Brabants kansen op prof. De Quay toegenomen behoud STEMMEN IN ALGERIJE PIEKENIEREN Nieuwe loonproblemen in ons land Chinese soldaten Nepal binnen drongen Limburgse officier mede-gegadigde ar Verdachte aangehouden Politieman in Duitsland J Oostelijk vooroverleg te Moskou DAGBLAD VOOR ZEELAND Moordzaak Axel Russische koeriers mochten Egypte niet binnen Den Haag gonst van geruchten n MacMillan steunt voorstel van Eisenhower Rustig weer President Nederlandse Bank Toto-pot KNVB in tweeën Nuttig doel voor boeten op Cyprus Plunderend vanuit Tibet BEROEP OP EEN KONING Arrestatie Margot Fonteyn wekt sensatie Ambassadeur van Rusland in India vervangen icandate nt daar lectie hi eti lage iet extra figoreo. l garau- 220914 11314 12053 20519 38078 21098 «ij. vraagt and agent- V»/" \j I lafbek zal |oldaten op- voor hij lien. Ik ga 1 g. we heb- Maar op nadert de I'.aimond, in I'.waarbewa- 1 het kasteel 99e JAARGANG No. 23043 Uitgave N.V. Uitg. Mii Neerlandia. Directeur: E. H. B Bi. >er. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Don gen, C. J. v Hootesem, mr. dr. A. J J. M Mes. tni H M. L. de Rech ter P V M. Vercauteren, L. J. v. t Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Vaar God, Kwrinfli* Vaderland WOENSDAG 22 APRIL 1959 Abonnementsprijs f 7.— per kwar taal, t 8.20 per post, t 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.40 per mm. flng. Med. 1 1.—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzondertuke edities en Algemene Voo. waarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Dubbele Poort 7. telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Van luitenant van Ooyen van de rijkspolitie te Middelburg, die zich voor het onderzoek naar de Axelse moordzaak te Brussel bevindt, vernam het A.N.P. dat het lijk van het slachtoffer thans is geïdentifi ceerd en dat een verdachte is aangehouden. Meer bijzonder heden konden op dit ogenblik nog niet gegeven wordpn. Te Beiroet is van gewoonlijk be trouwbare zijde vernomen, dat de Egyptische veiligheidspolitie twee Russische diplomatieke koeriers, die uit Bagdad naar Kaïro waren ver trokken, de toegang tot Egypte heeft geweigerd. De koeriers, Vitali Berdennikof en Arkadi Nakarof, waren enige dagen in Beiroet overgebleven, alvorens hun reis naar Kaïro voort te zetten. Bij aankomst in de Egyptische hoofdstad verklaarde de Egyptische veiligheidspolitie, dat hun inreis visa niet in orde waren. De koeriers, die op diplomatieke paspoorten reis den. protesteerden. Zij verklaarden, dat hun visa wel geldig waren en zij vroegen de Russische ambasa- deur te spreken. De Egyptische politie verklaarde daarop, dat hier geen tijd voor was, aangezien het vliegtuig, waarmede zij waren gekomer, op het punt stond de terugvlucht naar Beiroet te beginnen. De koeriers waren toen genoodzaakt naar de Libanese hoofd stad terug te keren. (Van onze parlementaire medewerker) De kansen, dat prof. da Quay commissaris van de koningin in Noordbrabant blijft, beginnen weer te stijgen. Zeker is, dat de kabinetsformatie voor hem een van de meest onverkwikkelijke zaken is, waar hij ooit voor heeft gestaan. Na herbaalde pogingen om ook de C.H. mee te krijgen in een nieuw kabinet, dreigt de zaak wederom vast te lopen. De moeilijkheid is, dat de C.H. absolute legenzizn heeft om Volkshuisvesting en Landbouw te aanvaarden. Men ziet hier eenvoudig niets meer in dan het sluitstuk op de gehele kabinetsformatie. Men beroept zich daarbij op tele grammen die uit het gehele land binnenkomen, waarin hetzelfde wordt betoogd door leden van de partij Zodoende liepen de gissingen gisteren weer volko men uiteen. De CH baseert haar weigering op het staatsrechtelijk beginsel van deze partij, dat een regering toch wel op de steun van de CH kan rekenen, omdat ze nu eenmaal gouvernementeel is. Men hoeft daarvoor niet deel te nemen aan een kabinet. De CH zou, wanneer zij Binnen landse Zaken in plaats van Landbouw kreeg aangeboden, nog wel met Volkshuisvesting genoegen willen nemen, maar het is de vraag of prof. De Quay er in zal slagen, het zover te krijgen. De VVD voelt niets voor het prijsgeven van porte feuilles die zij eenmaal heeft bemachtigd. De oplossing zou dus zijn dat alsnog de KVP een zetel prijs geeft om Landbouw tt daarvoor terug te krijgen. Dat zou dar, b.v. Buitenlandse Zaken moeten zijn. Hoewtl er gisteravond ge ruchten waren dat er een oplos sing voor de hand zou liggen, was hierover geen enkele zeker heid te krijgen. Zodoende blijft een sterk gevoel van onbehagen overheersen. Kernproef 50 km hoog; Premier MacMillan van Engeland heeft in een brief aan premier Kroes- tjev van de Sovjet-Unie zijn instem ming betuigd met het voorste] van president Eisenhower om kernproeven op minde: dan 50 km van de aarde te verbieden. Dit is door eerx woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken te Londen meegedeeld. in hun tactiek dan kan er nooit een stabiel prijsniveau zijn. IN HET Noorditaliaanse plaatsje San Nazzaro Dei Burgondi zijn de bewoners opgeschrokken door een vuurgloed op het kerkhofje. Enkele dapperen gingen kijken, vonden et kantoor van het kerhofje in vuur en vlam en verlichte kandelaars op alle graven. De politie zoekt naar de brandstichter. IN PERZIë zou, volgens een bericht in de „Daily Mail", een door de Russen gesteunde staatsgreep tegen de Sjah op handen zijn. HERTER, de pas benoemde Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, behoorde tot de ambtenaren, die hun fiat hebben gegeven aan het besluit om het maken van vluchten op grote hoogte naar Berlijn voort te zetten. KONINGIN Elizabeth van Groot- Brittannië is gisteren 33 jaar ge- worde... Alleen prins Charles hield haar gezelschap op het kasteel Windsor. Haar echtgenoot is op reis naar Centraal-Amerika, haar moe der en zuster zijn in Rome en haar dochtertje ligt geïsoleerd wegens waterpokken. HET AFRIKAANSE nationale con gres is gisteren begonnen met het ronddelen van boycot-lijsten waarop de namen van nationalis tische firma's in alle delen van Zuid-Afrika. Eerst zou de boycot niet eerder dan in juni beginnen. OP DE INTERNATIONALE Jaar beurs, die van 7 tot en met 12 sep tember in Utrecht wordt gehoudt zal Spanje voor het eerst met een officiële inzending vertegenwoordigd zijn. IN WEST-JAVA zijn in de periode van 1953 tot de eerste helft van 1958 meer dan 10.000 personen gedood door acties van de Daroe] Islam. Weersverwachting van het 5 KNMI tot vanavond, opgemaakt dinsdagavond 23.15 uur: l Bewolkt met opklaringen en op l 5 de meeste plaatsen droog weer. ,",kke tot matige wind uit wes- telyke richting maximumtem- peratiwen van 10 tot 14 graden. Verwachting van het Belgisch 5 Weerkundig Instituut: l -.wakke wind uit veranderlijke richtingen. Bewolkt tot mooi. I J v!I des morgens.J o°yuitzichten voor donderdag t S!i:IriJug; mooi weer en gelei- J Vanrta gere temperaturen 19.49 uur. Aan het bedrag van ruim 20.000 gul den dal de Limburgse gemeente Venray ieder jaar int. doordat de meeste inwoners jaarlijks vier gul den betalen om daarmee de plicht af te kopen, welke krachtens een oude gemeentewet op hen rust om een dag per jaar voor de gemeen te te werken, het z.g. „piekenieren" wenste de stationschef M. van Vught niet bij te dragen. Vandaar, dat hij gisteren zijn dag „hand-, span- en trekdienstenkwam verrichten aan de Meerlosedijk, waar hij werd ge controleerd door drie gemeente functionarissen. De foto toont de heer van Vught: in ambtskostuum aan de slag. Nieuwe loonproblemen dienen zich aan, aldus dr. M. W. Hol- trop, president van .de Neder landse Bank in zijn algemeen overzicht, waarmee hij het jaar verslag van de Bank inleidt. En het allervoornaamste, waarop de heer Holtrop dan wijst is de stij ging van de deviezenvoorraad en de opieving an de conjunc tuur. Daardoor wordt de indruk gewekt van een belangrijk ver grote welvaart. In wezen be staat die welvaart echter uit niet veel meer dan uit vermin derde investeringen en verbe terde liquiditeit. Anderzijds wordt echter te vens gesteld, dat de reële lonen, inclusief de sociale verbeterin gen, de laatste twee jaar onver anderd zijn gebleven. Mr. Holtrop spreekt dan als zijn verwachting uit. dat een nieuwe, voorzichtige expansie onze natio nale economie te wachten staat Die expansi- zal waarschijnlijk vergezeld gaan van een geleide lijke stijging van de gemiddelde arbeidsproduktiviteit. die in de arbeidsvoorwaarden tot uitdruk king gebracht kan worden, mits de prijzer van in- en uitvoer en daardoor het algemeen prijs niveau geen verandering on dergaan Wanneer echter zodanige loonver- iangens worden gesteld, dat deze de stijging van de arbeidsproduktiviteit te boven gaan, dan wordt de sluipende inflatie voortgezet Prijsstijgingen zijn het gevolg Regelmatig en geleidelijk dient aan verbetering der arbeids voorwaaiden aandacht geschonken te worden. Prijzen van persoonlijke diensten enz. zullen bü een stijgend inkomens niveau omhoog gaan. Dan is het ech ter dringend noodzakelijk, dat daar de prüzen dalen, waar dc produktivi- tritsstijguik het gemiddelde overtreft. Groot is de verantwoordelijkheid voor die ondernemers, want falen zij Liquiditeit nam toe Niet alleen in de sector der bedrij ven en gezinnen nam de liquidi teit toe (met 1700 miljoen gulden), aldus cie president, maar ook in die der fondsen en spaarbanken. De laatste wisten uit de toege vloeide spaanniddelen 400 miljoen aan hun vlottende middelen toe te voegen. Overigens zorgden het kapitaalover schot in het particuliere kapitaalver keer (dooi buitenlandse aankopen van Nederlandse effecten) alsmede de ver groting van de goederenexport er voor, dat dc achterstand van ons land t.o.v. van het buitenland ingehaald werd. Het particuliere verbruik droeg in 1958 niet meer tot de bestedingsbeper king bij; de bestedingen van de over heid ondergingen een slechts geringe wijziging, die een stabiliserende in vloed uitoefende op het teruglopen der conjunctuur. De hogere uitgaven van de overheid voor subsidies hebben zelfs gezorgd voor een compensatie van het inkomensverlies van de land bouw. Het verslag raamt de stijging van het nationale inkomen in 1958 op 900 miljoen guldei en de netto-verminde ring van de bestedingen op 1200 mil joen gulden, zodat de lopende Teke ning van dc betalingsbalans met het totaal hiervan, ofwel 2100 miljoen ver beterde. In plaats van het tekort over 1957 van 500 miljoen gulden, gaf 1958 een verbetering te zien van 1600 mil joen gulden. Het verschil tussen nationaal inko men en consumptieve bestedingen geeft aan, dat van het nationale in komen 19,5 percent gespaard werd. Dat is het hoogste cijfer in de ge schiedenis. In het verhaal in ons blad van zouden melden, het niettemin gisteren is, zoals de nauwkeuri- zeer de moeite waard zou zijn. ge lezer ongetwijfeld heeft be grepen, reeds te kennen gegeven dat de bedlegerige heer Oscar van Eerdenburg te Hansweert zich pas winnaar van de KNVB- toto mocht noemen, als hij de enige blééf.met 15 punten op zijn poolformulier, maar dat, óók als zich meer gelukkigen met eenzelfde aantal punten De boeten, die tijdens de noodtoe stand op Cyprus zijn opgelegd aan Griekse Cyprioten en die in totaal meer dan 400.000 gulden bedragen, zullen worden besteed voor de uit voering van openbare werken in de gebieden waar de boeten zijn be taald. zo heeft aartsbisschop Maka- rios op een persconferentie ver klaard. De aartsbisschop zei voorts, dat er op Cyprus een maatschappij is opgericht, die eerste-klas hotels zal laten bouwen om de toeristische in dustrie op het eiland tot ontwikke ling te brengen. De meerderheid van de aandelen van deze maatschappij is in handen van Griekse Cyprioten. H eerste nieuwe hotel zal in Ni cosia gebouwd worden. De kosten be dragen circa 500.000 gulden. Plunderende communistisch-Chinese soldaten zijn vanuit Ti bet Nepal binnengedrongen voor overvallen op Nepalese dorpen waar zij gevangenen maakten, die zij martelden Zij hebben die dorpen bovendien leeggeplunderd. Dit nieuws werd gisteren bekend ekior een memorandum van Sherpa-leiders aan koning Mahandra van Nepal. Het nieuws omtrent dit memo randum werd aan de journalisten verstrekt door Vidya. secretaris generaal van de Himalaya-vereni- ging, een machtige organisatie van Nepalese Sherpa's. Het memorandum doet een be roep op koning Mahandra om een einde te maken aan de Chinese overvallen en zijn volk te behoe den voor verdere Chinese wreed heden. Het memorandum is ondertekend door 511 Sherpa's, met vooraan op de lijst de voorzitter van de hoge assemblée van de Sherpa's Pempa Tsering. De Sherpa's die het memoran dum naar Kathmandoe brachten hebben aldaar gisteren aan de pers meegedeeld, dal „grote aantallen Nepalezen" bij die overvalle wa ren doodgeschoten door de Chine zen, Bona fide Nepalese handelaars waren door de Chinezen gevangen genomen en hun bezittingen door de Chinezen in beslag genomen. Die Sherpa's en het memoran dum zeggen, dat een van de plaat sen, die door de Chinezen overval len werd. het dorp Gyabra was, 35 km binn«i de grens van Nepal ge legen. Zij namen daar enkele dorpelin gen gevangen en hielden hen vast, naar men gelooft, om inlichtingen 'e krijgen over de volksstam van de Khamba's, die naar zij meenden hun toevlucht hadden gezocht in Nepal. De Khamba's zijn een doorn in het vlees van de Chinezen in Tibet. Onder de dorpelingen, die Gy abra moesten verlaten, bevonden jieh drie rijke Nepalese Sherpa zakenlieden, die naar gezegd wordt, miljonair zijn. Zij zijn nu in Namsje Bazar en hadden voordat zij gedwongen wer den te vluchten, geen gelegenheid van hun familie, verwanten of vrienden afscheid te nemen. Het memorandum van de Sher pa's deelt ook mee, dat Tibetaan se vluchtelingen Namsje Baz. r binnenstroomden en verzoekt de koning schikkingen te treffen voor hulp aan een zeventigtal gezinnen van Tibetaanse edellieden, die hun weg naar Namsje Bazar hadden gevonden. Die vluchtelingen waren weggegaan om aan de wraak van de Chinezen, na de vlucht van de Dalai Lama, te ontkomen. Het. memorandum voegt daaraan toe, dat de vluchtelingen mee heb ben gedeeld, dat „verscheidene duizenden" Tibetanen gedood zijn, doordat de dorpen van de Tibeta nen maar in het wilde weg werden gebombardeerd. Het memorandum vraagt de ko ning een einde te maken aan die Chinese overvallen, voordat de Sherpa's zelf tot actie over zouden gaan. Welnu, gisteren is komen vast te staan, dat ziel- inderdaad een tweede gegadigde voor de hoofdprijs (76.000 gulden') bij de KNVB heeft aange meld. Het is de eerste luitenant H. Reuters (beroepsofficier) woonachtig te Heer- lerheide (Heerlen, L.), dienst doende in de legerplaat' Oirschot, bij Eindho ven, die evenals de heer van Eerden burg een rijtje van vijftien onberis pelijk had ingevuld. Dat wordt dus delen van de hoofd prijs! Want men verzekerde ons van officiële KNVB-zijde, dat zich verder geen derde met vijftien punfen heeft aangqmeld. In plaats var 76.000 gulden gaan dus 38.000 gulden naar de gelukspatiënt te Hansweert en diens buurjongen, de slagersbediende M. Weststrate, die immers ee,. gelijk aandeel in deze 38 mille krijgt, omdat hij tezamen met Oscar van Eerdenburg het poolformu lier zo perfect invulde. Uiteraard zal er aanvankelijk wel de nodige teleurstelling zijn geweest in die Hansweertse harten, maar .al les bijeen en desondanks een bedrag, dat lang niet iedere dag in de schoot wordt geworpen. Er zal nóg het no dige van kunnen worden aangeschaft. Maar.... zuur blijft het voor de Hansweertse bakker en diens mede- pool'er Weststrate. Ken beeld van de gemeenteraads verkiezingen in Algerije: een Mo hammedaanse vrouw, die voor deze gelegenheid haar sluier heeft laten zakken, gefotografeerd tijdens het stemmen in de Kashba te Algiers. De terreuractie was gisteren bijna geheel opgehouden en het aantal Mohammedanen, dat alsnog een stem uitbrengt, is vrij sterk op gelopen. t De aanhouding in Panama-stad van Margot Fonteyn, waarover elders in deze editie ook nog bijzonderheden, heeft veel sensatie verwekt in Londen waar haar aankomst begin mei werd verwacht. Volgens sommige .berichten zou zij met de „Nola" een afleidings manoeuvre hebben uitgevoerd, waar door haar mar. verdacht van wa pensmokkel kon ontkomen. Zij is de prima ballerina van het Brits Na tionaal Ballet, dat in Covent Garden zetelt. Margot huwde in 1955 met Ro berto Arias, die toen Panamees ambas sadeur in Londen was. Zij danst se dert 1934. In 1956 werd zij door konin gin Elizabeth in de adelstand verhe ven. zuj is van afkomst Braziliaanse. Naar de mening van het Foreign Of fice echter is Margot Fonteyn ondanks haar huwelijk met Arias Britse geble ven. Afgevaardigden van de Sovjet-Unie Tsjecho-Slowakije, Polen en Oost- Duitsland zullen op 6 en 7 mei te Moskou besprekingen voeren met het oog op de bijeenkomst van de minis ters van buitenlandse zaken van Oost en West, die op 11 mei te Genève be gint. Dit is bekendgemaakt door het te West-Berlijn gevestigde anti-com munistische voorlichtingsbureau West. De Russische ambassadeur in India, Ponomarenko, is van zijn functie ontheven, aldus heeft Tass dinsdag gemeld. Hij is vervangen door Benediktof. Volgens Tass zal Ponomarenko een andere functie krijgen. Er is niet meegedeeld welke. Het is voor de tweede maal dat Benediktof ambassadeur in India zal zijn. Hij was het korte tijd in 1953. Daarna werd hij minister van land bouw. Het befaamde Britse gezegde, dat het lot van een politie agent geen gelukkig lot is, „the policeman's lot is not a happy one") kan thans in het Duits vertaald worden, want de politie van Frankfort heeft in zen etmaal de juistheid er van ondervonden. Agent A kreeg van een 17- jarige „Halbstarke" acht sla gen op een oog, toen hij in verband met een autodiefstal de knaap vroeg zich te legiti meren. Hij is zwaar gewond opgenomen. Agent B werd, toen hij de pa pieren van een 27-jarige mon teur vroeg, tegen de grond ge smeten en enkele malen met het hoofd tegen de straatste nen gebonkt. Ook hij werd vrij ernstig gewond. Agent C kreeg door een 16- jarige knaap een kapotte bier fles in het gezicht gedrukt. Dezelfde knaap, eenmaal op het bureau aangekomen, beet agent D. in de arm. Agent E. tenslotte moet de wijsvinger van de rechter hand missen, nadat een 23- jarige zwerver, die hij slapend op een bank had aangetrof fen, bij het ruw ontwaken deze vinger tot op het bot doorbeet. Ten overvloede zij herhaald dat dit zich allemaal heeft af gespeeld binnen een etmaal. In Frankfort.

de Stem | 1959 | | pagina 1