f Zonneveld Oostkapelle AUSTIN Schoenindustrie in moeilijk parket Vier Cubanen laten vliegtuig uitwijken Rik Coppens leidt de Belgische aanval NIXON IN JULI NAAR MOSKOU vierde gouden feest Laseroms in jeugdelftal Zo worden de schoenen Handig- snei - economisch - A152 Omnivan I W M MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 17 APRIL 1959 Vakbeurs in Utrecht Z1J Middelburger aan wonden besweken Douanier redt baby te Roosendaal Nachthulp voor automobilisten LAATSTE NIEUWS Gevlucht uit dodencel Toestand van Henry Denny kritiek .REUS VAN ROTTERDAM OVERLEDEN 25 april start dc Ronde v. Tunesië Pullen-rijm T af eltennistitels van Frankrijk EXAMENS AANBESTEDINGEN ^(racHjigeKost voor het Kind! AUSTIN voor letterlijk elk bedrijf 1-tons bestolwagen met ca. 6 m3 laadvolume. Maak gebruik van de unieke Austin-,,service- vooraf"een objectieve berekening, welk type wagen technisch, com- A mercieelèn financieel het meest geschikt is toot ln de comPle,e reeks van 250 kg tot 12 ton j Uw bedrijf. /Tl R.S STOKVIS ZONiÈN N.V., Afd. Automobielen, Rotterdam, ill MIDDELBURG, 15 april Jonathan hl 70 op 46, 60-70 33—47, 60-65 36—40, 65 op 48, h2 28, k 25—30, fabr. 26; Win ston k 28—31; st. remy k 10—12, Groen ten: spinazie 12-18, rabarber 16-21, prei 10-12. witlof 16-29, and. 28-47, r.kool 22-24, sla 1 6-13. 2 5-7, Cl 5, bl.kool 4 st. p. kist 52-82, 6 St. p. kist 31-64, 8 St. p. kist 18-44, 10 st. p. kist 12-14. 12 st. p. kist 8-16, raapstelen 2-4, radijs 8-15, uien 2-8. Konstanz 296 1), Rheinfelden 213 (-3), Ottenheim 279 (+4), Straatsburg 212 (-6), Maxau 399 (-2), Mannheim 235 (-3), Mainz 245 (-5), Bingen 167 (-5), Kaub 180 1-4), Trier 211 (-22), Koblenz 214 (-8), Keulen 193 (-6), Ruhrort 397 (+3), Lobith 1004 (+6), Nijmegen 782 (+9), Arnhem 812 (+7), Eefde IJssel 337 (+5), Deventer 239 (+6), Monsin 5550 (onv.), Visé 5033 (-6), Borgharen 4010 (-2), Belfeld 1157 (-4), Grave ben. de sluis 499 (4-41. r-\ Tv-i+ornntinnale Schoenen- óe dag getreden. Zij heeft zich voort- „De Internationa^^ j;_ gezet tot op de dag van vandaag en schijnt nog steeds niet aan een ein- beürs Nederland 1959, die van 20 tot en met 22 april a.s. te Utrecht wordt georganiseerd, zal onder voor de schoenindus trie en de schoenhandel uiter mate moeilijke omstandigheden moeten worden gehouden". Aldus de heer A. Mannaerts, voorzitter van de Federatie tlan Nederlandse schoenfabrikanten tijdens een donderdagmiddag te Utrecht belegde persconferentie ter inleiding van de tweede In ternationale Schoenenbeurs. De technische ontwikkeling heeft tot dusver weinig kunnen veranderen aan het feit, dat de schoenindustrie voor haar grondstoffen voor een groot deel is aangewezen op een natuur- produkt, n.l. huiden, en dat dit na- tuurprodukt niet ter wille van de schoenindustrie wordt geproduceerd, doch. feitelijk niet meer is dan een bijprodukt van de primair op vlees- en melkproduktie gerichte veehou derij, Dit brengt mee. dat de produk- tie van huiden en vellen zich weinig aantrekt van de vraag naar leder, deze wordt immers door geheel an dere factoren bepaald. De" huidenmarkt is een typisch in ternationale markt. De vraag naar huiden en vellen heeft voor enige tijd een impuls gekregen door het sterk in de markt komen van de Oosteuro- pese landen, waar blijkbaar de pro- duktie van consumptiegoederen met name van schoenen en lederwaren, een hoge vlucht neemt. Toch wordt er niet één koe méér geslacht wegens deze toegenomen vraag. Integendeel, in een der belangrijk ste huidenproducerende landen, te weten Argentinië, zijn de slachtingen sterk verminderd, om' de veestapel, waarop in zekere mate roofbouw was gepleegd, te saneren. Ook in Noord-Amerika wordt tijde lijk minder vee geslacht, hier omdat het blijkbaar wegens de lage veevoe- derprijzen lucratiever is het jonge vee wat langer het leven te laten. Het ligt voor de hand, dat de toe neming van de vraag enerzijds en de vermindering van het aanbod ander zijds een prijsbeweging in het leven hebben geroepen, die zich in korte tijd over de gehele wereld heeft uit gebreid In.het laatste kwartaal van 1958 is deze Opwaartse beweging sterk aan De spitse leest in de schoen- inódê zal, naar wordt verwacht, het .modebeeld blijven beheer sers De O-lijn zal vermoedelijk wel terrein gaan veroveren. Nieuw voor Nederland is de „flowline", welke leest een 1 voortzetting vormt van de lees- i ten met de hoekige lijnen, die bij deze nieuwe lijn zijn ver- vangen door vloeiende lijnen. I Als de voortekenen niet bedrie- gen, zal de jlowline zich een plaats verwerven. j De hakken zullen zo mogelijk nog dunner-worden; ook de lage 1 hakken zijn slank geworden. j Alles is er dus op gericht de schoen een elegante vorm te geven. De zeer hoqe hakken zul- len nagenoeg uit het modebeeld J verdwijnen. De hoogste hakken zijn die van ca. 7 cm. I De grootste verkoop zal echter komen te liggen in de hakketi van 3 tot 5,5 cm. De modellen j i»i deze groep voldoen aan alle I eisen van élégance die men voorheen aan de hoge hakken stelde. De verwachting bestaat dat de gladde ledersoorten de hoofdtoon zullen voeren en dan veelal in aniline en semi-aniline geverfd. Daar de ongevoerde schoen j de voornaamste plaats zal in- nemen, worden zwaardere le- j dersoorten verwerkt. Naast beige zoals mastiek, j praline, klei. gabardine e.d. ko- men naar voren cognac en ga- zelle. Daarna alggroen, blauw en rood. Zwart zal enig terrein J gaan herwinnen. f Zo bleek gisterenmiddag tij- dens een te Utrecht gehouden show ter gelegenheid van de a.s. Vakbeurs, waaraan door 94 Nederlandse schoenfabrikanten zal worden deelgenomen. (Advertentie) de te zyn gekomen. Het is moeilijk concrete cijfers te noemen over de stijgingen die hebben plaats gevonden, in de eerste plaats omdat de prijzen nog steeds in be weging zijn, zodat de cijfers van gis teren vandaag weer achterhaald kun nen zijn, maar ook omdat de stijgings percentages niet voor alle soorten hui den en vellen precies gelijk zijn. Glo baal zijn de huidenprijzen in een tijds verloop van acht maanden gemiddeld met 100 procent gestegen. I\iet meer vol le houden In de praktijk is hiervan nog weinig merkbaar geweest. Inderdaad, de le derfabrikanten, de schoenfabrikanten en de schoenhandel hebben ieder voor zich getracht het zolang mogelijk uit te zingen op basis van de oude prij zen. Zij zijn misschien daarmee langer doorgegaan dan verantwoord was. „Het spijt mij bij deze gelegenheid te moeten zeggen dat dit thans echt niet meer is vol te houden. De schoe- nenprijzen gaan omhoog en men zal dit in de winkels gaan merken", al dus de heer Mannaerts. Op de a.s. Vakbeurs komen de fabrikanten uit met nieuwe collecties waarvoor de prijzen beslist aanmerkelijk hoger zul len zijn dan die van het vorig sei zoen. Op de vraag hoeveel zij hoger zullen zijn is weer moeilijk een con creet antwoord te geven. Deze collecties zijn immers anders samengesteld dan vroegere. Niet al leen vraagt de mode steeds om nieu we artikelen, maar de schoenfabri kanten hebben bij de samenstelling van hun collecties ook rekening ge houden met de gedifferentieerde prijs ontwikkeling van de. grondstoffen, /.ij h<B>ben gezocht naar uitwijkmogelijk heden om toch nog zoveel mogelijk iets voor iedere beurs te brengen. En al zal iedere fabrikant er wel vQor waken de reputatie van zijn fabrikaat niet in de waagschaal te stellen, toch zal het duidelijk zijn dat de gestegen huidenprijzen en de invloed daarvan op de lederprijzen onvermijdelijke consequenties hebben, die óf in de lengte óf in de breedte moeten wor den gevonden. De schoenfabrikanten zijn zich vol doende bewust van het nadelig effect van prijsstijgingen op de afzetmoge lijkheden en de concurrentie speelt bovendien in deze bedrijfstak wel zo danig een rol, dat men er gerust op kan zijn, dat de prijsverhogingen niet verder zullen worden doorgevoerd dan strikt noodzakelijk is. Auto-ongeluk Zeeuwseweg In het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom is overleden de 46-jarige schoenwinkelier J. v. d. Lin den uaf Middelburg. De heer v. d. Linden raakte zondag j.l. ernstig ge wond bij een auto-ongeluk op de Zeeuwseweg bij het viaduct onder de gemeente Woensdrecht. Door een in haalmanoeuvre botsten daar de auto's van P. F. uit Antwerpen en P. K. uit Middelburg. De heer v. d. Linden zat bij laatst genoemde in de auto. Hij zat op de achterbank, samen met de drie kin deren van het echtpaar K. dat voorin zat. Het slachtoffer heeft de drie kin deren tijdens de botsing zo goed mo gelijk beschermd. Hij was de enige, die levensgevaarlijk gewond uit de auto werd gehaald. In een der bovenste flatwo ningen aan de Eikenlaan te Roo sendaal, bewoond door de fam. B., is donderdagvoormiddag een petroleumkachel in brand ge raakt. Er ontstond een enorme rookontwikkeling en hevige hit te. Een zeven maanden oude baby bevond zich in een der slaapkamers en kon door het moedig optreden van een der medebewoners van de flat, de douanier Klink, worden gered. De heer Klink waagde zich dwars door de verstikkende rook en kon de baby in veilig heid brengen. Door de enorme hitte, die de petro- leumvergasser en de brandende pe troleum ontwikkelden, ontstond een zodanige hitte, dat enkele ramen van de flatwoning werden vernield en vrij wel alle deuren en raamkozijnen dooi de roetontwikkeling en de hitte zwart geblakerd werden. De brandweer kon met een nevelspuit de vuurhaard blus sen. De schade aan meubilair en wo ning wordt op ongeveer vier- tot vijf duizend gulden geschat. In een steeds groeiend aantal ge meenten zal dit jaar een nacht-hulp dienst-garage geopend zijn. Op initia tief van de Bovag wordt deze hulp dienst zodanig georganiseerd, dat po litie en vreemdelingenverkeer steeds ervan op de hoogte zullen zijn, in welke garage in de avondlijke en nachturen hulp voor kleine ongemak ken. lekke banden en dergelijke, kan worden geboden. Vice-president Richard Nixon van de V.S. zal in juli a.s. een Amerikaanse tentoonstelling te Moskou openen, zo heeft presi dent Eisenhower in een verkla ring' bekendgemaakt. Hij zei dat de expositie bedoeld is om tot een beter begrip tussen de twee volkeren te komen. De vice-president gaat op 25 juli per vliegtuig naar de Russische hoofdstad. Nixon zal drie of vier dagen in Mos kou blijven. Hij zal de hoogste Ameri kaanse functionaris zijn die de Sovjed*- Unie bezoekt, sinds de reis van presi dent Roosevelt naar Jalta in 1645. (Advertentie) Vier bewapende aanhangers van dc voormalige Cubaanse president, gene raal Batista, hebben een Cubaans lijn- vliegtuig, dat uit Havana naar het ten zuiden van Cuba gelegen Ananas- eiland was vertrokken, gedwongen te Miami, in de Amerikaanse staat Flo rida, te landen. Aan boord van het toestel bevonden zich zeventien Amerikaanse en Cu baanse passagiers. Het incident heeft geen letsel voor een der inzittenden teweeggebracht. Er deed zich slechts een korte worste ling voor tussen een der passagiers, een Cubaanse militair en de aanhan gers van Batista. Laatstgenoemden ontnamen de militair zijn revolver. De aanhangers van Batista hadden de piloot eerst opdracht gegeven hen naar de Dominicaanse republiek over te vliegen. Toen de vlieger er echter op wees dat zijn toestel daarvoor niet genoeg benzine in had, werd besloten koers te zetten naar Miami. De vier Cubanen hebben, naar ver- Advertentie) luidt, deel uitgemaakt van Batista's luchtmacht en geheime politie. Drie hunner zijn broers. Na de landing te Miami werden zij door Amerikaanse politie in hechtenis genomen. Zij deel den de politiemannen mede, dat zij uit het Cubaanse fort La Cabana waren ontsnapt, waar zij op terechtstelling door Fidel Castro's vuurpelotons wachtten. 55 De gezagvoerder van het 499 ton metende Nederlandse vaartuig ..Hen ry Denny", dat zich woensdag j.l. 140 mijl ten zuiden van IJsland in nood bevond, heeft het IJslandse kustvaar tuig ,,Thor" radiografisch gemeld dat zijn schip nog drijvende is. doch dat het zware averij heeft opgelopen. Een van de bemanningsleden is ernstig gewond. Reuter meldt dat het Britse fregat ..Tenby", twee Engelse treilers en de „Thor" donderdagmiddag radiocon tact met de ..Henry Denny" hebben verkregen. Het Nederlandse schip meldde toen zich 115 mijl ten zuiden van Reykjavik te bevinden. JV In het academisch ziekenhuis te Lei den is overleden de heer R. Rijnhout, beter bekend als de ,,reus van Rotter dam". De man, die 36 jaar is gewor den, 2,35 meter lang was en 210 kg woog, was ook buiten de Maasstad bij velen bekend. Hij vertoonde zich vaak bij de rondvaartboten en op de des tijds gehouden tentoonstelling E-55. Hij was reeds anderhalf jaar aan het ziekbed gekluisterd en in november jl. achtten artsen het beter hem naar het Leirise ziekenhuis over te brengen. 66 Renners uit 10 landen zullen 25 april uit Tunis vertrekken voor de eerste Ronde van Tunesië. Naast het organiserende land, dat twee ploegen in de strijd brengt, zullen Frankrijk, Italië, België, Portugal, Zuid-Sla- vië, Nederland, Zweden, Groot-Brit- tannië en West-Duitsland elk door een equipe van zes renners worden vertegenwoordigd. De afstand, die de renners moeten afleggen bedraagt in totaal 1487 km. Drie etappes voeren door bergachtig gebied, de overige gaan door vlakke streken over wegen, die in uitsteken de staat verkeren. Rik Coppens zal de aanval leiden van het Belgische elftal, dat zondag in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Neder land speelt. Het team is als volgt samengesteld: doel: Vanderstappen (Olympic Charleroi); achter: Dries (Berchem Sport) en Thellin (Standard Luik); midden: Hanon (Anderlecht), Storme (La Gantoise) en Lip pens (Anderlecht) voor: Goeyvaerts (FC Brugge), Huysmans (Beerschot), Cop pens (Beerschot), Wegria (FC Luik) en Jurion (Anderlecht). Reserves zijn: Cooremans (FC Antwerp), Raskin (Beerschot), Vandeboer (Anderlecht) en Bollen (Waterschei). In vergelijking met de Belgische ploeg, die op 1 maart in Parijs een zeer eervol gelijk spel (22) tegen Frankrijk behaalde, is het team op vier plaatsen gewijzigd. Dries vervangt Eddy Wauters, die wegens een verwonding niet beschikbaar is. Huysmans neemt voorts de plaats in van rechtsbinnen Hout en ook linksbinnen Vandeboer en linksbuiten Piters ver loren hun plaatsen. In plaats van Jurion thans linksbuiten zal Rik Coppens de Belgische aanval leiden. Wegria tenslotte vervangt Vandeboer. (Advertentie) Kabinet neergezet opgedoft afgestoft voor de sieF;5 Pul met bier Amstel pleit' verdraag zaamheid! tel AMSTEL Het Nederlands jeugdelftal, dat za terdag- te Arnhem tegen de Belgische jeugd uitkomt, is als volgt samenge steld: Doel: van Pelt (Feijenoord) Achter: de Groot (Hermes DVS) en de Jong (DWS-A). Midden: van Wijk (Volewijekers), ter Horst (Enschedese Boys) en Vil- lerius (Sparta) Voor: Laseroms (NAC), Alma (Leeu warden), Seelen (Ajax), de Vries (Sparta) en Bergholtz (MVV), (Advertenties) Tijdens de internationale tafelten niskampioenschappen van Frankrijk te Parijs hebben de Aziatische deel neemsters en deelnemers opnieuw bewezen, dat zij de sterkste speel sters en spelers van de wereld zijn. De titel in het herenenkelspel ging naar de 19-jarige soldaat uit Viet nam Levantiet. De eindstrijd van hei gemengd dubbelspel was een Japan se aangelegenheid. Kimiyo en Mura kami zegevierden, terwijl de Japan se dames Fujie en Kimiyo Mutsu- zaki de finale damesdubbelspel won nen. De eindstrijd in het dames enkel spel werd, evenals in Londen en Dortmund, door de Japanse meisjes Fujie Eguchi en Kimiyo Matsuzaki uitgevochten. Voor de tweede maal in successie versloeg Fujie Eguchi de wereldkampioene. E.H.B. O.-DIPLOMA Voor het EHBO-dipioma slaagden te IJzendijke de dames M. van Duiven- dijk-Ververs en J. H. Romynsen-Meer- tens en de heren F. de Blaay, J. B. Hamelynck, C. E. van Opdorp en J. M. Pieters. BOUW R.-K. SCHOOL TE VLISSINGEN Te Vlissingen werd door het ge meentebestuur voor het kath. school bestuur aanbesteed de bouw van een 6-klassige school met fietsenberg plaats en bijkomende werken. Laag ste inschrijving was die van de fa. v.d. Poel te Oudeland voor 170.462; dan volgt de fa. Hopmans, Goes 171.630; fa. C. Priem, Lewedorp 172.170 (onvolledig); wed. PosL Vlissingen 184.000 (onvolledig); fa. Stegink. Vlissingen 184.600 (onvoll); W. Christiaansen 185.274; fa. Leen- hout. Sluis 187.000 (onvoll.); fa. Goedemondt. Vlissingen 188.120 (on voll.); gebr. v.d. Poel, Terneuzen 190.000 (onvoll.); fa. Reijnders Hoe ven 197.555 (onvoll.); en fa. Blaas- se. Vlissingen 198.300, eveneens on volledig. Eén van de hoogtepunten voor de kleine bewonertjes was ongetwijfeld tussen de middag de maaltijd, die be stond uit frites met worst. Het bij zondere van de maaltijd was wel, dat het werd geoffreerd in echte papie ren zakjes, zoals ook de gezonde kin deren dat op straat kunnen gebruiken. Ook hebben de patiëntjes, evenals alle gezonde kinderen bij grote feesten doen, ballonnetjes op mogen laten. De kinderen, die bedlegerig waren, wer den door de zusters met bed en al naar buiten gereden, zodat zij per soonlijk aan dit kleurrijke spel kon den deelnemen. De verdere morgen werd opgeluisterd dooi- het kinder toneel „De Vosjes" uit Vlissingen. Hierbij traden twee clowns en een goochelaar op. Baby den Toonder uit Vlissingen zorgde voor de muzikale begeleiding. Na het zakje frites bracht 's middags het programma voor da Het vijftigjarig jubileum van de stichting „Zonneveld" in Oostkapelle is op grootste wijze gevierd en niet in het minst door de patiëntjes. Het pro- j gramma heeft heel de dag het 1 doen en laten in het hospitium beheerst. Om kwart voor tien werd er begonnen met een korte toespraak via de huisradio door de voorzitter van de stichting, de heer W. de Groof uit Vlis singen. Hierna werd in de tuin door het personeel een speciale Zonneveldvlag aangeboden aan het bestuur. patiëntjes van de t.b.c.-afdeling de kinderöperette „Assepoester", opge voerd door het gezelschap van Chris Hofland uit Den Haag. Ook hier wer den de patiëntjes, die niet konden lo pen, naar het leslokaal gebracht, waar het stuk werd opgevoerd. De spasti sche kinderen kregen tezelfdertijd een poppenkast te zien, afgewisseld door kinderliedjes op de accordeon door Baby den Toonder. In de „vele" pauzes" werden de patiëntjes getracteerd op limonade en ijsco's. Deze feestdag is zeker een hoogtijdag geworden in het leven van de Zonneveld-patiëntjes. Aan het per soneel, dat heel de dag in touw ge weest is om het de kinderen zo pret tig mogelijk te maken, is 's avonds in hotel Duinheuvel te Domburg een ge zellige avond aangeboden. Het gezel schap De Voltreffers uit Vlissingen zorgde hierbij voor de aangename ontspanning.

de Stem | 1959 | | pagina 15