Sluis: licht en leven op duistere feestdagen TRIUMPH KVP-kandidaten voor de Tweede Kamer FOCKINK Katholieke schippers hadden rustig jaar „Zeeuws Tijdschrift" sluit achtste jaargang af MOPS STEM-totopot uitgegroeid tot vijfenzeventig gulden Drukte en vertier.Jerwijl overige Z.-Vl. stadjes soezen Ik rook amerikaan Ik rook Virginia Beiden roken wij Triumph! I Kroniekje van s-lIccrcnhock j Vergadering te Terneuzen PagMa9 9 c Stem Devaluatie Voor de strijd DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 30 DECEMBER 1958 Rage op kaarsen Jubilea in 1959 Paters Kapucijnen Gezellig Oud en Nieuw BESSEN VAN Berger Breen uit Wemeldinge overleden Opbrengst bollen verspeeld... Trouw beloond nn 't jaar goed!... Straaljager slort op twee huizen TOTO-formulier Feestdagen 1958. Een reeks van zondagen en „halve zondagen". Daar tussen wat onwerkelijke door-de- weekse dagen en dan weer feest dagen. Zeeuwsch-Vlaanderen ziet er guur en ongastvrij uit. Een trage miezerige regen spoelt de laatste bietenmodder van de wegen. De heggen en boom stammen langs de bermen zijn vuil grijs van het slik, dat de voorbijrij dende auto's er onophoudelijk tegen spetteren en een grauwe lucht staat boven een leeg en verlaten land. Als het tegen de avond loopt, lijkt de natuur nog somberder. In dorpen en stadjes haasten verlate mensen zich naar huis. De eenzame automobilist, die dit land niet kent en die dan plotseling Sluis binnenrijdt, vraagt zich ver baasd af wat hier wel aan de hand is. Overal lichten en lichtjes, overal mensen. Honderden auto's gepar keerd en de cafés en restaurants stampvol. Druk heen en weer lopende kelners en op de trottoirs, langs de feestelijk uitziende winkels van het Walplein, de Kapellestraat of van de stemmig verlichte Kaai waar de lichtjes in het donkere water van de vaart weerspiegelen, drentelen on danks de fijne druppels, die traag neerkomen, honderden mensen. Dit is Sluis. Het stadje waar mis schien op twee of drie dagen van het jaar de winkels gesloten zijn. Wan neer het overal elders donker en ver laten is, wanneer overal elders de mensen binnen kruipen en in hun huizen de feeststemming verwezen lijken, draait in Sluis het nimmer eindigende of beginnende toeristen seizoen door. Honderden Belgen ko men er hun inkopen voor de feest dagen doen, velen van hen en weer vele anderen komen op die feestdagen terug om er een Hollandse borrel te drinken en de te gauw geslonken voorraad sigaren aan te vullen. Men kan in Sluis op tweede kerst dag 's avonds na het eten nog even boodschappen gaan halen. Het gehele winkelbedrijf en het Horecabedrijf draaien er op volle toeren. Het is nog drukker dan anders. Kortom, het leven, het vertier, het licht en de drukte doen, na zoveel soezerige Zeeuwsch-Vlaamse dorpen on stadjes te zijn doorgereden onwerkelijk aan. Geen wonder dat ook vele streek genoten er op zulke dagen graag eens rondneuzen. Gezond beleid Sluis is een van de opmerkelijkste plaatsen van ons land. Het is een levende illustratie van het axioma, dat toeristische bedrijvigheid een gezonde zakelijke basis moet hebben en dat men gezamenlijk activiteit moet ontplooien. Wanneer de midden standers er, jaren geleden gerede twist hadden over de winkelsluiting, dan zou Sluis wellicht hetzelfde beeld bieden als de meeste andere stadjes. Natuurlijk, Sluis heeft be paalde voordelen, door zijn ligging (Advertentie) voornamelijk. Maar een gezond zake- verschil van 80 tot 90 centimes per richt, heeft het mogelijk gemaakt die voordelen uit te buiten. Toen de benzineprijs in België plot seling weer hoger werd, zodat er een verschil van 80 tot 90 centimen per liter ontstond, zag Sluis weer zijn oude klanten aan de pompen verschij nen. De omzetten der benzinestations waren na een week verdubbeld. Toen in West-Vlaanderen de ener giebedrijven staakten, ontstond er een rage op de winkels in Slusi, die kaarsen verkochten. De winkeliers verkochten kisten vol kaarsen aan lange rijen Belgen die de weg naar Sluis bijzonder goed kennen. Die op de benzine bespaarde gul dens geven zij vlot en dubbel en dwars, weer uit aan een druppelke, een doosje sigaren. En Sluis, met zijn langzaam in oude sluister herrijzend stadhuis vaart er wel bij. Doorstroming Buiten Sluis regeert de natte win ter over het land. Hier en daar heb ben actieve zakenmensen gezelligheid op straat gebracht. In Oostburg brandt de verlichting, vooral rond het sier lijke raadhuis, waarin de warme kleu ren van de glas-in-betonwand gloei en in het licht van de lampen. In IJzendijke is de Markt verlicht. Maar de grote stroom gasten van over de grens komt niet zo ver. Het trekt hen niet. Niets trekt hen er trouwens heen. Misschien, als ooit het Braakmansrecreatieoord in volle bloei is, komt er een doorstroming" van gasten uit België, Maar wanneer wordt die Braakman nu met kracht en voortvarendheid aangepak? Er liggen nog geweldige kansen, zowel voor het midden als voor het oosten van Zeeuwsch-Vlaanderen. Maar er is durf en ondernemingszin voor nodig. En vooral: begrip voor de vereiste samenwerking Gisteravond zijn in de plaatselijke afdelingen van de K.V.P. kandidaten gesteld voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer op 12 maart a.s. We laten hier de namen volgen. 50 jaar priester: 5 juni: Adrianus, Den Bosch; 18 december: Constanti- nus, Breda. 25 jaar priester: 4 februari: de pa ters Renatus, Tilburg; Ezechiël, Til burg; Majella, Rilland-Bath; Jeroen, Oosterhout; Eucherius, Rotterdam; Milo, Enschede; Timotheus, Ooster hout; Diego, Sumatra; Nathanaël, Den Bosch; Eliseus, Langeweg; Burchar- dus, Sumatra. 22 december; de paters Ansfridus, Sumatra: Pacificus, Borneo; Gusta- vus, Tilburg; Marianus Sumatra; Mamertus, Oosterhout; Procopius, IJmuiden-Oost; Hugo, Wiener-Neu- stadt; Honorius, Borneo; Wendelinus, Tilburg. 80- jarig- kloosterfeest: 20 mei: broe der Wenceslaus, Udenhout; 3 oktober: pater Flavianus, Handel. 50-jarig kloosterfeest: 9 april: broe der Cyriacus, Breda; 7 september: broeder Bertrandus, Handel; 3 okto ber: pater Engelbertus, Breda; pater Hubertus, Handel; pater Laurentius, Eindhoven. 25 jaar professie: 16 januari: broe der Erhardus, Den Bosch; broeder Sophronius, Canada; 8 september: de paters Norbertus, Rotterdam; Euse- bius Amsterdam: Victorius, Tilburg; Octavianus, Sumatra; Malachias, Bor neo; Monaldus, Handel; Chrysosto- mus, Enschede; Adelhelmus, Borneo; Heliodorus, Borneo; Martinianus, Hel mond. (Advertenties) AARDENBURG: 1. J. van Dongen. AXEL: 1. J. van Dongen, 2. ir. G. Dikötter, 3. W. Lockefeer, 4. Th. Adriaansens. 5. Th. Andriessen, 6. mej. A. Kessel. BRESKENS: 1. J. van Dongen, 2. Th. Andriessen. CLINGE: 1. J. van Dongen, 2. J. v. d. Voorde, 3. W. Lockefeer. GOES: 1. J. van Dongen, 2. Th. Andriessen, 3. J. Roose. HANSWEERT: 1 J. v. Dongen, 2. Th. Andriessen. HEINKENSZAND: 1. J. v. Dongen, 2. Th. Andriessen, HENGSTDIJK: 1. J. van Dongen, 2. ir. G. Dikötter. HOOFDPLAAT: 1. J. van Dongen, 2. J. v. d. Voorde, 3. mej. Nolte, 4. Th. Andriessen. HULST: 1. J. van Dongen, 2. Th. Adriaansens, 3. W. Lockefeer, 4. D. v. d. Walle, 5. E. d'Hondt KLOOSTERZANDE: 1. J. van Don gen, 2. Th. Andriessen, 3. C. Vercau- teren, 4. W. v. d. Wetering, 5. Th. Adriaansens, 6. W. Lockefeer. KOEWACHT: 1. Prof. C. Romme, 2. J. van Dongen. KWADENDAMME: 1. J. v. Dongen, 2. Th. Andriessen. LAMSWAARDE: 1. J. van Dongen, 2. Th. Adriaansens, 3. Th. Andriessen. MIDDELBURG: 1. J. van Dongen, 2. Th. Andriessen. OVEZANDE: 1. J. van Dongen, 2. Th. Andriessen. RILLAND: 1. J. van Dongen. 2. Th. Andriessen. SAS VAN GENT: 1. Prof. C. Rom me, 2. J. van Dongen, 3. C. Kleister- lee, 4. Mej. A. Nolte, 5. Mej. de Vink. SCHOONDIJKE: 1. J. van Dongen. SLUIS: 1. J. van Dongen. SLUISKIL: 1. J. van Dongen, 2, A. Nolte 3 Prof. C. Romme. ST.'JANSTEEN: 1. J. van Dongen. STOPPELDIJK: 1, J. van Dongen. TERNEUZEN: 1. J. van Dongen, 2. Th. Andriessen, 3. Th. Adriaansens, 16fii par UterJtnrik met De redactie van het Zeeuwse tijd schrift heeft toch nog1 kans gezien om haar zesde en laatste nummer van de achtste jaargang voor het eind der maand aan haar abennees toegezonden te krijgen. Zonder moei te zal dat wel niet gegaan zijn en eveneens lijkt het inspanning gekost te hebben om de aflevering te vullen, 't opgenomen fragment uit de nieu we Zeeuwse roman van de redacteur L. de Bree „Pleidooi voor Polder man" schijnt daar op te wijzen; ove rigens is het een prettig leesbare bydrage met veel lokale kleur en een goede tekening van het Walcheren in de eerste helft der*19e eeuw. Interessant is het artikel van dr. C. de Galan over de meningsvorming onder Zeeuwse agrariërs t.a.v. twee actuele Zeeuwse problemen: de vas te oeververbinding met Z. Vlaande ren en het Zuid Sloe-plan. Het arti kel is gebouwd op de gegevens, ver kregen uit het onderzoek dat het L. E.I., in het kader van de Streekver- betering in de Zak van Z. Beveland instelde, om inzicht te krijgen in de sociale problemen in dit gebied. De enquête strekte zich uit over 170 grondgebruikers en landarbei ders. Vier procent bleek nog nooit van een vaste verbinding te hebben gehoord; tien procent had geen me ning; vier procent zag zowel voor als nadelen en tweeentachtig pro cent was er voorstander van. Degenen die nooit van een vaste verbinding hoorden lazen hun dagblad slecht of matig. Velen gaven aan dat zij Z. Vlaanderen vaker zouden be zoeken indien de vaste oeververbin ding er was. Nog niet de helft van de bevolking in de Zak komt meer dan één keer aan de overkant. Zuid-Sloe-plan Het Zuid-Sloe-plan leeft veel min der onder de mensen in de Zak. Ne gentien procent had er nog nooit van gehoord en een evengroot deel had er geen mening over. Van degenen die er wel een mening over hadden, was ongeveer tachtig procent voor stander. Het viel op dat over het al gemeen de boeren geen tegenstan ders van het plan zijn. De tegenstan ders onder hen vreien voor een weg stroming van landarbeiders. Sommi gen bleken beducht voor de versto ring van het landelijk karakter. En kele tuinders daarentegen zien in het plan een gunstige factor voor de af zet van hun produkten. Fruitteelt De Zeeuwse tuinbouwconsulent, ir. J. v. Hennik schetst in zijn bijdrage: ,,Van fruithof naar moderne boom gaard", de ontwikkeling van de Zeeuwse fruitteelt. Deze fruitteelt is al zeer oud en werd een eeuw geleden reeds vrij al gemeen maar op veel kleinere schaal uitgeoefend. Zo bedroeg het fruit- areaal in 1870 nog slechts 1000 ha, waarvan 400 ha op Z.-Beveland en 451 ha in Z.-Vlaanderen, thans is het areaal 5000 h.a. groot en kwam het zwaartepunt op Z. Beveland te liggen. Dank zij de teeltverbetering en de intensivering ervan nam de opbrengst geweldig toe en bedroeg in de jaren 1955 tot 1957 ruim 40.000.000 kilo, met een waarde van 23 miljoen gulden. Hiervan werd 30 procent uitgevoerd. De schrijver belichtte het baanbre kend werk van de vroegere Zeeuw se consulent ir. A. v.d. Plassche thans directeur-generaal van de land bouw en zet uiteen welk aandeel de voorlichting in het aankweken van vakmanschap bij de telers en het be vorderen van de beste cultuurmetho den; juiste rassenkeuze. enz. had. Zo werd o.m bereikt dat de arbeidspro- duktiviteit bij de appelteelt in twin tig jaar haast verdrievoudigde. 4. E. van Ruymbeke, 5. E. van Dorse- laere. VLISSINGEN: 1. J. van Hergen, 2. Th. Andriessen, 3. Prof. C. Romme, 4. mr. van Doorn, 5. mr. v. d. Heu vel, 6. G. de Vos, 7. Mej. M. Klompé, 8. Mej. de Vink, 9. Mej. Stringa. IJZENDIJKE: 1. J. van Dongen, 2. Th. Adriaansens. YERSEKE: 1. J. van Dongen, 2. Th. Andriessen, 3. Ir. G. Dikötter. ZIERIKZEE: 1 J. v. Dongen. (Advertenties) een mm Cooymans.product De heer H. Breen, uitvoerder bij v.d. Taks bergingsbedrijf te Wemel dinge, is in Engeland plotseling over leden. De heer Breen logeerde bij zijn dochter te Rainham (Kent), werd bij een wandeling plotseling onwel, zakte ineen en overleed ter plaatse. De thans overledene, die in scheep vaartkringen, in en buiten Zeeland, zeer bekend was, bereikte de leeftijd van 62 jaar. De rechtbank te Haarlem heeft de 57-jarige vertegenwoordiger van een bloembollenfirma uit Hillegom H.A. van K. wegens verduistering van 1.028.000 Belgische franks (.f 77.000) veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. Deze van K. verkocht bollen in België. De op brengst moest hij aan een exporteur a "dragen. Met dat^geld ging hij ech ter in de Belgische kustplaatsen gok ken. De banken wonnen. De gemeenteraad van Roer mond heeft besloten, een straat te noemen naar de onlangs over leden voetballer Pierre Massy, die twaalf maal in het Neder lands elftal de vaderlandse kleu ren verdedigd heeft. Bij zijn besluit overwoog de raad, dat Pierre Massy zijn woonstad en zijn club RFC al tijd trouw is gebleven en dat hij nooit is bezweken voor aanlok kelijke aanbiedingen van elders. (Advertenties) Haringvisserij Drs. Verburg, de redactie-secreta ris, stond een uitstekend gedocumen teerd artikel af over het ontstaan, bloei en verval van de Zeeuwse ha ringvisserij, dat een tijdvak van acht eeuwen bestrijkt. Willem Beukeisz. wordt niet vergeten. Tenslotte is er een even waarde rende als kritische bespreking van ir. H. Dibbits over deel II van het door drs. Verburg geschreven „Del ta-plan". Onze ouden van dagen zijn reeds aardig ge hecht aan hun zoge naamde soos. Een be paalde groep zou het eten laten staan om donderdagsmiddags op tijd te zijn, teneinde te voorkomen dat de plaats aan de kaart tafel wordt ingeno men, en het gaat er dan van twee tot vijf echt gezellig toe. Om zo nu en dan wat afwisseling te bren gen wordt er dan een of andere goede ziel opgescharreld om b.v. eens een film te ver tonen. Laatst nog de heer van het West einde, die de bejaarden meenam naar Afrika, waar hij enige jaren geleden zelf kennis mee maakte door een fantastische reis. Ver der werd vertoond de schone film van het fruitcorso te Goes, dat ook uiteraard slechts door de vitaalste oude ren was bezocht, en waarvan door de an dere grootste helft echt werd genoten, zij het dan via het witte doek. De prent van de lurgemeestersinstalla.- tie wekte vanzelfspre kend de belangstelling vanwege de daarop voorkomende bekende gezichten. Het was voor de leden van de soos een genoeglijke middag, en zij zullen bij herhaling van een soortgelijk program ma graag de kaarten laten rusten. We hopen met dit koekoekspraatje nog geen voorjaarsstem ming te wekken, want al is dan het weer na venant, er bestaat een zeer grote kans dat er nog wel eens een vlokje vliegt ook. Hief is overigens wel be kend dat de roep van de koekoek het prille voorjaar aankondigt en dat wij die roep altijd erg leuk vinden. Bij ons in de dorps straat echter woont een jongedame, die voorlopig geen koe koek kan zien of ho ren, en dat is feitelijk toch wel vreemd voor een om en nabij twin tigjarige. We hebben altijd geweten, dat het juist in die leeftijd zo'n echte tijd is. maar toch kunnen wij met de bewuste juffrouw meevoelen. Zij werd namelijk door een koekoek bij wijze van spreken in de nek ge keken, en dat was nog geen ramp ge weest ware het niet dat de vogel zelf een complete klok aan zijn nek had hangen, waar mede, zij of hij, in de nek van bedoelde da me terecht kwam, en en passant nog een scheur veroorzaakte in de bovenlip! Reactie van het slachtoffer: „Dank je de koekoek". Terwijl de vogel zijn hoogste overwinningslied kweelde, was de huis arts van de ongeluk kige druk doende de lip te hechten. We ho pen nu maar, dat bij de echte roep va.n de koekoek de lip gene zen is en er een niet al te groot en zicht baar litteken over blijft. Het oudejaar-zingen dat in onze gemeente nog veelvuldig wordt beoefend. heeft de ernstige aandacht ge had van de overheid, één en ander in ver band met de wanorde lijke toestand, dit vak eigen. Het moet na melijk na onderzoek niet uitgesloten wor den geacht, dat de zangers, die bij gele genheid van de jaar wisseling op de meest vreemdsoortige manie ren zijn omgetoverd tot de ergst wanstal tige figuren ongeluk ken veroorzaken door de brave burgers de doodschrik op het lijf te jagen. Nu is dat ook geen stijl, zo op het eind van een braaf doorgebracht jaar. Er moet nu der halve behoorlijk reke ning mee worden ge houden, dat deze werkzaamheden zo stijlvol mogelijk wor den uitgevoerd, van vijf tot zeven uur na middag. Het kostuum er is een prijs voor het mooiste pak mag geen aanstoot ge ven op welke wijze dan ook. De eventueel te zingen liederen mo gen in geen geval vals klinken, en enkel wor den begeleid door de slerp of rommelpot, die ook weer aan be paalde eisen moet vol doen. O zo een zalig uiteinde.' Rest ons nog mel ding te maken van het feit dat de W.G.K.- zuster is verdwenen om niet weer terug te keren voor de ver pleging van onze zie ken. Zij is naar Har derwijk vertrokken en wij hebben nog geen vervangster. Een nare boel. Moge het een tip zijn voor bereidwilli- gen in dat ambt. Dat onze kapelaan de Bruin is benoemd tot districtsaalmoeze nier van de Gidsen- beweging en van de Katholieke Jeugdbe weging in het district Zeeland, en dat één van onze actieve dro gisten weigerde pillen te verkopen aan een klant die des pillen draaiers hond wilde vergeven. Een Salo monsoordeel bracht de juiste oplossing. Triumph - de nieuwe Triumph - is amerikaan en Virginia tegelijk! Door de tabakken op bijzondere wijze te behandelen en te melangeren, ontstond een nieuwe sigaret - een sigaret, die alle goede eigenschappen van Virginia en amerikaan in zich verenigt. De moderne, milde sigaret. De nieuwe Triumphnatuurlijk ook in een gloednieuw pakje. Amerikaan-rokers, virginia-rokers, dames, heren.... hier is de sigaret die iedereen lekker vindt. Op naar de winkel, voor Triumph! HET MILDE MIDDEN TUSSEN AMERIKAAN EN VIRGINIA De tijd rond Kerstmis en nieuwjaar is de vergadertijd van de schippers. De bietencampagne is voorbij en in vroeger dagen sneeuwde en vroor het als men oude verhalen mag geloven. Dat was de tijd, dat de meeste schip pers ligplaats zochten in Terneuzen. Dit was wel de belangrijkste plaats. Vele malen passeerden zij er en de meeste Terneuzenaren weten niet welk 'n pro fyt de Terneuzense zaken van de vele binnenschepen, die per jaar door Ter- neuzen varen, trekken. Dit beloopt duizenden. Dat dit bij de overname van de haven nog zal toenemen is duidelijk. ,St.-Nieolaas", de Ned. r.-k. Bond van reders en schippers vergaderde nu in hotel ,,Des Pays-Bas" te Ter- neuzen onder voorzitterschap van de heer P. de Bakker. Op de tweede kerstdag werd de Hoogmis opgedragen voor de levende en overledene leden, volgens oud en goed gebruik. In zijn openingswoord verwerkte de voorzitter meteen het jaarverslag. De binnenvaartschool kon dit jaar niet „draaien" wegens gebrek aan belangstelling, zo deelde de heer de Bakker mee. Maar het begin van het schooljaar valt tezamen met het be gin van het bietenvervoer en dat kan een oorzaak zijn. Wel is er ver heugend veel belangstelling voor de schriftelijke binnenvaartcursus en er wordt hard gewerkt aan de leerplicht voor het schipperskind en de daaruit voortvloeiende subsidie-regeling. In het vooruitzicht ligt ook het ver plichte diploma vakbekwaamheid, het z.g. sehippersdiploma, zo deelde de vooreitter de goed bezochte vergade ring mee. Bij acclamatie werd de heer de Bakker als voorzitter herkozen en in plaats van de heer J. van Damme, die zich niet meer herkiesbaar wens te te stellen, werd de heer J. Haars- ma uit Sas van Gent vice-voorzitter Pastoor van Campen, de geestelijk adviseur van „St.-Nicolaas", sprak over het bezoek aan de schippers in zijn parochie en wekte de leden op hun kinderen de Instuif in het pa rochiehuis te doen bezoeken. Sommige der leden noemden de toestand op het kanaal van Zuid-Be- Advertentie) FL. 6.45 PER FLES VOOR DE HANDEt H VAN TOOR IZ VIAARDINGEN VERKRIJGBAAR BIJ ELKE GOEDE SLIJTER Een op de Engelse vliegbasis Ipswich gestationeerde Amerikaanse straal jager van het type f-100 „Super Sabre' is gisteren neergestort op een woon huis te Kasgrove, op korte alstand van zijn basis. Het toestel schoot vallend door enkele tuinen, en kwam tegen de achterzijde van een woonhuis en een bungalow tot stilstand. Beide wonin gen en een nabijgelegen garage raak ten in brand. Een vrouw is gedood, drie of vier mensen werden gewond. De piloot wist zich met zijn schiet- I stoel te redden. veland onhoudbaar en daarin werden zij door de gehele vergadering ge steund. Het schutten in de sluizen en de meergelegenheden in de havens van Hansweert en Wemeldinge en op het kanaal zelf schijnen nog voor heel veel verbeteringen in aanmer kingen te komen. De notulen van de vorige vergade ring en het financieel verslag (goed batig saldo) door de heer F. Galle, secretaris-penningmeester, voorgele zen, werden goedgekeurd. Na afloop der vergadering werd de jaarlijkse feestmaaltijd gehouden. (Advertentie) ^EVENMAAL is de Franse frank na de oorlog gedevalueerd. Zal het nu voor de laatste maal zijn? Het bewind De-Gaulle heeft in ieder geval de autoriteit en het aanzien, om straffe maatregelen door te voe ren. Ze kan niet door ieder parle mentair tochtje, omver geblazen worden. Niettemin is het een feit, dat het aangekondigde sanerings- programa hard aankomt voor de levensstandaard van het Franse volk. Belastingen zwaarder, belang rijke produkten duurder, spoorweg tarieven omhoog, dat alles zal niet nalaten beroering te wekken. De communisten zijn al begonnen met hun agitatie. Vakverenigingen pro testeren. Het is nu maar de vraag, of het nieuwe regime reeds zo hecht geworteld is, dat het deze storm kan doorstaan. Men mag er wel het nodige vertrouwen in hebben, want de Fransen zijn de Vierde Republiek we] meer dan beu. De devaluatie zou trouwens haar zin verliezen, als er nu niet met kracht wordt gestreefd naar een sanering van het budget. Als Frankrijk een volwaar dige rol wil spelen in het nieuwe West-Europa, dat zijn reglemente ringen van valuta- en handelsver keer zo veel losser heeft gemaakt, dan zal het zijn staatshuishouding ook op degelijke basis gevestigd moeten houden. En van enorme be tekenis zou het zijn, als de zware last, door de Algerijnse oorlog op gelegd, nu ook eindelijk eens kon worden weggenomen. Maar daarop bestaat nog altijd weinig uitzicht. ]~)E politieke partijen gorden zich nu allen aan voor de strijd. De KVP weet precies wat ze wil. Rom me wordt lijstaanvoerder in alle kieskringen en de kandidaatstellin gen zullen wel vlot verlopen. We hebben nog niet gehoord van voor aanstaande mannen of vrouwen, die er het bijltje bij neerleggen. Bij de anti-revolutionairen is oud-minister Algera uitgeschakeld, doch overi gens staan ook allen weer „beschik baar". De Christelijk-Historischen zullen niet met ir. Staf op hun lijs-' ten kunnen prijken. Hij ambieert alleen nog maar een Eerste-Kamer- zetel. Zijn veelomstreden figuur zou ook niet in alle opzichten trek kracht bezitten. De PvdA zit met de moeilijkheid, dat Drees nu einde lijk gehoor gaat geven aan een lang gekoesterd verlangen, om terzijde van het politieke leven te gaan staan. Zijn visitekaartje zullen we op de morgen van de twaalfde maart dus gaan missen. We geloven niet, dat mr. Burger of Evert Ver meer voor het hele land het aanzien genieten, waarmee ook stemmen worden gewonnen in de rijen der kleurlozen en weifelaars. Men schijnt het nu met een veelvoud van lijsttrekkers te gaan doen: Hof- stra, Suurhoff, Vondeling e.a. De Pacifistisch Socialistische Partij zal in ieder geval zuigkracht uitoefenen aan de linkervleugel. De CPN heeft zo juist de uitslui ting van Gortzak, Wagenaar c.s. be vestigd. Maar ze heeft Paul de Groot nog, de grote voortrekker naar het communistische heilsland. Of de uitgestotenen nu ook nog meedoen, is momenteel onbekend Zo worden dan de kaarten ge schud voor het grote electorale spel van de twaalfde maart. Het zal spannend worden! Uw levenslust bewaren met oude klare! Wie zal het nieuwe jaar eventueel goed inzetten, wat betreft onze STEM-toto, die, nu gepasseerde zondag geen enkele deelne mer de gevraagde resultaten juist had opgegeven, is uitgegroeid tot een bedrag van vijfenzeventig gulden 75.Het wordt dus voor de zoveelste maal de moeite waard, weer eens ernstig er voor te gaan zitten. Het aantal gekozen wedstrijden in ons toto formulier is zeer interessant. Er zit wat men noemt muziek in. Probeer dus met z'n allen de goede „melodie" te vinden. De voorwaarden: Zoal- U weet, moet ingevuld worden: 1 als denkt, dat de thuisclub wint; 2 verliest en 3 bij gelijk spel. 1. Ieder kan aan onze Stem-toto deelnemen. 2 De deelneming is geheel gratis. 3. Men kan hei hiernaast staande Toto-formulier gebruiken en op een briefkaart plakken, echter is het óók geoorloofd de wedstrijden op een brief kaart over te schrijven Niet per brief! Frankering van briefkaarten, die op éen van onderstaande adressen worden ingeleverd is niet nodig. Dit moet natuurlijk wel met briefkaarten geschie den, die per post verzonden worden De inzendingen moeten uiter lijk a.s vrijdagmiddag te 12 uur op een der onderstaande adressen aanwezig zijn. Later binnengekomen formulieren worden terzijde gelegd. Over de uitslag kan niet wor den gecorrespondeerd. Indien twee wedstrijden, voor komende op het Toto-formu lier, worden afgelast, blijft het bedrag, dat beschikbaar is, staan tot de daarop vol gende week. Er kan maar één uitslag per briefkaart worden ingevuld. 4. 5. 6. N O AD-Feij enoor d NAC-Schev. H. Sp. Sparta-Willem II For tuna-Elinkwij k PSV-Blauw Wit Fortuna (Vl.)-BVV Stormvogels-RBC DOSKO-EBOH Longa-Baronie Wilhelmina-Velox Controle-totaalcijfer: Reser vewedstrij d: DOS-SC Enschede Op de uitslag behoeft IJ niet lang te wachten. Die vindt Ij maandagmorgen in onze srant De adressen van onze kantoren, waar de briefkaarten kunnen worden ingeleverd, zijn: Hoofdkantoor DAGBLAD DE STEM, Reigerstraat 16, Breda. Bijkantoor ROOSENDAAL, Molenstraat 45. Bijkantoor BERGEN OP ZOOM, Zuivelstraat 26. Bijkantoor WAALWIJK., Grotestraat 189. Bijbureau OOSTERHOUT, Kloosterstraat 50. Bijkantoor GOES Westsinge) 98. Bijkantoor HULST, Dubbele Poort 7. Hij bureau OOSTBURG. Nleuwsiraat 41. Bijbureau IKRNEUZEN, Noordstraat 56.

de Stem | 1958 | | pagina 5