PLASTIC BEGUNSTIGT TEELT VAN BANANEN Bewondering voor Peking slaat nu om in vrees ADVERTEREN 20°/o KORTING Pol De Paepe (pas vader) schitterde in Antwerpen Caritaspool voelt zich benadeeld In Probeersel doet verkopen Alleen woensdag 11 februari 1959 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 10 FEBRUARI 1959 Uitvinding Australische boer VOORDELEN IRRIGATIE AANBESTEDINGEN MOGELIJKHEDEN VEEL AZIATEN STELLEN VAST: Onsympathiek Desillusies Kustvaarder bij Breskens vlot Hoogwater te Bergen op Zoom Hellas enE.M.M. Zaalhandbal kampioenen Goddet onder sterke druk Ned. amateurelf naar 01. toernooi Faillissementen MARKÏEN WATERSTANDEN t THEODORUS WILHELMUS VROOMANS. op volledig chemisch reinigen en verven van kleding Filialen BREDA ROOSENDAAL: OOSTERHOUT: ETTEN-LEUR GILZE Haagdijk 53, tel. 01600-31067 Speelhuislaan 27, tel. 01600-32900 Molenstr. 59, tel. 01650-4868 Arendstr. 16 tel. 01620-3251 Bisschop Molenstraat 19, tel. 01608-209 C. Loonen-van Poppel Nieuwstraat 75 Kwar w Eerste Nederk Malak aff (Bijzondere medewerking) Een jonge, maar niettemin uitstekend gedijende cultuur, al dus kan men de bananenteelt in Nieuw-Zuid-Wales kenschetsen. Dat dit zo is, is voor een groot deel te danken aan de komst van plastic op de wereldmarkt en aan een toevallige ontdekking. Reeds een kwart eeuw gele den verbouwde men in Queens land op bescheiden schaal ba nanen. De boeren bestoven de palmen met een ziekte-werend poeder. Zij bemerkten na enige jaren, dat het poeder een schadelijke uitwerking had op de vruch ten. Daarom hulden zij tijdens de bepoedering der stammen de jonge trossen in jute zakken. Dit hielp inderdaad. Deze jute „man tels beschermden voorts tegen nachtelijke en winterse koude. rij spoedig zagen de bananenboeren, dat de beschermde trossen een veel beter produkt opleverden dan de niet beschermde. Zo werd de „tros-in-jute-zak" een normaal verschijnsel in de Austra lische bananentuinen. „Mijn bananen zingen als het regent en zingen als het koud is", zei een tevreden bananenboer, toen ik zijn plantage bezocht. „Dit werd mogelijk" voegde hij er aan toe, „dank zij de jasjes van plastic, die ik tegen woordig mijn trossen aan trek Tijdens de oorlog stagneerde de aanvoer van jute in Australië. De boeren probeerden toen papieren in Plaats van jute-zakken te gebruiken. Dit liep uit op een mislukking, in 1950 echter kwamen de plastic pro- dukten op de wereldmarkt Een slim me bananenboer besloot toen om het eens met Jassen van plastic" te proberen. Hij maakte die plastic-ba nanen-jassen zelf. Het succes was zó groot, dat in 1952 de plastic-indus trie speciaal voor de bananenteelt bestemde plastic overjassen ging ma ken. Hieraan is het toe te schrijven, dat u, als u thans de bananenplantages op de subtropische oostkust van Aus tralië ziet, getroffen wordt door tal loze kleurige plekken temidden van het groen der palmenkruinen. Die plekken zijn kleurige bananen-over jassen, die de hellingen der heuvels een welhaast feestelijk versierde aan blik verlenen. Die „overjassen" verhogen de sma- keLijkheid der bananen, vooral als de plastic kledij geel, groen of blauw van kleur' is. Witte jasjes zijn min der goed, stelden de onderzoekers van het landbouwproefstation Duran- bah in Nieuw-Zuid-Wales vast. Zij constateerden voorts, dat de nieu we kledij de bananen meer profijt doet trekken van de Zon, hen be schermt tegen de wind, het rijpings proces aanmerkelijk bevordert en de gaafheid der vruchten in de hand werkt. Dit betekent dat dank zij de kleurige plastic overjassen de bana nenboeren jaarlijks tienduizenden guldens meer verdienen dan vroe ger. De jaarlijkse opbrengst van de ba nanen-plantages in Nieuw-Zuid-Wa les bedraagt meer dan vijftig mil joen gulden. De vruchten worden groen geplukt, dan per trein naar het vijfduizend kilometer verwijder de Perth vervoerd en daar gerijpt in speciaal voor dit rijpingsproces ingerichte ruimten. Anders dan el ders verzendt men in Nieuw-Zuid- Wales de bananen niet aan de tros, doch stuksgewijs in kisten verpakt. De bananenteelt is als regel klein bedrijf. Deskundigen menen dat een plantage van twee hectare groot ge noeg is om een gezin behoorlijk te onderhouden. Ongeveer 70 pet. van alle plantages zijn inderdaad kleiner dan 3,5 ha. Slechts 10 pet. heeft een oppervlakte van ongeveer 4 ha, ter wijl het aantal werkelijk grote be drijven heel gering is. Een der middelen om de opbrengst der tuinen te vergroten, is irrigatie. Pas de laatste jaren komt bevloei ing meer in zwang. Acht jaar gele den waren er in Nieuw-Zuid-Wales slechts 10.000 m2 (1 hal van het met bananen beplante oppervlak voorzien van bevloeiingsinstalïaties. Dat was op het proefstation Duranbah. In 1953 bedroeg het met bananen be bouwde oppervlak 1000 a 1100 ha. Hiervan waren er toen reeds 200 be vloeid. Sedertdien zijn steeds meer tuinen bevloeid. Waarom worden die verbeterin gen niet in nog sneller tempo aan gebracht? Het antwoord luidt: Om dat de kosten hoog zijn. Er is na melijk wel genoeg water in de streek, doch de bananentuinen lig gen tegen de vrij steile hellingen der heuvels, zodat het water tot op een hoogte van 200 meter moet worden opgepompt. Kostbare pomp- instaOaties en buizen zijn daartoe nodig. Op een der modernste plantages besteedden de eigenaars Cecil Chilcott en Charles Parmenter in één jaar tijds alleen aan pijpleidin gen reeds 45.000 om een ba nanenplantage van 8 ha „nat" te houden. De pompen kostten even eens vele duizenden. Tegen de hel lingen staan thans met een hoogte- WEGAANLEG IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Door de Prov. Waterstaat is aanbe steed de verbetering van de weg St.- Annapolder-Ter Hole en het wegvak Zaamslag-Zaamslagveer. Er waren 15 gegadigden, die als volgt inschreven: Firma M. v. d. Velde en Zn. te Brui- nisse voor 255.926; Aannemingsbe drijf „Zeeland" N.V. te Middelburg 247.600; G. en A. Sponselee te Kloos- terzande 245.000; J. V. Freijser te St.-Jansteen 235.000; P. .Mollet te Hoofdplaat 227.300; Th. P. Cambier te Breskens 224.800; Firma Wed. P. R. Toussaint en Zin. te Cadzand 223.700; Firma Gebr. de Bokx te Terneuzen 217.500; Gebr. van Wal lenburg te Middelburg 213.500; N.V. Aannemersbedrijf ELK te Schoondijke 211.840; K. Lucasse te Walsoorden 209.880; N.V. Aannemingsbedrijf NBM Zaandam te Vught 198.000: Aannemersbedrijf M. P. Hol N.V. te Hulst 196.540; J. en K. T. de Oude te Biervliet 189.975; Aannemersbe drijf W. J. de Bruijn te Terneuzen 159.690. verschil van zes meter, rijen sproei ers, die de toppen der palmen voch tig houden. Het is alsof er dag en nacht een milde zomerse regen valt. De irrigatie heeft een buitenge woon gunstig effect. De gemiddelde opbrengst per ha op een plantage met bevloeiings- en besproeiingsin stallaties is vier keer zo groot als in een tun zonder behoorlijke water voorziening! In ruim dertig jaar tijds zijn de kustdalen van Nieuw-Zuid-Wales onherkenbaar veranderd. Vroeger groeiden er tegen de hellingen struikgewas en vrijwel waardeloos geboomte. Geen veeboer vond het land voldoende aantrekkelijk om er zijn bedrijf uit te oefenen. De in voering der bananencultuur gaf de stoot tot de metamorfose. De kleu rige ■plastic bananen-overjassen versnelden het tempo in hoge ma te. Thans heerst reeds welvaart, waar een kwart eeuw geleden nau welijks geld te vinden was. Goede mogelijkheden zijn er voor hen, die in de bananencultuur hun brood willen verdienen, ook al zijn de grondprijzen de laatste jaren in de bananenstreek aanmerkelijk ge stegen. Er is op het ogenblik ruim 15.000.— (arbeidsloon enz.) nodig om een terrein van 4 ha te her scheppen in een bananenplantage. De opbrengsten en winsten zijn echter groot. Zo kreeg in Murwillumbah enige jaren geleden een immigrant uit Europa een 4 ha grote in pro- duktie zijnde bananentuin te koop aangeboden voor zowat 15.000..— Hij bezat er slechts vijftig. De eige naar vond goed, dat de koper de som betaalde uit de winsten, die hij zou maken. Na drie jaar gewerkt te hebben, kon de nieuwe eigenaar het laatste deel van de koopsom beta len.. en hierna de plantage verko pen voor het dubbele bedrag, dat hij er voor had betaald! Tuin, palmen, schuren, bananen., en de plastic bananenmantels gingen toen in andere handen over. De im migrant, die zo goed geboerd had in die drie jaar, dankte dit voor een be langrijk deel aan de kleurige plastic overjassen, die sedert 1950 de Aus tralische bananenplantages zo'n vro lijk en versierd uiterlijk verlenen. Naar de mening van deskun ligen is het gebruik van plastic zakken bij de bananenteelt in alle opzich ten bevorderlijk voor de groei van het gewas. De banaen worden er o-m. groter door en ze rijpen sneller Vele Aziaten koesteren heel wat achtergedachten over communistisch-China en zijn helemaal niet gelukkig over j alles, wat met het bewind van Peiping te maken heeft, i Dit blijkt uit een door Ear- nest Hoberecht doorgeseind ar- tikel, een artikel, door hem geschreven, na juist een reis van vijf weken door zuidoost- Azië te hebben gemaakt. Hobe- I recht, die vice-voorzitter van 1 UPI is en algemeen manager voor Azië, heeft al sedert 16 jaren gewerkt in het gebied van de Stille Oceaan en in Azië. Vele Aziaten koesteren heel wat achtergedachten over communistisch-China. Dat feit is mij wel duidelijk geworden in de loop van gesprekken, die ik, gedurende een reis van vijf weken door zuidoost-Azië, met vooraanstaande particuliere personen en in officiële krin gen heb gehad. Diplomaten, zowel als rege ringsautoriteiten en particu liere burgers in groten ge tale zelfs voelen hun en thousiasme over communis tisch-China erg bekoelen. En sommigen van hen beginnen werkelijk bang te worden. Sommige Westerse diplomaten zijn van mening, dat de Chinese communisten een niet onbelangrijk deel van de steun en het prestige, dat zij in heel Azië hadden, hebben verloren. Sommige Aziatische leiders, die vroeger een neiging hadden, vriend schap te gevoelen voor Peking, voe len hun sympathie, volgens wel ingelichte diplomaten, snel afnemen. Gemeld wordt, dat de premier van India, Jawahharlal Nehroe, zich zor gen maakt over een mogelijke com- munistisch-Chinese agressie in Azië. Hetzelfde wordt gezegd van voor aanstaande leiders in Birma. Die tendens wordt vanzelfsprekend verwelkomd door zulke heftig anti communistische landen als de repu bliek van Korea, Zuid-Vietnam, na- tionalistisch-China en andere, die al sedert lang gewaarschuwd hebben voor rode agressie. De „communes" door het bewind van Peking in communistisch-China ingevoerd, hebben vele Chinezen van overzee, in heel Azië verspreid, bang gemaakt. Daar zij dikwijls leiders zijn van lokale en regionale onder nemingen, zien die Chinezen de volle dige afschaffing van het particuliere bezit niet met een welgevallig oog. Velen van hen zijn ermee opgehou den geld naar communistisch-China te zenden. Dat is een zware slag voor de communisten en zij hebben daar om zojuist melding gemaakt van nieuwe maatregelen in een poging om nieuwe investeringen aan te trekken. In een bepaalde periode was er een grote stroom van studenten naar communistisch-China. Maar dat is nu zo goed als afgelopen. Een dezer da gen verliet een schip Singapore zon der plaatselijke studenten aan boord. Een jaar geleden vervoerden de schepen vanuit Singapore honderden studenten om hun studies voort te zetten aan communistisch-Chinese in stellingen. Uit communistisch-China terugge keerde studenten en brieven uit dat land maken feiten bekend, die door hen, die buiten China leven, niet wor den geapprecieerd. Er trekken nog voortdurend dui zenden vluchtelingen uit communis tisch-China naai Honkong. Andere gaan in groten getale de grens van Birma over. Dumping-methoden en andere tac tische maatregelen, die alleen in een handelsoorlog passen, kosten de Chi nese communisten nog meer vrien den en aanhangers in Azië. Een Westerse diplomaat heeft mij ver teld, dat de Chinese communisten boter uit Europa invoerden, die in hun eigen verpakkingen stopten en haar daarna aan het buitenland ver kochten als communistisch-Chinese boter en wel voor een gedeelte van de oorspronkelijke prijs. Er zijn ook aanwijzingen, die ech ter nog bevestigd zouden moeten worden, dat de Chinese communis ten Japanse textielgoederen importe ren en dan weer exporteren. Aziatische landen, die streven naar economische en politieke stabiliteit, zijn gramstorig over de communis tische cellen, die telkens weer ont dekt worden en men verdenkt er de Chinese communisten dikwijls van, deze te steunen. Ook zijn er te veel Chinees-com munistische kaarten van Azië, die gedeelten van naburige landen laten zien, als zouden zij onder het bewind zijn van Peking. Daardoor worden de autoriteiten van iftbuurlanden een beetje zenuwachtig. De blufferige en oorlogszuchtige verklaringen van Peklngs autoritei ten vallen bij d- meeste Aziaten niet in goede aarde. Bij een bespreking over de alge mene houding van Azië ten opzichte van communistisch-China, zei een Westers diplomaat het volgende: „Peking bezit nog vele vrienden en aanhangers. Maar het vindt niet langer die blinde aanhankelijkheid, waarover het eens in sommige ge bieden kon beschikken. „Toen de communisten het bewind over hadden genomen, zaten zij hoog te paard. Thans zijn er mensen, die meer en meer te weten komen over de bestaande toestanden in China. En de communisten hebben vele fouten gemaakt en vele mensen geërgerd. Nu er tijd over heen is gegaan, beginnen veel mensen hen op realis tische wijze te zien. Door deze „her waardering" zijn velen bevreesd ge worden en nog veel meer mensen gedesillusioneerd." De Nederlandse kustvaarder „Em my S" uit Rotterdam, die zondag nacht op een paalhoofd vijf kilometer westwaarts van de nieuwe veerhaven bij Breskens is gevaren, is in de loop van maandag op eigen kracht vlot gekomen. De kustwacht uit Nieuwersluis ont dekte het schip, doch door het slech te zicht van nog geen 25 meter was het onmogelijk het vaartuig te her kennen of zijn juiste positie te bepa len. De „Emmy S" had echter met be hulp van de boordradio contact met de vaste wal opgenomen. Een ber gingsvaartuig en een sleepboot, die waren uitgevaren, behoefden geen as sistentie te verlenen. De .Emmy S" heeft thans lig plaats gekozen middenin de monding van de Westerschelde en zal bij het optrekken van de mist naar Vlissin- gen varen om daar een onderzoek naar mogelijke averij te ondergaan. Morgen, woensdag 11 februari, is het hoogwater te Bergen op Zoom om 6.06 en 18.24 uur. (Van onze speciale verslaggever) ANTWERPEN, dinsdagavond. Er is geen groot vuurwerk geweest op de geijkte carnavalsavond in het Sportpaleis. Ook de renners schenen te beseffen, dat er gro tere dingen waren te doen in deze uren. Er was één uitzondering in de eentonigheid van deze dag; Het Derny-nummer, waarin De Paepe schitterde. De ronde Antwerpenaar had trou wens reden genoeg om met al zijn krachten te arbeiden voor zijn dage lijks brood. Hij was juist deze dag vader geworden. Dat inspireerde hem zo, dat hij in een fabelachtig slotof- fensief alle groten de baas was. W/einig groots De hele dag door was er eigenlijk weinig groots te zien geweest. Zelfs de kleinere koppels hielden zich kalm. De groten roerden zich dus he lemaal niet. Het werd anders, toen de Derny's met loeiend geweld in de baan kwa men. Toen ging iedereen zich be moeien met de premies en verdere aantrekkelijkhden. die zo'n reeks ver gezellen. Zelfs mannen als Terruzi en Schulte gingen zich inlaten met de strijd, die zich op het ovaal ging ont wikkelen. Bugdahl, de strijdmakker van Schulte en Post onderscheidde zich trouwens eveneens, want ook hij gaf een stukje vuurwerk te zien, dat de mensen op de tribunes tot applaus bracht. Beste Zoals gezegd werd De Paepe win naar van de gedenkwaardige race De heer Hermus, stichter van de Caritaspool, blijkt het niet eens te zijn met de metho de welke de K.N.V.B. entameert terzake diens voetbaltoto. Een en ander werd ons gisteren medegedeeld door een Caritasverte- genwoordiger te Breda. De heer Her mus is van oordeel, dat de K.N.V.B. op dezelfde wijze (met de uitbeta ling) te werk dient te gaan als Cari tas zulks doet: de pot dus niet over laten staan, maar wekelijks uitkeren. Men deelde ons verder mede, dat de heer Hermus vandaag in den Haag een protest zal laten opklinken, in deze zin, dat de K.N.V.B. hem (de Caritaspool dus) door de huidige ma nier van doen benadeelt, zich in ieder geval geen sportieve partner toont. achter de Derny's. Hij toonde zich de beste in de laatste minuten. Zo werd hij de grootste triomfator van deze avond feest en rumoer. Want uiter aard hield ook het Sportpaleis carna val De stand Maandagavond laat was de stand: 1. van Steenbergen-Severeyns-Lau- wers 741 pnt. Op een ronde: 2. Ar- nold-Terruzi-De Paepe 829 pnt. 3. Schulte-Post-Bugdahl 637 pnt. 4. Nielsen-Lykke-Roth 421 pnt. 5. de Bakker-Brankart-Proost 387 pnt- 6. Derksen-Wagtmans-Voorting 313 pnt. 7. de Baere-de Corte-Bover 299 pnt. 8 van Est-Plantaz-Damen 276 pnt. De overige combinaties lagen op twee of meer ronden. Zaterdag zijn te Goes en Middelburg de zaalhandbal-competitiewedstrijden beëindigd. Bij de dames (le klasse) legde Hellas beslag op de titel, terwijl EMM (eveneens in de le klasse) bij de heren kampioen werd. De uitslagen luidden: Middelburg: Meisjes adsp. C: Marathon 2-Walche- ren 4 1-6. Meisjes adsp. AZld. sport 1-Walcheren 1 2-12. Meisjes adsp. B" Marathon 1-De Meeuwen 1-1. Jongens adsp.: EMM-Olympus 8-0. Jongens adsp.: Walcheren-Marathon 20-3. Meis jes adsp. A: Olympus 1-Walcheren 2 3-1. Heren jun. le kl.: Walcheren- Marathon 1 2-10. Heren 2e kl.Olym pus-Marathon 2 3-6. Dames jun. le kl. Walcheren 1-Marathon 3-3. Dames jun. le kl.: EMM-Olympus 1 afg. Da mes 2e kl.: Olympus «I-Marathon 2 3-1. Dames le kl.Walcheren-Mara thon 1 2-4. Heren le kl.: Marathon 1-Walcheren afg. Goes: Meisjes pupillen: ODI-Tonido (vriendschapp.) 23-1. Meisjes adsp. B: Tonido-Olympus 2 12-1. Dames jun. 2e kl.Lucior-Olympus 2 Of 15. Heren jun. 2e kl.Hellas 3-Olympus. 2 .2-9 Heren jun. 2e kl: Tonido 2-Marathon 2 afg. Heren 2e kl.: Hellas 2-Tonido 2 6-7. Heren 4e kl.: Neptunes 2'Eellas 3 4-10. Dames 4e kl.: Neptunes-EMM 2 2-1. Dames le kl.: Hellas 1-Zld. sport 1 5-1 (Hellas kamp.). Heren 3e kl.: Neptunes 1-EMM 2 10-4. Dames le kl.: Tonido-EMM 1 4-2. Heren le kl.: To nido 1-EMM 1 6-9 (EMM kamp.). 4. Het heeft God be- haagd heden tot Zich te nemen, nadat zij ge sterkt was door de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze inniggelief- de moeder, behuwdmoe- der en grootmoeder PHARATLDA REGINA DE CONINCK weduwe van Bernardus van Hecke in de ouderdom van 80 jaar. Wij bevelen hare ziel in uw godvruchtige gebeden aan. Lamswaarde M. Verbruggen- van Hecke J. Verbruggen en kinderen. Sluiskil S. van Hecke. Axel E. van Hecke C. van Hecke- v. d. Kelen en kinderen Fam. van Hecke Fam. de Coninck. De solemnele uitvaart dienst. waarna begrafe nis, zal plaats vinden op donderdag a.s. om 10 uur in de rectoraatskerk van de H. Antonius te Sluis kil. waarbij Ued. wordt uitgenodigd. Bijeenkomst aam 't rouw- huis Middenstraat 54 om 9.20 uur. Dinsdag, en woensdag avond om 7 uur rozen kransgebed in bovenge noemde kerk. Sluiskil 9 februari 1959- Middenstraat 54. Heden overleed tot onze diepe droefheid, geheel overgegeven aan Gods H. Wil, voorzien van de H.H. Sacramen ten der Stervenden, in het ziekenhuis St. Joan na te Goes, na een smar telijk doch geduldig ge dragen lijden, onze teer geliefde vrouw en zorg zame moeder, dochter, zuster, behuwdzuster en tante ROSALIA OTS echtgenote van J. P. Bauer in de leeftijd van ruim 41 jaar. Kruiningen J. P. Bauer Hanny Hansje. Rilland Fam. Ots. Kruiningen Fam. Bauer. Kruiningen, 9 febr. 1959. Markt i. De plechtige uitvaart zal plaats hebben woensdag 11 februari a.s. des voor middags 10 uur in de pa rochiekerk van de H. Jo zef te Rilland, waarna de begrafenis op het r.-k. kerkhof aldaar. De heer en mevrouw Waelput-van Geyt geven met grote vreugde kennis van de voorspoedige geboorte van hun dochter MARéE, die bij het H. Doopsel de namen ontving van Margaretha, Maria, Andrea,. 's Heerenhoek, 8 februari. Werrielaan 14. Met diep leedwezen geef ik kennis van het over lijden van de heer J. BAKKER die gedurende 30 jaar ten mijnen kantore is werkzaam geweest. Zijn trouwe plichtsbe trachting zal bij mij in dankbare herinnering blijven. Notaris D. C. v. Werkum Heinkenszand FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen). Geboren Alexandra, doch ter van de heer en mevrouw Zinnicq Bergmann-Chadwick, Vught. Overleden Jan Bakker-Stee- nepoorte, 60 jaar, Ovezande. Lambertus Back-Eetezonne, 66 jaar, Middelburg. Willem U. Corné, 86 j'aar, Middel burg. Rochus A. Akkermans- Altmeyer, 65 jaar, Den Bosch. Piet Swartjes, 17 jaar. Den Bosch. De bond van Italiaanse sportieve groeperingen (waarvan tal van zgn. extra-sportieve firma's lid zijn, zoals Faema, Ignis, Emi en Carpano) heeft aan Jacques Goddet, directeur van de Tour de France laten weten, vast besloten te zijn slechts aan de Tour deel te nemen, wanneer de wedstrijd volgens de formule van merkenploe gen, en niet volgens die van de lan denteams zal worden gereden. De kwestie van de deelneming van de Italiaanse merken komt in een 2 maart a.s. te Parijs te houden bij eenkomst aan de orde. Het bestuur van de KNVB zal aan het N.O.C. voorstellen het Nederland se amateurel'tal in te schrijven voor het Olympisch voetbaltoernooi, dat in augustus en september 1960 in Rome en omgeving wordt gehouden. Indien zoals aangenomen mag worden het N.O.C. dit voorstel van de KNVB zal overnemen, is Neder land het tiende land dat inschrijft voor dit toernooi. Eerder meldden zich reeds aan: Noorwegen, Dene marken, Oostenrijk, India, Italië, Finland, Amerika, Polen en Luxem burg^ Uitgesproken is 't faillissement van A. G. M. van der Zandt, textiel- en meubelhandelaar. Jan Ligthartstraat 10 Breda. R.C Mr. A. J. B. Verhed en Cur Mr. J. M. Houben, Wilhelmi- r.asingel I, Breda. Wegens gebrek aan actief is opge heven het faillissement van A. F. P. J, Martens, textielhandelaar, v.h. Boeimeerlaan 74, Breda, thans Hool- straat 86, Teteringen, Door het verbindend worden der uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van K. P. Keijzer, werk tuigkundige Middenhoofdsingel 17, Oost- en West-Souburg. ROTTERDAM, 9 februari 1959. (of ficieuze noteringen per 100 kg.) Tarwe: rode 17 pet. vodht per schip tot f 31,20, franco fabriek. Voeder- granen alles af. Zomergerst naar kwaliteit van f 24.5025.25. Haver ongepunte op monster naar kwali teit van f 24.00—24.75. Rogge door sneekwaliteit 17 pet vocht f 21.85 af noorden. Peulvruchten franco Rotterdam, groene erwten boeren- schoon f 34.0055.00; schokkers van f 45.0077.50; bruine bonen f 80.00110.00, boerenschoon. Konstanz 297 (—2), Rheinfelden 209 (—2), Breisach 110 (—10), Straatsburg 223 (—9), Maxau 411 4), Mannheim 266 (—8) Mainz 276 (—12), Bingen 195 (_6), Kaub 211 (—3), Trier 203 (—1), Koblenz 232 (—8), Keulen 213 (—10), Ruhrort 423 (—12), Lobith 1048 (—16), Nijmegen 837 (—15), Arnhem 850 (—14), Eefde IJssel 382 (—12), De venter 283 18), Monsin 5525 5), Visé 5032 (+6), Borgharen 3994 (—6). Belfeld 1150 10), Grave beneden de sluis 499 (+2). Hiermede vervullen wij de droeve plicht U kennis te geven van het overlijden van onze medewerker, de heer Wij verliezen in hem een goede vriend, wiens na gedachtenis steeds in onze herinnering voort zal blij ven leven. Breda, 8 februari 1959. Directie en personeel van de N.V. MACHINEFABRIEK FRED. A. SCHUURINK CO. Speelhuislaan 170 Breda. JVSS1 wassen - stomen - verven Een Wi! 13 maart verhoren om het halve eet pese adel sing te 1 raadsel Heinrich viele ree de eeuwij derde ma in 1957 een groep rikaanse enig lich zaak. Hij verhoren i Rechter door de Ha Leverkühn Berenberg-G optredend v[ derson en Mecklenburj mevrouw Ar Het begon sische bolsj in volle gan zin werden gevangen ge Op deze 1 ten in het Ipatiev in Oeral. Geve vermeldt d< tsaar Nicols gemalin en stoffelijke re schacht gew Twee jaar een naamlo; ting voor die bijna ve was gevist, de tsaar te raculeuze w Tsjaikovski, peloton dat vermoord, haar op e< naar Roeme] vingen was Berlijn tere| Voor een haar identit vast te ste strijd ontbr Onder arist aan het tsa wel voor- Anastasia, derson liet r reeds een k schijnt nog De Duitse erkenning v tasia Nikola hertogin van pen haar aa De familie ninklijke hui De V.S. te wapens kopen voo bataljons door func Amerikaar Buitenland Zij zeiden auto's, jeeps der materia; het handhav; veiligheid, behoren die grond van oorspronkelijl eenstemming De function de mededeli herfst dat lichte wapen gezonden en sche regerinj gen had ver gen die ware eenkomst vai ten uitvoer te, komst verkla „Op 18 febr Bernhard de schek dé C Brazilië, alle en de heer C. naar Jacuac; verrichten val op de plaats! derlandse wei Vele anderi met schepen rine. P^mier At 's afg j°?r yice-pre defensie Abdo Abdoel Rah den bekend vergadering s°nHh Kartij' «ij had hi el zijn tijd ai wyden. °e National van de regeri leis-Chinese kj S°r>e ?°nSres]| De 55-jarige Malakka's eer ter van Buiter ratie van Ma] ivo/ soevereii gemenebest g

de Stem | 1959 | | pagina 6