moolenburgh uit Middelburg, hield de directeur de heer G. W. Os kamp een causerie over de ontwikke ling van het toerisme in Zeeland en over de toekomstmogelijkheden. Hij wees op de duidelijk groter wor dende belangstelling uit binnen- en buitenland voor Zeeland. Er is dit jaar een nieuwe lijst van hotels, restaurants, campings en pen sions uitgegeven in een oplaag van 30.000 exemplaren, die vlot van de hand gingen. Vooral het buitenland had belangstelling. Tegen het volgend seizoen komt er opnieuw zo'n lijst, die in een oplaag van 50.000 zal worden gedrukt. Behalve voor het specifiek Zeeuwse (landbouw, fruitteelt enz.) is er op het moment grote interesse voor de beginnende Deltawerken, aldus de heer Oskamp. Dit karwei zal de provincie in de toekomst zeker talloze gasten op leveren. De beste mogelijkheden liggen nog in de Braakman en in de Zandkreek, in het Drie Eilandenplan. In de rond vraag werd over de Braakman nog wat gediscussieerd. Men vond dat er te weinig zekerheid is. Wat men van de toekomstige ontwikkeling van dit recreatiegebied weet, is slechts bij geruchte vernomen. Naar de heer Os kamp verklaarde, zal er binnenkort een plan tot uitvoering komen, waar in enkele miljoenen worden geïnves teerd en dat voorziet in de vestiging van een hotel, van bungalows en alle andere zaken die van de Braakman een ideaal vakantie- en vooral water sportgebied moeten maken. De burgemeester van St. Jansteen, mr. J. I. M. Reuser, bracht de sub sidies der Kamers van Koophandel ter sprake. De Kamer voor de eilanden geeft de provinciale WV jaarlijks 2500 gulden en mr. Reuser vond het maar droevig dat de Z.-Vlaamse Kamer slechts 250 gulden bijdraagt. Er is al enkele malen geprobeerd om wat meer los te krijgen, maar nog zonder resul taat, zei de heer Oskamp. Tijdens de bestuursverkiezing wer den de aftredende bestuursleden her kozen. behalve de heer M. Tydeman uit Westkapelle. in wiens plaats de heer H. Slabber kwam. De volgende jaarvergadering zal in Middelburg worden gehouden. De gelegenheid, dat de provinciale Zeeuwse VVV in Zeeuwsch-Vlaanderen en speciaal in het Land van Hulst in zijn geheel vertegenwoordigd was, greep het gemeentebestuur van Hulst aan om te pleiten voor de belangen van de streek. Burgemeester A. L. S. Lockefeer van Hulst, die de gasten in de Burgerzaal van het stadhuis ont ving, sprak van de schone taak, die hier voor de VW ligt. Hij vroeg de WV-bestuurders om vooral ook een voortdurend licht te laten schijnen op de stad Hulst. Het belang van de VW schetste ook mr. J. Moolenburgh, De vrien delijke ontvangst door het gemeente bestuur noemde hij een symptoom van de goede verstandhouding tussen de overheid en de organisatie. wing/vernieuwing van het tehuis voor ouden van dagen aldaar. Ziedaar het voornaamste, maar te vens ook het meest omstreden besluit, dat genomen werd in de voltallige raadsvergadering van Graauw. Het voorstel werd na een langdurig debat tenslotte met vier tegen drie stemmen aangenomen. Het voorstel moest door de voorzitter langdurig worden toe gelicht en verdedigd en toen nog ble ken de heren Schillemans, Daalman en Delforge niet van de absolute nood zakelijkheid overtuigd te zijn. Meer speciaal was men tegen dit voorstel omdat het onomstootbaar vaststaat, dat zelden of nooit een inwoner onzer gemeente Groenendijk zal kiezen als plaats, waar hij zijn laatste levens dagen wenst te slijten. Graauw is als het ware van oudsher op Hulst aan gewezen als natuurlijk centrum van onze streek en ieder is tot op heden nog steeds op Hulst aangewezen. Daar bij voerde men aan, dat door de ver bouwing van het bestaande ziekenhuis te Hulst tot een tehuis voor ouden van dagen, een zeer groot aantal mogelijk heden tot plaatsing in dat tehuis zul len zijn geschapen. Twee verzoeken om subsidie t.w. van de koninklijke Nederlandse bond Pro Rege en van de Stichting Dienst voor Geestelijke Volksgezondheid de provincie Zeeland werden met al gemene stemmen afgewezen. Ook het subsidieverzoek van de to neelclub Sint Genesius werd niet zon der meer ingewilligd. In het verzoek waarin werd gewezen op het feit, dat de vereniging dit jaar haar dertig jarig bestaan hoopt te vieren, werd de toezegging gedaan mogelijk een derde uitvoering te geven in het komende seizoen. Uiteindelijk kwam men over een, de subsidie van f 100 per jaar voor één jaar te verhogen met een bedrag van f50 op voorwaarde echter, dat men inderdaad ook een derde uit voering zal geven. Op voorstel van b. en w. kreeg de heer P. Christiaens een bijdrage in de extra kosten van fundering bij de bouw van zijn nieuwe woning. Het krediet in rekening-courant bij de n.v. Bank voor Ned. Gemeenten werd voor 1959 op hetzelfde bedrag als vroeger vastgesteld. Gelet op het advies van het college van Ged. Staten van Zeeland, werd met algemene stemmen besloten twee geldleningen te sluiten; één ten be drage van f42.800 bij de n.v. Bank voor Ned. Gemeenten rente 4,5 pet., aflosbaar in 30 jaar, en één van f35.000 bij de plaatselijke Boerenleenbank, BELGIE: De Vlaamse televisie heeft voor vanavond een nieuwe Perry Co- moshow op het programma staan; een show dus van de man, die zojuist een contract van 25 miljoen dollar heeft afgesloten met een melksyndicaat, waardoor hij zich verplicht gedurende 2 jaar elke week 1 show van 2 uur te vervaardigen. Een half miljoen gulden per uur is in dat geval der halve zijn honorarium. De zuid-Neder landse kijkers krijgen hem voor veel minder op de beeldbuis! (8,25 uur) Daarna worden weer belangrijke feiten en personen uit de 20e eeuw onder de loep genomen, terwijl het programma besluit met een museum praatje. In het programma Hilversum I ver volgt de NCRV de uitzending over „De apocriefe Haydn" met het vierde deel „Herschepping" (8.25 uur). Om kwart over 10 praat Jaap Geraedts over Maurice Ravel. De AVRO laat vanavond in het radioscoop-programma (Hilversum II) de schijnwerper richten op Zwitser land. Z. Exc. E. de Halier, ambassa deur van dat land in het onze, leidt deze uitzending, die begint om 8.05 uur, in. Daarna wordt Zwitserse mu ziek ten gehore gebracht, een praatje gehouden over de politieke betekenis van dat land en een hoorspel van een Zwitserse auteur, „De man, die vlucht te" voor de microfoon gebracht. In dit programma wordt een repor tage gegeven van de doortocht in Va lence van de Tulpenrallye 1959 (11,16 uur, dus na het nieuws). De AVRO-weekendshow die over het algemeen goed amusement in aan trekkelijke vorm bevat, behaalde za terdagavond niet meer dan een mager zesje. Dat lag beslist niet aan de keu ze der medewerksters en medewer kers, maar meer aan de experimen tele cameraregie, die het geheel een |wat rommelige indruk meegaf. Zo was de uitbeelding van Mieke Tel- kamps droom een ondermaats scè netje voor deze gevierde zangeres, die het ook niet kon helpen, dat haar overigens goede optreden aan enkele flauwiteiten werd gekoppeld. De af levering van „Luipaard op schoot" zullen de meeste zuid-Nederlanders reeds via de Vlaamse televisie hebben gezien. De filmpjes van het echtpaar Denis zijn echter wel zo interessant en de tekst dermate aantrekkelijk, dat de kijkers deze reprise wel zullen hebben geapprecieerd. Mies Bouwman trof het zaterdag met de deelneemsters en deelnemers in haar quiz „Van je familie moet je 't hebben". Zowel de Voorburgse pin daverkoopster als vader en dochter uit Utrecht gaven het spel een ple zierig cachet. Jammer, dat beide echtparen, die de gouden sleutel ver overden, het verkeerde hokje open maakten en respectievelijk met een handveger en een bloempot huis waarts moesten keren. Johan Schmitz als William Penn heeft zondagavond blijk gegeven van grote aanleg voor televisie-optreden. In de gedramatiseerde documentaire over de stichter van het protestants genootschap, dat vocht voor een we reld, waarin recht, vrede en vrijheid de hoogste waarden zouden zijn kwa men vooral de boeiende dialogen goed tot hun recht. Het beeld had nogal wat geleden onder de telerecording. De vele kijkers zullen met interesse deze levensgeschiedenis hebben ge volgd, waarvan de presentatie door de NCRV een dikke streep zette door de vastgeroeste gewoonte bij de NTS om de weekeinde zenduren alleen maar voor amusement te bestemmen. „Een stuiver voor uw gedachte", zo begon Jan Cottaar zijn sportjour naal. Wij hadden er twee: op de eer ste plaats vroegen we ons af. waarom hij en niet coördinator Siebe v. d. Zee achter de commentaartafel zat (dat zou logischer zijn geweest op de ze avond, die niet werd verzorgd door een der vier omroepverenigin gen, die aan dit journaal deelnemen), terwijl het ons tevens opviel, dat over onenigheid met de KNVB met geen enkel woord werd gerept. T.V. is namelijk een uitstekend medium om burenruzies op charmante wijze bij te leggen. Jan Cottaar bracht ove rigens een vlot journaal, dat ditmaal zonder storingen op het scherm kwam. Sterker nog: het korte filmpje van de voetbalwedstrijd Volendam- Haarlem bracht alle doelpunten in beeld en dat konden we vorige week van het Nederland-België-flitsje niet zeggen. Zondag had de Juvenaatsgemeenschap te Bergen op Zoom de grote eer een bisschop in haar midden te hebben. Mgr. Kinsch, de in oktober van het vorige jaar geconsacreerde bisschop van Stanleystad in Belgisch Kongo, be sloot zijn driedaagse trip door ons land met een bezoek aan het Juvenaat. Hij kwam op de eerste plaats om het gouden professiefeest mede te vieren van broeder Alexius Neelemans, die met zijn uitzonderlijke kwali teiten als houwer en architect de missie onschatbare diensten bewezen heeft. Zo mocht dan ook op zaterdag avond, nadat pater J. Ruijter s.cj., de rector van het Juvenaat, in een feestelijke receptie mgr. had welkom geheten, daarna alle aandacht ge richt worden op de jubilerende broe der, die zo geheel belangeloos eerst tien jaar in Brazilië en later jarenlang in Kongo en zo vol en thousiasme zijn beste krachten aan de uitbreiding van het Godsrijk ge- gegeven had. Ook mgr. Kinsch richtte een harte lijk dankwoord tot broeder Alexius en bracht in het bijzonder diens op timisme naar voren, waarvan hij ge tuige had mogen zijn in de vele jaren dat hij hem al persoonlijk kende. Hij riep zijn medewerker een nieuw wel kom toe, wanneer over enkele weken de welverdiende rust voor broeder Alexius in Nederland ten einde i# Ondanks zijn vijftig jaar in dienst van de Congregatie denkt de jubi laris er in, het minst niet aan te gaan rusten. Wanneer hij deze zomer weer in het hart van Afrika teruggekeerd is, staat de voltooiing van diverse kerken en gebouwen op hem te wachten en gaat hij met nieuwe moed aan de slag om de daarop vol gende projecten uit 'e voeren. De zondag was tevens bestemd voor de familieleden van broeder Alexius, die met rechtmatige trots zijn gouden feest kwamen meevieren en aldus van nabij konden vernemen hoezeer Congregatie en Juvenaat broeder Alexius als mens èn als me debroeder weten te waarderen. Van hun kant boden zij de jubilaris, naast andere geschenken een filmcamera aan, die hem zeker in het verre Afri ka nuttige diensten zal kunnen bewij zen. De feestdag werd 's avonds beslo ten in de aula van het Juvenaat, al-' waar de studenten van het Groot- Seminarie van Liesbosch-Princen- hage een toneeluitvoering verzorgden. I rente 41/8 pet., aflosbaar in 20 Jaar. De raad besloot eenstemmig mede werking te verlenen aan de kath. Z.-Vlaamse Woningbouwveren. voor de bouw van twee woningwetwonin gen in onze gemeente, met de bedoe ling deze te bestemmen voor politie- huisvesting. Men zal de minister van binnen landse zaken om verhoging van de subjectieve uitkering over 1959 ver zoeken. Na enkele toelichtingen werd een wijziging van de bouwverordening aan genomen. De bijdrage in de kinderfeesten ter gelegenheid van de aanstaande ver jaardag van H.M. de Koningin werd bepaald op f 1 per leerling van de lagere en de kleuterschool. Het beno digde voor de traktaties zal men bij de daarvoor in aanmerking komende winkeliers dienen te kopen. Om in feeststemming te blijven ver klaarde men zich akkoord met het voorstel van Ged. Staten inzake de wethouderssalarissen. Deze zouden dan voor onze gemeente op f 810 worden gebracht. Van de rondvraag werd gebruik ge maakt door de heer Daalman. die er op wees. dat de thans op het sport terrein liggende materialen, oorspron kelijk bestemd voor de bouw van een kleedlokaal, een groot gevaar opleve ren voor de maaimachine. De heer Schillemans bracht de weg Paal-Duivelshoek en de weg Graauw- Paal ter sprake. Wat de eerste betreft, b. en w. wachten op een goedkoper plan, dan het eerste, en het wegdek van de weg naar Paal zal worden ge repareerd als de tijd daarvoor gun stig is. Be heer Schillemans drong er nog maals op aan maatregelen te treffen, opdat men eindelijk eens een gelegen heid zou krijgen waar iedereen, zo no dig des nachts, een dokter zou kun nen bellen. Besloten werd desnoods van ge meentewege hier financieel in te hel pen. De r.-k. parochiegemeenschap te Sluiskil heeft gisteren het diamanten jubileum gevierd van de heer Camiel Schelstrate, die zestig jaar geleden op negenjarige leeftijd lid werd van het kerkkoor paters kapucijnen. De heer Schelstrate was een der eerste vier koorleden. De jubilaris werd gisteren door de paus onder scheiden met „Pro Ecclesia et Pon- tifice", welke onderscheiding hem door de overste der paters kapucijnen werd overhandigd. GOES Grand: D-e zevende reis van Sindbad, 14 j. MIDDELBURG Electro: Hotel onder verdenking. 18 j. met voorb. Schouw burg: De vlucht van captain Blood. VLISSINGEN Alhambra: De zevende reis van Sindbad. Luxor: Gezocht we gens moord. 14 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Mijn beate vijand. OOSTBURG Ledel 7 45 uur: Mijn beste vijand. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Een tijd van leven en van sterven. AXEL Het Centrum 8 uur: Stoottroe pen in de aanval. 18 j. met enig voorb. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: Ontstuimig is de wind. als bijfilm: Het duivelseiland. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Schön ist die Weit, a.l. TERNEUZEN t/uxor 8 uur Odongo. SAS VAN GENT Olympia 8 uur Lente in Parijs. HULST Bioscoopgebouw 8 uur Geen genade voor bandieten. 17 Snel tikt aan de andere kant van de deur een hand morsetekens. Mar tin kan ze amper horen. Onderwijl valt de Oberon steeds sneller naar Saturnus. waarvan de aantrekkings kracht hoe langei hoe groter wordt. Leven en dood zijn nu een kwestie van minuten. De lucht- sluis schuift traag dicht. Er komt antwoord ais hij ?un helm stevig vegen de stalen deur drukt, kan martin klopsignalen opvangen een hand tikt in morsetekens een roodscwap se hoort ruoi tot oe overlevenden t er is geen tijd voor vragen, want steeds sneller wordt de val naap. satornus. zij leadzn oe rekken in de aangewezen sluis en zieaj. hoe deze zich tergend langzaam sluit-- "hier drie overlevenden inslag kwam. ...ONVERWACHTGEEN GELEGENHEID AANTREKKEN RIJIMTEPAKKEN LEG RUIMTS.PAKKEN IN LUCHTSLUIS 5 U Met keurii bebbe de ma joen p De b aan de kennisg Daar st opgeroe schrijvir dergelijl dat men De po op uit de uit

de Stem | 1959 | | pagina 2