w Colijnsplaat tijdelijk haven voor Yeerse vissersvloot Mr. Karei van Rijckevorsel N 0 VIV L A S OMWENTELING Zegen of gevaar Meteoor was ruimteschip W erkloosheid Zeeland is iets teruggelopen Overschakelen op kleine zeevisserij stimuleren Dijkgraaf „Middelburgsche Polder": Geen dure inlijving Grieven op jaarvergadering K.A.B. te Heinkenszand Schuur bleef behouden j STEMMEN j Prov. commissie Van Poelje adviseert: i uit de j ten artsen mee 4 Jg Zoutschade watersnood wordt vergoed Maatregelen Overschakelen Voldervergaderingen Nieuw- en St.-Joosland Bestelwagen ramde vrachtauto te Kruiningen Oesters en mosselen GEEFT UW STEM AAN HO. 19 van lijst 2 (K.V.P.) ..1 Men durft niet zeggen: onmogelijk Meer vraag naar mannelijke krachten Z-Vlaanderen blijft noodgebied Antillen laten journalisten toe Verkiezingen in Oostenrijk Boek van Russische geleerde Ter stembus Prof. dr. Teeuwen president Roermonds Groot-Seminarie iienst waar- an Breda- ssen) en te nburg heeft lenburg; te ;hoonodijke: ns; te Cad- de: dokter iervliet en nan, Bier- n: te Goes: Middelburg: gen: dokter Arendsker- :ter v. Maa- Kruinmgen, dokter Roos zegen neemt kx; dokter p voor dok te Hoede- östmann. apotheek" en Zaamslag de Putter, amen neemt Hulst. ten de heren M. Gaakeer ïroede wordt 'heer I. Ris- Biervliet en J. F. Wes- m. Tl. O pen inls 7,30 wuir van dagen. 1 de rivier. Het veld van :ant van. Mont- a Und Abend® r De weg d«r uur Heimweb, uur Schön i®t bouw 8 uur In Idetad, 18 j. 1,30 en 9 uur 1. irt-Strobbe 8,SO ipia 8 uw j. 8 uur Vlktor v 8 uur Tarssan 14 j. in Dijk 7,30 uur de rivier, 14 j. Het veld van •kant van Mont- Und Abends De weg der id. Schouwburg ton. VI. Opera msje en G«rietje ir KAB-cabaret ur Auf wieder- 4,30 en 7,45 uur uur In de riolen j., 4,30 en 8 uur Concertgebouw een wereldstad, 45 uur Carnaval De lift naar het Het Gerellen- an Dijk 2,30 uur etz 6 uur Half- rt-Strobbe 3 uux [>ck S uur wé 3 uur de Backer 8 n. om 3 uur Schla- 5,30 uur Tarssan 14 j., 5,15 en 8 ur Schieting op erg 3 uur eve 7 uur Prijs- fmpia 2,30 uur ïr Tabarin, 18 j. lieting. 5 en 8 uur Vik- 3 uur Schieting .n de rivier, o Het veld van fkant van Mont- >ra Und Abends or De weg der 5 uur Heimweh, 8 uur Schön ist uur De lift naar voorb. ipia 8 u. Tabarin aart 3 uur Jaar- w 8 uur Heimat- |.t 7,30 uur KVP- 7,30 uur DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 MAART 1939 (Advertentie) au)Hiiiiwiiniiiwinnniiiiiiiinwnwiwwiiiii)nitwmintfmiHiiitiiiiHiiHniinniiiiniiiniiiiiiiiiHiiiiii)ni)iHiiHi)iiiiuiiiitiiiiiiiiiiiiiimnfflinmiHiiiiiiiiit)iinimin)iiiiiHiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiii'i"ii"''"'|||lllllM (Van onze verslaggever) Colijnsplaat komt het meest in aanmerking om tot de af sluiting van de Oosterschelde als thuishaven te dienen van de vissersvloot, die tot dusver in Veere is gestationeerd. Dat is de mening van de grote meer derheid van de vissers, het is ook de mening van de provin ciale commissie van Poelje, die door het prov. bestuur is inge- Misschien nog deze maand en an ders in april zal een regeling wor den vastgesteld in vergoeding van zoutschade, die het gevolg is van de watersnoodramp in februari 1953. Deze regeling zal ongeveer gelijk zijn aan die, krachtens de wet op de ma teriële oorlogsschade, zo deelt mi nister van Aartsen mee in antwoord op vragen van het Tweede-KamerlTd v.d. Peyl (C.H.U.) De bewindsman ontkent echter, zo als door de heer v.d. Peyl was ge steld. dat de schade, ontstaan door de nawerking van zout water, steeds grotere vormen zou gaan aanne men. Tengevolge van de inundatie in de oorlog en van de watersnood ramp zijn in Zeeland zesduizend en in andere provincies twintigduizend woningen aangetast. Van een toene mende tendens is volgens de minister niets gebleken. Muurkanker, zoals de iwnerking van het zout water op de huizen ge noemd wordt, begint hier en daar onrustbarende vormen aan te nemen. Het behang laat los, vloeren rotten weg en, wat erger is, leidingen wor den aangetast. Vele bewoners van ..aangetaste" huizen gaan over op butagas. Er is al een geval van gas- verstikking te betreuren. Dat dit zoute geweld ook voor de gezondheid niet bepaald gunstig te noemen is, is wel duidelijk. De ministers Zijlstra en Witte heb ben op dezelfde vragen meegedeeld dat door inwerking van zout water tijdens de overstroming van de jong ste wereldoorlog en de watersnood ramp van februari 1953, in Zeeland en in andere provincies naar globale schatting respectievelijk 6000 en 20.000 woningen in meerdere of min dere mate zijn aangetast. steld om een onderzoek in le stellen naar de gevolgen voor de visserij van de uitvoering van het drie-eilandenplan. De commissie heeft de zaak nauw keurig 'onderzocht en heeft in enkele rapporten de hierboven vermelde be vinding neergelegd, alsook haar be vindingen terzake de maatregelen die genomen moeten worden om de ver plaatsing van de vissersvloot moge lijk te maken. In de eerste plaats zal in of nabij Colijnsplaat een haven gemaakt moeten worden, die een capaciteit heeft van dertig vissersschepen. Het verdient naar het oordeel van de commissie aanbeveling, daar een vismijn te maken. Ter compensatie voor het verlies dat de vissers lij den door de grotere afstand tussen visgronden en aanvoerhaven zullen zij vrijgesteld moeten worden van mijnrechten. Voorts zullen vis sers en bemanningsleden een ver huiskostenvergoeding of (bij wijze van overgangsmaatregel) een ver goeding voor extra vervoerskosten van de woonplaats (Veere of Ar- nemuiden) naar Colijnsplaat moe ten ontvangen. De commissie is voorts van mening, dat het in het belang is van de Zeeuwse visserij in het algemeen en van de Veerse vissersvloot in het bij zonder, dat er overgeschakeld wordt op de kleine zeevisserij. Om dit te stimuleren zullen er kredietfacilitei ten nodig zijn voor de verwerving van grotere schepen, evenals een tege moetkoming in de aanloopkosten, wel ke met de overschakeling gepaard gaan. Ook voor de verbetering van de schepen voor de garnalenvisserij zul len kredietfaciliteiten nodig zijn. Om de te treffen maatregelen zo effectief mogelijk te doen zijn is scho ling van de vissers van groot belang. De commissie bepleit gelegenheid tot het volgen van een aanvullende za terdagmiddag-cursus (b.v. gedurende twee jaar) voor degenen, die de gar nalenvisserij willen blijven uitoefe nen. Degenen, die zich op de kleine zee visserij willen toeleggen, zullen de mogelijkheid moeten hebben om met vergoeding van de te derven in komsten gedurende vijf a zes maanden een omscholingscursus te volgen aan de visserijschool te Vlis- singen. G.S. hebben zich met het advies verenigd en dit ter kennis gebracht van de schadevergoedingscommissie Deltawet. In de herberg „de Roode Leeuw" te Nieuw- en St.-Joos land zijn de stembevoegde inge landen van diverse polders in vergadering bijeen geweest. De Middelburgsche Polder vergaderde onder voorzitter schap van de dijkgraaf E. Ver- lare, die in een uitvoerig be toog het verloop der procedure contra de Staat der Nederlan den c.q. de Staatsspoorwegen schetste inzake het situatiege schil met de polder Walcheren. Nadat deze procedure in eerste aan leg door de Nieuwlandsche Polders werd gewonnen is in het door de Staatsspoorwegen aangetekende hoger beroep de ingestelde vordering afge wezen. Verder memoreerde de voorzitter in zijn openingswoord de concentraties van polders en waterschappen in an dere delen van Zeeland. Vrijdagmorgen, omstreeks 10 uur, had op de rijksweg te Kruiningen tussen de Zanddijk en de Stationsweg een aanrijding plaats tussen de vracht auto, bestuurd door de heer A. P. te Heinkenszand, en een bestelwagen, bestuurd door de heer J. R. te Nieuw- Vossemeer. De vrachtauto, komende uit de richting Goes, wilde een tractor met aanhangwagen inhalen, doch be merkte te laat, dat uit de tegenover gestelde richting een bestelwagen na derde. De chauffeur van de vracht auto remde en stuurde zijn wagen weer achter de tractor. De vrachtauto was waarschijnlijk nog niet geheel op de rechterzijde van de weg terug, toen de tegenligger-bestelwagen passeerde. De bestelwagen werd daardoor ge ramd en aan de linkerzijde geheel open gescheurd en kwam door deze botsing in de naast de rijksweg ge legen diepe sloot terecht. De vracht autochauffeur reed dóór. De chauffeur van de bestelwagen en de naast hem zittende passagier S. M. werden door glasscherven licht ge wond aan gelaat en handen. Beiden werden door een passerende automo bilist naar dokter Polderman te Yer- seke vervoerd. De vrachtauto kon door een achter volgende automobilist te Rilland-Bath worden achterhaald. De rijkspolitie te Krui&i&gen stelt «es ott&gSDek te Gezien het feit dat voor het eiland Walcheren de situatie geheel anders ligt dan voor de geconcentreerde gebieden, sprak hij de hoop en de wenselijkheid uit, dat op Walcheren de huidige toestand wordt besten digd. aangezien concentratie voor dit deel van Zeeland volkomen on nodig en onnuttig wordt geacht, Zulks temeer daar binnen afzien bare tijd alle betrokken polders on der Nieuwlana en Arnemuiden bin- nenpolders zullen worden met alle gevolgen van dien. „Wij wensen niet ingelijfd te worden bü onze dure buren". De rekening over 1958 werd vervol gens nagezien en goedgekeurd met een bedrag van 7908.71 in ontvangst en 4237.35 in uitgaaf, dus met een batig saldo van 3671.36. De begro ting voor 1959 werd vastgesteld op 11.423.39 in ontvangst en uitgaaf. Het dijkgeschot werd onveranderd vastgesteld op 26 per ha. De perio diek aftredende bestuursleden, de he ren E. Verlare, dijkgraaf, en C. Mar- kusse, gezworene, werden met alge mene stemmen herbenoemd. DE WATERKERENDE BIJLE- VELDPOLDER vergaderde onder voorzitterschap van dijkgraaf W. A. Kloet. De rekening over 1958 werd goedgekeurd en vastgesteld op 1179.84 in ontvangst en 557.48 in uitgaaf, dus met een batig saldo van 557.48. De begroting werd vastge steld op 1148.56 in ontvangst en uit gaaf. De polderlasten werden met 4 per ha verlaagd en gebracht op 6 per ha. DE WATERKERENDE SUZAN- NAPOLDER vergaderde onder voor zitterschap van dijkgraaf C. A. Pol derdijk. De rekening over 1958 werd goedgekeurd en vastgesteld op j 3258.36 in ontvangst en 2856.85 in uitgaaf, dus met een batig saldo van 401.51. De begroting voor 1959 werd vastgesteld op 2496.32 in ontvangst en uitgaaf. Het dijkgeschot werd on veranderd vastgesteld op 26 per ha. De periodiek aftredende dijkgraaf C. A. Polderdijk werd met algemene stemmen als nummer 1 op de nieuwe voordracht geplaatst. DE WAAYENBURGPOLDER vergaderde onder voorzitterschap van dijkgraaf M. I. de Vos. De voorzitter deed mededeling van een ingekomen schrijven van de Cultuur Technische Dienst, dat de Polder Waayenburg eventueel in de ruilverkaveling Kle- verskerke zal worden opgenomen, zulks in verband met de omlegging van de polderwatergang. De rekening werd goedgekeurd en vastgesteld op 429.29 in ontvangst en 385.67 in uitgaaf, dus met een batig saldo van 108.62. De begroting werd vastge steld op 553.12 in ontvangst en uit gaaf. Het dijkgeschot werd vastgesteld op 30 pe? ha» Doo;- de uitvoering der Deltawerken wordt niet alleen de garnalenvisserij getroffen, maar ook de oester- en mos selcultuur van Yerseke en Bruinisse. Hiervoor heeft het provinciaal be stuur een afzonderlijke commissie in gesteld, die eveneens onder leiding van de heer van Poelje staat. Deze commissie heeft onlangs G.S. een rap port omtrent een methode ter bepa ling van de schade aan de oester- en mosselcultuur uitgebracht. De publi- katie van dit rapport kan spoedig worden tegemoet gezien. De bekwame verdediger van het recht; de strijder voor gerepatrieerden en Ambonezen Uw stem brengt hem terug in de 2e Kamer. S I a Uw stem uitgebracht op mr. Van Rijckevorsel komt in ieder geval ten goede aan de K.V.P. s s 3= liiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiw iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii NOVIVLAS een woord dat in kringen van de kleine (en de grotere) vlassers geladen is met een bijzondere spanning. Het woord „Novivlas" kan een omwentenling blijken voor de gehele vlasnijverheid en misschien, wie weet, het einde voor de kleine vlasser. Men zou denken dat over zo'n toverwoord, dat de deels angstige verwachting van een geweldige ommekeer inhoudt, wel op de lippen van alle vlassers ligt. Toch niet. Er wordt niet veel over gesproken. Vanwege die angst? Of omdat men nog helemaal geen kansen geeft aan de nieuwe methode die Novi vlas, nu met de AKU, wil ontwikkelen? OM DE TOEKOMST Vlas is de oudste grondstof voor de menselijke kleding. En het wordt nog altijd bewerkt zoals het vele eeuwen geleden gebeurde. Dat (en nog een hele reeks omstandigheden) heeft de concurrentiepositie van het linnen langzamerhand zover achterop ge bracht. dat het, hoewel de produktie I op zich nog wel enigszins steeg, te genover katoen en de andere textiel- waren (waaronder vooral die uit kunststoffen) een geheel onderge schikte positie is gaan bekleden. Het is ongeveer viermaal zo duur als b.v. katoen. De oude bewerkelijke, en dus dure methode van linnenbereiding maakt die hoge prijs noodzakelijk. Dit heeft de vlasserij al geen goed gedaan en de Russische dumping, de concurrentie van de buitenlandse ge protegeerde vlasindustrie en daarbij nog eens de huidige mentaliteit die het kopen van de allerbeste kwalitei ten belemmert, hebben de situatie tot een noodpeil doen stijgen. BESPARING Op dit moment, eigenlijk als een logisch gevolg daarvan, komt een nieuw procédé zich aankondigen, dat als het lukt, de linnenbereiding sterk vereenvoudigt en dus het eindprodukt aanzienlijk goedkoper maakt. Voor de ontwikkeling ervan hebben de vlas sers zelf een miljoen bijeenge bracht, waarna de AKU nog eens een miljoen voteerde om het onderzoek af te sluiten. Als het nieuwe procédé straks een succes zou worden, gaat men in een continu-proces van strovlas garens maken, door het gerepelde strovlas te onthouten, (groenonthouting), te kam men. tot voorgaren te spinnen en op spoelen te wikkelen. Daarna wordt het produkt in een chemisch bad om sloten en gebleekt en tenslotte tot garens gesponnen. De produktiekosten zouden daar door met 25 pet. naar beneden gaan en men hoopt zelfs grotere besparin gen te bereiken. VRAAGTEKEN De eerste opwelling der vlassers, die dit allemaal hoorden, was: dat kan niet. Maar in deze tijd zegt men dat niet meer hardop. Jules Verne was een geweldige fantasten nu zijn we al verder. Aldus een vlasser aan wie we vroegen of hij geloofde in het komend succes van Novivlas. De prak tische, nuchtere vlasser die ieder on derdeel van de lange bewerkingsgang van strovlas tot linnen garens als onvermijdelijk heeft leren zien, wie de al eeuwenlang toegepaste bewerkings methoden als het ware ingeboren zijn. die kan zomaar niet geloven in een geweldige machine, die dat alle maal continu levert. Zo'n onthoutingsmachine met een kammachine zou slechts twee man bedieningspersoneel vragen. Nu zijn er voor dit deel van het proces 16 mensen nodig. De vlassers zien hier (Advertentie) PRINCEVILLE MIRABELLE b r e d a menu a fl. 6,50 gerookte zalm tomaten soep sk gebraden piepkuiken chocolade parfait trouw-partijen, recepties zakenlunches en diners nog een enorm vraagteken. Kan dat wel EIGEN GRAF En wat, als het mogelijk blijkt Hebben dan de vlassers afgedaan? Als de nieuwe methode een succes wordt, zijn er geen kleine vlasserijen meer nodig, geen roterijen. kortom, dan is de vlasser uitgeschakeld? Voor en kelen zou wellicht een bestaan in de tussenhandel weggelegd zijn. En om dit procédé te ontwikkelen hebben de vlassers zelf een miljoen bijeenge bracht. De koopsom voor hun eigen graf? Er valt allemaal nog weinig van te zeggen. Als de nieuwe methode inder daad opgaat, is het duidelijk dat de normale vlasindustrie uitgeschakeld is. Er zou niet te concurreren vallen, temeer omdat het produkt van de nieuwe methode onkreukbaar ge maakt ^an worden. Het is in de eer ste plaats veel goedkoper. De wetenschap dat er in ieder geval iets moest gebeuren heeft de vlassers ertoe gebracht hun financiële mede werking te verlenen. In weerwil van de angstige verwachting dat zij straks afgedaan zouden kunnen hebben. Mis schien met de stille hoop dat er voor hen toch een aanvaardbare rol in het nieuwe procédé gevonden wordt. Kunnen de vlassers van thans wel licht ingeschakeld worden bij een deel van de voorbewerking? Moeten zij vlaslint gaan maken en dat aan de AKU leveren, misschien in coöpe ratief verband, zoals ongeveer bij de suikerfabricage! Het is nog allemaal duister. De ont- 55 wikkeling van het nieuwe procédé: men weet er niets van Het gaat alle maal in de grootste geheimzinnig heid. De vlassers beseffen dat zij voor een keerpunt in de vlashistorie staan Is het een wonder dat zij. niet hele maal gerust op wat de ontwikkeling voor hun bedrijven zal brengen, ge spannen afwachten en vooralsnog er voor terugschrikken hun mening te zeggen over iets dat zij nog helemaal niet kennen? „PRIMITIEVEN" De mensen wier mening wij vroe gen hebben wel hun vastomlijnde vi sie op de huidige toestand in de vlas wereld. Een van hen haalde een uit» lating van een der sprekers van de Vlassersdag te Terneuzen van enige tijd geleden aan: een vlasser is een primitieve mens. In wezen is deze uitdrukking geen belediging, integen deel: men kan de oorspronkelijke be woners van een streek de primitie ven" noemen en daarin zit een zeker vererend element. Iets dergelijks be doelde de spreker ongeveer. Maar zijn uitlating wekte allerwegen veront waardiging. Men kan het begrip pri mitief ook omschrijven als „zeer een voudig tot bijna achterlijk toe", aldus een vlasser die ons wilde aantonen waarom de vlassers zelf dat miljoen bij elkaar brachten voor de ontwik keling van het nieuwe revolutionaire procédé. Als de vlassers tot „de primitie ven" gerekend moeten worden, vond hij. dan moeten wij maar om hulp gaan naar de Verenigde Na ties, die immers aan de ontwikke ling der onder- en niet-ontwikkel- de gebieden werken. Dat doen zij niet. Zij leggen een miljoen op tafel. De werkloosheid in Zeeland is gedurende de maand februari wel gedaald, maar niet in de zelfde mate als in andere pro vincies en zeker niet ten opzich te van februari 1958. In zeven provincies ligt dit thans lager, terwijl voor Zeeland de cijfers zijn 5537 voor februari 1959 en 4666 voor februari 1958. In vergelijking met januari jl. liep het aantal werklozen in Zeeland te- ru-g van 5871 tot 5537, een gunstig verschil dus van 33 pet. In alle rayons liep de werkloosheid terug, behalve in het Goese waar ze steeg van 724 tot 752. De cijfers voor de andere rayons zijn: Hulst 638 (672); Kruiningen 220 (236); Middelburg 927 (1004); Oost burg 1.077 (1114); Sas van Gent 40 (47); Terneuzen 393 (431); Tholen 631 (650); Vlissingen 535 (584) en Zierik- zee 324 (409). De terugkeer is te wijten aan ver- boogde achtiviteit in bouwnijverheid en landbouw en enige vermeerdering der werkgelegenheid in de metaal- indusrie. Veel reden om te juichen voor Zee land is er in elk geval nog niet. In het gehele land is het aantal werklo zen 120.595 of bijna 4000 minder dan eind februari 1958 en voor Zeeland is het daarentegen 871 hoger. Een lichtpuntje is, dat de /vraag naar mannelijke arbeidskrachten weer stijgt; het liep de laatste maand op van 106 tot 259. Langdurige werkloosheid is het erg ste in Zeeuwsch-Vlaanderen. In geheel Zeeland zijn er 240 per sonen, die langer dan 21 weken werk loos en dus ..uitgetrokken" zijn, naar „sociale zorg" verwezen en niet min der dan 150 van hen wonen in Z. Vlaanderen van wie 70 in het rayon Oostburg. 55 in de hoop dat hun eigen miljoen hen de das niet omdoet. De staat legt hun belastingen op: de Z. Vlaamse vlassers hebben de laatste tien jaar tezamen aan belastingen tien miljoen opgebracht. „Dat ge beurde toch alleen vroeger, onder het koloniale systeem, dat men aan de primitieven zoveel verdiende?" zegt de vlasser met 'n flinke scheut ironie. Neen, die (eigenlijk ongewilde) uitlating tijdens de onzes inziens overigens niet bijster waardevolle Vlassersdagis men nog niet verge ten. In het licht van de laatste ge beurtenissen op vlasserij gebied is zij, ofschoon anders bedoeld, des te scherper en zo hebben de vlassers het ook aangevoeld. Hun toekomst staat op het spel. Er gaan wellicht belangrijke din gen gebeuren, en op die gebeurte nissen kunnen zij geen invloed uit oefenen. Met grote spanning kijken zij naar de toekomst De Antilliaanse regering heeft de beperkende maatregelen voor toela ting van journalisten ingetrokken. Dit besluit, dat genomen is onder sterke pressie van Nederlandse zijde, houdt in. dat de hoofdredacteur van het katholieke dagblad Amigo di Cura cao zijn werk kan aanvaarden. De per 1 juni 1958 hiervoor benoemde Nederlandse journalist F. Oudejans heeft echter telegrafisch laten we ten, dat hij van de benoeming afziet. Hij is beducht voor represailles van de zijde der Antilliaanse regering. Sinds het dagblad Beurs, en Nieuws berichten in handen van een groep regeringsgezinden is overgegaan en de hoofdredacteur A. de Wit is ont slagen, zijn tientallen lezers van de Beurs- en Nieuwsberichten overge stapt naar de Amigo di Curacao, dat thans nog het enige oppositieblad is. De Oostenrijkse socialistische par tij, die sinds het einde van de oor log het land in coalitie met de volks partij geregeerd heeft, heeft geen be zwaar tegen algemene verkieziugen, zoals door de volkspartij geëist wordt. Zij zullen in mei worden gehouden. Donderdag zei de voorzitter van de volkspartij, Kanselier Julius Raab, dat de socialisten tegen uitvoering van het regeringsprogram van 1956 zijn. De volkspartij heeft 82 en de socialisten 74 zetels in de kamer. De communisten bezetten er drie en de vrijheidspartij zes. (Van onze correspondent) De geringe activiteit, die de voor mannen van de landarbeidersbond St. Deus Dedit aan de dag hebben gelegd bij de uitbetaling van te lage lonen tijdens herverkavelingswerk zaamheden, is de KAB-af deling van Heinkenszand een doorn in het oog geweest. Meermalen ook hebben de leden tevergeefs gewacht op de komst van de plaatsvervangend rechtskundig adviseur. Hopelijk, al- RiiccicphA o-plpprilp AlPYandpr De Russische geleerde Alexander Kazancev heeft in zijn boek „Een gast uit het heelal" de mogelijkheid geopperd dat de meteoor die op 30 juni 1908 in Siberië viel een ruimte vaartschip van Venus was. Dit be richt het orgaan van de Tsjechoslo- waakse vakbonden „Prace". Kazancev wijst er op dat de „me teoor" ontplofte, waarbij een grote vuurbal en een paddestoelvormige rookkolom optraden. Mensen die in de nabijheid woonden, stierven aan een toentertijd onbekende ziekte. De symptomen van deze ziekte kwamen overeen met die van slachtoffers van atoomstraling. De explosie was het krachtigst voel baar op enig® afstand van het cen trum precies als de ontploffing van een atoombom. Er was geen krater. Een Sovjetexpeditie die de plaats van het neerkomen twee jaar later ontdekte, vond stukken ijzer die niet van een meteoor afkomstig kunnen zijn. Volgens ooggetuigen verminder de de snelheid van de meteoor bij het neerkomen tot die van ongeveer een moderne straaljager. Daarna had de ontploffing plaats. Kazancev betoogt voorts dat de planeet Venus op het tijdstip van het neerkomen van de meteoor ten opzichte van de aarde een optimale stand had. Volgens „Praca" komen steeds meer Sovjetgeleerden tot de overtui ging dat vijftig jaar geleden in de Siberische Taiga een atoombom is ontploft. De verklaringen van oogge tuigen uit Hiroshima en Nagasaki stemmen overeen met de verhalen van de mensen die de „meteoor" zagen neerkomen. Het geluid van de explosie in Siberië was over een af stand van meer dan 1000 km hoor baar. „De mensen die naar de plaats van de ontploffing terugkeerden om hun vee te verzorgen, stierven aan een onbekende ziekte. Zij hadden geen brandwonden, maar klaagden erover „inwendig te verbranden". dus vice-voorzitter Job Koens op de jaarvergadering van de afde ling, zullen in de toekomst deze za ken serieuzer behandeld worden. Aanwezig waren onder meer gees telijk adviseur pastoor Witkamp en districtsbestuurder Weber uit Delft. Het afgelopen jaar is het ledental teruggelopen van 128 tot 123, voor namelijk wegens overschrijving door vertrek. De onderafdeling der land arbeiders staat aan de spits met 68 leden, gevolgd door de bouwvakkers met 24 en de metaalbewerkers met 18 leden. Er valt een stilstand te constate ren in de groei der afdeling. Het bestuur drong aan op actie onder de jeugdige arbeiders. Bij de door de penningmeester af gelegde rekening en verantwoording bleek het saldo per 1 januari 1959 416,25. Het spaartegoed van de le den bij de Centrale volksbank was 34.537,73. tegen 31.929,88 vorig jaar. Er werden 74 spaarboekjes uitgegeven, waarvan 9 i.v.m. de zo juist aangevangen jeugdspaarwet. De ontvangsten ten bate van Her wonnen Levenskracht waren in to taal 785,65. De bestuursleden A. Polderdijk en F. Pieters werden bij acclamatie herkozen. Voor de vacature van een bestuurslid waren drie kandidaten. Bij de stemming verwierf de heer Jan Koens het grootste stemmental. Uit het nu voltallige bestuur kozen de leden het nieuwe bestuurslid te vens als hun voorzitter. Hierna behandelde heer Weber di verse in de afdeling levende actua liteiten. ■^/E staan dan voor de week, waar in de verkiezingsdatum valt. Er zal op donderdag 12 maart van ons een keuze gevergd worden. Tien of elf partijen staan netjes op een rijtje op het stembiljet, dat onze lezers onder ogen krijgen. „Par tijen" is overigens een groot woord voor groepjes als Boeren partij en Landbouw en Middenstand en de Wagenaar-sekte. Afgezien nog van de verwarde en verwerpelijke programs, kan een stemmen daarop slechts als verkwisting van het kiesrecht beschouwd worden. Ieder woord, daaraan besteed, is eigenlijk te veel eer. Dat er onder onze lezers kiezers zouden zijn. die de Communistische Partii zouden willen stemmen, kun nen we ons ook niet voorstellen. Deze verdediger? van geloofsver volging en peestesknechting, deze onvaderlandse papegaaien van Mos kou kunnen bü een oprechte katho liek slechts afkeer opwekken. We widen honen, dat ook in onze ge westen hun invloed de kreeftegang zal blijven Paan. Dan ziin er de nrotestants-chris- ♦eliike partiien, helaas van verschil- Vnde schakering. Het zou de ver eenvoudiging van de politieke ver houdingen en het aangaan van coa- üties zo goed dienep, als het pro testants-christelijke volksdeel, in zo verre het ook de politiek door een christelijke levensbeschouwing wil laten dragen, zich aaneensloot in één grote formatie. De nog altijd voortdurende scheiding tussen Christelijk Historischen en Anti- Revolutionairen heeft echter diepe historische wortels en het past bui tenstaanders niet hierover een oor deel of veroordeling uit te SDreken. Wel echter kan hij het betreuren en nog meer betreurt hij het, dat op de flank van de a.r.-partij nog twee aparte groepen opereren, de Staat kundig Gereformeerden en het Ge reformeerd Politiek Verbond. Dit moet onvermijdelijk tot stemmen verlies lijden en daardoor tot ver zwakking van invloed van een par tij, waarmee we ons bevriend en in menig opzicht verwant voelen. We weten, dat deze „vriend schap" juist het aanzijn gaf aan deze groeoeringen, die immers hun actie voeden uit de troebele bron nen van het anti-papisme. Dat is een ziekteproces, hetwelk nog al tijd niet is uitgewoed. Mogen deze verkiezingen tenminste tonen, dat het op de aftocht is. Van de protestants-christelijke partijen kan men in ieder geval zeggen, dat ze niet azen op stemmen van katholieken. We kunnen daar over dan ook volkomen onbevangen schrijven. Er blijven dan echter over drie partijen, welke zich presenteren als acceptabel voor ons katholieken en daardoor ook in gevechtsstelling te genover elkaar staan. Het ziin de Katholieke Volkspar tij, de Partij van de Arbeid en de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie. Op deze hun aanspraken wil len we In enkele volgende artikelen in de nog resterende dagen vóór de 12e maart nader ingaan. Blikseminslag 's-Heerenlioek Door een misverstand is het bericht over de blikseminslag in de land- bouwschuur van de heer C. Boonman te 's Heerenhoek, zwaarder gekleurd kan nodig was. Wel heeft de bliksem op niet min der dan vijf plaatsen de schuur ge raakt en ontstond er brand, maar doordat de plaatselijke brandweer on. der leiding van commandant L. de Jonge snel ingreep heeft men de vlammen kunnen doven eer het vuur verwoestend om zich heen kon grij pen. De heer Boonman zo deelde men ons mee, heeft zijn dank beturgd aan de 's-Heerenhoekse brandweerploeg, die uit tien man bestaat. Ook burgemeester Waelput zei trots te zijn op zijn brandweer. Tot president van het groot-semi narie te Roermond is benoemd prof. dr. Paul Teeuwen. Na de dood van prof. dr. Feron werd dr. Teeuwen als waarnemend president belast met de leiding van het groot-seminarie, waaraan hij nu vijftien jaar als pro fessor verbonden is. i De Goese KVP-afdeling laat het niet bij woorden alleen en ook niet bij gedrukte propa- l ganda. Zij slaagde er nl. in om I twee stemmen voor de KVP te S „oogsten" in Nieuw-Guinea. Op een goed ogenblik schoot het nl. een der bestuursleden in de gedachten, dat vorig jaar S een Goes' echtpaar naar Nieuw- Guinea was vertrokken en dat dit zich in Den Haag toen had i laten inschrijven bij het een- traal bevolkingsregister, waar- door het zijn kiesrecht behield. Vliegensvlug werd het partij- bureau gewaarschuwd: een luchtpostbrief ging naar het l verre overzeese gebiedsdeel en de machtiging van het echtpaar kwam even snel retour.

de Stem | 1959 | | pagina 3