Nederland in 1958 UITSLAG PUZZEL No. Weer geen winnaar voor hele pet (11.20.712,63) 1 Dit moet U doen Word één-twee-drie prijswinnaar! EEN JAAR VOORBIJ Ll. 1 --1 OPGAVE No. 12 Onze gewesten Onze politiek op drift Het buitenland Iets over ons zelf -V,///| DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 31 DECEMBER 1958 ALS we beginnen dicht bij huis, zien we zuidwest-Nederland zich opmaken voor een nieuwe toe komst vol ongekende bedrijvigheid. Het begin van de uitvoering van het Deltaplan is tevens de aanzet geweest voor een nadere bestude ring van de rol, welke deze gebie den in het nationale geheel moeten gaan spelen. Juist in het afgelopen jaar hebben de contouren van die nieuwe taak zich scherper afgete kend. Ook elders in den lande krijgt men al meer begrip voor de taak, welke west-Brabant en het hele Westerscheldebekken kunnen ver vullen in een zich verder ontplooi end Nederland, een zich herwinnen de Westeuropese eenheid. Dit be sef, deze bewustwording mogen we zeker schrijven op het credit van het jaar 1958. Vijf (Limburgse) inzenders delen fl. 5000 Nieuwe verrassing Gemotiveerde oplossing 113 2 11 r—n I I kwartje per kolom 4 kolommen f I .- fi C £)AAR gaan we dan weer een nieuw jaar beginnen. Nieuws gierig en vol verwachting. Zoals we een jaar geleden 1958 zijn binnen gegaan. Nieuwsgierig en vol ver wachting. Wat het voor al onze le zers persoonlijk is geweest, onttrekt zich aan onze waarneming. We wil len hopen, dat 1958 voor tallozen het geluk en de voorspoed heeft ge bracht, welke we elkaar een jaar geleden toewensten. Wat het voor woonplaats, pro vincie, land en wereld betekende, kunnen we aflezen uit de menigvul dige publikaties. welke ons op de hoogte hielden van de evenemen ten in het vervlogen jaar. Dat was zowel de flauwe grap van een quasi-moord in Voorburg als de koningsmoord in Bagdad; dat was de kikvorsen- en muizenkrijg in de CPN en het bitter-ernstige spel van Kroestjev met zijn rivalen en met de wereldvrede; dat was het gehar rewar over boekenverkoop in krui denierswinkels en de hetze tegen Boris Pasternak, die het gewaagd had een Nobelprijs te winnen, dat was het beschamende Little Rock en de wereldontmoeting op de Brus selse Expo; dat was.... het was kortom een hele scal.a tussen men selijke moed en lafheid, tussen be krompenheid en heldendom, tussen vernuft en waanzin. Op menige bladzijde van dit Oudej aarsnummer ziet de lezer de kronieken van dichtbij en van verre opengeslagen. We willen hier slechts nog in enkele grote trekken vastleggen, wat voorlopig als waar de en onwaarde van dit vervlogen jaar kan worden gekenmerkt. gEKIJKEN we de gebeurtenissen voor ons land als geheel, dan springt wellicht het scherpst naar voren de politieke ontwikkeling. De Staten- en gemeenteraadsverkie zingen, die voor ons land ongekende verschuivingen vertoonden, maak ten de socialisten balsturig en al meer gingen ze zich oppositioneel gedragen. De bom barstte op 11 de cember. De socialistische ministers gaven het op. Nu hoopte heel de PvdA op een „rechts" kabinet, dat gelegenheid zou geven anderhalf jaar lang lekker oppositie te bedrij ven. Het pakte verkeerd uit. De overgebleven ministers kregen een nieuwe premier in professor Beel. Een intermezzo-kabinet leidde Ka merontbinding en nieuwe verkiezin gen in. Dat is een erfenis, welke 1958 ons achterlaat en waarvan we de waarde nu nog niet kunnen be palen. In ieder geval is het een be langwekkende surprise, welke het afgelopen jaar in de geschiedenis boeken een plaatsje verschaft. Is ei nog meer, waarvan het nageslacht zal gewagen? De gulden werd weer hard. de bestedingsbeperking liep op een einde, affaires als- van ma joor K.. van de afgekeurde helmen en de gestruikelde staatssecretaris, het zijn feiten, waarvoor we veel belangstelling hadden, doch welke zo spoedig weer afvloeien in de ver getelheid. Men zie de hier afge drukte kaart er op na, om weer herinnerd te worden aan gebeurte nissen, welke in onze memorie al lang weer op de achtergrond waren gedrongen. Zo snel gaat dat en zo weinig sporen laat veel „opzienba rend nieuws" na.... h°e is het in het buitenland ge gaan? Hier staan een paar mar kante feiten achter het jaartal 1958. Wat zich in Frankrijk voltrok, een onbloedige revolutie met een ver steviging van het gezag door de aanvaarding van generaal De Gaulle als hervormer van de constitutie, zal nog lang nawerken. Brengt 1959 de vervulling van de op hem ge bouwde verwachtingen? Zal hij de penibele Algerijnse kwestie weten te klaren? In ieder geval eist Parijs weer met meer nadruk en autoriteit een rol op in het wereldgebeuren en het zal aan de zelfbewuste ge neraal niet liggen, als het die ook niet krijgt De besliste houding van het nieuwe Franse bewind heeft aan de onderhandelingen rondom de vrijhandelszone, welke de Euro- markt zou moeten aanvullen, de scherpe wending gegeven, waardoor Engeland zich schrap ging zetten. En we gaan nu het nieuwe jaar in met monetaire verrassingen, welker uitwerking nog moeilijk valt te ra den. Van historische betekenis is ongetwijfeld ook de verdere ver scherping van de strijd om de in vloeden in het Nabije Oosten. In Irak slaagde een staatsgreep, die heel het verdedigingsstelsel van het Pact van Bagdad deed wankelen. Slechts door kordaat en daadwerke lijk ingrijpen van Amerika in Liba non en van Engeland in Jordanië kon hier een lawine voorkomen worden. Er is daar nu een merk waardige driehoeksverhouding ont staan. waarbij Nasser, Moskou en het Westen onderling rivalen zijn geworden. De positie van het nieu we Irak in dit spel is nog altijd niet geheel klaar. De dreigementen, waarmee Moskou Engeland en Amerika van ingrijpen wilde afhou den, verplaatsten zich later naar de kusteilanden tussen Formosa en het Chinese vasteland. Hier was het Washington alleen, dat de volle laag der intimidatie te verwerken kreeg, maar gelukkig hield het stand en ook dit gevaar voor een wereldoorlog dreef voorbij. Nu is Berlijn tot doelwit van Kroestievs grove oorlogsdiplomatie verkozen. Pas in 1959 zullen we te weten ko men, of het Westen ook deze diplo matieke vuurproef goed doorstaat. De eendracht van de Nato wordt ook aangevreten door de met bloed geschreven historie van Cyprus in het afgelopen jaar. Er is nu weer even een vredespauze, doch aan voorspellingen kan men zich moei lijk wagen. De kwestie-Tndonesië, door een nog steeds niet bedwon gen opstand van Siaffroedin c.s. nog aangescherpt, heeft ook een angel- tje gedreven in de Westerse saam horigheid. Verheugend is hierbij echter een groeiende Australisch- (Advei tenue; eiken dag een glaasje Nederlandse samenwerking inzake Nieuw-Guinea. Hoe het precies met de eenheid in het communistische blok staat, weten we niet. In ieder geval heeft Mao Tse Toeng op een gegeven ogenblik Kroestjev ontboden, wat tot gevolg had, dat de heerser in het Kremlin enkele zwenkingen maakte. Maar nu gaat Mao Tse Toeng heen en ieder vraagt zich vruchteloos af wat dat nu weer te betekenen heeft. Op technisch gebied hebben de Verenigde Staten een succesrijk jaar achter de rug. De tocht van de Nautilus, de laatste raketten- prestaties tonen, hoe men zich niet door de Russische spoetniks uit het veld heeft laten slaan. Apart van en boven alle gebeur tenissen staat voor ons katholieken het verscheiden van onze roemrijke Vader in Christus Paus Pius XII en het uitverkiezen van Karidnaal Roncalli tot Paus Joannes XXIII. Wat ook komt en valt aan regerings stelsels en dynastieën, de H. Stoel staat en zal immer bezet blijven. Dat zijn zo enkele trekken van het bonte tafereel, dat het jaar 1958 te aanschouwen geeft. De mogelijk heden voor het scheppen van een betere wereld nemen nog in aantal toe. de kwade krachten zijn echter zeker niet verzwakt. Nog altijd houdt het communistisch wangeloof een groot deel van de wereld in zijn greep en de droom van wereld heerschappij is levend gebleven. De noodzaak van Westerse krachtsin spanning en Westerse solidariteit is urgenter dan ooit. We moeten 1959 ingaan met dit vaste besef. Alleen dan bewaren we de kans de mens heid te behoeden voor onherstelbaar onheil. "["ENSLOTTE willen we het ook nog even over onszelf hebben. Het Dagblad De Stem kon ook in 1958 weer bogen op gestadige groei. De 62.000 zijn royaal gepasseerd. Een belangrijke fase in de algehele vernieuwing van ons bedrijf hopen we binnenkort te voltooien door de inwerkingstelling van een grote nieuwe 48-zijdige rotatiepers. De> redactie, welker verblijven ook to taal nieuw zullen worden opgetrok ken, zal zich eerst in een tijdelijk home moeten terugtrekken met al de ongemakken van dien. We zullen die echter gaarne doorstaan, omdat het de overgang is naar verbetering en modernisering. We zijn er ons diep van bewust, dat deze verheugende groei en ver betering slechts mogelijk Zijn ge maakt door de onverzwakte trouw van tienduizenden oudere en nieuwe lezers. Een dagblad timmert wel zeer aan de weg en ontsnapt dan ook niet aan kritiek. Ook daarvoor zijn we dankbaar, als ze getuigt van aandacht en medeleven. We hopen voor de kritiek ook steeds ontvankelijk te blijven, als ze uit die goede gesteldheid voortvloeit. Voor alle Nieuwjaarswensen, welke ons geworden, sproken we hier reeds onze dankbaarheid uit. We derkerig willen we aan al degenen, die tot de grote Stern-gemeenschap behoren, waartoe we ook al onze lezers rekenen, een van harte ge meend Zalig Nieuwjaar toewensen. Gods rijkste zegen zij met u allen. Eén, twee of drie ...en win! Meer dan TWINTIGDUIZEND GULDEN stond er deze week te wachten op die éne gelukkige puzzelaar. En weer, puzzel vrienden, was die éne gelukkige er niet bij; wel waren er vijf inzenders, die slechts één fout hadden. Spijtig voor ons en voor U, puzzelaars, waren het allen Limburgers. Die vijf delen dus het bedrag van vijfduizend gulden, dat ter beschik king was gesteld. Tot steun van Brabantse en Zeeuwse puzzel-pogingen, zal nu volgende week in ieder geval een belangrijk bedrag ten goedé komen aan deelnemers in west-Brabant en Zeeland. In ons blad van vrijdag geven wij daarover bijzonderheden. De pot groeide deze week tot 20.712,63 Volgende vveek gaat het dus om 15.712,63, vermeerderd met de binnenkomende kwartjes. Dat wordt vast en zeker weer dik twintigduizend gulden. Grijpt Uw kans deze week, puzzelaars. Om twintigduizend gulden of(zie de krant van vrijdag a.s.). Voor charitatieve instellingen in Limburg en in het versprei dingsgebied van Dagblad De Stem in Brabant en Zeeland kwam deze week 1.612,09 binnen. Het totaal is daarmede sinds puzzel no. 1 gestegen tot 11.253,45. Intussen hebben verschillende instellingen in Limburg en Brabant hiervan al kunnen profiteren. A Van een veer kan alleen sprake zijn, als het materiaal veerkrachtig is. Een spiraal van ijzerdraad is nog geen veer (1). B Dat deze oosterling aanzienlijk (van goede stand) is, is aan zijn kleding duidelijk te zien. Het waardig zijn spreekt uit iemands gedrag. Dit is op het plaatje niet zichtbaar. Aanzienlijk is dus beter (1). C Beide woorden zijn hier juist. Spui ten" is: een vloeistof of weke stof met kracht door een nauwe opening naar buiten persen. „Verstuiven" is: tot of als stof doen op- of uiteen vliegen. De inhoud van de bus is niet bekend. Men kan dus niet zeggen, of er een vaste, weke of vloeibare stof in zit, zodat beide woorden hier gebruikt kunnen worden (3). D Sleepvaart is: scheepvaart, waarbij schepen gesleept worden Op het plaatje wordt deze vorm van scheepvaart over- duidelijk voorgesteld, zodat sleepvaart beter gemotiveerd is (2). E Een nest is niet uitsluitend een woon plaats, die de vogels vervaardigen, maar ook een verblijfplaats van andere die ren dan vogels. Een broedplaats is wel uitsluitend een plaats, waar vogels hun eieren plegen uit te broeden. Broed plaats is daarom beter gemotiveerd (1). F Het is algemeen bekend, dat mannen graag met elektrische treinen spelen, wat voor hen dus een liefhebberij is, of zoals de Engelsen zeggen, een hobby. Op het plaatje kan men duidelijk zien, dat het jongetje de treininstallatie al leen mag bedienen, onder het alziend oog van pa. Men kan hier dus niet van speelgoed spreken, omdat speel goed is: datge/ie, waar kinderen mee kunnen en mogen spelen (1). Gi Ongemak is iets, wat men lijden moet. Hinder kan men elke belemmering noemen, maar komt altijd van buitenaf. Ongemak is dus beter (1). H Beschijnen is te zwak uitgedrukt voor het licht, dat op dit gebouw geworpen wordt. Bestralen is een beter woord voor het werpen van zoveel lichtbundels op het gebouw. Dit laatste is dus beter (2). I Duidelijk is op het plaatje te zien, dat het berglandschap een onherberg zaam oord is. Het feit echter, dat wij op de tekening een man zien houdt in, dat de afgebeelde vlakte niet onbegaan baar is. Alleen het eerste woord is dus op het plaatje van toepassing (1). J Het beeld, dat het plaatje hier toont, kan het gevolg zijn van het ontploffen, maar ook van het moedwillig opblazen van iets. Beide begrippen tonen als ge volg een rook- en stof kolom (3). K Voedsel is alles, wat mens en dier tot voeding kan dienen; voer is kost voor dieren voor zover de mensen het ver schaffen. Dit laatste blijkt uit niets (1). L Het vochtig maken van brood in vloei stof noemt men dopen. Dompelen is het totaal onderhouden van een voor werp in vloeistof. Dopen is dus beter (2). 1. Evenwijdig 2. Onevenwijdig 1. Afmeten 2. Uitmeten 1. Weemoedig 2. Droefgeestig 1. Aanbieden 2. Verkopen 1. Opdrijven 2. Opjagen 1. Moeite 2. Moeilijk EHü An Hier Uw naam en adres Invullan EEN. TWEE QF DRIE POSTBUS 2500 AMSTERDAM BELANGRIJK Deze puzzej „Eén, twee of drie" verschijnl elke vrtfdag. De inzendingen moeten uiterlijk de volgende dinsdag om 24 uur in het be zit zij» van „Eén, twee oJ drie postbus 2500, A'dam. Alleen door de P.T.T. gestem pelde briefkaarten zijn gel dig. D<- prijswinnaars krijgen direcL bericht De uitslag en toelichting worden in de vol gende publicaties bekend gemaakt. VOORWAARDEN TOT DEELNEMING 1 Begin met plaatje fi te bekijken Ei staan twee woorden onder Vindt U dat net eerste woord het beste past bij de afbeelding, vul dan het cijfer l in achter de A in kolom 1 van de oplussingsstrook Hebt U voorkeur voor het tweede woord, dan schrijft U 2, tn plaats van 1 Acht U beide woorden even toepasselijk., dan 3 Doe hetzelfde met de andere plaatjes: Is kolom 1 geheel ingevuld, dan is er een oplossing gereed Daarna kunt U als U wilt de tweede, derde en vierde kolom invullen 2 De oplossingen kunnen uitsluitend worden ingezonden pei briefkaart beplakt met niet meer dan één oplos- singsstrook (4 kolommen), geknipt uit de krant. Ieder deelnemer kan zoveei briefkaarten inzenden als hij wil Aan de puzzel kan alleen worden deel genomen door in Nederland woonachtige inzenders. 3 Behalve de normale trankenng moet vooi elke ingevulde kolom f 0.25 aan geldige postzegels geplakt worden. Maxi maal dus f 1.- per briefkaart extra plak ken. 4 Ar wordt geen verantwoording ge nomen voor geheej of gedeeltelijk Bekijk plaatje A aandachtig Er staan twee woor den onder. Vindt U dat het eerste woord het best past hij de afbeelding, vul dan het cijfer 1 in achter de A in kolom I van de oplossingsstrook. Vindt U dat het tweede woord het best van toepassing is op het plaatje, vul dan het cijfer 2 in. Acht IJ heide woorden even toepasseliik, zet dan een 3. Doe hetzelfde met de andere plaatjes. Is ko lom I geheel ingevuld, dan is er één oplossing gereed. Daarna kunt U - als U wilt - de tweede, derde en vierde kolom invullen. Door meer kolommen in te vullen, verhoogt U de kans op een grote geldprijs KNIP UIT ZEND IN De door u ingevulde oplossingsstrook moet U uitknippen op een briefkaart plakken en behalve de normale frankering voor iedere ingevulde kolom 25 ct. aan geldige post zegels bijplakken Maximaal dus f 1.per briefkaart extra plakken (zie voorwaarden tot deelneming). zoekgeraakte poststukken, noch voor poststukken, die, door welke oorzaak dan ook. na sluitingstijd binnenkomen Aangetekende inzendingen worden niet geaccepteerd Alleen door de P.T.T Be stempelde briefkaarten zijn geldig. 5^uJ zoveel kolommen ln als U wilt maar volledig en zonder veranderin gen of onduidelijkheden 6 Inzendingen, die niet aan de voor waarden voldoen, zijn ongeldig. De ngezonden postzegels komen ten goede aan de pot 7 Personeel van het Prijsvraag Service Bureau Laurens A Daane N.V., als- nede hun gezinsleden zijn van deelne ming uitgesloten Personeel van ons dagblad is niet van deelneming uitgesloten, omdat ontwerp- beoordeling ei. verdere afwikkeling van deze puzzel uitsluitend geschiedt door het Prijsvraag Service Bureau A Daane N V. Amsterdam. 8 De prijzenpot bestaat uit de tegen waarde van de door de P.T.T. ont vangen postzegels, verminderd met de kosten voor administratie, controle, deur waarder, verzekering en belastingen 75 pet. van de prpzenpot wordt uitge keerd aan de deelnemer wiens oplossing overeenstemt met de door het Prijsvraag Service Bureau Laurens A Daane N V bij notaris mr F A de Gelder te Am sterdam gedeponeerde oplossing 25 pet. van de prijzenpot komt ten goede aan het verpreidingsgebied van het Dagblad De Stem in Brabant en Zeeland alsmede in de provincie Limburg geves tigde instellingen van godsdienstige cha ritatieve, culturele oi ontspannende aard in beide provincies komt telkens een ge lijk bedrag tot verdeling Aanwijzingen van de telkens te beoorde len Instellingen in het verspreidingsge bied van het Dag lad De Stem in Bra bant en Zeeland geschiedt bindend door een terzake benoemde Commissie oe- staande uit en vertegenwoordiger van de Stichting „De Stem" te Breda en een vertegenwoordiger van ons Dagblad 9 Zijn er meer juist Ingevulde kolom men, dan wordt op elke zodanige kolom een gelijk deel van de 75 pet. van de prijzenpot uitgekeerd E I 1! lil ivj 1 A 1 1 B l 1 1 D l E l 1 1 F i G l 1 H 1 i i l K Wanneer geen juist ingevulde kolom is ontvangen, dan wordt de 75 pet. van de prijzenpot gevoegd bij het voor de prijs winnaars) bestemde gedeelte van de prijzenpot van de volgende puzzel, tenzij van tevoren nadrukkelijk anders is be paald. -J A Het Prijsvraag Service Bureau be- -l "paalt m boeverre de ingezonden op lossingen juist zijn en aan de gestelde eisen voldoen Het kent op grond daar van oefinitief en bindend de prijzen toe, resp bepaalt, of de prijzenpot wordt sa mengevoegd met die van de volgende puzzel Hierop wordt - der geen enkele omstandigheid .eruggekomen. Over deze wedstrijd kan geen correspondentie wor den gevoerd n Uizendingen moeten uiterlijk a.s. dinh lag om A uur in het bezit zijn van „Eén twee oj drie" Postbus 2500, Amsterdam lO De deelnemers erkennen deze voor- A waarden goed gelezen te hebben en zich door het feit van hun deelneming zelf. hiermede akkoord te verklaren.

de Stem | 1958 | | pagina 20