Raadhuis in Terneuzen biedt „te cleijn gerief f' Verkeersluchtvaart voert weldra ..blind5' landen in Nieuwe burgemeester te IJzendijke benoemd J. J. M. Ficq uit Films Drie eeuwen Goirle PHILIPS Geen aanwas deviezen Gevaarlijk en ondoelmatig Vermist jongetje verdronken Industriekolen goedkoper ..Photoflux Vergiftiging Verkeer in Benelux Leven op Mars 3 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 31 DECEMBER 1958 3 Liever de lesauto dan de kansel ongerief door HUGO HOOFTMAN HULST AXEL SAS VAN GENT TERNEUZEN OOSTBURG GOES VLISSINGEN MIDDELBURG Op de laatste raadsvergadering te Terneuzen toonde één der raadsleden, de heer P. Fijn van Draat, een foto, door hemzelf genomen van een grote scheur in de muur van het stadhuis. In het verslag van deze vergadering hebben wij daarop gezinspeeld en nadien eens nagepluisd wat er over het Terneuzense raadhuis, dat dertig jaar geleden al aan vernieuwing toe was, bekend is. Dr. J. Wesseling vertelt daar in „De Geschiedenis van Terneuzen" een en ander over. In 1594 had Terneuzen reeds een stadhuis: soldaten van kapitein Gruy- ter die te Terneuzen in garnizoen la gen, hadden de Meiboom voor het stadhuis geplant. Het was een ver bouwd woonhuis, dat ook een toren tje kreeg. Het huis daarnaast, ,,de Gelderse blomme" geheten was in 1593 aangekocht en afgebroken om meer ruimte voor een markt te ma ken. Het was zeker geen groots ge bouw, waarin de magistraat zetelde, want in 1607 en 1608 figureren in de stadsrekening vele posten die betrek king hebben op de vernieuwing van dit stadhuis. Antoni Franz uit Mid delburg leverde acht eiken „gom- mers" voor de toren, een ander had 100 delen Cdeylen) gekocht voor de zoldering, een smid zorgde voor het ijzerwerk aan stadhuis en toren, di verse arbeiders en schippers zorg den voor zand ten dienste van de metselaars, er moest lood komen, Mullaert Liebaert mocht de steen le veren. Toren en stadhuis werden ge schilderd, Leonaert Willemsz., de glasmaker maakte de vensters in „sehepenencamer ende comptoir". De toren met een leien dak had een vaantje, ook een omgang (galde- rije). In 1608 was het nieuwe stadhuis klaar. In 1647 v«nd opnieuw een in grijpende wijziging plaats, het gehe le gebouw werd radicaal vernieuwd, wat wel nodig was, want het oude bezat maar „cleyn gerieft". Besloten werd dit laatste af te bre ken en achteruit te zetten, zodat de straat werd verbreed tot ze gelijk met de toren kwam; op die manier zou aan de zijkant een marktplein ge maakt kunnen worden. Verder was het nu een mooie gelegenheid een kelder in te richten als „crymeneel ghevangenhuys" en tevens een ,,cy- vyl ghevangenhuys" te maken. Stadsrekeningen geven ons omtrent dit nieuwe stadhuis van 1647 weer heel wat inlichtingen. Jan Hardewel ..beeltsnijder" te Middelburg ont ving ruim 9 pond voor het maken (snijden) van 70 kardoezen (steun- klampen) met loofwerk en twee zit tende leeuwtjes voor de pui. De stadstoren telde twee wijzers; hier mee zal een soort zonnewijzer zijn bedoeld, de tijdsaanduiding van die dagen. Voor het inwendige van het stadhuis zorgde Renier van Rasen- borgh, die 16 ponden Vlaams ontving voor het vervaardigen van een schil derij Justitia geheten, tot verfraaiing der vierschare der stad. Daar zetelde dus het stadsbestuur, de burgemeester met zijn vier sche penen, soms de baljuw en altijd de griffier. Hoe goed men voor de rust van laatstgenoemde zorgde, leert ons het volgende: 6 augustus 1693 verzocht Isaac de Codin tegen het stadhuis een klein houten huisje te mogen maken: „om in 't selve te lappen", een schoen lappers-pothuis dus. Het werd hem toegestaan maar „den block om op te cloppen sal buyten het huysje in d' opene lucht moeten staan, bij-al- dien 't den Griffier in het schrijven incommoderen mochte". schoten jongen. De indeling in aller lei hokjes en kamertjes kan onmo gelijk een efficiënte werkwijze bevor deren. En in de loop van drie eeuwen is het ambtenarencorps wel al iets meer dan „de burgemeester met zijn vier schepenen". De dienst van de ontvanger is er allang verdwenen en huist in een oude woning. Wij zul len dan maar niet meer denken aan de administratie die intussen ook wel uitgebreid is. Inderdaad bezit dit gemeente huis maar zeer „cleyn gerieff". Als men vraagt of er nu werke lijk geen kans is op een nieuw gemeentehuis, aangepast aan een sterkgroeiende gemeente die wellicht in de komende jaren een belangrijke rol gaat spelen in Zeeuwsch-Vlaanderen, halen Het lijkje van het Utrechtse jon getje Jacky Vonk, dat sinds woens dagmiddag vermist werd, is gisteren door de Utrechtse politie opgehaald uit de Oude Gracht nabij de ouder lijke woning. mismoe- gemeente-autoriteiten dig de schouders op. Dat wil zeggen dat zij, ondanks de vele moeite die zij zich hebben getroost, voor de naaste toekomst althans, geen enkel lichtpuntje zien in deze duisternis van drie eeuwen. De gezamenlijke Limburgse mijnen hebben lagere prijzen vastgesteld voor industriekolen en industriecokes, wel ke zullen gelden voor het nieuwe kolenjaar, ingaande 1 april 1959. De prijsverlagingen variëren al naar ge lang de soorten van f 3,- tot f 5.50 per ton. Dit betekent een prijsverla ging van gemiddeld 7 a 8 procent. Voor afnemers die uiterlijk 28 fe bruari a.s. een contract voor het nieu we kolenjaar zullen hebben afgesloten voor de gebruikelijke hoeveelheden, zullen de verlaagde prijzen reeds gel den vanaf 1 januari 1959. Bij Kon. Besluit van 29 de cember j.l. is met ingang van 16 januari a.s. benoemd tot bur gemeester van IJzendijke, de heer Jean Jacques Marie Ficq, adjunct-commies A op de secre tarie te Goirle in Noord-Brabant De nieuwe bur gemeester werd 1 mei 1923 te Grave geboren. Zijn va der was burge meester te Grave. Deze werd in 1945 door de Duitsers naar Dachau ge voerd waar hij is overleden. J. J. M. Ficq studeerde aan het Canisiuscollege te Nijmegen en werd na voltooiing daar van ambtenaar ter gemeentese cretarie van Gra ve. Hier was hij werkzaam van 11 december 1944 tot 1 mei 1949. Van daar ging hij eveneens als ambte naar naar de secretarie van Beers bij Cuyck. 1 Februari 1954 werd hij benoemd tot ambtenaar ter secreta rie van de gemeente Goirle, waar hij thans adj.-commies was. In het plaatselijke leven vervulde hij niet veel functies, maar was toch o.m. bestuurslid van het oranje comité en penningmeester van het Kon. Wilhelminafonds. De heer Ficq vertelde erg ingenomen te zijn met zijn benoeming tot burgemeester van IJzendijke. Vooral voor mijn vrouw is het wel aardig. Zij komt nl. uit Brugge en komt nu aardig wat dich ter bij huis." Hij vertelde dat hij en zijn vrouw erg veel van het buiten leven houden. ,,Daar zullen we in IJzendijke wel van kunnen ge nieten." Het jonge burgemees tersgezin telt twee dochtertjes van 2 en 1 jaar. De heer Ficq is lid van de K.V.P. Een dorpspredikant uit de omge ving van de Deense stad Aarhus moest voor een lege kerk preken, omdat zijn gemeente er bezwaar te gen had. dat hij naast zijn predik ambt autorijlessen gaf. Die twee functies kunnen niet samengaan, zo meenden de lidmaten van zijn kerk. De predikant heeft, voor de keuze gesteld, de voorkeur gegeven aan de lesauto boven de kansel. Wij menen dat het gemeentehuis de Noordstraat met zijn vele fraaie winkels ontsiert. Het meer dan 300 jaren oude gebouw, zoals uit dr. j YVesselings verslag valt op te ma- ken, is lelijk en gevaarlijk. On- j danks de geruststellende verzeke ring van deskundigen lijkt het ons griezelig de kans te lopen stenen op het hoofd te krijgen. Het raadhuis lijkt veel op een te klein geworden jasje van een opge- Een diepe scheur in de eeuwen oude muur van Terneuzens gemeen tehuis dat het stadsbeeld ontsiert, Bevaarlijk gaat WOrden en een te •feme jas voor uitgebreide oamimstratie van Zeeuwsch-Vlaan- Jffjs kelangrijksfe gemeente. Geen J'chtpunt schijnt er in de "lelijke duisternis die de hoop "P een spoedige verbetering recht vaardigt. De ontwikkeling van radio en radar heeft het mogelijk ge- j maakt dat vliegtuigen ook in slecht en mistig weer kunnen lan- den. Ze kunnen wat men noemt tot vlak voor de baan worden „binnen gepraat". De eigenlijke landing echter moet tot heden al tijd nog door de vlieger zelf worden gedaan, met behulp van enig grondzicht. Als er helemaal geen zicht is, dan moet het vliegtuig uitwijken naar een andere luchthaven. Het feit dat men tot dus verre nog niet helemaal kon landen zonder enig zicht kwam o.a. doordat men nog niet beschikte over een precisie-hoogtemeter, die de hoogte tot op enkele centimeters nauwkeurig aangaf. En kele jaren geleden verschenen er berichten in de pers over een uitvinding van twee KLM-ers, die de automatische blindlanding mogelijk zou maken. Men hoort daar evenwel niets meer van. In Engeland schijnt men de zaak nu onder de knie te hebben. Het Royal Aircraft Establishment in Bed ford. het grote onderzoekingscen trum voor de Britse luchtvaart, heeft een speciale „Blind Landing Expe rimental Unit" gevormd, die ver scheidene jaren gezocht heeft naar een oplossing van de automatische landing. Men is nu zover dat men de gehele naderingsvlucht en de lan ding automatisch kan uitvoeren. Het is in Engeland gedemonstreerd door een tweemotorige Varsity, waar bij de vlieger gedurende de landing beide handen omhoog hield, los van alle stuurorganen. Een griezelig ge zicht..... Ook experimenteert men in Engeland met een „onbemande" Canberra. Weliswaar ging er een vlieger mee de lucht in, maar hij stak noch bij de start noch bij de landing ook maar een vinger uit. In Amerika vliegen o.a. de onbemande North-American X-10 en Chance Vought Regulus, een bewijs temeer dan men ook daar de automatische landing onder de knie heeft. De Varsity vliegt op de Smith auto matische piloot en wordt geleid in het „glidepath" van het Instrument Landing System. Van 100 tot 7 meter wordt de machine daarin omlaag ge loodst, terwijl op 7 meter een fijn gevoelige radiohoogtemeter ln wer king komt die de machine tot op de grond leidt. Langs de rand van de starthaan worden magnetische „Lea der Cables" gelegd, waarlangs het vliegtuig automatisch naar de juiste plaats taxiet. Het is een raar gezicht om ln de cockpit de handles en knoppen te zien bewegen, zonder dat zij door een mens worden aangeraakt. De gas- handles komen naar achteren zodra gas moet worden verminderd. Toch worden ze niet door de vlieger beet gepakt. Het gaat allemaal vanzelf.... Er zijn door de Blind Landing Ex perimental Unit nu al meer dan 2000 volledig automatische landingen ge maakt. waarvan meer dan 50 ge durende de laatste drie maanden. Er zijn landingen gemaakt in de dichtste mist zonder enig zicht en ook bij fik se zijwinden en staartwinden. Slechts één op de honderd landingen gebeurt op meer dan 10 meter afstand van het midden van de baan (die ca. 40 meter breed is). Medio oktober heb ben 14 luchtvaartmaatschappijen die aangesloten zijn bij de IATA het sys teem beproefd. De British European Airways heeft reeds besloten haar toekomstige verkeersmachines te gaan laten blindlanden. De BEA verliest jaar- Met behulp van een staartparachute die de landingssnelheid afremt landt een Zweedse SAAB-35. Een voor proef van het automatisch blind landen. lijks miljoenen guldens als gevolg van het afgelasten van vluchten wegens slecht zicht. De BEA vliegt uitsluitend korte afstanden in Euro pa en maakt dus naar verhouding veel starts en landingen. Het effect van het weer op de dienstuitvoe ring zal nu door het nieuwe sys teem worden verminderd. Dj» president-directeur van de BEA, Lord Douglas of Kirtleside, heeft on langs verklaard: „Ik geloof dat de BEA alles in het werk moet stellen om automatische landingsapparatuur in haar volgende generatie van vlieg machines geïnstalleerd te krijgen, zelfs al is het gebruik van deze ap paratuur in het begin niet mogelijk tot een laagte van „zero zero". Een technisch probleem van deze grootte kan niet in één klap worden opge lost en ook niet door de luchtvaart maatschappijen alleen. De samen werking van luchtvaartautoriteiten research-departementen en maat schappijen die belang hebben bij de ontwikkeling van deze apparatuur is essentieel." Reeds is bekend gemaakt dat het nieuwe DH-121 straalvliegtuig, waar van de BEA er 24 heeft besteld, van automatische landingsapparatuur zal worden voorzien. De DH-121 heeft drie straalmotoren achter in de staart en zal tussen de 80 en 100 pas sagiers kunnen vervoeren met een snelheid van ruim 950 km per uur. De eerste machine zal in 1964 wor den afgeleverd. Een belangrijke nieuwe ontwikke ling in de verkeersluchtvaart staat voor de deur. Het verkeersvliegtuig zal straks geheel onafhankelijk wor den van het weer, zodat de regel maat vergroot wordt. Voor de lucht vaartmaatschappijen betekent dat grotere winst, voor de passagiers méér comfort. Voorwaarde is alleen, dat het nieuwe systeem 100 pet. vei lig is en dat geen tragische ongeval len het automatisch blindlanden in diskrediet zullen brengen. De dui zenden geslaagde proeflandingen die tot dusverre zijn gemaakt, zijn zon der meer hoopgevend. (Advertentie) Ook u maakt zulke leuke foto's Bioscoopgebouw draait op Nieuwjaarsdag een Romy Schnei- derfilm „Haar eerste liefde" (A), een charmant verhaaltje, waarin de intussen gevierde jonge ac trice een van haar eerste rollen vervult. Wie in plaats van een amoureus verhaal als dit, liever een kolderfilm bekijkt, die kan terecht bij „Geintjes met geesten" (A), waarin de dwazen Abbott en Costello optreden. In een his torisch kasteel dolen twee onzicht bare en onhoorbare geesten rond. die op zoek zijn naar een papier dat hun onschuld moet bewijzen. Ze zijn nl. 165 jaar geleden dood geschoten wegens verraad en dat nemen ze niet. Een kostelijke kol derfilm. Verder in dit theater Bernardine (B) met Pat Boone en „Het drama van Mayerling" C2). de verfilming van de onge lukkige liefde van kroonprins Rudolf van Habsburg. Van Nieuwsjaarsdag tot a.s. maandag verloopt het program ma van het Centrum als volgt: „Stan Laurel en Olivier Har dy bij de luchtbescherming (A). een kolderverhaal waarin de twee komieken, na bij alle legeronder delen te zijn geweigerd, een baantje bij de luchtbescherming vinden, maar ook hier zoveel blunders maken, dat ze er uitge schopt worden. Doch dan ontdek ken ze samen 'n spionagekomplot plot. en dat rollen ze, ondanks de gebruikelijke stommiteiten, even op. „Kruitdamp" (B>. is een span nende, al eerder besproken wes tern. Het gaat om een terugge keerde dorpeling, die een weinig verheffend verleden achter zich heeft, maar die zich tegenover zijn dorpsgenoten èn tegenover zijn zoon, die hem aanvankelijk minacht rehabiliteert door een bende veedrijvers te dwingen het dorp met rust te laten. ..My gun is quick" (Cl) is een misdaadverhaal, waarin een detec tive het spoor krijgt van een bende juwelendieven. die be paald niet zachtzinnig zijn. Een dodelijk ongeval, dat evenwel moord blijkt te zijn, is het begin van deze spannende historie, waarin de detective tenslotte overwint. Voor Nieuwjaarsdag in Olym- pia een gezellig verhaal „Van je buren moet je het maar hebben" (C3), de historie van 3 families, die naast elkaar wonen in een braaf burgerlijk laantje. Ze zijn dikke vrienden, totdat de roddel- tong van een gedienstige daar aan een einde maakt. Dan wordt het schelden en elkaar koolstron ken om de oren smijten. De jeugd blijkt in dit geval verstan diger en na een tussenbeide ko men van de wet wordt de vrede weer hersteld. Vrijdag, zondag en maandag „Het rijstmeisje" (Cl), het al eerder besproken bekende ver haal van het arme meisje dat in het rijstplukseizoen op een boer derij gaat werken van iemand die later haar vader blijkt te zijn Als ze zich met de hulp van haar verloofde tegen de oneerlijke at tenties van de zoon van de boer wil verzetten, verongelukt deze en daarvan neemt de vader van het meisje, die zich dan als zo danig bekend maakt, de schuld op zmh. Een spannend verhaal. Zaterdag en dinsdag is er „Na thalie" (B) een vrolijk verhaal waarin een knappe mannequin zowel een stel gangsters als de politie het leven zuur maakt. Voor de avonturenliefhebbers 'i eLdan noS ..De prinses van de Canarische eilanden" (A) een verhaal uit de tijd dat de Spanjaarden overal de baas speel den, ook op de mooie Canarische eilanden, waar een Spaanse kapi tein verliefd raakt op een meisje dat later een prinses blijkt. Als ze koningin moet worden, is het uit met de liefde, zegt ze, en door intriges van haar volgende min naar, die een rebellenleider is, komt er oorlog. De Spaanse kapi tein weet gelukkig het ergste ge vaar nog te keren en de koningin te redden jonge Van donderdag tot zaterdag draait in Luxor „De trein van tien over drie" <B), een span nend wilwestverhaal waarin een boer een stel boeven trotseert en een huzarenstukje uithaalt onder het oog, èn onder het vuur, van een bende, die hem tenslotte'toch moet respeteren om zijn grote moed. Verder „Hyena's van de weg" (C2), de al besproken film, waar in een vrachtwagenchauffeur een komplot van diefstal en smokkel ontdekt, en er, mede door de om standigheden in zijn gezin, zelf in verzeild geraakt. Tenslotte over wint toch zijn betere ik, als hij op het punt naar Amerika, zijn geboorteland te gaan, de weg te rug gaat, omdat het kind van zijn vrouw ziek is. Tenslotte een griezelverhaal „Het monster van Venus" (B), waarin een ruimte-expeditie ken nis maakt met de gruwelijke be woners van de planeet Venus. Het monster probeert de oude aarde aan zich te onderwerpen, maar het lukt natuurlijk nog nét niet. Deze zelfde film loopt ook in het Concertgebouw, waar ook nog „De greep van de onderwe reld (Cl) te zien is, een verhaal over twee jonge mensen die door toeval verstrikt raken in de lis ten en lagen die het gangster- dom legt. Een spannend verhaal. In Ledel Theater draait „De trots en de hartstocht" (B), een knap gemaakte film waarin een guerrillaleider en 'n flegmatieke Engelse artilleriekapitein met de hulp van duizenden Spaanse boe ren een enorm kanon verslepen, uiteindelijk op weg naar Engeland opdat Napoleon het niet in han den krijgt, maar op uitdrukkelijk verlangen van de Spaanse strij ders eerst naar Avila om de Franse generaal daar een hard handig lesje te geven. Het is een heroïsche tocht, waarbij het gi gantische wapen herhaaldelijk onklaar raakt. Maar de Engels man kent zijn vak en telkens is het kanon weer gereed om een volgende aanval op een Franse versterking te doen. Een boeiend, kleurrijk en indrukwekkend ver haal. „De hel der verlorenen" (B), is een oorlogsverhaal uit de Ko reaanse oorlog, waarin een groep militairen een schier onmogelijke opdracht moet uitvoeren. Tenslotte „Inspecteur Callaghan en de geheime code" (Cl), een verfilmde Peter Cheyney. waar in diens roemruchte inspecteur verdwenen atoomgeheimen moet opsporen. Hij komt daarbij, uiter aard zouden we zeggen, eerst op het spoor van een opvallend mooie jonge vrouw die een ge heimzinnige rol speelt in het ver haal van de geheimzinnige mag- netofoonband. Een interessant en van begin tot eind bijzonder spannend verhaal. Het Grandtheater vertoont de succesvolle Nederlandse film „Fanfare" (A), van Bert Haan stra. Het is na „Dorp aan de ri vier" de tweede geslaagde po ging om van het „traditionele" Jordaanthema af te raken. Het verhaal speelt in Giethoorn en geeft als hoofdthema de strijd te zien tussen twee caféhouders, die beiden een deel van de fanfare tot zich hebben getrokken. Een persoon kan een van beide groe pen de meerderheid bezorgen en deze nuance is door Haanstra meesterlijk uitgebuit. Een uit stekende film van eigen bodem, die alleszins de moeite van het zien waard is. Alhambra komt eveneens met Nieuwjaar en het komende week end met „Fanfare", die we onder Goes hebben besproken. Luxor brengt „De leeuwendo- ders" (A). Het is het verhaal van een nieuwe Tarzan, die een ge wonde leeuw bevrijdt. Daardoor haalt hij zich de woede van blan ke jagers op de hals, die hem willen pakken, maar daardoor zichzelf in het ongeluk storten. Een spannende avonturenfilm voor de liefhebbers. In Electro draait „Dorp aan de rivier" (B). Het is de verfilming van de gelijknamige roman van Antoon Coolen door Fons Rade makers. En het is een goede film geworden. De regisseur heeft dan ook goed materiaal gehad om mee te werken, zoals Mary Dres- selhuys, Jan Teulings. Hans Kaart, Max Croiset en Bernard Droog. Voor het scenario en de dialogen heeft men niemand min der dan Hugo Claus weten aan te trekken. Het is een zeer geslaagd filmdebuut geworden van Fons Rademakers en de eerste echte goede Nederlandse speelfilm die spoedig gevolgd is door de suc cesvolle „Fanfare", waarmee de industrie het afgelopen jaar uit stekend werk heeft verricht. Ho pelijk zal de stijgende lijn zich weten te handhaven. katholieke filmkeuring A alle leeftijden: B 14 jaar; C 1 u C 2 18 ia3r met voorbe houd: C 3 18 jaar met voorbehoud. ernstig WIelke ideeën socialistische „voor lichting" in de hoofden van eenvoudige mensen kan vastzetten, moge blijken uit het volgende Inge zonden Stuk in het Vrije Volk van iemand uit Utrecht, zonder com mentaar geplaatst: In de zogenaamde christelijke wereld delen staan wij iets (niet veel) boven de kannibalen, maar vèr onder de koppensnellers, wat onze beschaving betreft. Er is nog een verschil: die onbeschaafden deden het zonder God, maar de christenen doen het in Zijn naam. En nu de Welters en de Lucas- sen en Ouds en Franco's weer huil ijzeren haakklauwen uit gaan steken om velen in een worgende greep te krijgen, nu zal Kroestjev wel gelijk krijgen: dat hij rustig kan wachten tot die christenen de zaak zelf wel in brand zullen hebben gestoken. Geloof mij, ik ben blij dat ik al zeventig ben en dat ik niet zo lang meer al dat gehuichel behoef te zien en te horen. Men ziet ze daar naast elkaar staan: Weiter en Lucas en Oud en Franco, die als worgers hun ijzeren haak klauwen uitsteken. Naar wie? Naar de armen natuurlijk. Heeft mr. Bur ger niet voorgepreekt dat „rechts" niets liever wil dan de armen pluk ken en de rijken bevoordelen? De eenvoudigen van geest slikken dat als zoete koek en ze zetten Franco dan meteen ook maar in het rijtje. Allemaal erger dan koppensnellers! Geloof in goede bedoelingen en goede trouw bij de politieke tegen standers is er niet meer bij. Doch men wete wel, dat men inzake klas- senstrijderige vergiftiging toch niet tegen de communisten op kan. Die trekken daarbij aan het langste eind. JN het tweemaandelijks tijdschrift Benelux-Nieuws staat een open brief aan de Nederlandse Spoor wegen van iemand, die in de Expo- dagen tijdens een vakantie in Roo sendaal met zijn gezin (in totaal vier personen) een trip naar Brussel maakte. Hij moest voor 4 retours 44,40 gld. neertellen en daarover stond hij al verbaasd. Want een dergelijk traject van 67 kilometer kost in Nederland ongeveer 5,50 gld. per persoon. Dus ongeveer de helft. Op de terugreis nieuwe verrassin gen. Er stond in Brussel een trein klaar, geafficheerd als sneltrein. Al spoedig echter bleek, dat het een D-trein was, waarvoor toeslag is verschuldigd. Dat kostte in de trein alweer 40 franken of 3 gulden. Bij aankomst in Roosendaal werd het gezin met een twintigtal anderen achter een ketting geplaatst. Na een kwartier werd een nieuw toe- slagbewijs uitgeschreven voor het „traject" Landsgrens-Roosendaal, wat voor vieren 4,40 gld. betekende. Alles bij elkaar waren deze vier personen alleen voor de treinreis dus 51,80 gld. kwijt of 19,4 cent per km per persoon. De schrijver van de open brief vraagt nu, hoe dat zit met de grote voordelen van de Benelux-samenwerking. We hebben in vroeger jaren ook al verscheidene malen gewezen op de „boete", welke hier nog altijd op Benelux-verkeer wordt gelegd. Het gesputter van velen heeft nog altijd niet geholpen. Zou in de menigvul dige Benelux-conferenties ook niet eens tien minuten uitgetrokken kunnen worden voor het wegnemen van de anomalie van de dubbele D-toeslag? Een kleinigheid, ja, maar psychologisch van grote waarde. Een bijzonderheid van de weekstaat van de Nederlandsche Bank is wel, dat er geen aanwas is geweest van deviezen. Goud en deviezen samen zijn vrijwel in balans gebleven met een totaal van 5468 min. Terwijl harde valuta in goud werd omgezet en dientengevolge de netto deviezen reserve verminderde met 14 min., daalde de post convertibele valuta slechts met ,f 3 min. Er moet dus aanwas van converti bele deviezen zijn geweest tegenover een afvloeiing van niet-convertibele. De goudvoorraad steeg derhalve tot 3972 min. Toe het met de deviezen- voorziening in 1959 zal gaan is nog een vraagteken. Men acht het in krin gen van de geldhandel niet uitgeslo ten dat de komende weken de aanwas zal uitblijven, doordat het vluchtgeld terugkeert nu de devaluatie van de Franse frank een feit is geworden. Het saldo van de schatkist vertoont voor het eind van het jaar een mooie stand op ruim 600 min. (plus 57 min.). De andere saldo's zijn toegeno men met 5 min. in verband met de ultimo. De werkstaat laat overigens een nieuw hoogtepunt zien voor de biljet- tencirculatie. Met een stand van 4450,9 miljoen liggen de bankbiljet ten ruim 43 min. hoger dan de vo rige week en bijna 250 min. hoger dan een jaar geleden. Op 30 december 1957 immers eindigde de circulatie met 4203 min., met dit verschil ech ter dat toen reeds iets was terugge vloeid. De sterke aanwas weerspie gelt de ruimte aan beschikbare mid delen en de grotere omzetten in ver band met de kerstinkopen. De Amerikaanse astronoom dr. William M. Sinton, werkzaam bij het Lowell- observatorium, heeft met zijn mede werkers door meting van de golf lengten van bepaalde streken op de planeet Mars, geconstateerd, dat zich in de door hem geobserveerde gebie den organische materie bevindt. Ob servaties met de Hale-telescoop heb ben het bewijs voor deze metingen geleverd en dr. Sinton is daarom tot de slotsom gekomen, dat op bepaalde gebieden van Mars, die tot voor kort aan het oog onttrokken waren, vor men van plantaardig leven bestaan.

de Stem | 1958 | | pagina 3