MacMillan gelooft onderhandelingen in Pionier vandaag foetsie Spi ion in Brussel gepakt Berlijn zal crisis boven komen te Halfvasten in Parij: Leipziger vrede" van Kroestjev Regering Nyassaland voorkwam komplot Engelse regering zit verlegen De moord op abbé Cochu Aanval van rebellen op Celebes TOMADO IET OP! Kunstenaars kwaad op politiek Witte Huisgeen sprake van noodtoestand DAGBLAD VOOR ZEELAND ijtmtlwiU Burgemeester Brandt Wisselend bewolkt Dodelijk ongeluk Rusland koopt machines in het buitenland SNELKOOKPAN Oproep van Zd-Molukkers Moord op blanken was bedoeling Socslov komt door achterdeur' Lid van Poolse ambassade EEN GOKKER, DIE GELUK HAD 99e JAARGANG No. 23005 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegera, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 7 MAART 19§8 T Abonnementsprijs 7.per kwa» taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen od aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuw »tiaat 41, tel. no. „5) Harold MacMillan, de Britse premier, zal op 19 maart naar Washington vliegen voor overleg met president Eisenhower over zjjn recente reis naar Moskou. Eisenhower heeft de Britse pre mier uitgenodigd voor informele besprekingen die enige dagen zullen duren. MacMillan zal worden vergezeld door zijn minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. Lloyd zal de premier ook vergezellen als deze maandag a.s. naar Parijs gaat voor besprekingen met de Gaulle en premier Debré. Donderdag of vrijdag reist MacMillan naar Bonn voor overleg met bonsdskanse- lier Adenauer. Het Witte Huis heeft bekendge maakt dat de crisis inzake Berlijn, de kwestie-Duitsland en het bezoek van de Britse premier aan de Sovjet-Unie op de agenda zullen staan van de informele besprekingen die op 20 maart, de dag na de aankomst van MacMillan in Washington zullen be ginnen. De perssecretaris van het Witte Huis, James Hagerty, antwoordde op vrageji dat er geen plannen beston den om andere westelijke regerings hoofden te laten deelnemen aan de besprekingen tussen president Eisen hower en MacMillan. Hij kon geen antwoord geven op de vraag of een topconferentie van de westelijke mogendheden tot de mogelijkheden behoort na de bespre kingen tussen de Amerikaanse presi dent en de Britse premier. Volgens berichten uit gezaghebben de kringen te Washington is er, wat de Amerikaanse regering betreft, nog geen sprake van een noodtoestand in de internationale betrekkingen. Noch tans, zo werd verder vernomen, is er een verhoging opgetreden in het tem po der Amerikaanse diplomatieke en militaire activiteit. Washington ziet in spanning de besprekingen tussen Ei- (Advertentie) B1NNENVERINGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRU BBERBED senhower en MacMillan tegemoet, waarvan een oplossing verwacht wordt van de verschillen welke, blij kens recente uitspraken van de Ame rikaanse en de Engelse regeringslei ders, tussen Washington en Londen zijn ontstaan met betrekking tot de betrekkingen met de Sovjet-Unie en de toestand in Europa. Gisteren was MacMillan in de Ierse stad Belfast. Hij heeft daar gezegd, dat naar zijn mening zijn Russisch bezoek misschien ,,de weg naar on derhandelingen in wijdere kring" heeft gebaand. Ik ben er zeker van dat dergelijke onderhandelingen moe ten volgen indien men gevaarlijke si tuaties wil vermijden, aldus de pre mier. Hij verklaarde dat hij gedurende zijn bezoek zich zeer bewust was van de grote inspanning van de Russen om hun economie en levensstandaard te verhogen. Een conflict zou dat werk geheel vernietigen, beiden hebben we groot belang bij vrede. Wij in het Westen geloven dat onze idealen van democratische en persoonlijke vrijheid eeuwigheidswaarde hebben, maar de wereld zal oordelen naar de resulta ten, aldus MacMillan. De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, heeft in Wenen ver klaard: als Oost-Duitsland een af zonderlijk vredesverdrag met de Sov jet-Unie sluit, zou de enige moge lijkheid voor West-Berlijn zijn, for mele eenmaking met West-Duits- land". Brandt is op de terugreis na een ..propagandabezoek" van vier weken aan de V.S., Canada en verscheidene Aziatische landen. Hij zei dat e®" afzonderlijk vredes verdrag tussen de de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland de toestand niet zou verlichten maar de verdeling zou toe spitsen en de gehele wereldsituatie zou doen achteruitgaan. Over de rede van Kroetsjev in Leipzig zei hij zijn landgenoten altijd te hebben verzekerd dat hij niet ge loofde in de tijdgrens van 27 mei die de Russen hadden gesteld. Wij hebben deze datum nooit op on ze agenda gezet omdat wij vertrou wen hebben in onze vrienden over de gehele wereld. Ik geloof dat er on derhandelingen zullen worden ge voerd om de kwestie-Berlijn op te lossen en dat West-Berlijn uiteinde lijk de huidige crisis te boven zal komen. Brandt zei ..bemoedigende bewij zen van solidariteit" van de Amerika nen te hebben ontvangen. DE VIJF RUSSISCHE treüers, die vorige week te Diriqui op Luzon zijn vastgehouden hebben van de Philip- pijnse regering toestemming gekre gen de territoriale wateren te ver laten. HET GEHEIMZINNIGE gele voor werp dat gisteren boven Londen Air- port is waargenomen en door het Britse ministerie van Luchtvaart als „niet geïdentificeerd vliegend voor werp" werd bestempeld, was het neuslicht van een particulier vlieg tuig. DE EERSTE LADING delitabak voor Bremen is te Belawan in Indonesië gisteren ingescheept in het vracht schip Ulysses. PRESIDENT TITO van Zuid-Slavië en zijn echtgenote zijn gisteren met hun jacht Galeb na een reis van drie maanden door Azië en Afrika uit de Griekse haven Saloniki te Belgrado gearriveerd. COMMODORE Sarmento Rodriguez, oud minister voor Portugals over zeese provincies, is naar Nederland vertrokken na een bezoek van drie dagen aan West-Duitsland als gast van de Afrika-vereniging. EEN transportvliegtuig van het Ame rikaanse korps mariniers is bij in strumentenlanding te Cherry Point in een moeras neergestort. Er is één overlevende. Het vliegtuig had een bemanning van zes en een nog on bekend aantal passagiers aan boord. DE JAPANSE POLITIE heeft acht Koreanen gearresteerd, die ervan verdacht worden leden te zijn van een Noordkoreaanse spionnen-bende. Dit is de grootste razzia sedert juni 1958, toen er 18 Koreanen werden gearresteerd. Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot vanavond opgemaakt vrijdagavond 23.15 u.: Wisselend bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Verwachting van het Weerkun dig Instituut te Ukkel: Zwaar bewolkt met opklaringen; krach tige zuidelijke tot westelijke wind. Zelfde temperatuur, gisteren. Vandaag: zon onder 18.29 uur; maan «nder: 16.38 uur. Morgen: F j zon op 7.14 uur, maan op 6.04 uur. J De negentienjarige Jean-Pierre Bizard is door de openbare aankla ger beschuldigd van doodslag op de veertigjarige abbé Robert Cochu uit Amiens, wiens lijk een week gele den op een bospad bij Amiens werd gevonden met kogelwonden in de vorm van een kruisteken. In een communiqué is meegedeeld dat de jonge man op 23 februari met de abbé die in zijn auto naar Amiens op weg was, mee had mogen rij den. In een bos werd gestopt om wat ie rusten. Tijdens een twistgesprek struikel de de abbé tegen een boom en greep de jonge man bij de schouders. Deze laatste, ongetwijfeld bang geworden greep een revolver die zich m de auto bevond, sloeg de geestelijke er mee op het hoofd en schoot hem toen een aantal kogels in het lichaam, al dus het communiqué. Op de weg Nijmegen - Groesbeek is de 44-jarige motorrijder J. J. P. uit Groesbeek, vader van 3 kinderen bij een botsing met een autobus om het leven gekomen. In verband met de Halfvasten trokken grote groepen gekostu meerde schoolkinderen door Parijs, Het, Indonesische leger heeft be kendgemaakt dat de rebellen op Ce lebes tegen het einde van februari een grootscheepse aanval in de om geving van Menado hebben gedaan. De opstandelingen gebruikten mo derne wapens die uit het buitenland werden gesmokkeld. De regeringstroepen hebben de fron tale aanvallen ten zuiden van Mena do gebroken en 400 opstandelingen gedood, aldus de bekendmaking. Zij zouden zelf 26 man hebben verloren. Radio-Menado heeft bekendge-, maakt, dat e*" tijdens de gevechten 10.000 vluchtelingen Menado zijn bin nengekomen. Uit Makassar wordt gemeld dat le den van de Raroel Islam ook actief zijn geweest. Hun acties waren ge- concenteerd rondom Makassar en Palopo. Bij Palopo zouden de leden van de Raroel Islam en de opstan delingen uit Noord-Celebes contact hebben gemaakt. Volgens oudere be richten zouden er in Palopo circa 23.000 vluchtelingen zijn geweest toen de mannen van de Daroel Islam ten zuiden van de plaats dorpen in brand staken. Volgens de bekendmaking van het Indonesische leger worden de opera ties ter breking van het verzet voort gezet bij Palopo en Makasser. De radar-telescoop van Jodrell Bank heeft weer signalen opge vangen van de Amerikaanse maanraket „Pionier IV". De te lescoop hoorde de luide, duide lijke signalen van de raket om 5.36 uur gmt. Men vermoedt, dat het de laatste dag is, dat de signalen gehoord kunnen worden, daar de batterijen van de „Pionier" na 90 tot 95 uren na de lance ring leeggelopen zullen zijn. De Pionier bevond zich op meer dan 600.000 km van de aar de en toch kwamen haar radio signalen duidelijk en helder door. Professor Lovell, directeur van het radio-telescoop obser vatorium, schatte de snelheid van de raket op 6.720 tot 6.880 km per uur. Premier Kroestjev heeft gisteren aan zakenlieden op een receptie in Leipzig verteld dat Rusland machi neonderdelen, tot nog toe onder han- delsembarro. uit Zwitserland, West- Duitsland en Engeland zal gaan ko pen. (Advertentie) klaar in 10 minuten. Met spek en worst alles tegelijk in de Tqdens zijn bezoek aan Leipzig heeft de Russische premier Kroestjev een grote redevoering gehouden, waarin hij o.a. zei, dat zijn land alleen maar vredig wil samengaan met het Westen. (Advertentie) A ZIE BLAD VAN MAANDAG De conferentie van alle Afrikaanse volken in Accra heeft vrijdag verzocht om onmiddellijke opheffing van het verbod voor politieke partijen in Nyassaland en Rhodesia en de „onvoorwaar delijke vrijlating" van gearresteerde Afrikaanse nationalisten, onder wie dr. Hastings Banda. De „Vrije Zuid-Molukkers" uit de woonoorden in Nederland hebben een oproep gepubliceerd tot de Neder landse kiezers in de kieskringen Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Zeeland. In deze oproep doen zij een beroep op de kiezers, om bij de verkiezingen hun stem uit te brengen op mr. van Rijckevorsel. De onderte kenaars zeggen dat het aan de acti viteit van mr. van Rijckevorsel te danken is, dat sinds 1951 ruim acht tienduizend Zuid-Molukkers naar Ne derland konden komen. In een protestverklaring" aan de Britse regering deed het permanen te secreariaat vén de conferentie 'n beroep op de Britse kiezers en op de organisatie der Verenigde Naties die voorstander van de onafhankelijkheid van alle volken is, de rechtmatige eisen van de volken van Afrika voor eigen door vrije en geheime alge mene verkiezingen gekozen rege ringen, te steunen. De gouverneur van Nyassaland, sir Robert Armitage, heeft bekend gemaakt. dat de regering een sa menzwering om de blanken in Nyas saland te vermoorden heeft verhin derd door op te treden vóór de sa menzweerders het signaal voor de moordpartij gaven. In Blantyre, de hoofdstad van Ny assaland wordt vernomen, dat de perstelegrammen naar het buitenland worden gecensureerd. Als gevolg van de censuur zijn sedert de afkondiging van de staat van beleg, dinsdag, geen Rhodesiaanse kranten meer in Ny assaland verkocht. In zijn verklaring tot de pers wil de de gouverneur geen verdere bij zonderheden over de samenzwering geven. Die gegevens zijn zeer ge heim. Wel zei hij. dat het sein voor de massale slachting door trommels had moeten worden gegeven. de Aan het hoofd van een door uv. Britse socialisten uitgenodigde dele gatie zal Mikhail Soeslov, een van. de belangrijkste figuren achter de schermen van de Russische buiten landse politiek, zoals wij al meldden, een bezoek aan Londen brengen. Zijn bezoek brengt de Engelse regering enigszins in verlegenheid, omdat het zal samenvallen met de terugkeer van MacMillan na diens bezoeken aan Parijs, Bonn en Washington. Gezaghebbende waarnemers veron derstellen dat Soeslov door het Krem lin is afgevaardigd om de Engelse regering te polsen wanneer deze, na Ambtenaren van de Belgische vei ligheidsdienst hebben in Brussel een functionaris van de Poolse ambas sade gearresteerd op het moment dat hij een aanzienlijke som gelds en een geheime boodschap, beiden bestemd voor een lid van een spionagekomplot in België op een verborgen plaats deponeerde. De man was geruime tijd gevolgd, enkele weken al. Blijkens de ver klaring die de Belgische justitie van daag over het geval uitgaf bestaat reeds lange tijd verdenking tegen de activiteiten van zekere functiona rissen van de Poolse ambassade in Brussel. Verdere gegevens werden niet ge openbaard, zelfs naam en nationa liteit van de verdachte werden niet vrijgegeven. Aangenomen wordt ech ter dat de gearresteerde geen diplo matieke status had, omdat hij dan immuniteit genoten zou hebben en niet kon worden gearresteerd. De politie heeft verklaard het be- wijs te hebben dat de gearresteerde man lid is van de Poolse geheime dienst. De man voor wie de bood schap en het geld bestemd waren, is ook gepakt en meer arrestaties wor den verwacht. Het onderzoek is nog in volle gang. Het ministerie van justitie heeft geweigerd de berichten officieel te bevestigen en wenst de eerste gearresteerde alleen aan te duiden met de initiaal van zijn ach ternaam: M. Een woordvoerder van de Poolse ambassade deelde mee dat er nie mand beschikbaar was om vragen over de spionagekwestie te beant woorden. De ambassadeur, Wolski, is momenteel in Polen en andere hoge ambassadefunctionarissen wa ren niet aanwezig. Later werd gemeld dat de gear resteerde toch een diplomatieke sta tus had en dus onschendbaar was. Zijn naam bleek te zijn Eugenus Ma- tusiak. Hij is intussen vrijgelaten. De tweede man die gearresteerd is de man voor wie het geld en de boodschap die Matusiak verborg bestemd waren schijnt een in Bel gië wonende Pool te zijn. Zijn iden titeit wordt geheim gehouden. Functionarissen van de Belgische sürété hebben meegedeeld dat Ma tusiak een functionaris van de Poolse geheime dienst is en met enkele andere Polen de leiding heeft van een in België werkzaam Pools spio nagekomplot. Het is niet bekend waar de arrestatie verricht is. De Belgische regering zal Matusiak persona non grata verklaren en zijn vertrek uit België eisen. het overleg met de bondgenoten, be langrijke beslissingen moet nemen over de verhouding met Rusland en de kwesties Berlijn en Duitsland. In Moskou heeft MacMillan toe gezegd, dat Russische leiders te allen tijde in Engeland welkom zullen zijn. Waarschijnlijk maakt het Kremlin hiervan gebruik om, zoals waarne mers het uitdrukken: door de ach terdeur, contact te houden met de Britse regering. Soeslov is 56 jaar en lid van het presidium van de opperste Sovjet. Hij is een van de raadselachtige fi guren in de Kremlin-hiërarchie. In 1944 zond Stalin hem naar Litauen, om deze staat te „rehabiliteren" en Kroestjev zond hem na de opstand naar Hongarije om orde op politieke zaken te stellen. Soeslov werkt in het verborgene en is vorig jaar mei en juni zonder aanwijsbare redenen geheel van het politieke toneel ver dwenen. Het afgelopen partijcongres bewees echter, dat Soeslov een van Kroestjevs naaste medewerkers is. Hij is voorziter van de commissie voor buitenlandse zaken van de op perste Sovjet en heeft ook zitting in het centraal comité van de commu nistische partij. Hij wordt in het westen beschouwd als een specialist in dc communistische leer en de be trekkingen tussen het Kremlin en de satellietstaten. In 1956 weigerde de Italiaanse re gering Soeslov het land binnen te laten, in verband met zijn optreden in Hongarije. Sir Roberts deelde voorts mede, dat alle gearresteerde leden van het Afrikaanse nationale congres in be roep zullen kunnen gaan bij spe ciale rechtbanken die zullen worden ingericht. Later is bekendgemaakt dat de re gering op grond van de noodbepalin» gen het (communistisch georiënteer de) blad „Oehoeroe" en het rechtse weekblad ..De Onafhankelijke" heeft verboden in het belang van rust en orde. In ..Oehoeroe" was een artikel ge publiceerd waarin de organisators van de Mau-Mau werden verhoer* lijkt. „De Onafhankelijke" had ar» tikelen en spotprenten opgenomen die rassenhaat kunnen kweken, aldus een officiële verklaring. In de omgeving van Musuku is 'n missiestatie van Afrikaanse missio narissen. die de vorige week door de Engelse leiding verlaten was, in brand gestoken. Een patrouillevlieg tuig heeft traangasbommen gebruikt om de bijeengestroomde massa de monstranten uiteen te drijven. Een hele reeks kunstenaars van zwaar en minder zwaar ka liber we noemen Remo Cam- pert, Simon van Collem, Bert Haanstra, Adriaan Morriën, Op land, Fons Rademakers, Simon Vinkenoog, Dr. Victor E. van Vriesland getuigen in een Open Brief aan de Nederlandse partyen van hun onverschillig heid ten aanzien van de heden daagse politiek en de komende verkiezingen. Omtrent de Partij van de Arbeid heet het, dat zij die eens de Dage raad der Volksbevrijding beloofde, nu een voetbalpool in haar vaan del voert. Aan de K.V.P. wordt ook verweten dat ze de voetbalpool tot geloofsar tikel maakt en samen met de A.R. en de C.H.U. „haar eigen kerkelijke politiek opdringt". Van de V.V.D. weten de heren ook niets goeds, de C.P.N. valt voor hen buiten discus sie en de links-rechtse meningsver schillen over Nieuw-Guinea zien ze verbleken bij het feit, „dat Papoea- kindertjes op hun scholen moeten le ren hoe prinses Wilhelmina van Prui sen in 1787 werd aangehouden bij Goejanverwellesluis". De verkiezin gen. hoe zij ook uitvallen, zullen niets veranderen, menen deze angry young men, deze gallige „jonge lieden" (hoe oud ze dan ook zijn). „Alle belang stelling die zij de politieke partijen onthouden, richten zij op hun tijd en hun werkelijkheid".... (Alsof de politiek ook niet tot de tijd behoort en een belangrijk stuk wer kelijkheid vertegenwoordigt). John Seve verduisterde 500 pond (ong. 5000 gulden) van zijn werkgever en gaf een deel ervan uit. inzetten te verkleinen. Het geluk lachte hem toe. Na elf nachten van verbitterde strijd had hij al het verlorene terug gewonnen en zond hij zijn vrouw een telegram. „Ik heb het geld en zend het te rug, voordat ik mijzelf aangeef". Seve hield woord. Gisteren heeft het Steve begon de rest van het gesto- hof in Southampton besloten hem niet len geld in te zetten bij de honden- naar de gevangenis te zenden. Hij rennen in Londen. Hij verloor totdat kreeg 20 pond boete en drie jaar hij niet meer dan 30 pond over had. voorwaardelijk. Seve raakte in paniek, liet zijn vrouw en dochter in de steek én vertrok naar Londen, waar hij be sloot om er alles op alles te zetten om het geld terug te winnen. Seve was wanhopig. Hi.i wist niets van hondenrennen af. Hij begon zijn Seve beloofde zijn vrouw nooit meer te zullen gokken.

de Stem | 1959 | | pagina 1