'e sport in Rusland vertoont ernstige crisisverschijnselen West-SchouwenI toekomstig zeestrand 'hier Mams. ik hoest weer! -fé Hardheid verloren Nieuwjaarsmaand ABDIJSIROOP DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 13 JANUARI 1959 miliummiminr O D IT t rWEGENSCFEMA DELTAGEBIED Afgunst speelt rol Te populair Financieel gewin (AKKER SIROOP) en het gevoel dat belastinggeld ver morst wordt. Want hoewel Russische Olympische officials zich alle moeite geven om te bewijzen dat hun mensen amateurs zijn, is het wel duidelijk, waar het geld voor de Russische sport van daan komt. De beste Russische sport lieden zijn of gesalarieerde sutdenten, ambtenaren, of leden van de strijd krachten, waarin zij snel in rang stij gen en speciale „taken" krijgen. Zij krijgen het beste voedsel, huisvesting, opleiding en materiaal. Ieder jaar zijn ze vele maanden in trainings kampen of op tournee en het sala ris gaat door. Dat is, menen Westerse waarne mers een aspect van het Sovjet sportleven dat niet veranderen zal in de zuivering van NU. Duidelijk is het doel in hoofdzaak de .primadonna s hun plaats te leren en de snel toene mende corruptie af te breken. Verder moet de actie een beter klimaat scheppen dat, samen met hetere trai- nings-methodes, misschien nieuwe wapenfeiten kan leveren. Maar de Kussen zelf lijken sceptisch wat betreft de kansen op snelle verbetering. Er maar op rekenend dat de „come back" nog wat langzaam zal gaan, heb ben de Sovjet-leiders hun plan nen over boord gezet om de Olympische Spelen in 1964 in Moskou te houden. Zij richten zich nu op 1968 en hebben dus nog 10 jaar de tijd. UAAMn Misschien is die woede alleen maar een afspiegeling van het vu rig nationalisme van Russendie er aan gewend waren geraakt hun ploegen te zien winnen. Maar mis schien óók speelde enigermate af gunst een rol, wegens de bevoor rechte positie van de sportmensen Het verluidt, dat premier Kroestjev zelf grote belangstelling voor het pro bleem heeft. Hij verspilt zijn tijd niet aan een bagatel. Het gaat niet alleen om het Sovjet-préstige in het buiten land het maken van de sport tot een nationale vrijetijdsbesteding en het winnen van de Olympische Spe len, heeft de Sovjet-belastingbetaler het equivalent gekost van de lieve som van 7 1/2 miljard gulden per jaar. Zelf een man van aardse smaken, diep lezier heeft in massale optoch ten van jonge gymnasten en in voet balwedstrijden was Kroestjev stellig even teleurgesteld als de gemiddelde Moscovische sportliefhebber, toen Russische ploegen gewipt werden door Brazilië en Engeland in het voetballen, door de Finnen bij het skiën, door de Fransen bij het wiel rennen, door de Duitsers in de atle tiek, en door iedereen in de tennis sport. Andere symptomen van de sport- crisis moeten hem dieper geraakt hebben: toenemende tekenen van cor ruptie, verkeerde plannen en de ont wikkeling van „ongezonde smaken" bij sommige sporthelden. Wat partij-theoretici bedoelen met „ongezonde smaken" werd gedemon streerd door het geval Streltsow. De ze voetballer was tot vorig jaar zo mer de populairste sportman van Moskou, toer, een rechtbank hem tot 12 jaar tuchthuis veroordeelde. In berichten in de Sovjet-pers werd de briljante, 21-jarige middenvoor van de Moskouse Torpedo's en van het nationale elftal afgeschilderd als een dronkaard, die buren afranselde en die club-functionarissen tussenbei de moest laten komen om vervolging te beletten. Hij werd ook beschuldigd van aanranding van een meisje, het negeren van trainingsvoorschriften en het tegenspreken van eenieder die bevelen gaf. Wodka en temperament leken dus de basis te zijn van dit geval.... maar sommige Westerse waarne mers waren daar niet zo zeker van. Zij wezen op het feit, dat Sovjet-atle ten, die hier op bezoek waren, zich altijd voorbeeldig gedroegen. Zij we zen ook op het feit dat beschuldigin gen tegen Streltsow en later tegen andere sportfiguren overschaduwd werden door onheilspellende opmer kingen over „zelf-verheerlijking" „excentriciteit" en „een zich wente len in de bewondering van het pu bliek' Dit, meenden sommige waar nemers, kon eenvoudig betekenen dat sommige Sovjet-sporthelden wat al te populair werden naar de smaak van het Kremlin. De zaak-Streltsow ontketende een kettingreactie van onthullingen in de pers en aanvallen welke nog steeds voortduren. Enkele opmerkelijke ge vallen waren: De onthulling van wijdverspreid geknoei in afgelegen provincies, zo als het voldoen aan „produktie-quo- ta' voor de sport, door wedstrijden te noteren, die nooit hadden plaats gevonden. De schorsing van de discus-kam pioene Nina Ponomarewa (die zich in Londen de bijnaam hoedjes-Nina verwierf) en van de wereldrecord houdster kogelstoten Galina Zybina uit de nationale ploeg, op beschuldi ging van egoïsme, excentriciteit en onkameraadschappelijk gedrag, het geen de manier van de partij was om hun belangstelling te beschrijven voor Westerse kleding en dansen, in tegen zin in de sobere kant van het kamp leven en hun kennelijke minachting voor de eenvoudiger leden van de ploeg. De valse voorstelling van zaken om „uitverkochte huizen" te krijgen in de provincie. Daarbij mat men onbe kende deelnemers de naam van „sterren" aan. De schorsing van de voetballers Boris Tatoesjin en Michael Ogenkow uit het nationale elftal, op beschul diging van gedrag een Sovjet-sport man onwaardig, en het ontslag van de trainer van dat elftal, Georgi Katsjalin, wegens „incompetentie". De ironie wil, dat de paardenren nen georganiseerd worden door het ministerie van landbouw, met het verkondigd doel paarderassen te be proeven en te verbeteren tot nut van de nationale economie. Doch het dagblad Sovjet-Cultuur, orgaan van het ministerie van cultuur wilde weten: Waarom wordt gokken elders veroordeeld als immoreel, doch toegestaan op de winterbaan Dit blad zeide, dat de daardoor bui ten de winterbaan gekweekte speel- koorts ongewenste toestanden heeft veroorzaakt, zoals: wijdverspreid be drog in rennen corruptie van jon gelui die zouden moeten studeren of zich gezond vertreden het veroor zaken van zware verliezen, die vaak leiden tot drankmisbruik en ontslag een lucratief bestaan voor knoeien de tipgevers. Het beproeven en verbeteren van paardenrassen", schijnt echter zulk een lucratieve onderneming te zijn. dat het ministerie van landbouw tot dusverre het oor doof heeft gehouden voor de klachten. Maar op andere terreinen is de zui- (Advertentie) Italiano, de heerlijke versnapering hij hoest en verkoudheid EEN PRODUCT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEE» Een ingezetene van de Zilverstad die vorige week in Ammerstol in het huwelijk trad. is dezer dagen tot een vreemde ontdekking gekomen. Zich bezinnend op de huwelijksband, be keek hij het trouwboekje eens dat aan het jonge paar was uitgereikt. Groot was zijn verwondering, toen hij in plaats van de naam van zijn bruid die van zijn moeder daarop vermeld vond. Bij al de namen op het document kwam de naam van zijn Druid niet voor. De man heeft zich over deze vreemde fout ter secretarie van Am merstol vervoegd, doch daar bleek men dit abuis nogal nuchter op te nemen. Met pen en inkt werd de fou tief geplaatste naam doorgehaald en de juiste naam geschreven tussen de overige1 in machineschrift vermelde namen. schreven, zoudt ge kunnen conclude ren: da's 'n poging tot vergiftiging. En dan komt aan 't eind het beleefd verzoek: „Mag ik ruilen met mijn overgebuur, daar die een weduwe is en geen kinderen heeft." Ge legt zo'n brief naast u neer en neemt de volgende van de stapel die elke dag gedurig hoger wordt: „Het vijfde kind is op komst en staat voor de deur en ik zit uit nood in een on verklaarbare woning." Ze zijn naar dieje sukkelèèr toegestapt en vroe gen hem: „Ge meent natuurlijk: „onbewoonbaar-verklaarde woning?" „Nee", zegde hij, „da meen ik n i e. Onbewoonbaar-verklaarde wo ning is groot geziever. 'n Woning is iets om in te wonen. Zodus: „onbe woonbaar verklaard iets om... in te wonen." Dat zetten de Hollanders wel op hun krotten, maar die kuisen hun taal nie zo minutieus as wij, Vlamingen. „Onbewoonbaar ver klaard" is meer as genog. Compris? En, 't zijn nie altijd de hoofden van 't gezin die klaagbrieven naar de burgemeesters sturen. De substituut- hoofden schrijven ook. Leest maar: „Ik kan elke dag bevallen, zodoende wordt mijn woning te klein." Er zijn ook briefschrijfsters, die zeer op haar eer en goede naam gesteld zijn. Wij nemen dat gaarne aan en zullen haar de hand boven het hoofd hou den, waar dit maar mogelijk is. Zij schrijft: „Ik leg al twee jaren te bedde met Igias. Ik hoop dat ik het goed schrijft, anders denkt ge dat het een Poolse violist is." Maar, met haar buurman heeft ze geen compas sie, want ze klaagt: „Wilt u het zaakje van mijn buurman eens goed onderzoeken, want daar zit een lucht je aan". En daar is zij nog lang niet mee ten einde. Er is iets niet in orde met 'n slaapkamer, anders zou zij niet zo ontroerend klagen: „Het vocht dringt geelegans deur de vloer van de slaapkamer van mijn oude moeder, die geelegans verrot en be schimmeld is." Zoudt ge er de tra nen niet van in de ogen krijgen? En, ge moet weten, dat zij alle moeite en tijd besteed heeft om haar klach tenbrief in hoog-Nederlands te schrij ven: „Ik zit ai twee jaren op een kacheltje te koken, dat is geen doen meer. U kunt gevoelen dat mijn ge val niet in orde is: doet u het eens." Zo ziet ge wel, dat het, bij ons in België, wat de woningen betreft, ook niet alles „couleur de rose" is. Op Schouwen, waar veei weiland is, heeft men het karakteristieke van de uitgestrekte vlakte zo min mogelijk gestoord. Op de hierbij afgedrukte kaart ziet men dan ook wel beboste terreinen aangegeven bij de duinen, maar daarachter tot de lijn Brou- wersnaven-Zierikzee vindt men ver der bijna alleen nog met heggen om zoomde wegen. Een uitzondering vormt de noordkant van Schelphoek bij Serooskerke, waar 250 hectare land aan de zee moest worden prijs gegeven. Die noordrand wordt bebost en men wil er de daar ontstane wie len sparen als pleisterplaats voor wa tervogels ter compensatie van verlo ren gegane wijkplaatsen van fauna en flora. Iets dergelijks beoogt men ook bij Ouwerkerk in het zuiden van Duive- land. Het gebied van Duiveland heeft een ander karakter dan Schouwen. SCH1 pese houw stude gesel dat 1 vreer (Advertentie) BIJ diens inges Rotte deb: dent, MacJ reid Brit blemi Groot HERKOMST en BESTEMMING van via Zeeuwsch-Vlaanderen INGEKOMEN GRENSVERKEER Hij weet het: als hij maar éven hoest geeft Moeder hem Abdijsiroop. Zij neemt 1 geen enkel risico. Niet verwaarlozen, zo'n hoestje! Het kan zo gemakkelijk ontaarden in minder onschuldige kwalen. De 23 genezende bestanddelen 1 lossen het slijm op en verjagen V de ziektekiemen. een ten z De z huwd zeer kome Brieven Is 't nie om van te gaan schreien, as ge daar 'nnen brief op uwen bu reau vindt met: „Ik ben vrij van politiek en geloof, maar mijn vijftienjarige zoon slaapt noodgedwongen in de kamer bij mijn 13-jarige tweelingzus." Allenig om die familieverwantschap uiteen te doen, hebt ge al 'nnen helen dag no dig. En dit is nog maar 'n stukske uit den brief, maar nu moet ge het begin lezen: „Even leg ik mij neer, om u enkele letters toe te dienen." As dieje vent „druppels" had ge- in sj partij politii die p veilig hun make richt. ROSS Rome regele deren Ingrir toege katho Te machtig Een van de huisvaders schrijft aan z'n burgemeester: „Weleerwaarde Heer Burgemeester, hiermede kom ik een aanzoek doen en wel voor een andere woning. Ik heb reumatiek en een kind van vier jaar. Het komt allemaal van dat vocht en u moet hier iets aan doen. De W.C. is bouw vallig en zodoende kunnen wij daar niet langer huizen. Mijn vrouw wordt gekweld door de gedachte dat het niet zal veranderen, als u ons niet wilt helpen aan de mogelijkheid op gescheiden bedden te slapen." Maar, wat 'n derde huisvader schrijft ge lieft de „betrokken instantie" niet te geloven „Wij zitten zo krap dat de men sen naast ons de griep hebben en ons door de muren heen 'aanste ken. Als u eens poolshoogte kwam nemen kunt u ook de koorts krij gen." Ge begrijpt, geachte lezers dat de beambten liever thuis blij ven. „Mijn zuster zit al veertien dagen met haar vuile was omhoog en er komt maar niemand kijken-" Ik kan er nie langer over schrij ven. Het wordt ook mij te mach tig. SUSKE VAN TESTELT REC ONS rmcri£PlAN COM1 de H aand< ingan H. L: tot dl KAR1 schop zijn I Antwerpen Brugge) li^KZXf- Gemiddelde uitkomst telling grensverkeer Op 6 en tS Aug. 1950 exclusief hel terugke rend dagbezoek vanuit Nederland aan Bel gië en N.-Frankrijk. Brussel wm>A,ic h 'KOtGanctë mvst voos *1*. SCHAAL t scooo^

de Stem | 1959 | | pagina 8