REBELLEN VAN CASTRO SLAAN TOE Cerber Bliksemoffensief deelt Cuba in tweeën In Santa Clara wordt hevig gevochten Weer geen winnaar van hele puzzelpot Defensie-commissie in Frankrijk, door de Gaulle geleid Dagdroom van een fotograaf Vreemdeling woonde in krotkelder in Breda MONSIEUR JOSEPH" WERD AAN DE LOOPPLANK OPGEWACHT SENAAT MAAKTE HET BEEL NIET MOEILIJK Vijf Limburgse gelukkigen delen vijfduizend gulden DAGBLAD VOOR ZEELAND jijlstra lijst trekker AR Sneeuwgcweld in Oostenrijk Bombardementen Tankboot vergaan Zijlstra over belasting voorstellen Braziliaans lijnvliegtuig verongelukt Defensie-uitgaven NEDERLAND BOVENAAN Nieuwe verrassing Kwestie van aanpassing Zacht Zoon van Algerijns politicus gedood Eindelijk in arrest Auto over de kop bestuurder gedood 88e JAARGANG No. 22949 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 1 Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 13. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor Qa4 ICMifetfli* en Vaderland WOENSDAG 31 DEC. 1958 Abonnementsprijs ƒ7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. rei. zAoti. \o ijjucix/. x ai uw-* - Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 88, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbuieaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat41, tehno^ Troepen van de Cubaanse rebellenleider Fidel Castro leveren momenteel zware gevechten tegen de regeringsstrijdkrachten, die op vrijwel alle plaatsen worden teruggedreven. De opstandelingen zijn Santa Clara, de hoofdstad van de provincie Las Villas, bin nengerukt. Dinsdagavond waren daar hevige straatgevechten aan de gang, waarbij al meer dan duizend militairen en burgers de dood zouden hebben gevonden. Ook de gehele provincie Oriente is in handen van de rebellen. De verbindingen tussen Havana en de andere gebieden van Cuba zijn voor een deel verbroken. Door de jongste overwinningen van de rebellen is het eiland in tweeën gesplitst. Fidel Castro zou momenteel reeds een hongerblokkade tegen de hoofdstad Havana kunnen beginnen, die de bevolking in grote moeilijkheden zou brengen. Voor president Batista en zijn aanhangers ziet de toestand er allesbehalve rooskleurig uit. Een groepje opstandelingen poseert triomfantelijk voor een door hen veroverde kleine regeringspost waar tij verschillende gevangenen maak ten en wat kleine wapens verover den. Zij wuiven met hun „handels merk": de banier van de 26e juli. (Advertentie) fijnste kaas uit. Zwitserland Jmpoiti Fa JL_v«Tviie> CuyAmsterdam Het centraal comité van de Anti- Revolutionaire Partij heeft ten aanzien van de kandidatenlijst voor de Twee de Kamerverkiezingen voorgesteld op alle lijsten prof. dr. J. Zijlstra en dr. J. Bruins Slot respectievelijk als num mer 1 'en 2 te plaatsen. Prof. mr. P. S. Gerbrandy wenst wegens zijn leeftijd en zijn gezond heidsomstandigheden niet meer voor een kandidatuur voor de Tweede Ka mer in aanmerking te komen. Het partijconvent van de Anti Re volutionaire Partij komt op 17 januari 1959 te Utrecht bijeen. IN IiE KOMENDE nacht, tussen half één en twee uur, wordt via de KRO-zender het geheim van de SUS- kranten bekend gemaakt. Opletten is de boodschap. BIJ SPIJKENISSE, in een sloot langs de weg, is het stoffelijk over schot gevonden van de 26-jarige J. v. d. W. uit Hekelingen, die sinds maandagavond werd vermist. De man bleek met zijn bromfiets ver ongelukt te zijn. NOG STEEDS heeft men in Ziehen de bodem niet bereikt van de mer gelgroeve, waar 18 mensen de dood hebben gevonden. Men zal het graaf werk nu met zwaarder materiaal voortzetten. TE UTRECHT heeft gisteren het Ne- derlands Instituut van Landbouwkun dige Ingenieurs zijn vijftigjarig be staan gevierd. ZES GRIEKSE Cyprioten, die tot le venslang waren veroordeeld, hebben gratie gekregen. Hun straf is veran derd in levenslange gevangenisstraf. KARDINAAL Cento heeft gisteren uit handen van de president van Por tugal de rode bonnet ontvangen, het teken van zijn nieuwe waardigheid. Dr. E. L. KRAMER te Wassenaar is benoemd tot voorzitter van het cu ratorium van de stichting Reactor centrum Nederland. Hij volgt de heer Hirschfeld op. GRAAF MOUNTBATTEN zal in mei a.s zijn functie van minister van Marine in de Britse regering over dragen aan admiraal Sir Charles Lambe, de tegenwoordige vlootchef in de Middellandse Zee. Oostenrijk wordt op het ogenblik geteisterd door sneeuwlawines, Bliz zards en andere sneeuwrampen die reeds vier mensenlevens hebben ge- eist. Op de 3.352 meter hoge Hochkoenig in de provincie Salzburg is nog een toerist onder de sneeuw bedolven ge raakt. Men vreest dat ook hij omge komen is. Alle slachtoffers waren Oostenrijkers. Intussen zijn reddingsploegen nog bezig de stoffelijke resten op te gra- i ven. i Alle reddingsploegen in Oostenrijk zijn in de afgelopen uren in paraat heid gebracht naar aanleiding van de weerberichten, volgens welke nog meer sneeuwlawines te verwachten zijn wegens het buitengewone zachte weer en de tengevolge daarvan op tredende dooi. Santa Clara, waar momenteel he vig gevochten wordt, is een belangrijk spoorweg- en wegenknooppunt. De stad telt 150.000 inwoners. De aanval erop werd uitgevoerd onder leiding van dr. Guevara, een arts met linkse sympathieën, die de vorige week het offensief tegen een aantal naburige dorpen en steden heeft geleid. Voor de provincie Oriente heeft Fi del Castro reeds een tijdelijke rege ring geformeerd. De provincie Las Villas zou nu ook voor het grootste deel in handen van de rebellen zijn. Vliegtuigen van de Cubaanse rege ring hebben gisteren de gehele dag zware bombardementen uitgevoerd op formaties en steunpunten van de opstandelingen. Fidel Castro, de opstandige advo caat, die zijn verzet tegen de Cubaan se regering begon met 25 aanhangers, kan momenteel beschikken over een legertje van tienduizend man. Presi dent Fulgenico Batista, die op 24 fe bruari zal worden opgevolgd door zijn gunsteling Andres Rivero Aguero, heeft van Havana een legerkamp ge maakt waar politie-auto's met zwaar bewapende agenten voortdurend op straat zijn. Suiker.... De grote verkeersweg die dwars door Cuba loopt is halverwege on bruikbaar, omdat scherpschutters van Castro zich in de omgeving ge nesteld hebben en niets onbeschoten laten passeren. Ongeveer driehonderd bruggen zijn door dynamietaanslagen onbruikbaar geworden en men kan Cuba niet langer per trein doorkrui sen. Talrijke suikerplantages betalen Castro belasting op iedere baal sui ker die het bedryf verlaat, en de re bellen controleren driekwart van de suikerproduktie waarop Cuba drijft. Overal ziet men omgezaagde telefoon palen. De grote Amerikaanse hotels in en buiten Havana lijden enorme verliezen door de teruggang in het toerisme. Castro en Batista beiden verklaren geen buitenlandse hulp te wensen. De Amerikaanse ambassadeur in Havana heeft Washington een interventievoor- stel aangepraat, dat echter niet is uitgevoerd. De voornaamste Ameri kaanse belangen, de suikerplantages, hebben een vergelijk gevonden met Castro en hopen in de vloeiende si tuatie met eigen onderhandelkunst het hoofd boven water te houden. Hoe lang nog Sinds ongeveer een week zijn de op standelingen in opmars. Het leger, dat tegen hen niet is opgewassen, trekt zich terug en laat de rebellen in het bezit van steeds groter wordende grondgebieden. De vraag is hoelang Batista het op deze wijze nog denkt vol te houden tegen de advocaat, die hij niet au serieux nam toen hij kort na Batista's politieke kleurbekentenis de jungle introk met een kist sigaren en een geweer De 13.800 ton metende, onder Libe riaanse vlag varende tankboot „Afri can Queen" is gisteren ter hoogte van Kaap May (in New Yersey) aan de grond gelopen en in tweeën gebroken. Hefschroefvliegtuigen van de Ame rikaanse marine en de kustwacht haal den de opvarenden van boord. In een nota naar aanleiding van het eindverslag der Eerste Kamer over de ontwerpen van wet tot ver lenging van de tijdelijke verhoging van enige belastingen zegt de minis ter van Financiën ad interim, mr. Zijlstra, dat hij zich inderdaad op het standpunt heeft gesteld en nog stelt, dat een verlenging van de tij delijke belastingverhogingen met twee jaar uitermate wenselijk was. Wat hiervan echter ook zij, het is thans naar de mening van het hui dige kabinet vóór alles noodzakelijk de voor de begroting van het jaar 1959 nog noodzakelijke dekking te vinden. Het is stellig denkbaar, aldus de heer Zijlstra, dat, indien na de ver kiezingen de vorming van een kabi net lang op zich laatwachten, de toekomstige regering in deze slechts een zeer korte tijd ter beschikking zou kunnen staan. Het ligt in elk geval in het voor nemen van de minister het daarheen te leiden, dat het nieuwe kabinet de beschikking heeft over zo volledig mogelijke gegevens, ten einde mede aan de hand daarvan in staat te zijn op korte termijn over de vraag van een eventuele verlenging van de belastingverhogingen te kunnen be slissen. Een vliegtuig van de Braziliaanse luchtvaartmaatschappij ,,Viacao Ae- rea" is kort nadat het van het vlieg veld van Rio de Janeiro was opge stegen, in de baai van Rio neerge stort. Volgens de jongste berichten zijn vier personen om het leven gekomen, zeventien worden er vermist. Het toestel een tweemotorige Scan dia" was op weg naar Sao Paulo, toen er in een der motoren brand uit brak. Honderden badgasten zagen het toestel in de baai storten. Nederland gaf in 1957 5,4 van zijn nationale inkomen uit aan de defen sie, nl. 1845 miljoen gulden, tegenover België 3,6 Denemarken 3,3 West- Duitsland 4,3 Italië 3,8 Noor wegen 3,7 Zweden 5,1 en Zwit serland 3 In 1958 besteedde Nederland 5 (ft 1745 miljoen gulden aan de defensie. Weer was er deze week geen winnaar van de hele pot van 20.712,63. Wèl waren er vijf (Limburgse) deelnemers met één fout. Zij krijgen ieder duizend gulden. Volgende week gaat het dus om 15.712,63, vermeerderd met de binnenkomende bedragen. Dat wordt dus wel weer ruim twintigduizend gulden. Grijpt die kans, puzzelaars. Er komt namelijk volgende week in ieder geval een belangrijk bedrag uit de pot voor inzenders uit west-Brabant en Zeeland. Daarover leest U in de krant van vrijdag a.s. alle bij zonderheden. Doe volgende week in ieder geval mee Om twintig duizend gulden of om(zie de krant van vrijdag). Oplossingen moeten uiterlijk dinsdag binnen zijn bij Postbus 2500 te Amsterdam. Voor charitatieve instellingen in Limburg en in het versprei dingsgebied van Dagblad De Stem in Brabant en Zeeland kwam deze week 1612,09 binnen. Het totaal is daarmede sinds puzzel no. 1 gestegen tot f 11.253,45. Intussen hebben verschillende in stellingen in Limburg en Brabant hiervan al kunnen profiteren. Het Franse kabinet heeft dins dag onder voorzitterschap van president Coty, een defensie commissie opgericht, die belast wordt met de leiding van alle militaire aangelegenheden. Voorzitter van de commissie wordt de aanstaande president van de 5 Verwachting: van het KNMI tot l woensdagavond. Opgemaakt dins- J dagavond 23.15 uur: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Matige, later af en toe krachtige en aan de kust mogelijk tijdelijk harde zuidwestelijke wind. Ongeveer de- ?elfde temperaturen als gisteren. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Matige tot 5arde w*nd uit het zuidwesten. ^Waarbewolkt met hier en daar regenvlagen. Zacht weer. Vandaag; zon onder 16.37 uur, maan op 23.16 uur. j orgAnJ zon op 8.49 uur, zon on- der 16.38 uur, maan onder 11.43 uur. zon °P 8.49 uur, maan op 0.31 uur. (Van onze verslaggever) De Bredase politie heeft zich dinsdag ontfermd over een man, die sinds enige tijd zijn intrek genomen had in de kelder van een vervallen, onbewoond pand in de buurt van de Drie sprong. Men neemt aan, dat men met een Kroaat te doen heeft van omtrent vijftig jaar óud. Hoe de man hier verzeild is geraakt is nog niet bekend. Hij is ingesloten op het Bredase politie bureau en het verhoor duurt nog voort. In zijn schuilplaats zijn levensmiddelen en kleren aangetroffen, die, naar men aanneemt, van diefstal afkomstig zijn. Inderdaad is de laatste tijd in drie huizen in de omgeving ingebroken. Tot nu toe ontkent de man zich daaraan schuldig te hebben gemaakt. republiek, generaal de Gaulle. Ver der zal de commissie bestaan uit een aantal ministers, onder wie die van Buitenlandse Zaken, Binnen landse Zaken en Defensie. Een regeringswoordvoerder deelde mee, dat binnenkort een speciale we tenschappelijke commissie voor de defensie zal worden gevormd, die onder voorzitterschap van de minis ter-president zal komen. Met de reorganisatie wordt beoogd, rekening te houden met de mogelijk heid van een bliksemoorlog met kern wapens of ondermijnende activiteit. Bij de vorming van de defensiecom missie is uitgegaan van de gedachte van een voortdurend gevaar in vredes tijd en van de noodzaak van aanhou dende en nauwe samenwerking tussen burgerlijke en militaire autoriteiten. De Franse defensie zal bestaan uit twee afdelingen, namelijk de militaire dienst de huidige strijdkrachten met inbegrip van de reservisten en een defensiedienst, die In actie zal komen bij een algemene mobilisatie cf in het geval van alarmtoestand, bij voorbeeld in een tijd van grote inter nationale spanning. Over de rol van de defensiedienst is niets meegedeeld, maar men neemt in Parijs aan, dat hij zal bestaan uit een soort burgerwacht en afdelingen voor de bescherming van de bevolking. Enkele lichtingen reservisten zouden hij deze dienst kunnen worden inge deeld. Indien in het land de alarmtoestand zal zijn afgekondigd, kan de regering bij besluit maatregelen nemen, die zij in het belang van de defensie nood zakelijk acht. De verantwoording wordt, bij het uitvallen van leidinggevende figuren, onmiddellijk delegeerbaar aan hun naaste medewerkers. De minister van Voorlichting, Sous- telle, zei na de bijeenkomst van het kabinet, dat de bestaande regeling niet meer geschikt is voor deze tijd. Bij een overval die Algerijnse ver zetsstrijders maandag nabij Beni- Bou-Douanne op een groep Franse soldaten in dichte mist hebben uit gevoerd, is de zoon van de Moham medaanse vice-voorzitter van de Franse Nationale Vergadering, Ba- chaga Boualem, gedood. De Franse politie heeft dins dag in Marseille de „vodden raper" Joseph Joanovici gear resteerd die zich schuldig heeft gemaakt aan belastingontdui king toen hij nog in Frankrijk vertoefde. Joanovici, die op een bijna legendarische manier heeft geknoeid, bevond zich aan boord van het Israëlische schip „Theodoor Herzl", dat dinsdag de haven van Marseil le binnenliep. De 53-jarige Joanovici moest Is raël verlaten, waarheen hij ge vlucht was. ,,Ik zal niet van boord gaan van dit schip, als wij in Marseille aan komen," had hij aan journalisten in Napels verteld. „Mijn uitwijzing uit Israël is een onwettige daad zonder precedent. Want er bestaat geen uitleverings-overeenkomst tus sen Israël en Frankrijk." Later zei hij, in een radio-tele foongesprek van het schip naar de kust in een interview met ,,UPI", dat hij „een verloren man" zou zijn als hij aan wal zou moeten stappen. Hij zei, dat hij de kapitein zou smeken aan boord te mogen blijven en hem terug te laten meevaren, tot het schip weer in Haifa zou zijn aangekomen. Het dek van de „Theodoor Herzl" is Iraëlisch grondgebied en Joano vici kon wettelijk niet eerder wor den gearresteerd dan na voet te hebben gezet op Franse bodem. „Monsieur Joseph", die nu 56 jaar oud is, deed niet alleen tij dens de oorlog in vodden, maar werkte zowel voor de Fransen als voor de Duitsers. Hij speelde een weinig verkwikkelijke dubbele rol en verzamelde intussen miljarden. Hij ontsnapte uit Frankrijk, juist, voordat men hem opnieuw in de gevangenis zou hebben gestopt, omdat er bewijzen waren gevonden van zijn financiële malversaties. Maar hij werd gewaarschuwd en verdween nog net op tijd. De autoriteiten van Israël begon nen onmiddellijk maatregelen te nemen om hem het land uit te zet ten, toen hij daar was aangekomen. Overal elders voelde hij zich niet veilig. Doordat hij vele advocaten in zijn dienst nam. duurde het heel lang, voordat Israël hem inderdaad kwijt kon raken. Het zal U, bij het zien van deze fotowel precies zo ver gaan als ons. Even kijken, even de wenkbrauwen omhoog en dan: „Ga nou toch gauw Inderdaad. Maar is de wens van de knappe fotograaf, die deze dagdroom op de plaat vastlegde, niet tevens een wens die we eigenlijk allemaal koesteren en daarom juist een goede Nieuw jaarswens? Met dien verstande dan, dat de mannen op deze foto niet alleen het glas moeten hef fen. Dat deden ze enkele jaren geleden veelvuldig genoeg en WIJ kregen er een kater van. Op de rijksweg tussen Utrecht en Gouda is dinsdagmorgen omstreeks kwart voor zeven een auto over de kop geslagen, waarbij de bestuurder, de 35-jarige heer H.O. uit Epe, om het leven is gekomen. Het ongeluk is mogelijk het gevolg van een in haalmanoeuvre. waarbij de heer O., die waarschijnlijk met een snelheid van ca 100 km per uur reed, in de middenberm is geraakt. (Van onze parlementaire medewerker) In de Eerste Kamer heeft het kabinet Boel een gemakkelijke vuurdoop ge had. De socialisten spraken over een „noodkabinet met beeldhouwwerk versierd," de communisten vonden het zelfs een „beeldig kabinet". Hof felijk was men ook bij de aanvaar ding van de belastingwetten, die in de Tweede Kamer tot de crisis heb ben geleid. Alleen over het ontwerp tot verlen ging van enige indirecte belastingen werd hoofdelijke stemming gevraagd. De vier communisten waren de enige tegenstemmers. Ir. H. Vos, (PvdA) stootte nogal opvallend zijn hoofd toen hij weer eens met het socialistische praatje kwam, dat er in het kabinet eenstemmigheid zou zijn geweest om de wensen af te wijzen van de meerderheid van de Tweede Kamer, die de belastingwet ten slechts voor een enkel jaar wilde aanvaarden. Duidelijk bleek uit het antwoord van minister Zijl stra, dat, hoe de opvattingen ook mochten zijn, de niet-socialistische ministers hun collega Hofstra heb ben afgeraden om het tot een crisis te laten komen. Van verschillende zij den is het vraagstuk naar voren ge bracht van een eventuele verlenging van deze wetten, die in 1959 aan de orde zou moeten komen. Mr. van Campen (KVP) vond, dat wij ons af moeten vragen of de belastingen in dit geval wel het juiste middel zul len zijn om de schatkist van nieuwe middelen te voorzien. Zeker is het niet het enige middel. Minister Zijl stra kon hem de verzekering geven, dat daarmee rekening zal worden ge houden. '•••••••••••••••••••••••••••••••••••a»» J j In verband met Nieuwjaars- J dag zal ons blad morgen niet 2 verschijnen. DIRECTIE DAGBLAD DE STEM

de Stem | 1958 | | pagina 1