Walcheren Zeeuwsch-Vlaandereri Zuid-Beveland Laatste vergadering de Brede Watering „Sasse toonde Kunstkring werk eigen Tentoonstelling van Vogelvrienden Axel Het Venus- kruid Dagblad De Stem 2 2 MIDDELBURG VLISSINGEN KVP-kandidaten Tweede Kamer Schipper verdronken te Sas van Gent GOES De KVP en de verkiezingsactie Hoogwaterstanden HULST Afscheidswoorden vol waardering Doktersdiensten Dienst dierenartsen Auto verstoorde bruiloft te IJzendijke Vijf gewonden Ongekend succes Record-inleg bij de R.P.S. KSA-kampen ook in Aardenburg Watersport in de Braakman Plannen voor nieuw raadhuis te Heinkenszand Faillissement AGENDA Vandaag Morgen Vrijdag DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 31 DECEMBER 1958 GUNSTIG RESULTAAT PAROCHIE-CONTACT Onder leiding van de heer A. Wee- maes hield het „Paroehiecontact" in »,De Schouwburg" een bijeenkomst ter afsluiting van de inzamelings- actie voor het veertigjarig priester- Jubilee van pastoor Snel. De heer Weemaes dankte de col lectanten en allen, die aan de actie hun medewerking gaven en deelde mee, dat de inzameling ruim 11.000 bedroeg en dat na aftrek van uitga ven voor parochiecadeau en onkos ten een bedrag van 3800 was over gebleven. Nadat de financiële com missie decharge was verleend werd genoemd bedrag overhandigd aan pastoor H. Snel, die dit dankbaar aanvaardde en verklaarde, dat nog weinig organisaties met zo'n succes hebben gewerkt. Hij betuigde zijn grote erkentelijkheid aan allen die er op uit zijn getrokken en aan alle goede gevers. Secretaris P. Adriaansens wierp 'n terugblik op de vijf jaar, dat het contact bestaat. Hij noemde de di verse ondernomen acties en wees er op, dat „Parochiecontact" niet alleen bestaat om geld in te zamelen of een gezellige avond te organiseren. De bedoeling is om de sfeer in de paro chie en tussen de verschillende orga nisaties te verbeteren. Tenslotte vroeg hij de aandacht voor de uitvoeringen, welke „St.- Paulus" begin januari gaat geven; hij beval het klokkenfonds, dat nog een tekort heeft van 1700, verder in de aandacht aan en vroeg steun voor de K.V.P.-afdeling nu de Ka merverkiezing nadert. Verder werd de avond in gezellig heid doorgebracht. Kapelaan Rasen- berg draaide enkele plaatjes en ver raste de aanwezigen op een improvi satie, waarin de werkzaamheden van Parochiecontact in op muziek gezette woorden bezongen werden. Optimisme bij N.V. „De Schelde" De directie der mij. „De Schelde" deelt, op de valreep van 1958, het volgende mede; „In meer dan één opzicht is er alle reden om met voldoening terug te zien op het jaar dat voorbijging. Aan gegane verplichtingen werden nage komen in samenwerking van allen, geen grote tegenslagen hebben ons getroffen en ondanks de teruglopen de conjunctuur konden sociale ver beteringen van betekenis worden ver wezenlijkt. Wel vergde 't gevuld hou den van onze orderportefeuille voor de toekomst bijzondere inspanning een spanning die uiteraard niet door jaarwisseling wordt onderbroken maar toch kunnen wij, dit jaar over ziende, spreken van behoud van wel vaart in die zin dat geen personeel behoefde te worden ontslagen en dat in de ontwikkeling der zaken geen aanleiding ligt die voor het komend jaar te overwegen". Voor de Tweede Kamerverkiezingen op 12 maart zijn nog de volgende af delingskandidaten gesteld; Lewedorp: 1 J. van Dongen, 2 Th. Andriessen (pl. verv.) Vlissingen: Niet de heer J. v. Her gen maar J. v. Dongen werd als no. 1 gesteld. 's Heerenhoek: 1 J. v. Dongen, 2 Th. Andriessen. In de nacht van maandag op dins dag is de Duitser E. J. A., opvarende van het schip „Astrld", rond half drie overboord gevallen en verdronken. Dinsdagmorgen is de rivierpolitie erin geslaagd om het lichaam ter hoogte van de Fosfaatfabriek te Sas van Gent, waar het schip ligplaats had gekozen, te bergen. Aardenburg ESMOREIT VOOR JEÜDWERK Door de leerlingen van de r.-k. H.B.S. en M.M.S. te Oostburg werd ten bate van het r.-k. jeugdwerk te Aardenburg een opvoering gegeven in de zaal van de Rode Leeuw van het middeleeuwse stuk „Esmoreit". De regie berustte bij de leraar Neder lands, de heer Storm. De vertolking die zeer goed was verzorgd, werd daarnaast nog aangevuld met de uit- In de KVP-vergadering welke in „Slot Ostende" werd gehouden heb ben de voorzitter, de heer C. Vervest en de secretaris, de heer J. Bookelaar allerlei mededelingen gedaan over de komende verkiezingsactie en aange drongen op aller steun. Het ligt in de bedoeling om naast de landelijke financiële actie een eigen verkiezingsfonds te stichten, om daar de extra-propaganda uit te betalen. Omdat de kring-bijeenkomst, waar op prof. Romme de verkiezingsrede uitspreekt, te Vlissingen wordt ge houden, zal men te Goes een andere spreekster of spreker van formaat uit nodigen. De namen werden genoemd van minister Marga Klompé, minister Witte of de heren Schmelzer en Mat- ser. Aandacht zal worden gegeven aan de raam-affiches, de verspreiding van folders, ziekenvervoer enz. Ook zal men beslag proberen te leggen op een geluidswagen. De voorzitter vertelde nog, dat het aantal leden der plaatselijke afdeling iets teruggelopen is door vertrek. Hij vertrouwde op nieuwe toevoer om de afdeling op kracht te houden. Toneelavonden in „St. Joanna" Maandag- en gisteravond zijn er in het verpleegstershuis van „St. Joan na" zeer geslaagde opvoeringen ge geven van het boeiende toneelspel „Suske Perdaems". Maandagavond waren de eerw. zus ters de gasten van het clubje en gis teren de verpleegsters zelfs en diverse genodigden. Behalve enkele verpleegsters waren de rollen in handen van enkele oud tonelisten uit 's-Heerenhoek en Goes en speciaal de hoofdrol, gespeeld door de heer Dingenis Geys, werd een succes. Maar ook de anderen maakten van het stuk een kloppend en pakkend geheel. 's-Heerenhoek GIANT Een van de films die de laatste tijd de aandacht van miljoenen heeft ge trokken is „Giant", die op nieuw jaarsdag in „De Jeugdhoeve" draait. Tegen de achtergrond van de groei van de jonge oliestaat Texas speelt zich het verhaal af van drie genera ties der familie Benedict, rijke en machtige veefokkers die allengs ge noodzaakt worden over te schakelen op de oliewinning, wanneer ook op hun uitgestrekte bezittingen olie wordt gevonden. Dit gebeurt precies op het stukje grond dat een stugge, rebellische knecht door erfenis heeft verkregen. Hij wordt een rijke en machtige oliemagnaat, gaat zich aan drank en machtsmisbruik te buiten en komt jammerlijk om het leven. De regerende telg van het Benedictge slacht, die zich intussen heeft verzet tegen rassendiscriminitatie, kan dan kalm het beheer over het familiebezit uitoefenen. De regisseur Stevins is erin ge slaagd de grote lengte van deze film Dagblad, voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7. tel. 2377. Rayonredacteur: M. J. Groen Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z. Beveland: Goes, Westsingel 98, tel. 2236. Rayonredacteur: N. Karhof Rayonbeheerder: J. Fait Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie voor Zeeland f0,15 per mm. Voor „Ingezonden Mededelingen" f 0,37 per mm. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f 0,90, elke regel meer f0,15. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,50 en f 0,40. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. (ruim drie uur) door vele afwisselen de scènes aanvaardbaar te maken. Een groot aantal prominente film sterren o.a. Elisabeth Taylor, Rock Hudson en de onlangs overleden Ja mes Dean vertolken de hoofdrollen. De film is opgenomen in kleuren (14 jaar). Heinkenszand Nieuwe fietspaden De werkzaamheden aan de aanleg der rijwielpaden langs de provinciale- weg zijn thans zover gevorderd, dat deze begin januari in gebruik zullen worden genomen. Vanaf dat tijdstip zullen wielrijders en bromfietsers verplicht zijn het dubbele pad onder langs de 's Heer Arendskerksedijk te berijden. Op de kruispunten Vijfwe gen en Oude Rijksweg 's Heer Arends kerksedijk worden oversteekplaatsen geprojecteerd. Vernieuwingen in de St. Jozefschool Wanneer de kerstvakantie over en kele dagen weer voorbij zal zijn, wacht de schooljeugd van de r.-k. St.-Jozefschool een geheel nieuwe inventaris. Moderne tafeltjes en stoe len hebben de plaats ingenomen van de verouderde schoolbanken, terwijl de vloeren eveneens een vernieuwing hebben ondergaan. Deze modernise ring, gecompleteerd met nog enkele andere vernieuwingen aan lesmate riaal betekent een waardevolle aan winst. Kapelle Schuttersconcours Door de handboogsociëteit „Willem Teil" alhier werd een concours op de liggende wip georganiseerd, waaraan werd deelgenomen door 27 schutters van 11 sociëteiten. De uitslag was als volgt: hoofdvogel A. de Jonge-Rijk „Willem Teil" Ovezande, le zijvogel D. de Fou „Doel naar Hoger" Wol- faartsdijk, 2e zijvogel A. Schouwe- naar „Batavieren" Goes, le hoofdkal C. Rijk „Zeelandia" Ovezande; 2e hoofdkal J. Priem, idem. le onderkal A. de Jonge Rijk „Willem Teil", 2e onderkal en le klep idem, 2e klep H. oens, Spes Nostra, 's-Heerenhoek, 2e klep C. Bek „Soranus" Heinkens zand. Nisse Geen bezwaren tegen bouw en woningregeling Na een uitvoerige verdediging door burgemeester Jansen lieten de leden van de raadk hun grote bezwaren schieten tegen het voorstel om toe te treden tot de gemeenschappelijke re geling bouw- en woningtoezicht voor Baarland, Driewegen, Ellewoutsdijk, s-Gravenpolder, Hoedekenskerke, Nisse en Oudelande. De heren Bo gaard en Kramer meenden, dat het rayon te groot is en waren huiverig, dat de kleine gemeenten, zoals Nisse, de dupe zullen worden van die ge meenten, die veel bouwen. Met ingang van 1 januari 1959 zal aan de burgemeester een auto-toela ge worden verstrekt. De Ned. vereniging tot Rheumabe- strijding kreeg een subsidie van 1 cent per inwoner. Het voorstel tot aankoop van een perceeltje bouw grond van de gezusters De Kuijper, gelegen aan de Wilhelminastraat, werd aangenomen. De heer L. Nieuwenhuize werd her kozen als lid van het Burgerlijk Arm bestuur. In de rondvraag klaagde de heer Bogaard over de slechte toestand van de Achterweg. De burgemeester zal dit bekijken. Ook vroeg de heer Bogaard het een en ander over de rattenbestrijding. Naar zijn mening pakt de gemeente deze materie niet hard genoeg aan. De burgemeester verklaarde echter, dat de gemeente niet verplicht is de ratten te bestrij den. Dit is een particuliere aangele genheid. Morgen, donderdag 1 januari, gel den voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 6.45 en 19.21 uur, te Ter- neuzen om 6.18 en 18.49 uur en te Vlissingen 5.47 en 18.20 uur. Vrijdag 2 januari is het hoogwater te Hans- weert om 7.34 en 20.13 uur, te Ter- neuzen om 7.11 en 19.41 uur en te yiugiagaa om 6,41 en 19.15 uur. voering van enkele achttiende-eeuwse dansen, de z.g. quadrilles, uitgevoerd door meisjes, en door enkele ballet fragmenten onder leiding van de mu ziekleraar, de heer Kleijn. Besloten werd met enkele zangnummers, waaronder Franse en Beierse liede ren, negro-spirituals en kerstliederen. De belangstelling voor dit optreden was groot. Biervliet V.Y. „Biervliet" gaf toneeluitvoering De voetbalvereniging „Biervliet" gaf haar jaarlijkse uitvoering voor leden en donateurs in de volle zaal van café „Het Oude Raedthuys". De hoofdschotel van deze avond was de opvoering van „De kat en de strafschop", een blijspel in 3 bedrij ven van Glenn Melvyn. Dit stuk werd opgevoerd door de toneelclub van de voetbalvereniging Schoondij- ke, welk gezelschap veel succes oogstte. Nadat in de pauze een geslaagde verloting was gehouden werd de avond met een gezellig bal besloten. Schoorsteen-ontploffing De bewoners van een woning in de Burg. Maarleveldstraat zijn opge schrikt door een ontploffing in de kachel. De woonkamer was in een oogwenk met kolenas en stof bedekt. Bij nader onderzoek bleek de buiten schoorsteen door een ontploffing ge heel uit elkaar gerukt te zijn. Een aantal stenen bleek terecht gekomen te zijn op het dak van een schuurtje van de buren, waarbij enkele golf platen werden vernield. De ontplof fing vond plaats kort nadat door een der bewoners een handvol kaarsstom pen in de kachel was gedeponeerd. Vermoedelijk heeft zich in de schoor steen op de een of andere wijze gas opeengehoopt. Cadzand Gemeentebegroting goedgekeurd De raad heeft de begroting voor het dienstjaar 1959 goedgekeurd. De ge wone dienst heeft een nadelig saldo van 6399.97, dat van de kapitaal- dienst bedraagt 76.305.58. Het voor stel van b. en w. om aan het vor mingscentrum „Hedenesse" ingevol ge de premieregeling woningverbe tering een premie toe te kennen voor de verbetering van de woning van mejuffrouw J. Verkeste, werd aan genomen. De premie is groot 1400, waarvan tweederde ten laste van het rijk komt. In de woonruimtecommis sie werden gekozen de heren J. van Houte-Maselee en A, G. de Smidt. Een verzoek van de heer van Cruij- ningen om toestemming voor de aan leg van een miniatuurgolfbaan te be vorderen werd afgewezen. E ede BOERENJEUGD VOOR VOETLICHT De meisjes van de r.-k. boerinnen- bond hebben in het parochiehuis Sancta Maria een tweetal uitvoerin gen verzorgd van het toneelspel „Ka pitein Marie", een stuk uit het vis sersleven. De regie berustte bij Al- bert en Eugène Standaert, twee oud toneelspelers uit Eede. De jonge boe rinnen konden beschikken over een goede kracht die de hoofdrol vertolk te, de onderwijzeres mej. Simonna van de Wynckel, terwijl ook mej. An na Coppens, die reeds jaren mee speelt in toneelstukken, haar rol weer goed vertolkte. Ook de ove rige medespelenden zorgden voor een genotvolle avond. DE KNVB-BEKER-WEDSTRIJD In tegenstelling tot hetgeen in ons blad van maandag j.l. werd gemeld, is op verzoek van de KNVB het aan- vangsuur van de beker-wedstrijd Hulst-Dosko op nieuwjaarsdag vast gesteld op twee uur. De junioren-wed strijd vangt hierdoor aan om kwart voor een. Heikant Permanent feestcomité Gesteund door het welslagen van verschillende georganiseerde feeste lijkheden en ter voorbereiding van toekomstige feesten, werd een perma nent feestcomité opgericht. Als voorzitter werd gekozen de heer J. Ringoot, secretaris werd de heer Hermans, hoofd der school en penningmeester de heer Theo de Block. Verdere leden zijn de heren G. v. Hove, J. v. Waes. Edm. Thuye en mevr. E. Weemaes-Moorthamer. Zeer binnenkort zal t.b.v. dit feestcomité een dansavond worden gegeven in het verenigingsgebouw. Het comité zal in het begin van volgend jaar een gouden bruilofts feest in Heikant organiseren Sas van Gent Rectificatie. In ons bericht in de krant van gisteren over de bliksem actie, is een storende fout geslopen. Het betrof hier niet de winkeliers uit de Zandstraat, maar de winkeliers uit de Zuidstraat. Schoondijke Kantoor-houder P.T.T. Na een vacature van ongeveer acht maanden is als kantoorhouder der P.T.T. benoemd de heer Iz. de Mey, beambte bp de P.T.T. te Goes. De heer de Mey is voor zijn vertrek naar Zuid-Beveland geruime tijd be steller geweest te Oostburg. W estdorpe VERLOTING VOOR VOETBALLERS Na 'n dansavond der voetbalver eniging RIA is thans weer de jaar lijkse verloting ten bate van die ver eniging van start gegaan. De trek king zal plaats vinden op 10 januari. Bert Brugman Op donderdag 8 januari a.s. komt de bekende Bert Brugman met zijn poppenspel in het verenigingsgebouw. Gespeeld wordt „Der Barbier von Bagdad", een komische opera van Peter Cornelius. Deze marionetten voorstelling vindt plaats in samen werking met de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit. ton neldijk „EEN BABY VAN DUIZEND WEKEN" De toneelvereniging uit Nieuw-Na- men gaf in het Verenigingsgebouw een opvoering van de klucht „Een baby van duizend weken", zulks in het kader van de uitwisseling tussen deze club en de plaatselijke toneel club Stoppeldijk. Een bomvolle zaal was getuige van een succesvolle uit voering en de lach was bij dit ko misch spel niet van de lucht. De uit voerenden mochten op het eind van de avond een daverend applaus in ontvangst nemen. KOSTER NEEMT ONTSLAG De koster van de r.-k. parochie, de heer R. Herman heeft zijn ontslag ingediend tegen 1 januari a.s. In de vacature is nog niet voorzien. Dansavond. Op nieuwjaarsdag organiseert het comité Volksspelen te Pauluspolder een dansavond ter ver sterking van de kasmiddelen. De avond wordt belegd in de bovenzaal van café P. Compiet. Film. De plaatselijke afdeling van Herwonnen Levenskracht organi seerde een filmavond, waarvoor een behoorlijke belangstelling bestond. Ook het kinderprogramma werd druk bezocht. Z uiddorpe KAMPIOEN BOLDER. Bij de vereniging „De lustige bol ders", is het kampioenschap '58 ver speeld. R. de Block kwam als over winnaar uit de strijd. Benoemd Te Eindhoven be haalde onze dorpsgenoot de heer R. Belaert het politiediploma A. Hier door is hij in vaste dienst aangesteld als agent bij de gemeentepolitie te Bergen op Zoom. Evenals voor alle andere polders op Zuid-Beveland wordt voor de Brede Watering bew. Yerseke 1 jan. 1959 een bewogen dag. Dan toch verliezen zij hun eigen status en worden samengevoegd in het groot verband van de Watering van Zuid-Beveland. Dit feit beheerste de vergadering van de Brede Watering bew. Yerseke te Goes, de laatste welke zij houden kon. De dijkgraaf, de heer P. J. Dekker uit Wemeldinge, gaf bij het begin der bijeenkomst een interessante te rugblik op de eeuwen-oude geschiede nis van de polder, die omstreeks 1300 de historie binnenstapte. Op de voor naamste feiten liet hij het licht val len, in het bijzonder op die uit de laatste 40 jaar. Spr. onthield zich van een oordeel over de laatste 17 jaar, dat hij zelf als dijkgraaf fungeerde, maar hij voelde de behoefte zijn diep respect en er kentelijkheid te betuigen voor de vele belangrijke beslissingen, die soms van zeer ingrijpende aard waren en welke zijn voorgangers hadden ge nomen tot zegen van het waterschap en de ingelanden. Belangrijke werken Voorts deelde de dijkgraaf mee, dat het werk aan de zeedijk te Schore dezer dagen definitief zal worden opgeleverd en dat de schade door oppersingen veroorzaakt, eind september 1959 hersteld zal zijn; deze extra werkzaamheden zijn aan besteed voor f 69.960. Het opruimen van de opgeperste grond gaat f 105.835 kosten. Het bouwen van het nieuwe gemaal te Schore werd opgedragen aan de heer Leys te Kapelle voor f 63.610 en de bemalingsinstallatie aan „de Ysel" te Kampen voor f 44.500.—. Het gemaal is bijna ge reed maar de uitstroomgeul moet nog worden gemaakt. Eind volgende maand zal het in gebruik kunnen worden genomen. Begroting aanvaard De agenda van deze laatste verga dering was niet omvangrijk en werd vrijwel zonder discussie afgewerkt. Het belangrijkste punt was eigenlijk de begroting '59, die goedgekeurd werd op een eindbedrag van f 2.748.000,met een post „onvoor zien" van f 31.000,Het dijkgeschot blijft bepaald op f45 en voor de vro nen op f41; de heffing voor gebouwd blijft 9 pet. van de belastbare waarde volgens de grondbelasting. Het goedkeuren der begroting hield in dat het bestuur gemachtigd werd geldleningen aan te gaan voor het verbeteren van de glooiing aan de Gedurende en na de kerstdagen hebben wij de tentoonstelling van de „Sasse Kunstkring" bezocht, die dit jaar werd gehouden in het gymnas tieklokaal van de openbare lagere school. Deze weer was er werk van een twintigtal schilders, tekenaars, beeld houwers, fotografen, knutselaars en handwerkende dames te zien. De heer F. Stevens, voorzitter van de kunstkring, vertelde dat de vereni ging nu 5 jaar bestaat, ze werd n.l. in 1953 opgericht. Maar ook daarvoor kwam de huidige kern reeds regel matig bij elkaar, om te tekenen en te schilderen. Langzamerhand kwamen daar ook fotografen bij, verschillen de dames, die als liefhebberij hand werkten, sommige leden begonnen te beeldhouwen en ook knutselaars wer den lid, zodat op de dag van vandaag een grote variatie in de soort vrije tijdsbesteding, die de leden beoefenen is bereikt. Onder de nieuwelingen viel vooral op de heer van Roembeke, van wie een aantal landschappen tentoonge steld waren, waaruit bleek, dat hij de verschillende technieken, die de schil derkunst biedt, ook behoorlijk be heerst. Zij beste werk was wel „de molen bij Wachtebeke", een in don kere kleuren gehouden olieverfschil dering van een oude molen in het Bel gisch Wachtebeke. Er was ook werk van de heer H. J. de Bliek (penningmeester van de kunstkring). O.a. „Pottenbakkerij in de sneeuw", de met het paletmes ge schilderde oude pottenbakkerij in Sas van Gent, die sinds kort is afgebro ken. Voor dit knappe doek waren di rect verschillende gegadigden. De heer F. Stevens liet twee van zijn krijttekeningen zien, die getuig den van een volledige beheersing van deze techniek. Op de stand fotografie zagen we een Op Nieuwjaarsdag zal te Axel de doktersdienst worden waargenomen door dokter Boor. Te Goes wordt dienst gedaan door dokter Bruynzeel; te Middelburg door dokter Feikema; te Vlissingen door dokter Sluyter en te Hansweert, Kruiningen. Krabben- dijke en Rilland door dokter Roos te Krabbendijke. Te Goes is de Goese apotheek geopend. Met Nieuwjaar zal voor de gemeen ten Axel, Sas van Gent en Zaamslag de dienst der dierenartsen worden waargenomen door de heer J. F. de Haas te Zaamslag, tel. 366. aantal uitstekende foto's van de he ren P. Stofferis en M. Aertse. Slechts één beeldhouwwerk was er ditmaal aanwezig, en wel van de heer H. J. de Bliek. Het was het in Mid delburg op de tentoonstelling „Nijve re handen" met de eerste prijs be kroonde ontwerp voor een beeld, voorstellend „de Schepentrekker" het oudste beroep van Sas van Gent. De meeste plaats werd dit jaar wel ingenomen door de dames, die een hele collectie handwerk toonden, waaronder dat van mejuffrouw L, Peters, die in Middelburg ook een eerste prijs in de wacht sleepte. Een paar leuke produkten van hun handenarbeid toonden Henny Compiet en Theo Nelen. Oosterschelde f(45.000). het verharden van de laatste 50 km binnenwegen (f 105.000) en herstel zwakke plaatsen aan de Oosterschelde (f 325.000). Hoewel de minister de goedkeuring voor drie van de vijf zwakke plaat sen nog niet gaf, voelt het bestuur zich niet verantwoord ze te laten lig gen voor wat ze zijn. Voorts werd het bestuur gemach tigd f 875.000 te lenen voor de ver zwaring van de zeedijk langs de Werterschelde. Namens de kascommissie dankte de heer J. Kakebeeke dijkgraaf en bestuur voor de steeds grif gegeven medewerking en hij wenste de heer Dekker, die met 1 januari dijkgraaf wordt van de Brede Watering, sterk te toe in de mooie maar moeilijke taak, die hem wacht. Nadat nog enige minder belangrijke voorstellen waren aanvaard, werd dijkgraaf, gezworenen en ambtenaren nog veel lof toegezwaaid door ir. A. Bruijning; D. Lindenberg en in 't Anker. Afscheid dijkgraaf De heer P. Dekker richtte zich op zijn beurt met waarderende woorden tot ingelanden, financiële commissie, ambtenaren, vele instanties en de pers en in het bijzonder ook tot zijn bestuursleden. Het was hem een voorrecht en een eer dijkgraaf te zijn geweest van de Brede Watering bew. Yerseke. Voor alle loyale medewer king dankte hij allen uit de grond van zijn hart en spoorde aan de toe komst met vertrouwen tegemoet te zien. Met grote snelheid reed een per sonenauto, bestuurd door de heer Willigen uit Terneuzen, dwars door de zijgevel van het café van mej. Co rijn aan de provincialeweg tussen IJzendijke en Schoondijke en kwam terecht in de overvolle cafézaal, waar men juist bezig was de brui loft te vieren van de bovengenoemde eigenaresse met de heer C. van Acker uit Sluiskil. Vele mensenlevens werden gered door een solide om heining op een meter afstand van de zijgevel geplaatst, waardoor de wa gen slechts een meter in de zaal kon dringen, juist tot aan de bran dende kachel. De chauffeur van de wagen, die waarschijnlijk gebroken ribben heeft opgelopen en zijn pas sagier, de heer de Feijter uit Hoek met een flinke hoofdwonde, werden op advies van dokter Lievens uit IJzendijke naar het ziekenhuis in Oostburg vervoerd. Wonder boven wonder waren er van de bruilofts gasten slechts drie lichtgewond. De zijgevel was totaal vernield, evenals de personenauto. De rijkspolitie van IJzendijke, gewaarschuwd door de wegenwacht, was spoedig ter plaatse. Nadat men van de ergste schrik be komen was, werd het feest in de aangrenzende zaal onder het motto „Scherven brengen geluk" voortge zet. De tentoonstelling van de Zeeuwsch-Vlaamse Vogelvrienden te Axel is ditmaal een ongekend succes geweest. Deze show was on dergebracht in een grote aardappel bewaarplaats, die voor dit doel her schapen was in een waar lustoord voor vogels. Met een groot gevoel voor kleurschakering had een ware kunstenaarshand de ruimte omge toverd in een grote tuin van groen, waarin niet alleen de tentoongestel de kanaries zich hebben thuis ge voeld, maar waar ook verscheidene andere gevleugelde vrienden in een rustige omgeving hun kleurrijk ve- renpak door de talrijke bezoekers lieten bewonderen. Prijzen Door de jury werden de volgende prij zen toegekend. Eigen kweek 1958: 1 M. Borgsteyn, Axel met zilver-isabel 89 pnt; 2 H. Franke- vyle, Clinge met goudgroen 89 pnt; 3 Chr. Smies. Axel met dominant wit 89 pnt; 4 M. Borghsteyn met isabel 88 pnt; 5 H. Frankevyle met goudgroen 88 pnt. Vrije klasse: 1 Corn. Smies, Axel met zalm 89 pnt; 2 idem, eveneens met zalm en 88 pnt; 3 R. Cortvriendt, Sluiskil met oranje-rood 88 pnt; 4 Chr. Smies met strogeel 88 pnt. De eerste prijs stammen eigen kweek 4 vogels, ging naar M. Borgsteyn met isabel 356 pnt. Deze kweker kaapte even eens de 2e prijs 2 vogels eigen kweek weg, met zijn zilverisabel (176 pnt.) De eerste prijs in deze laatste klasse was echter voor H. Frankevyle met goudgroen (177 pnt.), terwijl de eerste prijs in de vrije stammenklasse (4 vogels) weer werd gewonnen door M. Borghsteyn met goud-isabel, 348 pnt. Algeheel kampioen der tentoonstelling werd Corn. Smies met zalm. terwijl de kampioenstitel E.K. 58 pigment en E.K. vetstof werden toegekend resp. aan M. Borghsteyn en Chr. Smies. Grote belangstelling trokken de inzen dingen van de tropische vogels. In deze categorie gingen de prijzen naar W. Die- leman Axel, met diamant duifjes, die een eerste prijs behaalden. De tweede was bestemd voor R. Dieleman, Axel met een Japanse nachtegaal, terwijl de derde prijs werd behaald door A. KoeyerTerneuzen met een inzending rijstvogels. Volgens voorlopige gegevens werd bij de rijkspostspaarbank in 1958 het hoogste ingelegd bedrag geboekt sinds 1946, nl. 740 min guld. Uitbe taald werd 615 min gld. Er werd dus circa 125 min gld. bij de R.P.S. gespaard. De dalende tendentie, die het vorig jaar bij de ingelegde bedragen viel waar te nemen, kwam omstreeks het begin van 1958 tot staan. Het aantal deelnemers aan de sinds 1 oktober 1958 voor jongeren van 15 t/m 20 jaar geopende moge lijkheid tot het sluiten van een jeugd- spaarovereenkomst bedraagt tot dus verre circa 35.000. De KSA, die na de geslaagde kam pen te Hulst, waar in het afgelopen jaar enkele duizenden overnachtingen werden geboekt, naar nieuwe activi teiten in Nederland zoekt, heeft con tact gelegd met Aardenburg. Een prachtig object voor de Vlaamse jon ge studenten is de Elderschans, waar in de zomer van 1959 de eerste groep van 40 tot 80 jongens en een groep oudere studenten een kamp zullen houden. Mogelijk wordt er ook een tentenkamp gevestigd. De organisatoren krijgen de volle medewerking van het gemeentebe stuur. Burgemeester J. van Dongen heeft de organisatoren het eerste con tact al bijzonder prettig gemaakt. De KSA heeft kennelijk met veel enthousiasme naar nieuwe objecten gezocht, want er is intussen ook al een plan ontwikkeld om in de paasva kantie een basis voor een watersport kamp in de Braakman te organise ren. Dit zal dan gebeuren in samen werking met de zeeverkenners van Terneuzen. Tijdens de raadsvergadering kwam ter sprake de verbouw of eventuele nieuwbouw van het gemeentehuis. Na een uitvoerige discussie bleek, dat het gemeentehuis, gezien de cen trale ligging, op dezelfde plaats dient te blijven. De raad machtigde b. en w. een architect opdracht te geven tot het maken van plannen. Bij de behandeling der subsidiever zoeken werd besloten aan de vereni ging voor handelsonderwijs te Goes een bijdrage te verlenen van f 10,- per jaar per leerling. Afwijzend werd beschikt op een' aantal andere sub sidieaanvragen, w.o. die van het Zeeuwse bureau voor alcoholisme. Reeds een vorige maal werd dit verzoek in stemming gebracht. Ook ditmaal werd het verzoek verwor pen. De speeltuin, destijds geplaatst met steun van een stichting, moest wegens gebrek aan toezicht worden gesloten. De raad besloot op een voorstel van b. en w. de inventaris te verkopen en de opbrengst te ver delen onder de stichting en de ge meente. De heer Mol (gemeente belangen) stemde tegen en was van mening, dat de attributen geplaatst dienden te worden op het toekom stige gemeentelijke sportterrein. Voor het toezichtprobleem zag hij echter ook geen oplossing. De Mo lenweg zal binnenkort worden geas falteerd. De woning Slaakweg 131 werd onbewoonbaar verklaard. Overgegaan werd tot het onteige nen van gronden van de heer C. A. Mol tot het leggen van een verbin dingsweg tussen de van Citterstraat en Julianastraat. Tot hoofd van da openbare lagere school werd met in gang van 15 jan. met algemene stemmen benoemd de heer P. Sonke. Besloten werd in de Dorpstraat voor lopig geen voetgangersoversteek plaatsen aan te brengen, zulks op advies van de ANWB. Bij de rond vraag verzocht de heer Mol b. en w. de mogelijkheden te onderzoeken om te komen tot de bouw van een dorps huis. De voorzitter zag de noodzaak hiervan in, maar achtte het onder zoek naar de mogelijkheden meer een taak van b.v. in het leven te roepen stichting. Vernietigd werd na gedaan verzet het faillissement van P. v. d. Rijt, aannemer van baggerwerken, woon- schop „De Zwalker", Reauwerstraat 5 te Roosendaal. BOSCHKAPELLE P. Lambert 7 uuri Biljartprijskamp. P. Vonck: Prijspiering. TERHOLE F. Schreurs 7 uur: Schietin* ST. JANSTEEN J. Baert-Strobbe 8 uur: Koningschieting. LAMSWAARDE H. Claessens: Prijs piering. GENT (B.) Kon. Ned. Schouwburg 7.30 uur: Dokter in de zaal? SAS VAN GENT Zaal Reseda 7 uur: Dansen.Olympia 2.30, 5 en 8 uur: Van je buren moet je het maar hebben, 18 j. met voorb. AXEL Gezellenhuis 7.30 uur: Dansen. Het Centrum 3.45 en 8 uur: Stan Lau rel en Olivier Hardy bij de luchtbe scherming. TERHOLE Wed. de Cock 3 uur: Pa- li ngsohieting. KEMSEKE-PAAL Dolf de Backer 2 uur: Schieting. ST. JANSTEEN J. Baert-Strobbe 3 uuri Schieting. KOEWACHT J. de Guchteneire: Sehie- ting. HULST Bioscoopgebouw 2.30 uur: Geintjes met geesten, a.l.; 5.15 en 8 uur: Haar eerste liefde, a.l. STOPPELDIJK P. Compiet Dansen. LAMSWAARDE H. Claessens: Prijs piering. BOSCHKAPELLE P. Vonck: Prijspie ring. OOSTBURG Ledel 2 uur: De avontu ren van Robinson Crusoe; 4.30 en 7.45 uur: De trots en de hartstocht, 14 j. TERNEUZEN Luxor 2 uur: De greep van de onderwereld, 18 j.; 4.30 en 8 uur: De trein van tien over drie, 14 j. Con certgebouw 8 uur: De greep van de on derwereld, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Het rijstmeisje. OOSTBURG Ledel 7.45 uur: De trots en de hartstocht, 14 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De trein van tien over drie, 14 j.

de Stem | 1958 | | pagina 2