VRIJE VERKIEZINGEN EN PARLEMENT IN KONGO PROTEST BIJ TOTO-nieuwe stijl mag na 25 januari starten Drie doden bij botsing te Aardenburg Belofte Brussel: kolonie kan eigen weg kiezen Weer 1700 gulden naar de verenigingen Regiem van De Gaulle minder straf OPROEP KONING Programma KNVB weer verschoven Clementie voor Algerijnse rebellen Garantie Dulles bij hereniging van Duitsland Weer lid uit CPN gestoten Represailles Euromarkt Merkwaardige formaliteit Dominee naar zijn nieuwe standplaats. Uit de pusselpot. VOOR ZEELAND Einde dit jaar stemmingen Overwegend droog Asiel voor Delgado DE SINGAPORE-VLUCHTEN Agreement verleend voor benoeming Molotov Tot definitieve oplossing: waardebonnen HET ARREST ONWETTIG VERANDERINGEN VERHEUGD Met de dag wordt de spanning groter. Twin tigduizend gulden in de pot Wie zal de geluk kige zijn 99e JAARGANG No. 22960 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 13. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Vo» Gal, JBawfwtfl» en Vaderland WOENSDAG 14 JANUARI 1959 Abonnementsprijs 7.— per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bjjbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no35) De Franse regering heeft besloten haar economische en financiëlëe maatregelen te verzachten. Generaal De Gaulle zal morgen een bood schap tot het parlement rich ten. De minister van voorlichting, Roger Frey. heeft gisteren na een zitting van het kabinet, bekendgemaakt, dat oe regering enige der financiële maat regelen, aangekondigd in de begro ting voor 1959, zal wijzigen. De wijzigingen zullen door de mi nister van financiën, Antoine Pinay, en zijn staf worden uitgewerkt, aldus minister Frey. De Franse regering heeft gis terenavond maatregelen inzake clementie voor Algerijnse natio nalistische leiders bekendge maakt. Messali Hadj, leider van de Alge rijnse nationale beweging, die thans op het eiland Belle lie in ballingschap leeft, zal zich vrij in het Franse moe derland kunnen bewegen. Andere Algerijnse nationalisten, on der wie Ben Bella, leider van het nationale bevrijdingsfront, die zich in Parijs in arrest beyindt, zullen naar „versterkte gebieden" worden over gebracht. Verder wijzigde president De Gaulle alle doodvonnissen in le venslange dwangarbeid. De minister van voorlichting, Roger Frey, deelde mede, dat het kabinet verder besloten had 7000 personen die in Algerije werden aangehouden, vrij te laten. Tegen het einde van dit jaar zullen in de steden en de meeste plattelandsgebieden plaatselijke verkiezingen worden gehouden. Deze raden zullen in 1960 pro vinciale raden kiezen, die op hun beurt het begin van een kamer van volksvertegenwoor digers zullen samenstellen. Dit wordt meegedeeld in een ver klaring van de Belgische regering, die minister-president Eyskens in het par lement te Brussel heeft voorgelezen. De verwerkelijking van het eind doel een democratie die in staat is de soevereine rechten uit te oefenen zal zonder ophouden worden nage streefd met medewerking van alle in woners van Kongo. Het recht van be slissen zal in steeds toenemende mate aan de Kongolezen worden toegekend op steeds ruimer gebied, aldus minis ter-president Eyskens De gemeenteraadsleden en de grote meerderheid van de leden der gebieds- raden in plattelandskringen zullen bij algemeen stemrecht worden gekozen, aldus minister-president Eyskens. De inwoners van Kongo zullen politiek worden opgenomen in de Kongolese gemeenschap met dezelfde rechten en plichten. Algemene raad De lede,.* van de-plaatselijke raden zullen het kiescollege vormen, dat de meerderheid van de leden van de pro vinciale raden en later de algemene raad zal aanwijzen. De algemene raad, die in de plaats zal komen van de huidige regerings raad, is het begin van een Kamer van volksvertegenwoordigers. Naast de algemene raad komt een raad van wet geving, die het begin zal zijn van een senaat. Beide organen zullen gezamen lijk de wetgevende macht uitoefenen, waartoe hun bevoegdheden geleidelijk SCHUMAN, president van het Euro pese parlement, is zijn fraai gebeeld houwde voorzittershamer kwijt, die studenten uit Tilburg hem vorig jaar geschonken hebben. Vermoed wordt, dat hij door souvenir jagers is ont vreemd. BIJ DE POSTCHEQUE- en giro dienst is de 700.000e rekeninghouder ingeschreven: de heer A. S. Spoor uit Rotterdam. DEBRé, de Franse minister-presi dent, heeft zijn Britse ambtgenoot MacMillan meegedeeld, dat hij be reid is de volgende maand met de Brit te spreken over moeilijke pro blemen, waarvoor Frankrijk en Groot-Brittannië zich geplaatst zien. EEN NOORS vissersvaartuig is even ten zuiden van Noordkaap vergaan. De zes opvarenden alle zes ge huwd en in totaal 22 kinderen zijn zeer waarschijnlijk om het leven ge komen. IN SEOEL is het gisteren tot vecht partijen gekomen tussen een sterke politiemacht en circa 7000 betogers, die protesteerden tegen een nieuwe veiligheidswet, die Zuid-Korea naar hun mening tot een politiestaat zal maken. Er zijn 18 arrestaties ver richt. ROSSELLINI heeft de rechtbank van Rome verzocht ,ten spoedigste' maat regelen te nemen, opdat de drie kin deren die hij uit zijn huwelijk met Ingrid Bergman heeft, hem worden toegewezen. Hij wil ze in Italië een katholieke opvoeding geven. COMMISSARISSEN en directie van de Heinekens Brouwerij zullen de aandeelhouders voorstellen om met ingang van 1 oktober a.s. de heer J. H. Land uit Amsterdam te benoemen tot directeur. KARDINAAL van Roey, aartsbis schop van Mechelen, heeft gisteren zijn 85e verjaardag gevierd. 2 Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt dins- 2 dagavond te 23.15 uur: 2 Veranderlijke bewolking, overwe- 2 send droog weer en hier en daar 2 mist. Zwakke tot matige wind uit westelyke richtingen. Middag- temperaturen om het vriespunt. Verwachting van het Belgische Weerkundig Instituut: Door temperatuurstijging zal treden. Regen. Plaatselijk zware 2 mistbanken. 2 Vandaag: zon onder 16.56 uur. 2 Maan op 23.26 uur. Morgen: zon op 8.43 uur. Maan op 11.14 uur. De Belgische regering heeft gisteren plannen bekend gemaakt om van Belgisch Kongo een democratie te maken, die in staat is over eigen onafhankelijkheid te beslissen. Er zullen verkiezingen worden gehouden en er zal een par lement in het leven worden geroepen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren tijdens zijn persconferentie verklaard, dat de Russische voorstellen terzake van een Duits vredesverdrag en de Duitse hereniging domme voorstellen zijn, omdat zij dezelfde fouten inhouden die na de eerste wereldoorlog in Ver sailles zijn begaan. Het Westen onderkent echter enkele van de oorzaken van Ruslands vrees voor een herenigd en door het Westen bewapend Duitsland. Het is daarom bereid te garanderen dat het oostelijk deel van Duitsland geen Westelijkt basis wordt, van waaruit de communistische landen militair bedreigd worden. De Westelijke landen achten een zekere beperking van de militaire kracht van een verenigd Duitsland aanvaardbaar. Maar een geneutrali seerd en van zijn buren gescheiden Duitsland zal de dreiging scheppen van eer, herleving van het agressieve Duitse nationalisme. Dulles zei o.m. nog, dat vrije ver kiezingen niet de enige manier zijn cm Duitslands hereniging te bereiken, een uitlating, die zowel te Bonn als te Washington enige verrassing heeft verwekt. Blijkens een mededeling van het communistische lid van de provin ciale staten van Zuidholland, de heer Groenendijk, is de heer Hoogkarspel oud-lid voor de C.P.N. van de Tweede Kamer uit de Communis tische Partij Nederland gestoten, In de gisteren gehouden zitting van pro vinciale staten eiste de heer Groe nendijk dat de heer Hoogkarspel, die voor de C.P.N. nog zitting heeft in de provinciale staten, zijn zetel ter beschikking zou stellen. De Braziliaanse ambassadeur te Lissabon heeft de Portugese generaal Delgado, oppositiekandidaat in de presidentsverkiezingen van het vorige jaar, politiek asiel verleend. Delgado was maandag de ambassade binnen gevlucht, omdat hij vreesde gearres teerd te worden. De Portugese over heid heeft niettemin doen weten, dat er tot op heden geen plannen voor arrestatie van Delgado bestaan. zullen worden uitgebreid, regeringsverklaring. aldus de Kamer akkoord De meerderheid in de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers heeft deze verklaring toegejuicht. De socialist Van Eynde heeft er na mens zijn fractie zijn verwondering over uitgesproken, dat de regering het niet nodig heeft geacht de socialis tische fractie te betrekken bij het op stellen van de regeringsverklaring. De socialisten menen, dat de ontvouwde plannen in economisch en sociaal op zicht niet toereikend zijn. In het bijzonder ten bate van de werklozen dienen krachtdadige en edelmoedige beslissingen met onmid dellijke uitwerking te worden geno men, aldus Van Eynde. Het is de bedoeling van België de Kongolezen te leiden op de weg naar onafhankelijkheid zonder uitstel maar ook zonder onbezonnen overhaasting, aldus heeft Koning Boudewijn der Belgen gisteren via de radio in een oproep tot zijn onderdanen in België en Kongo gezegd. „Wij aarzelen niet de verzuchtingen van onze zwarte broeders goed te keu ren en te steunen, maar wij hebben dan ook ontegenzeggelijk recht op hun sympathie en hun loyale medewerking, daar België tachtig jaar lang zijn beste krachten aan Kongo heeft gewijd." Hij achtte de taak van België in Kongo niet voltooid. België is niet van plan de Kongolezen Europese op lossingen op te dringen, integendeel, het wil aanpassingen die beantwoor den aan het eigen karakter en de eigen traditie van de bevolkingsgroe pen, in de hand werken. „Daarbij be hoort een brede decentralisatie, ge paard gaande met een snelle uitbrei ding van het kiesstelsel en het prijs geven van alle onderscheid tussen zwart en blank," aldus de koning. met de K.L.M. in ie Euromarkt zou den combineren, waarna elke Engelse poging om hun vluchten te beperken vanzelfsprekend tegen-maatregelen tengevolge zou hebben. Handhaaft de Engelse regering haar besluit, dan zal waarschijnlijk Bang kok eindpunt worden van de oude Indië-route. De Nederlandse ambassadeur te Londen, baron Bentinck, heeft gisteren bij het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken geprotesteerd tegen het Britse besluit tot beperking van het aan tal K.L.M.-landingen in Singapore. De opwinding in Nederland over het Britse besluit heeft bij het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken enige verlegenheid gewekt. Men legt de klemtoon op het zuiver commer ciële karakter van het geschil en geeft openlijk toe, dat het besluit ge nomen is ter bescherming van de be langen van de Britse luchtvaart. Men verklaart dat de rechten die de K.L.M. in Singapore geniet, een voorlopig karakter dragen en verleend zijn om de Nederlandse luchtvaartmaatschap pij te helpen, nadat Indonesië in 1957 de K.L.M. verbood Djakarta als eind station te gebruiken. Verrassing te Singapore De minister van verkeer en open bare werken in de kolonie Singapore, Francis Thomas, weigerde enig ander commentaar te geven dan dit: „De zaak valt onde- buitenlandse zaken en is een beslissing van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken". Maar U.P.I. verneemt uit welinge lichte kringen dat de regering van Singapore volledig op de hoogte is gehouden en uitvoerig geraadpleegd werd gedurende de langdurige onder handelingen, die tenslotte op het on verwachte besluit van de Engelse legering zijn uitgelopen. Die kringen zeggen, dat de rege ring van Singapore uitdrukking heeft gegever aan haar opvatting, dat aan de K.L.M. per week twee vluchten zouden worden toege staan en dat het Engelse besluit als een verrassing kwam. Represailles Uit een andere zeer welingelichte bron wordt vernomen, dat het waar schijnlijk is, dat de Franse, Belgische, Italiaanse en Duitse maatschappijen hun diensten met straalvliegtuigen De persbureaus Reuter en A.F.P. horen in diplomatieke kringen in Moskou, dat de Ne derlandse regering agreement verleend heeft voor de benoe ming van de heer Molotov tot ambassadeur van de Sovjet- Unie in Nederland. Bij het ministerie van Buitenland se Zaken verklaarde men ons giste renavond nogmaals nog niets te we ten over een eventuele benoeming van de heer Molotov. Officieel is in Nederland zelfs nog niets bekend over een definitie! vertrek uit Den Haag van de huidige ambassadeur, de heer Kirsanov. Aanval Pravda In de „Pravda" werd gisteren op nieuw een felle aanval gedaan op de anti-partij-groep van Malenkov, Ka- ganovitsj, Molotov, Boelganin en Sje- pilov. Westelijke kringen in Moskou zien in dit artikel een aanduiding dat het Kremlin de geruchten over Molotovs benoeming de kop in wil drukken. Anderzijds kan dit het voorspel zijn van een campagne, die besluit met een verklaring dat Molotov zijn leven heelt gebeterd. Hij „krijgt dan nog maals een kans" door een benoeming in het Westen. DEN HAAG, dinsdagavond. (Van onze speciale verslaggever) De Hoge Raad had deze morgen drie minuten nodig om het cassatieberoep van de K.N.V.B.-toto en de Caritas-pool te ver werpen op grond van overtreding van de Loterij wet. Maar een half uur later ontvingen bondsofficials én heren van de Lim burgse pool bericht, dat op grond van dezelfde Loterijwet toe stemming tot het houden van beide toto's kon worden verleend. De eerste consequenties van dit „gelijk oversteken" zijn, dat de K.N.V.B.- toto zondag aanstaande niet draait en de week daarop volgende (25 januari) nog in oude stijl. Men zit namelijk met de inzet van de pool van vorige zondag, die niet kon worden verdeeld, omdat er praktisch geen wedstrijden doorgingen. Reglementair hebben de deelnemers recht op geld, zodat voor dit geval nog een uitzondering moest worden gemaakt. De K.N.V.B.-toto in-nieuwe-stijl start na 25 januari met waardebonnen ais prijzen. Wat de vele belangstellenden in het statige gebouw van de Hoge Raad aan het Plein te zien kregen, was een merkwaardige formaliteit. De heer Hermes (Caritas) vertelde voor de bliksemzitting, dat hij vrijspraak ver wachtte. Maar de K.N.V.B. had spe ciale maatregelen genomen, zodat on middellijk beraad mogelijk zou zijn, hoe de uitspraak van president P. v. d. Meulen ook zou zijn. Het praatje ging, daf de president zich met een poolformulier in de hand had laten fotograferen en ge zegd had, dat hij het alles bijeen een leuk spelletje vond, maar hoe dan ook, zijn uitspraak was in ieder ge val onverbiddellijk: Het beroep werd verworpen. In zijn arrest overwoog de Hoge Raad onder meer, dat de rechtbank op grond van de door haar vastge stelde feiten en omstandigheden kon aannemen, dat te dezen van een „be sloten kring" geen sprake was. De Hoge Raad verstaat onder een „be sloten kring" een groep van perso nen, die naar spraakgebruik als een besloten kring kan worden aange merkt uit hoofde van de beperktheid der groep en in verband met de tus sen de samenstellende leden bestaan de bijzondere betrekkingen. De Hoge Raad ziet verder niet in, (Van onze correspondent) Gistermiddag omstreeks half vijf heeft op het kruispunt in de wijk Draaibrug onder de ge meente Aardenburg een ernstige autobotsing plaats gehad, waar bij drie personen om het leven zijn gekomen en een levensge vaarlijk werd gewond. Een personenauto, komende uit de richting Sluis, met vier inzittenden, allen afkomstig uit Gorkum, reed met grote snelheid de voorrangsweg Aardenburg-Oostburg op en botste daarbij tegen een met matige snel heid uit da richting Oostburg komen de lege Belgische vrachtwagen met aanhangwagen van het transportbe- drijf van Hijfte uit Maldeghem in België De gevolgen waren verschrik kelijk. Uit het volkomen vernielde wrak van de personenauto konden de drie zwaar verminkte lichamen van de 50-jarige stoffeerder A., de 28-jarige dominee Pannekoek en diens 25-jarige echtgenote slechts met moeite worden bevrijd. De zoon van de bestuurder, die naast hem was gezeten, vertoonde nog tekenen van leven. Door de kracht van de botsing werd de chauffeur van de vrachtauto uit de cabine geslingerd en kwam op de weg terecht. De vrachtauto draaide een slag om en kwam in tegenovergestelde richting te staan. De chauffeur van de vrachtauto, die er vrü goed was af gekomen, werd in het vlakbij staan de café van M. Coppens binnenge bracht. Hij bleek aan het hoofd te zijn gewond en was wat overstuur. Spoedig was dokter N. Rijk uit Aar denburg ter plaatse, die medische hulp verleende. De zwaargewonde werd per ambulancewagen van het Rode Kruis naar het St.-Anthonius- ziekenhuis te Oostburg vervoerd; ook de drie overleden slachtoffers wer den daarheen overgebracht. Pastoor Jos. Dierick uit Aardenburg bad voor de overledenen vijfmaal het Onze Vader. Ds. P. was beroepen tot Ned. herv. predikant te Sluis in de plaats van ds. Groenveld. Hij was met zijn echtgenote en twee stoffeerders uit Gorkum naar Sluis geweest om zijn pastorie al daar in te richten. Klaarblijkelijk hebben zij hard ge reden om nog tijdig de veerboot in Breskens te kunnen halen en zijn zij met de situatie ter plaatse niet op de hoogte geweest. Na de uitspraak van de Hoge Raad: de heren T. Schreuder (voorzitter) T. Martens (vice-voorzitter) en J. Muilenburg van de KNVB op de foto v.l.n.r. verlaten het gebouw op het Plein in Den Haag. waarom de rechtbank zou zijn te kort geschoten in haar motiverings- recht, gelijk was gesteld in een der cassatiemiddelen. Daarmee was de toto dus definitief onwettig verklaard. Bondsvoorzitter A. Schroder, A. Martens, vice-voor zitter van de K.N.V.B., J. Muilenburg en de staf van Caritas verlieten de rechtszaal. Het was komen vast te staan, dat zowel de K.N.V.B.-toto als de Caritas-pool loterijen in de zin der wet waren en dat het aanleggen van deze pools zonder toestemming der halve verboden was. Die toestemming kwam echter kort daarop, zodat er tn de toto-praktijk dus voorlopig geen ingrijpende wijzi gingen hoeven worden aangebracht. De heer Schroder vertelde ons op het Bondsbureau aan de Verlengde Tolweg, dat men voor vijf toto's die toestemming had gevraagd en ook verkregen met de mededeling, dat waarschijnlijk gunstig zou worden be schikt op een aanvraag om verlen ging. Het ministerie van Justitie be sloot tot deze vlugge toestemming „teneinde het komende kabinet en de komende volksvertegenwoordiging geheel vrij te laten ten aanzien van de met de voetbalpool samenhangen de problemen en de daartoe rustige sfeer te verzekeren". De feitelijke status quo op dit ge bied wordt dus gehandhaafd tot op het moment, dat een definitieve op lossing wordt verkregen. Toch zal de toto veranderingen die nen te ondergaan voor de overbrug- gingstijd. Zo zal men het systeem van waardebonnen in plaats van geldprijzen dienen toe te passen. Bo vendien zal de bestemming van de bruto-opbrengst enigszins worden ge wijzigd. De Loterijwet bepaalt name lijk, dat ten minste 60 procent van de bruto-opbrengst ten goede moet komen aan een goed of liefdadig doel. Tijdens spoed-beraad in de middag uren kwam de K.N.V.B. nog tot an dere maatregelen, die 's avonds in Utrecht openbaar werden gemaakt. Zodra de nieuwe toto is begon nen, worden voor prijzen beneden de 500 gulden waardebonnen verstrekt, aldus werd bepaald. Deze waarde bonnen moeten aan de achterzijde door de leverancier, bij wie de win naar de bon in goederen „omzet", worden afgetekend met de vermel ding, dat voor de geleverde artikelen de normale prijs is betaald. Voor prijzen tussen de 500 en 10.000 gulden wordt een kredietbrief verstrekt met een geldigheidsduur van drie maan den, een geldigheidsduur welke in bij zondere gevallen kan worden ver lengd. Over prijzen boven de 10.000 gulden zal met de winnaar (s) overleg wor den gepleegd op welke wijze .men het bedrag wi! besteden. In geen geval volgt dus uitbetaling in geld, ook niet in effecten. Ook aan de K.N.V.B.-toto nieuwe stijl kan alleen door K.N.V.B.-leden en donateurs worden deelgenomen. De oude formulieren zijn waardeloos geworden. Er komen geheel nieuwe formulieren. Ook de oude zegels ko men te vervallen. De heer Schroder was zeer ver heugd over het bereikte resultaat. „Wij hebben", aldus de K.N.V.B.- voorzitter, „voor de volle honderd procent gekregen, waarom wij heb ben gevraagd". Het bestuur van de K.N.V.B. maakt bekend, dat alle voor zondag 18 januari vastgestelde wedstrijden, zowel van het be taald voetbal als van het ama teur voetbal, zijn afgelast. Het gehele programma wordt verschoven naar zondag 25 ja nuari. Voor het betaalde voetbal is thans voor zondag een inhaalprogramma vastgesteld. Voorts zullen enkele be kerwedstrijden worden gespeeld. Het E.N.V.B.-bestuur heeft dit be sluit genomen naar aanleiding van het feit, dat de K.N.V.B.-toto op 18 januari stilstaat. Voor het programma zie de sport- rubriek. In afwachting van de uitslag mogen we er nog even op wijzen, dat het bedrag voor de charitatieve en culturele instellingen is aangegroeid tot 12.967,71 Daarvan werd tot nu toe 1.900,- uitgekeerd. Ook nu weer is er voor een aantal instellingen goed nieuws. Er wordt namelijk opnieuw een bedrag van t.700,- onder hen verdeeld en wel als volgt: Stichting Maatschappelijk Wijkwerk Pius X", Bergen op Zoom. R.K. Vereniging tot Bescherming van Meisjes, Breda Kath. Jeugdbescherming (Vereniging voor gezinsvoogdij en patronage, Roosendaal) Stichting Kath. Maatschappelijk Gezinszorg, Hoeven f 150,- Stichting Katholieke Woonwagenwerk", Bergen op Zoom 200,- Vereniging voor r-k. gezinsvoogdij en patronage in Zee land, Terneuzen f 300,- St.-Vincentius-conferentie, St.-Annaparochie, Breda f 150,- Stichting „De Zonnebloem", Breda 250,- Dat maakt nu een totaal van 3.600,- aan uitkeringen. Let wel: instellingen, die krachtens hun doelstellingen voor een uit kering in aanmerking menen te mogen komen, kunnen alsnog hun aanvragen richten aan: Commissie Puzzel 1, 2 of 3 en win, Reigerstraat 16 te Breda. 250,- f 150,- f 250,-

de Stem | 1959 | | pagina 1