PRATEN MET SOVJETS, MAAR GEEN ZWAKHEID hOsSE... mEt hELe TrQsSE Deel van Iraakse kabinet treedt af VEERBOOT RAMDE SLEPER Deze week invitatie naar Moskou Bandopname is vals zegt radio-Moskou Dulles na gesprek met Adenauer: Moskou helpt China op grote schaal Doodvonnis voor twee Algerijnen In mist op de Wester schelde Treiler met man en muis vergaan DAGBLAD VOOR ZEELAND Wegens aanslag op Soustelle „Breed" gesprek Scheuring in de partij van Saragat Rustig en koud Vijf kardinalen voor Franse t.v. Kranige daad van twaalfjarige INSTORTING IN BELGISCHE MIJN Te Gilzc-Rijen Zoon zag vader onder trein raken Familiedrama in Tegelen Kwart miljoen voor Memisa NJ.K. vierde jubileum Prof. dr. Rip overleden Na doodvonnis over Aref: Opvarenden gered Voor miljoen aan platina gestolen Voor 100 gulden doe je wat.... PAARD IN ORKESTBAK 99e JAARGANG No. 22982 Uitgave N.V. Uitg. Mi). Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda, Reigerstraat 13. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God. JConfawin an Vaderland MAAND AO 9 FEBR. 1959 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor M^TGOB, „1=113. - Bureau va., HULST. PubM. P..,. «...to- OT - BS— TERHEUZEM. M. 5TÜ?! - OOSTBUKG, *1. na 3» De Sovjet-premier Kroestjev en zijn Chinese collega Tsjou en Lai hebben zaterdag in Moskou een ak koord voor economische samenwer king getekend. Het voorziet in een Russische le ning van vijf miljard roebel aan China en voorts in de bouw van 78 grote ondernemingen en krachtsta tions. Sovjet-organisaties zullen bouwtekeningen, uitrusting en spe ciale materialen voor deze fabrieken en stations leveren en specialisten zenden die toezicht op de bouw zul len houden. Volgens radio-Moskou zal de bouw van de 78 ondernemingen acht jaar vergen. Rusland zal de Chinese arbeiders en technici opleiden en, evenals bij vorige overeenkomsten, zonder beta ling te vragen licenties aan de Chi nezen verstrekken, aldus radio-Mos kou. De Chinezen zullen voor de uit rusting en de technische hulp betalen met goederen. Een gesprek op ministerieel niveau met de Russen, zo mogelijk voor 27 mei, maar in geen geval concessies ten aanzien van Berlijn. Dit is de slotsom van liet overleg, dat minister Dulles, in Londen, Parijs en Bonn lieeft gevoerd en dat hij dit weekeinde afsloot in een gesprek met bonds kanselier Adenauer. De Westduitse staatsman, die geen voorstander is van direct overleg tussen Oost en West, blijkt de verzekering te hebben ge kregen, dat Amerika geheel achter hem staat en dat de V.S. liever een oorlog zal riskeren dan West-Berlijn prijs te geven. De ministers van Buitenlandse Zaken van de V.S., Engeland, Frankrijk en West-Duitsland komen in maart (waarschijnlijk de 15e) te Parijs bijeen om de kwestie Duitsland grondig door te nemen. Twee van de zes Algerijnen dlc vo rig jaar september op de Place de l'Etoile in Pa rijs met een machine pistool een aanslag op de Franse mi nister Soustelle hebben gepleegd, zijn zaterdag door een militair gerechts hof in Parijs veroordeeld tot de guil lotine. Het zijn de 30-jarige Ouraghi en de 22-jarige Cherouk. Een derde be klaagde. Adour, kreeg levenslange dwangarbeid. Voor het vonnis viel verklaarde Cherouk: „Wij leven sinds 1830 in sla vernij. Het Algerijnse volk is gedwon gen te vechten voor zijn waardigheid. Ik ben pacifist, maar moest wel sol daat worden en als zodanig hande len." Dulles is zondagmiddag naar Wash ington teruggekeerd Hij verklaarde op het vliegveld dat de Westelijke mo gendheden geen concessies zullen doen, wanneer ook het Kremlin zich niet inschikkelijk betoont. Het doen van concessies zonder dat hier iets tegenover sjaat is niet bevorderlijk voor de vrede en veiligheid. Het moe digt de Russen juist aan nog meer overdreven eisen te stellen, aldus Dulles. Binnen een week of tien dagen zal de Sovjet-nota van 10 januari, waar in werd voorgesteld een vredesver drag met Duitsland te sluiten worden beantwoord. De werkgroep van vier landen (V.S., Groot-Brittannië, Frankrijk en West- Duitsland) in Washington zal, naar verwacht wordt, vandaag gereed ko men met de formulering van een uit nodiging aan de Sovjet-Unie voor een conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken in het voorjaar. Volgens de eerste aanwijzingen zal in de nota het Sovjet-voorstel tot het houden van een conferentie van 28 landen om een Duits vredesverdrag op te stellen, worden verworpen en zal een conferentie worden voorge steld, die een hele reeks kwesties zal bespreken, waaronder de hereniging van Duitsland, Berlijn en de Europese veiligheid. Indien de Russen hun bezettings bevoegdheden in Berlijn overdragen aan de Oostduitsers, zei Dulles, is het mogelijk dat de communisten bruggen zullen opblazer wegen versperren en maatregelen nemen tegen een even tuele luchtbrug. Er wordt over tegen maatregelen gesproken, maar er is nog geen volledige overeenstemming bereikt, niet onder de bondgenoten, maar evenmin in de Amerikaanse re gering. Hij sprak de hoop uit dat er voor 27 mei, het einde van de door de Russen gestelde termijn, besluiten zullen zijn genomen. Het „State Department" heeft za terdag ontkend dat er tussen de V.S. en Groot-Brittannië meningsverschil len bestaan over de wijze van het openhouden der verbindingen met West-Berlijn. Volgens de „New York Times" zyn de Amerikaanse militaire autoritei ten voor het openhouden van de weg verbindingen door militairen, indien dit noodzakelijk mocht zijn. Andere bondgenoten zouden echter de voor keur geven aan een luchtbrug. Zij zyn De 400 afgevaardigden van de lin kervleugel van de Italiaanse sociaal democratische partij hebben zondag avond eenstemmig een motie aan vaard, waarin verklaard wordt dat deze linkervleugel geheel autonoom is. Het congres heeft besloten een nieuwe politieke groepering te vor men onder de naam „Eenheidsbewe ging van socialistisch initiatief". De gevolgen van deze splitsing voor de nabije toekomst zijn. 1. Je pogingen van formateur Segni om een regering te vormen schijnen thans nog moeilijker; 2. De positie van Nenni (extreem linkse socialisten) wordt versterkt. PAUL ROBESON, de Amerikaanse negerzanger, is tijdens zijn Rus sische tournee ziek geworden. Hij is in een sanatorium bij Moskou opge nomen. PRINSES Beatrix is zaterdag in Sankt Anton (Oostenrijk) aangeko men voor een kort vakantieverblijf. IN JULI van dit jaar zal door een IJmuidense maatschappij de eerste Nederlandse zelfvissende fabrieks- treüer in de vaart worden gebracht. FIDEL CASTRO, de leider van de Cubaanse revolutie, zal zijn baard eerst afscheren als Cuba een goede regering heeft. Hij heeft dat zelf ge zegd.... 6 Mr. P. A, BLAISSE, een van de deskundigen van de KVP voor de buitenlandse politiek, gaat op 8 fe bruari naar de V.S., teneinde daar verschillende contacten te vernieu wen op politiek en economisch ter rein. BIJ DIEPENHORST is gisteren een meisje van zes jaar, Marianne Sem- mekrot, door het ijs gezakt en ver dronken. PREMIER Michel Debré van Frank- rijk is zondag voor een bezoek van drie dagen in Algerië aangekomen. TWEE AMERIKAANSE vliegers, Timm en Cook, zijn erin geslaagd, 65 dagen achtereen in de lucht te blijven. Verwachting: van het KNMI tot maandagavond, opgemaakt zon dagavond 23.15 uur: Weinig wind met mist of laag- j hangende bewolking en slechts verspreid voorkomende opklarin- £eIJ- Lichte tot matige vorst. Rustig weer en op de meeste plaatsen mist. Temperaturen rond het vriespunt. Vandaag: zon onder 17.'41 uur, maan onder 20 uur. „„M„or,?cn: zon OP 8 06 uur, maan t op 8.45 uur. tegen een stap, die in geval van een communistische blokkade een optreden door militairen zou verhaas ten. Dulles sprak als zijn mening uit, dat de Russen tot het laatste ogenblik druk zullen blijven uitoefenen. „Zij zullen volhouden in de hoop, dat er meningsverschil of weifelmoedigheid ontstaat. Dat is hun gewone tactiek. Het zou helemaal niet in overeen stemming met hun tactiek zijn, van tevoren concessies te doen. Zij zullen de zenuwoorlog voortzetten om te proberen of de zenuwen van de Wes telijken ertegen bestand zijn". Er zijn tekenen, aldus Dulles, die erop wijzen, dat de Russen, nu hun economische kracht toeneemt, een minder soepele politiek gaan volgen. De Franse T.V. zal op vijf verschil lende zondagen in de Vasten, tussen 11 en 12 uur 's morgens een vasten- preek van een der kardinalen op het scherm brengen. De kardinalen zijn: Feltin, Parijs; Richaud, Bordeaux; Gerlier, Lyon; Godfrey, Londen en Frings, Keulen. Zij behandelen de vraag: „Wat kan de Kerk doen, nu elke seconde één mens meer op de wereld verschijnt?" Een debat van een half uur over dit onderwerp zal aan de preek vooraf gaan. Zaterdag is de 6-jarige Hen van den Berg in Geuzenveld te Amster dam door het ijs gezakt van de Pie- ter Postsingel. Zijn 17-jarige zuster, die het ongeval zag gebeuren, rende naar buiten en trachtte haar broertje te redden, doch ook zij zakte door het ijs. Een toevallig voorbijkomende 12- jarige jongen, W:m Tanis, bedacht zich niet lang en sprong te water om hulp te bieden. Het gelukte hem de beide drenkelingen op het droge te brengen, waarna de kleine jongen naar het Wilhclminagasthuis werd ge bracht en het meisje in het Binnen gasthuis werd opgenomen. De jeugdi ge redder vervolgde zijn weg. Uit een Belgische kolenmijn bij Hasselt zijn zaterdag 21 mijnwerkers gered, die door een instorting inge sloten waren. De mannen zijn zeven uur van de buitenwereld afgesloten geweest. Geen van hen was gewond. Radio Moskou heeft zaterdagavond de Amerikaanse regering ervan be schuldigd dat zij de bandopnamen van het gesprek tussen de Russische pilo ten, die het Amerikaanse transport toestel hoven Russisch-Armenië zou den hebben neergeschoten, vervalst heeft. De omroeper verklaarde dat de bandopnamen aantonen hoever het State Department bereid is te gaan met ,,het vergiftigen van de betrek kingen tussen het Westen en Oosten". ,,De tekst klinkt alsof hij in Holly wood is geschreven door iemand die niets van de Russische taal en de tac tiek van Russische piloten afweet", aldus de radio. ..Luister maar eens: ,Ik val aan het toestel is getrof- Op het station te Gilze-Rijen is de vijfenzestigjarige gepen sioneerde spoorwegambtenaar M. Kemmeren door een ver trekkende trein gegrepen en ge dood. De heer Kemmeren zag in een voor vertiek gereed staande trein een hui- lend kind. Toen hij het kind uit de trein wilde nemen, raakte hij beklemd tussen de al wegrijdende wagons en de rand van het perron. Hij werd enige meters meegesleurd. Een been werd hem afgerukt. Aalmoezenier Fntschy van de vliegbasis en dokter van Ardennen verleenden geestelijke en medische hulp. De dokter ver mocht echter niets dan de zeer snel intredende dood af te wachten. Jarenlang heeft de heer Kemmeren op het station te Rijen zijn werk ge daan. Een navrante bijzonderheid is, dat de trein zich in beweging zette op het vertreksein van een zoon van het slachtoffer, Nico Kemmeren, die als perronchef werkzaam is. fen Het brandt Kijk, het valt al Ik zal er een einde aan maken, jongens". Wie heeft ooit zulke non sens gehoord, aldus radio-Moskou. Amerikaanse piloten noemen elkaar misschien jongens, maar Russische piloten zeggen kameraad tegen el kaar." In Washington heeft men het schok kend genoemd dat Moskou de echt heid van de opname bestrijdt. Volgens de New York Times heeft Amerika in verscheidene landen, juist buiten het gebied van de Sovjet- Unie, radar- en luisterposten inge richt, waarvan de techniek zo is ge perfectioneerd, dat men zelfs het ra dioverkeer tussen tanks en vliegtui gen kan opnemen. Er wordt dag en nacht intensief geluisterd op alle mo gelijke golflengten, aldus het blad. Zoals men zich wellicht herinnert, hebben indertijd enkele studenten uit Oxford een hoop deining veroorzaakt met een publikatie over dit luister systeem. Dat verhaal, zo werd toen gezegd, hadden ze uit hun duim gezo gen Vermoedelijk in een vlaag van ver standsverbijstering heeft de 48-jarige moeder van het gezin K. te Tegelen zaterdag haar elfjarige zoon. de jong ste van haar zes kinderen, om het leven gebracht. Toen de jongen naar school wilde gaan omstreeks negen uur, vroeg zij hem eerst mee naar het schuurtje achter de woning te gaan. Daar heeft de moeder haar daad begaan. De politie, die onmid dellijk daarna gewaarschuwd werd, heeft de moeder overgebracht naar het Huis van Bewaring te Maastricht. Het bestuur van de Medische Mis sieactie, welke zich ten doel stelt me dische hulp aan missiegebieden en missionarissen te verschaffen, heeft bij de collecte van vorige maand 250.000.- opgehaald. Nog steeds vloeien giften binnen. De opbrengst is tot op heden de hoogste welke ooit bij jaarlijkse collecten aan de kerk deuren behaald is. We zullen deze foto's maar niet van een breedvoerig onderschrift voorzien. Ze spreken voor zichzelf. Alleen: de bovenste plaat werd gemaakt tijdens het kindercarnaval in Breda wat een prachtfeest! de onderste tijdens de prinse lijke intocht in Bergen op Zoom. waar een verdwaalde Expotaxi voor vreugde en verkeersmoeilijkheden zorg de. De jubileumviering van de Neder landse Journalistenkring, zaterdag j.l. in Amsterdam, is een van die feesten geworden, waarover men ja ren later nog graag eens nakaart. Het begon met een herdenkingsbij eenkomst in de ridderzaal van het Muiderslot, waar de voorzitter van de N.J.K., mr. M. Vrolijk, enkele momenten uit het 75-jarig bestaan van de kring in herinnering bracht en vervolgens de taak besprak van de pers in de samenleving. Het geschenk van de leden aan het bestuur, een bedrag van 900, werd aangeboden door de journalist J. Ubink, die tevens een bedrag van 250 overhandigde bestemd voor het fonds voor oud-collega's. Drs. G. van Lieshout, voorzitter van de federatie, sprak namens de Katholieke Neder landse Journalistenkring en de Pro testants-Christelijke J ournalisten- kring een wcord van gelukwens. Het bestuur hield een druk bezoch te receptie en hierna ontving staats secretaris mr. Höppener de feestvie rende journalisten en hun dames in de Rijksmuseum, 's Avonds, na een gezamenlijk bezoek aan de Stads schouwburg, werd het gezelschap naar Carlton gebracht, waar enkele grote zalen waren afgehuurd voor een persbal, dat tot tegen de morgen voortduurde Zondag is te Bennekom op 55-jarige leeftijd plotseling overleden het Eer ste Kamerlid prof. dr. W. Rip, bui tengewoon hoogleraar aan de Land bouwhogeschool te Wageningen. Prof. Rip, was ook tweede voorzit ter van het bestuur van de Raiffei- senbank te Utrecht, toegevoegd lid van de Verzekeringskamer, lid van het parlement van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal, plaatsvervangend lid van de Raad van Europa en vice-voorzitter van de agrarische commissie van deze raad. Hij was secretaris van de A.R.-frac tie en secretaris van verschillende raden van beroep. Zes ministers in de regering van de Iraakse premier Abdel Karim Kassem hebben zaterdag hun ontslag aangeboden naar aanleiding van het doodvonnis dat is uitgesproken over kolonel Abdel Salam Aref, de man die samen met Kassem de revolutie in Irak leidde. Premier Kassem heeft de ontslag aanvragen ,,in het landsbelang" in gewilligd. De mededeling van het ont- De mist die het afgelopen weekeinde Nederland weer ste vig in zijn greep had, heeft op verschillende plaatsen een hoop last gegeven. Hij had o.a. tot gevolg dat op de Schelde een sleepboot werd overvaren. De Zeeuwen moesten er weer ter dege aan geloven. De veerdiensten werden vrijwel geheel stopgezet. Al leen het veer Hoedekenskerke-Ter- neuzen maakte enkele vaarten. Een daarvan had tot gevolg, dat de boot een sleper ramde, de „En avant 16" uit Terneuzen die na de aanvaring zonk. D,> opvarende, kapitein G. van den Berg en drie andere personen, konden onmiddellijk in veiligheid worden gebracht. De veerboot werd vrij ernstig aan de steven beschadigd. Onmiddellijk werd de veerdienst ge staakt en een poging gedaan, de dienst Vlissingen-Breskens weer op gang te brengen. Erg onwelkom was het uitvallen van de veerdiensten in Zeeland voor de carnavalsviering in Sas van Gent, de enige plaats in Zeeland waar een carnavalsoptocht wordt gehouden. Vrijwel uitsluitend voor eigen publiek heeft prins Carnaval zaterdag zijn in trede gedaan. De bijzonder fraaie stoet werd zondagmiddag slechts door enkele duizenden toeschouwers uit Sas van Gent en omgeving gadegesla gen. De mist heeft in Nijmegen een slachtoffer geëist. In het Canisius- ziekenhuis overleed de 71-jarige C Willems uit Weurt, die op de Heem- straweg in de mist overstak cn niet werd opgemerkt door een autobe stuurder. Op Schiphol kwamen veel minder vliegtuigen binnen dan normaal. Louis Armstrong en zijn orkestleden die van Stockholm kwamen, hadden geluk. Dc machine waarmee zij naar Amsterdam werden gebracht, was een van de weinige, die binnengeloodst konden worden. Armstrong zou an ders in Frankfurt of München beland zijn. Toch was de vreugde van het orkest niet onvermengd. Een aantal koffers namelijk bleek bij vergissing in Zweden te zijn achtergebleven. slag der zes ministers kwam nau welijks twee uur na het bekend wor den van Arefs doodvonnis. Aref werd er o.a. van beschuldigd, dat hij Kassem had trachten te ver moorden. Voor hij veroordeeld werd. betuig de Aref opnieuw zijn onschuld en be aamde hij dat Kassem de leider van Irak en van de strijdkrachten was. De uitspraak is een dramatische climax in de betrekkingen tussen Kassem cn Aref. Arabische waarnemers in Cairo hebben gezegd, dat de afgetreden mi nisters de Arabisch-nationalistische beweging in Irak vertegenwoordig den. Zij voegden daaraan toe, dat, als het inderdaad waar blijkt te zijn. dat zovele ministers uit de regering van Kassem traden, dit er een bewijs van is, dat het nu hard tegen hard gaat in Irak tussen het nationalistische en het communistische kamp. Vijf met revolvers gewapende man nen hebben zondagochtend om vyf uur platina ter waarde van byna een miljoen gulden gestolen uit een fa briek van optische instrumenten te Croissy-sur-Seine, ten westen van Pa rus. De indringers knevelden de nacht wakers en verdwenen naderhand met hun buit, 130 kilogram platina, in een auto. Tot zondagavond was er nog geen enkele opvarende gered van de Fran se treiler ,,Mary Brigitte", die in de nacht van vrijdag op zaterdag bij de kust van noord-Ierland is vergaan. Vroegere berichten, volgens welke de bemanning door een der te hulp ge snelde Franse treilers was gered, bleken op een misverstand te berus ten. Reuter meldt dat drie lijken en wrakstukken zijn geborgen, doch het is nog niet bekend of deze van de .,Mary Brigitte" afkomstig zijn. Men moet wel aannemen dat de treiler met man en muis is vergaan. Thans staat er „rond" 100 gul den in de „pot" van de Stem-toto. Het formulier voor gisteren verviel namelijk, omdat het reglementair aantal wedstrijden niet doorging. Er wordt dus f 25,- toegevoegd aan dc izet. Nou, voor honderd gulden doe je wat.... Grote consternatie in de opera van de Italiaanse stad Como, toen daar bij een opvoering van de opera Elisir d'Amore een paard in de orkestbak belandde en de musici naar alle kanten uiteen deed vluchten, terwijl het publiek als één man oprees, om te zien waar het paard terecht was gekomen. Een operazangeres raakte haar stem kwijt. Het paard was op de planken verschenen, omdat het tijdens de opvoering van de opera een karretje voort moest trekken, waarin „de" twee geliefden za ten. Ook een goed paard kan wel eens struikelen en dit deed het dan ook, vlak bij de orkest bak, zodat het voorover naar beneden viel. Het karretje met de geliefden bleef voor 't voet licht steken. Dirigent en orkestleden borgen het vege lijf. In de verwarring werd toch niemand gewond. Personeel van de opera hielp het paard weer op het toneel.

de Stem | 1959 | | pagina 1