1958: JAAR VAN DE (ON)VRIJE VEREN Nog geen verloren zaak Draaiboek van de Zeeuwse delta OUD EN NIEUW Sas van Gent schrok Wie en wat in 1958 Vreugde om ridderschap Driemaal in het nieuws Haringwimpel Algera kwam Naar Ierland Naar Den Haag Kampioenschap VOOR DE JEUGD VAN VLISSINGEN V DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 31 DECEMBER 1958 Bruiloft op de Oosterschelde Beeld van Willem Het jaar 1958 zal in de herinnering der Zeeuwsch-Vlamingen ongetwijfeld nog lange tijd voortleven als het jaar van de strijd om de vrije veren. Van alle dingen die tussen 1 januari en 31 december gebeurden was de pro testactie tegen de op 31 augustus geëffectu eerde beslissing van minister, nu oud-minister Algera voor Zeeuwsch-Vlaanderen wel het be langrijkst. Nu het jaar voorbij is, behoeft de strijd nog niet als uitgestreden te worden be schouwd. Het is zeker dat ook in 1959 menig woord over deze kwestie zal vallen. Het is voor Zeeuwsch-Vlaanderen nog geenszins een ver loren zaak. Jammer is wel dat de verenkwestie soms de gemoederen wat al te hevig beroerde, zelfs zó dat de zo noodzakelijke eensgezindheid dreigde te lijden. Het jaar begon overigens met an dere problemen. In Januari woedden sneeuwstormen, die het verkeer het leven zuur maakten. Gelukkig was er af en toe ook reden tot feesten: in Eede werd op 17 januari Andreas Rodts een eeuw oud en dat was aan leiding hem tot ereburger van Aar denburg te benoemen. In de zomer kwam de honderdjarige Eedenaar opnieuw in het nieuws: hij werd offi cieel op de Expo ontvangen. Voor de derde maal in dit jaar kwam zijn naam in de kranten, toen echter (op 26 november) onder droevige om standigheden: daags tevoren was de oudste Zeeuw die titel droeg hij sedert het overlijden van Opa Kip overleden. In Breskens was het in begin fe bruari feest: burgemeester J. A. Eekhout reikte daar de traditionele haringwimpel uit aan Gerrit Vlaming van de TX 32 en Willem v. d. Vis van de TX 2, het span dat de wimpel ook in de twee voorgaande jaren had veroverd. Deze gebeurtenis onder streepte weer eens het belang van de Texelse en Urkse vissers op de ijle haring, die in Breskens hun thuis haven hebben. Op 26 februari kwam minister Al gera naar Terneuzen en hem viel een hartelijk welkom ten deel want toen was ei nog niemand die aan de veer- tarieven dacht. De vroegere water staatsminister bezichtigde de haven werken en het kanaal en sprak met Belgische ambtgenoten en met Zeeuwsch-Vlaamse autoriteiten over de verbeteringen aan sluizen en ka naal. Zondag 13 april deed men in Hulst een waardevolle traditie gestand: toen werd voor de derde maal een Frans-Vlaamse Culturele Dag gehou den en deze keer waren er vertegen woordigers uit alle tot de Nederland se cultuur behorende landen aanwe zig. In mei brandde de verenstrijd los. Het begon met een vergadering hier, een artikel daar en het resulteerde in een geweldige protestactie, die ge heel van onder af werd ontwikkeld. Vanaf deze tijd is het rumioer rond de vrije veren nooit helemaal ver stomd en af en toe laaide ,,het ver zet" erg hoog op. In St. Jansteen was ondanks de ve renkwestie en ondanks de naderende gemeenteraadsverkiezingen reden tot feesten: St. Cecilia vertrok op 21 mei naar Cork in Ierland, waar het be kende koor, dat ai zo vaak voor de radio optrad, deelnam aan het Choir Festival, dat koren uit de gehele we reld bijeen bracht. Het Steense koor maakte er een uitmuntende indruk en het heeft moeten beloven volgend jaar terug te komen. Op 28 mei toog ieder naar de stem bus om zijn vertrouwensmannen in de gemeenteraad te kiezen en er zijn in vele Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten aardig wat zetels ondersteboven ge kegeld In verscheidene andere ech ter hield men vast aan het principe dat de ouwetjes nog best meekunnen. Op vrijdag 13 juni dreunde het Haagse Binnenhof van de kreten uit honderden Z. Vlaamse kelen: een giganti sche stoet van auto's was naar Den Haag getrokken om mi nister Algera duidelijk te ma ken dat zijn nieuwe veertarie- ven Zeeuwsch-Vlaanderen op zijn achterste benen had ge zet. Het werd een roerige dag. In alle kranten, en niet alleen in ons land, Op 6 februari speldde de Com missaris der Koningin een in Zeeuwsch-Vlaanderen bijzonder populaire figuur, ir. C. J. F. Wats, oud-directeur van de C.N.A. de onderscheidingstekenen van het Officierschap in de Orde van Oranje-Nassau op de borst. Be halve de vijfduizend in Zeeuwsch- Vlaanderen wonende Belgen, wier belangen ir. Wats als consul trouw behartigt, waren ook dui zenden anderen verheugd over de hoge onderscheiding van deze be minnelijke figuur, die door Prins Bernhard eens als „mens met de mensen" werd gekarakteriseerd. i a V* WË m Beslist mooi vinden de Oostbur- Sers hun nieuwe Raadhuis dat op IS juli officieel werd geopend. Het moderne bouwwerk sluit de weder opbouw af. Het heeft lang geduurd alvorens de plannen verwezenlijkt konden worden. Naarmate het stadhuis vorderde nam de belang- „e. 0 'oe en toen het eenmaal rinÜe!l was' ondervond het dag na l j e bewondering van ieder die r l"" ~''ker mede vanwege de Cadzandse Kamer. atuurlijk bleef Oostburg ook de afgunst niet bespaard. „Veel te duur" zeiden sommigen en dat zei den zelfs Gedeputeerden Staten Heel wat geestiger lieten twee mi nisters zich over het fraaie bouw werk uit: minister Cals zinspeelde op de gouden troon die St.-Eloy, Oostburgs patroon, voor koning Chlotarius II maakte en minister Struycken zei „och, wat het Stad huis teveel gekost heeft, besparen jullie nu natuurlijk op andere din gen." verschenen daverende verhalen over de „Zeeuwsch-Vlaamse opstandelin gen", die hun recht gingen verove ren. Op de Markt in Hulst zijn 's a- vonds nog vele kruidige woorden ge sproken. En op 1 augustus gingen de nieuwe veertarieven inEen ge lach ging er niettemin op, toen be kend werd dat met ingang van pre cies dezelfde datum de Antwerpse Scheldetunnel tolvrij werd Begin juli vierde Hulst het feest rond zijn nieuwe toren. Het moderne, strakke bouwsel kan in de ogen dei- meeste Hulstenaren (nog) geen gena de vinden. Neen, Hulst vindt zijn nieu we toren nog altijd niet mooi en van daar dat het feesten, in juli, kennelijk niet erg van harte ging. De zesjarige bruinschimmel „Suc- cesseur" uit de roemrijke Stallen de Dobbelaere te IJzendijke zorgde op 10 september voor nieuwe Zeeuwsch- Vlaamse triomf, door het nationale kampioenschap te veroveren. De hon derden tractoren ten spijt: Zeeuwsch- Vlaanderen blijft de bakermat van het trekpaard Onder een regenbui begon de twee de Reinaertstoet te Hulst uit te trek ken, op zondag 21 september. Jam mer van die regen, want de geestige optocht had duizenden kijkers meer verdiend. Het was het resultaat van honderden uren belangeloos werken, een resultaat van gemeenschapszin. Reinaert de Vos is een belangrijke fi guur in Hulst en zijn jaarlijkse stoet moge een grootse traditie worden De belangstelling is internationaal en dat belooft veel, ook toeristisch. Op 2 november viel het BIJSTAND- droomhuis in Terneuzen. Aan het an dere eind van het kanaal, in Sas van Gent, was twee weken later, op 14 november, reden tot feesten, maar om heel andere redenen. Toen werd de nieuwe en moderne zwavelzuurfa- briek geopend, een volautomatisch bedrijf. Over automatisch gesproken: op 19 november werd de sector Hulst, het gehele Land van Hulst omvatten de, in het automatische telefoonnet betrokken en dat was een feestelijke gebeui Wnia, Het is een heel gemak. Het hoogtepunt van de ope ning van het oester- en mosselseizoen in het afge lopen jaar was ongetwij feld het „zeehuwelijk", de bruiloft op de Oosterschel de tussen Catharina, een nichtje van Kaat Mossel en Pieter, neef en naamgenoot van Pieter Cornelisz. Depu taties van Zeeuwse vissers plaatsen boden het jonge paar geschenken aan. Da tum van het huwelijk: don derdag 28 augustus. zo maar naar Limburg en naar Stads kanaal te kunnen draaien. Opnieuw een feestelijke gebeurte nis: op 1 december opende minister Cals de nieuwe HBS en MMS te Oost burg en tijdens een hele feestweek verheugde men zich over de snelle groei van het katholiek middelbaar onderwijs in west-Zeeuwsch-Vlaande ren, dat na ruim tien jaar al duidelijk zijn nut en betekenis heeft bewezen. Een week later kwam een ande re minister, nl. die van Binnenland se Zaken, mr. Struycken, naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Niet om iets te openen, maar om met alle in grenswijzigingsproblemen verwik kelde gemeenteraden te praten. En nu maar afwachten wat er uit de bus komt. Datzelfde geldt dan voor het mor gen aanvangende nieuwe jaar. Wat zal er, voor Zeeuwsch-Vlaanderen, uit de bus komen Vrije veren 7 Begin van de sluis- en kanaalver betering Een b.l.o.-school voor het westen Eenoch, er zijn duizenden wen sen. Donderdag 3 april schrok Sas van Gent op, toen 's middags om kwart over drie in de hal van de Glu cose- en Stijf self abriek een enorme ontploffing plaats had. Een grote brand gaf aan de brandweerploe gen van alle omliggende gemeen ten werk en er moesten zestien arbeiders gewond worden wegge dragen. Biervliet feestte, toen op 5 septem ber de Commissaris der Koningin het standbeeld van Willem Beukelszoon onthulde. Biervliet heeft er jarenlang voor gewerkt de uitvinder van het haringkaken waardig te eren. Het standbeeld is een eresaluut aan de gehele Nederlandse visserij en deze was dan ook r^kelijk vertegenwoor digd tijdens het gezellige Biervlietse feest. Op de Zeeuwse eilanden ging de stad Vlissingen in 1958 vlot van start. Nauwelijks was het nieuwe jaar „eboren, of het gemeentebestuur van de Scheldestad kwam met een structuurplan, waar de hele Zeeuwse archipel van dreunde. Daar stond een nieuw havengebied op papier van maar even tweehonderd dertig ha; een industrieterrein in het Zuid- Sloe van achthonderd veertig ha; ri ante woonwijken drongen vanuit Vlissingen diep Walcheren binnen en telden aan huizen ook al weer op papier dertienduizend stuks, alle maal voor de vijftigduizend nieuwe inwoners, welke voor 1990 verwacht. Er werd wel eer weinig gemeesmuild in de Delta nadat men van de eerste schrik bekomen was, maar het plan ligt er toch maar. o In februari groeven de Middel burgse historici bijzonderheden op uit de geschiedenis van de Schouw burg, welke die maand honderd vijf tig jaar bestond en de bibliothecaris van de prov. bibliotheek zette er een tentoonstelling van in elkaar, die officieel geopend werd door de Com missaris der Koningin. De Goese Rederijekers" behaalden met Gla zen speelgoed" een tweede prijs in het Zeeuwse landjuweel. Minister Struycken kwam naar Walcheren om er te praten over grenswijziging. Maart roerde zijn (politieke) staart. De verkiezingen brachten veel gerucht maar weinig zetelver schuivingen mee in de Prov. Staten. De CHU liet een veer, waarmee de VVV ging pronken. Archeologen zetten Baarland in de spotlights, door er de grondvesten van het vermaarde Hellenburg bloot te leggen. Het was ook in maart, dat G.S. het plan bekend maakten om de ge meenten op Schouwen-Duiveland uit te dunnen tot zes, wat voor de 27.000 inwoners genoeg geacht wordt. Op de laatste dag van de maand legde burgemeester van Hootegem uit Sluis de eerste steen voor het W.G.-Kruisgebouw te Kwadendam- me„ dat onlangs door burgemeester Van Dongen geopend is. o En waarom zou april niet doen wat hij wil? Het begon al met de opening de zeer vroege van de miniatuur Walcheren, Middelburgs machtige toeristische trekpleister, die al honderdduizenden naar de hoofdstad bracht. De jaarlijks Koninginnefeesten vormden het sluitstuk van de maand en de ere-kroon verwierf Kruiningen, dat van de Koninginnedag een at tractief folkloristisch festijn maakte. o Mei: nieuwe veertarieven. Ze wa ren door minister Algera uitgebroed en ze deden pluimen stuiven bij de geplukten. Miljoenen woorden werden geschre ven en gedrukt toen in de bloei maand weer gestemd moest worden, nu voor de gemeenteraad. Menige Zeeuw kwam op de kussens terecht, menig ander kwam er naast te zit ten. Op 16 mei kreeg de Vlissingse Don Bosco-jeugd een eigen home met als extra attractie een kunstig planeta rium, vervaardigd door ir. Pieterse van De Schelde. Niet onvermeld mag blijven, dat de Eerste Kamer de voor ons gewest zo belangrijke Delta-wet aannam. o De zomermaand toonde de eerste symptomen van het nadeel, dat tegen de verwachting in, de Brusselse Expo aan het toerisme zou brengen. Op 12 juni werd de grote schutsluis bij Kortgene onderdeel van de werken voor het Drie-eilandenplan aanbesteed. Voor een hoffelijk slot van de maand zorgde Prins Rainier van Monaco, die met zijn gracieuze Gracia Patricia Walcheren even aandeed, toen hij de Expo bezocht. In de hooimaand hing de lucht vol van geruchten over vrije en onvrije veren. In Den Haag bliezen de Zeeuwse Kamerleden stoom af en in Middelburg gebeurde dit door de Statenleden, zonder dat evenwel de hoge tarieven er door weggevaagd werden. Bij wijze van troostprijs werd de majesteitelijke nieuwe veer boot Prinses Beatrix" in de vaart gebracht. o Augustus "brachtbehalve tal van jubileade Kasporg of eesten mee, internationaal van allure. Ze brachten ook buiten Goes leven en kleur. Bij het festijn „Zeeland presenteertte Yerseke werden én het oesterseizoen én menig oester geopend o Op zijn beurt presenteerde sep tember de nieuwe wethouders; tus sen de Vlissingse zenuwartsen en het Ziekenfonds ging het niet vriendelijk toe. Sappig was het Goese fruitcorso, dat ons nog weer fraaier leek dan voorgaande jaren. G.S. sprongen een gat in de lucht omdat de minister Zeeland tot probleemgebied ver klaarde er schijnt wat in te zit ten en dienden de bewindsman in de kortste keren vijf ontwikkelings centra op. Een opgewekte dag werd 24 sept. voor de Rillandse kapucij nen, omdat een hoge heer uit Den Haag de eerste steen legde van het nieuwe parochiehuis. In oktober werd een Expo in Zak- (van Z.-Beveland) formaat de roem van 's Heerenhoek. Op 25 oktober zagen we in het land van de dijken, waarvan Goes het centrum is, hoe een Canadese en een Russische kampioen al dam mend elkaar probeerden in te dam men. Kwadendamma kwam in novem ber in het nieuws toen het als het ware onder de bruidssluiers verloren ging bij het huwelijk van de dria zusjes De Punder. De naargeestige kwestie-Grootenhuis kreeg een be vredigende oplossing. Moeten we van de jongste winter maand nog iets ophalen? Goes instal leerde zijn nieuwe burgemeester en 's Heerenhoek kreeg een nieuw post kantoor. waarom het de posthoorn niet blijde liet schallen. De Brede Watering van Z.-Beveland koos in een bijeenkomst van veel stemmin gen zijn polderbestuur en Goes opende een nieuwe vakschool voor meisjes. Het jaar 1958 zal een gedenkwaar- De maand juni bracht treurnis ln dig jaar blijven voor de Zeeuwse Goes door het verscheiden van bur- eilanden vanwege het komen en gaan gemeester W. ten Kate, die slechts van vele welbekenden. negenenvijftig jaar oud werd. Zo was de Zeeuwse hoofdstad al spoedig in het nieuws, toen de Kroon in januari Middelburg na lang wach ten een nieuwe burgemeester schonk in de persoon van mr. Joh. de Widt, die er sindsdien naarstig naar streeft de hem toevertrouwde gemeente alles te geven wat haar toekomt. Dreischor eiste in maart de aandacht op, toen Opa Kip er wel gemoed zijn honderd zevende ver jaardag vierde. Het zou helaas zijn laatste worden. In november kioam hij te overlijden. Augustus was gezien da mutaties, een drukke maand. Pastoor Schnei ders te Kwadendamme vierde zijn veertigjarig priesterfeest en ontving van zijn parochianen een retourtje naar zijn oude parochie in de V.S. Pastoor Snel van Middelburg vierde ook zo'n jubilee en werd door de Ko ningin geridderd. Eenzelfde onder scheiding viel wethouder L. v. 't Westende te Middelburg ten deel bij zijn afscheid. Het was verder in deze maand, dat deken Nieveen van Dij- kum afscheid nam van zijn Goese parochie. Zijn laatste officiële daad was de eerste steenlegging voor de Mariusschool in west. Opvolger werd pastoor Holtkamp uit 's-Heerenhoek. Heinkenszand stond in september groot, maar minder prettig nieuws te wachten door het afscheid van de energieke burgemeester Derckx, dia een benoeming in Budel aanvaardde, De Zeeuwse sportwereld zette de maand oktober slecht in. Zij moest zich neerleggen bij het verlies van Arie Levering, de ziel van vele ver enigingen en onvermoeid sportver slaggever te Vlissingen. Tenslotte kwam Goes in novem ber weer in het nieuws doordat de stad een nieuwe burgervader kon verwelkomen in de persoon van de heer Michaëlis, die te Bruinisse zijn sporen al verdiend had. 's-Heerenhoek besteedde alle aan dacht aan de huisdokter Lucas Luyckx, toen die in april zijn prak tijk na vele lange jaren, aan deze dorpsgemeenschap gewijd, neerlegde. In mei moest de wakkere mensen redder Van de Klooster te Colijns- plaat, die zo menigmaal de dood trot seerde, zijn laatste reis boeken... Bij gelegenheid van de opening van het Don Bosco-jeugdhuis ont hulde kapelaan Van Haastert een portret van Don Bosco.

de Stem | 1958 | | pagina 11