Gevolgen Delta-werken Voorstellen vissers te om de helpen ZEELAND werkt voor AFRIKA Salarissen der wethouders Aardenburg verhoogd te Tussen dijken en dammen pagMa* jSïem Nog geen caisson in Veerse Gat bougies Defensie en Sociale Zaken in Eerste Kamer Gevaarlijke kunstmest CHAMPION Nieuwe bezoldigingsregeling voor brandweerpersoneel STAATSLOTEN Voor de jarige Tegenvaller De Brabantse plannen wèg die pijn 3 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 22 APRIL 1959 Interimrapport Rijkgoedveiling Raadgevende vergadering Edwards voorzit Ier Subsidies Razzia op vuilnisemmers Televisie gebracht- Radio Amerikaanse fabriek in Botlek-gebied Phileas Fogg de tweede zet door Binnenkort zal een interim-rapport verschijnen, waarin voor stellen zijn vervat om de vissers van Veere en Arnemuiden te helpen. Waarschijnlijk zal daarin voorgesteld worden door het rijk een haven met visafslag bij Colijnsplaat aan te doen leggen, welke oplossing echter als tijdelijk beschouwd moet worden, om dat de Oosterschelde uiterlijk in 1978 afgesloten zal zijn. Dit blijkt uit het verslag van de vaste commissie voor de Deltazaken uit de Tweede Kamer van een mondeling overleg met de minister van verkeer en waterstaat over een aantal onderwerpen betreffende de uitvoering van de Deltawerken en de gevolgen hiervan. Bij dit gesprek, dat op 4 maart ge houden werd, waren voorts aanwezig mr. A. H. C. Gieben, secretaris-gene- raad van verkeer en waterstaat, ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de rijkswaterstaat en ir. Ph. Schuurman, hoofdingenieur voor bijzondere dien sten bij de rijkswaterstaat. Het ontwerpen van een algemene regeling ter tegemoetkoming in de schade, te lijden door uitvoering van de Deltawerken, is een dermate moei lijke taak. verklaarde minister mr. J. van Aartsen tijdens dit gesprek, dat hij geen illusies wilde wekken, het wetsontwerp reeds binnen korte tijd te kunnen indienen. Wel is de commissie, die er mee is belast, reeds vergevorderd met voorstellen ten aanzien van de verplaatsing van de vissers van Veere en Arnemuiden. Deze zaak is urgent, omdat de afslui ting van het Veerse Gat spoedig zal geschieden. Daarom zal er een in terimrapport komen. Over het onder zoek naar de aanleg van een proef- bekken voor schelpdieren-cultures in het Veerse Gat deelde de minister mede. dat men thans verwacht, dat het maken van zulk een bekken tech nisch wel mogelijk zal zijn. De vraag rijst echter of het economisch ver antwoord is. Het onderzoek is nog niet afgesloten, doch wel een heel eind gevorderd. De kosten zullen vermoedelijk 6 of 7 miljoen gulden bedragen. Sloeplan Op vragen uit de commissie over „het Sloeplan", een onderdeel van de (Advertentie) plannen tot verhoging van de dijken langs de Westerschelde, deelde de minister mede, dat nu reeds een twaalfde ontwerp is vervaardigd, dit in overleg met de N.V. ,,De Schelde" Dit plan zou gedeeltelijk kunnen wor den gerealiseerd zonder bedijking van het Sloe. Mocht er verdere belang stelling zijn, dan zou de mogelijkheid bestaan voor industriële ontwikkeling achter de dijken. De minister antwoordde ontken nend op de vraag of er nog ergens in ons land zwakke plaatsen in de duinenrij voorkomen. Zwakke plaatsen Krachtens de „zwakke plaatsrege ling" en met betrekking tot verdere werken bij de uitvoering van het Del taplan zijn (in ronde cijfers) voor de versterking van de zwakke plaatsen aan waterschappen in Zeeland uitge keerd 21 miljoen en toegezegd 4 mil joen, in Noordbrabant uitgekeerd 950.000 en toegezegd 1.5 miljoen. Voor het or ..Deltahoogte" brengen van de waterkeringen is in Zeeland uitgekeerd 1 miljoen en daarboven toegezegd 6,8 miljoen. Naar aanleiding van een vraag uit de commissie deelde de minister me de, dat hij het bezwaarlijk achtte thans een volledige lijst van de uitge keerde en toegezegde bedragen met gegevens omtrent de percentages, welke voor rekening van de water schappen blijven, aan de Kamer toe te zenden. Hij bevestigde, dat uitke ringen en toezeggingen zijn gedaan in verband met de draagkracht der waterschappen. De bedragen zijn nog niet definitief, maar men zal niet te veel mogen rekenen op aanvullende uitkeringen. Er moet een afzonderlij ke wet komen, die de bedragen re gelt, en daaraan wordt ook gewerkt, maar het is een bijzonder moeilijk onderwerp, aldus de minister. De poging die men gisteren aan zou wenden om de caissons, die b\j Kle- verkerke geconstrueerd worden, in het Veerse Gat aan te brengen, is mislukt. Tal van autoriteiten zijn er getuige van geweest. Een speciaal vervaardigd juk zou de caisson (honderdeenentwintig ton!) oplichten. Het juk paste echter niet precies. Men heeft het naar de Schel- dewerf gebracht, waar een en ander aan het gevaarte zal worden veran derd. Men hoopt vandaag een tweede po ging te ondernemen. (Advertentie) I te Roosendaal op zaterdag a.s. in de Schouwburg Ka tholieke Kring. Zie de grote advertentie op andere plaats in dit numer. Vendumeester Schalken. De Britse Labourafgevaardigde John Edwards is gisteren door de raadge vende vergadering van de Raad van Europa tot voorzitter gekozen. Edwards volgt de Belgische socialis tische senator Dehousse op, die drie jaar achtereen voorzitter is geweest. Dehousse had zich niet herkiesbaar gesteld. In het Zeeuwse deel van ons bisdom zijn in de volgende paro chies comités of verkooppunten tot stand gebracht. We geven er de namen bij van hen die zullen meewerken. Breskens: pastoor van Mechelen; Groede: pastoor v. d. Eyndcn; Sluis: mevr. J. v. d. Vijver-Wijf fels met de K.A.; Aardenburg: mej. G. Buyse met de K.A.; Ede: mej. E. van Bellegem met de K.A.; Oostburg: pastoor-deken A. Lievegoed; Schoondijke: pastoor van Arendonk; Hoofdplaat: pas toor H. Deenen; Biervliet: mej. E. Verdegem; IJzendijke: kapelaan van der Veeke met de gidsen; i Terneuzen: mevr. Dikötter met de K.A. en het vrouwengilde: Sluis kil: de heer C. Bleyenberg; Axel: mej. Vermand met de gidsen: Philippine: mevr. Cornelis-Wi.j- nen; Zandstraat: mej. Geilheit met de K.A.; Sas van Gent: ka pelaan Gilleit met de K.A. en jeugdbeweging; Westdorpe: pas toor Ooninckx met de jeugdbe weging; Zuiddorpe; mej. .v Waes; Koewacht: mej. A. Dierick; Clin- ge: mej. M. Willaert; Heikant: pastoor Klaassens; Nieuw-Namen: mej. M. Kinat; Graauw: kapelaan Pitt; St. Jansteen: pastoor Prey- sers; Hulst: mevr. de Gier met dc K.A. en kapelaan van Gastel met de jeugdbeweging; Middelburg: kapelaan W. Kempers met kajot- ters mevr. A. Clerq met het vrou wengilde en mevr. Vroom; Vlis- singen: mevr. de Poorter met vrouwengilde, K.A.V. en EHBO; Goes; mevr. Bitter met de EHBO: 's-Heerenhoek: kap. de Bruyn met assistentie van de K.A. en mevr. Rentmeester; Lewedorp: mevr. J. Rijk-Huigen; Heinkens- zand: mevr. Mes; Ossenisse: me vr. Pol-Menu met EHBO; Groe- nendijke; pastoor J. v. d. IJnde; Stoppeldijk: mej. G. de Rijk; Boschkapelle: pastoor L. Vermeu len; Hengstdijk; dhr. E. Schelf hout; Lamswaarde: mevr. Klaas sens; Yerseke: mevr. J. Dhooije; Kwadendamme: kap. Poulijn; Hansweert: mej. A. Simons met gidsen; Terhole: mevr. Apers- Kip, mevr. van Delft en mej. de Theije. De verhoging van de salarissen der wethouders, zoals door Gedeputeerde Staten van Zeeland was voorgesteld, bracht de tongen der raadsleden in be weging. Enkelen vonden het een te grote verhoging ineens, anderen stelden er tegenover, dat de presentiegelden van de raadsleden niet werden verhoogd en nu de wethouderssalarissen wel. Tenslotte ging men akkoord met het voorstel van G.S. van 200.- per jaar verleend. Ook de k. maatschappelijke gezinszorg krijgt een normale subsidie voor 1959 volgens de richtlijnen van het Ministe rie van Maatschappelijk Werk. Vast gesteld wordt een nieuwe bezoldi gingsregeling voor het brandweer personeel. De brandweerlieden krij gen thans een vaste vergoeding per jaar, waarvoor zij twaalf maal per jaar moeten oefenen, terwijl zij bij brand de gebruikelijke urenvergoe- ding ontvangen. Ook wordt daarbij een nieuwe rangindeling vastgesteld. Bij de behandeling van dit punt spre ken de voorzitter en mevrouw v. d. Broecke hun waardering uit over het brandweerkorps, dat in de afgelo pen jaren steeds getoond heeft pa raat te zijn. De rekening over 1956 wordt door de raad vastgesteld. In de gewone dienst is er aan inkomsten 843.508,76 en aan uitgaven 820.747,97, aldus een batig saldo van 22.760,79. Met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten te Den Haag wordt een geld lening aangegaan van 33.000.- tegen een rente van 4,5 pet. en een koers van 99,25 pet. De gemeentevlag, die tot nu toe werd gevoerd, bleek niet officieel te zijn, daar deze niet gere gistreerd was bij de Hoge Raad van Adel. Daarom werd met deze raad in verbinding getreden en werd een ontwerpvlag ontvangen. Na enige dis cussie wordt het ontwerp onveran derd aanvaard. De gemeentevlag zal nu worden: een gele vlag met een ro de burcht in het midden. Aan de r.-k. bejaardenvereniging wordt voor 1959 weer de gebruikelijke subsidie van A0,15 per inwoner met een maximum sluit tot verkoop van de woning He- rendreef 19 aan F. Maenhout. Aan de Commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland" wordt vanaf 1958 een subsidie verleend van 0,20 per kind per consult in de kosten van het consultatiebureau voor kleuters en zuigelingen. Voor een woning te Draaibrug wordt een premiewoning- veEbetering tóegekend. Verder wordt besloten tot verbete ring van de arrestantencellen in het politiebureau, verbetering van de in richting der r.-k. kleuterschool te Eede, het schilderen van het zwem bad en het aanbrengen van een as- faltlaag op de Wandeldreef en de Herendreef. Benoeming Bij de benoeming van een onderwij zer aan de openbare lagere school, Markt, verkrijgt W. Kruidenier uit Vlissingen negen stemmen en H. Drijfhout uit Breda een stem. Eerst genoemde is benoemd. De raad be- De Sittardse politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag in de binnenstad 77 gevulde vuilnisem mers opgehaald, die daar in strijd m t de gemeentelijke verordening waren klaargezet om de volgende morgen te worden geleegd in de vuilnisauto van de gemeente. Vol gens de verordening mag men de emmers pas 's morgens gereed zet ten. De eigenaren konden hun vuil nisemmer gevuld en wel op het po litiebureau terughalen. Boze tongen in Sittard beweren, dat hier sprake is van een verlate bijdrage aan de viering onlangs van het precies 77-jarig bestaan van de plaatselijke carnavalsvereniging. Nachtelijke carnavalsvierders pleeg den namelijk wel eens te struikelen over te vroeg klaar gezette vuilnis emmers. Een groot vriend .van Zeeland is deze week gestorven. Wij be doelen de Amsterdamse journalist Fred Thomas, die te vroeg, veel te vroeg hij werd 52 jaar aan zijn groot gezin en kan zijn krant ontrukt werd. Tientallen keren hebben we hem op de eilanden ontmoet. Als er maar iets bijzon ders aan de hand was te Yerseke, Veere, Bruinisse, Tholen, Zierik- zee of Vlissingen: Fred Thomas maakte de verre reis van de hoofdstad naar de Zeeuwse stro men, welker schoonheid hij altijd weer bezong. Zo trok hij de jaren door ook naar ieder andere vis sersplaats in Nederland. Het water en het volk langs dit water had eenmaal zijn hart en daarom kon hij daarover schrijven als geen ander. We zullen hem voortaan mis sen deze energieke en toch zo broze figuur, die al jaren met de dood in de schoenen liep en dit zichzelf ook goed bewust, was. We horen het hem nog zeggen: „Bij de genade van de Amerikaanse anti-biotica-geneesmiddelen leef ik nog". Veertien jaar lang heeft hij de belager van zijn leven, soms pas na hevige worsteling er on der gehouden, maar thans heeft hij de vlag moeten strijken en zijn laatste reis moeten maken, de reis naar de haven, die voor hem de veilige zal zijn. Fred Thomas was een goed mens. We leerden hem al kennen voor het welzijn van Volendam, tpen dit wereldvermaard dorp, na oe sluiting van de Zuiderzee de materiële ondergang nabij scheen. Fred Thomas was toen de ziel van het comité: „Redt Volendam" en sjouwde het land door om voor de vissers en hun gezinnen te be reiken wat toten, midden in de jaren van de economische crisis, te bereiken viel. Veel dank heeft Thomas voor dit alles niet ondervonden. Klagen daarover deed hij niet. Wel heeft hij ons eens de advertentie laten lezen, welke hij na de tweede we reldoorlog liet plaatsen in het Vo- lendamse weekblad „Nivo" en welke de volgende veelzeggende inhoud had: „Waarom ziet men te Amsterdam de meisjes uit het katholieke Volendam bij voorkeur dienen in kroegen en cafés van de onderwereld, zwarte handel en nog erger? En waarom is het on mogelijk om in een jong katholiek gezin, waar binnenkort het zeven de kindje wordt verwacht, al was 't maar tijdelijk de hulp van een meisje uit dit katholieke dorp van grote gezinnen te krijgen? Zou er nu niet één Volendams meisje zijn, bereid mijn gezin te helpen, zoals ik zoveel jaren voor Volendam heb klaar gestaan, toen het er nog niet zo goed ging als nu? Elke hulp wordt dankbaar aanvaard: voor dag en nacht of voor dag alleen". Dit is wel het bitterste stukje proza, dat Thomas schreef, want wraakgierig was hij allerminst en ondanks de teleurstelling onder vonden, kon hij later, weer met alle sympathie over Volendam spreken. Een andere vriend van Zeeland, ir. F. den Hollander, Zeeuw in hart en nieren, heeft deze week een langdurig onderhoud gehad met Ged. Staten over de indu strialisatie van ons gewest. Zo men weet heeft de oud-president directeur van de Nederlandse Spoorwegen, zich bereid verklaard als adviseur op dit gebied te fun geren. Waardevolle tips verwacht men van de man, die veel contac ten heeft met het bedrijfsleven en waarschijnlijk heeft hij deze ook al gegeven. Daarover moeten Ged. Staten echter voorlopig zwijgen; kapers zijn er ook op deze kust en het provinciaal bestuur kan pas spreken, zodra er zekerheid is, dat de een of andere industrieel zijn bedrijf of een deel ervan naar Zeeland wil overbrengen. De kansen hiervoor zijn gunsti ger geworden, nu er vier indu- striekenen Goes, Terneuzen, Zierikzee en St.-Maartensdijk werden aangewezen en allerlei fa ciliteiten te bekomen zijn. Met be langstelling wachten we nu af wat de Goese ereburger weet klaar te spelen. Wat ons vaak opviel, is dat in kringen van dierenbeschermers vaak zo lelijk tegen mensen ge daan kan worden. We hebben al eens paleisrevoluties te Middel burg in die milieus beleefd en nu heeft het te Vlissingen ook weer gespookt op de vergadering van deze mensen. In vorige bijeen komsten was dit nog erger ge weest met het gevolg, dat het be stuur de benen nam en een plaats vervanger de zaak draaiend hield. Nu bleek er weer wrijving rond het asiel, waarvoor een speciale commissie is benoemd, die de moeilijkheden tussen bestuur en beheerder van het asiel had te re gelen. Van de vergadering uit werd die commissie onder schot geno men, welke daarop ook het hokje uitliep. Het dameslid zei kort en goed haar uiterste best gedaan te hebben om tot goede samenwer king te komen, zonder dat het gelukte. „Ze mogen mij niet en deden alles om mij er uit te pes ten Hier klopt iets niet. Men zou bijna zeggen: „Het is bij de bees ten af Natuurlijk is het devies van de dierenbeschermers: „Be handel de dieren met zachtheid" alleszins prijzenswaardig, maar een beetje meer mensenliefde is ook wel op haar plaats! (Van onze parlementaire medewerker) De Eerste Kamer heeft gisteren de begrotingen van Sociale Zaken en van Oorlog en Marine behandeld. Bij Sociale Zaken vormden de ar beidstijdverkorting en het loonbeleid de hoofdschotel van het debat. De heer Middelhuis (KVP) vond het verheugend, dat de minister heeft erkend, dat een geleidelijke ar beidstijdverkorting mogelijk moet worden gemaakt. „De ontwikkeling gaat in die richting", zo bevestigde hij de uitspraak van minister Beel. Dé socialistische senator Oosterhuis pleitte voor een algemene loonronde „om de bestedingsbeperking voor de arbeiders ongedaan te maken." Prof. Witteveen (WD) echter ba seerde op cijfers van het Centraal Bureau van de Statistiek de stelling, dat bij de arbeiders geen sprake meer is van bestedingsbeperking. Prof. Witteveen meende ook, dat men voorzichtig moet zijn met de arbeidstijdverkorting, zo lang men nog zoveel andere wensen (waaron der loonsverhoging) koestert. Prof. Beel kon als bewindsman in een demissionair kabinet nauwelijks op al deze omstreden vraagstukken in gaan. Hij verwees naar het komende rapport van de SER. die zich uitge breid beraadt over de ruimte in de nationale economie en de wijze, waarop deze kan worden besteed. Leger niet kleiner Bij het debat over Defensie zei de oud-burgemeester van Steenbergen, thans burgemeester van Venlo, mr. de Gou (KVP), dat de huidige om vang van de krijgsmacht niet is aan gepast aan de economische moge lijkheden. Hij had dezelfde opvatting over het vlootplan van de staatsse cretaris van Marine, vice-admiraal Moorman. De PvdA-senator Den Breu zei later, dat hij met genoegen naar mr. de Gou had geluisterd. Wat deze laatste echter had gezegd, was geen nieuw geluid, want de KVP- senaatsfractie heeft ook in vorige jaren kritiek op het vlootplan laten horen. Het feit, dat de PvdA in de Tweede Kamer deze kwestie in de partijpolitiek heeft getrokken, was voor de katholièke senatoren kenne lijk geen reden om hun standpunt niet te handhaven. De senaat toonde zich tenslotte zeer verontrust over de verdediging van Nieuw-Guinei. Men had niet zoveel vertrouwen als minister Staf, die had gezegd, dat de V.S. en Engeland.niet lijdelijk" zullen toezien." Minister Staf verzette zich tegen alle voorstellen om de defensie inspanning te verminderen. Hij zei, dat de NATO-middelen toch reeds een minimum zijn en dat we, als we daar onder gaan, het ge vaar uitlokken. Beide begrotingen werden door de senaat aanvaard. door de Vara voor de camera's wordt Aanvankelijk zou vanavond Arthur Millers toneelstuk „De dood van een handelsreiziger" worden opgevoerd met in de hoofdrol Johan Kaart. De auteur heeft echter de verplanking van dit spel voor de Nederlandse te levisie geboycot door zonder opgave van redenen het overeengekomen uit- voeringsrecht te annuleren. Op stel en sprong is daarna door regisseur Willy van Hemert een ander stuk, „Een en geltje in de lommerd" in studie ge nomen, dat nu vanavond in een sterke bezetting op de beeldbuis zal komen. Onder de medewerkers treffen we na melijk de namen aan van Luc Lutz, Frits van Dijk. Donald Jones en Aart Brouwer. „Een engeltje in de lom merd" is een mengeling van satire, thriller en sprookje. Het engeltje is kleine Lizzie, bij wie niemand enig kwaad kan doen: de neger niet, die zijn klarinet als pand moet afgeven, de jonge schrijver niet die op zwart zaad zit, evenmin als de zelfmoorde naar, die een gemakkelijke prooi zou zijn geworden voor de regelmatige lommerdbezoeker agent Tom, als Liz zie niet tussenbeide was gekomen. Naar deze climax rolt het spel, dat een glimlach zal toveren op de ge zichten van alle kijkers. Vóór dit spel, dat om 9 uur be gint, wordt na het journaal gedis cussieerd over de vraag of Neder land verder moet gaan met land aanwinning of niet. Aan dit gesprek, dat om half negen begint, wordt o.a. deelgenomen door prof, dr. Thijsse, die zo'n groot aandeel heeft gehad in de voltooiing van de Zui derzeewerken. België: De Vlaamse televisie re- layeert het toneelstuk, dat vanavond van Piet Kaart. Het Radio Philharmonisch Orkest concerteert vanavond in het program ma van de NCRV (Hilversum I). Uit gevoerd wordt de Psalmensymfonie van de Nederlandse componist Henk Badings en de beroemde Zevende van Beethoven. Willem van Otterloo staat op de dirigentenlessenaar. Nick Funde-Bordewijk heeft een luisterspel geschreven, waarin de avontuurlijke sfeer verweven is met de romantische. Dit spel heet „Thea ter" en het wordt in een uitvoering door leden van de hoorspelkern van avond voor de microfoons gebracht om 9 uur. Tevoren concerteren enkele radio-orkesten, die werken van gelijke strekking op het programma hebben namelijk Weense schlagers en aria's. Beide uitzendingen kan men beluis teren in het Vara-programma (Hil versum 2). Katholiek Thuisfront Op donderdag 23 april van 20.20 tot 20.35 uur zal de KRO, direct na het journaal, een televisie-uitzending verzorgen over het werk van het Na tionaal Katholiek Thuisfront, dat op 29 maart jl. twaalf en half jaar be stond. De titel van deze uitzending ieder ze benijden. In een onder regie van de bekende televisieregisseur Wim Bary opgeno men filmpje, naar script van Tom Bouws, wordt het werk van Katho liek Thuisfront, zowel bij de Land macht (Apeldoorn) als bij de Lucht macht (Vliegbasis Leeuwarden) als bij de Marine (Den Helder) op zeer spectaculaire wijze in beeld ge bracht, dank zij ook het camerawerk (Advertentie) Verkrijgbaar: H. BROKX, St. Janstraat 14, Breda, telefoon 31300 De heer Robert I. Wishnick, presi dent van de Continental Carbon Company U.S.A., heeft op een gis teren te Rotterdam gehouden pers conferentie medegedeeld, dat zijn maatschappij in het Botlekgebied, in de onmiddellijke nabijheid van en kele olieraffinaderijen, een fabriek zal oprichten, waarvan de kostprijs ongeveer 10 miljoen gulden zal be dragen. Het zal een dochteronderne ming worden, genaamd Continental Carbon Nederland, met een nomi naal kapitaal van 1.200.000 dollar. De fabriek, die voorlopig met 40 man gaat werken, zal een aanvangs- capaciteit hebben van een jaarlijkse produktie van 15.000 ton van Carbon black met hoge anti-slip-eigenschap pen. Met de bouw van de fabriek wordt onmiddellijk een aanvang ge maakt. Men hoopt haar begin 1960 gereed te hebben. Mr. H. L. Woltersom. president commissaris van de Rotterdamsche Bank n,v„ heeft zich bereid ver klaard de benoeming tot president commissaris van de Nederlandse maatschappij aan te nemen. Tot di recteur zal worden benoemd de heer W. H. Thorbecke. \Y/E willen nog eens de aandacht vestigen op de inzamelingsactie voor het verjaarsgeschenk van H.M. de Koningin. De inzameling blijkt goed te lopen. Maar een thermome terstand kunnen we niet geven. De omvang van het bedrag moet een verrassing blijven voor de jaiige. We willen echter nog eens vermel den, op welke manier bedragen kun nen worden gestort: op gironummer 640.000 Amsterdam; op alle postkantoren; bij alle banken; door een briefkaart aan postbus 5000 Utrecht met 50 cent of een gulden aan extra postzegels. Dit alles kan alleen nog deze week geschieden. Wie het storten van een gave tot nu toe verzuimde, talme dus niet langer. r)E bezwaren, welke de Christelijk- Historischen te elfder ure heb ben opgeworpen tegen het voor. hen beschikbaar stellen van de porte feuilles van Volkshuisvesting en Landbouw, lijken ons gezocht en zwak. Wat is het niet een mooie taak geweest voor de katholieke minister Witte, de woningbouw op te voeren en het einde van de wo ningnoodellende dichter in het zicht te brengen. Ons dunkt, dat iedere partij er trots op moest zijn, daar voor een bekwaam man ter beschik king te stellen. Schoorvoetend heeft de CHU er tenslotte toch in kunnen bewilligen. Maar Landbouw schijnt voor haar onaanvaardbaar te zijn. De PvdA heeft er in de ja ren van de brede basis nooit be zwaar tegen gemaakt, dat haar die portefeuille steeds werd toebedeeld. Het betreft hier een nog altijd uiterst belangrijke sector van het economische leven. Het moet een eer zijn, daaraan leiding te geven. Als men nu zegt, dat er moeilijke en misschien in populaire beslissin gen genomen moeten worden met betrekking tot de melkprijs, dan dient men toch ook te beseffen, dat daarbij de minister van Financiën een minstens even belangrijke rol speelt, terwijl het geheel als een typisch staaltje van kabinetspolitiek zal moeten worden aangemerkt. Het valt ons echt van de Christelijk- Historischen tegen, dat ze op zulke zwakke gronden een onmiddellijke totstandkoming van een kabinet be lemmeren. Als er iets meer achter- steekt bijvoorbeeld aversie tegen het verlaten van de brede basis laat men het dan ronduit zeggen. Maar dit is geen houding. r)E west-Brabantdag te Bergen op Zoom is een manifestatie van durf en levenswil 'geworden. Een gebied, dat door allerlei omstandig heden in de verdrukking was ge raakt, is zich zijn plaats in het Ne derlandse en het Westeuropese ge heel bewust geworden. Daarvan is nu getuigd ten overstaan van ver tegenwoordigers uit heel Brabant, uit de aangrenzende provincies en het nabuurland. Het is trouwens zo, dat de grote plannen slechts te ver wezenlijken zijn in harmonie en samenwerking met de anderen. Het geldt hier geen exclusieve aangele genheid van een enkele landstreek, van een enkel gewest. Al wat hier de natuur aan mogelijkheden ge schapen heeft en door mensenhan den geëxploiteerd kan worden, strekt ten bate van de ontplooiing van een veel wijder gebied. Het. is goed geweest, dat dit zo duidelijk naar voren is gekomen. We durven hopen, dat hierdoor de aandacht en de sympathie voor Brabants ini tiatieven is versterkt. Het was jam mer, dat de grote promotor van de gedurfde plannen wegens de beken de omstandigheden niet aanwezig kon zijn. Als hij inderdaad geroepen wordt tot de leiding van 's lands zaken, zal hij echter zeker ook zijn aandacht niet behoeven af te trek ken van de grote Brabantse plan nen, die om hun nationaal belang de sympathie en de steun van de Rijksoverheid behoeven. IN KA1RO stond maandag een een zame Deen, die voor 22 juni nog twee continenten en drie oceanen moet oversteken, zonder een cent er voor uit te geven, wil hij geen wed denschap verliezen. Het is Frode Jelling Kristoffersen die met enke le vrienden, zoals bekend, gewed heeft, dat hij evenveel kan als Phi leas Fegg uit het befaamde boek van Jules Verne, en zelfs meer, om dat hij het zou doen zonder één cent op zak Twintig dagen geleden is hij uit Aar- hus vertrokken, liftend via Ham burg, Parijs. Marseille en Genua, met de trein verder naar Rome (op een geschonken kaartje) en toen per vliegtuig door naar Kaïro. Dit mocht eigenlijk niet. Kristoffersen's vrienden waren van oordeel, dat hij hoogstens per ballon mocht gaan evenals Phileas Fogg, maar Kristof fersen verontschuldigt zich met te wijzen op de' moeilijkheden vanwe ge de mist, waarmee hij in Frankr- rijk te kampen heeft gehad. Maar het Thuisfront zal een Us hij nu voor 22 juni erin geslaagd is op tijd Azië, Amerika door te reizen en de Stille, de Indische en de Atlantische Oceaan over te ste ken, heeft hij een vat bier gewon nen. Indien niet, dan is hij een vat bier kwijt en moet hij bovendien een gasrekening van tachtig dagen voor zijn buurman betalen en vijf tig kilometer liften. Een verdere voorwaarde is nog. dat hij tijdens zijn wereldreis twintig pond afvalt in gewicht. (Advertentie) Het is niet „allemaal-één-pot-nat" die pijnstillers. Vertrouw liever op de goede, snelle en veilige werking van "Akkertjes" met geneeskrachtig micropoeder. De Londense eerste divisie club Arsenal is er nu achter, waarom zoveel spelers steen puisten en zweren aan de on derbenen kregen: de oorzaak van de infecties ligt in de soort kunstmest die gebruikt wordt voor de grasmat van Arsenal. Verschillende topspelers heb ben wekenlang niet kunnen spelen, tengevolge van infecties, die zij op de velden van Arse nal hadden opgelopen. De oor zaak is thans dus bekend en Ar senal zal nu enkele vooraan staande chemici opdracht ge ven een tegenmiddeltje zoeken. Andere bemesting, of desnoods afweermiddelen.

de Stem | 1959 | | pagina 5